risk Jaargang ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 No. 23504 I Dit nummer bestaat uit VIER bladen Verkeersovertredingen in beeld EERSTE NEDERLANDSCHE n.v. Im. NOOMEN HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN STADSNIEUWS BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zilnï per 3 maanden f. 2.3$ per week f. 0.13 Franco per post f. 2.35 per 1 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> EERSTE BLAD. IVoor het Nationaal Huwelijksgeschenk. |lweede verantwoording der bij ons Blad ingekomen giften. C. H. f. 2.50; P. A. S. f.2.Mevrouw |g. H. v. L. f. 1.Mevr. L. P. v. B. f. 5. B. f2.—; Mej. C. M. en P. A. W. f.2.—; Mej. B. M. f. 0.50; W. K. f. 1.— Fam. W. Z. 6,4.—; N. de J. f. 1.Mevr. G. M. V. v. P. 12.50: Mevr. G. W. H. f. 2.50; M. R. f. 1.50; V. R. f. 1—; V. O. f. 1.— Mevr. A. K. H. 12.-: P. B. f. 1.—; A. K. K. f. 5.—; Mevr. p, v. D. D. f. 1.Dames V f. f. 2.C K. 1.1.-; P. de V. f. 0.50; J. H. K. f. 2.50; B f. 10; G. A. v. O. f. 1.— A. U. f. l._; B. f. 2.50; R. P. C. f. 10.— K. N. J. V. 1.1.—; Mevr. V. O. B. f. 2.50. Bijdragen kunnen worden gestort aan liet Bureau van ons Blad of op onze giro rekening Nr. 57.055. HET 7de LUSTRUM VAN S. S. R. Drukbezochte receptie. [De receptie, welke gistermiddag ter ge- Vnheid van het zevende lustrum van Ssletas Studiosorum Reformatorum in het igebouw ,,'t Eigen Huis" werd gehou- was zeer druk bezocht en kenmerkte door de gezellige sfeer, welke er erschte. Verscheidene bloemstukken ga- o aan het geheel een feestelijk aanzien. Van de zeer velen, die het bestuur hun gakwenschen kwamen aanbieden, noemen tij prof. dr. J. v. d. Hoeve, rector-magni- Ecus der Leidsche Universiteit en prof. dr. 1 J. Krom, pro-secretaris van den Senaat Mr L. U.,( mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, isident-curator en mr. P. J. Idenburg, :retaris van het curatorium der Leidsche fniversiteit en prof. dr. G. J. Sizoo van ïsterdam. Voorts merkten wij deputaties i> van de V.V.S.L., van Unitas Studiosorum fugduno Batava, van de Ned. Chr. Studen ten Vereeniging, van de R.K. Studenten- Ifereenlging Sanctus Augustinus, van de Indologen-Vereeniglng, van het Uniebe- t'uar van S.S.R.. van den V.C.S.B., van fele theologische disputen en van zuster- Tereenigingen uit andere plaatsen. Zeer iele reünisten, w.o. de heer W. J. Gosllnga, "iccteur van het L. O. te Den Haag. laven op deze receptie eveneens blijk van lun belangstelling. 1 Na afloop vereenlgden leden en reunis- kn zich aan een diner in het kasteel Oud- wassenaar De avond werd besloten met lovieten-tooneel en de opvoering van „De Itorm" bewerkt naar „The Tempest", van vhakespeare. [Vermeld dient nog te worden, dat ter Wegenheid van dit lustrum dr. N. v. d. laan uit Den Haag benoemd is tot eere- J der afdeeling en dat de commandant het veldleger, luit.-gen. jhr. W. Röell listermiddag de openbare bijeenkomst in [et groot-auditorium der Universiteit bij- tonde. De Spaansche regeering heeft Madrid verlaten. Naar officieel te Londen is ge meld, heeft de Spaansche regee ring Madrid verlaten en is zij naar Valencia vertrokken. Alleen de commissaris van oor log is te Madrid gebleven. FONS VAN DE VELDE f Donderdagavond overleed in het St. Eli- beth-Ziekenhuis de Vlaamsche kunstschil der Fons v. d. Velde. Tijdens den wereld oorlog zocht hij als zoovele Belgische kun stenaars zijn heil in ons land. rn Lelden kwam en bleef hij tot de dood een einde aan zijn leven maakte. Leiden met zijn historische plekjes en schilderachtige om geving was een vruchtbaar terrein voor zijn palet. Met felle tintelende Vlaamsche kleuren werd het doek volbracht. Eenige malen