De Rembrandt film LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag November 1936 Ne. 23503 ELEMENTAIR OVERZICHT De strijd in Spanje „Een boodschap aan Garcia" 7IsD Jaargang EERSTE KAMER. RECHTZAKEN De voornaamste rollen en artisten DE SNELLE DOOD VAN EEN MOTIE. WU beginnen met een Abel-spel, hetwelk ich onmiddellijk bij den aanvang af- •elde. De heer de Marchant, een der twee af vaardigden van de N.S.B., stond op. en ende een motie ln, waarvan blijkbaar de .doeling was te komen tot wijziging van jt Reglement van Orde, teneinde den 'den meer gelegenheid tot spreken (Iets èrgelijks althans) te geven; hij beweerde enige malen gepoogd te hebben aanteeke- Ing van tegen-'Stcmmen te vragen, zon- >r dat de voorzitter het had gezien of earop acht sloeg. De President kon na- jurlijk nipt anders dpen dan der ge- oonte getrouw voorstelten de motie te een „drukken en ronddeelen en te be- andelen op nader te bepalen dag." Onmiddellijk stond de heer De Vlugt op. 'aartoe dit uitstel', vroeg hij. We nnen inhoud en bedoeling der motie, dus at ons haar vandaag nog behandelen. ,'rachtigzei de Kamer, en met 32 tegen stemmen werd 's voorzitters voorstel •worpen; alleen de twee fascisten waren voor. doch tot groote hilariteit stemde jk de voorzitter tegen zijn eigen Vóór Stel. tan maar dadelijk en op staanden voet ihandelen! vond prof. Van Embden. Best, li de Kamer weer. De heer De MarcHant eeg nog even gelegenheid zijn motie toe lichten, maar toen vroeg niemand meer t woord en met 37 tegen 2 stemmen ■rd haar het levenslicht uitgeblazen. TEGEN OVERVERMOEIDHEID VAN CHAUFFEURS. De Kamer heeft het ontwerp inzake avenstaand onderwerp, waartegen nog al gwaren gerezen waren, tenslotte toch jdgekeurd. Minister Sllngenberg heeft het nog eens ij uitvoerig toegelicht. Hij ontkende, dat in de Regeering te groote bevoegdheden jrden gegeven; zij heeft trouwens uit- rukkelijk aan het parlement medegedeeld i zij wil, zoodat de hoofdlijnen daarvan bekend zijn. En hun, die de materie Itsluitend in de Arbeidswet geregeld wil- zlen, wees de Minister er op, dat geen 172€ (lngez Med.) wet juist zooveel machtigingen verleent, als die wet. Zijn Excellentie was van oor deel, dat bij vele ongevallen oververmoeid heid in het spel is; het gaat hier ommen- schenlevens; werd het ontwerp afgestemd, dan zou de bescherming van den chauffeur voör langen tijd van de baan zijn. In ge lijken zin heeft Minister van Ltdth de Jeude gesftroken; ook hij ontkende, dat de Re geering een vrijbrief krijgt, en als zij mis bruik maakt van haar bevoegdheden, heeft het parlement wel middelen, om daartegen op te komen. De noodzakelijkheid van de voorgestelde maatregelen deed de Minister nop eens uitkomen; ook de noodzakelijk heid om de „heerrijders" niet uit te scha kelen. Intusschen deelde hij mede, ernstig te overwegen om het voorschrift inzake de 4 uur rijden te wijzigen tot 5 uur; ook in zake de rusttijden zal misschien nog een verandering worden aangebracht. In het algemeen zal getracht worden met ver schillende bezwaren rekening te houden; zoo mogelijk zuilen nog andere bepalingen verruimd worden; het motor-verkeer zal niet- noodeloos worden bemoeilijkt; de wet wordt geleidelijk ingevoerd. Er volgden nog eenige replieken, waarbij de heer Droogleever Fortuyn mededeelde, door de afgelegde verklaringen gevredigd te zijn. De Kamer heeft het ontwerp aangeno men met 33 tegen 10 stemmen. HAGENAAR. De ring