'9... TRIUMPH LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 14 November 15]| 'n Triomf v Smaak! De strijd in Spanj BurgerlijkeSfand van Leide BUITENLAND GEVEILDE PERCEELE DE BIOSCOPEN VIRGINIA CIGARETTES DE ALGEMEENE TOESTAND. van het verlangen van Engeland het nieuwe defensie goed en vertrouwt, dat hij de ver instrument het karakter van het verdrag dediging van het land op het hoogst mo- van Locarno te doen behouden, dat geen gelijke peil zal brengen enkelen afbreuk deed aan reeds bestaande Ciano te Boedapest. De herbewapening van Hongarije. Duitschland vraagt inlichtingen te Londen. Met het meest uitgebreide eerbetoon is graaf Ciano te Boedapest ontvangen. Een geweldige menigte juichte hem geestdrif- toe. Na een dejeuner bij minister Kanya begaven Ciano en echtgenootë zich naar het parlement, waar de geheele regeering en alle afgevaardigden uitgezonderd de socialisten, de hooge gasten opwachtten en hen, bij hun binnentreden, met applaus begroetten. De voorzitter der Kamer hield vervolgens een toespraak, waarin hij woorden van er kentelijkheid sprak jegens „de groote be vriende mogendheid, het koninklijke en keizerlijke Italië". ..Mussolini aldus de voorzitter heeft bewezen te gelooven in de rechtvaardige zaak van Hongarije. Namens verscheidene millioenen Hongaren verzoek ik den Ita- liaanschen minister, zich bij den duce tot tolk van onze dankbaarheid te maken." De rede van den Kamervoorzitter werd begroet met een „leve Italië", leve de duce." In bevoegde kringen te Praag, die geens zins verrast waren door de bewoordingen van het communiqué van de conferentie te Weenen ten aanzien van de rechtsgelijk heid voor Hongarije op het gebied der be wapening, herinnert men er aan, dat de Kleine Entente reeds lang deze mogelijk heid heeft erkend, en zich, o.a. tijdens de conferentie te Stresa. bereid heefb ver klaard tot onderhandelen, op voorwaarde, dat de omvang der bewapening in gemeen schappelijk overleg vastgesteld en aan con trole onderworpen werd, met de garantie, dat Hongarije zijn leger niet tegen de lan den der Kleine Entente zou gebruiken. Zij blijft bereid over dit punt te onderhande len, doch in geval de herbewapening op eenzijdige wijze en zonder voorafgaande politieke overeenstemming zou geschieden, zouden de staten der Kleine Entente zich niet langer door zekere bepalingen van het verdrag van Trianon gebonden achten Volgens Rome wordt Hongarije's herbe wapening onder oogen gezien op een wijze, welke door de andere nabuurstaten zal kunnen worden aanvaard en welke gelei delijk zou kunnen zijn, zoo dat deze landen er hun militaire macht bij zouden kunnen aanpassen. Bewapenen maar. De Duitsche ambassade heeft zich giste ren tot het Engelsche ministerie van bui- tenlandsche zaken gewend, teneinde ophel dering te verkrijgen aangaande de beteeke- nis en Juiste strekking van de twee voor naamste passages uit het, communiqué, dat na afloop van de besprekingen tusschen Beek en Eden werd gepubliceerd. Deze passages zouden ten eerste betrek king hebben op zekere punten, opgeworpen door het Westelijk Pact. bij welke Polen belang heeft en ten tweede op „de eerbiedi ging van de wettelijke belangen van Polen" in elk nieuw verdrag tusschen de Westelijke mogendheden. Naar men meent te weten, zou de Duit sche ambassade gaarne vernemen, of daarin een teeken moet worden gezien van een verband tusschen een Westelijk en een Oostelijk systeem, of dat de aan Beek gege ven verzekeringen op eenigerlei wijze den aard van het nieuwe beoogde instrument zou moeten wijzigen. Men zou ten antwoord hebben gegeven, dat deze verzekeringen slechts getuigden verplichtingen. In dit verband zou men er aan herinnerd hebben, dat in het