EBT 50 jaar getrouwd fljfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 12 November 1936 Derde Blad No. 23508 Gouden Echtvereeniging te Lisse BINNENLAND Van het echtpaar Onos-van Zuylen LUCHTVAART Het personen-vervoer met auto's en autobussen. De nieuwe maatregelen. (Van onzen reisredacteur). Inzake de nieuwe maatregelen betref- Ifende het exploiteeren van middelen tot [vervoer van personen hebben wij een on- Jöerhoud gehad met een der hoofdinge- Ljeurs van het rijkstoezicht, ir. N. Th. Rferwey, die zeide dat de datum van in- Jvoering nog niet bepaald Ls Er is echter lieden om aan te nemen, dat de minister Tan Waterstraat met de voorstellen der [commissie accoord zal gaan. Uitdrukkelijk is echter vastgesteld dat linnen twee jaar na de afkondiging dit Koninklijke besluit door een wet moet wor- jen bekrachtigd. Als het stelsel dus eenigen heeft gewerkt, zal het parlement zich lover de continueering ervan kunnen uit breken. Ten aanzien van het vervoer van goe deren zijn nog geen voorstellen gedaan. Voor het vervoer van personen houdt het stelsel evenwel in, dat ieder, die daar zijn bedrijf van maakt, in het be zit moet zijn van een vergunning. Niet alleen autobussen en touringcars, doch ook taxi's en huurauto's vallen eronder. De verleening der vergunningen wordt in belangrijke mate gecentraliseerd. Voor autobusdiensten binnen één ge beente blijft de toestand bij het oude. Hier sullen de gemeentebesturen de concessies ïogen verleenen, terwijl beroep bij den mi nister van Waterstaat open staat. Zoo zul len ook de bestuurders van taxi's en ver- fiuurauto's een gemeentelijke bedrijfsver- unnlng moeten bezitten. Voor fabrieks- Jïutobussen, die voor het vervoer van het (eigen personeel bestemd zijn, is eveneens een doorloopende vergunning rroodig, net i voor touringcars. Ook autobussen op het buitenland zullen Een vergunning tot rijden moeten hebben. Iftan een concessie zullen deze diensten ech ter ook dan niet, evenmin als nu, worden onderworpen, mits zij direct rijden van een [plaats in ons land naar een plaats in het luitenland, zonder op tusschengelegen plaatsen te stoppen. De controle zal door het nieuwe stel sel zeer worden vergemakkelijkt. Ieder bestuurder van een openbaar middel ran vervoer zal in het bezit moeten zijn van de noodige papieren, hetzij een concessie, hetzij een bedrijfsvergunning. De politie mag deze vervoermiddelen bij het in gebreke blijven daarvan in beslag nemen. Tot nu toe kon alleen het Rijkstoezicht tegen de wilde auto busdiensten optreden, terwijl de politie slechts kon ageeeren bij de afwezigheid van keuringspapieren, belastingpapie ren, rij- en nummerbewijzen e.d. [(VEREENVOUDIGING VAN GEMEENTE ADMINISTRATIE. Wetsontwerp in voorbereiding. Een wetsontwerp beoogende vereenvou diging van de gemeentelijke en de provin ciale administratie, samengesteld op basis fan voorstellen der commissie-Kooiman, kan (binnen afzienbaren tijd tegemoet worden [gezien. Het ligt in de bedoeling van den minis ter van binnenlandsche zaken, daarbij ook ïfoet vraagstuk der zekerheidstelling door [ambtenaren te betrekken en een voorstel 'doen tot eenvoudiger regeling ter zake. De minister hoopt binnenkort een voor stel ter zake te kunnen doen verschijnen. 2071 guur weer! Met parapluie en regenjas probeert iedereen zich tegen 't barre, gure weer te wapenen. Denk er aan, uw keel te beschermen: Wybert voorkomt verkoudheid en keelontsteking 50 - 35 - 20 ct. (Ineez. Mcd.) EEN HYPERMODERNE WOLSPINNERIJ. Belangwekkende indeeling der fabrieksruimten. (Speciale Berichtgeving). Een wolspinnerij van hypermodernen aard, is gistermiddag geopend te Veenen- daal. Bij het concipieeren schijnt de archi tect, de heer Charles Queré. te Utrecht, zich te hebben laten leiden door het ver band, dat er nu eenmaal ligt tusschen de woorden „spin" en „spinnen". Als de fa briek, die behoort aan de firma Feitz, ge heel voltooid zal zijn, zal zij de gedachte opwekken aan een spinneweb. In het midden immers bevindt zich de directiekamer. 