als Een landgenoot vrijwilliger in Spanje IEIDSCH DAGBlêD - Derde SEad Woensdag f8 November 19j{ De strijd in Spanje FINANCIEN Wat hij beleefde als miliciano FAILLISSEMENTEN GEMENGD NIEUWS VIII. Ongeveer de helft van Spanje ts momen teel in het bezit van de rechtschen. De regeering heeft in het Noorden nog de streek rond Ovledo tot ongeveer San Se- bastiaan en verder de geheele Spaansche Oostkust tot de lijn Andorra, Saragossa, Somosierra. Madrid, Granada, Estapora. Hieruit blijkt dus wel duidelijk, dat, wan neer de nationalisten Madrid hebben inge nomen, Spanje nog lang niet aan hun ge zag onderworpen is. Integendeel. Juist de kuststreek zal het moeilijkst voor hen te veroveren zijn. omdat de regeeringstroepen hier geen gebrek aan levensmiddelen en munitie zullen krijgen, daar alles over zee aangevoerd kan worden. Natuurlijk zal de val van Madrid voor de regeeringstroepen een slag zijn. De beste troepen toch ver dedigen de hoofdstad en wanneer deze zul len falen zal het moreel daaronder veel te lijden hebben. Maar de nationalisten zullen na de Inname van Madrid wel tot rust wil len komen, want zij vergen ook het uiter ste van hun soldaten. In verband met die kwestie wat zal er na een eventueele val van Madrid gebeuren wil ik u de mee ning niet onthouden van een persoon, die met den Spaanschen toestand buitenge woon goed op de hoogte bleek. Hij voor spelde. dat na de val van Madrid die volgens hom vanzelfsprekend was de rechtschen wel het Noordelijk deel van 't land zouden zuiveren, maar dat zij het Oosten, Catalonië met rust zouden laten. Zij konden volgens hem Catalonië zelf standig laten worden en na eenige jaren, wanneer in de rest van Spanje het gezag gevestigd was, het den oorlog verklaren Het is heel goed mogelijk, dat de nationa listen zich niet zoo zullen gedragen, maar het lijkt mij de eenige mogelijkheid voor een voorioopige vrede in Spanje. Gaan de rebellen er toe over om ook Catalonië te veroveren, dan is het einde van den oorlog nog niet in het zicht. Want de Catalanen zullen zich niet onder den voet laten loo- pen; dat hebben zij in Huesca en Sara gossa wel degelijk aangetoond. Hoe heftig is de strijd bij eerstgenoemde stad niet ge weest! Hebben de Catalanen er geen kans toe gezien, om dit strategische punt te ver overen? Is in Madrid de leiding reeds slecht, in Barcelona is het nog een graadje erger. De Catalanen handelen praktisch gesproken stuk voor stuk zelfstandig. Het zijn moedige kerels, zeker. Maar alleen met heldenmoed kan men tegenwoordig geen oorlog winnen. Er komt daarvoor nog iets anders kijken; leiders, die kunnen wikken er. wegen, die beslissen waar wèl en waar niet aangevallen moest worden, er. dat ontbreekt den Catalanen ten eenenmale. Daardoor konden zij hun overwinningen niet consohdeeren en moesten zij, na te genaanvallen van de fascisten, bezwijken en hun veroverde punten prijsgeven. In de stad Barcelona is het dezelfde geschiede nis. Daar stoort geen mensch zich aan het gezag. Politieagenten op straat ziet men niet meer. De auto's rijden kris kras door elkaar. Het is niet noodig om in Barcelona een kerk te zoeken, die zijn er niet. De meesten zijn kort na den inval van de fas cisten in brand gestoken en de resten ver der met den grond gelijk gemaakt. Alleen gebouwen, die uit een oogpunt van kunst waarde hadden, zijn gespaard, maar geslo ten. In Barcelona ziet men hier en daar op straat groote bloemenkransen liggen. Het zijn de plaatsen waar arbeiders ln het begin van de revolutie gedood zijn. Meestal