EF WHIP LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 7 November iber 193JI YtSSCHERIJ-BERICHTEN SCHEEPSVERBINDINGEN TELEGRAMMEN VRAGENRUBRIEK LUCHTVAART KUN/T IN IITTIREN, imum genot Iaximum kwaliteit lAAT/TtJBEjRICHTEN DE BIOSCOPEN FRANKRIJK. Finacieel wetsontwerp aangenomen - Motie van Flandin op het congres der Demoeraten. De Kamer heeft eenstemmig met 610 «temmen het wetsontwerp inzake wijziging van de financiën van departementen en gemeenten goedgekeurd Het voornaamste punt hierin is de bepaling, dat de staat zekere werken voor zijn rekening neemt, welke tot nu toe ten laste van departe menten en gemeenten kwamen. De zitting werd daarop geschorst: de volgende zitting wordt Donderdagochtend a s. gehouden. Het congres der democratische alliantie heeft met algemeene stemmen een motie aangaande de buitcnlandsche politiek, in gediend door Flandin, aangenomen. De motie veroordeelt allereerst iedere inmen ging van een staat in de bultenlandsche politiek van andere volken. Vervolgens verklaart zij, dat het congres der democratische alliantie zonder zijn ideaal van algemeenen vrede door collec tieve veiligheid, gegarandeerd voor doel treffende wederzij dschen bijstand binnen het kader van den Volkenbond, prijs te geven, gezien de algemeene herbewapening in Europa en de daaraan verbonden geva ren, van meening is. dat Frankrijk geen enkele opoffering mag verwaarloozen om zijn nationale verdediging te verzekeren en te moderniseeren en dat de politiek van bevrediging en samenwerking, vervat in de overeenkomsten van Londen en Stresa moet worden hervat en ontwikkeld, ten einde te geraken tot een samenwerking in Europa, gebaseerd op gelijkheid van rech ten voor alle Europeesche Staten, groote en kleine, welke vastbesloten zijn den vrede te handhaven. Voorts werd felle critiek geoefend op de financieele politiek der regeering en op de begrootingen. ATHENE DOOR HEVIG ONWEER GETEISTERD. ATHENE. 7 Nov. (A.N.P.1. De stad en de omgeving is door een hevig onweer ge teisterd. Een kwartier lang kletterde de hagel omlaag. Twee personen zijn om het leven gekomen en de materieele schade wordt op 20 millioen drachme geschat. 350 personen zijn dakloos. TWEE ONTSNAPTE MISDADIGERS GEARRESTEERD. MONTGOMERY (Alabama, 7 Novenvber (A.N.P.). Met behulp van bloedhonden is men erin geslaagd twee misdadigers, die uit de gevangenis vaaren ontsnapt, nadat, zooals werd gemeld, de electrlsche instal latie onklaar was gemaakt, weer te arres- teereh. Op het oogenblik bevinden zich nog 5 van de 10 ontsnapten op vrije voeten. LOONSYERHOOGING IN DE AMERIKAANSCHE STAALINDUSTRIE. CHICAGO. 7 Nov. (A.N.P.). De Illinois and Inland Steelcompanies hebben beslo ten de loonen van hun duizenden geëm ployeerden in de fabrieken ten Zuiden van Chicago te verhoogen. RUSLAND. De verjaardag der revolutie. Gisteren is het feest begonnen tot her denking van den 19en verjaardag van de revolutie. Stalin was tegenwoordig bij de openings-plechtigheid in het Blshol-theater doch hij hield geen toespraak. De voor naamste redenaars waren Kalinin en Worosjilof. De eerste verklaarde, dat de sovjet-unie in 1937 de voornaamste staal-producent zal zijn van Europa. Worosjilof zeide o.a. dat Rusland thans meer dan ooit gereed is om ieder, die de onafhankelijkheid van de sovjet-unie wil aanvallen, een doodelijken slag toe te bren gen. Hedenochtend defileerden de troepen van het garnizoen van Moskou op het Roode