STEGE MANS LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 7 November 19]( Is rooken onvrouwelijk? c: BINNENLAND Noordwijkerhout. bij VLASVELD OUDf /imge^1,2° MENU VOOR DE WEEK ALLERLEI £235 Als we de oudere generatie mogen ge- looven, ls de rookende vrouw 'n bedenkelijk tijdsverschijnsel, 'n teeken van verval. Maar ls dit niet wat overdreven? Zeker heeft de geest van den tijd ook 'n woordje mee te spreken en die heeft ontegenzeg gelijk veel vrijheid voor de vrouw gebracht, met dien verstande, dat ze in die vrijheid toch ook weer 'n mode volgt en doet, wat de anderen doen. Vragen we aan verschil lende vrouwen: „Waarom rook je eigen lijk?", dan zullen negen van de tien ant woorden: „omdat ik 't lekker vind", of ,,'t wekt me op en kalmeert m'n zenuwen"; maar bij tien van de tien speelt ook de mode van 't rooken een rol. 't Is een genotmiddel, niet meer, maar ook niet minder dan snoeperij, thee, koffie. Er zijn nu eenmaal van die kleine mate- rieele genoegens, die het leven op gepaste wijze veraangenamen, als ze met mate ge noten worden, die zelfs onzen levensmoed kunnen verhoogen Nu zullen streng asce tische naturen dit alles onnoodig vinden, het zelfs 'n bewijs van 'n zwak karakter noemen. Maar is 't niet juist 'n gaaf mensch, die ergens, misschien diep verbor gen, zoo'n zwak plekje heeft wat zoo bp 't eerste gezicht 'n contra dictio lijkt. Nu is de sigaret niet heelemaal op één lijn te stellen met bonbons of koffie: de manier, waaróp gerookt wordt, is voor de vrouw van meer gewicht dan het rooken zelf. Het hanteeren van de sigaret, zooals het hanteeren van den waaier door de vorige generatie, veronderstelt 'n zekere elegance, die helaas lang niet altijd aan wezig is; voor het rooken moet men de handen en de bewegingen hebben. Ik ge loof dan ook, dat in 't algemeen gesproken, het rookgenot voor de vrouw in de eerste plaats van aesthetischen aard is en 't er voor de meesten niet zoo heel erg op aan komt. welke tabak er in 'tsierlijke staafje verwerkt ls als 'tmaar sierlijk is. Is dit misschien ook de reden, waarom haast alle vrouwen liever dunne dan dikke sigaretten rooken en ze zich niet aan sigaren wagen? Vinden we daarom op aesthetische gron den het beeld van de oudere vrouw, die in een restaurant de eene sigaret na de andere in rook doet opgaan, zoo pijnlijk, dat we ons lichtelijk schamen voor onze sekse? Dat rooken is zeker niet vrouwelijk, eerder 'n parodie op de vrouw. Evenmin is 't plezierig 'n rookster nonchalant in een stoel te zien hangen en met vingers, geel- getopt door de nicotine, sigaret na sigaret te zien verwerken. 't Gaat weer om. de manier waaróp. Er zijn dan ook heel wat vrouwen, die 't rooken och, wel genoeglijk vinden, maar 'ttoch in de eerste plaats doen, al willen ze dat niet altlid erkennen, terwille van de houding, om flink te schijnen, om mee te doen aan moderne gewoonten. Niet waar. 