LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 12 November 1936 SCHEEPSVERBINDINGEN De strijd in Spanje VRAGENRUBRIEK SPORT RECHTZAKEN ALLIANCE FRAN^AISE. Lezing over „Sacha Guitrv". Voor een klein aantal leden sprak de heer Puget gisteravond in een bovenzaal van café-restaurant ,,In den Vergulden Turk" over „Sacha Gultry". De conférencier sprak uitvoerig over de jeugd van den grooten tooneelspeler, die twaalf jaar verschillende middelbare scholen bezocht, zonder het verder te brengen dan de laagste klasse. De middelen, die hij verzon om van school gejaagd te worden, waren al een klucht. De eenige prijs, dien hij ooit behaalde, was een tweede prijs voor gymnastiek. Op zijn achttiende jaar verlaat hij het gym nasium. blij, dat hij niet heeft geleerd, wat er in boeken staat. Dat Is immers vol maakt overbodig. Hij is thuis, teekent veel. men laat hem met rust, tot hij, nauwelijks twintig jaar, een tooneelstuk schrijft. „Nono", dat suc ces heeft. Dan schrijft hij tal van stukken, zooals een vruchtboom vruchten geeft. Men heeft hem met Molière vergeleken, ten onrechte. Onbezorgdheid, ongedwon genheid, luchtige vroolijkheid kenmerken hem. Men zegt, dat hij spot met het publiek; dat is onjuist: het publiek is zijn steun; zonder toejuichingen kan hij niet leven. Talrijk zijn de „mots d'auteur" van Sacha Guitrv: Molière heeft die ook, maar voor den laatste zijn zij nooit doel. Hij tracht altijd den mensch te karakterl- seeren. Men zegt. dat hij te haastig werkt. Maar. als er bij de honderd stukken, die hij ge schreven heeft, tien goede zijn, is dat niet genoeg! Hij geeft geen typen, zooals Molière, hij geeft steeds zich zelf, Sacha Guitry, die geen slachtoffer is van de maatschappij. Ondanks zijn gebreken, houdt men van zijn onbezorgdheid, zijn joviaal egoïsme. De voorzitter, die den spreker mat een kort woord had ingeleid, dankte hem aan het slot voor zijn boeiende causerie. o SCHOOL HA VER STRAAT. BAZAR EÉN KIVARTIERTJESBOND. Ondanks het slechte weer van gister avond heeft de verkooping In het Nutsge- bouw van den Eén Kwartiertjesbond ten bate van het verwaarloosde kind aller ge zindten zich gisteren nog in een vril druk bezoek mogen verheugen. De voorraad goe deren is echter even onuitputtelijk als het geduld der dames, die ze vervaardigden, zoodat niemand bevreesd behoeft te zijn een vergeefschen tocht naar een uitverkochte zaai te ondernemen Wat zou het bestuur overigens in z'n vuistje lachen, wanneer dat wél eens het geval was! Hedenavond om 9 uur wordt de verkoo ping "esloten. Ouderavond. Gisteravond waren de ouders der leer lingen van de school aan de Haverstraat op uitnoodiging van de Oudercommissie bijeen in het gymnastieklokaal der school. Hoewel het slechte weer zijn invloed deed gelden, was toch als gewoonlijk een groot aantal ouders opgekomen. De voorzitter, de heer Vriesema, hoofd der school, wees in zijn openingswoord op de zeer goede verhouding, welke er bestaat tusschen ouders, oudercommissie en per soneel der school. Hij wekte de ouders op steeds zoo groot mogelijken steun te ver- leenen aan het onderwijzend personeèlr dat voor een steeds zwaardere taak ge plaatst wordt. Nadat de heer Vriesema eenige gasten, o.a. den heer Harting, voorzitter van den Centralen Ouderraad, de Oudercommissie van de school aan de Duyvenbodestraat en het hoofd der bewaarschool had welkom geheeten en tevens had medegedeeld, dat de gemeentelijke inspecteur van het on derwijs bericht van verhindering had ge zonden. kreeg de voorzitter van de Ouder commissie. de heer Kruit het