NATIONALE tEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 11 November 1936 VERZEKERING MET WINST VISSCHERIJ-BERICHTEN TELEGRAMMEN LEVENSVERZEKERING-BANK RECHTZAKEN OlLS. MEDUSASTRAAT a Ouderavond. Gisteravond te kwart voor acht opende het hoofd der school, de heer Van Sluys, de goed bezochte vergadering. Hij riep voornamelijk de ouders der kin deren. die dit jaar voor het eerst de school bezoeken een hartelijk welkom toe en zette zijn inzichten omtrent een Ouderavond uiteen. Zijns inziens was de pauze een der voornaamste onderdeelen van den avond, aangezien de ouders zich dan konden on derhouden met het personeel omtrent ka rakter en vorderingen hunner kinderen. Een bijzondere welkomstgroet richtte spr. tot de heeren Rijks- en Gemeenteinspec teur, die niettegenstaande hun drukke ambtsbezigheden toch de gelegenheid had den willen aangrijpen om het hoofd, dat hier zijn eersten Ouderavond leidde, te begroeten. Daarna was aan de orde het tweede punt van hét programma, dat uit gevoerd werd door het hooffl met de leer lingen uit het hoogste leerjaar en dat be stond uit eenige liederen De zangnummers, welke ten gehoore werden gebracht, vie len zeer in den smaak, gehoord het ap plaus, dat na afloop volgde. Een woord van dank van den voorzitter aan het hoofd der school was dan ook zeer op zijn plaats. Daarna volgde een gymnastiekles onder leiding van den heer Plar.jer. Nu konden de ouders pas zien hoe hun jongens les kregen. Wat werkten zij onder het oog van vader en moeder! Vooral het bokspringen wekte bewondering en soms ook hilariteit. Een welverdiend dankwoord aan het adres van den heer Planjer was evenzeer op zijn plaats. Na eenige mededeelingen omtrent den groei der school werd overgegaan tot het gebruiken van een kleine versnapering, waarna de hoofdschotel aan de beurt kwam. nml. de pauze Uit de drukte in de lokalen kon men wel afleiden, dat het den ouders een behoefte was het werk hunner kinderen eens nader te bezien en over hun vorderingen van gedachten te wisselen met het onderwijzend personeel. Na afloop der pauze was het as. Sint Nicolaasfeest aan de orde. De bedoeling der Oudercommissie was, het dit jaar niet alleen voor de lagere leerjaren maar ook voor de hoogere een feestdag te laten zijn. Voor dit doel werd er een damescommissie benoemd, belast met het uitzoeken van passende geschenken voor de kleintjes. Volgde benoeming van een Oudercom missie. daar de bestaande moest aftreden. Twee der leden stelden zich weer beschik baar, terwijl de secretaris wegens drukke werkzaamheden zich tot zijn spijt niet weer beschikbaar kon .stellen. Deze spijt bleek ook te bestaan bij het hoofd, die den scheidenden secretaris eenige woorden van oprechten dank overbracht en hoopte, dat zijn opvolger de voetsporen van zijn voor ganger mocht drukken. Tegelijkertijd werd de Oudercommisse uitgebreid met twee nieuwe leden. Na den ouders nog eens op het hart ge drukt te hebben het Schoolfonds zooveel mogelijk te steunen, kwam men aan de rondvraag, die eenige vragen betreffende het Schoolfonds opleverde. Nadat alle vra gen naar aller genoegen waren beant woord. volgde sluiting van dezen alleszins geslaagden en opgewekten Ouderavond. ZILVEREN JUBILEUM GEREF. ZENDINGSBOND. VERKOOPING „EEN-KWARTIERTJES BOND". Ten bate van het verwaarloosde kind. De Een-Kwartiertjes Bond, onderafdee- ling van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. van Huisvrouwen, heeft, z Urals ieder jaar te doen gebruikelijk, zijn schragen en tafels weer opgeslagen in de benedenzalen van het Nutsgebouw en daarop een zeer uitgebreide collectie van de meest uiteen- Ioopende artikelen tentoongesteld. Alvorens te verklappen wat men er kan vinden zij nog even gereleveerd, dat deze jaarlijksche verkooping wordt georgani seerd ten bate van het verwaarloosde kind, ongeacht tot welke