77ste Jaargang DONDERDAG 12 NOVEMBER 1936 No. 23508 Geref. Zendingsbond jubileert HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN j mm DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEPÏ Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D carper regel voor aavertentles uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ton 30. - incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: Franco per post f. 2:35 per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 per 3 maanden -f portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Onze stad herbergt momenteel nog een tweede gouden bruidspaar (zie ook in het 3de Blad), nl. het echtpaar G. Nievaart Lardee, wonende Willemstraat nr. 3, dat Dinsdag 17 dezer zijn 50-jarige echtvereeni- ging hoopt te herdenken. De thans 70-jarige bruidegom was gedu rende 46 jaar werkzaam in de dekenfabriek der firma Scheltema, waarvan de laatste 40 jaar als meesterknecht van de spinnerij. Ongeveer 4 jaar geleden heeft hij wegens gezondheidsredenen dien werkkring moeten opgeven. Hun huwelijk werd gezegend met de geboorte van 9 kinderen, die allen nog in leven zijn en zich in samenwerking met de 18 kleinkinderen beijverd hebben om deze dagen voor het krasse echtpaar te maken tot recht feestelijke, waaraan de herinne ring. naar wij hopen, hun nog vele jaren moge bijblijven. S.S. R. Het bestuur der Societas Studiosorum Reformatorum, afdeeling Leiden is voor het jaar 19361937 als volgt samengesteld: B. Rijder, praeses; M. Teekens, ab-actis; D, Metzelaar, fiscus; E. Kuitert, Assessor I; lltj. W, M. de Rooy, Assessor II. WINKELWEEK HAARLEMMERSTRAAT. De politic neemt bussen in beslag. On grond van vermoedeliike overtreding ran de Loterij-wet heeft de oolitie heden- rgen de zes bussen, welke op verschil- ende plaatsen van de Haarlemmerstraat waren ongesteld en waarin de deelnemers aan den raadselwedstrijd hun biljetten ionden denoneeren. in beslag genomen. De Winkelweekcommissie heeft onmiddel- liii Dogingen in het werk gesteld om dezen maatregel ongedaan te krijgen en koestert eoede verwachtingen, dat het overleg met de betrokken instanties ertoe zal leiden, dat de raadselwedstrijd al dan niet in eenigs- zins vewiizigden vorm, kan worden door gezet. Het uiteindelijk resultaat honen wii in ons Blad van morgen te kunnen mede- deelen. Zoowel gistermiddag th'dens den rond gang van het Politie-muziekgezelschao als gisteravond gedurende de muzikale wande ling van .Werkmans Wilskracht" heerschte er od de Haarlemmerstraat een gezellige drukte. Laatstgenoemd korps had de atten tie een serenade te brengen aan den heer Holet. die dezer dagen ziin 40-jarig zaken- jubileum vierde, waarop de jubilaris rea geerde door den muzikanten een glas wijn aan te bieden. Jammer, dat de neerstroomende regen een vroeetüdig einde maakte aan de be drijvigheid. HET ORANJE-KRUIS. Van den cursus E.H.B.O., gegeven in het Jeidsche Volkshuis onder leiding van Mej. O. J. Verbrugge, arts hier ter stede, slaag den voor het diploma van „Het Oranje- kruis", de dames: N. van Slype, B. v. Donk- Tmgo, C. Righart van Gelder-Kooien, D. Derksen, G. v. d. Horst. B. Jansen, J. M. Hilarius, H. Kern, W. P. van Heusden-Raad- sen en de heeren: J. C. Nieboer, B. van Hemmel en A. J. J. Harteveld. DE MIDDENSTAND IN VERBAND MET DE MONETAIRE POLITIEK DER REGEERING. Interessante uiteenzetting door Mr. Dr. H. D. M. Knol. Op uitnoodiging van de Ver. van den Christelijken Handeldrijvenden en Indu- strieelen Middenstand in Nederland, afd. Leiden, heeft gisteravond in een der boven zalen van café-restaurant „In den Ver gulden Turk" onze stadgenoot, mr. dr. H. D. M. Knol een interessante uiteenzetting gegeven van het standpunt van den mid denstand in verband met de monetaire politiek der regeering. De vrij goed bezochte vergadering werd geopend met gebed door den voorzitter, den heer C. Schout, die vervolgens in het bij zonder mr. Knol verwelkomde en deze kor- telijks inleidde. De heer Schout wees er daarbij op, dat de regeeringsmaatregelen na den val van den gulden vooral tegen den middenstand gericht