2 meter boven het alge meene vloerpeil Daaromheen zullen zich vervolgens de administratieruimten uitstrekken, die op een niveau van 1 Meter komen te liggen, terwijl cirkelvormig om de administratie kantoren zich de arbeidsruimten zuilen be vinden. De afscheiding tusschen deze ver schillende onderdeelen zal van glas zijn, zoodat de directie een overzicht heeft zoo wel over de vertrekken voor de administra tie als over de fabriekslokalen. Belangrijker is nog de technische instal latie van de spinnerij, die geheel electrisch wordt ingericht. Men krijgt hier derhalve te maken met een fabriek zonder schoor steen. Zij wordt n.l. geheel electrisch ver warmd. gelucht, gekoeld en bevochtigd, terwijl ook het verven langs electrischen weg zal geschieden. Tot voor kort was het slechts mogelijk wol te verven bij een tem peratuur van 100 graden Celsius. Dit ge schiedde toen in open ketels. Kort geleden deed men ln Engeland bij laboratorium proeven de ervaring op, dat men in her metisch gesloten ketels, die onder sterk verlaagden druk staan, kan verven bij een temperatuur van 80 graden. Van deze proe ven nam de stichter van de fabriek kennis; hij stelde zich onmiddellijk met het des betreffende laboratorium te Cambridge in verbinding en het gevolg hiervan was. dat het nieuwe begipsel thans in deze fabriek praktisch wordt, toegepast.. LANDSREIZIGERS VAN EN NAAR INDIK. NEDERLANDSCHE VISSCHERIJ- CENTRALE. De minister van landbouw en visscherij leeft benoemd tot voorzitter der Neder landsche Visscherijcentrale mr. J. H. Kie viet de Jonge, advocaat en procureur te Is Gravenhage. Een nieuwe tijdelijke klasse-indeeling. Bij beschikking van den minister van staat, minister van koloniën, is in Maart een nieuwe regeling vastgesteld betref fende de klasse-indeeling van de lands- rizigers naar en van Nederlandsch Indië, welke een vermeerdering van het aantal landsreizigers derde klasse ten gevolge heeft gehad. Daar echter door de overbezetting van de derde klasse der mailschepen moeilijk heden zijn ontstaan, is van regeeringswege besloten daaraan eenigermate tegemoet te komen. Derhalve .is bepaald, dat (behalve de reeds in de tweede klasse gerangschikte burgerlijke landsdienaren) tijdelijk ook in de tweede klasse worden ingedeeld de man nelijke burgerlijke landsdienaren met een bezoldiging van f. 275 tot f. 330 's maands, terwijl voorts ook eveneens tijdelijk alle onderofficieren boven den rang van sergeant-majoor van leger en marine in genoemde klasse zullen reizen. Deze regeling gaat in, voor zoover betreft reizen van Nederland naar Ned. Indië, op 1 December, terwijl het tijdstip van in gang voor reizen in omgekeerde richting door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zal worden vastgesteld. WEER VEEL VERSCnE HARING IN IJMUIDEN. Vooral door Katwijksche en Scheveningsche loggers. Ofschoon het met den aanvoer van ver sche haring door de trawlers nu vrijwel afgeloopen is, komt er den laatsten tijd nog veel haring aan den afslag te IJmui- den. In andere jaren waren het de En- gelsche haringdrifters, die ln dezen tijd van het jaar de markt van versche haring voorzagen, doch door verschillende om standigheden waardevermindering vap den gulden, goede prijzen in eigen land enz. blijven deze schepen thans weg. Het is een verheugend verschijnsel, dat het Nederlandsche visschersvaartuigen zijn, die dit jaar en ook reeds vroegere jaren, de taak van de Engelsche haringdrifters heb ben overgenomen. Dit zijn de Katwijksche en Scheveningsche loggers, die terugko mende van hun pekelharingreis, nabij de Nederlandsche kust een laatsten trek doen en de aldus gevangen haring in verschen toestand in IJmuiden ter markt brengen. Gisteren waren er niet minder dan 26 loggers aan de markt, die in totaal bijna 8000 kisten versche haring aanvoerden. De vangsten per schip varieerden van 200 tot 800 kisten. Alhoewel door den grooten aanvoer de prijzen terugliepen tot f. 2 a f, 3 per kist werden door de flinke vangsten aardige besommingen gemaakt, vooral omdat het hier een extra bijvangst betreft. DE HEFFING OP KOFFIE. Nadeelige