verzorgde hij het artistieke ge deelte van den 3 October optocht. Tegen spoed bleef hem niet gespaard. Maandagmorgen zal „Fons", zooals hij onder z'n intieme vrienden werd genoemd, zijn laatste rustplaats vinden. AFSLUITING BIJ SCHOOLUITGANGEN. Op een betreffend verzoek van de K.N.A.C. in het belang van de veiligheid van het verkeer over te gaan tot het doen aanbrengen van afsluitingen voor school- uitgangen heeft het gemeentebestuur van Leiden geantwoord, dat daarmee een proef zal worden genomen en wel voor den uitgang van de Christelijke school aan het Noordeinde alhier i hoofd de heer Gathier). BOUWMEESTERES REVUE „LACHENDE KOMEDIANTEN". Zondag 15 en Maandag 16 November a.s. ontvangt onze stad het jaarlljksche bezoek van de Bouwmeester's revue, welke dit Jaar den titel draagt van „Lachende Ko medianten". Vanzelfsprekend vervult Buziau er weer de hoofdrol In en hij wordt volgens de be oordeelingen in andere bladen voortreffe lijk gesecundeerd door zijn beproefden partner Siem Nieuwenhuyzen. Buziau is als steeds prachtig op dreef, terwijl de revue ook als kijkspel allerwegen wordt geroemd. Het lijkt ons dan ook niet twijfelachtig of Buziau c.s. zullen de volgende week Zondag en Maandag uitverkochte zalen voor zich vinden! ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „In dex Verborum in Ciceronis de Inventione". de heer J. W. Fuchs. geboren te 's-Gra- venhage. Geslaagd voor 't propaedeutisch examen Theologie de heer E. J. Eichhorn (Delft) en voor het doctoraal examen rechten, mej. E. de Ruyter de Wlldt, iDen Haag). MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. De westkust van Amerika en het Internationale Scheepvaartverkeer. In de maandelijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde heeft gisteravond prof. dr. H. Wat- jen een lezing gehouden over het onder werp: „De westkust van Amerika en het Internationale scheepvaartverkeer". De geschiedenis van Amerika's westkust is in Europa haast niet bekend, en men weet maar heel weinig over de economi sche ontwikkeling van dit gebied. Studies in de archieven van Hamburg en Bremen stelden spreker in staat, hierover nadere iniichtingen te verstrekken. Uit de berich ten der Hamburgsche en Bremer consuls, die aan de westkust werkzaam zijn ge weest, blijkt dat dit verkeer tot 1848 onbe langrijk was, en meest door Engelsche vaartuigen werd onderhouden. Pas toen de Noord-Amerikanen in 1848, na de verove ring van Arizona. Nieuw-Mexico en Cali- fornië, aan de kust van den Stillen Oceaan kwamen opdagen, en vooral, toen de goud mijnen in Californië werden ontdekt, kwam er leven en beweging in de vaart op de westkust. Langs drie wegen trachtten de gouddelvers het „land van belofte" te bereiken. Hetzij dwars door de prairiën en over de Rocky Mountains heen. of door de landengten van Panama en Nicaragua, of langs den zeeweg om kaap Hoorn heen Reeds in 1849 werd een stoomvaartlijn tus- schen het stadje Panama en San Fran cisco opgericht, een jaar later begon men met den spoorwegbouw over den Isthmus van Panama heen. Engelsche reedcrijen richtten in 1850 een stoombootdienst tus- schen Valparaiso en Panama in. Door de ellendige toestanden gedurende de eerste goudzoékerjaren, werden de meeste vreem de naties genoodzaakt, consuls te San Francisco te doen benoemen. Op verras send snelle wijze is Frisco toen den wan toestand meester geworden. Sedert 1852 kwam Californië meer en meer op. Een reusachtig verkeer ontwikkelde zich in de baai van San Francisco. Van Oost en West kwamen schepen binnen, vooral Engelsche en Amerikaansche. Voor de Nederlanders was de vaart op Insulinde heel wat be langrijker