Humor uit het Buitenland EIDJCH DAGBLAD - Derde Blad Zalerdag 7 November 1936 FINANCIEEL OVERZICHT VISSCHERIJ-BERICHTEN LUCHTVAART THIJS IJS KOMT TE HELP loodgieter: Nou meneer, dat hep n der 1p.d toch van, as n der nooit geweest mog (|n, dan kan uwe toch een Idee krljge hoe Ie Niagara der uit mot zien. (Happy MagJ Zorgt n toch alstublieft, dat die man ran me ophoudt met lachen. Laat hem maar eens een paar prijskaartjes zien, (Judge) Vrouw: En, denk eraan, Karei, Robinson Crusoe was geheelonthouder en keek niet naar vreemde vrouwen om. (Humorist) „Marle, Marie I Kun Je me nog een aardappel toe-) gooien 7" (Passing Show). valuta-egalisatiefonds remt een koers- ng van den gulden - Verruiming der [dmarkt onder den invloed dezer opera- Buitenlandsche aankoopen van lerlandsche Fondsen - Gunstige ont- [St der nieuwe Staatsleening Sensa- meele hausse op de A'damsche Beurs. |n gedurende de eerste weken na het iten van den gouden standaard hier te de buitenlandsche valuta-koersen sprongen omhoog gingen, heeft men verschillende kanten de meening hoo- ulten, dat de gulden zijn laagsten «1 nog niet had bereikt, maar dat er „flink wat" af zou moeten, alvorens (wisselmarkt tot rust zou komen. De itljging ter beurze was, tenminste in aanvang, voor een goed deel op deze achting van een nog lagere guldens- irlng gebaseerd. Sindsdien' heeft men meenlng ten deze echter reeds moe- ierzienIn plaats van verder te dalen, It onze valuta een geleidelijk, maar iln aanmerkelijk herstel te zien ge- Ha en het percentage van' de waarde- idering, gemeten naar de vroegere -^uritelt ten opzichte van den dollar, is 1 tot beneden de 21%. Het koers- zou zelfs nog grooter zijn geweest, ^■iet niet, dat het Nederlandsche Va- ;allsatiefonds op de markt had In- :n. teneinde, In overeenstemming iet doel, waarvoor het werd opgericht, ictuatles binnen beperkte grenzen te iwel de transacties van het Egalisatie geheim zijn, kan men toch wel na- in welke richting zij zich bewegen, let fonds reeds kort na de afkondiging de nieuwe monetaire politiek is'opge- i, door tegen afgifte van buitenland- deviezen de koersdaling van den gul- te remmen, is niet met zekerheid te en. Wel beschikte het over de hiervoor lodlgde middelen, in den vorm van een ag van f. 100 millioen aan goud, dat van de Nederland3Che Bank had over men, en dat, al naar gelang van be te, in Ponden of Dollars kon worden ezet, die dan op de markt gebracht ien worden. Het is mogelijk, dat het ezen hoofde ontstaande aanbod de ba- op een gegeven oogenblik heeft laten aan ten gunste van den gulden. Maar staat wel vast, dat de dalende koers- gtng van de buitenlandsche valuta's, de koersverbetering van den gulden, had kunnen doorzetten, indien de na- lijke verhoudingen hiertoe niet had- medegewerkt. De intrinsiek krachtige Ie van den gulden, die zich door psy- igische invloeden tijdelijk niet had laten gelden, treedt thans weer anger hoe meer op den voorgrond. Zij zich zelfs in zoo'n sterke mate ge- dat het Valuta-Egalisatiefonds, in- van een koersdaling van den gulden mmen, een koersstijging van onze va- moet trachten tegen te houden. Het hit alleen doen door op te treden als van de overtollige bedragen aan rs of Ponden, die op de markt komen Inderdaad zijn er aanwijzingen, dat transacties in den jongsten tijd, zelfs tij groote schaal zijn doorgevoerd. gang van zaken is niet alleen van ihenis voor de koersontwikkeling van gulden; hij grijpt ook op andere wijze P de verhoudingen hier te lande, via itwerking, die van de desbetreffende itles op de geldmarkt uitgaat. Om de Jopen van Ponden en Dollars te kun- hewerkstellingen. heeft het Egalisatle- s natuurlijk guldens noodig. Bij zijn mtlng is hierin voorzien, doordien het de beschikking heeft gekregen over nandsch schatkistpapier, met de be held, dit hetzij op de open geldmarkt walsen, hetzij het te beleenen bij de nandsche Bank, die hiervoor guldens lekt. Tot de plaatsing van schatkist- er op de open markt is het fonds tot erre niet overgegaan; wel kan uit den '1 