bijzonder Groot-Britta- nië in ieder nieuw instrument de clausules gehandhaafd wenscht te zien, die het ver drag van Locarno aan het pact van den Volkenbond verbonden, en dat het verder trouw blijft aan de stelling volgens welke het afsluiten van een Westelijk verdrag niet mag beteekenen een afzien van een rege ling van het Oost-Europeesche vraagstuk. Het secretariaat van den Volkenbond publiceert het Belgisch antwoord op het in September jj. ingestelde onderzoek bij de Staten-leden van den Volkenbond ten aanzien van een eventueele hervorming van het Volkenbondspact. Het antwoord der Belgische regeering vermeldt met name, dat men een zooda nige herziening niet zou willen door middel van amendementen. ..Beter acht men het, zich zooveel mogelijk te houden aan de in 1921 door de assemblee gevolgde methode van het pact soepeler te maken door mid del van een speciale interpretatie van de door de assemblee aangegeven artikelen"' De Belgische regeering is van meening, dat de Volkenbond zooveel mogelijk moet trachten de universaliteit te verwezen lijken. Op het gebied van het voorkomen van oorlog zouden maatregelen moeten wor den aangegeven, welke door den Volken bondsraad zouden kunnen worden geno men „om op doeltreffende wijze den vrede onder de naties te waarborgen", met ter zijdestelling van oorlogsdreigingen. Ten aanzien van een repressieve actie van den Volkenbond zou de Belgische re geering het hoogst wenschelijk achten de thans nog bestaande ongerustheid weg te nemen aangaande de draagwijdte der ver plichtingen. welke art. 16 van het pact den leden van den Volkenbond oplegt. Het zou voorts aanbeveling verdienen, aldus de Belgische regeering. de lessen der ondervinding in overweging te nemen. De regeering heeft het blad der Belgi sche Rexisten „Le Pays Reel" verboden. ROEMENIË. Invoering arbeidsdienstplicht. Morgen zal bij het parlement een wets ontwerp worden ingediend, betreffende den arbeidsdienstplicht. Alle jongelieden van 18 tot 24 jaar zullen, volgens dit ont werp, to werk moeten worden gesteld bij werken van openbaar nut gedurende 35 dagen per jaar. DANZIG. Vonnis geveld. De veroorzakers van het incident in de sporthal ln den nacht van den elfden No vember. toen vier personen de symbolen en waardigheidsteekenen van den Duitschen staat en de nationaal-socialistische partij bezoedelden, zijn gisteren voor het ge rechtshof gebracht Twee der verdachten werden resp. tot zes en tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. De derde werd van verdere vervolging ontslagen, daar geen voldoende bewijzen konden worden aan gevoerd, terwijl de vierde dader nog niet is opgespoord. De president van de rechtbank voerde bij de motiveering van het vonnis aan, dat het incident terug te voeren is op het wekenlange gestook der Poolsche bla den. De Poolsche pers is zeer slecht te spreken over deze zware straffen. ENGELAND. Sir Samuel Hoare over de vlootpolitiek. De minister van Marine, sir Samuel Hoare, heeft voor de radio het probleem der nieuwe slagschepen, dat door de ontwikkeling van het moderne luchtwapen acuut is gewor den, behandeld. De regeering heeft, alvorens het eens te worden over het nieuwe slag schip-type. zestien verschillende ontwerpen onderzocht. Ofschoon Engeland geen onr voorwaardelijk voorstander is van groote schepen, zullen de nieuwe slagschepen zich grondig van de oude onderscheiden. In gaande op de voorkeur van slagschepen boven het luchtwapen, verklaarde de mi nister, dat Engeland nog steeds vertrouwen RUSLAND. De jongste arrestaties. In verband met de jongste arrestaties van „fascisten'' in de sovjet-unie meldt de „Times" uit Riga, dat het niet mogelijk is, om zich ook maar bij benadering een denk beeld te vormen van het aantal dezer ar restaties. Indien al degenen, die zich thans in hechtenis bevinden, in één enkel proces zouden worden gevonnist, zou de omvang van dit rechtsgeding dien van alle voor gaande politieke processen te Moskou over treffen. De gearresteerden worden ondergebracht in de volgende categorieën: 1. „Spionnen", die gevangen genomen zijn bij het passeeren van de grens ln beide richtingen. 