S0ATOR IF'DSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 9 November 193( KERK- EN SCHOOLNIEUWS 1 De Spaansche nationalisten in buitenwijken van Madrid de lËiO' SIGAREN Zware straatgevechten LAND- EN TUINBOUW NED. HERV. KERK Beroepen: te Hierden A. H. J. G. v. Voorthuizen te Wezep; te Hengelo (O.l tals hulpprediker!. G. J. Bijlsma, cand. te Utrecht. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Amsterdam-West J. B. v. d. Sijs te Steenwijk. Tweetal: te Gameren J. v. Hoegee, cand. te Utrecht en H. v. Twillert, cand. en hulp- pred. te Beekbergen. WAALSCHE GEMEENTEN. Beroepen: te l'Isle et Montricher Zwit serland i F. Ch. Krafft te Haarlem. Geert massa-, maar klasse-fabrikaat Ds. B. v. d. BERG. Donderdag 12 November zal het 25 jaar geleden zijn dat ds. B. v. d. Berg. em. pre dikant der Chr. Geref. Kerk. wonende te Kampen in het predikambt werd be vestigd. Berend v. d Berg werd 4 Juli 1878 te Kampen geboren en studeerde aan de Theologische School der Chr. Geref. Kerk, waarna hij in zijn eerste gemeente. Vlis- singen werd bevestigd door ds. M. Schou ten, waar hij zijn intrede deed met een predikatie over 1 Cor. 1 23 en 24. Na vier jaar vertrok hij naar Sneek, om vandaar te gaan naar Den Helder, terwijl in 1927 het beroep naar Maassluis werd aangenomen. In Maart 1929 werd de jubilaris door een ernstige ziekte getroffen, waardoor hij niet meer kon optreden, zoodat emeritaat werd aangevraagd. Dit werd hem in 1931 ver leend. Ds v. d. Berg was meermalen afgevaar digde naar de Part. Synodes in zijn ressort, die hij als scriba diende en waarvoor hij ook eenige keeren lid was van de Generale Synode. Ook was hij twee maal Curator van de Theologische School te Apeldoorn, terwijl in de verschillende plaatsen, waai de jubilaris predikant was diverse functies in het afdeelingsleven van het Ned. Bijbel genootschap werden waargenomen Aan verschillende bladen verleende ds. v. d. Berg medewerking o.a. aan diverse Kerkbodes, Luctor et Emergo en Levens bron. Er heeft zich een Comité gevormd van eenige vrienden ter huldiging van den jubilaris, waarin zitting hebben ds. L. de Bruyne te Zwolle, ds. A. H Hilbers te Gro ningen en ds. W. Ramaker te Kampen. In verband met de gezondheidstoestand van ds. v. d. Berg. zal de viering van het jubileum worden beperkt tot een samen zijn in zijn woning te Kampen, waar ook gelegenheid bestaat den jubilaris te com plimenteeren. Van het aanvankelijk voornemen een huldigingsbijeenkomst in de Chr. Geref. Kenk te beleggen, moest worden afgezien. Alleen in de betere zaken verkrijgbaar. Cf. 8 ct- 6 Ds. A. M. A. BEIJNDERS t In den ouderdom van 75 Jaar Is te Huis tet Heide overleden ds. A. M. A. Reijnders, em. predikant der Rem. Broederschap. Ds. Reijnders werd in 1861 geboren en in 1884 candidaat in Noord-Holland om 22 Maart 1885 het predikambt te aanvaarden bij de Ned. Herv. Gem. van Uitgeest. Deze standplaats verwisselde hij in 1887 met Aartswoud. om in 1890 te Wognum zijn intrede te doen, waar hij overging naar de Rem. Broederschap. In 1897 verbond hij zich aan de Rem. Gem. van Alkmaar om in Juli 1901 in de hoofdstad des lands zijn intrede te doen. Daar heeft hij de Rem. Gcm. gediend tot 1 Oct. 1923 toen hem eervol emeritaat werd verleend. Daarna vestigde hij zich te Huis ter Heide en stichtte 'n Vrijz.-godsdienstigen kring te Driebergen-Doorn, die een eigen kerkge bouw in gebruik mocht nemen en waaraan hij algemeene leiding gaf. Zijn gezond- iveidstoestaml verhinderde hem echter als voorganger van dezen kring op te treden. Ds. Reijnders was tot het laatst secr. van de commissie voor Remonstranten in de verstrooiing. Om zijn nobele karaktertrekken en groote kanselgaven was hij met name in de hoofdstad een gevierde persoonlijkheid. 