godsdienst of politieke richting deze stumpers behooren. De opbrengst wordt verdeeld onder een tiental Leidsche vereenigingen van ver schillende gezindten, die zich op dit gebied bewegen en die dus nu reeds met belang stelling uitzien naar het resultaat van deze twee verkoopdagen. Zal dus het doel dezer actie iedereen in hooge mate sympathiek zijn en tot een be zoek animeeren, wie eenmaal den drempel van de groote Nutszaal heeft overschreden, heeft opgehouden enkel maar belangstel lende te zijn, doch zal binnen enkele minuten gepromoveerd worden tot kooper Want er is een zóó uitgebreide sortee ring van gebruiks- en kunstvoorwerpen op alle mogelijke gebied, van handwerken, zilverwerk, riet- en vlechtwerk, bloemen en planten, kussens en consumDtie-artike- len, dat niemand kans zal zien het bekende ultvluchtje „geen keuze bij" in toepassing te brengen. Er is waarlijk „voor elck wat wils" en eigenlijk nog meer dan dat. Want er is ook nog een gansche rij van attracties bedacht welke ongetwijfeld het hunne ertoe zullen bijdragen om het resultaat zoo groot moge lijk te doen zijn. In de allereerste plaats is er natuurlijk een gezellig ingericht zitje, waar men een kopje thee kan nuttigen; zeer toepasselijk is voorts de Oranjeboom, waar men even als bij de verloting, fraaie prijzen kan winnen; dan is er een Sweepstake en een weegschaal, waarop men (helaas rfief naar verkiezing!» onmiddellijk het surplus of tekort-gewicht kan aflezen. En tenslotte is er nog een afdeeling, waar de dames een dienstbode kunnen uit kiezen. die, naar het ons wil voorkomen, gesneden ls uit het hout, waaruit goede dienstboden worden gevormd. Veel tijd en moeite en een groote mate van liefdadigheidszin liggen aan dezen bazaar ten grondslag; mogen allen die er hun beste krachten aan hebben gegeven in een maximale opbrengst de alleszins verdiende bevrediging voor hun onbaat- zuchtlgen arbeid vinden. De daad zij thans aan onze stadgenoo- ten! Bij den aanvang der verkooping heeft de presidente en groote stuwende kracht d.-zer actie, mej. E. C. van Voorthuijsen eenige vriendelijke woorden gericht tot allen, die bij de voorbereiding behulpzaam waren. Wijdingsdienst in de Marekerk. Ter gelegenheid van het vijf-en-twintig- Jarig bestaan van de hulpver. „Lelden" van den Geref. Zendingsbond in de Herv. Kerk werd gisteravond in de Marekerk een wij dingsdienst gehouden. Ds. J. C- van Apel doorn. Herv. pred. alhier, die met een en- kei woord deze samenkomst inleidde, las allereerst Ps. 72 om dan het een en ander te verhalen van het zendingswerk. Zen ding. aldus spr., gaat in hoogsten aanleg van God uit. die Zijn Zoon met een groote Zendingsboodsehap tot de verloren mensch- heid gezonden heeft. De gemeente heeft echter ook een groote zendingsroeping. Gaat dan heen, onderwijst alle volken", dit is het groote zendingsbevel door Christus, den grooten Zendeling bij uitne mendheid, aan Zijn discipelen en daarna ook aan ons gegeven. Ook liet bestuur van de thans jubileerende zendlngsvereeniging heeft zich dit. aangetrokken- En al waren er vaak moeilijkheden te overwinnen, men heeft toch doorgezet indachtig het groote zcndingsbevel. Nadat ds. van Apeldoorn voorts nog ge wezen had op den arbeid van den zen dingsapostel Paulus. zeide hij, dat al lijkt het alsof ons werk op een groot bankroet zal uitloopen, het toch gaat naai' de glorie des Heeren. Hij moet heerschen als Ko ning, totdat Hij al zijne vijanden onder Zijn voet heeft gezet. Willen wij echter Christus' leerlingen en zendelingen zijn, dan zal er ook contact met Hem dienen te worden gevonden. Dan zullen wij voort gaan met heilige veroveringsliefde en Gods zendingsbevel uitdragen, indachtig aan 't: Als wij zwak zijn. dan zijn wij machtig. Na gemeenschappelijk gezang, sprak ds. P. Zijlstra van Noordeloos de herdenkings rede uit. Spr. begon zijn