woord. Deze besprak het nut en het genoegen van de schoolreisjes en wekte de ouders op de kinderen te laten sparen, opdat een reisje, zooals dit jaar gemaakt is door de kinderen van de vijfde en zesde klasse, elk Jaar gemaakt kan worden. Ook riep hij de medewerking van alle ouders in om het openbaar onderwijs te steunen in samenwerking met commissie en personeel. Vervolgens werd overgegaan tot de ver kiezing van een Oudercommissie. De aftredende leden, mevr. Vos en de heeren Van der Leek en Van Putten, wer den met. groote meerderheid herkozen, terwijl in de plaats van mevr. Pauw, die niet herkiesbaar was, mevr. Boon benoemd werd. Het scheidende lid, mevr. Pauw. werd door den voorzitter der commissie hartelijk dank gebracht, waarbij het hoofd der school zich aansloot, In de pauze werd in de lokalen het werk der leerlingen bezichtigd, terwijl vele ouders gebruik maakten van de gelegen heid om over hun kinderen te spreken. Na de pauze kreeg eerst de heer Harting het woord, die het doel en het nut der Oudercommissie uiteenzette en de aan wezigen opwekte te strijden voor de open bare school. Vervolgens kwam het hoofdnummer van den avond, een verslag met lichtbeelden van het gemaakte schoolreisje. De heer Lingsma, die alle plaatjes, een zeventig tal, zelf gemaakt had, bracht de ouders naar Amsterdam, naar Soesterberg en naar de heidevelden. De kinderen hadden ge noten. maar thans genoten ook de ouders en ongemerkt was het reeds kwart over elf geworden, toen de voorzitter den ouder avond kon sluiten, waarbij hij namens de ouders een hartelijk woord van dank bracht aan den heer Lingsma. voor de vele moeite, welke hij zich getroost had om op deze wijze het mooie reisje te vereeuwigen. o FILM VAN DE VRIJE UNIVERSITEIT. In het kerkgebouw der Geref. Kerk aan de Heerengracht is gisteravond de film van de Vrije Universiteit te Amsterdam ver toond. De film, welke een duidelijk beeld geeft van hetgeen er om deze stichting reilt en zeilt, deed vele fragmenten uit het Universi teitsleven zien. De ontvouwing, welke mevr. Anema over het V.U.-plan-1937 gaf, sprak voor zichzelf en was van groote propagandistische waarde. Interessant waren ook de beelden, welke de rectoraatsoverdracht en de inschrijving van nieuwe studenten te zien gaven. Voorts verdienen nog vermeld de deelen, gewijd aan een directeurenvergadering in het dr. Kuiperhuis, het Paedologisch insti tuut. de Valeriuskliniek en het laboratorium der wis- en natuurkundige faculteit. Voor zoover noodig gaf ds. H. Thomas een toelichting bij de film. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Kantoor-, Boek- en Papierhandel „de Kempenaer", de Kempenaerstr. 21, Oegst- geest. Wijzigingen: Café Galjaard, Heerensingel 12, Leiden. Nieuwe Eigenaar: W. Galjaard, Lelden. G. Th. Koekenbier. Hoogewoerd 155, Lei den. Rund-, kalfs- en varkensslagerij; fijne vleeschwaren. Uittr E.: G. Th. Koeken- bier, dd. 1 Sept. 1936. Wljz. handelsn. in: Firma G. Th. Koekenbier. N. E.: W. A. Koe- kenbier. Leiden. Volmacht verleend aan: G. Th. Koekenbier. Leiden, i Beperkende Bepa lingen Drukkerij „De Kempenaer", A. J. Duyver- man. Terweeweg 3 C, Oegstgeest. Handels drukkerij. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: kantoor-, boek- en papierhandel, annex winkel. In de kleine advertentie van de „Leid- sche Filmliga" is een fout geslopen. Als adres voor inlichtingen wordt opgegeven Doezastraat 41, terwijl dit moet zijn: Brederostraat 41. Te Amsterdam slaagde voor het diploma Zwemonderwijs onze stadgenoot de heer P. van Wijk. Hedenmorgen toen de electrische trein welke om 9.23 van Leiden naar Den Haag vertrekt, op het station alhier binnenkwam, bleek dat gedurende den rit een derde klasse-rijtuig was warm geloopen. Baar dit rijtuig uit den trein gezet moest worden en de reizigers moesten overstap pen. vertrok de trein met ongeveer 20 mi nuten vertraging. HUIS-UITZETTING TE NOORDWIJKERHOUT. Een abonné uit Lisse vestigt de aandacht op het feit, dat ongeveer 6 weken geleden te Noordwijkerhout een gezin, bestaande uit man. vrouw en elf kinderen door een deurwaarder uit huis gezet is (niet wegens huurschuldj. Hij acht het noodig. dat de overheid voor een onderdak van dit gezin zorgt. Het is nu door een medelijdend per soon opgenomen; deze stond een heel klein kamertje en een schuur daartoe af. Vijf zes kinderen slapen nu met den vader in deze schuur, terwijl de rest hier en daar in de kost is. Inzender acht zulks bedroevend. In een schuur is 't altijd tochtig en vochtig en de moeder wil toch gaarne haar kinderen bij zich houden. Hij hoopt dan ook dat deze toestand spoedig opgeheven moge worden. ONTSIERING WITTE SINGEL. De schoonheid der Leidsche Singels wordt op den Witte Singel op ruwe wijze onder broken door een opslagplaats van stalmest, afkomstig uit de Doelenkazerne. Levert zulks op zich zelf reeds geen fraai schouw spel op, het kwaad wordt nog verergerd door de afschuwelijke „beschildering" van de houten schoeiing, waarachter de mest wordt opgeslagen. Den autoriteiten zij deze toestand ter spoedige verbetering aanbevolen. De volgende passagiersschepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Alchiba, Alcyone, Alpherat, Boschfon tein, Chr. Huygens, Costa Rica, Crijnssen, Gaasterkerk, Indrapoera, Jagersfontein, Johan de Witt, Johan van Oldenbarnevelt, Kota Baroe, Leerdam, Mamix van St. Al- degonde, Nijkerk, Poelau Laut, Randfon- tein. Van Rensselaer, Rotterdam (H.A.L.), ■Sibajak. Simon Bolivar, Springfontein, Streefkerk, Stuyvesant, Taraikan, Tawali, Volendam en Zuiderkerk. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Soheveningen- Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door „RacUo- Holland". M. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Voor de leden van bovengenoemde vereeniging heeft gisteravond de heer H. v. d. Starre een met proeven verduidelijkte lezing gehouden over „Lage temperaturen". De heer J. Coster dankte den spreker voor zijn leerzame causerie met fraaie licht beelden en interessante proefnemingen en sloot, na enkele mededeelingen van huls- houdelijken aard, de vergadering op de ge bruikelijke wijze. Abonné te W. Met het oog op even tueel brandgevaar zoudt u zich kunnen wenden tot de brandweer. Ook voor de ge zondheid zouden de dampen Inderdaad schadelijk kunnen zijn. X. 1. Arachideolie wordt gebruikt als slaolie. Producten gewonnen uit de soya- boon, o.a. soya-olie. worden voor tal van doeleinden gebruikt. 2 Wend u tot de griffie der rechtbank. 3. Andere examens als door u genoemd zijn ons niet bekend. DE ALGEMEENE TOESTAND. Wapenstilstandsdag - De conferentie te Weenen - Beek te Londen. Alleen te Parijs hebben op Wapenstil standsdag nog eenige kleine botsingen plaats gehad tusschen aanhangers vin La Rocque en tegenstanders. Minister Delbos heeft een rede voor de microfoon gehouden. Hij zeide o.m. dat de verjaardag van de overwinning een dag van vreugde is. doch ook herinnert het land zich hen, die vielen. Zij vielen voor den vrede en het land hoopt, dat het nooit weer de ellende zal zien wederkeeren, welke het heeft gekend. Ook de vrede is een moeilijke overwinning, want