Het beleid aan |,Binnenlandsche Zaken DKH DAGBLAD Derdt Blad Donderdag 12 November 1936 PARLEMENTAIR OVERZICHT Merkwaardig verschijnsel aan den sterrenhemel De memorie van antwoord verschenen TWEEDE KAMER. Leonidenstroom verwacht in den nacht van Vrijdag op Zaterdag (MfotestuMart —O Aan de memorie van antwoord inzake vijfde hoofdstuk der rijksbegrooting ir 1937 (binnenlandsche zaken) ontlee- "in het voorlooplg verslag ultgespro- o meening, dat van het kabinet in dit "tste parlmentaire jaar geen wijziging de begrafeniswet zal zijn te verwach- is in zooverre niet juist, dat de regee- reeds ten vorige Jare heeft te kennen even. geen bezwaar te hebben tegen het verdere behandeling brengen van het 0 steeds bij de Kamer aanhangige wijzi- ison twerp. Pensioenwet. antwoord op de vraag, hoe het staat het overleg Inzak» de wijziging van de Joenwet, hierin bestaande, dat voor ibtenaren, wier traktement hooger is 1 f.3000, de mogelijkheid zal worden >ngesteld aan hun weduwen een hooger joen te verzekeren, kan de minister Bêdeelen, dat hem bij gepleegd overlegt» deken, dat zijn ambtgenoot van defensie beginsel mede instemt met het denk- ,>Id tot verhooging der hierbedoelde ge- ispensioenen. Echter dient het vraagstuk zijn geheel nog in nader overleg te wor- bckeken. Teneinde misverstand te jomen, zij er de aandacht op gevestigd het hier niet gaat om de mogelijkheid i te stellen tot verzekering van een ;er pensioen aan weduwen, doch om de .-ntueele invoering van een verplichte teling, gel ij lc de wensch van verscheidene [en was. De mogelijkheid tot verzekering een verhooging van bedoeld pensioen int reeds artikel 102 der pensioenwet, ichtens hetwelk het ingevolge die wet ande uitzicht op weduwenpensioen worden verhoogd met ten hoogste 50 ent van dat pensioen, let overleg, bij de behandeling van de iting voor het loopende dienstjaar ike van de nationale vlag toegezegd, tft nog niet tot een resultaat geleid, dat leent voor openbaarmaking te dezer latse. is, naar de minister meent, geen reden de bewering, dat de verhouding tus- len landsregeering en gemeentebesturen bedenkelijke wijziging zou hebben on- :ian. De regeering meent zich strikt te en beperkt tot die Inmenging. weTke sJsemeene crisistoestand als noodzake en onvermijdelijk doet zien. Salarissen. ir verscheidene leden werd de opmer- gemaakt, dat de gewijzigde monetaire ;iek ook op het terrein van de toepas der artikelen 125 en 126 der ambtena- et een nieuwe oriënteering noodzake- zal maken en dat, na de verlagingen, Ike de salarissen en loonen hebben iergaan. bij eventueele stijging van de (ten van het levensonderhoud zal dienen 'worden nagegaan, hoe daaraan zal moe- worden tegemoet gekomen. Men sprak r'oij den wensch uit. dat dan tijdig irleg zal worden gepleegd, met de ge enten en de centrale organisaties voor 'riieidspersoneel. 'oorts werd de vraag gesteld, of de mt- ier van doorvoering van nog aanhangige "stellen tot verlaging van loonen en irissen wil alzien en zich van verderen >ng in de richting van verlaging wil thouden. rer zake maakt de minister als zijne lening kenbaar, dat het aanbeveling zal (dienen, af te wachten, hoe de gewijzigde metaire politiek zich zal ontwikkelen en ler in het bijzonder, welke Invloed op de sten van het levensonderhoud gn daar- ■de verband houdende factoren zal wor- 1 uitgeoefend. Het verzoek om af te zien van nog aanhangige voorstellen tot verlaging van salarissen en loonen kan door den minister niet worden ingewilligd. Met verschillende