om Madrid. De nationalistische artillerie beschoot gisteren van haar stellingen bij Alcorcon uit het in het centrum van Madrid gele gen plein Puerta del Sol, waar zich ook het ministerie van binnenlandsche zaken bevindt. De Volksfronters beantwoordden het vuur uit 10,5 c.M- geschut. Bij Getafe ondernamen de regeerings- troepen tegenaanvallen, die echter werden afgeslagen. Aan nationalistische zijde werd de dag hoofdzakelijk benut, om de veroverde stel lingen, enkele kilometers van het centrum der hoofdstad, te versterken. Boven Madrid werden zes jachtvliegtui gen van de regeering door negen vliegtui gen der rechtschen omlaag geschoten. De toestellen vielen op de huizen van Madrid. Verder werd een driemotorig bombarde mentsvliegtuig van de regeering neerge schoten. Radio Teneriffe meldde, dat de tanks die aan het offensief van de regeeringstroe- pen deelnamen, gepantserde tanks van 18 ton zijn, gewapend met geschut van 4 c.M. en een mitrailleur. Verder zijn de oorlogs monsters uitgerust met een optische in stallatie en een radiopost. Alle stukken droegen een Russisch fabrieksmerk. Verder deelt het station mede, dat de troepen onder commando van kolonel Yague thans Carabanchel hebben bezet en op 1 K.M- afstand van het vliegveld Quatro Vientoi staan. In den sector Chapineria verlieten de regeeringstroepen hun stellingen zonder strijd. Radio Cadiz heeft medegedeeld, dat bij de laatste gevechten ten Zuiden van Ma drid 1700 Russen in de gelederen der mi litie zouden hebben gestreden. Radio Majorca meldt, dat twee Russi sche vliegtuigen te Barcelona zijn aange komen met eenige Russische officieren, die in dienst zullen treden van de regee ring te Madrid. De non-interventie. Het Russische antwoord op de beschul digingen, die in de Britsche nota tegen de Sovjet Unie naar voren zijn gebracht en die betrekking hadden op een schending ln drie gevallen van de overeenkomsten GERECHTSHOF TE AMSTERDAM. Dc Nijcnrode-zaak. (Vervolg van gisteren i. Na de pauze hoort het Hof nog eenige getuigen betreffende „het financieele vraagstuk" in deze zaak. Een vroegere chef op het kantoor van den heer Onnes ver klaart. dat de koffie-afdeeling in 1932 ver liezen opleverde. Deze tak van de zaak werd opgeheven. Getuige en zijn mededirecteur zouden een schadeloosstelling van f, 10.000 krijgen. Van dit bedrag is f. 2.500 betaald. Tot in de finesses bespreekt de president met getuige de positie van de handelszaak van Onnes, Nadat het financieele debat tusschen den procureur-generaal en Onnes, waarbij de laatste zich herhaaldelijk opwindt, is geëindigd, komt Witbraad (de schakel tus schen Koning en Biesing) voor het hekje. Getuige verklaart nogmaals dat hij vlak na de inbraak f. 1000 van Koning kreeg. Op een vraag van den president zegt Onnes dat Koning het geld niet van hem heeft gekregen. Een incident doet zich voor bij het ver hoor van Grotjohan, een der „verhuizers". Hij windt zich sterk op en hij protesteert er tegen, dat hij kort geleden is veroordeeld voor een andere zaak en dat toen de Nijenrodezaak erbij is gehaald. Grotjohan wil een uitvoerige verklaring afleggen. Hij smijt een tasch op het tafel tje voor het getuigenhekje: „Hier meneer de president, is de tasch waarin we de schilderijen hebben vervoerd. Nu kunt u zelf eens zien, dat er onmogelijk zeven schilderijen in konden worden meegenomen Als Onnes beweert, dat er zeven zijn gesto len ishij een leugenaar: Meer