waren en in dezen kring dan ook geen onverdeeld gunstig onthaal vonden. Mr. dr. Knol. daarna het woord verkrij gend, wees allereerst op de uitgebreidheid van het onderwerp, dat een sterke beper king oplegt. Spr. behandelde vervolgens de functie van geld. dat een der grootste voor deden van het economisch leven mag hee- ten, doch tevens een der grootste proble men. Geld is in wezen een soort derde koopwaar. Na een oogenblik te hebben stilgestaan bij de nominale en reëele waar de van het geld, bepaalde spr. zich uitvoe riger bij de koopkracht van het geld, welke ten deele wordt aangegeven door de index cijfers. Het is een verkeerd begrip, aldus spr., om te veronderstellen, dat welvaart te ver krijgen zou zijn door verlaging van de geldwaarde. Spr. is voorstander van waardevast geld. Het gevaar van deflatie is, dat zij een wan verhouding doet ontstaan tusschen de con stante en de variabele kosten van een be drijf. Onder de eerste verstaat spr. in mid- denstandsverband o.a. de huren, verlich ting, salarissen e.d.; tot de tweede soort kosten rekent spr. het winstpercentage. Terloops besprak spr. ook den psycholo- gischen factor van prijsstijging, welke voor de middenstanders een grooteren verkoop tengevolge heeft. Inflatie is waardedaling van het geld als gevolg van een fout in het geldwezen zelf. Over de wenschelijkheid daarvan loopen de meeningen uiteen; zooals gezegd be hoort spr. tot de tegenstanders. De indu- strieelen daarentegen zijn bijna zonder uit zondering voorstanders. Plotselinge inflatie heeft een verschui ving van het inkomen tengevolge, terwijl de eerste inflatie steeds de neiging tot ver dere inflatie oproept. Zie naar Frankrijk en België. Waar blijft op die wijze de standvastigheid van de geldwaarde? Komende tot de behandeling der defla tie d.i. waardestijging als gevolg van fou ten in het geldwezen, herinnerde spr. aan de maatregelen der regeering voor 26 Sep tember jj. Terecht, volgens spr., is onze regeering niet overgegaan tot devaluatie, d.w.z. een verlaging van de goudwaarde met een bepaald percentage, doch heeft zij eenvoudig den gouden standaard losgela ten, waardoor de gulden als het ware kwam te „zweven". Een van sprekers grootste bezwaren te gen devaluatie is het ontbreken van vaste wisselkoersen. Teneinde groote schommelingen te voor komen, werd het egalisatiefonds van f. 300 milliosn in het leven geroepen. Overgaande tot de bespreking van de regeeringsmaatregelen tegen prijsopdrij ving, zeide spr. in het algemeen tegen stander te zijn van dergelijke maatregelen, behoudens in de allereerste dagen. In de eerste plaats, omdat er sedert jaren in Ne derland behoefte bestond aan prijsverhoo- ging. Een onbillijkheid is voorts, dat het èene artikel wel in prijs mag worden ver hoogd en het andere niet. Als voorbeeld noemde spr. den prijs van de tarwe en dien van het brood. De bakkers zijn door deze maatregelen inderdaad in sterke mate gedupeerd. Bij de beantwoording van de vraag of in een bepaald geval van onredelijke prijs opdrijving sprake is, dient men met ver schillende factoren rekening te houden. Allereerst moet worden nagegaan of de oude prijs een redelijke winstmarge In hield, terwijl ook de voorraad 'n rol speelt. Immers de prijs wordt niet bepaald door de productiekosten, doch door de repro- ductiekosten. Hoewel spr. de groote moeilijkheden er kent. is hij toch van oordeel, dat de ge troffen regeeringsmaatregelen niet geheel en al logisch zijn. De steun aan den land bouw bijvoorbeeld was een gevolg van de consequente deflatiepolitiek der regeering; nu de overheid deze politiek heeft losgela ten, dient ook deze steunregeling zoo spoe- i dig mogelijk te verdwijnen. Resumeerende kwam spr. tot de volgende conclusies: de vaste waarde van het geld is een zeer moeilijk probleem, waarbij ge streefd moet worden naar het voorkomen van groote schommelingen. De wet van vraag en aanbod moet zoo veel mogelijk worden vrijgelaten. Prijsverhooglng in het algemeen is niet te voorkomen zonder met de economische wetten in conflict te komen. Prijsverhooging op zichzelf is