rede met een ver wijzing naar het volk Israël toen het het land Kanaan zou binnentrekken om er dan op te wijzen, dat wij de ontvangen welda den Gods zullen gedenken. Dit gedenken zal tot verootmoediging moeten leiden. Met een enkel woord herinnerde spreker voorts aan de oprichting van de hulpver- eeniging van den Geref Zendingsbond in 1911. om dan aan de hand van Ps. 22 vrs 20 en 29 uitvoerig stil te staan bij den vasten grondslag, den wijden omvang en de heerlijke vervulling van de beloften Gods in Christus. Bij de ontvouwing van deze drie gedachten schetste spr. de groote of ferande Christi op Golgotha en de volvoe ring van het raadsbesluit Gods. Ernstig waarschuwde ds. Zijlstra tegen oppervlak kigheid. waardoor de kern van het evan gelie zou worden losgelaten. Over den eisch der zending sprekende, zeide spr., dat wij, al loopt dan alles ook oogenschijnlijk te gen, toch zullen doorzetten. De zending is Gods zaak, Hij staat boven en achter al het zendingswerk, ja heerscht over alles. Met ontroering vertelde spr- dan van het werk van wijlen zendeling Loosdrecht op Midden Celebes. Dank zij de zending, wel ke ook op medisch terrein met zeer veel zegen werkt, werd in dit Toradjaland veel veranderd. De oogst is hier groot, maar de arbeiders zijn weinig. Meen niet, aldus spr. tföt dit komt, omdat er~ geen zendelingen wenschen uitgezonden te worden, maar er is hiertoe bijna geen geld. In dit verband drong spr. met zeer veel nadruk aan om liet werk der zending te steunen. Nog te veel wordt de zending door velen be schouwd als een vrome liefhebberij. Ver geten wordt, dat het Gods zaak is en dat ieder in deze een roeping en taak heeft te vervullen. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat alles, ook alle zendingsarbeid. zal uitloo pen op een eeuwig juichen van Gods nooit genoeg volprezen Naam. Na deze rede speelde de organist een orgel-variatie van bekende zendingsllede- ren, waarna sluiting op gebruikelijke wijze volgde. De zehdingskrans Midden-Celebes", die eveneens vee! in het belang der zending heeft mogen verrichten, had hedenoch tend en -middag in het gebouw Prediker op aantrekkelijk ingerichte stands een uit gebreide collectie handwerken enz- uitge stald. Vele koopers. die hier in den loop van den dag een bezoek brachten, zorg den er voor. dat de goederen van eigenaar wisselden, hetgeen de zending weer ten goede kwam. LEIDSCH HARMONIE-GEZELSCHAP „DE POST". De heer M. Bolderdijk 25 jaar directeur. D.d. 13 Juni 1909 werd het Leidsch Har monie Gezelschap „de Post" opgericht en de leiding hiervan opgedragen aan den heer Jac. Kroon. Na de eerste moeilijk heden te hebben overwonnen, moest na twee jaar de Directeur wegens gezondheids redenen zijn ontslag nemen. Men moest dus naar een anderen Directeur uitzien De heer M. Bolderdijk werd aangezocht de verdere leiding op zich te nemen en ver klaarde zich bereid zich met de verdere ontwikkeling van het corps te belasten Na korten tijd (12 Nov. 1911) werd besloten den heer M. Bolderdijk tot directeur te be noemen. Door zijn tactisch optreden en zijn eminente leidng werd een stevige band gelegd, die den groei en vooruitgang op muzikaal gebied der Harmonie zeer ten goede kwam. Men werd als 't ware gedwongen zijn vrijen tijd zooveel mogelijk aan 't instudee- ren der muziek te besteden. Een zeker be wijs, dat het toenmalige bestuur een goede keus deed, vormen de talrijke onderschei dingen, welke onder 's heeren Bolderdijk's leiding werden behaald. T#r gelegenheid van het 10-jarig bestaan werd hem als uiting van dank het eerelidmaatschap aan geboden. Wij wenschen, dat de heer Bol derdijk met denzelfden lust en ijver bezield nog vele jaren aan het gezelschap verbon den moge blijven. Morgenavond hoopt de harmonie „de Post" aari haren directeur ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum een serenade te brengen. DE STRIJD IN SPANJE. De bijzondere correspondent van Havas deelt mede. dat de nationalisten in de om geving van El Escoriai langzaam opruk ken. Van deserteurs werd vernemen dat de regeeringstroepen bij hun terugtocht de voornaamste kunstschatten uit het Dalels hebben meegenomen, o.a. schilderijen van Tltiaan en Greco. De graven der koningen zlln niet ge schonden. Madrid meldt, dat een vlieger van rechts met zijn vliegtuig, beladen met bommen naar de regeeringstroepen is overgeloopen. o BEZOEKT CLANO LONDEN? LONDEN 11 Nov. (Havas» Dl Britsche diplomatieke kringen houdt men rekening met de mogelijkheid dat graaf Cigno, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, binnenkort een bezoek zal brengen aan Londen. Wapenstilstandsdag. PARIJS. 11 Nov. (Havas) De herden king van den wapenstilstand wordt met buitengewone praal gevierd. In een officieel communiqué heeft de re geering alle Franschen. zonder onderscheid van politieke richting, ultgenoodigd de doo- den van den oorlog te herdenken en eens gezind hun vredeswil te toonen. In de kerken van de verschillende ge zindten werden hedenochtend godsdienst oefeningen gehouden. Het programma van de verschillende officieel© plechtigheden omvat versieringen, verlichting van de openbare gebouwen in den avond, radio- uitzendingen, demonstraties waaraan het leger, schoolkinderen, oudstrljders e.a. zul len medewerken. Op het Champs Elysees zlln de vlaggen var. de Fransche provincies en de koloniën geheschen en de Arc de Trlomphe is ge dekt door een Fransche driekleur, waarvan de plooien verdwijnen onder een torsade van crêpe. Rondom staan 12 pilaren, welke de 12 sectoren van het front symbolieeeren. LONDEN. 11 Nov. (Reuter). De her denking van den wapenstilstand is heden met het gebruikelijke ceremonieel gevierd De koning en zijn broeders stonden voor den cenotaaf en de' Koningin-Moeder ver scheen op het balkon van het ministerie van binnenlandsche zaken. De gebruikelijke twee minuten stilte wer den door een enorme menigte in acht ge nomen. Het weer was zeer gunstig voor de plechtigheid. TITULESCU HERSTELD. LONDEN, 11 Nov. (A.N.P.). Vrienden van den Roemeenschen oud-minister van bui- landsche zaken, Titulescu. die aan een bloedziekte lijdende was. hebben uit Lu gano vernomen, dat hij geheel hersteld is, en binnen een paar dagen naar Boekarest zal terugkeeren. aldus meldt de Daily Telegraph uit Boekarest. Titulescu zou het vdomemen te kennen hebben gegeven, zijn'vroegere werkzaam heden aan de universiteit van Boekarest te hervatten. LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. A.s. Vrijdag wordt in het Stedelijk Mu seum de Lakenhal onder auspiciën der Leidsche Kunstvereenigtng een tentoon stelling van schilderijen van R. Martinez geopend. BOEDAPEST BEREIDT CIANO EEN GROOTSCHE ONTVANGST. BOEDAPEST, 11 Nov. (Stefanl). De be volking van Boedapest treft toebereidselen om den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken. Ciano. Vrijdag op groot- sche wijze te ontvangen. Alle vereenigingen in de hoofdstad zullen zich met vlaggen en muziek opstellen langs den weg. welke leidt van het station naar het hotel, waar Ciano zijn intrek zal nemen. o DE NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE. OSLO. 11 Nov. (D.N.B.). De Noorsche minister van buitenlandsche zaken. Koht. heeft de Nobel-commissie van het Storting medegedeeld, dat hij niet zal deelnemen aan de besprekingen over het toekennen van den Nobelprijs voor den vrede. Hij verzocht de commissie een plaatsvervanger te benoemen Koht motiveert zijn houding met de ver klaring, dat door deelnemen van den mi nister van buitenlandsche zaken aan de stemming voor den Nobelprijs, de regee ring zelf hiervoor verantwoordelijk gesteld zou kunnen worden. Het blad „Tidens Tegn" brengt deze be slissing van minister Koht in