hangt tusschen de bloemen een foto van den gestorvene, met een levensbeschrijving en een opsomming van de heldendaden, die de gesneuvelde bedreef. Want een Catalaan is wanneer hij gekrenkt wordt, een man, die tot alles in staat is. Een voorbeeld daarvan. Buiten Barcelona staat een ge weldige kazerne. Na den Inval van gene raal Franco vormde dit gebouw met zijn groote hoeveelheid wapenen, munitie en soldaten een ernstig gevaar voor de stad. Twaalf ongewapende burgers zijn naar de kazerne gesneld, hebben met hun bloote handen de wacht overrompeld, namen hun wapenen af en.... slaagden er in de ka zerne te dwingen zich over te geven. Alle officieren werden door hen gevangen ge nomen. De vlag van de regeering wapper; thans op de tinnen van de kazerne. Dui zenden en duizenden soldaten hebben in dit gebouw reeds hun kleeding en wapenen ontvangen en zijn naar het front vertrok ken Als het noodig zal blijken voor de verdediging van Catalonië zullen er nog duizenden volgen, daar ben ik zeker van. De overzeesche handel waaruit de groote stad haar inkomsten trekt, ligt voor het grootste gedeelte stil. Bij uitzondering ko men er nog schepen in de haven. Het ge vaar, dat de stad steeds bedreigt, een lucht bombardement doet de vaartuigen buiten de havens blijven. Ook is te begrijpen.dat dc verbindingen met het binnenland ge stremd zijn. De treinen, die nog rijden, dienen thans hoofdzakelijk om menschen- materlaal te vervoeren van en naar de fronten en om levensmiddelen naar het gevechtsterrein te brengen. Van regelmaat ln de diensten is natuurlijk geen sprake meer De treinen vertrekken uren over tljct en rijden hoofdzakelijk des nachts. Anders zouden zij een te gemakkelijke prooi voor vijandelijke vliegers zijn Alleen kleine lampjes mogen Ir. de wagens branden. Wanneer men door Catalonië spoort, kan men goed merken, dat de bewoners van deze streek niets van het fascisme moeten hebben. Onverschillig waar de trein een groepje wegwerkers of boeren tegenkomt, gaan de vuisten omhoog. De wagens zelf zijn beschilderd met anti-fascistische leu zen. Op de machine of op 't achterste rij tuig wappert een roode vlag. Veel tractie- materiaal wordt momenteel gebruikt om er pantsertreinen „tren blindada" van te maken. De bouw van deze pantsertreinen staat onder leiding van een oud Oosten- rijksch militair. Hij heeft aangegeven op weike manier men de wagens moest voor zien van stalen platen en welke bewape ning de meest doeltreffende was. Ik heb eenmaal een dergelijken trein aan het front in actie gezien. Inderdaad kan hij bij een eventueelen aanval goed werk verrich ten. alleenzij zijn gebonden aan de rails' kunnen daar ook niet afwijken en zijn dus wanneer er iets aan den weg gaat haperen, vrijwel hulpeloos. Wel voert een pantsertrein platte wagens met wegmate- riaal mee, maar met de herstelling van een opgeblazen baan is toch veel tijd gemoeid. Een voordeel is natuurlijk, dat ln Spanje veel tunnels zijn. Wanneer de trein op een gegeven moment moet vluchten en hij is niet te ver van een dergelijken tunnel ver wijderd. dan kan hij daar veel profijt van trekken. Eenmaal in den berg verdwenen, is hij voor alles onkwetsbaar, en kan. wan neer de tijd gekomen is, van den berg uit zijn operaties beginnen. Goed loopen die voor het treinpersoneel niet steeds af. Ik heb een trein gezien, die door de vijande lijke vliegtuigen onderhanden genomen was. Het was gedeeltelijk de schuld van den machinist. Deze had in plaats van co kes. steenkool gestookt. Groot rookpluimen maakten