Gemeentelijke Sportstichting Nationaal Huwelijksgeschenk jjrie Jaargang DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 No. 2B512 Installatie van den Raad van Beheer HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Redevoeringen van wethouder Verweij en ir. Stokhuyzen Plaatselijk comité gevormd Dit nummer bestaat utt VIER bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor aavertentles uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f,0.19 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) In tegenwoordigheid van een vrij groot aantal vertegenwoordigers van diverse Leid sche sportvereenigingen vond gisteravond in de Jacobazaal van „Den Burcht" de instal latie plaats van den Raad van Beheer der Gemeentelijke Sportstichting. De vergadering werd geleid door den wet houder, den heer M. G. Verweij, die namens het gemeentebestuur een kort welkomst woord sprak en de namen noemde van hen, die door den gemeenteraad tot leden van den Raad van Beheer zijn benoemd. Als voorzitter, secretaris en penning meester zijn door het college van B. en W. respectievelijk aangewezen de heeren ir. F. Stokhuyzen. mr. H. F. A. Donders en Stolp. Nu wij bijeen zijn gekomen voor het in- itilleeren van de Sportstichting, aldus ver ruigde spr., is het mij een aangename taak, tallen hartelijk geluk te wenschen met Uw tenoeming tot lid van den Raad van Be heer. Het gemeentebestuur is van oordeel, idat met het oprichten dezer stichting in een in de practijk gevoelde behoefte wordt voorzien. Immers de bemoeiingen, die het gemeentebestuur permanent heeft met de verhuring en exploitatie der sportvelden, speeltuinen, de Zweminrichting de Zijl en wat verder op dit gebied nog staat verwe- zenlijkt te worden, hebben het in hooge mate noodzakelijk gemaakt, dat een instan tie in het leven wordt geroepen, die zich blijvend met de regeling en organisatie dier bemoeiingen zal belasten. Het is op grond van deze omstandigheid, dat aan het be staan van de Sportstichting groote beteekenis moet worden toegekend en dat er op Uw schouders een groote verantwoor delijkheid zal komen te rusten. Spr. zou de oprichting der Sportstichting beschouwd willen zien als een nieuwe, be langrijke schakel in de keten, die de ge- vamenlijke sportvereenigingen en organisa ties hier ter stede vormen. Derhalve zult U al Uw invloed en gezag hebben uit te oefe nen, dat alle sportbeoefening, die wij op dit oogenblik in onze gemeente kennen, zoo veel mogelijk intact blijft en waar nieuwe behoeften ontstaan, de pogingen, die tot het bevredigen daartoe worden aangewend, door U zooveel mogelijk worden ondersteund. Gij hebt een constructieve taak te ver vuilen! Spr. zegt dat. wijl er ook in de sportwereld nog maar al te veel destruc tieve krachten werkzaam zijn. Met name wijst spr. in dit verband op één der meest funeste krachten, die men op zoo ruime schaal aantreft, n.l. het tot het waan- stanlge opgevoerde „individualisme". Ik zeg uat niet als zou het mij ontbreken aan een Bezonde waardeering voor bepaalde per soonlijke sportieve prestaties. Integendeel! Sprekers tegenzin richt zich echter tegen le excessen, die nog al eens vallen waar te nemen en waarvan vernietiging van een gezonde en sportieve club- en organisatie geest geen zeldzaamheid Is. Een uitwas van niet minder ernstigen omvang is gelegen in Jet feit. dat de gezonde sportbeoefening ureigt haar doel voorbij te zullen streven, goor haar te veel te beschouwen als doel op zichzelf, in stede van als middel tot het ge zond en frisch maken van lichaam en geest. Ja daar zijn zelfs opvattingen, die de be oefening van de sport in het algemeen en bet leveren van bepaalde topprestaties be schouwen als een zaak van eer en geweten zoor land en volk tot schade en schande desnoods van het begrip „sportiviteit". Moge het u. voorzooverre dit in Leiden nood is mocht bliiken. gegeven ziin. od dit eeoied paedagogisch te kunnen optreden. Na deze als