'n houding van cynische wereldver achting wordt zoo goed gecompleteerd door 'n onverschillig afhangende hand. die losjes 'n sigaret tusschen de vingers houdt. De jachtpartij te Een goede vangat De jachtpartij te Noordwijkerhout. waar aan ook Prins Bernhard deelnam, is uit nemend geslaagd, ondanks het slechte weer. Want een doordringende regen bleef den ganschen middag doordrenzen, het geen echter geen deprimeerenden Invloed had op de deelnemers, die vroolijk en op gewekt bleven. De vangst bedroeg 181 fazanten, 23 houtsnippen, 31 konijnen en eenige patrijzen. Eerst te ruim hall vijf eindigde de jacht, waarna de Prins met een deel van het gezelschap per auto vertrok naar de villa van baron K. J. G. van Hardenbroek, burgemeester van Bennebroek, waar H.K.H, Prinses Juliana haar verloofde opwachtte en men gezamenlijk dineerde. In verband met ons verslag van gisteren, zij gemeld, dat de jacht niet onder leiding stond van den heer C' Duivenvoorde, doch onder die van zijn zoon, den heer P Dui venvoorde. Deze is zijn vader, die nu 81 jaar is en .belangstellend was komen kijken als opziener opgevolgd en bewoont nu reeds sinds jaren het nieuwe jachthuis „Paardenkerkhof". Hij verzorgde met zijn echtgenoote de gasten van gisteren, die hun lunch alle eer aandeden. De bij het gezelschap eveneens zoo zeer bekende „Kees en Maartje", genieten thans op hoogbejaarden leeftijd een pensioen, hun toegekend door wijlen jhr. mr. W, G. Dedel wegens langdurigen en trouwen dienst. De „oude Kees", gisteren present op het Jachtveld, werd door jhr. mr. C. Dedel voor gesteld aan den Prins, als een der oudste dienaren van zijn vader. De Prins gaf hem de hand en wandelde een eindweegs met hem op. onder een har telijk gesprek. 6 November is voor de gemeente Noord wijkerhout een dag van beteekenls geweest, die nog lang bij velen in mooie herinne ring zal blijven. De drijvers vooral hadden een goeden dag! o BORGSTELLINGFONDSEN VOOR KLEINE MIDDENSTANDERS. De minister heeft geen bezwaar tegen deelneming der noodlijdende gemeenten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in verband met tot hem gerichte verzoeken van noodlijdende gemeenten en gemeenten, welke voor een extra-bijdrage uit het werkloosheidsfonds in aanmerking komen aan de Ged. Staten der provin ciën bericht, dat in beginsel geen bezwaar bestaat tegen deelneming van bedoelde gemeenten in borgstellingfondsen ten be hoeve van middenstanders, mits deze fond sen door den minister van Handel. Nijver heid en Scheepvaart ziin erkend. Nader overleg omtrent raadso-sluiten, waarbij tot die deelneming wordt besloten, acht de Maar wat nog komischer aandoet, dat is de vrouw, die eigenlijk heelemaal niet van rooken houdt, maar 't alleen doet uit zucht tot navolging. Gewoonlijk rooken die nog onhandig en onelegant ook; ze puffen kleine rookwolkjes uit, stooten asch af, die er nog niet is, dankbaar dat de sigaret ook zonder hun hulp weer wat verder is opge brand, terwijl het mondstuk na den twee den trek al 'n vochtig kwastje is. Zij kun nen zich niet voorstellen, dat. afgezien nog van den smaak, voor meditatieve naturen alleen al het zien van de mooie kleur het „bleu de fumée" van de laatste mode en de sierlijke wendingen van de rook 'n werkelijk genieten kan zijn, dat insplree- rend en rust gevend kan werken. Natuurlijk ls overdadig rooken altijd af te keuren en niet alleen voor de vrouw. Maar geldt dit niet voor alles, waar „te veel" voor komt? Al was 't alleen maar, omdat alle onmatigheid tot de slechte manieren behoort. En juist dit teveel roo ken brengt de tegenstanders in 't geweer; maar wie zoo vol heilige verontwaardiging zegt: „Wat vind ik dat vele rooken voor 'n vrouw toch afschuwelijk!" (met de bij gedachte: „Dat doe ik toch maar niet"l, drinkt misschien zelf tien kopjes sterke koffie per dag en demonstreert aldus 'n anderen vorm