gevolgen voor verschillende branderijen. De heer Teulings heeft aan de minis ters van koloniën, van landbouw en vissche rij. van handel, nijverheid en scheepvaart en van financiën de volgende vragen ge steld: 1. Is het den minister bekend, dat nu bij beschikking van den minister van land bouw en visscherij, d.d. 2 November, de heffing op koffie per 3 November 1936 is ingetrokken verschillende kleine en mid- delgroote koffiebranders-ondeniemingen ernstige schade lijden tengevolge van de omstandigheid, dat zij bij gebrek aan voor raad sinds begin April gedwongen werden z.g. „koffie in consumptie" te koopen, d.w.z. koffie, waarop de heffing werd betaald, of vrije koffie, waarop echter 4 tot 6 cents prijstoeslag werd len mocht worden) toe gepast door de(n> voorraadihouder(s), op welken voorraad die prijsverhooging, nu de koffieheffing is ingetrokken, als eigen ver lies moet worden geleden? 2. Is het niet redelijk, nu de steun aan de Indische koffiecultures blijkbaar niet meer noodzakelijk wordt geoordeeld, al thans de heffing op koffie hier te lande tot dat doel niet langer wordt gehand haafd, om de opbrengst der koffieheffing vanaf 14 April jj. tot op 3 November j.l„ geheel of ten deele, en voorzoover noodig en billijk, te benutten om daarmede wer kelijk geleden en aantoonbare schade, die van de invoering der heffing zonder navor dering en van de plotselinge beëindiging daarvan, voor bepaalde bedrijven het aan wijsbare gevolg is geweest, geheel of ten deele te vergoeden? 3. Indien het antwoord op vraag 2 be vestigend luidt, zijn de ministers dan be reid, een regeling in dien geest te bevor deren. 4. Indien vraag 2 ontkennend wordt be antwoord, zijn de ministers dan bereid mede te dreien: a) waarom zij een zoodanige regeling on redelijk ocrdeelen en b) vcor welke doeleinden de opbrengst der' koffieheffing dan wel wordt aange wend? Vandaag beginnen voor onze stadgenoo- ten J. van Kampen en Elisabeth de Nobel, wonende van der Tasstraat nr. 7, de gouden bruidsdagen, terwijl zij op 24 November hun 50-jarige echtvereeniging hopen te herden ken." De thans 71-jarige bruidegom was eerst eenige jaren werkzaam bij de Kon. Ned. Grofsmederij en vervolgens gedurende 38 jaar als sjouwerman in lossen dienst bij den steenkolenhandel der firma Caron, eerst op den Stationsweg en later op den Haagweg. Ongeveer tien jaar geleden nood zaakte zijn gezondheidstoestand hem de werkzaamheden te staken, zoodat hij sinds dien werkloos is. Uit hun huwelijk werden 7 kinderen ge boren, waarvan er nog 5 in leven zijn, ter wijl de verdere nakomelingschap wordt ge vormd door 16 kleinkinderen. Mogen nog vele jaren van goede gezondheid voor het gouden echtpaar zijn weggelegd. PRINS BERNHARD WORDT RITMEESTER DER HUZAREN. De „Telegraaf" bericht, dat Prins Bern- hard, die op zijn eigen wensch benoemd zou worden tot officier bij de blauwe huzaren, terstond na zijn naturalisatie zal worden benoemd tot ritmeester a la suite. Daar het vorstelijke paar zich zal vestigen te Soest- dijkzal de Prins worden ingedeeld bij het eerste half-regiment in garnizoen te Amersfoort. KANTOOR- EN HANDELSOPLEIDING. Een streven naar verbetering. De Algemeene Bond van Directeuren van Particuliere Handelsinstituten, heeft een adres gezonden aan den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen, waar in wordt aangedrongen op invoering van machineschrijven en stenografie als ver plichte vakken aan alle handelsdag- en avondscholen, waardoor bereikt worde: a. het leggen van een hechte basis, waarop later in de praktijk met succes kan worden voortgebouwd b. dat de leerlingen bij het verlaten dei- school, derhalve bij hun intrede in de prakrijk, toegerust zijn met een vaardig heid, die werkelijk als aanvangssnelheid voldoende is en steunend op de onder a. genoemde basis gemakkelijk tot elke later gewenschte of noodzakelijk blijkende hoogte kan worden opgevoerd. Tegelijkertijd ontvangen wij een bro chure, getiteld „Een bedenkelijke toestand" waarin gewezen wordt op den toestand, welke tijdens de crisis op