Eden over de buitenlandsche Britsche politiek IBISSH/M 77ste Jaargang Derde Blad No. 23503 Drie groote programpunten Versterking van Geneve's gezag; onderhandelingen over Europeesche regelingheruitrusting der Britsche strijdkrachten GEMENGD NIEUWS VRAGENRUBRIEK Dobbelmaim lekker, man! In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van buitenlandsche zaken. Eden, gisteren de debatten over de buitenlandsche nolitlek zeooend met een uitvoerige rede. waarin hij om. zeide: Wij moeten ons allen levendig be wust zijn van de angstige spanning in den huidigen internationalen toestand. Het wordt vrijwel een algemeen gebruik, verklaringen over de internationale DOlitiek af te leggen van een ODenbaar spreek gestoelte od een toon. die zeker niet be- heerscht is en voor zoo talriik mogelijke vergaderingen. SDr. is niet voornemens, dit gebruik na te volgen. Wel is het wenschelijk. dat het stand- Dunt van de Britsche regeering en dat van het land volledig uiteengezet wordt. Wij moeten onze aandacht on het heden en de toekomst richten. Het is in zekere kringen mode. aldus vervolgde Eden, te spotten met den Vol kenbond. Maar wij hopen en zijn voorne mens te bewijzen, dat deze spot ongerecht vaardigd is. De principes, die de Volken bond voorstaat., zijn de beste beginselen, die tot dusverre gevonden zijn voor de leiding der internationale zaken. Eenige landen deelen deze opvatting niet. en zoolang zij dit niet zullen doen. kan de autoriteit van den Volkenbond niet volledig ziin. hoewel zii wel volledig ge maakt zou kunnen worden. Het is onze plicht, den bond zoo belang rijk mogeliik te maken. Groot-Brittannië zal bij niemand achter staan in de verdediging van zijn wettige belangen als natie en deze verdediging is in geenerlei opzicht gericht tegen de wet tige belangen van welk ander land ook. De Britsche voorstellen tot hervorming van den Volkenbond raken niet de aan den 'bond ten grondslag liggende structuur. Het eerste doel is. den bond in staat te stellen, maatregelen te nemen op een zoo vroeg mogelijk oogenblik en het tweede doel. de critiek te beantwoorden, volgens welke de Volkenbond uitsluitend gewijd is aan de handhaving van den status duo. In het Volkenbondshand'vest zelf is de onmogelijkheid van een voor altijd hand haven van den status duo erkend en het staat aan de Volkenbondscommissie, dit aspect van de toekomstige volkenbonds- polltiek te bestudeeren. bijzonderheden uiteen te zetten, in welke mate Groot-Brlttanië getracht heeft met Duitschland samen te werken sedert den oorlog op economisch zoowel als financieel gebied. He is echter een feit. aldus Eden. dat wii alleen aan Duitschland op de een of andere wijze bedragen hebben geleend, die biina gelijkwaardig zijn aan het bedrag, dat wij als herstelbetalingen hebben ontvangen. Intusschen. noe veel belangrijker dan het economisch aspect in het centrale probleem, dat wii onder de ooeen moeten zien. n.I. de mogelijkheid 'n grooter volumen voor den wereldhandel tot stand te bren gen. dat een verhooging van de Duitsche exporten zoowel als die van andere landen met zich mede zou brengen. In dit verband wilde Eden iets zeggen over de kort geleden afgelegde monetaire verklaring der drie mogendheden. De sa menwerking van andere landen, met inbe grip van Duitschland. is daarbij in het bij zonder gevraagd, en. aldus spr.. wil zouden ons slechts gelukkig kunnen prijzen wan neer Duitschland het nuttig zou oordeelen aan dit programma deel te nemen. Van onzen kant kan er geen sprake zijn van een omsingeling van Duitsch land. Vijfmogendheden-conferentie. Vervolgens een toespeling makende op de vooruitzichten der vijfmogendheden-confe rentie. zeide Eden. dat de opvatting der vijf mogendheden thans bekend en bestu deerd en vergeleken zijn. Woensdag heeft de Britsche regeering te dien aanzien verbinding gehad met de vier andere mogendheden. De tot dusverre gevoerde gedachtenwisse- lingen hebben zekere belangrijke verschillen van meening aan het licht gebracht, maar geen enkele is van verrassenden aard en. ofschoon zij ontzaglijk groot ziin. zijn zij niet noodzakelijk onoverkomenlljk. Binnen korten tijd. aldus spr.. behoorden