TRIUMPH LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag i November 193( NET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN STADSNIEUWS De nationale feestdag. Societas Studiosorum Reformatorum. m 'n Smaak die wel een triomf moest zijn BINNENLAND. PRINSELIJK HUWELIJK VASTGESTELD OP DONDERDAG 7 JANUARI 1937. (Ie Blad). Z. D. H. PRINS BERNHARD MET EEN GROOT GEZELSCHAP OP DE JACHT TE NOORDWIJKERHOUT. (3e Blad). Prins Berrihard Bij de ministers Colijn en van Schaik. (Binnenland, 4e Blad). jWaarschijnlijk vervallen de provinciale auto- en motorletters. (Binnenland, 4e Blad). Het Rijtijdenbesluit door de Eerste Kamer goedgekeurd. (Pari. Overzicht, 5e Blad). Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg bij Hoek van Holland. (Gemengd, 3e BI.) Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Rijksbegfooting. (6e BI.) BUITENLAND. Groote rede van Eden over de Britsche buitenlandsche politiek. (3e Blad). Het Fransche parlement weer bijeen. (Bui tenland, 3e Blad). Nadere cijfers over de verkiezingen in Amerika. (Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De collecte van morgen. Wij herinneren eraan, dat morgen ochtend een collecte langs de huizen en morgenmiddag een straatcollecte met muziek zal worden gehouden, welke beide beoogen een zoo groot mogelijk bedrag bijeen te brengen teneinde een zoo luisterrijk mogelijke feestviering te kunnen organise eren. w anneer straks over het geheele land het huwelijksfeest van onze geliefde Prinses wordt gevierd. De Israëlieüsche ingezetenen zullen op een nader te bepalen dag in' den loop der volgende week in de gelegenheid worden gesteld ora hun bijdragen te offeren. Collectanten voor morgenochtend kun nen zich hedenavond nog aanmelden bij den heer F. I. «Groot Enzerink, Witte Singel 106; zij, die voor de inzameling van morgenmiddag hun daadwerkelijke medewerking willeh verleenen, gelieven zich morgenochtend in de sociëteit „Ami- cita" op te geven. Moge het resultaat een feestviering toelaten. Leiden en hare nauwe betrek kingen *met het Vorstenhuis in alle op zichten waardig 1 Naar wij vernemen zal ook hier ter stede een Commissie worden samenge steld, met het doel gelden in te zamelen voor de aanbieding van een huwelijks geschenk aan H.K.H. Prinses luliana. Eenige besprekingen dienaangaande hebben reeds plaats gehad. Wij komen hierop nader terug. Gelijk bekend kunnen voor dit doel nu reeds bijdragen worden gestort aan het Bureau van ons Blad of op onze giro rekening nr. 57055. Zevende lustrum der afdeeling Leiden. Rede van prof. dr. G. J. Sizoo. De afdeeling Leiden van de Societas Studiosorum Reformatorum herdacht giste ren en vandaag haar zevende lustrum. Dit lustrum Is voor een groot gedeelte in den intiemen kring van leden en oud-leden ge vierd, waarbij alleen vermelding verdient, dat tijdens de huishoudelijke vergadering, welke gisteren ls gehouden de aanbieding plaats vond van een nieuwe vaandel aan de afdeeling. Hedenmiddag werd in het groot-audito rium van de Universiteit een openbare bijeenkomst gehouden, bijgewoond door vertegenwoordigers van Curatoren en van den Senaat, alsmede door deputaties van verschillende studenten-vereeniglngen. In deze vergadering hield prof. dr. G, J. Sizoo, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam een rede over het onderwerp: Fragmenten uit de geschiedenis der be trekkingen tusschen natuurwetenschap en religie. De geschiedenis der natuurwetenschap, aldus spr., is door de eeuwen heen door vlochten geweest met die der