men moet strijden tegen den haat, welke de volkeren verdeelt en te gen de blindheid en dubbelhartigheid van hen, die den oorlog als een noodlot zien en de wereld in een doorloopenden staat van bewapening willen houden. Hiertegen moet de Volkenbond versterkt worden en aan deze taak wijdt zich de Fransche republiek. Frankrijk heeft vertrouwen in den vredes wil van de pacifistische volkeren en het be waart zijn vertrouwen in de democratie en door deze democratie in de toekomst der menschheid. Aan een banket, dat de Oostenrijk- sche bondskanselier dr. Schuschnigg gisteravond gaf ter ecre van de verte genwoordigers van het Rome-pact, is door Oostenrijk en door Hongarije offi cieel het Romeinsche keizerrijk erkend. De Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken von Kanya verklaarde, dat de Hongaarsche rijksregent Horthy, bij zijn aanstaand bezoek aan Rome, deze erken ning zal bevestigen en den koning van Italië huldigen als keizer van Ethiopië. Bondskanselier Schuschnigg hief zijn glas op. op het welzijn van „den koning van Italië, keizer van Ethiopië." Door de informatorische voorbesprekin gen met Ciano kan, naar te Weenen ver klaard wordt, de Oostenrijksche regeering zich nu een duidelijk beeld vormen van hetgeen bij het bezoek van Ciano aan Duitschland besproken is, en vooral van de Duitsche zienswijze ten aanzien van het vragencomplex, dat met de consolidatie van het Donaubekken verband houdt. Een formeele uitbreiding van de proto collen van Rome zou niet in de bedoeling liggen, doch wel kan reeds thans gewezen worden op de mogelijkheid van uitbreiding van het terrein van actie in de richting van Duitschland. De inmiddels aangevangen drie landen- conferentie te Weenen, zal o.m. óók betrek king hebben op de houding dezer staten jegens den Volkenbond. Mocht de kwestie van het legitimisme besproken worden, dan kan en zal, in te genstelling met andersluidende geruchten, slechts de constateering van het niet ac tueel zijn van deze kwestie de grondslag van dergelijke besprekingen zijn. De leider der Oostenrijksche legitimisten heeft tegenover den correspondent van de „Esti Kurir" de volgende verklaring afge legd: In het bewustzijn van mijn verantwoor delijkheid verklaar ik, dat Mussolini vol komen sympathiseert met het denkbeeld der restauratie in Oostenrijk en in Hon garije. Men schrijft echter veel dingen omtrent mijn bezoek aan Rome, die niet juist zijn. Zoo zijn o.a. de berichten in de bladen om trent een op handen zijnde legitimistische actie verzonnen Ook ben ik niet naar Rome gegaan, om er een huwelijk van aartshertog Otto voor te bereiden. Naar de Londensche „Evening Standard intusschen verneemt, zou de vertegenwoor diger van Otto van Habsburg. baron Wels- ner, eerstdaags naar Londen reizen, om de Britsche autoriteiten te polsen nopens de kwestie van het herstel der Habsburg- monarchie in Oostenrijk en Hongarije. Over het bezoek van Beek aan Londen is nog volgend communiqué verstrekt Beok en Eden hebben tot hun genoegen een overeenstemming van inzichten en ver langens 'hunner beide regeeringen kunnen vaststellen ten aanzien van de problemen, die beide landen interesseeren. Zij achtten het In hooge mate wensche- lijk, dat de poging tot regeling van de Europeesohe problemen wordt voortgezet. Tevens heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt, zekere punten te bestu- deeren. welke betrekking hebben op het ontwerp voor een westelijk pact, dat Polen belang inboezemt, terwijl men erkende, dat middelen zullen moeten worden gevonden tot eerbiediging van