algemeene opmerking bedoel de ontboezemingen wijst spr. op de belang rijke taak. die u ten aanzien van het beheer sn de exploitatie van de kostbare gemeen- jeliike eigendommen te vervullen krijgt. Uc-'iik u. krachtens de statuten der Stich- reeds bekend is worden bij de Stich- in uw midden ziin vertegenwoordigd, als mede het speeltuinwerk. Spr. stelt zich voor dat uw eerste werk zal bestaan in het over zien en verkennen van uw arbeidsveld. Met de vereenigingen en organisaties die wij momenteel in Leiden bezitten, zult gij verbindingen hebben aan te knoopen, ten einde op de hoogte te komen van hetgeen daar leeft. Gij zult aan de Stichting den iusten grondslag hebben te geven, zonder welke vruchtdragende a-beid niet wel mo gelijk is. Hebt gii uw werkzaamheden een maal geconsolideerd dan zal vervolgen? één van de belangrijkste opgaven, waarvoor u zich zal zien gen'aatst ziin het uitbrengen van uw gewaardeerd advies terzake van den aanleg van =oortvelden in de Leidsche Hout. Het terrein waar deze velden moeten komen is aangewezen, terwijl de behoefte er aan bezwaarlijk kan worden ontkend. Ziehier een tweetal omstandigheden dat het aandringen od spoed bii het uitvoeren van deze taak in alle opzichten wettigt. Voorts zal reeds dadeliik uw oordeel wor den gevraagd terzake van het inbrengen der verschillende objecten waar de ge meente op dit oogenblik de beschikking ov- heeft. Met deze enkele woorden verklaart spr. den raad van beheer van de Sportstichting te ziin geïnstalleerd. Namens het gemeente bestuur spreekt hi.i den wensch uit dat wit in Leiden een oeriode zullen tegemoet gaan van groei en bloei op het uitgebreide gebied van het sno-tge'oeuren. Wii zijn daarbij overtuigd dat de belangen van een aan zienlijk deel van de ingezetenen m hooge mate zullen worden gediend (applaus). ting, ting ingebracht, alle gemeentelijke sport terreinen, speelterreinen, speelvelden, speel tuinen. zweminrichtingen en andere inrich tingen van dien aard. Voorts ziit gii beast ®et net toezicht op het gebruik van de "ekellen en het spelmateriaal door het gemeentebestuur of door de stichting be- I tcniïeaar gesteld en verder moet gii trach- 1 i tig eenheid en samenwerking te bevor- ®sren van de verschillende vereenigingen. de lichamelijke opvoeding en het speel tuinwerk ten doel hebben. Het uitvoeren deze opdracht zal zeer veel tact van Vjtsen, en aan uw stuurmanskunst hooge ,™tn stellen. Het gemeentebestuur legt ™Uemin met vol vertrouwen de vervulling Ij" deze taak in uw handen in de ver- "vttlng dat gii bii uw arbeid zult mogen •■«'en. V hebben n.l. gestreefd naar een zoo hg mogeliike samenstelling van den ri". van beheer en zijn van oordeel, dat oeanjrijke takken van spor tbeoe feruiig Vervolgens was het woord aan den voor zitter van den Raad van Beheer, ir. F. Stokhuijzen. die ongeveer als volgt sprak: Uit naam van alle leden van den Raad van Beheer dank ik u voor de vriendelijke en welwillende woorden, tot ons gericht, dank ik u voor het vertrouwen, dat u in ons stelt en dat u hebt gesteld in de com missie, die u adviseerde tot het instellen van deze stichting, een advies dat door het gemeentebestuur werd overgenomen en uitgevoerd. Immers zonder een groote mate van vertrouwen, welk vertrouwen op realiteiten dient te berusten, is het bezwaarlijk zoo niet onmogelijk om vruchtbaar werk te verrichten. Dat vertrouwen is echter evenzeer noodig van de zijde van het sportbeoefeneradè Leiden. Aan critiek bij de geboorte van de Sport stichting heeft het niet ontbroken en ik grijp deze gelegenheid dan ook gaarne aan om wat dieper op verschillende punten in te gaan, te trachten daarmede wat klaar heid te scheppen. Een vijand van critiek ben ik niet; ik ga verder, vrije critiek is onmisbaar om uiteindelijk tot iets goeds te komen. Maar men oordeele dan ook naar daden. Het geen insluit, dat een oordeel alvorens daden zijn gedaan voorbarig is en op zijn zachtst gezegd niet