leden is hij van mee- "E, dat zulks tot onbillijkheden zou leiden jenover gemeenten, die tijdig tot verla te van salarissen en loonen zijn over gaan. Luchtbescherming. KJ vergelijking tusschen hetgeen in het demand en hetgeen in ons land op het °'ed van luchtbescherming wordt ge- an, mogen niet uit het oog worden ver- 'M, de zeer verschillende omstandig- ™n, waarin andere landen, ook wat dit verwerp betreft, verkeeren. Als maatstaf het buitenland niet steeds dienen. Deze "weging brengt niet mede, dat de minis- rzou meenen. dat hier te lande met halve tatregelen kan worden volstaan. Het wag, dat beschikbaar kan worden ge- ls inderdaad bescheiden, onder ™W als het staat van de algemeene ««zaak tot besparing op overheidsuit- Ei 11 moet het toereikend worden «ent voor het stadium, waarin de voor- ■imgen op dit gebied thans verkeeren, ■van organlschen opbouw en eerste be drog van richtlijnen. Gedragingen van burgemeesters. uiteraard niet mogelijk, op de burgemeesters, die zich aan een •e verkeersovertredirtg schuldig maken, nun functie moeten worden ontheven, inota orisch antwoord te geven. Alles KSj. van de omstandigheden van het ren» .geva' en er moet steeds, gelijk [wF m beb voorlooplg verslag, wordt ,™ga, met voorzichtigheid worden opge- Dat een bepaalde groep meent, zich bij officiecle plechtigheden en feesten op geen andere wijze te kunnen uiten dan door het bezigen van dezen groet of roep, moge te betreuren zijn, maar dit moet voor rekening van die groep blijven. De vraag naar aanvullende mededeelin- gen inzake de overwegingen, welke hebben geleid tot herbenoeming van den burge meester van 's Gravenzande brengen deze kwestie op een terrein, dat niet dan met groote voorzichtigheid moet worden betre den, n.l. op dat der plaatselijke gbruchten en vermoedens. Deze moeten al heel goed gefundeerd zijn, willen rij den minister doen besluiten de resultaten van een uit voerig onderzoek naast zich neer te leggen. Die resultaten waren ln dit geval gunstig voor den burgemeester. Vraagt men nu, of er velband bestond tusschen het bedanken als president kerkvoogd en de geuite beschuldigingen dan kan de minister daarop niet bevesti gend of ontkennend antwoorden, slechts kan hij mededeelen, dat er, naar hem ter oore is gekomen, in 's Gravenzande stroo- mlngen waren, die geneigd waren dit ver band aanwezig te achten. Op de tweede vraag, of er een oogen- biik geweest zou zijn, waarop de gelden niet aanwezig waren, kan ook niet anders worden geantwoord, dan dat het onderzoek, naar aanleiding van geruchten ingesteld, heeft aangetoond, dat er voor justitieel Ingrijpen geen termen waren. Behoeftige Nederlanders in het buitenland. Het aantal werklooze Nederlanders in Duitschland, hetwelk steun ontvangt van Nederlandsche zijde en als werkloozen ingeschreven kon worden, bedraagt thans ongeveer 900. Hieronder is een aantal, het welk met het oog op hoogeren leeftijd of gedeeltelijke ongeschiktheid tot werken moeilijk meer in het arbeidsproces kan worden opgenomen. Eïafbij komt, dat vakarbeiders, die juist onder de tegen woordige omstandigheden in Duitschland gezocht worden, onder de Nederlandsche werkloozen schaarsch zijn. Op 1 November 1935 bedroeg het aantal door den rijksdienst gesteunde werkloozen ongeveer 2500. ALGEMEEN DEBAT OVER DE STAATSBEGROOTING. Bij het begin der vergadering gisteren waarschuwde de voorzitter: „Als er zich weer geen sprekers aanmelden, geef ik het woord aan de Regeering en dan is de eer ste termijn van het