gepubliceerden weekstaat van de rlandsche Bank worden afgeleid, dat hatkistpapler bij deze instelling is on- ehracht. De post „beleeningen", waar- dit papier valt, Is n.l. in de laatste mot een kleine f. 40 millioen geste- uan een toeneming van de crediet- van particulieren is deze stijging '8 met te wijten, omdat men bij de te- loordlge lage geldkoersen veel goed- *c °P de open markt terecht kan dan e circulatiebank De toenemende ruim- VJ eeldmarkt is voor een belangrijk ™t gevolg van de uitbreiding van de FJHatie, doordien de door de Neder- Bank aan het Egalisatiefonds u het schatkistpapier afgegeven gul- aan den omloop worden toegevoegd. e® uitbreiding van de biljettencir- om redenen van een gezonde ^politiek, natuurlijk zekere gren- E?ïï' Hel valuta-Egalisatiefonds zal «"tat tot in het oneindige kunnen wan met operaties als de bovenbe- t ufv)e oprichting van het fonds klaard, dat het niet in de bedoeling ligt, om natuurlijke koersbewegingen tegen te gaan. Mocht het Inderdaad blijken, dat het „natuurlijke niveau" van den gulden hoo- ger ligt dan dat, waarop het zich thans beweegt, dan zal hij daarop toch aanlanden; door het optreden van het Egalisatiefonds zal dit echter geleidelij ker geschieden dan wanneer men de markt geheel aan zich zelf zou hebben overge laten. In plaats van naar beneden, zal de gulden dan dus naar boven gaan „zweven". Hoewel men zich, bij de beoordeeling van de vooruitzichten onzer valuta, van deze mogelijkheid terdege rekenschap dient te geven, zouden wij ons toch niet aan een vaste voorspelling durven wagen. De omstandigheden op valuta-gebied zijn nog altijd uiterst labiel en van den eenen dag op den anderen kan er een onvoorziene wijziging intreden. Factoren, die thans een invloed ten goede op den guldenskoers uit oefenen, kunnen morgen verdwijnen of zelfs in hun tegendeel omslaan. Wij denken hierbij b.v. aan den invloed, die op den stand van den gulden wordt uitgeoefend door de Londensche aankoo pen van Nederlandsche fondsen, welke in de laatste week weer een zeer grooten om vang hadden aangenomen. Vermoedelijk gaat het hierbij niet alleen om belegging van Engelsch kapitaal, maar wordt ook een deel van het uit Frankrijk naar Engeland gevluchte kapitaal thans via Londen aan gewend voor het koopen van Nederlandsche effecten. Voor zoover deze aankoopen lou ter op speculatieve overwegingen geba seerd zijn, moet worden verwacht, dat bin nen een niet te lang tijdsverloop, wanneer een behoorlijke winst kan worden gemaakt de stukken weer zhlieh Worden verkocht. Zulke buitenlandsche verkoopen zouden dan een druk op den guldenskoers moeten gaan uitoefenen. - Voor een deel zijn de buitenlandsche aankoopen van Nederlandsche fondsen echter ongetwijfeld wel als blijvende be legging bedoeld, n.l. voor zoover zij ge schieden in den vorm van aankoopen van obligatiën. De koersverbetering, die sinds de depreciatie op de obligatiemarkt is in getreden, is dan ook stellig in de hand ge werkt door deze buitenlandsche vraag, die op zich zelf blijk geeft van het vertrouwen, dat het buitenland in de financiële en economische ontwikkeling hier te lande stelt. Daarnaast hééft echter ook voortdu rend van Nederlandsche zijde vraag naar binnenlandsche beleggingswaarden be staan. Men is hierbij ten deele vooruitge- loopen op de daling van den rentestand, die kon worden verwacht als gevolg van terugvloeiing van kapitaal uit het buiten land en het beschikbaar komen van „ge hamsterde" in den vorm van bankbiljetten of goud tijdelijk aan de markt onttrokken bedragen. De vraag moet worden gesteld, of nien hierop wellicht in een al te snel tempo vooruitgeloopen was. De obligatiemarkt heeft in de laatste weken zekere teekenen van vermoeidheid te zien gegeven, tot uiting komend zoowel in een lichte reactie der koersen als in de ongeneigdheid van beleggers, om genoegen te nemen met de emissie-voorwaarden van de leening der provincie Zuid-Holland (3%% rente bij een emlssle-koers van 99 3/4 De aankondiging der nieuwe leening heeft in zooverre