wii in staat te zijn, ons nauwkeurig reken schap af te leggen van de kansen op suc ces voor de conferentie. Eden gaf de verzekering, dat al het mogelijke in het werk gesteld zal worden, om succes te verzekeren en zeide dan: Wij beschouwen deze bijeenkomst als evenzeer in het belang der andere geïnte resseerde mogendheden, als in ons eigen belang (applaus) Overgaande tot bespreking van de Brit sche betrekkingen met de verschillende buitenlandsche mogendheden, behandelde Eden allereerst de betrekkingen met ïkank- riik. waarmede, naar hij verklaarde, de relaties steeds nauw en hartelijk zijn ge weest. (applaus). Het zou moeilijk zijn. zich een tijdperk in herinnaring te brengen, waar zij beter waren. Misschien zoo vervolgde spr. is het natuurlijk, dat in een verwarde wereld de twee groote democratische landen van West-Europa tot elkander zijn aangetrok ken. Er is echter niete exclusiefs in deze vriendschap van den kant van elk der beide regeeringen. Wij hebben belden duidelijk te kennen gegeven, dat wij niet alleen be reid ziin. maar zelfs dat wii wenschen. ons te verzekeren van de samenwerking der anderen. Wat ik van Frankrijk gezegd heb. geldt evenzeer voor België. Wij hebben de ver zekering ontvangen, dat België zich houdt aan zijn verplichtingen. Duitschland. Wat de betrekkingen met Duitschland betreft, zeide spr.. dat er in Duitschland herhaaldelijk verklaringen zijn afgelegd over den wensch tot nauwere vriendschap met Engeland. Deze wensch wordt door Engeland op recht gedeeld. Er zijn echter voorwaarden onvermijdelijk verbonden aan iedere vriend schap. welke Groot-Brittannië zou kunnen aanbieden aan ieder land. of het nu Duitschland is. of welk ander land ook en één daarvan is dat een zoodanige vriend schap niet exclusief kan ziin en niet ge richt kan zijn tegen wie ook, (toejuichin gen i. Ten aanzien van de neiging van Duitsch land om Groot-Brittannië verwijten te doen voor de economische moeilijkheden, verklaarde spr. energiek, dat Engeland deze leerstelling geen enkel oogenblik kan aan vaarden. aangezien zii niet in overeen- «bemming is met de feiten. Het is spr. onmogelijk, uitvoerig en in Italië. Aangaande Italië bracht Eden in her innering. dat de verslechtering in de be trekkingen te wijten is aan de poging van Engeland, ziin verplichtingen krachtens het Volkenbondshandvest na te komen. Er is nooit een Engelsch-Italiaansche twist geweest. Zoolang dit feit niet in Italië als waar erkend wordt, zullen de betrek kingen tusschen belde landen onder een misverstand lijden. De door Mussolini geuite bewering, dat de Middellandsche Zee voor Groot Brittannië eer een gemak is dan een vitaal belang, aldus Eden, geeft niet volledig de Britsche belangen weer. De Middellandsche Zee vormt geen afkor ting, maar de voornaamste verkeers ader. Spr. bestrijdt niet, dat voor Italië de Middellandsche Zee het leven zelf is, maar beweert wel, dat de vrijheid van scheepvaart in deze wateren eveneens een vitaal belang, in den ruimsten zin des woords, voor de landen van het Britsche gemeenebest is. In de afgeloopen jaren, aldus vervolgde Eden dit deel zijner redevoering, hebben de belangen van Engeland en Italië el kander eerder aangevuld, dan dat zi.t met elkaar in strijd waren. De Britsche regeering wenscht krachtig, dat deze betrekkingen ook in de toekomst behouden blijven. Engeland juicht dfe verzekering van Mussolini toe. dat Italië niet voornemens is dezen zeeweg te bedreigen of te ver breken. Ook Engeland heeft dergelijke voor nemens niet. ..Wij hebben geen enkelen wensch tot dreigen, of aanvallen te plegen op welk Italiaansch belang in de Middellandsche Zee ook. Onder deze omstandigheden zou het mo gelijk moeten zijn voor beide landen, naar onze meening .voort te gaan. deze vitale belangen in de Middellandsche Zee te handhaven, niet alleen zonder conflict, maar zelfs tot wederzijd-sch voordeel". Slechts kort beroerde Eden het Verre Oosten. In dit verband zeide hii dat het hem verheugde te kunnen constateeren. dat laatstelijk aanwijzingen zijn verkregen voor een duidelijke verbetering in de Chineesch- Japansche spanning. Herbewapening. ..Het beeld, dat ik voor u