niet ver werpelijk, doch afhankelijk van verschil lende factoren, welke in ieder geval af zonderlijk dienen te worden bestudeerd. Na een korte pauze werd den inleider een groot aantal vragen gesteld, waarbij mr. Knol gelegenheid vond op verschillen de onderwerpen dieper in te gaan. Na een woord van dank van den voor zitter aan den heer Knol voor diens leer zaam betoog, ging de heer Van Kamp voor in dankgebed. De vergadering werd o.a. bijgewoond door den secretaris der Kamer van Koophandel, dr. P. G. Knibbe. HET JUBILEUM VAN DEN GEREF. ZENDINGSBOND. der Hulpvereeniging Leiden, welke thans 25 jaar bestaat. - Zittend van tiiw naar rechts: de heeren W. Keereweer, secretaris; J. J. van Biemen, voor- G. J. v d. Berg, penningmeester, die met de Vereeniging jubileert, en J. Bink. Staande: de heeren W. Sierat, J. W. Kret en P. Kooreman. Feestelijke jaarvergadering in „Prediker". De vijf-en-twintigste jaarvergadering van de Hulpvereeniging Leiden van den Geref. Zendingsbond. welke gistermiddag in het gebomv „Prediker" werd gehouden, tiroesr in verband met het zilveren jubileum een feestelijk karakter. Zeer vele leden en -mnoodigden woonden deze samenkomst bij- welke onder leiding stond van den vice-voorzitter, den heer J. IV. Kret, en o.m. werd bijgewoond door ds. J. C. Hart- wigsen en den heer van der Baan, die zit ting heeft in de zendingscommissie van- ,vege de Ned. Herv. Kerk. De vice-voorzit- ter las bij opening Jes. 11 vrs 112. waar na hij mededeelde, dat in verband met den 'noogèn leeftijd van den voorzitter, den heer J. J- van Biemen, deze samenkomst onder zijn leiding zou staan. Hartelijk heette spr. hierna allen welkom, in het bijzonder zendeling D. J. van Dijk, niet icriof hier te lande en de afgevaardigden van enkele zusterverenigingen. De secretaris, de heer \V. Keereweer. deed vervolgens mededeeling van enkele ingekomen felicitatie-brieven, waarna hij het jaarversla- uitbracht, dat verschillen de gebeurtenissen uit de vijf-en-twintig jarige bestaansperodr memoreerde. In het begin van dit jaarverslag, wees de heer Keereweer er op, dat, willen wij waarlijk herdenken dit niet schuilt in 't beleggen van een feestavond met attrac ties en tractaties, veeleer zal dit zulk een verkeeren met het verleden zijn, dat er nieuwe bezieling voor het heden uit voort vloeit Zullen wij dan ook oprecht herden ken, dan past ons een nederige geest, een bezwaard hart en een drang tot een krach tig willen arbeiden in het werk der zen ding. Nadat spr. de aandacht gevestigd had op de voorbereidende besprekingen in October 1911. welke toentertijd gehouden werden in het schoolgebouw aan de Pie- teiskerkgracht. memoreerde hij de oprich ting van de Zendingsvereeniging in Nov. 1911- Het eerste bestuur werd gevormd door de heeren Montenberg. T. Spruiten- burg. J. Schippers cn G J v. d. Berg. Het was vooral in dezen tijd ook. dat de ver eeniging krachtigen steun ondervond van ds. W. J. Roscam Abbing en wijlen ds. G. H Beekenkamp. Achtereenvolgens werd herinnerd aan de propaganda-middelen der vereeniging. do zendingsbijeenkomsten. het zendings-busjes-systeem, het maandblad. „Alle den Volcke" en de zendingskrans „Midden-Celebes"- Aan het eind van zijn verslag huldigde de heer Keereweer, den penningmeester, den heer G. J. v. d. Berg, die één der oprichters was en dus tege lijkertijd jubileert en hij dankte voorts zijn .r.edebestuurderen voor al hun trouw en toewijding steeds aan do vereeniging ge geven. Ons werk, aldus spr.. was gebrekkig maar God doe verzoening over dit werk, Soli Deo Gloria! Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer G. J. v. d. Berg, ver namen wij, dat dit jaar ruim f.974— aan den zendingsdirector kon worden afgedra gen. Over do geheele vijf-en-twintig jaar werd in totaal door de vereeniging f. 29.150 overgemaakt, w.o. ruim f. 3.763.van de zendingskrans „Midden-Celebes", welke thans veertien jaar bestaat. Een dameskoortje o. 1. v. den heer Kret zong vervolgens enkele toepasselijke lie deren, waarna, nadat pauze was gehouden zendeling D. J van Dijk enkele mededee- lingen deed over het zendingswerk in Mid den-Celebes. Do heer var Dijk. die negen iaar geleden naar het zendingsveld vertrok, uitgezonden door den Zendingsbond, wees ln zijn toe spraak allereerst op de kracht van het ge bed om dan te verklaren, dat vele toradja's KUNSTKRING VOOR ALLEN. 