verband met de mogelijke candidatuur van Ossletzky. LITWINOF KRIJGT DE LENIN-ORDE. MOSKOU, 11 Nov. (Tass). Gisteren werd den volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinof. tijdens een zitting van het presidium van het centraal uitvoerend comité van de sovjet-unie de orde van Lenln overhandigd. Litwinof hield bij deze gelegenheid een toespraak, waarin hij verklaarde trotsch te zijn het groote socialistische vaderland van nut te zijn volgens de aanwljziglngen van de partij, de sovjet-regeering en van Sta lin. Verder sprak Litwinof over het werk, dat hij voor den vrede heeft gedaan. RIJKSPOSTSPAARBANK. In de maand October j.l. werd aan het kantoor Lelden op spaarbankboekjes inge- leg f. 180.885.94 en terugbet. f. 264.887.98. Derhalve minder ingelegd dan terug betaald f. 84.002.04. Het aantal nieuw uit gegeven boekjes bedroeg 141. o Geslaagd voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent mej. P. Felix (Rotterdam) en de heer G. A. Kal Rotterdam Men verzoekt ons mede te deelen, dat na afloop der vergadering van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling niet is ge collecteerd voor hulp aan de Spaansohe regeering, dodh voor steun aan de slacht offers van den burgeroorlog. In druk is verschenen het Jaarverslag over 1935 van den inmiddels als zelfstan dige Leidsdhe dienst opgeheven, Keurings dienst van Waren, samengesteld door den vroegeren directeut, dr. J. J. van Bek. ROTTERDAM TEGEN li! TEGEN LAGE PREMIE VRAAGT INLICHTINGEN I 2020 (Ingez. Mm.» HET DUITSCHE VLOOTPROGRAMMA. BERLIJN, 11 Nov. (A.N.P.). Uit ter be schikking staande gegevens kan men op maken, dat op het oogenblik de volgende schepen ln aanbouw zijn: 1 slagschip van 35.000 ton; 1 vliegtuig- moederschip van 19.250 ton; 3 kruisers van 10.000 ton: 6 torpedojagers van 1811 ton; 12 torpedobooten van 600 ton; 10 dulkboo- ten van 500 ton; 4 duikbooten van 250 ton; 15 mijnenvegers; 4 snelle booten voor kust verdediging. Hierbij moet nog gevoegd het slagschip van 26.000 ton. waarvan de bouw reeds was aangekondigd. Dit schip, een zusterschip van de onlangs te water gelaten „Scharn- horst", zal waarschijnlijk „Gnajsenau" ge doopt worden. Er bestaan voorts plannen omtrent den bouw van een tweede vliegtuigmoederschip, doch omtrent de grootte hiervan is nog niets besloten. o INVAL IN SUIYUAN. PEIPING, 11 Nov. (Reuter). Een gecom bineerde Mandsjoekwo-Mongoolsche strijd macht ter sterkte van 30.000 man met vliegtuigen, pantserwagens en tanks, is vanuit Tsjahar de Chineesche provincie Sulyan binnengevallen en heeft een aan val gedaan op het Chineesche leger. De gevechten moeten zeer hevig zijn en naar verluidt trekken de aanvallers met verliezen terug. De vertegenwoordigers van de vreemde mogendheden te Nanking hebben van de Chineesche regeering den raad gekregen alle buitenlanders uit Binnen-Mongolië te doen vertrekken. De Chineesche minister van buitenland sche zaken deelt mede, dat voorlooplg Bin nen-Mongolië en de aangrenzende gebieden niet door vreemdelingen mogen worden betreden, in verband met de militaire ope raties. De overval op een taxi-chauffeur. De daders veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Het Haagsche gerechtshof bevestigde heden het vonnis der Haagsohe rechtbank waarbij de monteur E. B en de koopman W. S.. afkomstig uit Selle (D.l, wegens poging tot diefstal, voorafgegaan door ge weld, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbend, zijn veroordeeld, ieder tot vijf jaar gevangenisstraf. Verdachten hadden In den naoht van 25 op 26 Mei j.l. den chauffeur Lieshout uit Leiden, die hen naar Alphen vervoerde, aldaar overvallen, met de bedoeling zich van zijn auto meester te maken, welke toe leg evenwel niet gelukte, daar het slacht offer, dat door een hunner met een hamer op het hoofd werd geslagen, nog om hulp kon schreeuwen en