en meer windt Grotjohan zich op. Hij is nauwelijks tot bedaren te brengen. De verdedigers, die hem hebben gedagvaard als getuige, deelen mee. dat ze van zijn verhoor afzien. De president schorst de zitting en gaat in raadkamer. Als de zitting weer heropend is van niet inmenging, is gisteren aan den voorzitter van de niet inmengingscommis sie overhandigd en onder de leden van deze commissie verspreid. De Russische nota treedt in ieder der beschuldigingen afzonderlijk en wijst ze vah de hand. zegt de president het verhoor van Grot» johan voort te zullen zetten. Grotjohan begint dan zijn verhaal. Maag en van Buisbergen waren bij hem gekomen met het verhaal, dat er wel tien mille te verdienen was. Gevaar was er niet bij. Ik voelde er v/el wat voor, aldus getuige. Ten slotte wist ik, dat er op een kasteel wat schilderijen en eenige minaturen moesten worden weggehaald We zouden f. 10.000 krijgen plus de gouden voorwerpen, die we weg moesten halen. Maag had er aanvankelijk niet veel zin aan, maar tenslotte kwam hij met de mededeeling, dat hij een brief had gekre gen en dat nu alles ln orde was Getuige en van Buisbergen waren per fiets vanuit Amsterdam naar Nijenrode ge gaan. Bij 't uitsnijden van de ruitjes heeft Maag een beetje leven gemaakt. Getuige had den Indruk gekregen, dat vooral „de negerjongen" moest worden meegenomen. Zes a zeven schilderijen en een 50 miniaturen moesten „verhuisd" worden. Ook de vitrines hebben we leeg gehaald. Twee en een half uur zijn ze in het kasteel geweest. Getuige weet zeker, dat maar vijf schil derijen zijn meegenomen. Geklop van de bewoners heeft hij niet gehoord. Na den inbraak heeft hij f. 260 gekregen. Er worden nog eenige getuigen gehoord, o.w. Mees Gerritsen, de vroegere compag non van Biesing, de leveranciers van de „verhuizers". Getuige zegt er heelemaal niet van over tuigd te zijn, dat Onnes achter de zaak zat. Hierna wordt de zitting geschorst. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Voor de Haarlemsche rechtbank stond gistermiddag terecht de koopman C. Cl. uit Haarlemmermeer, wien ten laste was gelegd, het toebrengen van lichame lijk letsel door schuld. Verdachte had op 3 Augustus op den Heerenweg mej. W. H. vit Heemstede, die daar per rijwiel geheel rechts van den weg reed, met zijn race fiets aangereden, waardoor zij zeer ernstig werd gewond en ongeveer 2 weken onder dokters behandeling is geweest. Zij is nog steeds niet in staat goed te loopen. De officier van Justitie eischte 14 dagen ge vangenisstraf. Vonnis 19 November a.s. Hierboven Charles Laughton als Rembrandt van Rijn en Elsa Lanohester als Hendrickje Stoffels. binnenkort de groote Rembrandt- vertoond wordt, zal 't zeker menigeen Meresseeren te vernemen wie daarin mee- télSn. 'Hm .Rembrandt" werd gelijk be at hóór de London Film, de maat- Jaappij, die o.a. films als „Hendrik VIII", wtnarina de Groote", „De roode Plmper- .Sanders of the river" en „De wereld Fording" maakte, vervaardigd in de «twe Denham studio's nabij Londen. Wi S Laughton speelt de titelrol. Hij bnuLlïÊ Rembrandt van Rijn als een wioorstige, maar toch ook soms arro- man, meestal arm, wat aardsche betreft, doch rijk aan scheppings ijls j Pootsc'h in zijn kunst en vorste- jtsscheti zijn eledmoedlgtoeid. Men ziet hem (en i V' 35st>e en zijn 60ste jaar, als r-iL,5venaige,vierkante man met een zor- fch a I060 humeur, dat echter achter *fgt n der artistieke inspiratie