dan die op Amerika's westkust. Daarom zag men slechts weinig Holland- sche schepen in de baai van Frisco. Naast de vaart op Californië heeft de export van Peruaansche natuurproducten, van de guano en de salpeter (de salpeter havens behoorden tot 1879 aan Perui het meest kunnen bijdragen ter bevordering van het handels- en scheepvaartverkeer. Bij de producten uit deze landen kwam nog het goud uit Australië, dat het vijfde we relddeel met de Amerikaansche westkust in nauwe verbinding heeft gebracht. TUINTJESVEREENIGING „FLORALIA" („DE TUINSTADWIJK"). Dc uitslag van den wedstrijd. In de laatstgehouden ledenvergadering van bovengenoemde vereeniging, welke, dank zij de welwillendheid van het be stuur der woningbouwvereeniging „De Tuinstadwijk" gehouden werd in 't. nieuwe bestuurshuis. werden de prijzen uitgereikt aan hen, die in den afgeloopen zomer een bepaald aantal punten hadden behaald in den gehouden tuinwedstrijd. Tot de prijswinners behoorden: Eere-afdeeling: 1ste prijs W. H. Buut- veld, D. de Roo; 2de prijs H. Wagemans; 3de prijs C. T. Bouter. J. Vleerbos. Gewone afdeeling: Achtertuinen: 1ste prijs M Galjaard Jr.. C. Frav. N. Lange- zaal Jr.. W. Bloemendaal. H. Vermond, A. H. Gijbeis; 2de prijs W. Gottenbos, P. Schenkeveld. T. Vos, J. Montenberg, J. Veerman; 3de prijs J. van Lienden, J. van Haven, J. C. Nieboer. M. v. Ulden; 4de prijs R. Regeer, J. Deijs. Voortuinen: 1ste priis D. de Feij; 4de prijs A. H. Gijbels. C T Beuter, H. Wage mans; 5de prijs H. Pieters. J. v. d Heijden, J. Veerman. Met een opwekkend woord "an den voor zitter, den heer M. Galjaard Sr., om het volgend seizoen extra zijn best te doen, werd deze geanimeerde vergadering ge sloten. Een welbesteed leven, een rustige oude dag en boven dien geen geldzorgen, wan neer Uw lijfrente elk kwartaal wordt thuisgebracht. BIJKANTOOR LEIDEN. BREESTRAAT 10a Telefoon 302 Na 6 uur 2479. 1812 (fngez Med.) De heer F. Wouters deelt ons mede, dat hij bedankt heeft als lid van de Win kelweekcommissie-Haarlemmerstraat. Geslaagd voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent de dames C. M. van Dooren (Roelofarendsveen)J. Kettner (Rotterdam); J. C. Koster (Delft) en P. A. van Waas (Rotterdam). Ten nadeele van P. V. is uit dc Zijl een roeibootje ontvreemd. De Commissaris van Politic waar schuwt de ingezetenen tegen een man, die aan meerdere huizen een brief aanbiedt, waarin een Leidsche predikantsvrouw vraagt om den briefdrager een bedrag van 1.10— ten behoeve van haar man mede te geven. Onnoodig te zeggen, dat noch de bedoelde predikant noch zijn echtgenoote iets van het geval afweten- Men zij dus op ir'n hoede! Naar wij vernemen is het dagelijksch bestuur van de Vadertje Langbeen-Club thans definitief als volgt samengesteld: Bram Mennes, voorzitter; mej. Jo de Jongh, secretaresse, Kempenaerstr. 89, Oegstgeest; Jan F. Meyeraan. penning meester. Uit de leden is een tooneelcommlssie ge vormd, welke speciaal belast is met regie, rolverdeeling, spelaankleeding, e.d. Donderdag 19 dezer geeft de Club in de groote Stadszaal een opvoering van het tconeelspel „Yvonne", waarvan de op brengst ten goede komt aan de Wijkver. „Staalwijk." Het Provinciaal Kerkbestuur van Zee land, heeft toegelaten tot de Evangelie bediening in de Ned.-Herv. Kerk den heer C. de Ru, candidaat aan de Universiteit alhier. om§eving van den beruchten over- Itm nabij *s een vruchtbaar |l ^ln voor hem, die naar verkeersover- i me ügen zoelc^ Hierboven ziet men er ?e op één plaatje vereenigd. Daar in de eerste plaats de automobilist, die 1 zooals hij behoorde te doen, zijn If tikt1 achter wielrijders heeft tot I naar rd gepracllt, maar hen met een boog I fan? if s hee*fc willen passeeren en toen nzeilsprekend van den verkeersagent |h?t lüit stoptceken ontving. Het gevolg was, auto op de tramrails bleef staan autu up cie trarmans uieei suaai lw®«door het achteropkomend tram- I tof Plette te passeeren. 