de wettige belangen van Polen in deze aangelegenheid. Beek en Eden zijn van opvatting, dat Internationale samenwerking het best ge handhaafd kan worden binnen het kader van den Volkenbond en dat niets noodlot- tlger zouz ijn voor de hoop op een Euro peesohe kalmeering, dan een schijnbare of werkelijke verdeeling van Europa in twee tegenover elkander staande bloes. Algemeenheden dus worden slechts ge publiceerd ENGELAND. De bijeenkomst van het Lagerhuis. Het Lagerhuis heeft met 237 tegen 119 stemmen een motie, ingediend door Attlee, waarbij het Huis werd uitgenoodigd ver tegenwoordigers van de deelnemers aan den hongermarsch aan te hooren, verwor pen. Verschillende sprekers der arbeiders partij mengden zich in het debat ten gunste der motie, o.a. sir Stafford Crlpps en miss Ellen Wilkinson. Deze laatste heeft onlangs de werkloozen, die te voet van Jarrow naar Londen waren gekomen, ver gezeld. In het Iersche kabinet van de Valera zijn twee wijzigingen aangebracht, die ech ter geen verdere gevolgen zullen hebben. ITALIË Bottai minister van onderwijs. Prof. Bottai, de gouverneur van Rome. oud-minister van corporatiewezen, is be noemd tot minister van onderwijs ter ver vanging van graaf de Vecchi. DUITSCHLAND. Oncontroleerbare geruchten - Rede van Rust. Madame Tabouis schrijft in „L'Oeuvre", dat over eenlgen tijd de regeering in Duitschland geheel gewijzigd zal worden op zoodanige wijze, dat alle actie van het rijk onderworpen zal zijn aan het militair gezag. Het ontwerp van deze wijziging zou als volgt luiden: Hitier verheft zich meer boven de details van de uitoefening van het gezag. Hij zal zich meer onzichtbaar maken en meer op zijn villa in Berchtesgaden vertoeven. Wel zal hij kanselier blijven, doch de macht wordt uitgeoefend door een vice-kanselier, Goering. Goering zou voorzitter worden van een directorium, bestaande uit drie personen, n.l. von Ribbentrop, Kepuler en een derde, welke nog niet bekend ls. De Rijksdag zou ontbonden worden en vervangen door een Senaat, bestaande uit 200 door den Fuehrer benoemde leden. Tenslotte zouden de prefecten meer direct aan het militair commando worden ver bonden. Op deze wijze zou de Fuehrer alle macht onder zijn geestelijke leiding houden en deze organisatie staat gelijk met de voor mobilisatie van de hulpbronnen van een ge heel volk tot één geweldige poging. De Duitsche industrieelen zouden zich over deze maatregelen verontrusten, want zij weten zeer wel. dat de Industrieën, welke niet tot den oorlog voorbereiden, onder drukt zullen worden. Hierin zijn alle geruchten, die de laatste dagen de ronde doen, verwerkt. Maar of het juist zal blijken, dient nog te worden afge wacht! De Rijksminister van Onderwijs, Rust, heeft te Trier ter gelegenheid van de ope ning van acht nieuwe kweekscholen, een rede gehouden, die per radio werd uitgezon den. Rust zeide, dat de nationaal-socialisti- sche staat de eerste is, die kracht tot leven put uit een eigen wereldbeschouwing. De geestelijke, zedelijke en religieuze vorming werd vroeger in hoofdzaak aan de kerken overgelaten en aan de kerken ondergeschikt gemaakt. De nationaal-socialistische staat vermag dingen te presenteeren, waartoe de staat, die geen wereldbeschouwing heeft, onmachtig is. Dat is van beslissende be- teekenis in een tijd, waarin de kerken klaarblijkelijk in een groot deel van de wereld de macht over de geesten hebben verloren. Voor de Duitsche scholen is daar mede een nieuwe verantwoordelijkheid ontstaan. RUSLAND. Nadere bijzonderheden over de arrestaties. De „Petit Parisien" verneemt