nVO&QAk DE GRUYTER Begrooting lgndbouwcrisisfonds „BI-ARLITA" LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Woensdag Id November |)j KERK- EN SCHOOLNIEUWS Adverteert in het Leidsch Dagblad Voorloopig verslag der Tweede Kamer WETENSCHAPPEN SPOTGOEDKOOP Bii aankoop «n UW folOfWX™ 'o Krant kan gevaarlijk en ongevaarlijk zijn! PHILIPS' Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het Landbouwcrisis fonds. Eenige leden merkten op dat ten gevolge van het loslaten van den gouden standaard en de depreciatie van den gul den de cijfers van de begrooting van het Landbouw-Crisisfonds voor een belangrijk gedeelte hun waarde verloren hebben De geheele begrooting komt daardoor min of meer op losse schroeven te staan. Een ingrijpende wijziging van verschil lende ramingen zal noodig zijn. Gaarne zou men van de regeering ver nemen in hoeverre van de devaluatie van den gulden voor- of nadeel voor den land bouw als geheel verwacht kan worden. Verscheidene leden meenden, dat over het geheel genomen geen groote opleving te wachten is. Is het juist, zoo vroegen sommige leden, dat de landbouwers, die land hebben ge pacht van buitenlandsche grondeigenaren, na de devaluatie van den gulden een hoo- gere pacht in guldens moeten betalen? Dit zou o.a. in Zeeuwsch-Vlaanderen het geval zijn. Eén lid was van oordeel, dat ook de waardevermindering van den gulden in den toestand van onzen landbouw geen verbetering van beteekenis zal kunnen brengen, omdat het buitenland onze pro ducten, hoe goed en goedkoop ook. eenvou dig weigert, doch andere leden konden deze opvatting niet deelen. Zij zagen voor den landbouw evenals voor ons econo misch leven in zijn geheel alleen in te rugkeer tot grootere handelsvrijheid de mogelijkheid om weer tot bloei te geraken. Verscheidene leden stelden zich op het standpunt, dat de muntdepreciatie aanlei ding kan worden voor hét scheppen van een meer redelijke verhouding tusschen de belooning van landbouwarbeid en die van den arbeid van andere bevolkingsgroepen. Andere leden waren van meening. dat onder de zeer bijzondere omstandigheden van dit oogenblik een verhoogirig van de prijzen der eerste levensbehoeften zeker niet over de geheele lijn mag worden doorge- i voerd. Van alles-overheerschend belang achtten zij het, thans een verhooging van de kosten van het levensonderhoud, waar in de prijzen der levensmiddelen een be langrijk aandeel hebben, zooveel mogelijk tegen te houden. De regeering, zoo betoogden sommige leden, heeft het geheel in de hand om door verlaging van heffingen prijs stijging te voorkomen. Zij hoopten, dat de regeering van dit middel gebruik zal weten te maken zoo vaak dit noodig mocht zijn. Verscheiden leden meenden, dat door de depreciatie van den gulden de weg ge baand is voor een geleidelijke opheffing van een gedeelte der landbouwcrisismaat regelen. Zij drongen er op aan, in dezen zooveel mogelijk spoed te betrachten, al mag daarbij natuurlijk niet overhaast te werk gegaan worden. Andere leden waarschuwden tegen elke overhaaste opheffing van crisismaat regelen. Verscheiden leden waren van oordeel, dat ondanks de devaluatie van den gul den het vaste-lasten-probleem nog vrijwel in zijn vollen omvang is blijven bestaan. Wat de pacht betreft, werd de hoop uit gesproken, dat de regeering een spoedige totstandkoming van het aanhangige ont- werp-Pachtwet zal bevorderen. Wat de hypotheken betrïft, spraken de hier aan het woord zijnde leden den wensch uit, dat de regeering. ondanks de verwerping van het daarop betrekking hebbende wetsont werp, een verlaging van den druk der hypo theekschulden door wettelijke maatregelen zal weten tot stand te brengen. Andere leden verzetten zich tegen dezen aandrang. Zij wezen er op. dat de waarde vermindering van den gulden wel degelijk tot vermindering van den druk der vaste lasten kan en zal leiden ook zonder dat van stijging van de prijzen der landbouw producten sprake behoeft te zijn. Verscheidene leden vestigden opnieuw de aandacht op het feit, dat vele producten, die de boerderij goedkoop verlaten, den consument duur bereiken. De producent zou huns inziens een heel wat hoogeren prijs voor zijn producten kunnen ontvan gen zonder dat de consument meer zou be hoeven te betalen, mits de distributiekosten maar dalen. Verscheidene