2. „Gevestigde buitenlanders, oogenschijn- lijk specialisten, studenten, vluchtelingen enz., doch in werkelijkheid geheime anti- sovjetagenten". 3. „Sovjet-burgers, dienst doende als spionnen voor een buitenlandsche mogend heid". Volgens de sovjet-Russische bladen zijn 2196 (Ingez. mm.) tium zijn tot dwangarbeid veroordeeld. Achttien andere employé's van bedoeld be- driif zagen zich eveneens zware straffen opgelegd. Het heet. dat zii van „Trotzkls- tische neigingen" bliik hebben gegeven. De bekende schrilvers Sellvanovski, Tara- sav. Rodianov Grudskaja en Trochenkl ziin uit de communistische oartii eestooten. De redactle-b'ureaux der dagbladen wor den voortdurend door de geheime soviet- Dolltie gecontroleerd en van journalisten, welke men van antl-communlsme verdenkt, gezuiverd. De onlangs gearresteerde vrouw van den schrijver Serebriakova hield naar de Gepoe thans ontdekt zegt te hebben in haar wo ning z.g.. litteraire bijeenkomsten welke in werkelijkheid vergaderingen waren van samenzweerders tegen den sovjet-staat. VEREENIGDE STATEN. Gedeelte der stakers weer aan het werk. Dc arbeiders van de levensmiddelen pakhuizen te San Francisco, die bij het begin van de groote havenarbeiders-sta king het werk hadden neergelegd, zijn vanmorgen weder aan den arbeid gegaan. UIT HET VERRE OOSTEN. De Chineesch-Japansche wrijving. Japan schijnt ongeduldig te worden en pressie te willen oefenen! Het agentschap Domei meldt 11.1., dat na een kabinetsraad te Tokio, vertegen- j woordlgers van de mlnisteriën van buiten landsche zaken, leger en marine bijeen kwamen en tot de slotsom zijn gekomen dat van de onderhandelingen met China geen resultaat meer verwacht kan worden. De houding van China, aldus wordt gezegd, wordt steeds minder soepel, terwijl de anti- Japansche beweging sterker wordt. In regeeringskringen is men van mee ning, dat een onmiddellijk afbreken der onderhandelingen te Nanking onvermijde lijk is. Een dreiging dus! stelt in de vloot als het wapen, waarvan het zoowel ten opzichte van den samenhang 27 personen, behoorende tot de eerste cate- van het Britsche rijk als van den aanvoer gorie gedurende de laatste paar weken ge- van grondstoffen en levensmiddelen, afhan- arresteerd. Het aantal arrestanten, behoo- kelijk is< Verliest Engeland zijn aanzien ter rende tot de tweede en derde categorie. zee, dan zal het Britsche rijk uiteen vallen FRANKRIJK. Vertrouwen in Daladier. De legercommissie der Kamer heeft na een uiteenzetting van den minister van defensie. Daladier, met 28 stemmen vóór en neemt dagelijks toe. Ook de naam van Trotzki is weder ln dit ..complot" geweven. De sovjet pers wijst er opnieuw op. .dat zijn aanhangers gesubsi dieerd worden door fascisten en dat zij welbewust optreden, als agenten voor het fascistische Duitschland en de taak van de Gestapo uitvoeren door binnen te dr;ngen in sovjet-Russische fabrieken, spoorweg bedrijven en militaire ondernemingen, om de sovjet-Russische defensiemiddelen te Hevige strijd voor Mairit Van de zijde der nationalisten wordt meld: De slag voor Madrid is thans ln volln omvang begonnen. Aan het geheele, ongt veer 10 km. breede front.ten Zuiden en Ui Westen van Madrid is sedert Donderdag middag de artillerie doorloopend ln actl De rechtsohe troepen, die de laatste