religie. Reeds bij het begin van de geschiedenis teekenen zich de hoofdlijnen daarvan af. In de conceptie der Grieksche atomistiek wordt alle gebeuren herleid tot de doellooze be weging der qualiteitslooze atomen, volgend de blinde noodzakelijkheid der wetten van druk en stoot. Zij vindt in de materie het kernprincipe van haar natuurverklaring, heeft de tendens de idee van het godde lijke te elimineeren en wordt tot het voer tuig van een practisch atheisme De Aristoteliaansche conceptie daarentegen culmineert in de idee van god, als de on bewogen beweeggrond van het zijnde, het hoogtepunt van de hiërarchische wereld orde, het ideaal der pterfectie. In de middeleeuwen werd het christelijk cenken over de natuur sterk beïnvloed door de conceptie van Arlstoteles. In zijn verwen-ping van de pluraliteit en van de oneindigheid der wereld, in zijn dualisme tusschen het „hemelsche" en het „aard- sche", in zijn theologie, in zijn geocentrisch wereldbeeld meende men mogelijkheden van" aansluiting te zien. Toch is er een radicale tegenstelling tusschen den onbe wogen, slechts zich zelf kennenden god van Aristoteles, en den werkenden. Zichzelf openbarenden God der Schriften. Deze tegenstelling staat op den achtergrond van den strijd, dien de christelijke denkers hebben gevoerd tegen de astrologie, die in het Aristotelisch systeem wijsgeerig was gerechtvaardigd. Als de kerk nauwe aansluiting zoekt bij Arlstoteles, zijn zonen dier kerk reeds bezig de basis van diens systeem wijsgeerig te ondermijnen. Copernicus verwerpt het ge ocentrisch wereldbeeld. Galilei constateert de physische gelijksoortigheid van „hemel sche" en „aardsche" lichamen. Stevin en Galilei leggen de grondslagen van de cine- matica der aardsche lichamen. Kepler doet hetzelfde voor de hemelsche. Op al deze punten wordt Aristoteles weerlegd. Deze overgangsperiode vindt haar afsluiting in Newton's .Philosophise Naturalis Principia Mathematica". Dit werk vat de resultaten van den strijd tusschen de waarnemende en metende natuurwetenschap tegen de Aristoteliaansche speculaties samen in een machtigen greep. Dé twee tendenzen, die de geschiedenis der betrekkingen tusschen natuurweten schap en religie beheerschen en die reed6 in het Grieksche denken waren te onder kennen, treden nu ook na de middeleeuwen naar voren. Het knooppunt van die ten denzen ligt in Newton's systeem. Newton toont de natuurwetenschap hoe zij door analyse der verschijnselen kan komen tot de wetten en krachten der natuur. Een grootsche ontwikkeling der natuurweten schap volgt, die een overstelpende verrij king van het menschelijk kennen omtrent de verschijnselen en hun relaties mede brengt. Voor velen, voor Newton zelf aller eerst. getuigt de rijkdom der natuurlijke versohljnselen, de orde. de eenheid, de samenhang daarin, van de wijsheid en majesteit van den Schepper. De vele astro-, physica- en bio-theologiën der achttiende eeuw zochten in de nieuw verworven ken nis omtrent de levenlooze en levende natuur overtuigingsgronden voor Gods wijsheid, zelfs bewijsgronden voor zijn bestaan. Daartegenover komt echter de richting op, die de Newtoniaansche physica gaat verabsoluteeren tot een mechanisch we reldbeeld. In dit wereldbeeld, door Lap lace het. meest consequent geformuleerd, herleeft de antieke idee der innerlijke natuurnoodwendigheid op de basis der Newtoniaansche krachtenleer. De atomis tiek was reeds aan het einde der middel eeuwen weer naar voren gekomen. Boyle vooral verdedigt haar, althans voor zoo ver