Duitschland en Italië erkennen regeering Franco ZWAARDERE STUKKEN laargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 19 November 1936 Derde Blad No. 23514 Hevige strijd om Madrid Redactie1507 Directie en Administr. 2500 FINANCIEN SUNLIGHT ZEEP In een gelijkluidende nota hebben Duitschland en Italië de regeering Franco in Spanje erkend. Daarin wordt gezegd: „Aangezien de regeering van generaal Franco bezit heeft geno men van het grootste gedeelte van Spanje en gezien het feit, dat de ontwikkeling van den toestand op steeds klaarblijkelijker wijze heeft aangetoond, dat men in de andere deeien van Spanje niet meer kan spreken van de uitoefening van een ver antwoordelijke regeeringsmacht, heeft de regeering besloten de regeering van generaal Franco te erkennen en haar een zaak gelastigde te zenden voor het aanknoopen van diplomatieke betrekkingen. De zaakgelastigde zal zich terstond derwaarts begeven. De tegenwoordige diplomatieke vertegenwoordiging is teruggeroepen." i 1 Motiveering van de „Giornale d'Italia" !opens de erkenning der regeering van neraal Franco schrijft, de „Giornale talla" dat deze maatregel de logische internationale oplossing vormt van de itwikkeling der Jongste gebeurtenissen Spanje. Alles spreekt er voor, dat de regeering generaal Franco de werkelijke meer heid van de Spaansche natie bezit en zij niet alleen maar het grootste deel Spanje in haar feitelijk bezit heeft «men. De erkenning houdt met dit rekening. jverigens Ls reeds bij de Duitsch-Itali- ische besprekingen te Berlijn de kwestie erkenning van de Spaansche regeering generaal Franco opgelost in den zin, lie thans door het officieele communi- in definitieven vorm is bekrachtigd. De „Yölkische Beobachter" schrijft: is niet in overeenstemming te bren- met de waarheid en de eenvoudigste tionale verplichtingen van een regeering, nneer zij aan een systeem de handha- van zijn erkenning naar buiten ver- ft, terwijl het in werkelijkheid aan enkele voorwaarde meer voldoet voor zoodanigen Invloed, luitschland heeft zich tegenover de z.g lansche regeering van Caballero in deze itie geplaatst gezien en ■daaruit de con ventie getrokken, welke volgens onze nlng een zich van haar plicht bewuste ■ring daaruit moet trekken. Nlemar.d thans meer betwisten, dat de machts- oegd heden der regeering van Caballero, haar zetel reeds naar Valencia heeft :ten verplaatsen, thans zijn overgegaan krachten, die in geen enkele wijze noch binnen, noch naar bulten bereid of «taat waren een veranwoordelijkheid op te nemen voor eehige gebeurtenis, irnteer het zoover kómt, aldus de V.B., tegen de toezeggingen dgr regeerings- toriteiten te Barcelona in en in strijd met verordeningen der haar overgebleven litiestrijdkrachten, anarchistische groepen ■nlang steeds opnieuw Duitsche bezits- hten op de ergste wijze schenden, dan dat het ondubbelzinnige bewijs er voor, verdere erkenning van een z.g. regee- niets anders meer is dan de hand- ving van een schijn. Duitsche regeering heeft zich genood- ikt gezien er de consequenties uit te kken, dat de moord op vier Duitsche onder danen te Barcelona gepleegd, nog niet is vergolden, dat het geval van 't doorzoeken van het Duitsche stoomschip „Kamerun" in strijd met het volkenrecht nog niet is afgehaudeld. dat do bescherming der Duitsche ambassade te Madrid niet langer kan worden gewaarborgd, dat bureaux van organisaties, welke in zeer nauwe betrekking tot den staat staan, werden verwoest, dat de wil tot vernietigen der com munistische en anarchistische groepen teen halt heeft gehouden voor Duitsche schoolgebouwen. zijn, aldus vervolgt de V.B., grenzen zelfrespect, zoowel voor een individu Voor een staat. «ze grenzen zijn voor Duitschland be- f op het oogenblik, dat Duitsche men den, Duitsche grond en Duitsch eigen- ondanks of juist wegens uitdrukke- kenteekeolog. niet meer de behande- genieten welke hun naar onze mee ts toekomen. b> den zin van een politiek der feiten *nt Duitschland uit de situatie in Spanje consequenties getrokken en die krachts oep erkend, welke alleen over een wer- ÏJ* gezag beschikt. "uuschland. heeft een nieuwen zaak- -V'gde naar Madrid