dage versterkingen hebben ontvangen, beschie ten met hun batterijen de zich aan der oever van de Manzanares bevindende rei dedlgingswerken der regeeringstroepei met zichtbaar succes. In het Westen va Madrid is de verbinding met het Escoria zoowel langs den straatweg als langs spoorlijn verbroken. Naar de speciale verslaggever van Hasi meldt, heeft de colonne-Tella, die op de v/eg van Toledo opereert, gisteren een aan val gedaan op de Toledo-brug, teneinde d geheele stad onder vuur te kunnen nemen De regeeringstroepen verdedigden rit krachtig tegen dezen aanval. Zeven tanl passeerden de brug, doch onder het artil lerievuur der regeeringstroepen moesten het veld ruimen. Een bom ontplofte dich bij kolonel Telia, waardoor deze licht aa het hoofd werd gewond. ABESSY{4IË. - au* 5 onthoudingen een motie aangeno- vernielen of te verzwakken een einde te men. waarin gezegd wordt, dat het in de maken aan het sovjet-dictatorschap en uit- bestaande omstandigheden niet mogelijk eindelijk het kapitalisme in Rusland weder is, een verkorting van den diensttijd te DD de been te heioen" overwegen. De commissie aldus de mo- De journalist Radek werd door den pro- tie overwegende, dat het leger geheel cureur-generaa! aan een langdurig en fel buiten de ixilitiek moet worden gehouden, verhoor onderworpen. keurt de verklaringen van den minister van Drie directeuren van een bioscoopconsor- Voorbèreidlng van verdere bezetting. Nu de betrekkingen tusschen Engeland en Italië verbeterd zijn, hoopt Italië zoo spoedig mogelijk geheel Abessynië in bezit te kunnen nemen, aldus meldt de „Daily Telegraph" uit Rome. Men is van meening, dat, wanneer dit eenmaal geschied is, Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten niet langer zullen aarzelen, om de souvereiniteit van Italië over dat land te erkennen. Maarschalk Grazlanl. de onderkoning en opperbevelhebber, heeft een plan opgesteld voor de bezetting van alle gebieden, die nog onder het bewind der stamhoofden staan. De regentijd is, zooals men weet, ge ëindigd en de maarschalk is thans bezig met de uitvoering van zijn plan. GEBOREN Pieter, Z. van R. Kop en M. Schoneveld Isaac, Z. van I. Hollebeek en G. VerlirJ Antonie Pleter, Z. van J. F. Naaijen en P. C. v. Rijswijk Agatha Apolonia Geer- truida, D. van L. J. v. Nobelen en A. C. Kesteren Arie, Z. van P. Ollemans en M. v. d. Plas Maria Aliaa, D, van C. v. d. Berg en C. M. C. v. d. Voort Hen drik Albertus, Z van R. L. de Mooij en SI L'olijn Johannes Cornells, Z. van W. J, N. A. Veeren en H. J. Zeventer. ONDERTROUWD. Ondertrouwd: H. D. v. Weizen jm. enl L. Platteel jd. OVERLEDEN J. ScheffersSegljn, Wede. 72 j. - I Kallenberg—Van Valderen, Vr. 69 j. Ten overstaan van Notaris B. H. Stum- pel te Lelden: Winkelhuls Nieuwe Rijn hoek Hooigracht in bod f. 8500, kooper de heer Ph. Rosdorff q.q. te Leiden voor f8500. Huis Hooigracht 2, in bod f. 3500. kooper de heer Th. L. J. Zitman q.q. it Zoeterwoude voor f. 4000. Huls Haarlem merstraat 38, hoek Ursulasteeg in bod f. 8400, kooper de heer C. M. van der Veer q.q. te Rotterdam, voor f. 8400. Het Nieuwe Roxy-Theater. Het frissche onbedwongen snel van 'swe"'-'- liefste troetelkind. Shirley Temole en de blijde kinderlach van dit schattige meiske zijn van een niet te ontgane aanstekelijkheid. Als een glanzende zonnestraal brengt ze vreugde en blijheid, zelfs in de harten van de meest verdorvenen zooals in de film ..Juffertje Blauwbaard" Want het zijn allesbehalve brave lieden, met wie ze in aan raking komt. geraffineerde gokkers en bookmakers, kortom z.g. ..zware jongens" met zwendel praktij kenEn daar verschijnt Plotseling als een lichtende ster de kleine Shirley in het duister van hun bestaan en doet het