7/*¥, Het Calvet-kwartet. f Het is gisteravond voor een n.unst.tsrin5»- concert laat geworden en wat ons betreft, had 't met onovertroffen meesterschap spelende Calvet-ensemble 't César Franck- kwartet in D dur kunnen laten vervallen. Want na het logisch opgebouwde en sterk geconcentreerd geschreven kwartet op 59. no. 3 (het z.g. Heldenkwartet) van Beet hoven. was slechts een inzinking mogeliik. met wélk een bekwaamheid ook na de pauze gespeeld werd. De aandacht, waarmede men naar Mo zart's zonnig A dur en Beethqven's straf gespannen monumentaliteit luisterde, vergde eigenlijk te veel concentratie, dan dat men frlsch genoeg kon bliiven om de totaal anders geaarde sfeer van Franck nog ten volle in zich op te nemen, afgezien van het zeker minder hooge niveau, waaror. diens opus. ondanks verrassend schoone vondsten, zich beweegt. Doch de niet te ontkennen uitgesponnenheid van het Franckkwartet dat in tegenstelling tot Beethoven, niet steeds kwartettistisch. doch veel meer orkestraal gedacht is. daarbij de meerdere herhalingen, waardoor hij niet tot een slot schijnt te kunnen komen, ver moeien op den duur. zoodat 't einde van dezen avond voor den toehoorder géén hoogtepunt beteekent. Hetgeen ongetwij feld wél het geval geweest zou ziin. als met Beethoven, bij wien van 't begin tot 't eind iedere noot verantwoord is besloten was. Het werd dus voor ons gevoel te lang. Dit is eigenlijk de eenige critiek die wii ons veroorloven mogen. Men weet. hoe hoog wii Calvet en de zijnen aanslaan: hun spel was ook ditmaal veelszins subliem. Men kende reeds bij voorbaat de uitnemende reputatie dezer vier instrumentalisten, die musiceeren in den edelsten vorm. Speciaal willen wii dit maal den cellist Paul Mas als uitblinker noemen Niet slechts rhythmisch biedt hij den meest idealen steun, doch ziin oneindig differentiatievermogen is van dien aard. dat ziin prachtige cello een gansch orkest schijnt te vormen, op welks klanken de andere instrumenten gedragen worden. De beschouwende geest van Paul Mas tempert de agressieve. onzedu:di?-temoera- mentvolle van den eersten violist Joseph Calvet. wiens heldere soms iets te scherpe toon toch weer een groote har monie vormt met de rustige en bezonken uitingen van den tweeden violist Daniel Guilevitch en den altist Léon Pascal. Groot kon dus weer onze bewondering ziin voor dit zeldzaam begaafde viertal, waarvan wii de evenknie als .kwartet" men weet het uit onze beschouwingen van vorige malen nauweliiks zouden weten aan te wiizen. Het gehoor heeft hun prestaties wederom hoogelük gewaardeerd en de voortreffelijke Pariizenaars met een enthousiast hand geklap dank gebracht. Na Beethoven's derde Rasoumowski- kwartet. waarvan de met den diensten ernst vervulde dubbelfugatische finale de imponeerende climax vormt, was de erken telijkheid voor dit zuiver-stylistisch en voor naam smaakvolle musiceeren wel buiten gewoon groot. BINNENLAND. Dc begrooting van Binnenlandsche Zaken; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer (3e Blad). Ons Parlementair Overzicht (3e Blad). Geen verlaging van monopolierechten op granen (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Merkwaardig verschijnsel aan den sterren hemel te verwachten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag (3e Blad). BUITENLAND. Onveranderde toestand bij Madrid (3e BI De conferentie te Weenen. Oostenrijk en Hongarije erkennen het Italiaansche imperium (Buitenland, le Blad), Beck's bezoek aan Londen (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN toen hierop door het dameskoor zendeling en mevr. Van Dijk de zegenbede „De Heere zeeg'ne en behoede U" werd toegezongen. Staande werd deze bede door de aanwezi gen aangehoord. Hierna was er nog gelegenheid voor af gevaardigden om gelukwenschen aan te bieden, waarvan