77ife Jaargang DONDERDAG 5 NOVEMBER 1936 No. 23502 OFFICIEELE KENNISGEVING De asfalteering der Haarlemmerstraat HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dif nummer bestaal uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week 7TT.T.f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj AFSLUITING HAAGBRUG. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat het rjjverkeer over de Haagbrüg met in gang van Vrijdag 6 November a.s. tot nadere aankondiging zal zijn afgesloten. Het rij verkeer zal worden geleid langs Hijnzichtbrug, Morschweg, Morschstraat, Blauwpoortsbrug, Prinsessekade en Kort Rapenburg en omgekeerd, zulks met in achtneming van de maximum toelaatbare belasting op de Morschpoortbrug. 1699 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRLJEN, Secretaris. DL4MANTEN HUWELIJKSJUBILEUM. Van het echtpaar Langeveld-Kok. Zondag 15 dezer zullen onze stadgenoo- ten Louis Langeveld en Maria Catherina Kok, wonende Morschstraat 31 het hoogst nldzame feit hunner zestigjarige echt- wreeniging herdenken. De bruidegom, die thans 82 jaren telt. mag zich nog in het bezit van een voor treffelijke gezondheid verheugen en deelde ws met trots, maar ook met dankbaarheid krijn stem mede, dat hij nog nooit in lij. leven een dokter had geraadpleegd, b toch heeft hij een werkzaam leven niter den rug; een leven, dat hem met eie anderen in aanraking bracht, zoodat tij een bekende figuur in de Sleutelstad ras. Oa. was hij ongeveer 25 jaar als ïllner werkzaam bij Maison Prins, voor wen aan de Breestraat en het Rapenburg (n liefst 52 jaar in gelijke betrekking in Ie voormalige sociëteit „Concordia" op den Hoogewoerd. „In dien tijd kwam er niet reel van vroeg naar bed gaan, meneer!" vertelde hij ons. Voorts was hij gedurende langer dan 'n halve eeuw werkzaam als controleur bij de Graanbeurs en verleende hij tot op hoogen leeftijd zijn diensten als drager bij begrafenissen. Ook de gezondheid van de thans 80-jarige bruid heeft langen tijd niets te wenschen overgelaten, doch de laatste jaren wordt deze iets minder. üit hun huwelijk werden twaalf kinde ren geboren, waarvan er nog slechts drie In leven zijn. Stads ongeveer 20 Jaar wonen zij op het bierbovengenoemde adres, waar de krasse dude baas een sigaren- en tabakswinkel exploiteert. Wij twijfelen er niet aan of in hun koning zal ln de komende dagen een on gewone drukte heerschen, welke op den teestdag zeiven haar hoogtepunt zal be reiken. Moge het beiden gegeven zijn nog tal van laren in aangename herinnering aan deze dagen terug te denken. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen techten, de heeren L. B. van Muyzenburg (Voorburg); J. J. de Jong (Rijnsburg); C. Stolk (Wassenaar); F. B. M. J. Jantzen 'Haarlem) en P. van Zalinge (Den Haag) ra voor het taalkundig doctoraal examen DE ASFALTEERING VAN DE HAARLEMMERSTRAAT. Feestelijke opening. Tegen zes uur gisteravond was een aan tal personen op uitnoodiging van den heer Bernard de Koning in diens bureau bij eengekomen, om aan de heropening van de geaslalteerde Haarlemmerstraat een eenigszins feestelijk cachet te geven. Aanwezig waren o.a. wethouder Splinter, de directeur van Gemeentewerken, de heer A, M. de Blauw, de adjunct-directeur van dien dienst, ir. D. Boogerd, de heeren N. A. van Wijk en J. Pieck. de heer W. Zwart als vertegenwoordiger der L.M.C de aan nemer van de asfalteeringswerken, de heer P. C. Zanen uit Haarlem en enkele van zijn medewerkers. Nadat verfrisschingen waren rondge diend nam de heer B de Koning 't woord. Al wordt de Haarlemmerstraat, zoo zeide spr., dan niet officieel geopend, toch heb ben wij gemeend uiting te moeten geven aan onze groote voldoening over de vol tooiing van deze voor ons in zoo hooge mate belangrijke verbetering. Wij zijn verheugd en wij zijn er van overtuigd, dat alle Haarlemmerstraat winkeliers dit vandaag met ons zijn. Bui tengewoon erkentelijk zijn we het gemeen