bevorderlijk voor een goede samenwerking. In groote trekken is de opzet, dat het gemeentebestuur van Leiden verlost worde van de vele min of meer dagelijksche beslommeringen, welke het bezit en beheer eventueel uitgifte in exploitatie, van de verschillende gemeentelijke eigendommen voor sport en spel van dit bestuur, en in het bijzonder van het college van B. en W. vergen. Deze beslommeringen worden thans gelegd in de handen van de Sport stichting, in de hoop en het vertrouwen dat. die in vele opzichten juister en meer efucient zal kunnen werken door de wijze, waarop zij is ingericht en zal worden be stuurd. Getracht is dit aan de Sport-Stichting gemakkelijk te maken door een groote mate van vrijheid, die blijkens den inhoud der statuten door het gemeentebestuur aan haar is gegeven. Maar des te zwaar der gevoelen wij dan ook de verantwoor delijkheid, die op onze schouders drukt om de taak gced aan te vatten en zoo het kan te volbrengen. Leiden heeft een grooten achterstand op sportgebied in verschillende opzichten. U zult wel met mij eens zijn, dat de Sport stichting op zich zelf dien niet kan inha len of in rechtstreekschen zin doen in halen. Maar wél kan zij het aandeel, dat de gemeente Leiden hierin kan en wil bij dragen, zoo goed mogelijk aanwenden, kan zij hindemissen wegnemen, welke de sport beoefenaren ondervonden en ondervinden, kan zü vele mogelijkheden openen, die voor de sportwereld van belang kunnen De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, had gistermiddag een 40-tal ingezetenen uitgenoodigd tot een vergadering in de Stadsgehoorzaal, teneinde te komen tot de samenstelling van een commissie voor het bijeenbrengen van gelden van de Leidsche burgerij voor het nationaal huwe lijksgeschenk voor H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard. Na een inleiding door den burgemeester werd deze commissie geïnstalleerd en tot leden van het uitvoerend comité benoemd de heeren W. van der Laan. voorzitter: F. G. Rosier, secretaris; G. H. D. Crommelin, penningmeester, mr. C. W. van Santen, W. A. Schrandt en mr. F. H. van der Tas. De burgemeester droeg vervolgens de lei ding der vergadering over aan den heer van der Laan. die onder instemming der vergadering voorstelde, den Burgemeester tot eere-voorzitter te benoemen, hetgeen door dezen werd aanvaard. Verder werd besloten een 1000-tal circu laires te verzenden met het verzoek om bij dragen te willen zenden aan den penning meester, den heer G. H. D. Crommelin. gironummer 9013. Verder zal op Donderdag 10 December een collecte langs, de huizen worden ge houden, waarvoor de medewerking werd in geroepen van de vertegenwoordigers der Huisvrouwenvereenigingen, de V.V.S.L., het L.S.C. en anderen, opdat het Comité over veel collectanten kan beschikken, waardoor de tank van ieder hunner gering zal zijn en de geheele stad bewerkt kan worden. Een opgave van namen wordt zoo spoedig mo gelijk ingewacht bij den secretaris den heer F. G. Rosier, Johan de Wittstraat 23. Bovendien stellen de Directies van het Leidsch Dagblad, de Leidsche Courant en de Nieuwe Leidsche Courant zich beschik baar tot het in ontvangst nemen van bij dragen. In het plaatselijk comité hebben zitting: Mr. A. van der Sande Bakhuyzen, eere voorzitter, J. Splinter Gz„ mr. A. F. L. M. Tepe, mr. dr. C. E. v. Strijen, H. André de la Porte, E. G. Bisschop, L. Boekkooy, mej. W. de Broekert, D. ten Cate Brouwer, mej. D. Coebergh, G. H. D. Crommelin, F. v. Erkelens, mevr. A. v. Gilse-v. Geldermalsen, T. S. Goslinga, J. W. Henny, prof. dr. J. v. d. Hoeve, past. A. H. M. J. Homulle, luit.