ontworpen heb", aldus Eden, ..toont, dat de internationale toestand vrij ernstig is. Persoonlijk geloof ik echter niet. dat een catastrophe onvermijdelijk is. Ik geloof, dat de toekomstige vrede van Europa voor een groot deel afhankelijk zal ziin van de rol. die wii zullen spelen. Wij wenschen de leiding te nemen van de beweging ter verzekering van een krach tige en stabiele Europeesche regeling, maar wii zullen een dergelijke regeling niet tot stand brengen, noch zullen wü aan den Volkenbond het gezag kunnen hergeven dat wij besloten hebben hem te geven, tenzij wij vastberaden staan tegenover onze doeleinden en over wapenen beschikken. De oppositie juicht dan Eden toe. wanneer hij verklaart, dat er geen duurzame vrede kan bestaan, zonder een accoord over de bewapeningen en dat de volken nooit de bestaansvoorwaarden zullen genieten, waar op zij recht hebben, tenzij een dergelijk accoord tot stand komt Wij zien echter, aldus vervolgt Eden, het schouwspel van enkele naties, die beginnen zelfs den levensstandaard ten offer te brengen aan den standaard harer bewapeningen De drie voornaamste punten van het Britsche program zijn: Ten eerste versterking van het gc- ag van den Volkenbond. Ten tweede onderhandelingen over zen Europeesche regeling. Ten derde heruitrusting der Britsche strijdkrachten. De debatten. Na deze redevoering van Eden kwam als eerste spreker het lid van de Labour- oppositie. Dalton, aan het woord. Hl.) verklaarde, dat dit niet de eerste goede redevoering is geweest die Eden heeft uitgesproken, maar dat betreurd moet worden, dat deze woorden niet altlid in daden worden omgezet. Ook is spr. van meening. dat in deze rede te veel gesproken wordt van het Locarno-pact voor West-Europa en te wei nig van geheel Europa Men kan Polen. Tsjecho Slowakije en Zuid-Slavië er niet buiten laten en zeker niet Rusland. Evenals de volgende spreker de liberaal Mander. betreurt spr, de woorden, die door den Duitschen ambassadeur, von Ribben- troo. uitgesproken ziin bü ziin aankomst in Engeland. Mander zegt verder geloof te blijven hechten aan het doelmatige systeem van den Volkenbond. De Locarnoconferentie moet er niet voor gebruikt worden Duitschland in staat te stellen, landen als Rusland en Tsjecho Slowakije aan te vallen Churchill stelt voor, dat de Middelland sche Zee-mogendheden een overeenkomst sluiten, waarbij zij zich verplichten de scheepvaartverbindingen van de mede- onderteekenende staten niet te hinderen, „Wij moeten er, aldus Churchill, op be dacht zijn, den vrede en de vrijheid in de Middellandsche Zee te verzekeren en ge zonde vriendschapsbetrekkingen tusschen de groote Middellandsche Zee-mogend- heden aanmoedigen." Ten aanzien van Sovjet-Rusland moet men volgens Qhurchill de ontwikkelingen in dit land afwachten in de hoop, dat het een rol zal kunnen spelen voor de hand having van den algemeenen vrede; vóór alles zuilen wij al onze kracht en al onzen invloed moeten aanwenden om den Volken bond te reconstrueeren en hem machtig genoeg maken om iederen eventueelen aanvaller eerbied in te boezemen. Nadat eenige afgevaardigden nog op merkingen hadden gemaakt naar aanlei ding van de door von Ribbentrop bij zijn aankomst in Engeland afgelegde verklaring, noemde de hertogin van Atholl (cons.) het van vitaal belang, dat Groot-Brittanje ernaar zal streven het principe van den wederzijdschen bijstand doeltreffend te maken. Zij herinnerde er aan. dat Roe menië en Tsjecho-Slowakije voor de ge allieerden hebben gestreden; hun onafhan kelijkheid wordt bij het Volkenbondsver drag gewaarborgd. Groot-Brittanje moet bereid zijn de ver plichting te blijven naleven, welke er toe zou bijdragen te verhinderen, dat deze landen het slachtoffer zouden worden van een mogelijken aanval. Anders zouden wij dezelfde verwijten verdienen te hooren als wanneer wij üi 1914 jegens België ons niet van onze verplichtingen zouden hebben ge- VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN kweten." Wie de stevige, flinke badhanddoek en de twee theedoeken gratis wil ontvangen, moet hiervan thansdirect werk maken. Voor 8 uitknipsels „Radion ...'n top-prestatie", ont vangt U een sterke