de vijandelijke vliegers opmerk zaam op dezen trein. Aan ontkomen was niet meer te denken. Stuk voor stuk strooi den de vliegers hun bommen op de wa gens, ondanks de luchtafweermitrallleurs, die zich in een van de wagens bevonden. Wonder boven wonder bleef de locomotief gespaard. Maar de wagens werden totaal versplinterd en bijna al het personeel, dat er ln gezeten had. werd gedood. Het was een troosteloos gezicht, toen de trein het station in Madrid binnenreed. De dikke stevige stalen platen waren in elkaar ge schrompeld als blaadjes papier. Op alle plaatsen kon men door de rijtuigen heen kijken. Een ding heb ik mij wel eens afge vraagd: waarom hebben de fascisten den spoorweg Madrid-Valencia niet opgebla zen? Het was voor hun vliegtuigen toch een klein kunstje geweest om dat te doen. Zij hadden dan niet alleen Madrid prac- tisch van de buitenwereld afgesloten en van zijn besten verbindingsweg met Valencia beroofd, maar verder ook de fronten van Saragossa van de aanvoerwegen geschei den. De fascisten waren toch blijkbaar wel zoo zeker van hun overwinning geweest, dat zij dat niet noodig vonden. Onbezon nen is men ook, wat dat betreft, nergens te werk gegaan. Men vernielde wat strikt noodig was. maar overigens liet men alles met rust, omdat men het eventueel toch later weer moest opbouwen. Hetgeen duidt op een uitstekend krijgsmanschap van de fascisten. DE VEREENIG1NG VOOR DEN EFFECTENHANDEL EN DE DOLLARLEENING. Het lid van de Tweede Kamer Donker heeft aan den minister van financiën de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de mededeeling van de Vereenlglng voor den Effectenhandel, dat zij, naar aanlei ding van de door de gemeente Rotterdam aan houders van obligatlën der 6 pCt. dol- larleening Rotterdam 1924 gedane aanbie ding, haar embargo op de noteering van nieuwe leeningen van de gemeente Rotter dam opheft? 2. Is de minister bekend met het feit. dat genoemde Vereenlging dit embargo heeft gehanteerd tegen de gemeente Rot terdam. nadat zij tegen deze gemeente een procedure had aangevangen over de uitbe taling in gouddollars van de coupons van genoemde leening, welke procedure de ver eenlglng Inmiddels reeds ln eerste instan tie heeft verloren? 3. Kan de minister mededeelen, of be doelde vereenlglng in den loop der jaren een soortgelijken maatregel naast een be roep op den rechter behalve in 't ln vraag 2 vermeide geval, meer heeft toegepast en zoo ja. of dit ook is geschied tegen pu bliekrechtelijke lichamen? 4. Is de minister niet van oordeel, dat een maatregel als bovenbedoeld, wanneer ter beslechting van een bestaand rechts geschil de tusschenkomst van den rechter is of kan worden Ingeroepen als onwen- schelljk moet worden beschouwd, wanneer deze maatregel wordt toegepast tegen een publiekrechtelijk lichaam dat uiteraard, wanneer het de procedure verliest, alle waarborgen biedt, dat de uitspraak van den rechter zal worden nagekomen doch dat gedurende den tijd, dat de maatregel toepassing vindt, wordt belemmerd ln de juiste uitoefening van zijn van algemeen belang zijnde functies? 5. Heeft de minister reeds thans midde len te zijnen dienste om het leggen van een embargo onder vorenvermelde omstan digheden dat bedenkelijke elementen van eigen richting bevat, in de toekomst te voorkomen en, zoo neen, is hij dan bereid de totstandkoming van een wettelijke voor ziening, waardoor dat doel bereikt wordt, te bevorderen? 2361 (Inttz. MM.) Opgeheven het faillissement van S. Th. Witteman, Sassenheim. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tljdroovend om In alle bochten altijd rechts te houden). Hevig bombardement van Madrid. Met groote hevigheid duurt het lucht bombardement van Madrid voort. Geregeld worden bommen geworpen, vooral ln het centrum, waar bommen op de markt vie len en talrijke personen doodden en ver wondden. Nooit heeft Madrid een zoo In tensief bombardement meegemaakt. Het is nog niet bekend, hoeveel slacht offers zijn gevallen, maar hun aantal ls zeker zeer groot. Den geheelen vorigen nacht en den geheelen morgen zijn de brandweermannen, bijgestaan door red dingsploegen. gisteren bezig geweest met het bestrijden van de branden, die op ver schillende punten der stad waren ontstaan Men is er in geslaagd de branden in de buurt van de Fransche ambassade te blus- schen. Ambulancewagens reden af en aan voor het weghalen van dooden en gewon den. Er speelden zich hartroerende too- neelen af. In een enkel huis in de Sint Augustijn straat werden 30 personen gedood. De cor respondent van Havas heeft gistermorgen een tocht gemaakt door de stad, waar hij kon aanschouwen hoe hevig de bombarde menten zijn geweest. De materleele schade is ontzaglijk. Het ziekenhuis San Carlos is afgebrand. Dikke rook, die een scherpe kruitlucht verspreidt, stijgt op ln de stra ten. Wat den militairen toestand betreft is er niet veel veranderd. De eerste regeerings- llnles zijn betrokken door republikeinsche gardesoldaten, terwijl de militietroepen de tweede en derde linies bezet houden. De regeeringsartlllerie bombardeert de verschansingen der nationalisten. Nieuwe stukken zijn in stelling gebracht en de stad dreunt van het kanongedonder. Aar. den anderen kant blijven de grana ten der nationalisten in de Noordwestelijke wijken der stad neerkomen. Gezegd kan worden, dat in de laatste drie dagen door bommen en granaten 200 personen gedood en vijfhonderd min of meer ernstig gewond zijn. Het gebouw van het Roemeensche ge zantschap is getroffen door een bom, die groote schade aanrichtte. Het legatieper- soneel had het gebouw echter 48 uur te voren ontruimd. Het vlak naast de legatie staande gebouw is eveneens getroffen en vernield, waarbij negen personen gedood werden. De regeering meldt nog dato gisteren: Drie ziekenhuizen zijn ernstig door bom men beschadigd. Twee brandbommen zijn gevallen op het ziekenhuis San Carlos, dat in brand vloog. Om moeilijkheden te ver mijden. moest men de zieken en gewonden uit het ziekenhuis verwijderen. Dit alles is in goede orde geschied. E>e brandbommen hebben eveneens ver schillende hulzen beschadigd. Uit Talavera wordt voorts vernomen, dat de schade, door de regeeringstroepen aan het escorlal toegebracht, bijzonder groot is, dat tal van kunstvoorwerpen zijn verdwe nen en dat men de bibliotheek als volko men verloren kan beschouwen. Generaal Varela heeft zijn hoofdkwar tier verplaatst naar het terrein, gelegen boven het Casa del Campo, om de troepen op deze wijze beter te kunnen instrueeren. De rechtsche troepen hebben het Casa Velasquez Ingenomen. De regeeringstroepen zijn er nu en dan in geslaagd in zekere kwartleren van de hoofdstad, die nog in hun macht zijn. zich door middel van een rookgordijn onzicht baar te maken, om zoodoende luchtbom bardementen te ontgaan. Bij de regeerings troepen zijn naar schatting 600 dooden ge vallen. Ook de Montana-kazerne en de model gevangenis te Madrid zijn in brand ge schoten. Volgens mededeelingen van de nationalisten zouden de regeeringstroepen alvorens terug te trekken, duizenden ge vangenen