van verslaafdheid, die even verkeerd is. Hoe is dat spreekwoord ook weer van de balk en de splinter? Nu schijnt, volgens de psychiaters, het overmatig rooken. evenals te veel snoeoen. te veel speceriien gebruiken, ook vaak 'n gevolg te zijn van een psychisch defect en in dat licht beschouwd kan het vele rooken ook als tijdbeeld gezien worden. De vele ontmoedigden, met gebrek aan zelfver trouwen, zoeken onbewust het tekort aan te vullen met Iets, dat hun plezierig aan doet en dat binnen hun bereik ligt; de eejaagden zullen zoeken naar iets. dat hun rust geeft of hen opwekt, 'n Harmonisch mensch met 'n voldoende dosis zelfcontrole zal dus niet gauw de grenzen overschrijden tusschen het „Juist genoeg" en „teveel". Toch Ls en blijft nicotine, ook in kleine hoeveelheden, een vergif en vooral voor de vrouw kan rooken nadeellge gevolgen heb ben; uw dokter kan u daar meer over ver tellen 'tls slecht voor de oogen. het hart, terwijl ook de friss-be tint bij rooksters vlugger verdwijnt „Maar. zegt de pro sigaret vrouw, zoo'n enkele keer zal toch niet zoo erg zijn! 'tls soms zoo gezellig en er kan zoo ongezocht 'n hiaat in 't gesprek mee gestild worden". Vele mannen beweren, dat ze beter kunnen denken, terwijl ze rooken: waarom zou dit bij vrouwen ook niet het geval zijn? Bekend is 'took, dat bij 'n gewichtige con ferentie de atmosfeer gemoedelijker wordt als de heeren aan den sigaar toe zijn. Herinneringen aan de vredespijp? Zou ook bij vrouwenvergaderingen de sigaret niet 'n element van meer waar deering en soepelheid brengen m de niet altijd zachtzinnige stemming? Maar mis schien zouden de nlet-rooksters daarin veer aanleidig vinden tot heftige debat ten; hoe spelen mannen dat klaar, daar zijn toch ook nlet-rookers bij? Hoe het zt): gerookt wordt er door ons vrouwen en niet weinig. De laatste Jaren minister niet noodig. tenzij het bedrag van de deelneming ln het kapitaal der fondsen meer dan 10 cent per inwoner bedraagt en/of deelneming iir het jaarlijksch Inko men, gedurende de eerstvolgende vijf Ja ren meer zal bedragen dan twee cent per Inwoner per jaar. o HET PRINSELIJK HUWELIJK. H. M. de Koningin bezoekt het Haagsche stadhuis. Gistermiddag te 4 uur heeft H. M. de Koningin een kort bezoek gebracht aan het Haagsche stadhuis. De Koningin werd ontvangen door den burgemeester van Den Haag. mr. S. J. R. de Monchy, met wlen Zij zich in de burgemeesterskamer gedurende eenigen tijd onderhield. Vervolgens nam de Koningin de burgemeesterskamer en de eerste klas trouwzaal In oogenschouw, waar het burgerlijk huwelijk tusschen Prinses Juliana en Prins Bernhard zal worden vol trokken. Kort voor half vijf is H. M de Koningin naar het Paleis Noordelnde teruggekeerd. o KERSTGAVEN VOOR DE ARMEN. Heffingvrij vet en margarine. Evenals vorige Jaren heelt de Nederland- sche Zulvelcentrale besloten, haar mede werking te verleenen, opdat met Kerstmis ten behoeve der armen bak- en braadvet, gesmolten rundvet, gesmolten reuzel en/of onvermengde margarine vrij van heffing verstrekt zal kunnen worden door in aan merking komende vereenigingen. Daarom trent ls het volgende bepaald: De verstrekking van genoemde produc ten aan daarvoor in aanmerking komende behoeftlgen zal moeten geschieden door vereenigingen of instellingen van welda digheid. Slechts die personen kunnen kerstgaven in bovengenoemden zin bekomen, die op