Plein voorbij Worosjilof. Alle wapens van het roode leger waren vertegenwoor digd. PALESTINA. De Arabieren weigeren de Koninklijke Commissie medewerking. Het Hooge Arabische comité heeft beslo ten de Koninklijke Commissie te boycot ten. Het heeft een manifest tot de Ara bische bevolking gericht, waarin gezegd wordt, dat deze commissie geen medewer king moet worden verleend, daar de Brit- sche regeering geweigerd heeft de Jood- sche immigratie op te schorten. ABESSYNIË. Britsch-Indische troepen worden uit Addis Abeba teruggetrokken. De Britsche ambassadeur heeft den mi nister van buitenlandsche zaken, Ciano, medegedeeld, dat zijn regeering besloten heeft, de Indische troepen onmiddellijk uit Addis Abeba terug te trekken. Deze dien den. zooals bekend, tot bescherming van het gezantschap. DE STRIJD IN SPANJE. Madrid voor den val. In een officieel communiqué deelt het hoofdkwartier van de nationalisten mede, dat aan het front bij Siguenza de recht- schen Mandallona Mirabuelo hebben bezet. Verder wordt medegedeeld, dat Campe- mento de Retaamar, Campemento do Cara- banchel Alto en het spoorwegstation Vll- laverde zijn ingenomen. DE POSTVLUCHTEN. De „Kwak" vertrok van het vliegveld Tji- lilitan, met medeneming van achttien pas sagiers voor tusschen-trajecten. Het vlieg tuig nam" 155 kg. post, 5 kg. pakketpost en 143 kg. goederen mede. TIJDSCHRIFTEN. De Toeristenkampioen. De „Toeristenkampioen" van deze week wijst er in zijn hoofdartikel op, van hoe veel belang het bezoek van de vertegen woordigers van Belgische en Luxemburgsche toeristen-organisaties voor het vreemde lingenverkeer tusschen de drie landen kan zijn. Een zeer interessante bijdrage leverde de bekende folklorist D. J. van der Ven over de verschillende folkloristische gebruiken in Nov., waarbij het Sint Maartensfeest wel ln de eerste plaats komt. Met verscheidene teekeningen wordt nog eens duidelijk aangegeven, op welke wijze bij een electrische lantaarn het achter lichtje kan worden gemonteerd. Een tochtje per flets naar de Dolemieten, beschreven door H. Debets, brengt ons naar zuidelijker streken, evenals de herinnerin gen aan een ruitertocht, dien de Ned. Rui ter Toeristen Club dezen zomer door Hon garije maakte. Ten slotte schrijft Mej. Mendels vol en thousiasme over het eiland Bornholm. B. C. v. K„ te O. U hebt gelijk. In de plaats van geboorteplaats had er „vroegere woonplaats" moeten staan. VEREENIGDE STATEN. Nadere cijfers over de verkiezingen. - De zeeliedenstaking. In de districten, waarvan de resultaten tot op dit oogenblik bekend zijn, heeft Roosevelt 25.936.277 stemmen behaald te gen Landon 15.839.609. Lemke 744.573, Tho mas 99865 en Browder 57.243 stemmen. Roosevelt is gisteren te Washington te ruggekeerd. Hij werd verwelkomd door de leden van zijn kabinet en een enorme men- scKenmenigte. De president hield een korte toespraak waarin hij het land dankte voor het vertrouwen, dat het in hem heeft ge steld. In een persconferentie deelde Roosevelt mede, dat hij wellicht zal deelnemen aan de Pan-Amerikaanschc vredesconferentie. Honger en geldgebrek doen hun invloed gelden op de stakers te Boston, waar eenige zeelleden het werk hebben hervat. De commissie tot verdediging der zeelle den heeft besloten de „staking met ge kruiste armen" te vervangen door een ac tieve staking in de haven van New-York. Hoewel naar schatting 50.000 man staken, besloot de regeering nog niet te interveniee- ren. Het D.N.B. deelt verder mede, dat 1.500 stakers besloten hebben alles te doen om te verhinderen, dat het schip van de Mun- son-maatschappij. waarmede Huil vanmid dag naar Buenos Aires zou vertrekken, uit vaart. De Munson-maatschapplj heeft aange kondigd, dat zij nieuwe bemanningen zal aanmonsteren, aangezien door de staking gevaar bestaat, dat Alaska niet tijdig van levensmiddelen wordt voorzien. Indien piet spoedig schepen uitvaren, zijn de havens j van Alaska dichtgevroren. IJMUIDBN. 