debat gesloten," Nu, zoover hebben de afgevaardigden het niet laten komen. De voorraad sprekers was voldoende. Cok nu weer ging de leider van een groote groep, zelfs van de grootste, aan den kop; de heer Gosellng, aanvoerder der roomsch-katholleken, die al dadelijk zei, voornamelijk het oog op de toekomst te willen slaan, al zou hij het verleden niet kunnen vergeten. Bij zijn bespreking nam hij als uit gangspunt het feit, dat, door de mone taire maatregelen, de grondslag van de politiek van het kabinet een wezenlijke verandering heeft ondergaan. Het beleid van het kabinet scheen vastgeloopen, maar na 26 September is er weer perspectief. De heer Goseling heeft het standpunt zijner groep principieel, staatkundig, eco nomisch en financieel toegelicht. Ten aanzien van het eerste punt wees hij op de valschheid der antithese: fas cism e of bolsjewisme. Er is tusschen deze beide groepen geen tegenstelling, want hun geestelijk type is gelijk! betoogde de heer Gosellng. Het gaat overigens ook op het staatkundige terrein voor of tegen Christus: dit is het principieele. Wie niet voor Mij is zei Christus is tegen Mij. Bij de bestrijding van de bewegingen die geestelijken dwang willen, moet men de groeps-vorming aantasten, en niet den een of anderen uitwas daarvan. Zoolang de groepen ongestoord werken, is het kwaad niet uit te roeien; dit geldt ook van de atheïstische propaganda, b.v. door middel van de radio, aldus mr. Goseling. Princi pieel achtte hij ook een regeerings-politiek, die er op uit is. het gezin te steunen en te handhaven; principieel was ook zijn be toog, waarin hij het onderwjjs-standpunt zijner partij nog eens toelichtte. Had de heer Goseling aldus het princi pieele vooropgesteld, en in het licht van den godsdienst geplaatst („voor of tegen Christus") Wat het staatkundige betreft, meende hij dat er een gewrongen verhouding be staat tusschen Regeering en Kamer, want het kabinet draagt een seml-extra-parle- Door Dr. C. M. SLUITER Men. dp feester van Breda heeft in de (®Lïa^rmede hij zijn ambt aanvaardde, eimüfm uwd tegen het doordringen, langs J van extremistische theo- heii ,?art°e sommigen, met buitenïand- v„ri™un; trachten kernen van onrust 'bh einde de bestaande instel- Kn 'rover te werpen. De burgemeester is "Jcar,bij de communisten. De mlnls- mde rJM van "jet de andere leden, hier aan het meening, dat den burgemeester EJfetSÏI m?i? han geen bezwaar zien tegen «aatregel van orde hier bestaande, i te? Foet ma8 worden gebracht of rakter h 8e8even- die een politiek «riE h(L,8eval' dat de minister nauw- cht t.™1 nagegaan, was dit verbod ge- uit' elken 8roet of ""OOP. di« een (Speciale berichtgeving). Aan het eind van deze week zal er aan het uitspansel iets bijzonders te zien zijn; de sterren zullen als snelle lichtflitsen uit den hemel komen vallen en bijgeloovige menschen kunnen hnn hart weer eens ophalen aan het voor uitzicht op vervulde wenschen, die im mers ten nauwste zouden samenhangen met het zien verschieten van een ster op het oogenblik, dat men juist zijn wensch koestert. Ook in Augustus waren er opvallend veel vallende sterren te zien, de Persëiden, maar nu, in den nacht van 13 op 14 Nov. vooral (dus in den nacht van Vrijdag op Zaterdag), zijn- het de Leoniden, die wat leven in de brouwerij komen brengen. Evenals toen zal het verschijnsel pas na middernacht zijn maximum bereiken. Wie de sterrenkaartjes voor het maand overzicht der hemelverschijnselen heeft, kan er nu plezier van hebben, wanneer hij