ver- UmnrRfmblandt 53 zoowel een figuur vol tan 7 tragiek. maar in iedere periode ratl J11 rieurrijk leven blijft hij een man 'iin ™aving, een gever, een vorst onder Ch^emenschen. ia» Laughton, die men ongetwijfeld rekenen tot de brillantste karakter- aJjjan het witte doek, werd in 1899 te Beboren. Hij vierde tijdens pnamen van Rembrandt zijn 37sten Zijn Londensche tooneelsuc- cessen waren o.a. „The cherry orchard", „Alibi" en „On the spot". Zijn grootste filmrol was „Het liefdeleven van Hendrik VIII", die gevolgd werd door zeer opmer kelijke creaties in „The Barretts of Wim- pole Street", „Ruggles of Red Cap" en „Muiterij op de Bounty". Elsa Lanchester in het gewone leven de echtgenoote van Laughton, speelt de rol van Hendrickje Stoffels, het Zeeuwsche meisje, dat in Rembrandt's huis in Amster dam niet alleen de scepter in de keuken voert, doch ook in het schilders-atelier een rol Van belang speelt, als zij voor enkele van Rembrandt's beroemdste schilderijen poseert. Zij was tot aan haar dood zijn toegewijde gezellin. Elsa Lanchester maakte van Anna van Cleef. de vierde vrouw van Hendrik VIII. een buitengewone en onvergetelijke cre atie. Zij heeft ook in Hollywood gewerkt, o.a. in David Copperfield" en „De bruid van Frankenstein". Van haar jeugd af heeft zij zich voor het toonee) geïnteres seerd. Op haar 16e jaar richtte zij een kindertheater ln Soho op en later was zij leidster van „The cave of Harmony", waar zij stukken van Pirandello, Housman of Anatole France over het voetlicht bracht. Gertrude Lawrence vertolkt de rol van Geertje Dirx, dienstmeisje in Rembrandt's huis. Na den dood van zijn vrouw Saskia werd zij Rembrandt's minnares en zorgde voor de opvoeding van zijn zoon Titus. Zij verliet het huis, toen Hendrickje Stoffels er binnen kwam, aangezien zij zeer ja- loersch was en haar rivale, onder beschui- diging van onzedelijk gedrag, voor een speciaal consistorie daagde, een der groote scènes uit de film. Gertrude Lawrence heeft in korten tijd naam gemaakt als tooneelspeelster, doch trad nog niet in films van beteekenls op. Zij huwde korten tijd geleden met Douglas Fairbanks Jr. Edward Chapman ziet men als den rijken Amsterdamschen koopman Jan Six, die zich te allen tijde een goed vriend vah Rembrandt betoonde. Toen Rembrandt na zijn bankroet geen dak meer boven z'n hoofd had, leende Jan Six hem ln zijn tuin een klein huisje, dat als tijdelijk home voor Rembrandt en Hendrickje Stoffels dienst deed. Edward Chapman speelde een groote rol in de Wells'-film „De wereld in wording". In „Rembrandt" heeft hij, als de rond borstige vriendelijke koopman, een rol. die hem uitstekend ligt. Chapman was aan vankelijk bankbediende maar kwam, via 't dilettantentooneel, bij -een beroepsgezel schap terecht. Een van zijn grootste suc cessen boekte hij in „The constant nymph". Hij vervult ook een zeer belangrijke rol in de London Film „De man, die wonderen kon doen", welke binnenkort ln ons land wordt uitgebracht. Robert Cochran brengt de figuur van Govert Flinck op het witte doek. een van Rembrandt's jongere leerlingen, die later ook een bekend schilder werd. Robert Cochran is 27 jaar en meester in de rechten. Men zag hem o.a. als luite nant Tibbets in de film „Sanders of the river", terwijl hij ook speelde in de Engei- sche versie van „Nuits moscovites" en in „De man die wonderen kon doen". Henry .Hewitt vertolkt de rol van Frans Banning Cocq, officier