7 Nov. VISCHPRIJZEN. Tarbot Der K.G. f. 1.401.20. Griet Der kist van 50 K.G f. 2514. Tongen Der K.G f 1.300.80. Groote Schol Der k'st van 50 KG. f.20. Middelschol f. 23—19. Zet schol f. 21.50—20 Kleine Schol f. 18—5. Schar f 9—2.50, Groote Schelvisch f.37. Middel Schelvtsch f. 34—33. Klelnmiddel Schelvisch f. 3128. Kleine Schelvisch f. 244 50. Ka beljauw oer kist van 125 K.G f.4641. Gullen oer kist van 50 K.G. f. 20—3.90, Wli ting f 4.60—1.70. Aangevoerd: 409 -kisten versche haring. Prijzen: f. 5.90—4 60 Der kist. Aangekomen 2 Stoomtrawlers: IJM. 21 met f. 2518 IJM, 42 met f. 2352: 4 loggers: KW 74 met f. 1242 KW 78 met f. 1150. IJM. 204 met f.741. RO 1 met f.919: KW 3 met f. 685. KW 69 met f.286. SCH 412 met f. 1030 voor versche haring: KW 3 met 204 KW 69 met 301 KW 144 met 451 kanties Dekelharlng voor Katwijk. De volgende passagiersschepen zijn mor gen en Maandag radio-telegrafisch te be reiken via het kuststation Schevenlngen- Radio. Allchiba. Alcyone, Aldabi, Bloemfontein, Boschfontein, Chr. Huygens, Costa Rica, Crijnssen, Gaasterkork, Indrapoera, Jagers fontein, Johan de Witt, Kota Baroe, Leer dam, Marsdam, Nijkerk, Poelau Laut. Rand fontein, Rotterdam (H.A.L.), Sibajak, Si mon Bolivar, Springfontein. Streefkerk, Stuyvesant, Tarakan, Tawali, Venezuela, Volendam, Zuiderkerk. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen-Radio te bereiken Telegrammen worden aange nomen door alle telegraafkantoren en door „Radio-Holland." „Voltana"-gebruikers die raden een elk Vraag ook bij „De Landbouw" deez' heerlijke „De Landbouw". Leiden, Tel. 218. [melk. 1867 (Ingcz Med.) 1813 llngtt. Med I BINNENLAND. TEWATERLATING MOTORTANKSCHIP „MARISA". Hedenmiddag is van een der hellingen der Nederlandsche Scheepsbouw-maat- schapplj te Amsterdam met gunstig gevolg te water gelaten het voor de Koninklijke Shell-groep in aanbouw zij'nde enkelschloef- motortankschip ..Marisa". De directeur der Nederlandsche Scheeps- bouw-Maatschappij, de heer D. Goedkoop, heeft, nadat mej Kropman de tewaterlating had verricht, een rede gehouden, waaTin hij er op wees, dat de „Marisa" de 100.00 ton aan tankschepen, door de N.S.M. voor de Kon. Shellgroep gebouwd, vol maakt. Dc hoofdafmetingen van het schip zijn als volgt: Lengte o.a. 483'0"147.218 M.: lengte tusschen loodlijnen 460'0"140.206 M.; breedte 59'—0"—17.982 Meter; holte 34'—0"10.363 M.; waterverplaatsing be iaden 16660 tons. Het schip werd gebouwd volgens de hoogste klasse en onder dagelijksch toe zicht van Lloyd's Register ol Shipping en voldoet aan de eischen van de scheep vaart-inspectie, Nederlandsch-Indlsche schepenwet, zoowel als aan alle bijzondere voorschriften, van kracht ln de verschil lende landen, waar het schip zal laden en/of lossen De „Marisa" Is, evenals alle andere sche pen van de Kon. Shell-groep, uitgerust met de meest moderne navigatiemiddelen. Ook aan de inrichtingen voor veiligheid van bemanning en lading ls zeer veel aandacht besteed Terstond na de te water lating werd op de vrijgekomen helling de kiel gelegd voor een 12.100 tons tankschip, eveneens voor de Kon. Shell-groep, terwijl tezelfder tijd op een der andere hellingen de kielen wer den gelegd voor twee 4000 tons tankers, te bouwen voor hetzelfde concern en binnen kort de kiellegging nog kan worden tege moet gezien van nog een Shelltanker. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHEr- DEBITEUREN. In de week van 27 November 1936 is door de Nederlandsche bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 40.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend De nummers van deze posten liepen van 9493895323. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 1.4 millioen. De Sonderkontoposten waarvoor koersfixee- ring is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M. 200.000 met de begunstigden afgere kend. Het hoogste afgerekende volgorde nummer was 32743. Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 6,7 millioen. De Treuhaender konto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. o— Ds. M. Baan. Chr. Ger. predikant te Rijnsburg, komt voor op een tweetal te Naarden-Bussum. PROVINCIALE BIJDRAGEN VOOR HERSTEL VAN MONUMENTEN. Onder de aanvragen om provinciaal sub.' sldle ln de kosten van herstel van mom» menten van geschiedenis en/of kunst, welke thans bij Ged. Staten van Zuid-Hol. land aanhangig zijn, zijn er acht, welfe betrekking hebben op bouwwerken, ij welker herstelkosten het Rijk bereids bij dragen toegekehd heeft of dc Regeer»; bij de ingediende staatsbegrootlng vo# 1937 't voorstel tot bijdragen heeft gedain Onder dezé monumenten zijn o.a.: het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente 9 Koudekerk; de gevel van het uitgebrande Stadhuis te Leiden, de toren van het kerb gebouw der Ned. Herv. Gemeente te Kou- kekerk. Het ls aan Ged. Staten gelukt een rege ling te ontwerpen, waardoor zij kunned voorstellen ten aanzien van alle acht aan vragen een gunstige beschikking te nemen Ged. Staten stellen voor: Aan de kerkvoogdij der Ned. Hervormd! gemeente te Koudekerk een subsidie te leenen in de kosten van restauratie van h; kerkgebouw dier gemeente tot een beta; van 20 pet. der kosten en ten hoogste f. 13.200 te verdeelen over de dienstjarei 1937 en 1938. Aan de gemeente Leiden een subsidie! de kosten van restauratie van den gevel van het uitgebrande stadhuis tot een b(. drag van 20 pet. der kosten en ten hoogst! f. 44.000, te verdeelen over de dienstjarei 1937 t/m 1943. Tenslotte stellen zij voor f. 1800 voor den toren te Koudekerk. HET SPOORWEGONGELUK BIJ BERLICUM. De stoker uit het ziekenhuis te Zwolle ontslagen. De stoker Fr. P. van Dijken uit Gronln. gen ls gisteravond uit het Sophia-zleket. huis te Zwolle ontslagen. Van Dijken had bij het ongeluk op den onbewaakten oven» te Berllcum, waarbij een sneltrein in bots' was gekomen met een vrachtauto, gevn! met cylinders butagas. ernstige brandvos den bekomen. De machinist, de heer J. Hulsman, eveneens uit Groningen, staande temidden van de hevige vuu den trein tot stilstand wist te brengen, eveneens met ernstige brandwonden het Sophia-zlekenhuls te Zwolle werd ver voerd. zal vermoedelijk de volgende dit ziekenhuis kunnen verlaten. BEDREIGING MET DOODSLAG. In een perceel aan de Jurrlaan Kok- straat te Schevenlngen werd door crisis- ambtenaren een partij vet in beslag geno men, waarbij een