geenerlei wijze steun, hetzij in geld of ln natura, van rijks- of gemeentewege ont vangen en niet reeds op grond van de be staande bepalingen voor verstrekking van onvermengde margarine tegen goedkoopen prijs in aanmerking komen. Derhalve kunnen de weldadigheidsver- eenigingen voor het verkrijgen van bak- en braadvet, gesmolten rundvet, gesmolten reuzel en/of margarine, vrij van heffing, bij de Nederlandsche Zulvelcentrale alleen aanvragen inzenden, indien en voorzoover zij steun verleenen aan personen, die niet reeds op grond van de bestaande bepalin gen voor de verstrekking van onvermengde margarine in aanmerking komen. Vereenigingen en instellingen, welke aan deze voorwaarden voldoen en voor de ver krijging van de genoemde producten vrij van heffing in aanmerking willen komen, worden ultgenoodigd, zoo spoedig mogelijk een aanvraag bij de centrale in te dienen op daartoe bij haar te verkrijgen formu lieren. Alleen volledig ingevulde en ondertee- kende aanvraagformulieren, welke uiterlijk 28 November 1936 in het bezit zijn der Ned. Zuivelcentrale. Laan van Meerdervoort 84, 's-Gravenhage, kunnen in behandeling worden genomen. De uitreiking der „Ker-tgaven" aan de daarvoor in aanmerking komende behoef- tigen zal geheel gratis moeten geschieden VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld jgggAal.y11/.^ POEZP/TBQOT 22 8769 (Inges. Mcd.) MAANDAG: Gevulde uien, aardappelen, rijstpudding met bessensap. Recept: Gevulde uien. - Kook 4 Llssa- bonsche uien half gaar in kokend water met zout. hol ze voorzichtig uit en vul ze met smakelijk aangemaakt kalfsgehakt, on geveer >/i ons per ui, waardoor ook nog een eetlepel gehakte peterselie en een theeleppel kerry geroerd ls. Zet de uien In een vuurvast schaaltje, bedruip ze met 'It ons gesmolten boter en wat paneermeel en laat ze ongeveer 1 uur ln den oven gaar stoven. DINSDAG: Runderstaartstuk (2 dagen), gestoofde peertjes, aardappelpurée, beschuit met kaas. Recept: Gestoofde peertjes. - Schil 1 KG. peren, snijd ze In de helft en ver wijder steeltjes, klokhuizen en pitten. Zet ze op met 'It L. water, 'h ons basterdsuiker ls zelfs de gewoonte ingeslopen om tijdens den maalttjd te rooken, tusschen de ver schillende gangen, tot groote ergenls van werkelijke fijnproevers; volgens hen komt dit noch het culinair genot, noch het rook- genoegen ten goede Waarom doen we het dan toch? Omdat de anderen het doen? Om vooral niet de kans te loopen niet voor „vol" te worden aangezien? -Terwijl we toch overigens zoo gTaag 'n persoonlijkheid zijn en buiten de massa willen uitsteken! Ten slotte nog dit: laat elke vrouw toch voor zichzelf uitmaken of ze rooken wil of niet; onvrouwelijk behoeft het niet te zijn. Integendeel, onze vrouwelijke intuïtie zal ons leeren, waar en wanneer we het rooken moeten nalaten, ondanks alle vrijheid van dezen tijd. Elke vrouw met 'n greintje in nerlijke beschaving en 'n beetje gevoel voor verhoudingen, zal b.v. niet rooken ln tegen woordigheid van oudere menschen, die 'n uitgesproken afkeer hebben van rookende vrouwen. En wie dat gevoel voor verhou dingen mist Ja, dat zijn ook de men schen, die gewapend met 'n ritselend zakje bonbons naar 'n concert gaan. „Ze leeren 't nooit", om 't populair uit te drukken. CRITICA. en wel vóór 2 Januari 1937. Berekening van kosten ln eenigen vorm aan de be deelden ls derhalve niet toegestaan. De