leden informeerden naar de werking van den pas ingestelden dienst voor de kleine boerenbedrijven. Is deze dienst reeds in werking en hoe heeft (je minister zich de taak daarvan voorgesteld? In ieder geval werd er op aangedrongen om aan de kleine boeren spoedig extra finan- cieele hulp te bieden, opdat zij hun bedrijf jes kunnen blijven bewerken. Bij de regeling van de jacht behoort naar de meening van sommige leden meer rekening gehouden te worden met de eischen van vogel- en natuurbescherming. Gaarne zouden zij van den minister verne men, of deze bereid is de bestaande regeling in dien zin te herzien. Eenige leden verzochten den minister scherp te willen toezien of het moment nog niet gekomen is om de bemoeiing van de regeering met den baconexport te beëin- PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. HAZERSWOUDE. Geref. Kerk: Nam. 7 uur (Dank uur ge was), ds. Heuzeveldt. NIEUW -VENNEP. Geref. Kerk: Nam. 7 uur (Dank uur ge was), ds. Smilde VOOR DONDERDAG 19 NOVEMBER. BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Nam. 2 1/4 uur, ds. Stui- venberg. HILLEGOM Ned. Prot. Bond: Nam. 8 uur, prof. dr. L. J. van Hoik van Leiden. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat)Nam half- aeht, ds. Honkoop van Den Haag. LISSE. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Ligtenberg. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Nam. 8 uur, ds. Kloos terman van Amsterdam. o NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Sneek (als hulp- pred.), P. J. v. Leeuwen, cand. te Arnhem; Aangenomen naar de Indische Kerk. J. J Verdenlus te Rottum-Sjltswerd. Beroepen: Te Franeker, ds. P. van Wijn gaarden te Terwolde. digen, al zou ongetwijfeld een zekere exportcontrole gehandhaafd moeten blij ven. Is het juist, zoo werd gevraagd, dat op de bacon een verlies geleden is van f. 9.84 per 100 K.G.. op zachte gezouten varkens van f. 21 per 100 K G. en op slappe varkens van f. 16.42 per 100 K.G., hetgeen een verlies van ongeveer f. 7 per voor bacon geslacht varken zou beteekenen? Verscheidene leden achtten het ver loop van zaken ten aanzien van de bacon-industrie hoogst onbevredigend. Thans is ingeschreven voor f. 2.60 per 100 K.G.. terwijl vroeger f. 4 80 betaald werd. De baconfabrikanten hebben op deze wijze, behalve de normale winst, enkele millloenen extra verdiend ten koste van de gemeenschap. Sommige leden hadden ernstige bezwa ren tegen de wijze, waarop het Centraal Verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom is opgetreden. Dit kantoor is zich huns inziens te veel met den handel gaan bemoeien. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Huizum (Fr.), (2de predi kantsplaats ids. W. v. Heide te Stadska naal en S. Wouters te Soest. Geen concentratie van het bijzonder onderwijs. Ook bij het openbaar onderwijs zal weinig gebeuren. „Ons Noorden" meldt dat het Tweede Kamerlid, de heer Bakker, in een vergade ring der Ohr. Hist. Kicsvereenlging te Leeuwarden meegedeeld heeft dat inzake de onderwijsconcentratle geen enkel positief voorstel van de commissie te wachten is. De commissie zou alleen tot negatieve resultaten zijn gekomen, in dien zin, dat men afziet van de door de regeering ge- eischte concentratie van het bijzonder onderwijs, maar dat dan ook voor een zeer belangrijk deel zal warden teruggekomen op de reeds doorgevoerde concentratie bij het openbaar onderwijs. Zoodat op die wijze de bevrediging dan is gevonden, doordat er niets zal gebeuren noch bij het openbaar, noch bij het bijzon der onderwijs. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE. De najaarszitting. Gisteren is in het gebouw van de Alge- meene Synode der Ned. Herv. Kerk te 'sGravenhage de najaarszitting aangevan gen van de Aigemeene Synodale Commissie, zulks onder leiding van den voorzitter, dr. P. Smit, Ned. Herv. predikant te Heumen (Geld.). De vergadering is als volgt samengesteld: Dv. P. Smit, president: ds. P. Bokma te Schiedam, vice-president: ds. D d. Breems te Den Haag. secretaris; de predikanten ds. F. Tammens te Oostwold (Wk.); ds. J. W. J. Addlnk te Heeze; ds. J. Barbas te Hengelo (Geld de ouderlingen P. Wolfensperger te Zwolle: mr. J. A. E, A. Lisman te 'sGra venhage. benevens den hoogleeraar prof. dr W. J. Aalders te Groningen. De president opende de vergadering