een ongunstigen invloed op de beleggingsmarkt uitgeoefend, dat de oude staatsleeningen met lagen rentevoet (2%% N.W.S. en 3% staatsschuld! scherp in koers terugliepen. Het schijnt, dat er verkoopen hebben plaats gehad, om gelden vrij te ma ken voor de nieuwe leening, die wegens haar korten looptijd aantrekkelijker wordt geacht. Overigens waren staats- zoowel als gemeente-leeningen en pandbrieven tame lijk prijshoudend. De daling van den rentevoet vormt op zich zelf een stimulans voor den aankoop van aandeelen, omdat hun rendement, bij de te verwachten verhooging van de divi denden. veelal hooger zal komen te liggen dan dat op obligatiën op basis van den te- genwoordigen rentevoet. De beurs had ech ter nauwelijks nog deze aansporing noodig, om te komen tot de nieuwe „denderende hausse", die wij in de afgeloopen week heb ben meegemaakt. Alle voorwaarden hier voor waren aanwezig: optimistische ver wachtingen over de economische ontwikke ling hier te lande na de depreciatie, be vestigd door gunstige berichten uit de In dustrie, verdere prijsstijging voor tal van Indische producten en een willige New- Yorksche beurs na de Presidentsverkie zingen. Alle afdeellngen der fondsenmarkt heb ben dan ook hun deel gekregen van de koersstijging en verschillende aandeelen, die tot dusverre weinig of niet van de hausse hadden geprofiteerd, boekten dit maal eveneens sensationeele koerswinsten. De mededeeling omtrent de plaatsing van de order voor acht tankschepen door de Koninklijke Shell bij zes verschillende wer ven hier te lande leidde tot zulk een vraag naar de aandeelen der desbetreffende on dernemingen, waar tegenover nagenoeg geen aanbod stond, dat" er' op sommige da gen niet eens een noteering tot stand kon komen. Verwacht wordt, dat de order dér Koninklijke de winsten dezer scheeps- bouwmijen niet onbelangrijk zal doen toe nemen, terwijl het feit, dat eén order van zoo grooten omvang hier te lande geplaatst is, wordt beschouwd als een aanwijzing van den terugkeer van het concurrentievermo gen onzer industrie. De uitbreiding der tankvloot van de Ko ninklijke vestigde bovendien weer de aan dacht op de verbetering in den toestand op scheepvaartgebied, tengevolge van de uit breiding van het handelsverkeer, waarvan de Nederlandsche scheepvaartmijen ditmaal ten volle zullen kunnen profiteeren, omdat immers een groot deel hunner kosten in gedeprecieerde guldens wordt betaald, ter wijl de wereldvrachten op Sterling geba seerd zijn. In de Nederlandsche havens is thans geen enkel schip meer opgelegd. Naast de Mljen der wilde vaart, d.w.z. de mijen, die geen vaste verbinding onderhou den, maar hun schepen daarheen zenden, waar vracht te verkrijgen is, waren vooral ook de Indische lijnen gevraagd. Tot welke excessen het bij de „rush" op scheepvaart- aandeelen kwam, blijkt wel daaruit, dat een fonds als Stoomvaart Mij. „Noordzee", dat bij een noteering van 10% in het begin der week bijna als non-valeur gold, tot 40%, dus tot het viervoud van de aanvankelijke beurswaarde, steeg. Het.is duidelijk, dat op dergelijke overdrijvingen correcties wel haast niet kunnen uitblijven. De optimistische verklaringen van Dr. Philips in de jaarvergadering deden den koers der aandeelen, rekening houdend met het gedetacheerde dividend, in één dag tijds met 30% stijgen Aandeelen Unilever deden eveneens eeh.'fllhkq sprong omhoog, .op de motiveering, dat de gunstige divi dendverwachting nog niet in voldoende mate in de noteei-frig1 Verdisconteerd was. Tot de weinige fondsen, die bij de koersstij ging ten achter bleven, béhooren Aku's, omdat de vooruitzichten voor dit fonds in verband met de financieele structuur van het concern nog zeer onzeker worden ge acht. Ook aandeelen. Koninklijke waren, hoewel aanmerkelijk höOgèr, toch veel kal mer gestemd dan de andere toonaangevende fondsen. Bepaald sensationeel was de koersstijging op sommige dagen voor Amsterdam-Rub ber. voor Handelsver. '„Amsterdam" en voor andere aandeelen, die geïnteresseerd zijn bij rubber en vooral