goede in hen langzaamaan ont- sluimeren. Als onderpand bij een wedden schap is ze bij één van de bendeleden. Jones, achtergelaten en wanneer nu haar beide ouders gestorven zijn blijft ze voor immer bij hem. De invloed van Shirley op die knaoen. die geen van alle achtten karaats ziin. is frappant. Geleidelijk weet ze de harten voor zich te winnen met de gunstige gevolgen daarvan. Zelfs de leider van de bende gaat voortaan een eerzaam leven leiden! Eén van de hoogtepunten in de film is het ridderfeest, dat gegeven wordt ter eere van Shirley; in de vermom ming van Koning Arthur en zijn ridders merkt ge de bendeleden op. doch bii deze grappige noot ontbreekt ook de ernstige zijde niet. want hier wordt Shirley van een paard geworpen en kan ze slechts volledig genezen door een bloed transfusie van één der bendeleden. Zooals uit het onderwerp reeds blijkt, geeft ..Juffertje Blauwbaard" volop gelegenheid tot een avontuurlijk en spannend verloop en voortreffelijk spel maakt bovendien deze rolprent tot een waardige schakel in de reeks Shirley Temule-films. Adolphe Menjou en de jam merlijk om het leven gekomen Dorothy Dell crsëeren uitstekende bendetyoen. D? tweede hoofdfilm is de première van ..College Rhvthm". een .vol-treffer" op het gebied van show. waarin ge een originali teit aantreft, die verbluffend is. Jeugd en charme soort en activiteit zijn daarbij de bestanddeelen van deze verrassend goed geslaagde rolprent die Norman Tauzog op prachtige wiize geregisterd heeft. Een oroeramma dus. èn voor de Shirley Temc'e minnaars èn voor de show-liefheb bers. om van te watertanden! Trianon-Theater. Na het Journaal en 'n geestig Mickey-Mouse-filmpje, draait als eerste hoofdnummer ln het theater in de Bi eestraat ..Cellini's galante avonturen", waarin Frederic March en Constance Ben nett de hoofdrollen vertolken. De geschie denis speelt ten tijde van het bewind der kunstzinnige, maar wreede de Medici's in Florence en toont ons hoe weinig serieus het in die dagen zelfs in hofkringen met de huwelijkstrouw werd genomen. Pieter Langendijk's verhaal „Wederzijdsch Huwe lijksbedrog" is er slechts kinderspel bij! Overigens Is het vermakelijk om te zien, hoe de sluwe Cellini er niet alleen in slaagt om telkenmale op het allerlaatste oogenblik aan de galg te ontloopen, maar zich bovendien nog weet te verzekeren van de meer dan Platonische toegenegenheid van de hertogin zonder zich daardoor de toorn van den hertog op den hals te halen. De beide genoemde sterren zorgen ervoor, dat beide rollen volledig recht wedervaren. De liefhebbers van zang en meer in het bijzonder de talrijk velen, die hun muziek- minnend hart hebben verpand aan den Italiaansche tenor Benjamino Gigli. kun nen deze week volop genieten van de film „Ave Maria", waarin de beroemde zanger vele liederen en aria's ten beste geeft. Het gegeven is betrekkelijk eenvoudig: Een ca baretzangeres (Kaethe von Nagy) tracht in contact te komen met een beroemden meester teneinde zijn genegenheid op te wekken en hem dan later geld te kunnen afpersen. De opzet lukt volkomen. Maestro Tito vergeet zijn droefheid over den dood van zijn eerste verloofde Maria en gaat zich meer en meer hechten aan het meisje, dat zich met tal van listen voortdurend in zijn omgeving weet op te houden en dat, om het spel volkomen te maken, ook den naam Maria heeft aangenomen. Het komt inderdaad tot een verloving tusschen deze twee. doch dan blijkt, dat hetgeen aanvankelijk als spel was bedoeld, ernst is geworden. De pseudo Maria is inderdaad van Tito gaan houden, maar natuurlijk komt dan haar vroegere „vriend" te voor schijn en dwingt haar het spel der mis daad voort te zetten. Ondanks al haar moeite om zulks te