de baan van elke vallende ster met rood pot lood erop aanteekent. Na enkele uren zal zijn kaartje eruit gaan zien als een rood spinneweb, want alle lijntjes (op enkele uitzonderingen na. die niet tot den Leonidenstroom behooren) schijnen bij verlenging uit één punt te ko men, het straalpunt, dat even rechts boven het trapezium van den Leeuw (Leo) blijkt te liggen; vandaar de leeuwennaam voor dezen stroom. Elk exemplaar heeft zien van dit straalpunt af bewogen en bovendien worden de lijntjes steeds korter, naarmate zij er dichterbij liggen. Het geheele complex maakt den indruk van een perpectlvische projectie, waarin men de werkelijke licht lijnen op het hemelplein ziet afgeteekend. Dit is ook inderdaad het geval. Vroeger meende men, dat het verschijnsel zich in de ruimte ver bulten onze atmospheer af speelde, maar juist het nauwkeurig aan- teekenen der banen, gezien vanuit verschil lende plaatsen op aarde, heeft uitgewezen, dat het vergloeien in den dampkring plaats heeft, dus om zoo te zeggen naast de deur. Men heeft ze daarom met den meer weten- schappelijken naam Meteorieten, d.w.z. kleine meteoren, betiteld, die niet zooals hun grootere zusters door de luchtlaag heen kunnen dringen en met vervaarlijk geweld een gloeiend gat in den grond kunnen siaan. maar die op een hoogte van 100 a 150 K.M. reeds gedeeltelijk verdampen door de ont wikkelde wrijvingswarmte met de lucht deeltjes, en gedeeltelijk verstuiven tot een fijn poeder, dat als „sterrenstof" langzaam op de aarde neerdaalt. Het meeste stof valt ln zee en op som mige plaatsen schijnt zich dit door water wervels te hebben opgehoopt, zoodat hierin een dun laagje wordt aangetroffen. Ook op uitgestrekte sneetfwvelden in het Poolgebied vindt men soms een grauw aanslag, dat voor sterrenstof gehouden wordt. Dit zijn dus de tastbare bewijzen voor het aardsche karakter dér vallende sterren, die wij ons niet grooter dan hagelkorrels mogen voor stellen. De snelheid van dit hemelschroot is vele malen grooter dan die van een geweer»-' kogel en daardoor vertegenwoordigen die korreltjes een groote hoeveelheid energie. De temperatuur, die deze korreltjes in de ijle en koude luchtlagen ontwikkelen, zal dan ook zeker eenige duizenden graden Celsius bedragen? Het is dus niet te verwon deren dat deze deeltjes, die hoofdzakelijk uit ijzer en nikkel bestaan, verstuiven en zelfs gedeeltelijk in gas overgaan. De snelheid van de meteorieten is lang niet altijd dezelfde, zij hangt af van de groep. De Leoniden, die een blauw licht geven zijn uiterst snel. De verklaring van het verschil In snelheid moet niet zoozeer gezocht worden ln de werkelijke snelheid der deeltjes, als wel in de relatieve snelheid, waarmee zij in den dampkring treden. Wij zitten op aarde nu eenmaal in een soort mallemolen, die met een gangetje van 30 K.M. per seconde om de zon heendraait. Komen wij soms met ons schuitje in een muggenzwerm terecht, dan zal het groot verschil maken of wij de mug gen tegemoet komen of dat wij ze inhalen. Het aantal zichtbare Leoniden kan het eene jaar veel grooter zijn dan het andere en hieromtrent valt er niets te voorspeilen. Dat wij steeds in den nacht van 14 op 15 Nov. (in een schrikkeljaar zooals 1936. valt het één nacht eerder) de grootste intensiteit van den stroom waarnemen, is te begrijpen, wanneer men bedenkt, dat de aarde dan in haar baan om de zon het centrum van den meteorietenzwerm kruist. Zij gehoorza men namelijk, evenals de planeten, aan de wetten van Kepler en