-kol. A. W. F. Koningsfeld, W. v. d. Laan, mr, F. Ligtenberg, E. Loeb, mej. H. v. Loo, mevr. J. MandersVermeulen, B. Moolenburgh, mr. G. H. E. Nord Thomson, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, dr. J. Riemens, F. G. Rosier, mr. C. W. v. Santen, W. A. Schrandt, J. J. v. Seventer, P. H. Steenhauer, mr. F. H. van der Tas, ds. H. Thomas, mr. F. J. J. Trapman, A. D. Vijgh, mr. E. C. Wiersma, Th. B. J. Wilmer. Volgaarne wekken wij onze stadgenoo- ten op om hun bijdragen voor het HUWELIJKSGESCHENK VAN HET GEHEELE NEDERLANDSCHE VOLK te storten op girorekening nr. 9013 van den penningmeester van het plaatselijk comité of bij ons Blad, gironummer 57055. zijn, voorwaarden scheppen voor de ont wikkeling van sport en spel en daardoor aan Leiden's jongere burgerij de gelegen heid geven zich op dit gebied te ont plooien en ontwikkelen Maar het eigenlijke werk zelve moet komen van u, beoefenaren van de takken van sport. De stichting kan slechts zijn het ontstekingsmechanisme van den motor, waarvan gij zelve, sportbeoefenaren, de kracht moet uitmaken. De sportbeoefe ning zal door u vooruit gebracht moeten worden, de stichting kan slechts leiden en zooals ik zeide haar hoofdzakelijke taak is om aan u zóó vele faciliteiten te geven als binnen het gemeentelijk kunnen maar eenigszins mogelijk is. Gij moogt niet verwachten, dat de Sport-Stichting het nu wel voor u zal doen. neen, gij meet zelve uw organisaties zoo doeltreffend mogelijk maken, deze in onderling verband richten, zoodat gemeenschappelijke belangen niet door onderdieelen worden verstoord, zelf de noodige voorstellen of aanvragen dosn, zelf voor een goed en vlot contact met de Sport-Stichting zorg dragen, zelf het noo dige initiatief ontwikkelen. Eerst dan hebt u het recht van de Sport-Stichting te ver wachten, dat deze u in alle opzichten helpe en zich beijvere datgene te doen wat in uw belang het meest wenschelijke is. De sport zie ik niet als uiteindelijk doel. Want, zooais de Apostel schrijft in zijn eersten brief aan de Corinthiërs, het lichaam is „een tempel van den Heiligen Geet" en het is een groot en hoog belang de voorwaarden voor een gezonde en har monische ontwikeling van dat lichaam op grooten schaal mogelijk te maken of te verbeteren. Als algemeenheid zal een ge zonde geest slechts kunnen wonen in een gezond lichaam. En wat is voor een gezonde lichaams ontwikkeling voor uitgestrekte lagen van de bevolking van een zoo groot belang als een juiste en doelmatige oefening in sport, sport, die opvoedend werkt voor 't lichaam maar uiteindelijk voor den geest. Slechts wanneer breede lagen van de be volking dit aldus beseffen, is het mogelijk te geraken tot een algemeene gezonde mentaliteit, een sportieve geestesgesteld heid, waarbij het als een eer geldt dat men zich met elkander meet met eerlijtke en gelijke wapenen, dat men zich weet en ge draagt als een onderdeel van een grooter geheel, eigen wenschen opoffert voor een gezamenlijk doel, eigen verlangens onder geschikt maakt aan die van zijn club of ploeg. En zóó beschouwd, dient de sport een verheven doel. En m.i. mag slechts op deze wijze enkel en alleen de sport worden op gevat. Dit besef te wekken en daaraan te kun nen bijdragen, beschouw ik als een schoone taak. De taak, die ons wacht, aldus besloot spr.. zal niet licht zijn, integendeel. Maar wij zullen de werkzaamheden met opgewektheid aanvangen met kracht en yojhajrdjgig door zetten. Ik doe een beroep op de sportieve ge zindheid van alle Leidsche sportbeoefena ren en hunne organisaties; immers op hen komt het aan. En wanneer wij bij onzen arbeid eenigs zins mogen slagen zal de voldoening iets te hebben kunnen bijdragen ten bate van het gemeenebest van Leiden onze schoonste belooning zijn. Wij danken voor het in ons gestelde ver trouwen en spreken de hoop uit, dat de Sport-Stichting nuttig en zegenrijk werk moge verrichten, (applaus). Hierna werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld opmerkingen te maken of vragen te stellen, waarvan door verschei dene personen gebruik werd gemaakt. O.a. werd de wenschelijkheid bepleit van de instelling van een sportraad, welke zou kunnen optreden als tusschenschakel tus- schen den Raad van Beheer en de sport organisaties. De wethouder zeide