zij slechts onderstelling is omtrent de structuur der materie: tegen de atheïsti sche consequenties keert hij zich heftig. Eerst in de negentiende eeuw wordt zij tot wetenschappelijk vruchtbare hypothese. Dan wordt zij echter voor velen des te meer tot basis eener mechanisch-mate- rialistische wereldbeschouwing. Van deze wereldbeschouwing uit worden dan, in on gegronde overschatting van het natuurwe tenschappelijk denken en met brutale cxtra-polatie van experlmenteele gege vens. hevige aanvallen gericht tegen de waarheden van het Christelijk geloof Bij het voortschrijdend onderzoek keert zich echter de atomistiek, nu als weten schappelijke hypothese gebonden aan de uitkomsten van het experiment, tegen haar eigen origine. De moderne physica moest de idee van de volkomen begrijpe lijkheid. objectiveerbaarheid een voorstel baarheid van het natuurgebeuren laten varen. De zelfcritiek der natuurwetenschap op tal van punten door de resultatene van het onderzoek afgedwongen, heeft de over schatting van het natuurwetenschappelijk denken gestuit. Dit leidt weer tot een ken tering in de betrekking tusschen natuur wetenschap en religie, waarvan in de re cente literatuur t.al van aanwijzingen zijn te vinden. Voor hoop op een permanenten vrede tusschen natuurwetenschap en religie biedt echter ook de huidige situatie geen grond. Zulk een hoop koestert ook hel Christelijk geloof niet Het ziet de geschiedenis der betrekking tusschen natuurwetenschap en religie als deel van de geschiedenis van 't menschelijk geslacht, dat zich reeds in zijn stamvader Adam heeft gekeerd tegen God, In zondige zucht tot zelfhandhaving Vervallen van Gods gemeenschap, zoekt de mensch zijn vastheid waar hij die meent te kunnen vinden: in eigen denken oi in zelfgenoegzame causaliteit, in stof en kracht of ook in een zelfontworpen gods- idee. Wie bij het licht van Gods Woord zoo de geschiedenis der menschheld ziet, ver wacht in die geschiedenis geen eeuwige vrede tusschen natuurwetenschap en reli gie- In die houding ligt wanhoop noch scepticisme. Want de zekerheid, dat het probleem „Natuur en God" zijn oplossing heelt, zoekt het geloof niet in de geschie denis, maar bezit het in Jezus Christus Na deze rede recipieerde het bestuur der afdeeling in het clubgebouw ,,'t Eigen Huls", in de Rembrandtstraat. Op deze receptie hopen wij morgen nader terug te komen. „NOMATEG" KRIJGT EEN EIGEN GEBOUW. De voormalige kliniek van Prof. Gorter. De Chr. ieugdvereeniglng „Nomatec". die reeds negen iaar met groote activiteit on der de 1eugd werkzaam is, heeft beslag weten te leggen op de voormalige kliniek van prof Gorter in de Boerhaavestraat. Na een grondige verbouwing zal Nomateg hier de beschikking krllgen over een ruim vereenigingsgebouw van waaruit, meer nog dan voorheen het geval was, het Jeugdwerk krachtig zal worden aangevat. Nomateg. die reeds lang in deze omge ving een geschikt gebouw zocht en hier voor reeds jaren geleden een bouwfonds gevormd had. ziet hierdoor een lang ge koesterde wensch in vervulling gaan. Voor de Ned. Herv. Gemeente en dan wel in het bijzonder voor de wijken 2 en 7 be- teekent de opening van dit jeugdhuis hl deze volkrijke buurt, ook een voorname stap vooruit. Had men tot od heden in deze wijken nog geen vast centrum van waaruit het ieugd- en wiikwerk kon worden aan gevat. dank zij dezen aankoop zal dit bin nenkort tot het verleden behooren Bedriegen de voorteekenen niet. dan zal zich hier binnenkort een centrum van her vormd jeugdwerk ontwikkelen Besloten