vermoord hebben. De radioclub te Lissabon deelt mede, dat gisteravond 11.45 uur twee radiostations van Madrid. Union Radio en Radio Madrid plotseling hun uitzending staakten. Het schijnt, dat belde stations door het bom bardement van de rechtschen zijn ver nield. Tevens werd de telefooncentrale onder vuur genomen. Dit gebouw steekt met zijn 1" verdiepingen hoog boven Madrid uit. Verscheidene granaten ontploften bij het gebouw en beschadigden het ernstig. Een scherf vloog zelfs door een venster ln een vertrek, terwijl in het vertrek daarnaast de buitenlandsche journalisten wachtten op telefoonverbindingen met hun bladen. Waarschuwing van Burgos. De voorioopige regeoring der nationalis ten te Burgos heeft de buitenlandsche re geeringen gewaarschuwd hun schepen uit de haven van Barcelona te verwijderen, teneinde deze schepen geen gevaar te doen loopen bij de maatregelen, welke genomen zullen worden tegen het ontschepen van gas en oorlogsmateriaal ln deze haven. Ontmoeting Azana en Cabaliero? De president der republiek, Azana, en de president van de Catalaansche generali teit, Companys, zijn met onbekende be stemming van Barcelona vertrokken. Volgens geruchten zouden zij zich naar het dorp Benicarlo hebben begeven, waar zij een ontmoeting met Largo Cabaliero zouden hebben gehad. Uit Valencia wordt gemeld, dat men daar den indruk heeft, dat de Cortes op 1 December in Valencia bijeen zullen komen. De non-interventie. Het controle-ontwerp, dat door de com missie voor niet-inmenging in den Spaan schen burgeroorlog is opgesteld, is van grooteren omvang dan men aanvankelijk meende. Met voorbehoud van de goedkeuring der beide in Spanje In conflict zijnde partijen zou men neutrale waarnemers benoemen en controleposten instellen op 40 plaatsen, havens in Noord-Spanje, In Spaansch Ma rokko en op de Balearen, benevens op de Spaansche Middellandsche zeekusten en aan de Fransch-Spaansche en Fransch- Portugeesche grenzen. Een duizendtal waarnemers schijnt noo dig te zijn voor de uitvoering van het ont werp. Ook de kwestie van de te betalen kosten is aan de orde gekomen en een der voor stellen houdt in. dat de kosten zullen wor den verdeeld op den grondslag van de con tributie, die de verschillende mogendheden betalen voor het onderhoud van den Vol kenbond. WAAROM ZOND DE „DIGNITAS" 8. O. S. UIT? GEEN Waarschijnlijk is het schip in korten tlid ondergegaan. Omtrent de vermissing van het Itallaan- sche stoomschip ..Dlgnltas" vernemen wij nader, dat de cargadoors te IJmulden ge tracht hebben het schip gisteren via Schevenlngen-haven draadloos te bereiken. Het bleek echter niet mogeliik te zltn mot het schip In contact te komen, zoodat men Inderdaad moet aannemen, dat het ver gaan ls. Dit moet gebeurd ztln in het Engelscho Kanaal aangezien de reedertj te Genua od 10 November j.l. uit Ouessant bericht heeft ontvangen, dat het schip daar is gepasseerd. Daarna is niets meer van het schip vernomen. Nu met aan zekerheid grenzende waar- schlinlitkheld vaststaat dat het Italtaansche stoomschip ..Dlgnitas" met man en muis is vergaan, doet zich het vreemde feit voor dat van de „Dienitas" geen enkel S.O.S.