badhanddoek en voor 5 dezer „top-prestaties" 2 flinke theedoeken. Inzenden aan Lever's Zeep Mij.N.v., Afd. Spec. Cadeaux, Vlaardingen; maar denk er om alleen uitknipsels „top-prestatie" en beslist geen andere. Is in Uw woonplaats een Sunlight Geschenkendepot ol een tijdelijk inwisseladres, dan kunt U de artikelen aldaar persoonlijk afhalen. Zorg, dat U van alle extra voor delen van Radion profiteert! Uw was, met Radion gewassen, zal witter worden dan ooit, want het zuurstofhoudende Radion sop dringt door het gehele weefsel heen en verwijdert alle vuil. Haal nu wat Radion in huis, want 21 November is de laatste dag van deze speciale Radion aanbieding. t r' INWISSELADRES VOOR ..RADION TOP-PRESTATIES' (De ealre gaicHenlen kunnen alleen een dit 1756 8A0.G.A.IO-O92H BIJ MEJUFFROUW KOORNHOF. HOOIGRACHT 90. LEIDEN Irei worden «(geheeld en worden dui nlel toegezonden) (Ingez. MedJ NEVILLE CHAMBERLAIN SLUIT DE RIJ DER SPREKERS. Neville Chamberlain sloot de rij der spre kers bij de debatten over de buitenlandsche politiek. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de voordeelen van regionale verdragen binnen het kader van den Volkenbond, zeide Chamberlain, dat de oppositie schijnt te denken, dat wij, omdat wij adhaesie kunnen betuigen aan een pact voor het Westen, wij daarom geen belangstelling zouden koesteren voor de aangelegenheden in Oost-Europa. Ik breng hierbij in herin nering, dat het tweede punt van de rede van Eden een algemeene Europeesche re geling betreft. Het is waar, dat een West-Europeesch pact niet als zoodanig de veiligheid der Oostelijke grenzen van Duitschland waar borgt. Wij zouden gaarne een pact voor Oost-Europa zien, gebaseerd op dezelfde richtlijnen als het pact voor het Westen Wij zouden zelf geen deelgenoot zijn in een dergelijk pact, doch dat wil niet zeggen, dat wij aan elk ander land dan ook de vrije hand zouden laten om te doen, wat het wil, of dat wfj op ons zouden nemen niet tusschenbeiden te komen onder welke omstandigheden dan ook. Wij houden de vrijheid in ieder geval de omstandigheden te onderzoeken en zouden ons er toe bepalen ons slechts te binden aan regionale verdragen, welke betrekking hebben op onze eigen vitale belangen. Alle regionale verdragen moeten natuurlijk on derworpen worden aan onze algemeene verplichtingen uit hoofde van het Volken bondspact. Sprekende over den gouden standaard zeide Neville Chamberlain, dat van tevoren aan zekere voorwaarden zal moeten wor den voldaan en dat zoolang zulks niet zal zijn geschied, hij geen enkel vooruitzicht ziet op een terugkeer tot den gouden stan daard. Het debat werd zonder stemming geëin digd. ''ZACHT VAN SMAAK - PRUSTOct 8926 (ingez Med.) C. L„ te L. Het hier ter stede geves tigde Bureau voor Beroepskeuze is onder gebracht in het gebouw der Gem. Arbeids beurs aan het Levendaal hoek Garen- markt. Het is op de gewone kantooruren geopend, zoodat het ons niet noodig lijkt uw komst tevoren aan te kondigen. H. B., te L. Wij geven u in overwe ging u in verbinding te stellen met den directeur van het Academisch Ziekenhuis alhier, dr. H. H. Maas. A. A. te L. Door de wijziging in de verordening is u belastingplichtig gewor den. Waarschijnlijk zal thans het indie nen van een bezwaarschrift niet meer baten Abonné te L. De aanvrage moet in gediend worden ter griffie. De bestuurder gedood. Gistermiddag heeft de onbewaakte over weg wederom een slachtoffer geëischt. Toen de ongeveer 40-jarige S. Hes, uit Amsterdam met zijn vrachtauto, geladen met fruit den onbewaakten overweg bij den Nieuwlandschen polder bij Hoek van Holland wilde oversteken, werd hij ge grepen door den electrischen trein, die om 2.06 uur van Hoek van Holland vertrekt. De bestuurder van de auto werd opslag gedood, terwijl de heer L. Springer, even eens uit Amsterdam, die naast den heer Hes zat, licht werd gewond. Hij is naar het gemeenteziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overgebracht. De auto is geheel vernield. SLACHTOFFERS VAN DEN STORM. Vele zeevogels door olie besmet op het strand. Aan 't Scheveningsche en Wassenaarsche strand zijn de laatste dagen tal van zee vogels aangespoeld, welke door olie