1 Bou 00lc de wielrijders op den voor- I 0 Saan niet vrijuit: Immers zij be hoorden uitsluitend plaats te nemen op de rechterweghelft, terwijl zij zich in dit geval over de geheele frontbreedte hebben opgesteld. Wanneer nu straks het verkeer wordt vrijgegeven ziet men herhaaldelijk, dat de fietsers den geheelen weg in beslag nemen, zoodat de automobilisten geen kans krijgen hen voorbij te rijden en vaak eenige honderden meters achter het peleton wiel rijders moeten blijven alvorens dezen weer a c h t er elkaar, inplaats van naast elkaar gaan rijden. Veilig verkeer is alléén mogelijk, wan neer iedere verkpersgroep uitsluitend ge bruik maakt van het voor haar bestemde weggedeelte. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: Brunoline Import Mij. (N.V. in oprich ting), Hooge Rijndijk F. 90. Zoeterwoude. Petroleumproducten enz. Leidsch Advertentie- en Reclame-Bureau Emmalaan 48, Oegstgeest. Eerste luitenant J. Bunschoten van het 6de regiment veldartillerie alhier is gedetacheerd bij de militaire gasschool te Utrecht tot het volgen van een gascursus. De 53-jarige mej. C. P- is gisteren in het Gem. Badhuis in de v. d. Werffstraat op den gladden vloei uitgegleden, waarbij zij een poli brak. Blijkens het Voorloopig Verslag van de begrooting van onderwijs werd door ver schillende leden der Tweede Kamer aan de regeering gevraagd, welke kosten het gevolg zijn geweest van de reorganisatie aan de Leidsche universiteit, in verband waarmede prof. Van Calcar wejjd onth slagen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De regeling van den duikbootoorlog Eden's rede Miklas naar Boedapest. Gisteren is te Londen het protocol tot regeling van den duikbootoorloz geteekend. Het protocol zelf bestaat uit slechts 2 oaragraohen, Zti luiden: 1. De duikbooten zijn onderworpen aan dezelfde bepalingen van het internationale recht als de aan de oppervlakte varende schepen, voor zoover hun betrekkingen met de koopvaardijschepen betreft. 2 In het bijzonder en met uitzondering van het geval, waarin het koopvaardijschip na behoorlijk bevel om bil te draaien hard nekkig zou hebben geweigerd te stoppen of actief verzet zou hebben geboden aan een bezoek aan boord of een doorzoeking van het schip heeft ieder aan de oppervlakte varend oorlogsschip of iedere duikboot niet het recht oorlogsschepen tot zinken te brengen of onbekwaam voor navigatie te maken, zonder van tevoren de passagiers de bemanning en de scheepspapieren in veiligheid te hebben gebracht. In dit opzicht zullen reddingsbooten niet kunnen worden geacht voldoende de veilig heid te verzekeren, tenzii de toestand van de zee en het weer. evenals de nabijheid van de kust of van een ander schip, dat de passagiers, de bemanning en de scheeps papieren aan boord kan nemen, voldoende zekerheid geven. Ook Duitschland en Sovjet-Rusland ziin uitgenoodigd toe te treden. Duitschland schijnt er wel ooren naar te hebben. Eden's rede vindt in Frankrijk een goede pers, terwijl Italie's pers slecht te spreken is. De Duitsche pers is vrij tevreden. De „Deutsche Diplomatische Korrespon- denz" schrijft, dat in Duitschland de een drachtige wensch bestaat, met het Engel sche volk in vriendschappelijke betrekkin gen te leven. Het woord van den rijkskan selier. dat de eenige ernstige twist in de geschiedenis der belde volken zich niet mag herhalen, geeft den eerlijken