1131 (Ingez. Med.) MET EMERITAAT. Ds. P. de Haas, Ned. Herv. predikant te Herbajum (Fr.) heeft bij het Prov. Kerk bestuur van Friesland zijn emeritaatsaan- vrage ingediend tegen 1 Jan. as. Ds. de Haas werd in 1865 geboren en in 1893 candidaat in Zuid-Holland, om 1 April 1894 het predikambt te aanvaarden bij de Ned. Herv. Gem. van Hoek (Z.l. Van daar vertrok hij in 1897 naar Hall, welke standplaats in 1903 met Leur verwisseld werd. In 1905 werd hij predikant te Zierik- zee. waar hij in 1911 zijn ambt neerlegde. 25 Febr. 1912 verbond hij zich, het predik ambt weer aanvaardend, aan zijn tegen woordige gemeente. Het Prov. kerkbetuur van Drenthe heeft aan ds. W. S Winsemius, Ned. Herv. pre dikant te Grollo (Dr.) op zijn verzoek eer vol emeritaat verleend zulks met ingang van 15 Jan. a.s. Ds Winsemius werd in 1871 geboren en ln 1905 candidaat in Utrecht, om 25 Maart 1906 zijn ambt te aanvaarden bij de Ned. Herv. Gem. van Thesinga. Vandaar ging hij in 1909 naar Wervershoof, om in 1913 te Zweello zijn intrede te doen. In 1918 werd hij predikant te Surhuisterveen, welke standplaats hij in 9 Sept. 1928 met zijn tegenwoordige verwisselde. Het Prov. kerkbestuur van N.-Brabant en Limburg heeft aan ds. G. Strating, Ned. Herv. predikant te Oosterhout (Br.) eervol emeritaat verleend op zijn verzoek, zulks met ingang van 4 Jan. a.s. als Ds. Strating den 65-jarigen leeftijd zal hebben bereikt. Ds. Strating werd in 1872 geboren en in 1899 candidaat in Utrecht, om 6 Aug. van dat jaar zijn ambt te aanvaarden bij de Ned. Herv. Gem. van Gasselternyveen. Vandaar ging hij in 1926 naar Wagenbor gen. welke standplaats hij 24 Nov. 1929 met zijn tegenwoordige verwisselde. Ds. Strating is praetor van den ring Geertrui- denberg. Ds. W. WEENER. De classis Grootegast der Geref. Kerken heeft aan ds. W. Weener te Munnekezijl eervol emeritaat verleend met ingang van 1 Mei as. Ds. Weener heeft 36 dienstjaren en aanvaardde 8 Juli 1900 het predikambt te Cubaard, vanwaar hij in 1903 naar Oudega W.l vertrok. In 1914 deed hij in trede te Vianen en in 1920 verbond hij zich aan de gemeente van Haard, om 10 Dec. 1922 in zijn tegenwoordige gemeente in trede te doen. Ds. J. F. MEIJER t In den ouderdom van 75 jaar is te Utrecht overleden ds. J. F. Meijlr, em. pre dikant der Ev. Luth. Kerk. De overledene werd in 1861 geboren en in 1885 projxment, om in 1886 als hulp prediker te 's-Hertogenbosch op te treden. 1 Mei 1887 werd hij predikant te Pekela. om in 1888 opnieuw, thans als predikant te 's-Hertogenbosch zijn intrede te doen. In 1890 kwam hij eveneens voor de tweede maal in Pekela. om in 1893 naar Monni kendam te vertrekken. In 1895 werd hij predikant te Palembang, welke standplaats in 1897 met Makassar verwisseld werd. In 1900 vertrok hij naar Peerworedjo en in 1906 kwam hij met verlof naar Holland. In 1907 werd hij opnieuw predikant in Ned. Indië, thans in Pekalongan, om in 1908 naar Soerabaja te vertrekken. In 1910 werd hij predikant te Batavia om in 1911 eervol ontslag uit den Indischen dienst te ont vangen. Ditzelfde jaar aanvaardde hij zijn ambt bij de Evang. Luth. Gem. van Doe- tinchem. welke standplaats hij in 1913 met Woerden verwisselde. In 1927 verkreeg hij eervol emeritaat en vestigde zich metter woon te Utrecht. Aldaar zal zijn stoffelijk overschot mor genmiddag op de 3e algemeene begraaf plaats worden ter ruste gelegd. VERGADERING VAN VOLKSONDERWIJS. De Vereeniging „Volksonderwijs" verga derde Zaterdag en gisteren te Rotterdam onder leiding van den heer N. Kropveld, uit Assen. De heer van Effen, voorzitter van de ontvangende afdeeling. zeide dat sedert 1933 het aantal openbare scholen is ge daald van 268 tot 184 Het aantal leer krachten liep achteruit van 1987 