doorloopen langge rekte ellipsen met de zon in een der brand punten, Deze ellipsen nu staan schuin ou de aardbaan (bij de Leoniden bedraagt de hel ling van het vak 22 gr.), zoodat wij elk jaar op een bepaalden datum dwars door den zwerm heen gaan. Elke zwerm meteorieten schijnt een „moe derkomeet" te bezitten. Als een rijdende locomotief rent de komeet langs haar ellips, overal een rookpluim van stof en sintels achter zich latend, dat zijn de meteorieten. Nu is de komeet helaas ook niet altijd waar te nemen, maar uit de deelen van de baan die zichtbaar zijn kunnen we de geheele baan berekenen. Het ligt voor de hand, dat de uitgestooten meteorieten ln hoofd zaak langs dezelfde baan als de moeder komeet om de zon loopen. De Leonidenstroom is voor het eerst in 1766 waargenomen. In 1799 trad het verschijnsel zeer sterk op. Zoo hevig is het verschijnsel nooit meer teruggekeerd, tenminste niet bij de Leoniden (op 9 Oct. 1933 hadden we 'n totaal onverwachte „Draconleten- regen") en de laatste maal in Nov. 1932 was onze bult al heel mager. De aarde schijnt dus wat uit de pas te zijn ge raakt met de Leonidenwolk, maar wie weet of er ditmaal niet een andere ver dichting in aantocht is, die den nacht van 13 November tot een vuurwerkleest kan maken. mentair karakter, en daarom zou een zui- ver-extra-parlementair kabinet voorkeur verdienen: moge '37 in dit opzicht klaar heid brengen, riep hij. Volkomen begrijpelijk was de opmerking van mr. Goseling. dat. welk kabinet er ook kwam. de groote principieele vraagstuk ken niet langer kunnen blijven liggen. Zij moeten worden aangepakt. In dit verband heeft hij nog eens het ordenings-streven zijner groep toegelicht, en geconstateerd, dat er in anti-revolutionaire kringen eeni ge toenadering tot dat denkbeeld te be speuren valt. Overigens, wat het staatkun dige betreft, wees hy op het gevoelen van de overgroote meerderheid van ons volk voor het koningschap. Ons volk riep mr. Goseling uit voelt zich veilig onder het bestaande koning schap en zal niet dulden dat daarop ook maar eenige schaduw geworpen wordt door het instituut der zoogenaamde algemeene leiders, De roomsch-katholleke aanvoerder heeft ook nog verschillende opmerkingen van economischen en financieelen aard ge maakt, en naar de plannen van het kabi net ln dit opzicht geïnformeerd, Hü geloof de, dat de depreciatie van den gulden ver schillende voordeelen zal meebrengen, ai zal daarbij de verhooging van de prijzen van bepaalde producten niet zyn te ont gaan. Vermelden wij nog. dat de heer Go seling er zich tegen verzette, om het de fensie-vraagstuk tot inzet van den verkie- zingsstryd te maken; als de Regeering meent, dat verdere versterking noodig is, moet zn daartoe onverwijld overgaan en niet wachten op de stembus. In zyn peroratie gaf de heer Goseling te kennen, dat hy het heel erg zou vin den, wanneer er, na de gewyzigde omstan digheden, niet meer werk voor ons volk zou komen. Hierop moet het beleid van het kabinet gericht zyn; het dient een krachtige politiek te voeren, ook en vooral ten bate van de minst draagkrachtigen, een politiek van rechtvaardigheid en liefde. De rede van den heer Goseling was vrywel geheel zonder critiek aan het adres van het kabinet. Ook in dit opzicht zijn er „gewyzigde omstandigheden" ingetreden! En over de mogelykheid van samenwerking met wie dan ook na de verkiezingen: geen woord. esi 6on i>wi y&tAmfan 2066 «Ingen, Med.) Ook de belde vryzinnige groepen zyn gisteren aan het woord geweest. Dr. Bierema, de