is reeds, dat de wiikpredikanten. dr J. C. S Locher en dr. W, Th. Boisse- vain in dit nieuwe gebouw hun cateche- saties zullen houden. Voorts zal Nomateg hier krachtig het leugdwerk ter hand ne men: nieuwe afdeellngen zullen naast de bestaande worden gevormd. Ook ligt het in de bedoeling om de eelegenheld open te stellen tot het huren van zalen waartoe er zes zullen worden ingericht De ieugdvereeniging „Nomateg". die thans nog gehuisvest is in haar gebouw aan den Middelweg, hoopt eind Februari of begin Maart het nieuwe gebouw te be- betrekken. ZILVEREN JUBILEUM. Bij de firma Pieck. Bij den manufacturenhandel F. Pieck, werd hedenmorgen op feestelijke wijze een jubileum herdacht. Bij al de jubilea, die hl den loop der jaren bij deze firma reeds zijn gevierd, was het heden mejuffrouw Joh. Overdijk, die het feit herdacht, dat zij heden 25 jaar als naaister op het atelier werkzaam was. In de feestelijk versierde atellerruimte werd de jubilaresse In de eerste plaats toegesproken door den direc teur, den heer J. Pieck. die In sympathieke woorden den ijver en plichtsgetrouwheid der jubilaresse deed uitkomen, haar nog vele jaren met dezelfde werklust toewenschte en deze woorden van de gebruikelijke en veloppe deed vergezeld gaan. Vervolgens was het woord aan den heer J. Fleur, be drijfsleider van het atelier, die ln een gees tig toespraakje hulde bracht voor de pret tige samenwerking, de jubilaresse namens alle dames van het atelier gelukwenschte en deze woorden vergezeld deed gaan van het aanbieden van een dressoir. Na een kort maar gezellig samenzijn werd deze herdenking besloten en de jubilaresse in de gelegenheid gesteld, bet verdere van den dag in hulselijken kring door te brengen. VOOR VIRGINIA 1735 ingezMed.) LEGAAT VAN WIJLEN PROF. SNOUCK HURGRONJE. Voor museunibockerij te Batavia. Wijlen prof. dr. Ch. Snouck Hurgronje legateerde aan het Koninklijk Batavlaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschap pen een som van f. 1000. Aan deze schen- klg, vrij van successierechten, waren geen beperkende bepalingen verbonden, zoodat het. Genootschap vrij was ln de bestem ming van het geld. De „Java Bode" verneemt thans, dat be sloten is om uit dit legaat een fonds te vormen, dat zal kunnen dienen voor den aankoop van werken betreffende de tak ken van wetenschap, waarvoor prof. Snouck Hurgronje zich speciaal heeft geïnteresseerd vooral Arabische en Maleische godsdien stige geschriften, ter verrijking van de boe kerij van het Museum van het Genoot schap, welks bibliotheek, naar het schijnt, cp dit gebied niet zoo wèl is voorzien. Deze werken zullen dan worden voor zien van een ex-librls, waaruit blijkt, dat zij uit dit legaat zijn aangekocht, INBRAAK. In den afgeloopen nacht is ingebroken ln het kantoor van Wernlnks' Betonmij. N.V. aan den Hooge-Horschweg. De lnbre- wers zijn hoogstwaarschijnlijk door een tuimelraam naar binnen gekomen en heb ben twee kantoorlokaaltjes doorzocht, Ver moedelijk zijn het geen grootmeesters in het vak geweest, want zij lieten de brand kast onaangeroerd, terwijl er ook overigens, voor zoover men heeft kunnen nagaan, niets wordt vermist. De politie stelt een onderzoek ln. o CENTRALE VAN VEREENIGINGEN VAN AMBTENAREN IN RIJKSDIENST. Voor een aandachtig gehoor behandelde het hoofdbestuurslid, de heer Steketer gis teravond in de „Harmonie" voor de leden van het actiecomité Leiden van bovenge noemde centrale „De Capitulantenwet". Na de Inleiding beantwoordde spreker een reeks vragen. De voorzitter, de