niet afkeerig te staan tegenover dit denkbeeld, mits deze raad zich niet stelt op de plaats van den Raad van Beheer. Ten slotte werden de algemeene beschou wingen gesloten en hield de R. v. B. zijn eerste huishoudelijke vergadering. GOUDEN DOCTORAAT. Vrijdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. H. Ph. Berdenis van Berlekom te Aerdenhout, oud-directeur der Rijksverze keringsbank. aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: H. Janse's Huisvlijtbazar N.V Haarlem merstraat 129, Mare 106, Leiden. <Ned. Staatscrt.: 29 October 1936, Bijvoegsel Nr. 1451). Dir.: J. H. Janse, R'dam. Maatsch. kap. f. 10.000 waarvan geplaatst en ge stort: f. 4.000. Wijziging: L. Th. Menken, v. Assendelftstr. 8, Oegst- geest, melkhandel. Opheffng filiaal: Bor- neostraat 17, Oegstgeest. BINNENLAND. Installatie van den Raad van Beheer der Leidsche Sportstichting. (Stadsnieuws, le Bladi De stap van Duitschland en de scheepvaart op den Rijn. (3e Blad). Aan de Vrijdenkersradio zal geen zendver gunning meer worden verleend. (3e Blad). De enquête naar de prijsstijging der levens middelen. (Binnenland, 3e Blad). Prins Bernhard Donderdag naar Soester- berg. (Binnenland, 3e Blad). Twee auto's in het Aarkanaal gereden; kapelaan Hoogervorst uit Haarlem het doodelijk slachtoffer. (Laatste Berich ten le Blad). Dr. Deterding's afscheid als directeur- generaal van de Koninklijke Petr. Maatschappij. (Laatste Berichten, le Blad). ERNSTIGE AANRIJDING. Omstreeks 5 uur gisteravond is mevrouw Sch. uit Den Haag, die tusschen twee vluchtheuvels op den Rijnsburgerweg wilde oversteken, door een taxi aangereden. Met een ernstige schedelbreuk werd zij in zorg- wekkenden toestand naar het Academiscl- Eiekenhuis vervoerd. Hedenmorgen was haar toestand iets beter. Den ijeptuurijer v^n de ajjto treft geen schyjtj. BUITENLAND. Langzaam dringen de Spaansche nationa listen Madrid binnen. (3e en le Blad). Rond de jongste opzegging van het ver drag van Versailles door Duitschland. iBuitenland, 3e Blad). De arrestatie van Duitschers in sovjet- Rusland. (Buitenland, 3e Blad). President Roosevelt naar Zuid-Amerika, (Buitenland, 3e Blad). 52 dooden bij een ontploffing in een bus- kruit-fabriek in Zuid-Frankrijk. (Buitenl. Gemengd 3e Blad en Tel. ie Bladl ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. AANBESTEDING. Sancering der Bouwelouwe- en Paradijssteeg. Door het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmans woningen is hedenmorgen in café-rest. „De Harmonie" aanbesteed: het bouwen van 101 arbeiderswoningen en 64 schuurtjes met bijkomende werken, op een terrein tusschen de Van der Werfstraat en de Oude-Vest alhier. Ingeschreven was als volgt: Kingma en Zn., Slootdorp, f.259 400; fa. Den Ouden, Alphen, f. 254.000; Gesman, lartenburg en Oudenes, Alphen, f. 249.549; Kuipers, Surhuisterveen. f. 249.240; Boele en Van Eesteren. Den Haag, f. 245.800; H. C. Geveke, Leeuwarden, f. 244.300; fa. Ge broeders Geveke, Leeuwarden, f. 243.800; J. C. de Waal, R'dam, f. 242.700; Gebrs. Tribbe, Enschede, f. 235.200; Groen en Wiegman, Benthuizen, f. 235.000; N.V. Robax, R'dam, f. 232.600: Bergshoeff. Alphen, f. 232.500; Gebrs. Bruins, Almelo, f 231.900; H. C. Gen- dink, Usselo, f. 229.800: Rijnders, Dieren, f. 229.630; A. v. Doorn, Den Haag, f 229.350: M. Boeten, Leeuwarden, f. 223.720; v. d. Straten, Bergarmbacht, f. 220.000; J. van Riet, Leiden, f. 219.500; Voordauw en Van Eeck. Zoeterwoude. f.216 800: C. Smeet, Achthuizen, f. 215.900; P. Breijer, Den Haag, f. 212.670; Mosselmas en Korteweg, R'dam, f. 212.000; U. H. Brink. Leeuwarden, f. 209.700. De begrooting bedroeg f.210.800. De gunning werd aangehouden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Indisch Recht de heer A. N. Molenaar (Den Haagi; Doctoraal examen Geneeskunde Mej, E. E. Coronel (Den Haag) en de hee ren W, M, Foljke (Den Haag) en J. Auet (Voorburg),

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1