van de schutterij. Op de „Nachtwacht" ziet. men dezen Ban ning Cocq aan het hoofd van zijn troep. De schutterij-officieren, in wier opdracht Rembrandt dit beroemde doek vervaar digde. vonden het echter te gedempt van toon en niet fel genoeg. Een hevige twist was het gevolg en de opdrachtgevers wei gerden het schilderij te accepteeren. Henry Hewitt heeft groote tooneel- en filmervaring. Men kon hem in ons land aanschouwen in de film „Jood Süss". Gertrude Musgrove speelt de rol van Agelintje, een vroolijk. vlasharig dorps meisje dat werkt in de kroeg bij Leiden, dichtbij het huis van Rembrandt's vader. Gertrude Musgrove is een van de talent volste jongeren in de Engelsche filmwereld. Zij had een kleine rol in „De roode Pim pernel". In het gewone leven is zij de vrouw van Vincent Korda, den architect van de groote London Films. Frank Folley ziet men als Titus van Rijn, den zoon van Rembrandt en Saskia. Na een, wat zijn gezondheid betreft, zeer wis selvallige Jeugd, doorgebracht ln Amster dam, assisteerde hij, op lateren leeftijd, zijn vader in het atelier. De overige rollen. Abraham Sofaer als dokter Menassen, huisarts van Rembrandt en tevens een van zijn beste vrienden. John Clements als Fabricius, een oudere leerling van Rembrandt, die men ln de film ziet als een schilder van naam, die zijn leermeester helpt in slechte tijden. Roger Livesey als de bedelaar, zwervend langs dc Amsterdamsche havens, door Rembrandt, uitverkoren om als model te dienen voor koning Saul voor het beroemde schilderij van „Saul en David". Lawrence Hanray als Hertsbeeke, de advocaat van de familie Rembrandt. Raymond Huntley als Ornia, een kunst- kooper, die aanvankelijk een van Rem brandt's vrienden was. doch later een van zijn grootste crediteuren werd, die den schilder voortdurend tot betaling van zijn schulden aanmaande. Mêlnhart Maur als de antiquair Swaarts, die niet twijfelde aan Rembrandt's goede John Boles en Barbara Stanwyck in de 20th. Century-Fox Film „EEN BOODSCHAP AAN GARCIA" „Drie en twintig jaar en niets voor de onsterfelijkheid gedaan. steunt Schil ler's held Don Carlos maar er zijn ook gelukkiger helden. Men denke aan luite nant Rowan, die indertijd officier was in het leger der Ver. Staten en wien het vergund was, op denzelfden jeugdigen leef tijd reeds veel, zéér veel, voor de onsterfe lijkheid te hebben gedaan. Een kleine, onbekende luitenant werd toen plotseling de beroemdste man der gansche U.S A Alle staten van Amerika zongen zijn lof en prezen zijn naam en president McKinley verklaarde, dat niet het leger, noch de vloot den oorlog tegen Spanje (1898) hadden gewonnen, maar dat het Andrew S. Rowan was geweest, aan wien de victorie te danken was. Want deze luitenant Rowan deed juist datgene, waar op zijn land op dat oogenblik wachtte Hij deed iets heel eenvoudigs; hij bracht een boodschap aan Garcia. Een boodschap van den president der Ver. Staten, die in oorlog waren gewikkeld met Spanje, moest worden overgebracht aan generaal Garcia, die zich op het eiland Cuba ophield. In werkelijkheid was het een onmogelijke taak. die Rowan op zijn tengere schouders laadde. Hij moest een naald in een hooi berg gaan zoeken, in een brandenden hooi berg, wel te verstaan! Want Cuba stond in vuur en vlam en Generaal Carcia hield zich begrijpelijker wijs volmaakt verborgen in het dichtste d'eel van het eindelooze oerwoud van het groote, tropische eiland. Niemand