heer Kastin. dankte den spreker vervolgens voor zijn duidelijke uit eenzetting. Met een slotwoord tot opwekking voor de volgende vergadering werd deze ge slaagde bijeenkomst gesloten. Doarom gebruik! de ervaren huisvrouw uitsluitend MAGGI5 BOUILLONBLOKJES. Dan is ze verzekerd het beste te hebben, dat op dit gebied verkrijgbaar is. Let op de geel-rode etiketten en de fabneks- JL merken t de naam MAGGI en de Kruisster 1725 (ingez Med.) AANGEHOUDEN. Op verzoek van den Officier van Justitie zijn hier ter stede aangehouden P. Y. F. en H. S. V.. beiden 24 jaar oud, die ieder nog twee maanden gevangenisstraf moes ten ondergaan. CHR. BESTURENBOND. Bespreking aankoop eigen gebouw. De Leidsche Chr. Besturenbond kwam gisteravond in het gebouw Nathanael in ledenvergadering bijeen. Zeer vele leden van onderscheidene organisaties woonden deze samenkomst bij, waarin een beslissing werd genomen over een eigen gebouw en de bespreking van de November-propaganda plaats had. De voorzitter de heer A. J. Schoneveld opende op gebruikelijke wijze, waarna enkele mededeelingen werden gedaan, w.o. een aanbieding van de Gem. Commissie van Ontwikkeling en Ontspanning om het ge meentelijk sptortveld kosteloos ter beschik king te stellen aan den C.B.B. voor de werk- loozen. Een z.g.n. Sportcommlssie zal voor dit doel in het leven worden geroepen. Na een uitvoerige bespreking werd in be ginsel besloten om het bestuur op te dragen een voorstel uit te werken, dat er toe lel den zal een eigen gebouw aan te koopen. Nadat de November-propaganda was be sproken, werd nog uitvoerig van gedachten gewisseld over het winterprogramma, waar na een rondvraag deze geanimeerde ver gadering besloot. GEBEDSURE VOOR DE ZENDING. NED. CHR. BOND VAN PERSONEEL IN PUBLIEKEN DIENST. De afd. Leiden van den Ned, Chr. Bond van Personeel in Publleken Dienst kwam onder leiding van den heer Veerman in het Gebouw Patrimonium bijeen. Alvorens tot behandeling der agenda over te gaan, wijdde de heer Veerman eenige woorden van weemoedige herinne ring aan het bondslid, den heer G. Nag- tegaal, die j.l. Zondag met zijn echtge- noote tengevolge van een auto-ongeval te Oegstgeest het leven liet. Deze woorden, welke diepen Indruk op de aanwezigen maakten, werden staande aangehoord. Hierna werd tot afhandeling der agenda overgegaan. Na een breede uiteenzetting door den voorzitter, konden de aanwezigen zich ver eenigen met het standpunt door de ver tegenwoordigers der afdeeling ingenomen met betrekking tot de salarlsvoorstellen voor het Leidsch gemeentepersoneel, welke in de Commissie voor G. O. aan de orde waren geweest. Nadat nog verschillende zaken van on dergeschikt belang waren besproken, werd de vergadering met dankgebed gesloten. Men verzocht ons nog mede te deelen, dat ook een afvaardiging van deze afdee ling vertegenwoordigd was bij de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot van den heer Nagtegaal. Ds. D. Kuilman en dr. F. J. Fokkema voeren het woord. Gisteravond werd in de Marekerk een gebedsure voor den arbeid der Zending ge houden, welke mede bedoeld was als een verootmoedigingssamenkomst ter gelegen heid van de zendlngsweek van gebed, toe wijding en offer, die momenteel door ge heel Nederland wordt gehouden. In deze samenkomst, welke vrij goed be zocht was en ook bijgewoond werd door ds. Joh. Rauws, zendingsdirector, voerden ds. D. Kuilman Herv. pred. alhier en dr. F. J. Fokkema, rector van de Ned. Zendings school te Oegstgeest het woord. Ds. Kuilman las bij opening Efez. 3 