tebestuur, niet alleen voor de uitvoering van het werk, maar ook voor de snelheid, waarmede dit is geschied. Langen tijd, aldus vervolgde spr.. is de Haarlemmerstraat een van de slechtst ge plaveide straten der Sleutelstad geweest. Van nu af aan zijn we dan ook niet alleen verheugd over de aangebrachte verbete ringen, maar wij zijn ook trotsch op onze straat! De heer De Koning eindigde zijn toe spraak met het uitspreken van den wensch, dat de bloei van de winkels in de Haarlemmerstraat evenzeer moge toene men als de kwaliteit van het plaveisel. Wethouder Splinter, die hierna 't woord verkreeg, merkte op. dat de bestrating van de Haarlemmerstraat altijd een zeer ge liefd onderwerp tot critiek is geweest. En juist daarom, aldus spr., ben ik zoo verheugd nu slechts woorden van waar deering en dank te hooren. Gaarne ben lk dan ook bereid dezen dank aan het ge meentebestuur over te brengen, waar hij zeer zeker op hoogen prijs zal worden ge steld. De directeur van Gemeentewerken, de heer De Blauw, wees op den korten tijd. waarin het werk tot stand is gebracht. Dit is slechts te danken aan de wijze, waarop de aannemers en hun medewerkers deze opdracht hebben uitgevoerd. Een woord van dank is hier dan ook zeker op zijn plaats. De heer Zwart, die namens de L.M.C. gelukwenschen aanbood, wees op de goede verstandhouding, die er altijd heeft be staan tusschen de middenstanders uit de Haarlemmerstraat en de L.M.C. en sprak de hoop uit, dat deze samenwerking steeds inniger zou mogen worden. DE FIRMA C. H. NOLET BESTAAT 40 JAAR. Morgen zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer C. H. Nolet in het pand Haarlem merstraat 206 zijn winkel in hoeden, pet ten en heerenmode-artikelen opende. Veertig jaar lang heeft de heer Nolet de beste krachten aan zijn zaak gewijd en niet zonder succes. Was bij de opening de tegenwoordige winkel slechts een winkeltje, door den steeds grooter wordenden omzet was men herhaaldelijk genoodzaakt te ver bouwen. Ongeveer 10 jaar geleden werd op de Botermarkt een filiaal gesticht en niet tegenstaande dit nam ook de oude zaak nog steeds in bloei toe. Vanzelfsprekend heeft de heer Nolet ook c^e noodige tegen slagen in het zakenleven ondervonden, doch steeds heeft hij den moeilijkheden het hoofd weten te bieden. Wij maken van deze gelegenheid gaarne gebruik om onze welgemeende gelukwen schen met dit jubileum aan te bieden. GEREF. ZENDINGSBOND. De Hulpver. .Leiden" van den Gerefor meerden Zendingsbond bestaat Dinsdag 10 dezer 25 jaar. In verband met dit feit wordt op dien dag in de Marekerk een wijdingsdienst ge houden, waarin ds. van Apeldoorn een openingswoord zal spreken en ds. P. Zijl stra uit Noordeloos de herdenkingsrede zal uitspreken. Woensdag d.a.v. houdt de zendingskrans „Midden Celebes" in Prediker een verkoo- ping, terwijl de Hulpvereeniging des avonds haar jaarvergadering houdt, waar ook ge legenheid bestaat tot het aanbieden van gelukwenschen. Het bestuur bestaat momenteel uit de heeren J. J. van Biemen, voorzitter, W. Keereweer, secretaris, G. J. v. d. Berg. pen ningmeester, J. Bink. W. Sierat, J. W. Kret en P. Kooreman. Met enkele woorden dankte de heer De Koning tenslotte voor de betoonde belang stelling en de hartelijke woorden Hierna begaf het gezelschap zich naar buiten, waar het Poiitiemuziekgezelschap ondertusschen, onder groote belangstelling van de zijde van het publiek was gearri veerd, en gedurende geruimen tijd vroo- lijke muziek ten beste gaf. Het bleef den geheelen avond in de Haarlemmerstraat gezellig druk. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: J. van Amerongen, Haarlemmerstraat 61, t i/oaiivuiiuip uuitviaai eAdiiiiii i j. van /xinei. ongen, xidariemiiier,sw. aa u 01, indologie de heer H. D. J, von Bargen Leiden. Manufacturenhandel. Opheffing (Oegstgeest) filiaal: Haarlemmerstraat 27. Leiden. .