agent van politie in bur- gerkleeding assistentie verleende. De bs- woner werd daarop door de ambtenarfn per auto naar het bureau aan de Gevtrt Deynootweg overgebracht teneinde hen: daar een verhoor te doen atnemen. dod) Je 25-jarige zoon des huizes volgde dca auto per motorrijwiel, nadat hij eerst zijn vader had toegeroepen: „sla ze dood". W assisteerende agent wilde hem daarop wegens bedreiging arresteeren, doch man trachtte te vluchten. Ter waarschu wing loste de agent daarop een schot la dc lucht, waarop dc vluchteling stilhield en vervolgens naar het hoofdbureau val politie werd overgebracht, waar hij in be waring werd gesteld- Casino-theater - Het gebeurt zeker niet vaak, dat ëen filmprogramma drie hoofd films bevat, die ieder voor zich de aan dacht waard zijn. De allerbelangrijkste van dit drietal is de spannende detectivefilm „De Wlnton-affaire", welke een duidelijk en Interessant beeld geeft van den tech- nischen dienst van de politie. Er heeft een moord plaats gehad op een persoon, die van chantage leeft en op een morgen, door een revolverschot van het leven beroofd, aangetroffen wordt. De ware dader wordt nu gevonden door de stille getuigen, die bij een moordzaak dikwerf een belangrijken stap in de goede richting leveren. Juist door die stille getuigen, als daar zijn vin gerafdrukken, bloedonderzoek, revolver- onderzoek e. d. wordt het geval met een treffende zekerheid gereconstrueerd en leidt het tot de opsporing van den schul dige en ook tot vrijspraak van een ver meenden dader Ook in de „Winton- affaire" slaagt de technische dienst door zijn hoogen graad van perfectie, erin de zaak te ontsluieren. Om de spanning van deze uitstekende rolprent niet weg te nemen, zullen we verder den gang van zaken niet verklappen. Door de film loopt natuurlijk ook een liefdesgeschiedenis tus schen luitenant Stevens en de verdachte Lou Winton, twee goed gespeelde rollen van George Brent en Margaret Lindsay. De regie is van den talentvollen William Die- terie, een naam, dien we graag op het doek geprojecteerd zien, omdat we dan van het werk van een vakman verzekerd zijn. De tweede film is „Doctor Satan" met Warner Oland in de hoofdrol; zijn naam spreekt reeds voor ziohzelf. En de derde is „De smokkelaars van El Rio", een sensatio- neele cowboy-film Al met al een rijk gevarieerd program. Het Nieuwe Roxy-theater. - Vier jaren van ingespannen arbeid zijn noodig ge weest voor de vervaardiging van „De Ben- gaalsche lanciers", een gedegen filmwerk, dat zijns gelijke nauwelijks zal vinden, noch wat spanning, actie en tempo, noch wat spel en regie betreft. In Noordwest Britsch Indie ligt het 41ste regiment lanciers onder bevel van kolonel Stone, dat daar den vrede moet handhaven tegen allerlei sluwe en onrustige bergstammen. Bij dit regiment worden twee jonge officieren, onder wie luitenant Stone, de zoon van den kolonel, ingedeeld, want de traditie, dat er altijd een Stone bij het 41ste regiment geweest is, dient voortgezet. Zoo wordt de jonge Stone bij de overige officieren gevoegd en gezamenlijk beleven ze hun avonturen. Bij één van de gevaarlijkste aanvallen van de bergbewoners, komt het regiment in actie en zegeviert, dank zij het dapper optreden van de jonge officieren. Wat vooral in deze film zoo sterk de aan dacht trekt, is de sfeer, waarin dit troepje Engeische soldaten zijn land verdedigt en ook het leven in dit moordend heete ge hield, dat in de