gezonden, niet om situatie ingewikkeld en nog moei- 1c maken, doch om voor zich kiaar- 0 te scheppen in de overtuiging, daar- "0; °P de beste wijze ook andere belan- dienen. De indruk te Genève. reactie op de erkenning van de re- Franco, aldus verwacht men te ii™-' zal misschien nieuwe problemen ^yPen voor den Volkenbond. Men wijst °P. dat de daad van Italië een schen- rormt van artikel 10 van het Volken- ^bandvest. >lfl ™;3taat ook een verwijderde mogelijk- P1moeilijkheden in den Volkenbonds- "bar de gedelegeerde van de Spaan sche regeering een zetel bezet. Wanneer de stap van Italië gevolgd mocht worden doer andere leden van den Volkenbond, zouden de moeilijkheden toenemen. De eerstvolgende belangrijke bijeenkomst van den Volkenbond zal plaats hebben op 7 December. De indruk in Frankrijk. De erkenning van Franco's regeering door Rome en Berlijn heeft in Parijs geen verrassing gewekt; sedert lang wist men, dat het plan tot deze erkenning bestond, waarvan trouwens tijdens de besprekingen van Ciano te Berlijn mededeeiing was ge daan. Alleen had men verwacht dat de erkenning eerst na den val van Madrid zou volgen. Men vraagt zich af of de spoed waar mede de erkenning plaats heeft gevonden ook verband houdt met de maritieme maat regelen die Franco heeft aangekondigd te zuilen nemen om 'n ravitailleering der roode troepen via Barcelona te voorkomen. Duitschland en Italië zouden door de offi cieele erkenning der Franco-regeering een zeker stempel van wettigheid hebben wil len verleenen, die anders strijdig zouden zijn met het zeerecht. Overigens zal dit wettige karakter toch ook alleen gelden tegenover de landen, die de Franco-regee ring erkend hebben. De positie der Fransche regeering is in gen enkel opzicht gewijzigd. Diplomatieke kringen weten nog niet welke gevolgen de Duitsche en Italiaansche regeeringen aan hun besluit zullen verbin den t.o.v. den arbeid In de non-lnterventie- commissie. Men meent dat er feitelijk niets in den bestaanden toestand veranderen zal, daar het voor den non-intervetie-arbeld onverschillig is welke partij men als „op standelingen" beschouwt. Londen gereserveerd. De gevolgen van de erkenning door Duitschland en Italië van de regeering- Franco op de werkzaamheden van de non interventie-commissie zijn het voorwerp van aandachtige bestudeering in diploma tieke kringen te Londen. In Britsche krin gen zal men, naar verluidt, deze kwestie zuiver academisch beschouwen. De Ita- liaansch-Duitsche stappen, zoo redeneert men, wijzigen waarschijnlijk niet den toe stand ten aanzien van de niet-inmenging. De ambtenaar van de Russische ambas sade heeft geweigerd eenigerlei verklaring af te leggen over de mogelijkheid of deze kwestie aan de niet-inmengings-commissie zal worden voorgelegd, maar in ieder ge val, zoo zeide hij, is de Duitsch-Italiaan- sche stap niet voorbestemd de niet-lnmen- ging gemakkelijker te maken. De druk op Madrid. Den geheelen nacht van Dinsdag op Woensdag, tot den middag toe, is hevig ge vochten in de buurt van de „brug der Fran- schen", waar de rechtschen stellingen heb ben weten te betrekken. Hun tactiek is niet gewijzigd: zij bestaat daarin, dat getracht wordt, om de stellingen der regeringstroe pen heen te breken, en Madrid van het Noorden uit binnen te komen. Tot nu toe is dit, naar Havas meldt, mislukt, en gister nacht zijn de stellingen der regeeringstroe- pen, ondanks den hevigen druk, die door hun tegenstanders werd uitgeoefend, niet noemenswaard gewijzigd. Het is moeilijk zich een juisten indruk te vormen van den toestand in de universiteitswijk en het Westerpark. Er wordt hevig geschoten en van alle kanten vuren de mitrailleurs. Aan den sector van Carabanchel is de toestand een weinig kalmer. De regeerings- troepen hebben eenige kleine aanvallen on dernomen en zelfs een weinig terrein ge wonnen. De militaire autoriteiten verwach ten veel van de sterke colonnes, die uit Ca- talonië en Valencia moeten komen, en waarvan het doel is, den vijand van het Zuid-Oosten uit aan te vallen. Deze zou den 40.000 man sterk zijn. In alle overige sectoren van de hoofdstad vuurt de artillerie van weerszijden ononder