merken (banderolles) voor het ge smolten vet en/of de gesmolten reuzel, be nevens de wikkelpapieren voor de onver mengde margarine, bestemd voor de kerstgaven 1937, zullen slechts geldig zij tot 1 Februari 1937, zoodat degenen, aan wie deze producten zijn uitgereikt, deze vóór dezen datum zullen moeten hebben opgebruikt. De prijzen, waartegen de leveranciers bak- en braadvet, gesmolten rundvet en/of gesmolten reuzel, bestemd voor Kerstga ven, vrij van heffing, aan de bedoelde vereenigingen zullen mogen leveren, zijn vastgesteld op: Ten hoogste f. 0.44 per K G. voor ge smolten rundvet, ten hoogste f. 0.32 per KG. \oor bak- en braadvet, ten hoogste f. 0.60 per K G. voor gesmolten reuzel. o HET NATIONALE GESCHENK. Onderdeel van het jacht zal worden geschonken door beoefenaren der watersport. De groote blijdschap, die in het geheele land heerscht over de verloving van H.K.H Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard leeft ook in de watersportwereld. Maar voor de beoefenaren dei- watersport bestaat een bijzondere reden tot verheu genis ln het fe;t, dat het vorstelijk paar groote ingenomenheid heeft uitgesproken over het vooruitzicht, dat het nationaal huwelijksgeschenk in de eerste plaats zal bestaan uit een jacht, een Jacht voor de binnenwateren, dat onze toekomstige Vorstin en Haar Gemaal nader tot de watersport zal brengen. Uit de watersportwereld zijn van ver schillende kanten stemmen opgegaan dat door de geheele watersport een bepaald onderdeel van dit jacht zal worden gege ven om te toonen, hoezeer zij zich verheu gen in de keuze van dit geschenk. Het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk ls ln deze geraadpleegd en heeft zich direct met dit denkbeeld vereenigd. De Koninklijke Verbonden Nederland sche Watersport-Vereenigingen, de Konink lijke Nederlandsche Motorboot-Club, de Nederlandsche Roeibond, de Noord-Neder- landsche Watersport-Bond en de Neder landsche Kanobond hebben zich tot tolk gemaakt van dit plan en hebben een op roep gericht tot alle watersportbeoefe naren, om voor het doel bij te dragen. TERAARDEBESTELLING LID DER BEMANNING VAN DE SCH 179. Op de algemeene begraafplaats te Sche- veningen is gistermiddag het stoffelijk overschot van Zier Taal, een der slacht offers van de scheepsramp van de Sch. 179, wiens lijk Dinsdag ls aangespoeld, ter- o o rrjoKpcfplH De belangstelling was buitengewoon groot. Honderden Schevenlngsche vlsschers en visschersvrouwen waren gekomen om hun makker een laatsten groet te brengen. Onder de aanwezigen waren o.m. oud- vice-admlraal Jhr. G.L. Schorer, mr. J. H, Kiewiet de Jonge, voorzitter, en Joh. A. Mulder, secretaris van de reedersvereenl- ging Nederlandsche haringvisscherlj, en de en wat kaneel, breng ze aan den kook en laat ze 5 a 6 uur heel zachtjes koken tot ze mooi rood en zacht zijn; schep ze in een schaal en bind het vocht met een eet lepel aangemengde sago. WOENSDAG: Koud rundvleesch, andijvie, aardappelen, appelbeignets. Recept: Appelbeignets. - Snijdt 10 goudrenetten in dikke plakken, na ze ge schild en geboord te hebben; meng 2 ons bloem met 3 kopjes spuitwater tot een goed beslag, roer er 1 theelepel zout en </t 017: basterdsuiker door. Dompel de appelschij ven in het beslag en bak ze ln heet frituur vet knappend en bruin. Bestrooi ze dik met poedersuiker. DONDERDAG; Varkensbiefstuk met knolselderij en aardappelen, flensjes met room. •Recept: knolselderij met aardappelen. - Kook 1 KG. aardappelen en 4 selderij - knollen gaar en snijd ze in schijfjes. Maak een gebonden saus van 'It ons boter. 