Nieuwe richtlijnen voor handelspolitiek k jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 18 November 1936 Derde Blad No. 23513 ELEMENTAIR OVERZICHT Brandwonden BINNENLAND Rede van mr. Steenberghe Pu rol er op Purogeneest RECHTZAKEN PRINS BERNHARD VLIEGT. IZuivere nationale politiek is noodzakelijk. I De Vereeniging voor actieve handelspoli- ie'.- hield gistermiddag half drie in een der Ten van den Dierentuin te 's-Graven- Eee haar algemeene openbare jaarver- Kering. onder voorzitterschap van prof. p A. Diepenhorst uit Amsterdam. Mr. Steenberghe. Mr. M. P. L. Steenberghe, oud-minister ui Economische Zaken, heeft in deze leenkomst een rede gehouden over: „De wijzigde economische verhoudingen en ïze handelspolitiek". Van 1927 af is stelselmatig ons volk lorgehouden, dat de Internationale vrij- mdel in aantocht was. Internationale onomische conferenties volgden elkaar in Jaren na 1927 op. Steeds bleef men, vol- imen ten onrechte, hoop houden. Steeds tt men na, de voor Nederland noodige aatregelen te nemen. Intusschen stonden ïze onderhandelaars met leege handen, erd de invoer ten nadeele van ons natio- aal bedrijfsleven veel te groot, en wreek- n zich deze fouten nog jaren later, om it het in 1933'36 onmogelijk was in kor- tn tijd de gevolgen van onze jarenlange eerloosheid in te halen. Waarom deze rugblik in het verleden? Omdat op dit oogenblik dezelfde men- liteit dreigt terug te keeren. Sommigen lotlveeren dit met de devaluatie en de aarop volgende prijsstijging, anderen met t op gang komende wereldconjunctuur, trden met dezelfde argumenten als in de orige jaren is geschied, n.l. dat ook in het buitenland vermindering van invoerbelem- meringen te wachten is. De conclusie uit het voorgaande kan dan ook niet anders zijn, dan dat wij ook op het gebied van de handels politiek, een zuiver nationale politiek, nationaal Nederlandsch, alleen gedic teerd door onze Nederlandsche belan gen, zullen moeten voeren. Wij mogen onder geen beding Nederlandsche wel vaart en Nederlandsche waarde ten offer brengen aan de illusie, dat ons voorbeeld zou kunnen leiden tot een verbetering van het internationaal handelsverkeer. Hoe zal deze nationale Nederlandsche handelspolitiek moeten worden volvoerd? Daarvoor zal het noodlg zijn de ver schillende maatregelen, die thans bestaan en die in de toekomst genomen zullen moeten worden, te bezien naar twee doel stellingen. n.l. de bescherming van de Nederlandsche markt en de bescherming van onzen export. Wat betreft de bescherming van de bin- nenlandsche markt was spr. van meening, dat hiervoor geen algeheele herziening van het tarief van invoerrechten ter hand be hoeft te worden genomen. Echter zal de Crisisinvoerwet ten op zichte van de binnenlandsche markt nog enkele functies moeten vervullen. Met name zullen de dumplng-concurrentie hoewel deze laatste na den monetairen maatregel der regeering en bij goede uit voering van dezen maatregel wel niet meer zal voorkomen door de contingenteerlng moeten worden tegengegaan. De tarieven van invoerrechten zullen naast een fiscale werking zuiver bescher mend voor de binnenlandsche markt moe ten werken. De Crisisinvoerwet zal naast het bestrijden van de dumpfngconcurrentie alleen als een onderhandeiings-object dienst moeten doen. Daarvoor zal het ech ter noodig zijn, dat er een grondige herzie ning van de crisisinvoerwet plaats heeft waardoor de criteria die thans voor de toe passing van den contingenteering gesteld worden, veranderen. De contingenteeringen, die overbodig zijn, zullen of door onderhandelingen ver ruimd moeten worden door grootere con senten aan het buitenland in ruil voor andere voordeelen te geven, of eventueel totaal