o.a. ds. J. C. Hartwigsen gebruik maakte, die wees op den zegen, dien God aan deze vereeniging heeft wil len schenken. Voorts werden nog gelukwenschen aan geboden door de heeren A. van der Baan, namens de commissie voor Kerkelijke Zorg voor de zending en de Ver. tot bevordering der zendingszaak, en F. G. S. Poeliejoe na mens de afd. Leiden van den Geref. Bond. De bijeenkomst werd gesloten met dank gebed,uitgesproken door den vice-voorzitter den heer Kret. TENTOONSTELLING VAN KINDER- TEEKENINGEN. Inleidende voordracht door den heer Voskuyl. In het Leidsche Volkshuis aan den Apothekersdijk is gisteravond een tentoon stelling geopend van kinderteekenmgen. De tentoonstelling, waarop teekeningen zijn bijeengebracht, zoowel van leerlingen der lagere als van die der middelbare scholen, werd geopend door den heer H. Voskuyl teekenleeraar in Den Haag. De heer Voskuyl ving zijn betoog aan met aan de hand van enkele teekeningetjes te laten zien hoe kinderen van zes jaar een een voudig onderwerp, dat zij eiken dag zien in beeld brengen. Volgens de oude methode van het tee- kenonderwijs. welke helaas op de meeste scholen neg wordt gebruikt, zouden de kin deren voor zoo'n teekening een afkeurende opmerking krijgen, terwijl de onderwijzer de noodige „verbeteringen" zou aanbren gen. Volgens spr. is deze methode geheel en al verkeerd. Willen wij den kinderen iets van de teekenkunst bijbrengen, dan moeten we ze eerst goed voor oogen stel len wat ze gaan teekenen: we moeten ze als het ware de dagelijksche dingen leeren zien. De werkwijze van spr. is de volgende: eerst laat hij de kinderen een bepaald on- door de prediking van het Woord tot b: keering kwamen. JM Bij alle belangstelling voor de zending Verwerp teekenen; zijn ze hiermee onge- mist spr. vaak de ware geestdrift t o. v- v€cr een kwartier bezig, dan worden de ct zendingswerk. Men doet wel wat aan teekeningen ingenomen. Spr. behandelt nAAnl^ UIGt rtrtlr n nvt flO vv\ 11 - i .1 c de zending, zooals bijv. ook aan de mu ziek en aan de sport, maar dit is niet vol doende. Wij zullen zending moeten be vervolgens het opgegeven onderwerp, dat hij van alle kanten toelicht aan de hand van een groot aantal schetsen. Vervolgens drijven met geheel ons hart en met heilig worden de opgehaalde teekeningen door enthousiasme, indachtig aan de groote middel van een projectielantaam aan alle roeping, welke de kerk des Heeren heeft leerlingen getoond en de fouten besproken. :e vervullen. Er moet, aldus spr.. heden ten Daarna gaan de kinderen teekenen. Nooit dage voor de financiën der zending veel te raakt spr. een teekening aan. Hij wijst de veel gebedeld worden en dit is de zending kinderen op hun fouten, doch wanneer zij onwaardig. Vrijwillig, niet gedwongen, maar gedron gen zullen wij onze gaven geven. Spr. gaf daarna een interessante reisbe schrijving van een tocht door de binnen landen rond Rante Pao met de daaraan die niet inzien doet hij, voorloopig althans geen moeite om die fouten te verbeteren Zijn de teekeningen gereed, dan worden zij vergeleken met de eerste teekeningen en wederom besproken. Van de gelegenheid, d'? *p". gaf tot het verbonden moeilijkheden, waarbij hij gele- stellen van vragen, werd een druk gebruik genheid had te wijzen op de heidensche gemaakt. gebruiken en gewoonten der bevolking. Duidelijk stelde spr. in het licht de actie tegen het evangelie en de bezwaren tegen het christendom om tenslotte er op te wij zen, dat na veel strijd en moeite er toch een gemeente ontstaan is, waar Gods genade zichtbaar was. Zwaar is de striid en de taak op het sendingsveld, maar C-f, geeft rijkelijk Zijn zegen en dit zal ons doen volharden ln den dienst en de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Een indrukwekkend moment was het, De tentoonstelling, welke een alleraardig ste kijk geeft op de merkwaardige beschou wingswijze van jeugdige kinderen, is ook heden- en morgenavond nog geopend. Mevr. Hoppezak, Rapeburg. kappers zaak, is gemachtigd het wapen van het Leidsch Studenten Corps te voeren.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1