3 eet lepels bloem, blikje tomatensaus, fijn ge snipperd uitje en snuifje peper en roer hierdoor voorzichtig de plakjes aardappel en selderij. Laat alles op een zacht vuur nog even stoven. VRIJDAG: Gestoofde makreel, aardappelen, worteltjes gebakken grutjes met stroop. Recept: Gestoofde makreel. - Wasch de schoongemaakte visch en wrijf ze in met zout. Schik ze in een schotel, doe er 2 ons boter, 2 kopjes water en ln schijfjes gesneden citroen bij. Bestrooi alles met paneermeel en laat de vlsch een half uur onder herhaaldelijk bedruipen, zachtjes gaar stoven. ZATERDAG: Bruine boonen met gebakken spek, pommes frites. wentelteefjes. Recept: Pommes frites. - Snijd 1 KG. geschilde aardappelen ln blokjes of schijf jes. wasch ze en droog ze ln een schoonen doek goed af. Bak ze dan bij gedeelten in kokend frituurvet knappend bruin, laat ze op grauw papier uitlekken en bestrooi ze warm met fijn tafelzout. Doe ze nooit in een gesloten schaaltje, daar ze dan taal worden. ZONDAG: Koninginnesoep, kalfoesters met compote, rlz glacé. Recept: Riz glacé. - Kook 'It pond rijst gaar in 3/4 L. water en snufje zout; roer er, als de rijst gaar is, het uitgeperste sap van 3 citroenen door en 1 ons basterd suiker, t eidooier en 1 met 1/4 L. slagroom stijfgeklopt eiwit. Meng alles luchtig door elkaar, doe er 6 blaadjes geweekte en op geloste gelatine door en giet ze in een met water omgespoelden puddingvorm. heer M. Vrolijk, namens de reederij Frans Vrolijk Nadat in het sterfhuis een korte rouw dienst was gehouden door ds. Evenhuis vertrok de stoet naar de algemeene be graafplaats, waar men tegen twee uur arriveerde. Aan de geopende groeve sprak allereerst de heer M. Vrolijk, die op treffende wijze beschreef, hoe de ramp in dien ontzetten- den nacht moet zijn gebeurd, en wat de opvarenden beleefd moeten hebben. Er was veel medeleven geweest met de nabestaanden van de slachtoffers en het bezoek van de Koningin moet voor velen een verzuchting van het schrijnende leed geweest zijn. Ds. Evenhuis dankte allereerst namens de weduwe van den ontslapene en schetste vervolgens Taal als een harden werker en een goeden kameraad voor allen. Maar wij eeren, aldus spreker, niet alleen zijn na gedachtenis, maar die van allen, die bij de ramp van de SCH. 179 om het leven zijn gekomen. WIJ zijn thans één ln verslagenheid en deelneming. Een familielid van den overledene dankte voor de belangstelling en verzocht den aanwezigen Ps. 119 aan te heffen. Dit was het slot van deze eenvoudige, doch treffende plechtigheid. 0— INSTALLATIE DER CENTRALE HUISARBEIDSCOMMISSIE VOOR DE SCHOENINDUSTRIE. De directeur-generaal van den arbeid, dr. ir. A. H. W. Hacke, heeft op het ge meentehuls te Tilburg de eerste centrale huisarbeidscommissie, n.l. die voor de schoenindustrie, geïnstalleerd. In zijn rede wees de directeur-generaal er op dat jarenlang door verschillende per sonen en organisaties is geijverd voor een wettelijke regeling van de huisindustrie, noch het heeft tot 1933 geduurd, eer deze actie een positief resultaat opleverde ln den vorm van de totstandkoming van de huisarbeidswet. Doch ook toen was de overwinning nog niet volledig bevochten en moesten