uit parti culiere bron, dat onder de arrestanten te Moskou zich ook de bekende Duitsche poli ticus Otto Hoetsch bfvipdt, Totnutoe werd deze beschouwd als een van de grootste voorvechters van de Duitsch-Russische toe nadering. De „Matin" verneemt, dat de sovjet autoriteiten voornemens zijn de arrestan ten te vervolgen wegens splonnage en sa botage voor rekening van een mogendheid in Centraal-Europa. De Duitsche ambassadeur te Moskou heeft op het Kremlin inlichtingen gevraagd over de arrestatie van vijf Duitsche onder danen en hem werd geantwoord, dat zij de leiders waren van een spionnage-cen- trale met verscheidene vertakkingen. De „Echo de Paris" noemt dc namen van de arrestanten: Timit, de directeur van een Russisch bijkantoor van een firma in schoonheidsartikelen te Dresden, verder Henninghaus, Goldschmidt, Niedermaus en Oberberg. TSJECHO-SLOWAKIJE. Hodza kondigt salarisverhooging aan. In de begrootingscommissie van de Ka mer heeft Hodza in een redevoering ge wezen op de teekenen voor een economi sche verbetering in Tsjecho-Slowakije, welke in Maart a.s. een verhooging der ambtenaarssalarissen mogelijk zal maken. Voorts antwoordde Hodza de Sudeter- Duitscihers. DANZIG. Polen veroorzaakte een incident. Gisteren heeft de Poolsche kolonie ln Danzig den achttienden verjaardag van den Poolsohen staat herdacht in de sport hallen. Na de plechtigheid beschadigden vier Polen, die aan de plechtigheid hadden deel genomen, schilden met het Duitsche wapen en het teeken der nationaal-socialistische partij, welke ln een nevenv.ertrek werden bewaard. Drie van de daders konden gearresteerd worden. De Duitsche pers blaast natuurlijk hoog van den toren. De „Danziger Vorposten" schrijft o.a.: „Het optreden van de vier Polen toont duidelijk, welke vruchten de „Hetze" van de Poolsche pers en haar onverantwoorde lijke berichtgeving over Danzig onder de weinige Polen ln den vrijstaat dragen. Dit optreden beteekent een slag in het aan gezicht van de Duitsche bevolking van Danzig. Wij eischen daarom, dat de schul digen zoo streng gestraft worden als in overeenstemming is met den ernst van hun mlsdrUf. De zaken staan derhalve aldus: terwijl de Poolsche pers volkomen ongerechtvaardigde aanvallen tegen Dan zig richt, terwijl zij ongemotiveerde eischen stelt en de wereld met onjuiste berichten over een zoogenaamde terrorisatie der Poolsche minderheid In Danzig overstelpt, veroorlooft de zoogenaamd op onmensche- lijke wijze vervolgde Poolsche minderheid in Danzig zich aanvallen welke de eer van den Dui;s:hen vrijstaat en zijn Duitsche bevolking raken. Wij eischen, dat aan Danzig voor dit vergrijp van Poolsche zijde in elk opzicht genoegdoening gegeven wordt. PALESTINA. De Joden zullen met Koninklijke Commissie samenwerken. In tegenstelling met de Arabische lelden hebben de vertegenwoordigers der Jodet besloten met de Koninklijke Commissie samen te werken. ABESSYNIË. Pacificatie grootendeels voltooid. Het Itallaansche agentschap Stefan] meldt, dat het einde van het regensebwii de illusies der laatste „rebellen" In Abes- synlë heeft doen vervliegen, want ln slechts veertig dagen zijn de pacificatie en de bè. zetting van geheel Abessynlë grootendeels voltooid. Twee colonnes rukken snel op ia het gebied van Dsjimme. Een hiervan onder bevel van generaal Geloso, heelt bijna Allata bereikt en Ras Desta loopt gevaair te worden omsingeld, hetgeen hij alleen nog kan voorkomen door naar het Westen te vluchten. MEXICO. Geen films en foto's meer van dictatoren. De Mexicaansche censuur verbiedt het projecteeren