opgeheven moeten worden, maar dan ook na onderhandelingen, waardoor dus voordeelen van het buitenland voor deze opheffing verkregen worden. Verder betoogde spr. dat ook wijziging der retorsiewet noodzakelijk is. De toepassing zal soepeler en effectiever zijn, wanneer de regeering uit eigen hoofde maatregelen krachtens deze wet kan nemen. Het is zelfs gewenscht, dat de wet zoo gewijzigd wordt, dat deze gebruikt kan worden, zonder meer. bij elke benadeeling van onzen export, alsook bij elke verhin dering of benadeeling op ander terrein, met name op dat van de scheepvaart en in het algemeen op dat van diensten, die wij aan het buitenland bewijzen. Spr. besloot met de opmerking, dat het in de eerste plaats noodig zal zijn te zor gen, wat wij inderdaad van een betere con junctuur ten volle ons deel zullen hebben. De handelspolitiek zal hierin een voorname rol spelen. Laat de regeering dan ook niet dralen en met vaste hand systemathische politiek ten deze voeren. TWEEDE KAMER. ALGEMEEN DEBAT OVER DE R1JKSBEG ROOTING. Het was gisteren de dag der replieken; e kunnen het dus kalm aan doen. Wat de heer Albarda constateerde over 1 rede van Minister Colijn valt eigenlijk 31 heel dit begrootings-debat te zeggen: 2'l'en geen verrassingen in. De Minister - aldus ir. Albarda heeft de aanpas- iig.-spolitiek volledig gehandhaafd; de icialistische leider noemde dit tegelijk Rijpelijk en teleurstellend en heeft die alitiek nogmaals bestreden. Maar met ter bijzondere en kenmerkende kracht keft hij z,ich opnieuw gekeerd tegen elke Machte van samenwerking der sociaal- emocraten met de communisten. Deze 'ebben zich bereid verklaard zelfs het Plan en Arbeid, dat zij vroeger als een min- erwaardige prul beschouwden, te aanvaar- ei Maar de heer Albarda wees elke ge achte van harmonie af. „Vrees de Grieken, al brengen zij geschenken!", herhaalde "J. met een oud woord. Communisme kteekent burger-oorlog, beteekent dicta- uur riep hij uit „en tusschen demo- T3tie c*n dictatuur is geen verzoening hogelijk". Nog een uitroep: „Wij bestrijden 'e fascistische dictatuur niet, om de com- "nnistische te aanvaarden". En nog één: Al zouden wij weten samen met de com- numsten te overwinnen, dan nog zouden samenwerking afwijzen, want zoodra ?c communisten de kans zou zien, vernie- en zij de volksvrijheden". Eindelijk nog „Welvaart zonder geestelijke vrijheid als brood in de gevangenis". Ai deze woorden van den heer Albarda 1 en met de communisten waren meer dan duidelijk. En met groote overtuiging heeft hij - O'uuvt VÏV.1 VU151115 11VVH »*J ier de gedachte aan een nieuwe rechtsche rautie bestreden en zich verzet tegen exclusivistische politiek. uit de repliek van den roomsch-katho- leider; mr. Goseling, valt evenmin ,vcel te halen. Zijn beloog in eersten keffi"'dat er' wat revolutie en ongeloof m» groepvorming moet worden k»t 1 en' Hchtte hij niet nader toe, (T1Het nog al bestreden was; hij be- 011?;? feitelijk alleen hierop, dat ook de oatrcH r de fhogelijkheid van een dergelijk jCden, onder bepaalde omstandigheden, si t»1, En verder maakte hij er nog krachtf van om te betoogen, dat er een «nugg economische en financieele poli tiek, Sericht op welvaart en verheffing, 2347 Wat Milnhardl maakt is goed (lngez Med.i moet worden gevoerd, ook al is dit kabinet, politiek gesproken, in zijn laatste maanden, en dat de bestrijding der werk loosheid met kracht moet worden aange vat. Inzake de defensie bleef mr. Goseling van meening, dat het onpractisch is, de kiezers over de militaire politiek te laten oordeelen: dit punt zal meent hij in de veelheid van andere zaken bij de ver kiezingen verdrinken. Dit was ook het oordeel van den heer Bierema; hij zag