het gebied der kantoor- en handelsopleiding is ontstaan. In dit verband wordt de aandacht geves- tigd op Duitschland, waar bij het handels- i onderwijs deze beide vakken als verplichte leervakken zijn voorgeschreven gedurende een groot aantal uren per week. Bovendien is vanwege bovengenoemden bond een beroep gedaan op alle handels organen, werkgeversorganisaties e.d. om alleen volledig vakbekwame typisten, ste notypisten en secretaressen te werk te stellen. ®et echtpaar J. Onos en M, Onos—Van Zuylen herdenkt nu._ -enjk gemeld, den waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. Het bruidspaar is nog «tt kras. De bruidegom is, evenals zijn bruid. 72 jaar. Beiden kunnen hun werk «amheden noi> goed verrichten. Een groote schaar kinderen en kleinkinderen ™aB ®t gouden feest medevieren. Ook van de zijde der ingezetenen van Lisse zal het zeker niet aan de noodige belangstelling ontbreken. JHR. Ir. R. R. L. DE MURALT. Gisteren heeft op de eerste algemeene begraafplaats te Utreclft onder zeer groote belangstelling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van jhr. ir. R. R. L. de Muralt, oud-Kamerlid en oud-burgemeester van Borculo. Vanwege de Christengemeenschap werd aan de groeve een korte dienst gehouden. Jhr. dr. ir. W. J. J. de Muralt uit Maas tricht, een zoon van den overledene, ver tolkte den dank der familie. Hij herinnerde er aan, dat het de wensch zijns vaders was geweest dat aan diens groeve niet zou worden gesproken. Spr. richtte tot de ver tegenwoordigers der verschillende vereeni- gingen een woord van erkentelijkheid voor hun tegenwoordigheid. COLPORTAGEVERBOD VOOR GESTEUNDE WERKLOOZEN. Oi Op de vragen van graaf De Marchant. et d'Ansembourg betreffende een door B. en W. van Hoensbroek uitgevaardigd verbod van colportage door ondersteunde werk- loozen luidt het antwoord van minister Slingenberg, dat aan het slot der ministe- risele circulaire nadrukkelijk is medege deeld. dat de gemeentebesturen, ongeacht het in de circulaire bepaalde, vrij blijven in het stellen van voorschriften, welke om trent het coiporteeren mochten zijn ge geven, met name in het belang van de openbare orde. B. en W. van Hoensbroek hebben den be doelden maatregel blijkens ter zake ont vangen inlichtingen uitsluitend getrof fen in het belang van de openbare orde. Vermits maatregelen, op dezen grond ge nomen, niet ter beoordeeling liggen van den minister, moet hij zich van inmenging onthouden. OPHEFFING van CONTINGENTEERINGEN De regeeringspersdienst aeeit mede, dat naar mag worden verwacht de con- tingenteeringen van gresbuizen en van cocosstubgoederen een dezer dagen zullen worden opgeheven. ZUIDERZEEFONDS EN MILITAIRE WERKEN. In een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1935, wijst de minister van waterstaat er op, dat, zooals reeds in de memorie van toeliohting werd mede gedeeld, de verhooging met. f. 510.000 noo dig is omdat ten laste van het dienstjaar 1935 uitgaven moesten worden gedaan, waarop in een vroeger dienstjaar was ge rekend. Deze verhooging beteekent echter niet vermeerdering van de in totaal voor mili taire werken geraamde uitgaven. Deze uit gaven zullen belangrijk beneden de ra ming van f. 20.000.000 blijven en om die reden wordt voorgesteld, de bijdrage ad f. 200.000 ten laste van de defensiebegroo- ting over de jaren 1935, 1936 en 1937 ach terwege te laten. LUCHTVERBINDING MET AMERIKA. De Engelsche onder-staatssecretaris van luchtvaart, sir Philip Sassoon, heeft in antwoord op gestelde vragen ten aanzien van een Britsche luchtvel-binding over het Noordelijk en Zuidelijk deel van den At lantischen Oceaan medegedeeld, dat sedert de op 30 Juli aangekondigde overeenkomst tusschen de regeeringen van Groot-Brit- tannië, Canada en den Ierschen Vrijstaat en de regeering der Vereenigde Staten on derhandelingen zijn voortgezet over de in stelling van een luchtvaartdienst over het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan. Men is druk bezig met de voor bereiding van luchtbases in den Ierschen Vrijstaat en op New-Foundland. Deze