^«middag is de asfalteering van do Haarlemmerstraat gereedgekomen en reeds heerschte er een ongewone drukte en een feestelijke stemming, tot welke e een algemeene vlaggenversiering en muziek van een draaiorgel het hunne bijdroegen. - Onze foto geeft daarvap een indruk. OPENB. OPLEIDINGSSCHOOL voor U.L.O. AAN DE LANGEBRUG B. Ouderavond. Gisteravond hield de oudercommissie van bovengenoemde school, onder voor zitterschap van het hoofd der school, den heer Alb. van der Hoogt, haar eerste ouderavond onder diens leiding. Het was den voorzitter een vreugde, een flink aantal ouders een hartelijk welkom toe te roepen, speciaal die ouders, die voor het eerst aanweziig waren en wier kinde ren met September op school waren ge komen. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot den heer inspecteur van het L.O. in de inspectie Leiden, den heer J. Baak, tot den voorzitter van den Centr, Ouder raad, den heer J. W. Harting en tot het afgetreden hoofd der school, den heer J. J. Verhage, De Gem. inspecteur van het L.O., de heer H. Vriend had bericht gezon den, dat hij tot zijn spijt verhinderd was deze bijeenkomst bij te wonen. Als de voorzitter dan het woord geeft aan den heer J. J. Verhage. wendt deze zich tot de ouders en bedankt de ouder commissie en het thans in functie zijnde hoofd der school, voor de gelegenheid die hem geboden wordt van de ouders der schoolgaande kinderen afscheid te nemen. Met liefde en toewijding heeft hij steeds zijn best gedaan, de kinderen op te voeden tot degelijke menschen in de samenleving en hij dankt de ouders oprecht voor den steun, dien hij van hen mocht ondervin den. Nadat de secretaresse, mevr. Op den Velde, den heer Verhage heeft toegespro ken om hem te danken voor hetgeen hij tal van jaren, in dienst der school, voor het kind is geweest, daarbij vooral wijzende op diens groote zorg en genegenheid voor het eenvoudige schoolkind, was deze sobere, maar indrukwekkende plechtigheid voorbij Op vlotte, pittige wijze geeft dan mej. H. N. Mak een gymnastiekles aan de meisjes der zesde klas. De voorzitter had er op gewezen, dat dit niet een exhibition bedoelde te zijn, maar simpel aan de ouders laten zien. hoe de kinderen onder haar kundige leiding les krijgen in de gymnas tiek. Een hartelijk applaus en een woord van grooten dank van den voorzitter was haar belooning. Nadat de kinderen met een eenvoudige tractatie naar huis waren gegaan, werd gepauzeerd met een kopje thee. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Leiden wenscht ook dank te brengen aan mej. Mak. Niet alleen maakt hij haar een compliment voor het thans gebodene. dat zooveel verschilt met wat vroeger gegeven werd. maar speciaal ook voor de wijze, waarop zij haar taak opvat en het enthousiasme, waarmede zij haar leerlingen bezielt. Moge het haar ge geven worden nog tal van jaren zich aan de lichamelijke opvoeding der Leidsche jeugd te wijden. Als de vergadering de schoollokalen heeft bezocht en zich met het onderwijzend personeel over de vorde ringen der leerlingen heeft onderhouden, komt zij weder in het gymnastieklokaal bijeen om de vergadering voort te zetten. Bij acclamatie worden tot bestuursleden verkozen mevr. D. van Baak. mevr. W. J. Vinju en de heer J. J. Houben. Hartelijk dankt de voorzitter dan mevr. Op den Velde, die af moet treden als lid der O. C„ voor het vele, dat zij met zooveel toewij ding in het belang der Oudercommissie en het schoolkind heeft gedaan. Moge het haar in haar verder leven oqjf goed ge&n. Daarna vindt de voorzitter gelegenheid op eenige interne zaken, het schoolleven betreffende, de aandacht te vestigen. Schoolfonds, Fransche cursus, veilig ver keer, schoolreisje, passeeren achtereenvol gens de revue. Op ht groote nut van het bezit van een schoolfonds wordt gewezen, terwijl hij de ouders ten sterkste aanmoedigt, de kinde ren den Franschen crusus te doen volgen. Bij de rondvraag kreeg de voorzitter van den Centralen Ouderraad, de heer Harting. gelegenheid nog eens