broken. De regeeringstroepen hebben nieuwe stukken in stelling gebracht. Eveneens volgens berichten uit Madrid wordt officieus het aantal dooden geschat op 250 en het aantal gewonden op 800, ten gevolge van de geweldige bombardemen ten, welke luchtmacht en artillerie Dinsdag hebben uitgevoerd. Tezamen maakt dat se dert het begin van de week 500 dooden en 1200 gewonden, voor het meerendeel vrou wen en kinderen. Het schouwspel, dat be paalde straten in het centrum thans ople veren. is droevig. Ontploffende en brand- venvekkende machineericën zijn door de rechtschen vooral in den afgeloopen nacht neergelegd in de wijk, welke ingesloten wordt door het gebouw van den telefoon dienst, het Callaoplein, de Puerto del Sol, het Canalejas-plein en de Peligrosstraat. Langs de Puerta del Sol hebben de lucht- torpedo's enorme trechters gemaakt. De tramrails in de Alcalastraat, die uitkomt op de Puerta del Sol, zijn geheel verdwenen. Twee groote kraters zijn ontstaan bij de Puerta del Sol. veroorzaakt door calclum- en fosforbrandbommen. De Carmen-inarkt is volkomen vernield en verschillende groote gebouwen, waaronder de krantendrukke rijen, zijn ernstig beschadigd. Sommige huizenblokken zijn volkomen vernield door brandbommen of granaten. Het district Arguelles lijkt een scène uit een oorlogsfilm, het is bijna volkomen weg gevaagd. Van de zijde der nationalisten wordt nog gemeld In Madrid is in de wijk Tenodora bijna de geheeie internationale colonne vernie tigd; de rechtsche luchtmacht heeft vooral het gebouw van het Ministerie van Oorlog en de kazerne La Montana met bommen bestookt. Een Sevillaansche colonne, onder bevel van kolonel Caranza. den burgemeester van Sevilla, heeft de straten San Antonio Lopez en General Rocardo bezet. Aan de Noordzijde van de Pasea Castel- lana stijgen groote vlammen omhoog; de regeeringstroepen, aldus de berichten, zou den hebben besloten deze wijk in brand te steken alvorens haar te verlaten. Uit Avila wordt bericht, dat de nationa listen oprukken in de richting van het kruispunt Cuatio Caminos, ondanks tegen aanvallen der rooden. Van de Asile Santa Christina af, gelegen tusschen het klinisch hospitaal en het Instituut Alphons XIII, kunnen de nationalisten het Moncloa-pleln en de Vincente Blasco Ibanez onder kruis vuur nemen. In deze laatste straat zijn drie groote barricades. De colonnes Barrm en Asencio bevinden zich op 1800 meter van de Puerta del Sol. José Primo de Rivera ter dood veroordeeld. Jose Antonio Primo de Rivera is door het volksgerecht ter dood veroordeeld. Zijn broer Miguel is tot 30 Jaar gevangenisstraf veroordeeld. De bisschop van Ciudad Real gefusileerd? Een aanhanger der rechtsche troepen, die uit Ciudad Real, dat in handen der regee ringstroepen is, wist te ontvluchten, deelde mede, dat verscheidene rechtsche personen door de regeeringsgetrouwen waren gefu sileerd. o.a. ook de bisschop van Ciudad Real, mgr. Narcison de Estegana y Eche- varria. Deze genoot een groot aanzien in het Spaansche episcopaat. Het onderhoud tusschen Companys en Caballero. Companys. de president der Catalaan- sche generaliteit, heeft de pers medege deeld, dat hij te Benicarlo een onderhoud heeft gehad met minister-president Largo Caballero en den voorzitter van de Cor tes. Companys noemde de militaire situatie gunstig en de overwinning kwam z.i. steeds naderbij Het schijnt, dat bij bovengenoemde be spreking besloten is. dat Azana te Barce lona zou blijven. Zijn verblijf aldaar moet in de oogen van het buitenland een formeel dementi vormen van de onjuiste geruchten volgens welke Catalonië plannen zou heb ben tot uitroeping van de onafhankelijk heid en voor eigen rekening zou willen op treden. In strijd met deze berichten is Catalonië van meening. dat zijn lot meer dan ooit verbonden is met de rest van Spanje. In den loop van dezelfde bespreking zou zijn besloten, dat te Valencia een buiten gewone ministerraadszitting zou worden gehouden onder voorzitterschap van Azana, in tegenwoordigheid van Companys en pre sident Aquirre. Daar zou dan een gezamen lijk manifest worden goedgekeurd. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) DE RIJKSMIDDELEN IN OCTOBER. De Rijksmiddelen brachten in October f. 35.307 millioen op, tegen f. 31.404 millioen in October 1935 en f. 30.96 millioen als 1/12 der raming. In de eerste tien maanden van het jaar bedroegen de totale ontvangsten f. 302.826 millioen (v.j. f.305 025 miilioen). bij plm. f. 309.604 millioen als 10/12 der raming. Wat de kohierbelasting betreft, was eind October in totaal f. 95.032 millioen op ko hier gebracht tegen f. 90.088 millioen op 31 October 1935. DE SHELL TRANSPORT. itkecring interim-dividend in Januari overwogen. Reuter seint uit Londen: De directie van de Shell Transport and Trading Cy. heeft medegedeeld dat de uit- keerlng van een interim-dividend in Ja nuari in overweging zal worden genomen. De Koninklijke. Na..r aanleiding van dit bericht heeft de •irectie van de Koninklijke meegedeeld, dat ook zij eerst na 31 December een be slissing over een eventueel interim-divi dend zal kunnen nemen. Wie twee dikkere stukken Sunlight Zeep in eert origineel pak - voor 10 ets. kan kopen, behoeft geen zepen van twijlelachtige herkomst meer te gebruiken. Sunlight Zeep, het van ouds bekende standaardmerk, is zwaarder in gewicht en toch nog verlaagd in prijs. Dit is een voordeel, dat geen enkele huisvrouw zich in deze tijd mag laten ontgaan. En de bekende geschenkenbons blijven, als steeds, op elk 10 ets. pak gehandhaafd. Voortaan niet anders meer dan 2400 TWEEDE KAMER. VERSCHILLENDE BELASTING - OPCENTEN GEHANDHAAFD. Zonder een woord te spreken heeft de Kamer gisteren allereerst den Minister van Financiën liefst28 millioen in den schoot geworpen. Het betrokken ontwerp stelt namelijk voor, verschillende thans bestaande belas- tingopcenten te continueeren voor de ja ren 1937 en 1938. Het zijn de opcenten op de successiebelasting, de evenredige zegel rechten, de registratie-rechten en de divi dend- en tantièmjbelasting. De heffing le vert 14 millioen gulden per jaar op en maakt deel uit vau de dekkings-middelen voor het tekort. Gelijk gezegd: de Kamer zei er niets over en de millioentjes rolden ijlings on der den hamer door. HET OCTROOI AAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Geruimen tijd heeft de Kamer stilge staan bij het wetsontwerp tot verlenging en wijziging van het aan de Nederlandsche Bank verleende octrooi, om als centrale circulatie-bank. werkzaam te zijn. En ten slotte is de behandeling nog geschorst. Bij Kon. Besluit van 31 Maart 1932 is het octrooi aan de Nederlandsche Bank opge zegd. Het octrooi eindigt (omdat de opzeg ging ten minste 5 jaar te voren dient plaats te hebben) zoodoende 31 Maart 1937. De opzegging is destijds niet geschied, om voortaan de Bank als circulatie-instelling uit te schakelen, maar om de gelegenheid te krijgen, de bepalingen van het octrooi te herzien. Dit geschiedt nu in het gisteren behandelde wetsontwerp: het stelt voor het octrooi met 5 jaar te verlengen (eerst wilde de Minister 15 jaar, maar hiervan is hij teruggekomen) en om het octrooi op verschillende punten te wijzigen. Over deze bepalingen van flnancieel- technlschen aard ontspon zich een debat, waarvan de hoofdzaken in het verslag in ons blad zijn vermeld; wij vinden geen aanleiding er hier nogmaals op terug te komen. De Minister heeft de sprekers be antwoord. het ontwerp nader verdedigd en betoogd, dat er geen aanleiding bestond principieele veranderingen in het octrooi te brengen. Tijdens de discussie kwam ook weer het denkbeeld naar voren, of het niet wenschelijk zou zijn een staatscommissie te benoemen ter onderzoek van het bankwe zen in het algemeen of van de centrale circulatie-bank in het bijzonder. De Minis ter opperde daartegen althans wat het eerste deel betreft geen bedenking; tegen een onderzoek naar de werking en de positie van het particuliere bankwezen in het algemeen had hij geen principieel bezwaar, en dan komt de zaak van de centrale bank vanzelf ook aan de orde. Daarom vond de Minister het niet ver standig van den heer Teulings, om ge lijk deze gedaan had een motie in te dienen, waarin een commissie gevraagd werd alleen voor het vraagstuk van de centrale bank. Laat de heer Teulings zei de