- seln is opgevangen. Vaststaat dat dit schip van ruim 5.300 bruto register ton een radio-inrichting aan boord had. Zoo ls internationaal geregeld dat eik passagiersschip radio aan boord boord moet hebben, terwijl dit. wat vracht schepen betreft het geval moet zijn met schepen van 1600 bruto register ton en daar boven. Alleen voor zeeschepen, die gesleept worden, is een radio-inrichting niet ver plicht. Van deskundige zilde werd od een vraag onzerzilds nog medegedeeld, dat met erts geladen vrachtvaarders, zooals dat in de zeemanstaal heet. „zwaarmoedige" schepen ztin. d.w.z. schepen die moeilijk met de zeeën od en neer gaan en dientengevolge bil stormweer veel water over krijgen. De mogelijkheid bestaat ook dat aan boord van de „Dignitas" de radio defect is geweest, doch in dat geval zou het onbe grijpelijk ziin dat van geen van de kust plaatsen een praairaprort is ontvangen. Waarschijnlijker ls dan ook. dat het schip zich niet meer uit een over hem komende waterberg heeft kunnen oprichten en ln een zeer kort tijdsbestek met de opvarenden ln de diepte ls verdwenen. zoon van den verdachte G., plotseling trottoir opreed in de richting van B. w neer B, en de man, die bij hem was, tijdig opzij waren gesprongen, zouden ongetwijfeld door den woesteling zijn gereden. Gistermiddag ls de zoon Van G„ de jarige S. G., te Winschoten aangehoud en naar Groningen overgebracht, als vet dacht van poging tot doodslag. S. G. is ter beschikking van den off van Justitie gesteld. o ECHTPAAR DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD. Vrouw reeds overleden. Toen Iemand zich gistermorgen - «ld de „Msb." - vervoegde aan de woning i het echtpaar W„ te Nleuwdorp (Z.-Bcr land) werd niet opengedaan. Daar menschen thuia moesten zijn, vreesde een ongeluk en werd de deur gefor Het bleek toen, dat ln de woning een dlch kolendamp hing, tengevolge waarvan bewoners bewusteloos waren geraakt, te hulp geroepen geneesheer moest i bij de 65-jarige vrouw den dood coniti 'eeren. Haar 69-Jarige echtgenoot gaf teekenen van leven, doch ook zijn toeat' werd niet zonder gevaar geacht. TWEE DAMES UIT DE MAAS GERED. Autobestuurster was, door de duisternis misleid, in het water gereden. Gisteravond om tien uur is nabij het ge bouw van de Kon. Roei- en Zellvereenlging ..De Maas" aan den Veerdam te Rotter dam. een ongeluk gebeurd, dat, dank zij het kordate optreden van den 22-Jarigen zoon van den concierge van het clubge bouw, den heer G. Zeelt, nog goed is af- geloopen. Op slechts korten afstand van het club gebouw is een auto. waarin twee dames waren gezeten, te water gereden, juist na dat de chauffeur den wagen had verlaten. De bestuurder, een bewoner van Wasse naar, was in gezelschap van zijn echtge- noote en een andere dame op weg naar den aanlegsteiger van de Holland-Amerika Lijn, om aldaar een kennis af te halen, die met het ss. „Volendam" zou arriveeren. Bij het gebouw van de Kon. Roei- en Zell vereenlging gekomen, is de bestuurder uit gestapt en terwijl hij zich in het gebouw bevond, heeft zijn echtgenoote achter het stuur plaats genomen, om de auto naar den ingang van het gebouw te rijden. Door de duisternis misleid, ls zij in de Maas gereden. De auto verdween bijna onmiddellijk in -de diepte. De beide dames hebben op het laatste oogenblik nog kans gezien uit de auto te klimmen, ZIJ konden zich nog eenige oogenbllkken zwemmende boven water houden. Op haar hulpgeroep is de heer G. van Zeelt naar buiten gesneld en toen hij zag wat er was gebéurd, is hij gekleed te water gesprongen Hoewel het ter plaatse zeer donker is, slaagde hij erin. de belde dames op het aldaar gelegen ronton te helpen. Hij kreeg weldra assistentie van eenige hoeren, dié zich in het clubgebouw bevon den. Met behulp van touwen heeft men de beide dames on den heer Van Zeelt op de kade geheschen, die daar ter plaatse een hoogte heeft van circa vijf meter. De