tot 1212, van het totaal aantal leerplichtige kinde ren was in 1933 54 0 op de openbare school, tegen nu 50 1/4 op het oogen- blik gaat het weer wat vooruit. Het jaarverslag, vermeldende, dat het ledental van 60.288 achteruit ging tot 59.163 werd goedgekeurd. De algemeene secretaris-penningmeester, de heer Klaas de Vries heeft een inleiding gehouden over de voorstellen tot wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920. Naar aan leiding hiervan heeft de vergadering als haar mening uitgesproken, dat ter verster king van de positie van het openbaar on derwijs aangedrongen dient te worden op naleving van het vierde lid van artikel 194 der Grondwet en dat ten aanzien van de voorwaarden, waaraan de stichting van een bijzondere school moet voldoen, een aantal beperkende bepalingen dient te worden opgenomen. Tot lid der commissie van beroep in de vacature Th. Thyssen werd benoemd prof. mr. dr. J. van den Bergh te Amsterdam. Tot lid van de commissie van beheer van het fonds tot steun aan volksonderwijs werd gekozen de heer K. Eriks, te Leeuwar den, tot lid van de film-Commissie de heer H.H. M. van Beek. De voorgestelde wijzigingen in de statu ten, werden na eenige discussies aangeno men. Aanvaard werd een amendement op artikel 6. waarin wordt bepaald, dat in plaatsen waar een afdeeling is, geen alge meene leden dit zijn leden, die niet tot een afdeeling behooren kunnen zijn. Het bestuur werd toestemming verleend stap pen te ondernemen om koninklijke goed keuring op de statuten te verkrijgen. Hierna werd een aanvang gemaakt met de artikelsgewijze bespreking van het voor stel tot wijziging van het huishoudelijk reglement. Een voorstel van het hoofdbe stuur om voortaan de algemeene vergade ring te houden op Tweeden Pinksterdag en den dag daarop volgend werd verworpen en aangenomen werd een amendement afd. Gorssel om den toestand te laten zoo als hij is en de vergadering te houden in November. Een voorstel van de afd. Wageningen tot instelling van een adviescommissie terzake verbetering van het onderwijs aan schip perskinderen werd aangenomen. Gisterochtend is de vergadering voortge zet met een huishoudelijke zitting. De principieele wijzigingen in het huishoude lijk reglement werden aangenomen, de rest werd aangehouden. De rekeningen en de begrooting werden goedgekeurd. De ver lies- en winstrekening sluit in ontvangsten en uitgaven met f. 745.53, de begrooting met f. 36192. Tot hoofdbestuursleden werden gekozen dr. M. W. Marsman, dr. F. W. Bonnet en de heer F. van Dijk. Herkozen werden de heer J. van Dijke en pastoor W. J. de Vrij. Na afloop van de algemeene vergadering is de aftredende secretaris-penningmeester de heer Klaas de Vries op hartelijke wijze gehuldigd. De voorziter van het huldigingscomité de heer R. v. Gaesbeek roemde den respec tabelen staat van dienst van den heer de Vries, die sinds 1898 deel heeft uitgemaakt van de leiding van „Volksonderwijs". Spr. bood den heer de Vries een enve loppe met inhoud aan op een zilveren blad met inscriptie. De heer J. Aukes, die sprak namens het fonds tot steun van volkson derwijs. zeide, dat de vereeniging in Klaas de Vries, den man van de pen en de pen ning verliest. De heer W. Prieste uit Bors- selen, die sprak namens de kleine afdeeün- gen, gewaagde van het vele belangrijke werk, dat de heer de Vries heeft verricht voor het volksonderwijs in de kleine ge meenten. De heer J. Donia sprak namens de com missie „Volksonderwij s-schoolreis j esverblij- ven" Spr. dankte den heer de Vries voor het vele, dat hij gedaan heeft tot het ver krijgen van vele goede verblijfplaatsen voor de kinderen, die met de school eenige dagen op reis gingen. Namens de kringen „volks onderwijs" sprak de heer B