voorzitter der liberale fractie, heeft de aanpassingspolitiek der Regeering ln bescherming genomen tegen de aanvallen van den heer Albarda, maar daarnaast toch betoogd, dat het kabinet de teugels nu wat moet vieren, en allerlei crisis-maatregelen opheffen, teneinde het bedryfsleven meer vryheid te laten. Meent echter de Regeering de crisis-invoerwet dienstbaar te moeten maken aan een ze kere ordenings-politiek. dan zal de liberale groep haar vermoedeiyk niet langer kun nen steunen. Daarentegen is zq het met de monetaire politiek der Regeering geheel eens. Trouwens, in het algemeen schenken de liberalen nog hun vertrouwen aan het kabinet, en dr. Bierema verklaarde dan ook: als na de verkiezingen geen parlementair kabinet mogelijk blykt (aan zulk een ka binet op breeden grondslag gaf hij de voor keur) dan moet het huidige kabinet maar aanblijven. De heer Bierema wenschte geen dwang tegenover extremistische stroomingen (men handhave de geestelyke vrijheid!); ver zette zich tegen het herstel der rechtsche coalitie en sprak een krachtig woord ter wille van een goede defensie. De leider der vryzinnig-democraten, de heer Joekes, was evenals de heeren Al barda en Bierema van oordeel dat het geloof geen grondslag kan zyn van regee- ringsbeleid, en verklaarde, evenals de libe rale woordvoerder, voorstander te zyn van samenwerking op zoo breed mogeiyken grondslag. Hij steunde de monetaire poli- lek van het kabinet en besprak verschil lende aangelegenheden: de regeling van het lidmaatschap van bepaalde organisa ties voor ambtenaren dient te worden ver beterd; strenge maatregelen tegen het verstoren van openbare vergaderingen zyn r.oodzakeiyk; allerlei crisismaatregelen dienen nader in overweging te worden genomen; het ontwerp inzake herbereke ning van pensioenen moet voorlooplg blq ven rusten; maatregelen tot verbetering van het economisch leven met name uitvoering van openbare werken zyn noodig. En wat de defensie betreft: binnen de grenzen onzer financieele draagkracht moeten wy een weermacht ln stand houden, ter mede-verzekering van de collectieve veiligheid. Dat de communist Schalker niets dan critiek had voor het kabinet, ligt voor de hand. Ook een gezaghebbend staatsman als de heer De Geer heeft gesproken. De leider der christelijk-historischen is (begrypeiyk) ln principe voorstander van samenwerking der rechtsche partyen; hy greep hiervoor terug op de uitspraken van Groen van Prinsterer. Het regeeringsbeleid heeft hij in meer dan een opzicht verde digd, ook de monetaire politiek, waarbü hy er zyn vreugde over uitsprak, dat de de valuatie als strydpunt is komen te verval len. Ten aanzien van de gevolgen der munt-correctie bleek hy nog al sceptisch, maar hy helde toch over naar den kant der voordeelen, en hy zag de teekenen daarvan in het slagen der nieuwe leening, de stijging van het staatscrediet, de moge- lUkheid van rente-verlaging. Zonder eeni- gen twyfel biedt de nieuwe toestand vol gens mr. De Geer bepaalde mogelijkheden, en die moeten worden gebruikt voor werk verruiming. Intusschen waarschuwde hij zeer uitdrukkeiyk tegen misplaatst opti misme, want we zyn er nog lang niet en van algemeene opleving is nog geen sprake Zeer verheugde de christeiyk-historische staatsman zich over de versterking der nationale eenheid, welke zoo duidelijk aan den dag treedt, doch in dit verband vroeg hy (evenals mr. Goseling) om een krachtig en leidend beleid inzake de defensie, waar van de voorzieningen niet op een