geen enkele aannemelijke reden, om met nieuwe voorstellen inzake de defensie te wachten tot na de verkie zingen, en daarom stelde hij een motie voor, waarin werd uitgesproken, dat ver sterking der weermacht op korten termijn dringend noodzakelijk is, en de Regeering werd uitgenoodigd onverwijld voorstellen in te dienen. Dadelijk verklaarde mr. Joekes voor deze motie geen enkele aanleiding te zien; de Regeering heeft blijkens de rede van den Minister-President haar volle aan dacht aan de zaak gewijd en zal in de Me morie van Antwoord op Defensie haar plannen meedeelen. Waarom dan een mo tie? Van de rest der replieken valt waarlijk niet veel te zeggen; wij noemen alleen nog een hevelingswensch van den communist Schalker (eenheidsfront), van den ex- nationaal-hersteller Westerman (algeheel colportage-verbod) en van den anti-revo lutionair Schouten isamenwerking op Christelijken grondslag). Minister Colijn heeft nog kort van du pliek gediend. Hij verklaarde daarbij nog eens te zullen overleggen met zijn ambtge noot van Justitie over de vraag, of er nog meer maatregelen tegen revolutionairen noodig zijn dan het weren van hun ver tegenwoordigers uit het parlement. En in zake de defensie verklaarde hij nogmaals, dat de Regeering diligent is en den meest mogelijken spoed betracht, maar vóór 1938 zal er toch niet veel begonnen kunnen worden. De motie-Bierema vond hij over bodig. Nu en toen heeft de heer Bierema zijn motie maar teruggenomen. Het algemeen debat is afgeloopen. HAGENAAR. Met de „Sperwer" van Berlijn naar Twente. Verwelkomd door .de Prinses. Zooals wij reeds schreven, heeft Prins Bernhard gisteren te Berlijn een officieel bezoek aan Hitier gebracht Te 14 uur 30 vertrok de Prins, uitgeleide gedaan door eenlge Nederlandsche en Duitsche vrienden, met het K.L.M.-vlieg- tuig „Sperwer", bestuurd door den piloot Te Roller, naar Nederland. Op verzoek van den Prins zette gezag voerder Te Roller de Douglas D.C 2 „Sper wer" op het vliegveld Twente neer, van waar de reis per auto naar Het Loo verder ging. Z.D.H. was vergezeld door zijn secre taris jhr. mr. Roëll. terwijl zich verder nog zeven passagiers in het toestel bevonden. Helaas heeft de Prins op den belang- wekkenden luchtweg tusschen de Duitsche hoofdstad en Oostelijk Nederland weinig kunnen genieten van het fraaie landschap, dat zich hier onder de vleugels van het vliegtuig uitspreidt, daar het zeer mistig was en de wolken laag hingen. De kennismaking van zoo nabij met de Nederlandsche luchtvaart is Prins Bern hard evenwel zeer goed bekomen, waarvan hij dan ook in hartelijke bewoordingen aan gezagvoerder Te Roller getuigde, toen de .Sperwer" op Twente was neergestreken. Prinses Juliana was op het vliegveld aanwezig toen het toestel om 3.45 uur uit de richting Berlijn binnenkwam. H. K. H. werd vergezeld door de moeder van den Prins, Prinses Armgard, door den burgemeester van Enschedé, den heer Rückert en zijn echtgenoote en generaal D. Q. C. F. de Jonge van der Halen. Het Prinselijk Paar heeft zich zon der langer op het vliegveld Twente te verwijlen per auto naar 't Loo begeven. l Volle Melt Drie smolten Hozelnoot Dessert 2346 ATTRACTIE Zendt ons? etiketten van 5 ets. Tjoklat reepen 1 etiket van een 10 ets. Tjoklat reep 1 etiket van een 25 ets. T|oklat tablet en gij ontvangt van ons een „prachtige foto" (form. 60 x 46 c.M.), welke vrijwel iecJer Nederlander(sche), hetzij jong of oud, zeer gaarne zal willen bezitten. Vraagt Uw winkelier om inlichtingen. (Ingez. Meel.) 43.000 verkeersongevallen in 1935. Er werden 763 menschen gedood. In 't dezer dagen verschenen ..statistisch overzicht verkeersongevallen 1935". publi ceert het centraal bureau voor de statistiek