voorkomen, leert Tito de waarheid omtrent haar verleden kennen en haar smart daarover en het verlies van zijn liefde zijn zoo hevig, dat zij slechts in een poging tot zelfmoord uitkomst ziet voor haar ellende. Gelukkig zijn haar verwon dingen niet van doodelijken aard en wan neer Tito inmiddels heeft ervaren dat haar gevoelens te zijnen opzichte in den laat- sten tijd volkomen oprecht waren, staat niets hun geluk meer ln den weg, zoodat het einde een gelukkig menschenpaar laat zien. De film geeft Gigli volop gelegenheid zijn zeer groote vocale kwaliteiten te doen hooren, zoodat zoowel liefhebbers van film als van muziek hun hart kunnen ophalen. Lido-Theater In den loop der laatste jaren zijn er heel wat Nederlandsche films verschenen, de een geslaagder dan de ander, doch alle waren zij. „Dood Water" dan uitgezonderd, gebaseerd of op een populaire volksbuurt of op een bekend tooneelstuk of roman. De onlangs verschenen Nederlandsche film ..Komedie qm geld", welke deze week in Lido loopt, maakt wat dat betreft een uitzondering; de film beweegt zich geheel op onafhankelijk terrein. Dat ls zeker een van de grootste verdiensten van deze film. „Komedie om geld" draait van het begin tot het einde om. de titel zegt het reeds, het geld en hoewel dit onderwerp lang niet meer oorspronkelijk is, toch heeft de scenario-schrijver. Walter Schlee, in sa menwerking met Max Ophüls, den regisseur en Alex de Haas. die tal van geslaagde liederteksten schreef, er iets origineels van weten te maken. „Komedie om geld" laat een reeks ge beurtenissen zien, welke worden toege licht door een als clown vermomden expli cateur, die nu eens sprekend, dan weer zingend allerlei „zeer diepzinnige" levens lessen debiteert, terwijl hij tevens mede deelt wat er gaat gebeuren. Voor zoover ons bekend, is dit de eerste maal dat deze methode ln een Nederlandsche film wordt toegepast en we kunnen niet anders zeg gen dan dat het experiment volkomen ge slaagd is. De rol van explicateur wordt zeer goed vervuld door Edwin D>?orenbos, die zijn mededeelingen op vlotte en grappige wijze doet. Van de overige spelers vallen wel het meest op Herman Bouber en Cor Ruys, die in den korten tijd dat zij voor de film speelden reeds carrière wisten te maken. De inhoud van de film is bijna te inge wikkeld om te vertellen; dit wil echter geenszins zeggen dat het verhaal niet te volgen is, integendeel! Het is een komedie om geld, nu eens ls de hoofdpersoon rijk van het aardsche slijk voorzien, dan weer ls hij tot de diepste ellende in armoede gezonken. Alles bijeen genomen is het een verhaal dat van a tot z de aandacht gespannen houdt en dat de nieuwsgierigheid naar den afloop ln hooge mate prikkelt. De technische verzorging der film is uitstekend en beter dan in menig ander product onzer nationale filmindustrie, vooral de fotografie is voor treffelijk. De film heeft tal van sterke spelmo menten. zoo zijn de scènes, waarin de eenvoudige wissellooper Brand tot directeur wordt benoemd en die. waarin de beide hoofdpersonen eenigszins boven hun theewater zijn, wel buitengewoon goed ge slaagd Wij zijn dan ook van meening, dat de Nederlandsche filmindustrie, die eigenlijk een tijdlang, op het zelfde plan was blijven staan, door „Komedie om geld", een flinke stoot in de goede richting heeft gekregen. Voor de pauze draait „Zoet zijn, kinder tjes". Luxor-theater - Shirley Temple blijft toch een zeer bijzondere film-attractie. Hoeveel rollen zou dit meisje nu al niet gespeeld, hoeveel twistende „pappies en mammies" verzoend hebben in niet altijd even boeiende verhalenEn hoeveel harten overwonnen van dikwijls diep ge troffen toeschouwers en toeschouwsters (ja vooral van laatstgenoemden!), die