G. Meyerman. Spr. dankte den heer de Vries voor het nuttige werk dat hij gedaan heeft voor de kringen, die hun moeilijken arbeid op het platteland verrichten. De heer W. van Beek bracht den dank en hulde over van de propaganda-commis- sie. De heer M. Kropveld vertolkte de gevoe lens van de mede-hoofdbestuurders van den heer de Vries, die voor velen van hen een leermeester is geweest. Het was spr. een groot genoegen den heer de Vries tot eere-lid te mogen benoemen. De heer de Vries sprak woorden van dank. FEDERATIE VAN DIACONIEËN IN DE HERV. KERK. Conferentie van grootestadsdiakenen. Onder leiding van jhr. dr. C. G. C. Quar- les van Ufford, uit Apeldoorn, vice-voor- zitter van de federatie van diaconieën kwamen Zaterdagmiddag de diakenen van de Ned. Hervormde Kerk uit de zeven grootste steden van ons land te Utrecht bijeen in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Er bestond voor deze vergadering groote belangstelling. Na een welkomstwoord van den voorzitter hield de heer W. J. Hemmes, alg. secr. van de federatie van diaconieën, te Utrecht een Inleiding over de werkwijze van de colleges, speciaal van die van de groote steden. Zijn opmerkingen waren van zuiver practischen aard en bedoelden leiding te geven aan de na de pauze.te houden onder linge besprekingen. De heer D. G. P. MuUaard, voorzitter van het college van diakenen te Arnhem, sprak daarna over „de belangstelling der ge meente" en over „kleerendepots". twee onderwerpen, welke voor bedoelde diaco nieën van het grootste belang zijn. Na de pauze vond een uitvoerige en ge- CfiQseaucuEL l Nadat de regeering van Madrid naar Valencia was gevlucht, zijn de natio nalistische troepen van uit het Z. W. de buitenwijken van Madrid binnen gedrongen. De regeeringstroepen bie den nog een vertwijfelden tegenstand. Zoo laat zich momenteel de situatie in Madrid het meest juist schetsen. Te Madrid is een comité van nationale defensie gevormd, dqt gepresideerd wordt door generaal Miaca. commandant van de eerste divisie, als regeeringsgedelegeerde. Verder zijn eenige leden van de socialis tische partij benoemd voor de aangelegen heden van het secretariaat van hel pre sidentschap, twee vertegenwoordigers van de communistische partij voor oorlogsza ken, twee vertegenwoordigers van de ver- eenigde socialistische jeugdorganisaties voor openbare werken, twee leden van de animeerde gedachtenwisseling plaats. Moei- lijkheden, waarmee de diaconieën in deze a"archo-syndicalistische Confederacion Na tijden speciaal te worstelen hebben, wer- ci°nal del Trabajo voor productie. i.wee den besproken, de werkmethoden van de verschillende colleges werden vergeleken, terwijl gezocht werd naar middelen om den dlaconalen arbeid in de Ned Herv. Kerk in elk opzicht zoo-juist mogelijk te doen ge schieden. Na afloop van deze vergadering vereenig- de zich een groot gedeelte van de deel nemers aan een eenvoudlgen brood maaltijd. BEDRIJFSRADEN VOOR HET TUINBOUWBEDRIJF. In Den Haag werd een conferentie ge houden tusschen de bedriifsraden voor het tuinbouwbedrijf in Noord- en Zuid-Holland en de rijksinspectie voor de werkverschaf fing. ter bespreking van de huidige werk loosheid in het bedrijf. In principe bleken alle aanwezigen van meenlng, dat de momenteele toestand het dringend gewenscht maakt het wederinvoe ren van een loonbilslagreeeling onder oogen te zien. Nadat de practische mogelijkheden breed voerig besproken waren besloten de raden zich dienaangaande tot den minister van sociale zaken te wenden en midderwijl te trachten deze aangelegenheid nog nader met de rijksinspecties te bespreken, ten einde zoo mogelijk tot een eensluidende op vatting te komen Na afloop van de conferentie hebben de raden de vergadering voortgezet