uitvoerige gegevens omtrent de in ons land door de Dolitie geconstateerde vekeersonge- vallen gedurende het iaar 1935. Hieraan zün de volgende bijzonderheden ontleend. In totaal werden geconstateerd 43.043 (44.705 in 19341 verkeersongeval'en. waar van 13.437 (13.430) met Ucbamehik letsel voor een of meer cersonen. In 7.087 (7.122) van de vorenbedoelde gevallen kwam be halve lichamelijk letsel, tevens materieele schade voor. terwijl 29 6C0 (31.269) onge vallen uitsluitend materieele schade ten gevolge hadden. In 6 (6) gevallen zijn de gevolgen onbekend gebleven. Het aantal slachtoffers van de ver keersongevallen beliep 14.901 (14.936), waarvan 385 (398) personen ter plaatse van het ongeval ziin gedood. Bovendien zijn voor zoover is gebleken in 1935 tengevolge van de bekomen ver wondingen nog 378 (346) personen overleden, waardoor het aantal gedoodc slachtoffers is gestegen tot 763 (744). De oorzaken der verkeersongevallen wa ren blijkens de statistiek in resp. 77.2 pet. (78 6 pet.) en 7.7 pet. (76 pet.) der geval len. fouten van bestuurders van vervoer middelen en fouten van voetgangers, dus oorzaken van bersoonlliken aard. Gebreken aan vervoermiddelen en de toestand van den weg (incl. slibben en doorglijdeni wa ren resp. in 2.1 pet. (2.4 pet.) en 6.5 pet. (5.6 pet.) der gevallen, oorzaak van een verkeersongeval terwijl 4.6 pet. (4 3 DCt.) der ongevallen aan andere oorzaken waren toe te schrijven en in 1.9 pet. (1.5 pet.) der gevallen de oorzaak niet is kunnen worden vastgesteld. o VEREENIGING TEGEN KWAKZALVERIJ. Jaarlijksche vergadering. Te Amsterdam is de iaarlilksche alge meene vergadering gehouden van de Ver eeniging tegen de kwakzalverij onder voor zitterschap van dr. C. J. Brenkman. De rekening en verantwoording over 1935 werd goedgekeurd, evenals het jaar verslag over 1935. De voorzitter memoreerde de hierin aangehaalde uitspraak van prof. P. van der Wielen, dat nog niet 1/8 deel der artsen en apothekers lid der vereeniging is. Door stelselmatige propaganda van den secretaris bllikt het ledental gedurende 1936 met ongeveer 10 pet. te zijn toege nomen. Met de commissie van controle op de aanprijzing van geneesmiddelen en genees wijzen werd dit iaar contact verkregen, waarover in het maandblad van November een en ander mededeeld zal worden. In twee bestuursvacatures werden geko zen mr. J. Moolenburgh. kantonrechter te Middelburg en A. H. van de Velde, apothe ker te 's Gravenhage. Er werd besloten, een oproen te richten tot de leden en belangstellenden die mee willen werken om een verzameling samen te brengen van kwakzalversartikelen, zoo als oude hoog-frequentie-apparaten. ra- dium-bekers en -kussens, enz. Het bestuur zal deze verzameling hier en daar kunnen tentoonstellen. FEDERATIE VAN CHR. VEREENIGINGEN VAN EN VOOR VROUWEN EN MEISJES. Gisteren is te Amsterdam de algemeene vergadering geopend van de Federatie van Chr. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes, onder leiding van jkvr. v. Rei gersberg Versluys, welke vergadering he den wordt voortgezet. Na opening der druk bezochte bijeen komst werd besloten een gelukstelegram te zenden aan Prinses Juliana. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van mevrouw C. van Manen-Fabius die zich niet herkiesbaar stelde, gekozen jkvr. M. J. Baronesse van Heemstra. De overige bestuursleden werden herkozen. Het aantal bij de Federatie aangesloten vereenigingen bedraagt 14, met ruim 34000 leden. Het verslag werd na eenige discussie goedgekeurd. Voorts hield de bijeenkomst zich bezig met huishoudelijke zaken IR. MUSSERT BIJ HITLER. Naar de Tel. verneemt heeft de leider van de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland, ir. A. A. Mussert, gisteren een bezoek gebracht aan Berlijn, waarbij hij door den Duitschen Führer en rijks kanselier Adolf Hitler in particuliere audiëntie is ontvangen. De audiëntie duur de ongeveer een uur. HERDENKING VAN NEDERLAND'S ONAFHANKELIJKHEID. Optocht door Den Haag. Tot besluit van de herdenking van Neer- land's onafhankelijkheid, georganiseerd door het Haagsch Comité voor Volksfees ten, heeft gisteravond een rondgang door Den Haag plaats gehad naar de huizen, waar destijds de grondleggers onzer onaf hankelijkheid woonden. Een groote stoet, bestaande uit tamboers, hoornblazers, pijpers en talrijke leden van plaatselijke vereenigingen begaf zich naar öe voormalige woning van graaf Van der Duyn van Maasdam Hier werden eenige liederen, o.a het Wilhelmus gezongen. Vervolgens begaf men zich naar de vroe gere woningen van Van Hoogendorp en Van Limburg Stirum, waar soortgelijke uitvoeringen plaats vonden. Tot slot hield de voorzitter van het herdenkingscomité, de heer D G. G. Rin- gelestein. een korte toespraak aan den voet van het geïllumineerde standbeeld op het Plein 1813. ter in verbazing de vraag deed stellen, of zij dus heusch nu al vier jaren met de zelfde japon liep. De ambtenaar van het O. M. was van. meening dat het hier een duidelijk geval van overtreding van het uniformverbod be trof. Er moet wel degelijk rekening gehou den worden met de omstandigheden, waar onder de japon gedragen werd, en die wezen hier wel degelijk op een politieke demonstratie, zooals ook het dragen van een rood polohemd op zichzelf geen poli tieke demonstratie hoeft in te houden, maar dat wel wordt, wanneer het hemd gedragen wordt in een socialistischen optocht. „Acht gulden boete," luidde de eisch. De verdediger, mr. van Heyst, was van meening, dat het te ver ging, wanneer men nu zelfs al de damesmode op haar politiek karakter ging onderzoeken. Zwart-rood is tegenwoordig mode; in iedere modezaak kan men zwart-roode japonnen in de etala ges vinden. Zwart-rood is bovendien in het geheel geen „politieke" kleurencombinatie, trouwens tallooze sportvereenigingen dra gen kleedingstukken van deze kleur. Vol gens spr. is het slechts de bedoeling van den wetgever, de politieke uniform uit het openbare leven te weren, doch hetgeen hier thans geschiedt, gaat toch te ver. Spr. con cludeerde tot vrijspraak. De ambtenaar van het O. M. repliceerde, dat de strekking van het uniformverbod nu eenmaal zeer ver reikt. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. o GERECHTSHOF TE AMSTERDAM. DE DIESEL-ELECTRISCHE TRACTIE WEER OP NORMAAL PEIL. Naar wij vernemen zal ingaande 30 November a.s. de diesel-electrische tractie der Nederlandsche spoorwegen weder met 10 pCt. worden uitgebreid. Het aantal te rijden treinkilometers is dan tot pl.m. 340 000 per maand opgevoerd. Hiermede is deze tractie op normaal peil gekomen. CONTRACTEN IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF OPGEZEGD. Naar wij vernemen hebben de vier orga nisaties van werknemers in het visscherij- bedrijf de met de reedersvereeniging af gesloten contracten van de zeevisschers en vischlossers opgezegd. De hoofdbesturen plegen thans nog overleg met de besturen van de betrokken vakgroepen over de voorwaarden, waarop eventueel nieuwe overeenkomsten met de reeders zullen worden afgesloten. DE DAMESMODE EN HET UNIFORMVERBOD. Een merkwaardig principieel geval kwam gistermorgen in behandeling voor het Utrechtsohe kantongerecht, aldus de „Tel." Het betrof hier een dame, die, gekleed in een zwarte japon met roode strikken, met „Volk en Vaderland" gecolporteerd had op de Biltstraat te Utrecht, en die geverbali seerd was wegens overtreding van het uni formverbod. Verdachte