8-21 waarna hij aan de hand van het tekstge deelte uit Lukas 12 „Een iegelijk wlen veel gegeven ls, van dien zal veel geëischt worden" een oogenbllk stil stond bij de zending en bij den nood van die zending. Dat deze nood bijzonder groot ls. blijkt heel duidelijk uit het feit, dat allen, die aan en ln het zendingswerk arbeiden, vijftig pro cent in hun salaris gekort werden. Meer nog dan voorheen, zullen wij, gezien dit feit en indachtig aan de zendingsroeping getrouw blijven aan de zendingsboodschap en onze belangstelling en gaven geven aan dit werk. Wij dienen niet te vergeten, dat ons onnoemelijk veel ook op het terrein ter zending ls geschonken. Dit stelt ons den eisch, dat wij ook veel zullen geven. Beseffen wij goed, dat wij door het geloof Christus en al Zijne weldaden deelachtig zijn, dan krijgt God alles van ons. Niets willen wij dan meer voor onszelf hou den; dan willen wij Hem alles geven en bereid zijn ook onze gaven en krachten te stellen in dienst der zending. Na tusschenzang van Ps. 77 7 voerde dr. Fokkema het woord. Spr., die allereerst eveneens bij den nood toestand der zending stilstond, zeide dat alles wél zal gaan, als eerst ons hart maar gewonnen ls voor Christus. Wij dienen te leven uit het geloof en elkander te bemoe digen. Zendingsmenschen, aldus spr., zijn menschen, die ln de wereld niet vast- loopen, zij zijn menschen, die een uitzicht en een toekomst voor zich hebben. Dat geeft hun dan ook blijdschap en vreugde. Naar Zijne beloften verwachten zij nieuwe hemelen en een nieuwe aarde. Met vrij moedigheid durven zij te hopen op (geen zij van Hem zullen ontvangen. In ver band wees spr. er op, dat ook de li -lenen mede-erfgenamen Chrlsti zullen zijn Christus is hier alles en in allen. Meer dan de ordening van het maatschappelijk leven is de nieuwe afteekening der dingen door Christus ons getoond. Meer dan elke be weging, die ons bezielen kan, is het vuur 1 des Heiligen Geestes. Dit heilig vuur zaï ook in ons hart dienen te branden zal het I goed met ons zijn. Dicht bij den Heiland zullen wij moeten staan, want dan zijn wij met Hem overwinnaars. Indachtig aan het woord „Christus is alles en in allen" zullen wij krachtig blijven arbeiden, ookln dezen anarchistischen tijd en bij ledige zendingskassen. Wij zullen voorwaarts zien en leven uit de nieuwp orde, waar Christus i alles is. Het ziet er treurig uit en onze kracht is klein, maar zien wij op Christus, dan wordt alles anders en worden wij ge. sterkt in den geest. Christus is alles, dat demonstreert de kracht van de zending en van de kerk. Dr. Fokkema eindigde zijn toespraak metl er op te wijzen, dat wij in alle omstandig-1 heden op Jezus hebben te zien, Die he: eens wel zal maken. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 35. betonviechters 24, betonwerken 72, fundeeringwerkers 2, glazenmakers 1, glazenwasschers 10, granietwerkers 17,: grondwerkers 87. heiers 1. metselaars 170, opperlieden 125, schilders 203, sloopers 10, straatmakers 10, hulp-straatmakers 15, stu- cadoors. witters 87, timmerlieden 317. uit voerders 5, voegers 22, ongesch bouwarb. 11 Totaal 1228. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompen- sorteerders 14, vellenblooters 6. steenfabr, arb. 141. zeepfabr. arb. 5, ongesch, iabt.j arb. 58. Totaal 241. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel reizigers, colp. 50, winkelbedienden 39, elfci leurs 2, incasseerders 11, musici 8. onder wijzers 9. overheidspersoneel 11, verpleges 4. Totaal 2301 Hotel- en café-personeel: huispersoneel 11, kellners 45. koks 8. Totaal 64. Houtbewerkers: beddenmakers 3. hout bewerkers 85, kistenmakers 7, kuipers S. lijstenmakers 4. mandenmakers 2, meubtH makers 33. meubelstoffeerders 16, politor ders 2, ongesch, arbeiders 33. Totaal 194. Kleermakers: kleermakers 53, kappers li schoenmakers e.d. 15. Totaal 74, Land- en tuinarb.: bloemisten 37, lani-| arbeiders 27, tuinlieden 35, warmoezien; ongesch, landarb. 9. Totaal 121. Metaalbewerkers: bankwerkers 125, bewerkers 31, burgersmeden 43, cr; 1. electriciens 50, gasfitters 15. gerei schapmakers 4. Instrumentmakers 9. leerders 8. kernmakers 3, kettingsmi 35. klinkers 15, koperslagers 2, lab. bedto den 3, lasschers 8, loodgieters 63. madf- nisten 27, metaalboorders 8, metaaldraaia 9, metaalschavers 1, metaaïslljpers metaalzagers I, monteurs 21, planostfl» mers 2, polijsters 1, ponsers 5, rijwielher stellers 15, scheepsschilders 3, scheepsti»; merlleden 10, stokers 23, tegenhouden verw. monteurs 18, voorslaanders 9, vc warmers 6, vulcaniséurs I, vuurwerkers! wagenmakers 5, ijzerwerkers 57, zandspui- te'rs 5, zandvormers 4, ongesch. arbeiden 45. Totaal 719. Sigarenmakers: sigarenmakers 8, sf sorteerders 2, slg. strippers 1, Totaal 11 Technici, opzichters: bedrijfsleiders ingenieurs 2. technikers 8. teekenaars, op 14. werkmeesters 17. Totaal 48. Textielarbeiders: hekelaars 14, katoen- drukkers 28. kluwers e.a. 8, luiken» plaatsnijders e.a. 24, schrobbelaars 1. sptó- ner.s 55, spoelers 5, staaldraaddraaiers sterkers 2, strijkers 11, wevers 90, bewerkers 37. ongesch. textielarb, Totaal 355. Transportarbeiders: emballeurs 5. cliail- feurs 142. exp. knechten 22, koetsiers U loopknechten 48. schippers 103, magaztl»- knechten 63. spoor- en tram pers, 18. wake» 7, transportarbeiders 7"4, loste arbeiden 503. Totaal 1001. Typografen: boekbinders 26, boekdrur kers 19, fotografen 2, hulp-vakarbeiders* letterzetters 26. steendrukkers 3. Totaal» Voedingsmlddelenarb.: bakkers 78, mo lenaars 1. ovenisten 5, slagers 56, suiker werkers 22, wijnkoopersknechten 11. velbereiders 4, ongesch. fabr. arb. Totaal 228. Vrouwen: apot-hekersass. 2. kapsk» (leerl.) 3, naaisters 15, boekbindsters 1 maasters 1, kooksters 1, winkeijuffrouv® 17, serveersters 1, strijksters 1. linnen)® frouwen 3, bakers 1. kantoorbedienden verpleegsters 7. teekenaressen 1. bedrijf! leidsters 1. onderwijzeressen 4, huls® diensten 158, kinderjuffrouwen 4, '5t" arbeidsters 16. Totaal 283. Alg. totaal 4877; 7 Nov. 1935: 4298; Nov. 1934: 3761. Ben. 36 ged. W* loozen. o ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de wis- en Ijk tuurkunde, op proefschrift getiteld: ,.oj Development, Growth and distribution Carcinides Maenas (L)". de heer G. Broekhuysen, geboren te Paré Javat - slaagd voor het candidaatsexamen recht» de heeren J. Zwanenburg (Leiden), L, P. Gertenbach (Den Haag), M M. Tk' telbaum (Den Haagl voor het doctor®1^ examen geneeskunde de dames M. J_ lijk (Overveeni en J. J. de Nijs (Den Haal en de heeren J. H. Binnerts iLeiden) J. W. Broekhuyzen (Den Haag); examen 1ste gedeelte de heeren A. J- jr Si Tiggele (Rotterdam), E, Janssen Haag), Llem Soei Ding (Leiden), J-J-- lems (Den Haag) en J. M. C. Nuyt (Kotw dam). Bevorderd is tot arts de heer K. E-n Neering (Den Haag). (Dfl Op 11 November zal de heer B. Co^ stationsopzichter te Amsterdam C.o- vroeger d.d. chef op het station a®er;.j 4C-jarlgen diensttijd den dienst af1 Spoorwegen met pensioen verlaten. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2