en werden nog verscheidene onderwerpen besproken. Besloten werd o.a, aan de organisaties in het tuinbouwbedrijf het advies uit te bren gen om in de loopende en nog af te sluiten collectieve contracten een artikel te doen opnemen waardoor: a. in geval zich belang rijke wijzigingen in de kosten van het levensonderhoud zullen voordoen, leder der partijen het recht zal hebben de wederpartij op te roepen, teneinde een wijziging van het loon voor te stellen, b. partijen indien geen overeenstemming wordt bereikt een scheidsgerecht zullen samenstellen om een definitieve uitspraak te doen. Vooraf zi1 dan nog aan partijen bekend gemaakt, dat de bedriifsraden zelf gaarne bereid zün om een uitspraak te doen en daar waar gewenscht van advies te dienen. In principe werd tenslotte nog besloten tot aansluiting bij het bureau van de Nederlandsche bedriifsraden. RUIM DRIE MILLIOEN STEUN VOOR DEN TUINBOUW. Naar wij vernemen, zal de regeering zeer binnenkort een derde uitkeering aan den .uinbouw doen. Dit steunbedrag zal liggen tusschen de 3 en 3Vi mlllioen. Hbld. leden van de socialistische Unión General de los Trabaj adores voor levensmiddelen- voorziening. twee aanhangers van de Es- querra Republicana voor verkeerswezen, twee aanhangers van de Republikeinschc Unie voor financieele aangelegenheden, twee leden van de anarchistische jcugaor- ganisaties voor berichtgeving en twee le den van de syndicalistische partij voor de ontruiming der stad Generaai Pozas werd benoemd tot chef van den rooden generalen staf. Hij zou zijn hoofdkwartier verplaatst hebben naar Tarangon, tachtig kilometer ten oosten van Madrid. De roode miliciens, die de stad verdedi gen, dreigen, voor hun terugtocht, alle be langrijke gebouwen op te blazen, o.a. dat van den telefoondienst, de regeeringsge- bouwen en ook het voormalig koninklijk paleis- De zender van Sevilla deelde mede, dat, wanneer dc volksfrontregeering in haar verzet blijft volharden, zij er de oorzaak van zal zijn, dat de witte troepen met alle strengheid van de oorlogscode zullen op treden. Belde partijen zijn in een zwaar artil- leiie-duel betrokken. In de volkrijke buurt Lavapies zijn verscheidene hulzen be schadigd en ook reeds eenige slachtoffers gevallen De bewoners hebben hun huizen moeten verlaten, teneinde geen gevaar te loopen door vallende brokken puin ge troffen te worden. Inplaats van vliegtuig bommen, zooals de laatste weken, komen thans granaten op de stad neer. Men ziet geen vliegtuigen van de opstandelingen meer. Auto's ziet men ook vrijwel niet meer In de binnenstad rijdt de tram echter nog. Tal van winkels zijn gesloten. Inmiddels duurt de uittocht van vluch telingen voort. Wie niet over een wagen tje beschikt, draagt een matras op den rug. In tal van wijken staan menschen en dieren dicht opeengepakt tusschen stapels vormlooze voorwerpen, die op bedden of stoelen lijken. Voortdurend dreunt het kanonvuur. De speciale correspondent van 't Duit- sche Nieuwsbureau seint, dat volgens te Talavera de la Reina ontvangen berichten de in Madrid aanwezige rechtsche agenten van politie en Falanxisten, die zij tijdens liet bewind der regeering stil gehouden hadden, thans in opstand zijn gekomen, teneinde samen te werken met de in de buitenwijken der stad binnengedrongen troepen Een speciale correspondent van het agentschap Havas meldt: gistermiddag om l uur hadden de rechtsche troepen de brug gen van Segovia, Toledo en Vallecas be reikt, die de oevers van de Manzanares ver- gangers, die thans ln het rechtsche 'Cge binden, welke rondom Madrid vloeit. De strijden, aanbevolen tot ontbinding over actie is 's morgens om zeven uur begonnen gaan en zich te doen inlijven bij het ie!