bovendien het contact sleuteltje van de auto bij zich had gestoken. o DE NIJENRODE-ZAAK. (Vervolg van giscteren). Direct na het requisitoir ls het woord aan de verdediging Mr. Muller Massis voert het eerst het woord. Hij vangt zijn pleidooi aan met de bespreking van de getuigenverklaring; eerst die van den getuige Koning. Aller eerst de houding op de zitting; Het zal het Hof ongetwijfeld hebben getroffen, hoe hij steeds optrad tegen verdachte ne de ove rige getuigen, zooals bijv. tegen Groene- veld. Deze getuige is absoluut neutraal. Hij verklaarde de waarheid Koning beschul digde hem kalmweg van meineed, een be schuldiging, waarin hij ook de verdediging betrok en waartegen wij nogmaals met klem protesteeren. Getuige Koning, die uit z.g. sportiviteit zooals hij de oplichting van de verze kering noemde gratis medewerkte, zou direct bij het eerste bezoek op Nijenrode tot die inbraak zijn overgehaald Dit op zichzelf ls onaannemelijk, niets verklaart een dergelijke misdadige intimiteit, niets in het verleden van den heer O. wijst op een dergelijke dulvelsche misdadigheid. O. zou tegen Koning hebben gezegd: „stop je zakken maar vol miniaturen". Dat ls natuurlijk onwaar en onlogisch. De ver zekering immers zou dan geen cent uitbe talen. De geheele voorstelling van zaken is vol komen fantastisch en ongeloofwaardig. En die heele comedle zou Koning ter wille van O. hebben doen opvoeren voor niets, zonder eenige belooning of toezegging! Koning ls verscheidene malen op Nijen rode geweest, O. heeft hem het kasteel laten zien en als mededeelzaam man heeft hij hem veel verteld Daarvan heeft Ko ning op een misdadige wijze gebruik ge maakt tot staving van zijn verhaal PI. bespreekt dan de kwestie van de schetsteekenlng van het kasteel en het mes. Wltbraad is van meening, dat Koning dat kaartje heeft gemaakt. Die kaart kan niet door O. vervaardigd zijn wanter zat een fout in. Wanneer verd. Inderdaad gewild had, dat er goederen werden weg gehaald, zou hij zeker voor goede kaarten en aanwijzingen hebben zorg gedragen. Koning was precies van de situatie op de hoogte, hij wist waar de schilderijen hingen, waar de grendels van de ramen zaten, hoe men het gemakkelijkst binnen kon komen. Het vermoeden wint dan ook veld, aldus pl„ dat Koning de organisator van de inbraak is. Koning kende Wltbraad voldoende om te weten, dat hij zijn op dracht discreet uit zou voeren. Nooit heeft Koning gezegd, dat de menschen door d! hoofdpoort moesten gaan en in dat op. zicht nam hij geen risico. Keurig en zon- der lawaai hebben de eerste klasse vak- menschen hun opdracht uitgevoerd. Van groot belang ls, dat de hoofdpoort steeds gesloten was. Er worden door verd. zeven schilderijen als vermist opgegeven, de „verhuizers" ver klaren er slechts vijf te hebben meegeno men. De vraag, wat met die twee andere schilderijen is gebeurd, is moeilijk te be antwoorden, maar het is zeer waarschijn lijk. dat „de jongens" er zeven hebbeij meegenomen. De schrik van den heer O. toen hij 's morgens beneden kwam, was aldus verklaren getuigen zeer natuurlijk. Uitvoerig bespreekt pl. dan de gebeur tenissen na de inbraak, de beweerde ont moeting tusschen Koning en verdachte ln Parkzicht, de' uitbetaling van het geld, zooals K. beweert. Gêen enkel bewijs voor de waarheid van Konlng's verhaal is aan gevoerd. Wel gaf hij veel details, maar dat deed hij eenvoudig om het verhaal gelool- waardiger te maken. Het geld, dat aan Wltbraad ls overhan digd, zou volgens de stelling van het OH, slechts van O. afkomstig kunnen zijn, D« verdediger ls van meening, dat Koning het zelf heeft gefourneerd. Een man als K. kan altijd wel aan f. 1000 komen. Hij heeft nog renpaarden, doet soms zaken en heeft In leder geval veel relaties. De verdediger breekt hier zijn pleidooi af om dit morgen te_ vervolgen. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Voor den kantonrechter mr. Bijl de Vroe stond terecht de 32-jarige G. van D. uit Katwijk, omdat hij in een door hem ge- exploiteerden winkel in Velsen, waarvoor verlof B. was verleend, zwak-alcoholische dranken in voorraad had gehad. Het was niet de eerste maal, dat verdachte en de politie met elkaar kennis hadden gemaakt in verband met de drankwet en dit was den ambtenaar van het O.M., mr. Donker aanleiding nu maar eens hechtenis te vragen en wel 2 dagen. Verdachte Het zich bijstaan door een raadsman, die de zaak van den juridischen kant aanpakte. Het ging hier volgens plei ter om de verschillende alinea's In artikel 59 van de drankwet. Het ln voorraad hebbel en verkoopen in het groot van zwak-alco holische dranken ls alleen aan houders va; verlof B. verbaden en geldt dan niet alleei voor het lokaal, waarvoor het verlof is ver leend, maar ook voor de „aanhoorlgheden". De drank was ln dit geval geborgen ge weest in een garage. De verdediger mr. Goudsmit uit Leicu sprak als zijn meening uit, dat art. 59 de strekking heeft, aan den houder van het verlof het in voorraad hebben te verbieden. Dit verlof was echter aan een zwagei van verdachte verleend. De drankwet onderscheidt duidelijk tus schen het „plegen" en het toelaten van deze overtreding. Wanneer verdachte al strafbaar is, zou dat nog alleen volgens artikel 58 ten 8ste zijn. Mocht de kantonrechter deze meening niet deelen. dan verzocht pleiter geen hech tenis op te leggen en krachtens de boete- wet toch nog een boete op te leggen. De kantonrechter zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. IJMUIDEN, 11 November. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.20—0.96; Griet je» kist van 50 KG. f.24—15; Tongen per KO. f. 1—0.82; Groote Schol per kist van 50 KO. f.28; Middelschol per kist van 50 KO. f. 25—24; Zetschol per kist van 50 KO. f. 31—24; Kleine Schol per kist van 50 KO. f289Schar per ktst van 50 KG. f. 5.50, Tongschar per kist van 50 KG. f. 4021: Roggen per 20 stuks f. 2713; Vleeten po stuk f. 5.70—0.75; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 71.40; Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f. 31—1ze. Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f.» —22: Klelnmlddel Schelvisch per kist van 50 KG. f 26—15; Kleine Schelvisch per kis' van 50 KG. f. 12.50—3; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.71—37; Gullen per kist van 50 KG. f. 214.20; Lengen per stuk f.1.»- 0.75; Heilbot per KG. f. 0.82—0.38; Wijting per kist van 50 KG. f. 4.70—1.60; Koolviscn per stuk f. 1.60—0.18; Makreel per kist van 50 KG. f.11—5.40; groote hake f. 125—124. idem middel f. 126—112; idem klein middel f.45; idem klein f. 36—16. Versche haring f. 3.202.20 per kist. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM 190 met f. 2250; IJM 417 met 1.2030, IJM 491 met f.2320; IJM 87 met f.2130. IJM 147 met f.2510; IJM. 96 met f.lo»- IJM. 8 met f 2950; IJM 19 met f- 2960. IJM 22 met f.1940; IJM 31 met 13610. IJM 16 met 1.1960; IJM 183 met 1.2160- IJM 82 met 1. 2340. En de loggers: KW 86 met f.1240; KW 175 met f.420; RO 9 met f. 1040. Volleharing f.10 30—9.95; ijle f.9; steur- haring f. 98.30. Aanvoer 362 kantjes. Binnen van de versche harlngvisscheru- KW. 20 met f.1190; KW 40 met f.6™; KW 42 met f.21; SCH 53 met f.114"' SCH. 289 met f.1220; SCH. 79 met f.87»; SCH 35 met f.820; SCH 75 met 196»; SCH 254 met f.1110; SCH 314 met r. 480. SCH 201 met f.190; SCH 274 met I- 47". SCH 190 met f. 490. Overgeladen naar Katwijk: KW 167 61 kantjes pekelharing; KW 26 met w© KW 70 met 278; KW 45 met 288; KW J» met 223: KW 42 met 224; KW 56 met»». KW 40 met 467; KW 153 met 64: KW met 510. VLAARDINGEN, 11 Novem»"- Volle haring Eng. wal f. 11.80—11.40. M'*' haring f9.60. Steurharing f. 9.40—9.70. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2