besmet zijn geworden en daardoor totaal hulpeloos ronddrijven, tot de dood de arme vogels uit hun lijden verlost, aldus de „Tel." De Wassenaarsche politie vond dezer da gen aan het strand te Wassenaar circa vijftien zeevogels, tot de familie der alken behoorend, die alle zoo dik onder de olie zaten, dat zij niet meer konden vliegen. Po gingen op het bureau om de vogels met benzine schoon te wasschen, faalden, daar de poriën geheel verstopt waren door de doodende olie. Een dierenarts er bijgehaald, verklaarde, dat er weinig meer aan te doen was. Het was slechts een uitstel van execu tie, hulp te bieden. De meest humane manier, ook volgens de directie van den dierentuin, is. de slacht offers door een verdoovend middel, het z.g. kapje, met chloroform uit hun lijden te helpen. De dieren kunnen, volgens het oor deel van deskundigen, op geen enkele ma nier worden geholpen, daar de huid dooi de zich in de olie bevindende afgewerkte bestanddeelen totaal is verstopt en ver brand en de vetklieren niet meer function- neeren, waardoor het dier ten slotte niet meer kan duiken noch verder blijven drij ven. Onder de te Scheveningen aangespoelde koeten en alken bevond zich ook een rots pelikaan, welken men ter verpleging naar den Haagschen dierentuin heeft gebracht. Deze vogel komt aan onze kusten slechts heel weinig voor en bewoont de N -W.-kust van Europa en ook de N.-W.-kust van Amerika en de kust van Afrika. Zij broe den bij voorkeur op rotsen en voeden zich ook met zeevisch. De olievelden welke men langs onze kus ten veelvuldig aantreft en waarin jaarlijks duizenden vogels als slachtoffer vallen, zijn thans door den storm dicht naar onze kus ten gedreven, waardoor men thans meer dan anders de slachtoffers vlak bij het strand heeft aangetroffen. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Op den onbewaakten overweg tussc&a Haarle en Raalte in den Zwolschen rat is gistermorgen even over half tien vrij ernstig ongeluk gebeurd, waarbij, dos een wonder als het ware, toch geen met- schenlevens zijn te betreuren, meldt dl Prov. Ov. en Zwolscho Crt. Uit de richting Wierden kwam een pei sonenauto, bestuurd door den heer W. Bo manufacturier te Wierden. Uit dezelii richting kwam de trein uit Enschedé, i om kwart voor tien in Zwolle arrlvee Daar de spoorbaan voor genoemden ou weg parallel loopt met den rijweg, merl de autobestuurder de hem inhalenden tnl niet tijdig genoeg op. Bovendien is te uitzicht daar slecht, terwijl de ruiten n de auto door den fijnen motregen bes!» gen waren. De auto was bijna den overweg gepa» aeerd, toen hij op het laatste oogenblik nof juist door den trein werd gegrepen. De ra gen sloeg eenige keeren over den kop a werd ongeveer op 10 meter afstand vu den overweg van den weg afgesllngerd. D( bestuurder had de buitelingen van de auto meegemaakt. Toen de wagen stii lat kroop de bestuurder onder eenige kotiffl :n pakken, die hij vervoerde, vandaan a bleek wonderlijk genoeg, bijna geen iele! te hebben gekregen. Slechts eenige welnil beteekenende wondjes had hij opgeloopes De auto was aan den achterkant zwaai beschadigd en aan den voorkant zoo goed als ongeschonden. De gewonde is met een andere auto ver der gereisd. VOOR DE PIcJR ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gisteravond omstreeks negen uur is de 24-jarige G. V. uit Etten, chauffeur bij de firma Loman te Breda, bij het laden van emballage op den weg van Teterlngen naar Oosterhout door een vrachtwagen van de firma Van den Biggelaar uit Breda over- reden. De ongelukkige, die gehuwd wajs, overleed spoedig. Kent U de Ibis-pijpZoo niet, vraagl U* winkelier. 1731 (Ingez- Med) FLESCH ZUURSTOF UIT ELKAAR GESPRONGEN. Bij de ontploffing van een flesch zoiir- slof aan den Westkanaaldijk onder W" bij Nijmegen werden drie personen T vond. De arbeider A. S. uit Weuri veiU» Uvee vingers, B- E. uit Winterswijk en J.' uil Hengelo (O.) kregen brandwonden' het gelaat. A. S. werd in het ziekennuw opgenomen; beide andere mannen kt"111" naar huis vervoerd worden. De werklieden waren bezig met het JF stellen van een kraan op Peters Kolf" centrale.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10