van foto's van Hitler. Musso lini of andere dictatoren op het witte doet, of het vertoonen van films over successes van de rechtschen in Spanje. De minister van binnenlandsche zaken heeft een regeling goedgekeurd, waarbij de cemsuur geheel of gedeeltelijk alle films kan verbieden, welke gewijd zijn aan hei sociale en opvoedende werk van regeerin- gen. welker ideologie in tegenspraak is met de Mexicaansche. Deze maatregel is genomen „ter bestrij ding van de propaganda door middel van de film, voor bewegingen zooals de revolte in Spanje". Ramon Franco in Italië. Majoor Ramon Franco, de broer van ge neraal Franco, is heden met echtgenoot» en dochter te Napels aangekomen. Hij is met een geheime missie naar Rome ge zonden. Hij verklaarde aan de pers o.a. dat res tauratle in Spanje niet noodig was; dt monarchie had steeds tweedracht opge wekt. Hij voegde hieraan toe, dat de „na tionale regeering" eerst een fnilitair ka rakter zal dragen en vervolgens volgen! een corporatief systeem zal worden geor ganiseerd, zooals in Italië. Op de vraag naar het doel van zijn rei naar Italië antwoordde Franco: „Uw vraag is zeer Indiscreet. Wij zijn oorlog en we kunnen niets naders zegge: noch omtrent onza gedragslijn, noch on trent ons doel". Tenslotte zeide hij nog, dat hij veert» dagen ln Italië zou blijven. LAWN-TENNIS. OM DEN KONING GUSTAAFBEKEB. De Fransche ploeg tegen Nederland. De Fransche tennisfederatle heeft be sloten voor den wedstrijd tegen Nederland om den Koning Gustaafbeker op 21. 22 en 13 Nov. as- in de Apollo-hal te Amsterdam dezelfde ploeg af te vaardigen, welke Tsje cho-Slowakije met 50 versloeg. Ia het enkelspel zullen Borotra en Destremeau legen onze landgenooten spelen, terwijl Bernard en Boussus op den tweeden dag het dubbelspel zullen bestrijden. NOTARIS VEROORDEELD. De rechtbank te Den Bosch heeft heden vonnis gewezen in de zaak tegen den ge* wezen notaris L. te 's-Hertogenbosch, die terecht heeft gestaan wegens verduistering en valschheid in geschrifte, meermalen ge pleegd. De officier had een gevangenisstrai van vier jaren geëischt. De rechtbank ver oordeelde L. heden tot drie jaren gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. DE NYENRODEZAAK. Het pleidooi voortgezet. Hedenmorgen vervolgde het Amster- damsche Gerechtshof de behandeling van dc Nyenrodezaak De verdediger van Onnes, mr. Th. Mui ier Massis, zette zijn afgebroken pleidooi voort. Op zijn verzoek werd de vader van den reeds gehoorden Haagschen k"11»*" handelaar Groeneveld, alsnog als getuig voorgeroepen. Nieuws leverde dit verhoo niet op. Mr. Muller Massis zet dan zij" pleidooi voort en merkt op dat Koning 01' aens de zitting steeds positiever ln zp beweringen ls geworden. Spr. acht het u gesloten dat Onnes de twee vermiste sen derijen zelf verdonkeremaand heeft, t» voerig wordt de relatie Koning—WltbrP besproken. Tot in finesses worden de zg camouflagebrieven behandeld. Lange"' aiscussieert de verdediger met den Pr° reur-generaal en het hof over de vra« waarom Koning de verklaring van onn dat hij aan K. f.8000.- zou betalen enkele schilderijen Indien de verzeKcr. uitbetaald had, verscheurde Dan spreekt pl. de chantage. Spr. vlndt eigenaardig dat daarmede niet eerde begonnen. Dat Onnes de politie niet w rchuwde is begrijpelijk. Dan bespreekt r de houding van Onnes en Koning voor - b+or-Oomm'csaris. Als Onnes hen1 schuldict van chantage, dan vraagt ning uitstel van verhoor om met zun vocaat te overleggen! De zitting wordt geschorst tot twee 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2