ook bij palmolie, het product dat speciaal na de depreciatie bui tengewoon groote winsten moet afwerpen. Tabanksaandeelen boekten ook een flinke koerswinst, waarbij rekening werd gehou den met hun vrij groote rubberbelangen, terwijl thee- en diverse .cultuur-onderne mingen eveneens tot aanzienlijke hoogere koersen gevraagd waren. Voor suikeraan- deelen uitgezonderd dan H.V.A. met haar groote belangen bij tal van andere, sterk in prijs gestegen producten bleef de koersverbetering binnen beperkte gren zen. Inderdaad verkeert de Indische sui kercultuur, ondanks de hoogere prijzen van den jongsten tijd, nog altijd in een ongun stige positie en kan Van dividendhervatting binnen afzienbaren tijd. slechts bij groote uitzondering sprake zijn. Tegen het einde der week sloeg de be langstelling van de locale afdeellngen over naar Amerikaansche .aandeelen, die door de hervatting der hausse te New-York weer aantrekkelijk waren geworden. Nu de hoop op intrekking der belasting op onverdeelde winsten door Roosevelt's herkiezing ver dwenen is, wordt een stroom van extra di videnden, als middel om deze belasting te ontgaan, tegemoet gezien. Het onbevredigende resultaat dezer lee ning. die voor een groot deel ongeplaatst Is gebleven had aanleiding gegeven tot de verwachting, dat de Nederlandsche Staat de verdere ontwikkeling van de kapitaal- mankt nog even zou afzien, alvorens met een nieuiwe leening te komen. De vooruit zichten voor de uitgifte van een 3% staatsleening konden immers weinig gun stig worden beoordeeld. De regeering komt thans met een 3 leening en, hoe vreemd het ook klinken moge, deze 3 leening heeft meer kans van slagen dan een lae- nlng van het type der 3% leening Zuid- Holland zou hebben gehad. Handig gebruik makend van den thans bij vele beleggers voorzittenden wensch, om te profiteeren van een euentueele verdere daling van den rentestand, werd de koers van uitgifte der nieuwe leening bepaald op 95% Bijzon der aantrekelijk wordt de leening daar door gemaakt, dat de looptijd Inplaats van op 40 jaar, zooals voor Nederlandshe staatsleeningen gebruikelijk is, gesteld is op 20 jaar. Elk jaar zal 5 «van het oor spronkelijke bedrag der leening worden afgelost, door middel van uitloting. De voordeelen van deze emissie-voor aarden boven de uitgifte van een 3% 'eening op omstreeks pari springen duide lijk in het oog. In de eerste plaats komt de effectieve rente, rekening houdend met de aflossingskansen, nog iets boven de 3% uitomdat Immers de aflossing a 100 plaats vindt. Maar bovendien verminderen de betrekkelijk groote mogelijkheden de kans op koersverlies, voor het geval, dat de daling van den rentestandaard niet verder moaht doorzetten. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4% Nederland 100 7/8, 100 3/8. 3 Nederland 96%, 93 7/8. 2'/. N.W.S. 85'/-, 82%, 83. Nederlandsohe Scheeosbouw 55, 72, 69 7/8. Kon. Mij. „De Schelde" 40 7/8, 60. 58. Rotterd. Droogdok 171, 200, 198%. Ver. Ohem. Fabrieken 34%, 44, 43. Werkspoor 35%. 50 49%. HollandAmerika-Lijn 97. 110. Houtvaart 47, 60, 59%. Nlevelt Goudrlaan 81. 100%. Ned. Scheepvaart Unie 81%, 98 96. Stoomv. Mij. „Nederland" 73%, 91, 89'/». Philips Gloeilampen 231. 290 ex div., 283%. Unilever 159 3/8. 178'/», 176%. Kon. Petroleum 399, 411'/», 410. Amsterdam Rubber 247, 276. 264, 270. Bandar Rubber 184, 198, 193. Handelsver. „Amsterdam" 408. 443'/», 433, 436 Dell Mij. 300 329 323 326 SPORTVLIEGERS TE SINGAPORE. RUSLAND KOOPT FRANSCHE LICENTIES. Door Rusland werd de licentie aange kocht der Fransche Potez-63-vliegtuigen. De Potez-63 is een gevechtsmachine, uit gerust met drie motoren. Ook Poien ver kreeg de licentie-rechten voor dit vlieg tuigtype. Morgen hopen zij te Batavia te arriveeren. Gistermiddag te 16,20 uur zijn de Neder landsche sportvliegers Heymans en Sluyter na een door mooi weer begunstigde vlucht te Singapore aangekomen. Te 6.28 uur gisterochtend vertrokken de vliegers van Victoriapoint naar Alorstar. Na een kort oponthoud aldaar werd om 12,20 uur weer gestart naar