gansche film van 'n prach tige suggestie ls. En dan het magnifieke spel niet te vergeten van Sir Guy Stan ding, den aristocratischen kolonel, niet al leen plichtsgetrouw soldaat, maar ook mensch en vader. Daarbij past de mooie rol van Gary Cooper zich heel goed aan, evenals de sublieme vertolkingen van Franchot Tone en Richard Cromwell. Het is een waar genoegen hun spel te aan schouwen: een woord van waardeering voor de regie van Henry Hathaway ls hier stel lig op zijn plaats. Ook om zijn indrukwek kende buitenopnamen is „De Bengaalse^ lanciers" een heel bijzondere rolprent die iedere liefhebber van een waarlijk goede film tot enthousiasme moet brengen De tweede hoofdfilm „Koning en Kruier" is een humoristische film met een verma kelijke dubbelrol van Weisz Ferdl, als kruier en als koning. Wat deze voor koning spelende kruier en deze kruiende koning beleven, ls bijkans niet na te vertellen! Een programma derhalve met twee groote films, die ieder een bezoek ten zeerste ver dienen. De directie van het Trianon-Tbeater heeft in de afgeloopen week met „Me- rijntje Gljzen's Jeugd" zóóveel succes ge oogst. dat zij besloot deze film te prolon- geeren. Hopelijk zal Merijntje ook in de komende dagen nog vele toeschouwers trekken. Lido-Theater Het programma van deze week biedt een maximum aan spanning en sensatie van de goede soort. Vóór de pauze is het de beroemde acteur Boris Kar loff. die ons een uur lang ln angstige span ning houdt omtrent den afloop der gebeur tenissen. welke op zich zelf reeds een sen sationeel verloop hebben. „De zwarte ka mer", zooals deze film heet, behelst het mysterie van de verdwijning van ettelijke nakomelingen van het geslacht waartoe Karloff behoort en welks wapenspreuk luidt: „Ik eindig zooals Ik begon". Het toe val wil, dat de stamvaders tweelingen waren, die beiden op ellendige wijze om het leven kwamen en waarbij de zwarte kamer een groote en angstwekkende rol speelde. De vrees, dat de geschiedenis zich ook hier zal herhalen en derhalve het familiedevies ln vervulling zal gaan, wordt ondanks alle voorzorgen bewaarheid en ons ln een reeks uitermate spannende tafree- len voor oogen gesteld. Het complex der gebeurlijkheden eindigt alleszins bevredi gend. doordat de gerechtigheid zegeviert, zij het dan ook. dat reeds meerdere per sonen het slachtoffer zijn geworden van de slechte praktijken van den achterdoch- tigen baron, alias Boris Karloff. Na de pauze krijgen wij het eveneens buitengewoon spannende filmwerk „Met verzegelde orders", waarin John Boles, Barbara Stanwyck en last not least Wallace Beery de voornaamste plaatsen bezetten. Vooral laatstgenoemde zorgt door zijn kos telijke origlneele opmerkingen en hande lingen menigmaal voor een komisch inter mezzo en prettige ontspanning in deze zwaargeladen atmosfeer. Het verhaal be helst de geschiedenis van een Jeugdigen, doch moedigen Amerikaanschen officier, die zich op verzoek van den president der Ver. Staten belast met het overbrengen van een brief, welke bestemd is voor den in Cuba vertoevenden generaal Garcia en die ln belangrijke mate zal kunnen bijdra gen tot bcsp diging van het einde van den aldaar heersehenden opstand. Hij wordt in die stoutmoedige onderneming terzijde gestaan door de dochter van een vermoorden partij- en landgenoot en door sergeant Dory (Wallace Beeryl, een oogen- schijnlijk hoogst onbetrouwbaar individu, die evenwel in den grond van zijn hart zoo