er nog ca. 3 jaren verloopen aleer de wettelijke bepalingen in werking traden. Spr. bracht hulde aan alle onvermoeide 6trijders voor een wettelijke bescherming van den hulsarbeider. Speciaal gingen daarbij zijn gedachten uit naar hen, die ln 1906 de vereenlging voor de Nederlandsche tentoonstelling van huis-industrie op richtten, welke vereeniging er zooveel toe heeft bijgedragen, dat de misstanden, die In de huisindustrie bestonden, meer open baar werden. Spr. memoreerde de namen van mgr. dr. Nolens, prof. de Vooys. Zaalberg en Veld man. Van de thans in werking getreden bepa lingen behooren die, welke betrekking heb ben 00 de huisarbeidscommissies zeker niet tot de minst belangrijke. Integendeel De hulsarbeidscommissies, speciaal de centrale huisarbeidscommissies, kunnen ln deze materie een zeer mooie taak vervullen. Naast de gevallen, waarin hun medewer king wettelijk voorgeschreven is, of ver zocht wordt, hebben zij de bevoegdheid ook op eigen Initiatief nuttig werkzaam te zijn in het belang van den hulsarbeider Voor hen, die sociaal voelen, ligt hier een benijdenswaardige, doch oók moelliike taak. Gij betreedt een terrein aldus be- s.oot de directeur-generaal dat nog on ontgonnen ls. waar ongetwijfeld veel voet angels en kjemmen liggen, doch dat bij 1814 (instK. ktaj Eenvoudig Menu. Zalm op geroosterd brood, spinazie mtt met oeufs pochés, vruchten. Recept: Zalm op geroosterd brood.- Rooster 8 dunne sneedjes wittebrood zon- der korst of gebruik Weerter beschuit; b». smeer ze dik met goed koude boter en belt; leder sneedje flink met gerookte zalm. Hii 1 hardgekookt ei in kruimels, leg op ieder sneedje brood wat mayonaise en strooi er de eikrutmels luchtig overheen. Laat het respect, dat gij ondergeschikts] inboezemt, niet ontaarden ln angst. Een allemansvriend is eigenlijk iemand, die niemand bemint. Wijze menschen weerleggen meer mtt zwijgen dan met zeggen. Voorrecht gaat vaak vóór recht. Er kan geen geestdrift zijn, waar minde geest dan drift is. Laat uw daad steeds grooter ztjn dan uw woord. De zekerste weg tot het geluk is, dit tu volle te verdienen. Wees de dienaar uwer omgeving zonde ooit haar slaaf te zijn. Routine snapte het talent niet zelden ik beste beten weg. Vrouwenraad ls kleine raad, Volg hem, het ls fijne raad. 1844 (Ingez. Med.) goede bearbeiding veel vrucht kan op* leveren. Tot voorzitters werden gekozen resp. van de werknemers C. Roestenberg w Kaatsheuvel en van de werkgevers C. Rj" ming te Waalwijk, terwijl tot secretarU werd benoemd mr. B. J. M. van Spaen- donck te Tilburg. Het ligt ln de bedoeling van de commis sie haar werkzaamheden aan te vangt" met een onderzoek naar den omvang I' en den toestand In de huisindustrie, voor zoover de schoenfabricage betreft. o VERZEKERINGSDAG. In het Koninklijk Instituut van W' nleurs ls vandaag te Den Haag de der tiende jaarlijksche verzekeringsdag gehou den vanwege de vereeniging voor de ver zekeringswetenschap. In de ochtendzitting leidde mr. K. Jans- ma, uit Amsterdam, het onderwerp: „K" nieuwe verzekeringstheorie" in. 0 VERSPREIDE BERICHTEN. Bli Kon Besluit is met ingang van jj November benoemd tot burgemeester gemeente Leerdam A. Hanemaaijer. De heer Hanemaalier is oud-wethoud» van financiën en van bedrijver, der af' meente Rotterdam en lid van den P" meenteraad aldaar. 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10