®' met een wederzijdsch fel bombardement, opdat alleen militaire troepen Madrid W' 9°,ln den afgeloopen nacht was een felle, !en binnenrukken. strijd geleverd door de rechtsche troepen te In Spaansche kringen ziet men hie" Casa Cainpo en in den sector Leganas, waar een patriottisch gebaar: partijkwesu de regeeringstroepen tot den tegenaanval moeten thans op den achtergrond ge3*-0 waren overgegaan. ven worden. 2—4 Om half vier hebben vliegtuigen der op standelingen torpedo's van groot kaliber gi- lanceerd op het stadsdeel Cebada, waar a groote markt is gelegen. Het aantal slacht offers is niet bekend. De vliegtuigen moeten de artillerie i opstandelingen aanwijzingen hebben gege ven. De luchtdoelartillerie heeft met buite gewone energie gewerkt. Het bombardement heeft veel meer druk gemaakt dan den vorigen keer, hoert toen toch meer dan 150 personen om I leven zijn gekomen en 300 personen wond werden. Men vreest dan ook, dat aantal slachtoffers nog veel aanzienlij! zal zijn. Reeds wordt gesproken over 1' slachtoffers. Bovendien hebben batterije der nationalisten de binnenstad onder vue genomen. Eén bom kwam vlak bij de Fransche ac- bassade terecht, maar schijnt geen grooll schade te hebben aangericht. Radio Sevilla gaf nog de volgende bijzon derheden: De opmarsch der colonnes ra Varela en Saliquet werd vooral bemoeilijkt door het slechte weer, dat de actie ra luchtmacht, tanks en infanterie belemmer de. Niettemin bezette de colonne van Caste jon Casa de Campo, waarbij den regeerinp- troepen zware verliezen werden toegebracht De universiteitswij k werd geheel bezet, ft afdeeling van Ascensio maakte zich meester van de brug op den weg naar Estramadun, de colonne van Sarron nam de Segovia- brug, die van Telia de Toledo-brug ft rechtervleugel werd gedekt door de colour)! van Monasterio, die langs den weg naar Valencia vluchtelingen opving. Franco heeft een laatste proclamatie ter kennis van de bevolking gebracht, waarin hij zegt, dat de stad als militair doel beschouwd wordt Hij raadt de bevolking, in het bijzonder vrouwen, kinderen en ouden van dagen aai zich van de strategische punten te verwijde ren; hij heeft hun wijken aangewezen, waar zij veilig zullen zijn voor den aanval der rechtschen. De regeering te Valencia Uit Valencia wordt gemeld, dat de ledea van de volksfrontregeering aldaar succes sievelijk in auto's uit Madrid zijn aangeko men. De regeeringsdiensten werden onderge bracht in het voormalige paleis van marlde' Benicarlo. Ook de sovjet-gezant Rosenberg en zijn personeel hebben Madrid verlaten. De regeering heeft een communique ge publiceerd, waarin zij o.a. verklaart, dat, in dien zij langer te Madrid was gebleven, d» een nadeel had kunnen beteekenen voor haar activiteit, welke gericht is op de uit eindelijke overwinning van Spanje over bet fascisme en de bevrijding van de hoofdstad. Door zich, zij het ook met een bloedend hart, naar Valencia te begeven, heeft de regeering de beste voorwaarden willen scheppen voor de coördinatie van de po gingen van alle gebieden, die zich opmaken om deel te nemen aan de verdediging van Madrid. Redenen van internationalen anrd hebben eveneens tot dit besluit geleid H» is volkomen duidelijk, dat de vijand aP aanvallen op Madrid concentreerde, met w bedoeling de wettige regeering gevangen t! nemen, teneinde de erkenning van de op- standelingenregeering gemakkelijker maken. De verplaatsing van zetel beteekeoj noch een afstand doen, noch een terugtrek ken, zij beteekent den wensch een stoot tj geven in de richting van de uiteindelijk' overwinning. Het is maar. zooals men het zien wilt Een oproep van Gil Rot1"4 de Gil Robles, de vroegere leider van,., Ceda heeft den formaties van zijn padv

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14