luchtbases zullen volledig uitgerust zijn met de noodige radio- en meteorologische stations. Sir Philip sprak de hoop uit, dat in het voorjaar met de proefvluchten een aan vang zal kunnen worden gemaakt en dat de geregelde dienst zal kunnen worden ge opend, zoodra voldoende ervaring zal zijn opgedaan. Wat de luchtvel-binding over het Zuide lijk deel van den Atlantischen Oceaan aan gaat, deelde sir Philip mede, dat daarover voorstellen zijn ontvangen, welke thans worden bestudeerd. Activiteit bij de Leidsche Zweefvliegclub. De bouw van een tweede toestel vordert goed. Ondanks het gure weer van de laatste weken hebben wij bij deze club. welke haar oefeningen in samenwerking van de Haag- sche Zweefclub op het vliegterrein Maal drift houdt een groote activiteit waarge nomen. Zooals wij reeds tot uiting brach ten in ons verslag van de laatste leden vergadering, waarbij men tot fusie overging tusschen de Leidsche luchtvaartschool en dê Leidsche zweefvliegclub, is dit een stap geweest, die aan de oefeningen zeer ten goede is gekomen. Door het groote aantal leerlingen is men er toe moeten overgaan om ook des Zater dags te oefenen. De leerlingzwever wordt thans gelest met de autoliermetrode. die wij reeds beschre ven en deze lesmethode blijkt een groot succes te zijn. Het aantal „kraken" is sterk gereduceerd terwijl de leerling na slechts vier, soms zelfs nog minder, starts i-eeds het zweefvliegtuig dusdanig in zijn macht heeft, dat men werkelijk reeds van een be hoorlijke glijvlucht kan spreken. Niettegenstaande een sterken wind waren wij ervan getuige, hoe men met groot enthousiasme het toestel na eiken start met grooten spoed terug naar de start plaats brengt, opdat een volgende start niet lang op zich hoeft te laten wachten. Zooals dit niet vaak voorkomt moesten Zondag echter de zweefvliegoefeningen ge staakt worden, daar in verband met de gl'öote windkracht de kans op crash te groot werd en bovendien de oefeningen voor leerlingen niet voldoende leerrijk waren. Maandagavond hebben we een kijkje genomen in de remise van de N.Z.H. aan den Hooge Rijndijk, welke welwillend ter beschikking van deze club is gesteld ten einde haar in staat te stellen haar bouw- avonden te vervolgen, alwaar met groot enthousiasme door de leden werd gewerkt aan den bouw van een „Zögling" lesloestel. Een groot aantal met zorg gemaakte rib ben. langsliggers, welke den vleugel vol doende stijfheid moeten geven, staartvlak ken en een gedeelte van den romp is reeds gereed en het zal o.i. dan ook niet lang meer duren, of de Leidsche Zweefvliegclub zal een tweede lestoestel in haar bezit hebben. Bovendien is het voor de leden een buitengewoon leerzame attractie te mogen helpen bij den bouw van zoo'n zweefvlieg tuig, v;at van zelfsprekend geschiedt onder deskundige leiding. Wij vernamen nog, dat binnenkort een lestoestel met bootromp, waarbij dus de piloot in een cockpit zit, tegemoet kan worden gezien, welke wordt beschikbaar gesteld door het Nationaal Luchtvaart fonds. Dit toestel zal worden gestationeerd te Noordwij k, waar mee* geoefende vliegers met dit toestel, wat betere prestaties geeft dan een „open" Zögling. zich kunnen oefe nen in het benutten van den stijgwind. Men hesft nog steeds hoop. dat het vlieg veld Ypenburg te Rijswijk ook toegankelijk zal worden voor zweefvliegers We kunnen dan ook met genoegen constateeren, dat men in de zweefvliegerij niet stil zit en spreken de hoop uit, dat wij binnenkort melding kunnen maken van een opzien barende prestatie van een Leidschen zweef vlieger Dat de zweefvliegerij in heel Nederland met rassche schreden vooruit gaat blijkt uit het feit, dat men in October reeds meer dan 300 zwevers in Holland had met het brevet „A", 106 met „B" en 13 met „C". DE POSTVLUCHTF.N De Perkoetoet is op de thuisreis te Me- c'an aangekomen. De „Rietvink" is od de uitreis te Ran goon geland. Automobilisten, geeft alleen signalen, wanneer het werkelijk noodig is en niet uit sleur of tijdverdrijf.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9