wist hem te vinden. Hij. was als verzwolgen. Maar voor Amerika was het van het allergrootste belang, een verbinding met dezen Garcia tot stand te kunnen brengen, hem tot eiken prijs te bereiken, alle moei lijkheden ten spijt. Luitenant Rowan, die nimmer op Cuba was geweest, die geen Spaansch sprak en die bovendien geen ijzersterke gezondheid had, ging dus den zwaren, gevaarlijken weg en dit is juist het soldateske en bewonderenswaardige van zijn daad! dat hij ging zonder één enkele vraag te stellen. Snel en behoed zaam bereikte hij Cuba. doorkruiste het eiland, ondanks alle hinderpalen en over handigde de boodschap van President McKinley aan Generaal Garcia. 1 Dis is alweeT veertig jaar geleden en wellicht ware het heldenfeit van den kleinen, tengeren luitenant alweer in het vergeetboek geraakt, indien Rowan niet den wonderbaarlijksten biograaf had gevonden, dien men zich maar denken kan. Dat was de Amerikaansche geestelijke Elbert Hub bard, die zoodanig getroffen was door het ijzeren plichtsgevoel en den herolschen soldatengeest van den boodschapper, dat hij er een boekje aan wijdde. Het was maar een dun boekje, maar het werd geschreven met wezenlijke inspiratie, het waren woorden, die recht uit het hart kwamen en waardoor het een fantastische, ongeloofelijke oplage bereikte. Anno 1913 werden niet minder dan 40.000.000 exem plaren van dit nietige boekje gedrukt en in alle talen ter wereld verspreid. En thans, nu wij 1936 schrijven bedraagt de oplage (voor zoover te controleeren) het dubbele! Is het wonder, dat zulk een boek ver filmd moest worden? Hoe eenvoudig ook de geschiedenis van de boodschap aan Garcia moge zijn, de avonturen, die Rowan op zijn ongeëvenaarde reis door de oerwouden de bergen en de moerassen van Cuba beleefde, vormen een spannend epos. Het is weer eens een keer te meer waar: „historische gebeurtenissen vormen de mooiste en aan grijpendste filmstof". Als het er op aankomt is per saldo een gram plichtsgevoel méér waard dan een pond geschiktheid. Dit is de moraal van „het eenvoudigste verhaal ter wereld" en dat men heeft ingezien algemeen dat de daad van Luitenant Rowan van een bijzonder leerzame strekking is, bewijst wel de ongehoord groote oplage van het boek, een verspreiding, welke alleen door Bijbel en Koran wordt overtroffen. Alle Russische soldaten onder het régime van Vadertje Tsaar, alle Japansche staats ambtenaren kregen het boek van Elbert Hubbard van overheidswege uitgereikt. In bijna alle Duitsche leesboekjes op school vindt men een fragment uit dit onge ëvenaarde boek John Boles, Barbara Stanwijck en Wal lace Beery spelen de hoofdrollen in' deze aangrijpende en avontuurlijke film. trouw, toen deze hem f. 5000 betaalde voor een halssnoer, dat Saskia op een van zijn schilderijen draagt. Allan Jeayes als dokter Tulp. eveneens een vriend van Rembrandt, die het eerst de ziekte van Saskia vaststelt en moeite heeft om den schilder daarvan te over tuigen. Voorts treden nog op in kleinere rollen: George Merrltt als een typisch religieus- fanalitke koster; Marius Goring als baron Lieven, stalmeester van den Prins van Oranje: John Turnbull en Byron Webber als belangrijke personen uit het consistorie dat Hendrickje Stoffels veroordeelt; Basii I Gill als Adriaan, Rembrandt's broer en Barones Barany als kellnerin in een café te I Leiden, dat door Rembrandt bezocht wordt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 17