gaf toe, deze japon gedragen te hebben, doch ontkende daar mede uitdrukking te hebben willen geven aan een bepaald staatkundig streven. Op de vraag van den kantonrechter, waarom zij die japon dan gedragen had, antwoordde verdachte: „Omdat ik geen andere japon met korte mouwen had." Wel had de dame een mantel, maar die was niet zoo mooi als de japon en, naar haar zeggen „zag zij er graag netjes uit op straat". Bovendien, de japon in kwestie was al vier jaren oud, en verdachte droeg deze japon al geregeld, voordat zij lid werd van de N.S.B. Ook hedenmorgen droeg verdachte de zwart-roode combinatie en op aanvallige wijze draaide zij éénmaal voor den kanton rechter in het rond. ten einde het corpus delicti te toonen, hetgeen den kantonrech Familiedrama te IJmuiden. Voor het gerechtshof te Amsterdam is gistermiddag een familiedrama behandeld, dat geruimen tijd de gemoederen van do inwoners van IJmuiden heeft bezig gehou den. De 50-jarige werklooze machinist D. de R. stond terecht, verdacht van poging tot doodslag op zijn schoonzuster Neeltje Wijker en zijn buurman J. van Ham. Het O.M. te Haarlem had vier en een half jaar geëischt De rechtbank had hem tot een gevangenisstraf van vijf jaar met af trek van voorarrest veroordeeld. De voorgeschiedenis van dit drama is zeer tragisch. De vrouw van verd. had zich korten tijd tevoren met haar jongste kind door verdrinking van het leven beroofd, vermoedelijk omdat de huiselijke omstan digheden te wenschen overlieten. De verhouding met de stiefdochters was ook niet best, de man gir.g zich aan drank te buiten en zijn aangetrouwde familie maakte hem hevige verwijten. De stief dochters verlieten de woning en de R. leefde alleen in zijn woning te IJmuiden. Hij bemoeide zich weinig met de familie. Op 7 Juni zat hij voor zijn woning toen zijn 18-jarige stiefdochter Catharina S. langs kwam. Hij vroeg haar mee naar boven te gaan omdat hij haar een pakje brieven wilde geven. Dit werd gehoord door verd.'s schoonzuster Neeltje W. Zij had ge zegd: „Ga niet mee naar binnen, laat Dirk maar alleen naar binnen gaan". Verd. had toen uitgeroepen: „Best, dit is jouw laatste week". Verdachte is naar binnen gegaan. Een oogenblik later kwam hij terug, trok zijn revolver en schoot op korten afstand. De kogel schampte langs de slaap en nog voor dat verd. voor de tweede keer kon schieten vluchtte de vrouw haar huis binnen. Toen zij binnen was hoorde zij haar zoontje loepen: „Daar komt hij weer aan". Hij wilde de keuken binnendringen, doch werd ontwapend door der. buurman J. van Ham, die eveneens aan den dood ontsnapte, doordat de revolver ketste. De procureur-generaal had zes getuigen opgeroepen: de verdediger mr. Stomps vier. Verd. was in beroep gekomen, omdat hij naar hij zeide slechts één keer ge schoten had, zonder kwade bedoelingen. „Ik schoot zoo maarmaar ik wilde haar niet treffen". Nadat het getuigenverhoor, dat niets j nieuws brengt, is afgeloopen. vraagt de procureur-generaal op formeele gronden vernietiging van het vonnis. Wat de zaak zelve betreft, acht spr. de opzet bewezen. Verd. heelt eerst zijn schoonzuster bedreigd, hij is naar boven gegaan en toen hij terugkwam schoot hij van vlakbij op haar hoofd. Gelukkig is zij niet ernstig gewond. Weer snelt hij naar de woning van zijn schoonzuster, bij de deur richt hij zijn wapen op zijn buurman. Gelukkig ketst het schot. In beide gevallen was opzet aan wezig. Wegens poging tot doodslag requi- reerde spr. vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, daarbij rekening houdende met de persoonlijke omstandig heden van verd. Dë verdediger mr. B. W. Stomp pleitte clementie.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9