van Shirley's spel niet genoeg kunnen krijgen! Nu is dit filmtalent ook verbazingwekkend. Die vlotheid, dat prachtige acteeren, en die treffende voordracht hebben zelfs maar weinig ouderen. En hoe volkomen leeft het meiske zich bovendien in in de door haar te spelen rol. waardoor men de grens van werkelijkheid en fantasie somtijds nauwe lijks meer trekken kan. De film „Om hun kind" is naar den in houd gelijk aan eenlge voorgaande. Papa en mama verstaan elkaar niet, hoofdza kelijk doordat de man zich teveel om zijn wetenschappelijken arbeid bekommert en zijn vrouw als het ware drijft naar vriend schap met anderen, en ook naar de zijde van den man dreigt gevaar. Zoo komt de kleine Shirley in het gedrang, maar hard nekkig vecht zij tegen allen, die haar pogen duidelijk te maken, dat haar ouders in de toekomst niet langer bij elkaar wo nen zullen. En ondanks alle leed blijft zij vasthouden aan de gedachte, dat zij bin nenkort met de ouders een zeer bijzon deren feestdag vieren zal! Het zijn die vasthoudendheid, dat ver trouwen en geloof ln komende vreugde en geluk, welke langzaam maar zeker hun uitwerking gelden doen bij de ouders en die tot een prettig slot voeren op het oogenblik, dat de kleine Shirley juist van plan is haar tegenstand te staken en in gezelschap van haar hondje (een pracht van een Schotschen terrier!) uit huis weg sluipt om elders nieuwe vriendschap te zoeken Joe E. Brown is de hoofdpersoon In dt andere hoofdfilm „De papsoldaat" en dat hij een populaire figuur is bewees de bij val, waarmede zijn verschijning op het zilveren doek gisteravond door honderden bezoekers werd begroet. Een revue is het ditmaal, waarin hij z'n triomfen viert, een reeks van avonturen, door hem beleefd a Amerlkaansch soldaat aan het front I" Frankrijk, gedurende den wereldoorlog. En het is een dolle historie, die golven van vroolijkheid door de zaal heeft doen gaan Brown's optreden is trouwens niet alleen kluchtig, maar dikwijls ook geestig en het zal hem deze week daarom stellig niet aan de noodlge publieke belangstelling ont breken Casino-theater - Er is een tijd geweest dat de z.g. tendenz-films, met de betref fende ziekteverschijnselen in min of meer kieschen vorm uitgewerkt, in tamelijk grooten getale, vooral uit Duitschland, over ons land verspreid werden. Over de al dan niet wenscheiljkheid daarvan kan men van meening verschillen: zulks be hoort nu eenmaal niet tot de taak van een filmrecensent, maar een feit ls, dat hun aantal thans sterk verminderd is. In „Be dreigde Levens" worden de oorzaak en de gevolgen van venerische ziekten op de samenleving ln beeld gebracht. Men zie' den verderfelijken invloed, die uitgaat, van de drank, en de gevolgen daarvan, waardoor meerdere menschenlevens ver woest worden. Ook het bezoeken van nachtclubs en dergelijke etablissementen leidt tot deze afschuwelijke resultaten. En daarom zal er zeker wel een afschrikwek kend voorbeeld uitgaan van deze rolprent- Het geval op zichzelf is er één uit vein een onschuldige reederszoon komt op een avond ln slecht gezelschap, er wordt ge dronken en voor zijn misstap moet de jon geman heel zwaar boeten. De voornaamste rollen worden door Diane Sinclair en Lyman Williams met gevoel gespeeld. De tweede film, „Op 1600 meter diepte beweegt zich op een heel ander terrein. Ze geeft een duidelijk en interessant ge zicht op de gevaarlijke sponsenduikeru- Bovendien hebben we geenszins gehad aan een flinke portie sensatie, 0® zich met graagte genieten niet. De be'oe journals bevatten ook deze week weer in verse goed-geslaagde opnamen van bf langrijke gebeurtenissen. Een avond halve met sterke afwisseling! 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2