kiezers- uitspraak mogen wachten. Het debat, tot dusver gevoerd, over ziend. kan men niet anders dan con- cludeercn dat de positie van het kabi net sterk is, voor het laatste jaar eener parlementaire periode zelfs bijzonder sterk. HAGENAAR. SILVER-JAYA-PACIFIC-LIJN. MANOERAN, 10 Nov, van Kaapstad n. Port Elisalbeth. HOLLAND-AMERIKA LIJN. DELFTDIJK, Pacific Kust n. R.dam, 10 Nov, van Glasgow. burgerdijk, 10 Nov. nam, van New Or leans te R.dam. MIJ. OCEAAN EURYADES. Java n. Amst.. 10 Nov. vaji Padang. LAERTES, 11 Nov. v. Amst. n. Londen. KON. HOLL, LLOYD. WATERLAND, thulsr,, 10 Nov. nam. 6 uur van Bahia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BLOEMFONTEIN, thuisreis, 11 Nov, te Duinkerken. SPRINGFONTEIN, uitr., 11 Nov. te Mar seille verwacht BOSCHFONTEIN, 10 Nov. van Beira te Lorenzo Marques. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHACCA, 11 Nov. nam- 5 uur v. Ham burg te R.dam verwacht. ROTT. LLOYD. SÏSAJAK, uitr., 11 Nov- voorm. 6 uur van Suez. SITOEBONDO, uitr., 11 Nov. voorm. 2 uur van Suez. HALCYON LIJN. STAD ZAANDAM, Vlaardingen n, Norr- kóping, 10 Nov. uit den N. Waterweg. STAD DORDRECHT. 10 Nov. v. R'dam te Bagnoli. STAD SCHIEDAM. 10 Nov. van Alexandrië n. Londen. KON. NED. STOOMB. MIJ. AURORA. Middl. Zee n. A'dam, pa6S. 10 Nov, n.m. Gibraltar. COSTA RICA, 10 Nov. van Barbados naar Amsterdam. JUNO, naar A'dam, pass. 11 Nov. v.m. 7 u. Dungeness. ORION, 10 Nov. vaai Volo n. Salonica. SATURNUS, naar A'dam, pass. 10 Nov. n.m. 11 uur 10 Dungeness. TELAMON, R'dam n. Middl. Zee, pass. 10 Nov. n.m. 7 uur Ouessant. POSEIDON. 11 Nov. van Middl. Zee to A'dam. NEREUS, 11 Nov. van Stettin te A'dam. VENEZUELA, 11 Nov. van W. Indië te Amsterdam. SIMON BOLIVAR, uitreis, 10 Nov, te Kingston (J.) BODEGRAVEN, thuisreis, 9 Nov. van Callao SATURNUS. 11 Nov. v. Middl. Zee te Amst. BERENICE, Amst. n. Malaga, was 11 Nov. 12 li. 's midd. 140 mijlen W. van Lorient. DEUCALION. 11 Nov. v. Beyrouth n. Piraeus PLUTO. 11 Nov. v. Odense te Gothenburg. CERES, n. Amst.. Dass. 11 Nov. vm. 9 uur Ouessant. TRAJANUS, 11 Nov. v. Genua n, Savona. VENUS. 11 Nov. v. Barcelona te Tarragona. PERSEUS. 11 Nov. v. Oporto n. Vigo. ODYSSEUS. 11 Nov. v. Amst. n. Kopen hagen. JAVA-CHINA-JAPAN UJN TJISAROEA, 9 Nov. van Hongkong n. Amoy HOLLAND—O. AZIË LIJN. SEROOSKERK, 9 Nov. van Manilla naar Hongkong. MIJ NEDERLAND POELAU LAUT. uitr.. 11 Nov. te Sabang MARNIX VAN ST. ALDEGONDE. 11 Nov. van Batavia n. Amst. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. 11 Nov. Van Amst. n. Batavia. JOHAN DE WITT, thuisreis. 11 Nov Genua. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN ALMKERK. thulsr. 11 Nov. v. Sydney. te DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. OOTMARSUM, 10 Nov. v. Rosarlo n. St. Vincent. HILVERSUM, 10 Nov. v. Hull n. R'dam. WOLSUM, 10 Nov. v. St. Vincent n. Hull. WALBORG, 10 Nov. v, Svendborg n. Nor- resundby. ST. ANNALAND, 10 Nov. v. Hamburg n. Blyth. ALGENIB. Rio Janeiro, n. Rosario, pass. 10 Nov. B. Aires Roads. MIRACH, 10 Nov. v. Villa Constituclon n. St. Vincent. TOWA. 10 Nov. v. Antwerpen te Montevideo EMMAPLEIN, 11 Nov. v. R'dam te Oxelo- sur.d. BATAVIER IV, 11 Nov. v. R'dam te Gra- vesend. JONGE JACOBUS, 10 Nov. v. Nordenham n. Emden. PHOBOs, 10 Nov. v. Curacao te Hamburg. HOOGLAND, 10 Nov. V. Blyth n. Bremen. ANGELINA, 8 Nov. van Miri n. Singapore MANVANTA.RA. 5 Nov. van Curacao naar R dam en Rouaan RAPANA, 9 Nov. v. Haymark Terminal te Montreal 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11