dames, die verkleumd van koude en zeer overstuur waren, zijn in het clubgebouw van droge kleeren voorzien. Later in den avond heeft het gezelschap zijn weg ver volgd De auto zal met behulp van een kraanwagen op het droge worden ge bracht. „Hbld." AUTOBOTSING TE MAARSSEN. Gistermiddag toen een personen-auto gevaarlijke bocht bij de hofstede ..Het Slll te MaaTssen passeerde ln welke auto o kapelaan Beine uit Den Bosch was esze raakte de auto het achtereinde van auto welke uit tegenovergestelde rich kwam. De kapelaan, die chauffeerde, ra" hierdoor de macht over z'n stuur kwllt reed teeen een boom. Dr. Eyma en dr. Hairtoe waren ter plaatse, terwijl de missionaris Beutc het slachtoffer geestelijken bijstand m leende. De kapelaan werd ln deernlsml kenden toestand naar het ziekenhuis om gebracht. De andere Inzittenden bekwamen t~ letsel. Alléén het voorstuk van de it auto werd totaal vernield. VRACHTAUTO TEGEN BEN BOOM. Omstreeks zeven uur is gisteravond den rijksweg VenloNijmegen een ernstll ongeluk geschied, waarbij een 40-Jarlge in woner van Leeuwarden het leven heeft ge laten en een autobes tuurdeT werd eewoni Ter hoogte van Well reed een vrachtauto bestuurd door zekeren O. uit Leeuwarden die ln Echt dakpannen en steenen ln zUW wagen had geladen, teneinde ze na».' Leeuwarden te vervoeren. Door onopgehelderde oorzaak raakte 0. de macht over zltn stuur kwllt en reed tezen twee boomen, waarna hij velvolgens tegen een derde tot stilstand kwam. De naast den chauffeur zittende 40-jarige D. uit Leeuwarden werd od slag gedood. 0. bekwam verwondingen aan gelaat es armen. Het stoffelijk overschot is evenaï de gewonde chauffeur naar het ziekenhui! te Well vervoerd. O. kon na verbonden te ziin de inrichting verlaten. POGING TOT DOODSLAG. Nadat gistermorgen voor den politie- rechter in het Gerechtsgebouw te Gronin gen een strafzaak was behandeld tegen zekeren G. uit Oostwold, ontstond in de vestibule van dat gebouw een twist, tus schen den benadeelde B. In deze zaak er een zoon -an den verdachte o. Om een vechtpartü t.e voorkomen, wer den vader en zoon uit het gebouw verwij derd. Even later liep B. met een kennis op straat, toen een auto, bestuurd door den VERDUISTERING TE GRONINGEN. Als verdacht van verduistering van effec ten tot een bedrag van ongeveer 1509 gulden, is gisteravond te Groningen af gehouden en in arrest gesteld de 43-Jarlf' accountant D. J. de D. te Groningen. De D. is ter beschikking van de Justitie gesteld. o HEERLENSCHE MEISJES BESCHULDIGD VAN SPIONNAGE? Eenige dagen geleden zoo vernemen wij zouden te Aken de twee jongedame» D. en 'L. uit Heerlen zijn gearresteerd, me er van verdacht zouden worden, zich a®1 spionnage te hebben schuldig gemaakt. Het tweetal zou ten laste worden gelei aan een agent van den Belgischen veilig heidsdienst mededeelingen te hebben ver strekt aangaande het aantal militaire troe pen, dat o.a. te Düren, Jülich en Aken ondergebracht en waarover een paar geleden mededeelingen werden gedaan de Belgische pers. De arrestatie der jonge dames zou SI" geschied op het vliegveld bij Aken. "e|. BUITENLANDSCH GEMENGD. VIER BOEREN VERDRONKEN. Op de Save bij Zagreb is een boot. waf1" negen Kroatische boeren zaten, slagen ln den mist. Vier boeren zijn onl het leven gekomen. DE KRUITRAMP BU MARSEILLE In den Franschen ministerraad ls j#' sloten, de slachtoffers van de onlp'o"'J in de kruitfabriek te Saint Chamas staatskosten te begraven. Het aantal slachtoffers ls 52. 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10