slecht nog niet is. Dank zij vooral zijn hulp. welke onder deze omstandigheden van onschatbare waarde blijkt, wordt het gestelde dael bereikt, al lijkt het welsla gen tot op het allerlaatste oogenblik on zeker en zelfs in hooge mate twijfelachtig. Dit gegeven is op knappe wijze uitgewerkt j tot een boeiend relaas van geraffineerd op gevoerde spanning. Zooals gezegd concen treert de aandacht zich voornamelijk op Wallace Beery, die ln deze film opnieuw blijk geeft van zijn uitzonderlijk goed spel en voortreffelijken zin voor humor. Wij aarzelen niet om deze rolprent te rekenen tot de allerbeste, waarin hij totdusverre zijn medewerking verleende. Over de ge- heele linie derhalve een uitstekend pro gramma. Luxor-Theater. Vreemde en veront rustende voorvallen spelen zich af op slot „Vogellöd". Zelfs het verjaardagfeest van gravin Mally de zuster van de nog jeug dige slotvrouwe, kan niet verhinderen dat de sfeer somber blijft en dreigend. Er is Iets zonderlings aan het doen en laten van de huisgenooten, van wie de graaf een wei nig sympathieken Indruk maakt. Er heerscht een stemming van niet be grijpen en fluisterend rondgaande geruch ten onder de gasten, die te hoop loopen als plotseling een geheel onverwachte gast: de broeder van den slotheer, zich laat aan dienen, na vele Jaren niets van zich te heb ben laten hooren. Deze man toch, die toen hij de wereld Introk om zich een le venspositie te veroveren meent dat z'n verloofde hier nog steeds op hem wacW, terwijl hij dra tot de teleurstellende osh dekking zal moeten komen dat zij onder pressie inmiddels de vrouw geworden 8 van zijn broeder, die haar verwaarloost es elders afleiding zoekt. Met deze feiten reeds is het drama voor bereid. Het wordt Ingewikkelder als zien een nieuwe medespeler naar voren dringt ln de persoon van den secretaris en zaken- beheerder van den graaf. Laatstgenoemde ls direct genegen geldelijke vorderingen van 's graven broeder, waarop deze kort ns zijn komst aanspraak maakt, den volgen den dag ln te lossen, maar men voelt del er hier iets hapert, dat de financieele si tuatie door wiens schuld dan ook Ijjjj zoo zuiver en sterk ls als het aanvankeHI» wel scheen. En heel snel volgen dan de diverse ge; beurtenissen elkaar op: de dreigementen, door den bedrogen broeder gericht aan het adres van den slotheer, het slippertje van laatstgenoemde voor een samenkomst me' de Jeugdige en lichtzinnige dochter van den boschwachter een schot ln den nacn', een vluchtende boschwachter, de arrestatie van graaf Andreas, den broer van «e» slachtoffer!....! Veel verder kan en mag een dianier- ring van den inhoud der film „Het van slot Vogellöd" niet gaan. willen vn niet de spanning er aan ontnemen. Wel M vastgesteld dat deze Ufa-rolprent voor'Ww rend interessant blijft en pas aan bet de ontknooping brengt. Zij is in menig <jP" zicht sober opgezet, maar juist daar®»» aanvaardbaar. Uitstekende rollen ziet m» daarbij van Carola Höhn, Kathe Has' Zech-Ballot, Hans Stüwe, Karl Hellmereo Schroder—Schröm. Goed afgestemd als n»1 spel op elkaar ls, verdient het de vw aandacht en het blijft die houden tot aa den laatsten meter. De intrige is 'oglscne" wekt de nieuwsgierigheid op. De ontknj» ping is. zooals die behoort te zijd 01?!jri wacht van een zeer verrassend karaK'j In de tweede hoofdfilm „Casta D'v, vervullen Marta Eggerth en Phllipp mes de hoofdrollen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2