wensch van het geheele volk weer. Het feit, dat Engeland iedere politiek van omsingeling van Duitschland afwijst, heeft in Duitsch land dan ook zeker voldoening gewekt. Terecht aldus het blad heeft Eden gezegd, dat een vriendschapsverhouding niet exclusief mag zijn en niet tegen een andere mogendheid gericht mag zijn. De vriendschapsverhoudingen, waarin Duitsch- n<) een ral speelt, hebben geenszins het van een frontvorming, maar moe- BINNENLAND. De begrooting van onderwijs; voorloopig verslag der Tweede Kamer; discussie over de spelling (4e Blad). Wijziging der onderwijsbegrooting (4e Bl.Jj Vermoedelijke brandstichting te Ouden» bosch (Gemengd, 2e Blad). Dr. Max Euwe schrijft over Fine, den toe- komstigen wereldkampioen (Sport, 4e Biad). BUITENLAND. Madrid voor den val. De regeering is naai) Valencia uitgeweken (2e en ie Blad). Regeling van den duikboot-oorlog (Buiten land, ie Blad). Nieuwe leening in Duitschland (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ten juist beschouwd worden als uitgangs punten en etappes van en op den weg naar een algemeene pacificatie. Anders is de situatie echter bij de vriendschapsverhou dingen, waarbij de eene partij, naar duide lijk bewezen is, als onruststoker en gevaar lijk lid der statengemeenschap beschouwd moet worden. In een dergelijk geval kan niet verzwegen worden, dat zoowel vriend schapsverhoudingen van dezen aard als ook reeds het toestemmend aangaan van die verhoudingen zeer bedenkelijk; moet lijken. (Bedoeld is natuurlijk Sovjet-Rus land en het Fransch-Russisch verdrag!). Volgens het Duitsche biad berust het trouwblijven van Engeland aan den Vol kenbond niet in de laatste plaats op het feit, dat Engeland tot dusverre niet de rol van lijdende partij heeft gespeeld. In Duitschland staat men anders tegenover Genève, doch niettemin zal men het toe juichen, dat Eden opnieuw den wensch naar een beteren Volkenbond, die meer is dan beschermer van het eigenbelang, heeft geuit. President Miklas zal zich in December naar Boedapest begeven voor een tegenbe zoek aan rijksbestuurder Horthy. Dit zal de eerste officieele buitenland- sche reis van Miklas zijin. Volgens welinge lichte kringen is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat na deze reis Miklas een be zoek aan Rome zou brengen. BELGIË. Koning Leopold ontvangt mijnwerkers. Koning Leopold heeft 64 mijnwerkers, die hun leven waagden bij het redden der slachtoffers van de ramp te La Bouverie, ten paleize ontvangen. Dit is de eerste ont vangst door den koning sedert den dood van koningin Astrid. De ontvangst vond plaats in aanwezigheid van prinses Jose phine Charlotte en prins Boudewijn. De koning onderhield zich geruimen tijd met de mijnwerkers en overhandigde hun ver volgens eere-teekenen, waarna zij werden uitgenoodigd voor dc lunch. DUITSCHLAND. Leening van 500 millioen Mark. In verband met de uitvoering van het vier-jarenplan is besloten tot uitgifte van 4'/i pCt. aflosbare schatkistbiljetten tot een bedrag van 500 millioen R.M.. tegen den koers van 98 3/4. De gemiddelde looptijd dezer schatkistbiljetten bedraagt 9 jaar. ROEMENIË. Ruit van Italiaansch consulaat ingeworpen Een koopman te Cluj (Transylvanië) heeft een ruit van het aldaar gevestigd» Italiaanscho consulaat ingeworpen. Na zijn arrestatie verklaarde hij gehan deld te hebben uit verontwaardiging over oe jongste verklaringen van Mussolin. ten gunste van het Hongaarsche revisionisme- Te Boekarest heeft de bond van demo cratische studenten een manifest gepubli ceerd, waarin tegen de verklaringen van Mussolini geprotesteerd wordt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1