Minister die motie intrekken, dan zal ik zorgen dat er een staatscommissie komt ter on derzoek van het bankwezen in zijn geheel, waarbij het vraagstuk der centrale bank zal zijn inbegrepen, Nu: deze toezegging vond mr. Teulings, be grijpelijk voldoende, en dus blies hij zijn motie het levenslicht uit. Er komt dus een staatscommissie, die het heele terrein zal verkennen, ook dus de vraag, der eventueele oprich'ing van 'n staatsbank. Er is nog vrij lang gedebatteerd over de vraag, of het wenschelijk is, gelijk de,-Re geering voorstelt, de opzegging van "tiet. octrooi wederom te binden aan een be- S 19-092 H (Ingez. Med paalden opzegtermijn, namelijk van vijf jaar, de termijn die ook in de bestaande Bankwet voorkomt. De heer Van der Waer- den wenschte den geheelen termijn te schrappen, maar hiertegen maakte de Mi nister zeer ernstig bezwaar; voor dit be zwaar retireerden de heeren Van d. Waer- den en Teulings. doch eerstgenoemde stel de toen voor, om den termijn van 5 jaar te verkorten tot 2 jaar. De Minister verklaar de toen plotseling, dat hij met de Neder landsche Bank tot overeenstemming was gekomen op een opzeg-termijn van 5 jaar. Deze termijn werd door de Bank zeer be paald verlangd. Alvorens er nu een beslis sing werd genomen over een verkorting van dezen termijn, wenscht de Minister die zelf tegen verkorting was, met de Bank- directie in nader overleg te treden en daarom vroeg hij schorsing van behande ling van het ontwerp. Over dit verzoek werd even geschermutseld, maar de Kamer begreep, dat, als de Regeering een derge lijk verzoek doet, het moeilijk kan worden geweigerd; intusschen bepaalde de Minis ter zich. na eenig overleg, tot een verzoek om aanhouding alleen van het betrokken artikel alleen. Intusschen bleek kort daarna ook het artikel over de winstverdeeling, in ver ver band met een daarop ingediend amende ment, voor aanhouding in aanmerking te komen. Het ontwerp wordt later behandeld. BEGROOTING VAN JUSTITIE. De Kamer is daarna begonnen met de behandeling der Justitie-begrooting, Het laat zich aanzien, dat de z.g. Haag- sche zedenzaak hierbij de hoofdschotel zal vormen. Reeds hebben enkele afgevaardig den er over gesproken. Op het allerlaatste oogenblik had de Minister nog een korte Nota ingediend, waarin werd medegedeeld dat er behalve de eene minderjarige ge tuige. nog „verschillend belastend mate riaal" tegen den verdachte mr. Ries aan wezig was. Blijkbaar toch niet erg „belas tend", want hij is buiten vervolging ge steld. De heer Donker heeft over dat „mate riaal" al dadelijk nadere inlichtingen ge vraagd. Geheime dossners zeide hij kennen wij in onze rechtspraak niet. Laat de Minister dus spreken en zijn besluit, om de zaak zelf niet met de Kamer te be handelen, herzien, want anders wordt het rechtsgevoel niet bevredigd, en dit te meer, waar de Minister voor de handelingen van politie en parket verantwoordelijk is te genover het parlement. Scherp critiseerde mr. Donker de houding van den rechter commissaris in deze zaak Bij de strekking van dit betoog hebben de heer Coops en mevr. BakkerNort zich aangesloten; ook eerstgenoemde legde er in het bijzonder den nadruk op, dat de Minister wel dege lijk tegenover de Kamer verantwoordelijk is er dus spreken moet. te meer, waar de publicaties den indruk maken van „grof onrecht", dat werd gepleegd Er moet klaar beid komen! riep de heer Coops het „bezwarend materiaal" moet worden over gelegd. en indien de schrijvers van eenige brochures te ver gingen, dan toone men dit aan. In denzeifden geest sprak mevr. Bakker—Nort, die zich ook pijnlijk ver baasd verklaarde over de houding van den vechter-commissaris, die blijkbaar nagela ten heeft objectief naar dc waarheid te zoeken. Ook zij wenschte licht. Tot zoover de sprekers. Er zal vandaag nog wel meer loskomen Ook de heer Van oer Heide, de schrijver van een der bro chures. moet nog spreken. Is het wonder, dat de Kamer in spanning op het antwoord van den Minister wacht? HAGENAAR. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Moor bij 80 km per uur is die remweg niet 32, moor 64 meter!

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9