Singapore. Heden hopen zij Muntok te bereiken, om morgen de laatste étappe af te leggen naar Batavia, waar zij des morgens om elf uur hopen aan te komen. DE POSTVLUCHTEN. De Kievit is op de thuisreis te Jodhpoer aangekomen. Hedenmorgen te 7,30 uur is de „Rietvink" van Schiphol vertrokken voor de vlucht naar Indië. Aan boord bevinden zich zes passagiers, t.w. twee voor Karachi, twee voor Jodphur, een voor Rangoon en een voor Bangkok. Medegenomen ls 325 KG. briefpost, 25 K G. pakketpost en 62 K G. vracht. KRIJGT ZUID-LIMBURG EINDELIJK EEN VLIEGVELD? Reeds herhaalde malen werden van ver schillende zijden stappen ondernomen om tot een eigen vliegeveld in Limburg te ge raken. Naar men ons mededeelt is thans uit het Werkfonds f. 582.000 uitgetrokken voor den aanleg van een luchthaven langs den weg Heerlen-Valkenburg op den Hulsberg. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherij-medewerker). Na den storm van de vorige week is de visscherij zeer ruim geweest. Vangsten van 200 en 300 kantjes per nacht waren geen uitzondering; een groot gedeelte van de vloot keerde dan ook met volle ladingen huiswaarts. Enkele schepen hadden ten gevolge van den storm een gedeelte van de vleet verloren, wat een groot verlies voor de betreffende reederijen beteekent. Het mee- rendeel der schepen had echter slechts ge ringe schade aan het vischtuig bekomen. De meerdere aanvoer, in vergelijking met het vorig jaar, neemt wekelijks nog toe en bedriegen de vooruitzichten niet dan zul len we spoedig 200.000 kantjes meer aan gebracht hebben dan in 1936. Tot nu toe is er voor den handel nog wei nig gelegenheid geweest om wat voorraad te vormen; thans wordt hiermede echter een aanvang gemaakt. Deze maand zal het laatste gedeelte van de Russische order, in totaal 23.000 Schotsche vaten, geleverd worden. Van een verderen verkoop ver neemt men thans niet. Volgens de berichten uit zee is de vis scherij deze week belangrijk minder dan de laatste dagen van de vorige week. Blijft het weer goed, dan kan de Engelsche wal. echter nog wel wat haring geven. De eerste schepen zijn ook reeds naar het Kanaal vertrokken om daar hun geluk te be proeven. De prijzen voor versche haring, die de vorige week tot een zeer laag peil waren ingezakt, konden zich ih'dén lóóp v'atl deze week herstellen, DE TREILVISSCHERIJ. Er werden deze week zoowel door de stoomtrellers als door de motorloggers be vredigende reizen gemaakt. Men krijgt wel den indruk dat de treilvisscherij langzaam aan het verbeteren is. De omzet van de in den Rijksvischhal verkochte visch over de maand October vertoonde een stijging van ongeveer 10 pet. teh opzichte van de over eenkomstige maand van het vorig jaar. Dit is voor het eerst in een zeer lange periode, dat de maandvergelijking éen stijging in plaats van een daling aangeeft; het wijst dus ook reeds op een verbetering in den toestand. Daar het contingent, grove visch, dat Engeland naar Frankrijk mag 'zenden, uit geput is, verwacht men een grootere vraag naar deze soort visch. Wij mogen nog een zeer belangrijk kwantum naar Frankrijk zenden, zoodat de marktvooruitziohtèn voor grove visch niet ongunstig zijn. 9. Thijsje hoorde daar in een der kerkers praten; hij had onmid'lijk in de gaten, dat daar de booze Sohrielkop zat, die nog een slecht humeur steeds had. Zooals je je nog wel herin'ren kan werd deze kwade kleine man als hij boos was zóó ontzettend groot, dat hij een vreeselijken aanblik bood. Thijs bond hem indertijd in boeien, waar hij van woede toen in vast ging groeien; nog altijd was hü niet die boeien kwijt. De gevangenschap maakte hem kwaad.je begrijpt hoe zooiets gaat. Toen Tlhijsje eens naar binnen keek, zag hij hóe versclirikTijk boos die Schrlelkop leek; en hij hoorde 'm zeggen; ,,'k Zal dien koning Bosenkwa eens zelf in- boeien leggen! Als 'k dien man nu nog eens zie, komt hij wis en drie niet zoo gemakkelijk weer van me af!" 't Was dit gezegde nu, dat'Thijsje "n Ingeving dan gaf! 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11