op gebruikelijke wiize en riep met name de nieuwe leden. prof. dr. W. J. Aalders en ds. J. Barbas, een welkom toe. om vervolgens ds. F. Tammens geluk te wenschen met de hem ten deel gevallen Kon. onderscheiding. Hierna werd het agendum nader aange vuld en deed de secretaris mededeelingen over de sedert de iongste Synode afgedane zaken. De vergadering benoemde tot correspon denten voor de hulpaanvragende gemeenten in Groningen en Drente ds. J. Barbas; voor die in Gelderland prof. Aalders; voor die voor kleine toelagen aan gemeenten en predikantsbetrekkingen ds. Barbas en ouderling Wolfensperber: voor toelagen uit het studiefonds prof. Aalders: voor het Fonds tot verbetering van de schmi Dredlkantstractementen ds. J. w. j en ds. D. den Breems terwijl zil ds. aanwees voor de opstelling van de ™u,t brief ten bate van het Fonds vocr liidende kerken en personen. Hierna werd het procesverbaal vast®, in betrekking tot de door de Prov. KtiS sturen gehouden stemmingen inzak» door de Aigemeene Synode vastgest,i reglementswijzigingen. De meeste wite gen waren met 66 tegen 0 (dus algen»; stemmen aangenomen. Die inzake het element on de suppletie-beurs voor ore kantsweduwen met 37 tegen 29 stemmen voorgestelde reglementswijzigingen m 1 Jan. a.s. in werking treden. In betrekking tot het door de Syne genomen initatlef tot herdenking van 300-jarig bestaan van de Staten-verUn was een schriiven ter tafel van het li Bijbelgenootschap en besloot de vergader zich bil de door dat genootschao te or niseeren herdenking aan te sluiten. D; den Breems werd aangewezen om in Centrale Herdenkingscommissie voor Ned. Herv. Kerk zitting te nemen. Nai verschillende commissies waren benoen verdaagde de president de zitting hedenmorgen. o PROF. DR. L. BROEKEMAi Te Wageiningen is gisteravond na a langdurige ziekte op bijna 86 jarigen 1» tijd overleden, prof. dr. L. Broekema, n hoogleeraar aan de LandbouwhoogeKhi aldaar. Hij werd 29 November 1850 te terburen geboren, volgde de H.B.S. te ft nlngen en studeerde te Leiden wie- na tuurkunde; vervolgens te Halle landbouwkunde. Van 1 September 1871! 1918 was hij leeraar aan de inrlchtliip voor landbouwonderwijs te Wageningen van 1885 tot 1916 tevens directeur. Toen 1918 de Landbouwhoogeschool werd opg richt, werd hij daaraan hoogleeraar, i hoedanig hij in 1921 wegens het berelfe van den 70-janigen leeftijd aftrad. In ds zelfde jaar werd hij doctor homoris eau van de Landbouwhoogeschool. Tevens toen het Broekemafonds gevormd ter Is vordering van kweekersarbeid en studie. De nu overledene was ridder in de Ora van den Ned. Leeuw. NIEUWE TOCHT VAN PROF. VENING MEINESZ. Prof. dr. F. A. Veiling Meinesz, die r, zich heeft doen spreken door zijn reis it de K XVin, zal binnenkort een nieuw? tocht maken, welke eveneens gewijd a zijn aan het zee-onderzoek. De tocht zal duren van 11 Januari tot 1 Maart e.k. en worden gemaakt aan boa van H.M.'s O XVI. Het „terrein" van prof. Veiling Meines onderzoekingen zal zijn de Atlantisci Oceaan. 2343 ssmen van 5 cent 10 reepen Q, voor slecnls L 10 reepen <W* voor slechts (uitgezonderd Suike Chocolade LETTERS per stuk 10, 12V2, 15 ets. naar grootte Chocolade 2 stuks in doos HARTEN 1272 ets. De Gruyter's Speculaas Prima Speculaas p. V2 pd. 17 ets. Groot blik 3 pond 95 ets. Klein blik 1V2pnd. 50 ets. Aman. Speculaas p. V2 pd. 22 ets. Groot blik 3 pond .125 ets. Klein blik 1V2pnd. 65 ets. Statiegeld groot blik 20, klein blik 15 ets. De Gruyter's Biscuits per ons5, 6, 7, 8 ets. Let op onze speciale Sint Nicolaas etalage Gevaarlijk wordt iedere krant, wanneer zij gelezen wordt bij te weinig licht. Langzaam maar zeker treedt dan oogverzwakking op. En hoofdpijn. Het verschil tusschen goede en slech te verlichting is een kwestie van nog geen cent per avond aan elec- trischen stroom. Een Philips' „Bi-Arlita"-lamp van 150 dekalumen geeft voor 1 a 2 cent aan stroomverbruik 'n BESCHERMT UW00GEN •'O "v PHILIPS' BI-ARLITA heelen avond helder licht, bere kend naar de meest-gebruikelijke stroomtarieven. A Treffende feiten vindt U in ons boekje ,,Van het Wondere Zien" Vraagt het onverwijld aanl Het is gratis - en uiterst belangrijk voor de oogen van Uzelf en Uw gezin. N.v. philips' gloei- ampenfabrieken, eindhoven -2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 8