te wijzen op het groote nut van een goede samenwerking, tusschen school en huis en de groote bin dende kracht, die daarvan uitgaat. In dezen voor het Openbaar Onderwijs zoo moeilij ken tijd is het zoo verheugend te zien, hoe een groote groep ouders klaar staat haar belangen te verdedigen en eendrachtig zich aan den bloei van haar school te wijden. Een der ouders wees nog op de opvoe dende kracht, die van het kweeken van planten en bloemen uitgaat en wekte de Oudercommissie op deze materie eens on der het' oog te zien. Niets meer aan de orde zijnde, dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun flmke opkomst en voor het goede, dat dezen avond onderling beleefd was. Met een har telijk tot wederziens ging men, „al laat naar huls. o MAATSCHAPPIJ DER NED. LETTERKUNDE. In de maande!ijksche vergadering van Letterkunde treedt slechts bij uitzondering een buitenlandsoh lid der Maatschappij als spreker op. Zulk een steeds zeer op prijs gesteld uitzonderingsgeval is ook de voor dracht te houden op de vergadering van morgen, waar prof. dr. H. Watjen uit Munster in Westfalen het woord zal voeren. Onderwerp zijner rede is: „De westkust van Amerika en het internationale scheep vaartverkeer". Prof. Watjen is niet alleen bekend door zijn studies op het gebied van moderne Duitsche scheepvaart en handel, maar heeft zioh ook onderscheiden door zijn werk betreffende de handelsgeschiedenis van Nederland. Zijn studie over de betrekkingen van Nederland en Brazilië in de zeven tiende eeuw vond groote waardeering. Deze spreker, een groot vriend van ons land en een bekende en gekende figuur in de klin gen van Letterkunde, zal zijn gehoor toe spreken in de Nederlandsche taal, die hij volkomen beheerscht. HET ZONDAGSSCHOOLWERK IN NEDERLAND. Herdenking van het honderdjarig bestaan. In de geheel gevulde zaal van het Wijk- gebouw Geloof, Hoop, Liefde werd gisteren het feit herdacht, dat honderd jaar gele den het Zondagsschoolwerk in Nederland werd begonnen. Voor deze viering waren een aantal leerlingen van de beide vrij zinnige Zondagsscholen van den Ned. Prot. Bond bijeengekomen met ouders en ge- noodigden. Na een kort openingswoord en een ge zamenlijk gezongen lied werd het een en ander verteld over het Zondagsschoolwerk en in het bijzonder van het aandeel, dat de Leidsche vrijzinnige Zondagsscholen daarin hadden en nog hebben. Met dankbaarheid werd gewaagd van den arbeid van velen en in eerbiedige her innering werden de namen genoemd van prof. J. Knappert, prof. H. Oort en mej. Johanna Woiters, die niet meer in leven zijn. Voorts werden genoemd de dames Hubrecht, Simon Thomas, Kuenen, v. Eek, Kern. Meerburg, v. Manen, Akkermande la Court en Snellen, die allen nog met be langstelling volgen al wat het Zondags schoolwerk betreft. Een aardig oogenbllk was het, toen mej Kuenen vertelde van haar herinneringen als een der eerste leerlingen van de Leid sche Zondagsschool. Daarna volgde een z.g.n. openbare les. Begonnen werd met een gebed, waarna de kinderen het bekende „Laat de kinderen tot Mii komen" zongen. Een bijbelsch ver haal, de geschiedenis van Jozef, werd ver teld en daarna een vrij verhaal, getiteld „Dank" uit de Midwintersproken van Jeanne Oterdahl. Beide verhalen werden met groote aandacht gevolgd en afgewis seld met op den inhoud toepasselijke Zon dagsschoollied j es. Met een slotwoord en een gezamenlijk gezongen lied werd deze goed geslaagde bijeenkomst gesloten. K.J.M.V. St PETER KANIS. Causerie van Pater Heymeyer S.J. Voor een talrijk gehoor behandelde Pa ter W. Heymeyer S.J. gisteravond 't twee de gedeelte van zijn causerie „Huwelijk en de moderne mensch". Spr, bepaalde zich nu meer tot den tijd' welke aan hei huwe lijk voorafgaat, de verloving- Na de pauze behandelde spr. een reeks gestelde vragen, terwijl de geldigheid van het huwelijk in en buiten de Kerk uitvoerig werd bespro ken. De voorzitter, de heer Coster, dankte spr. hierna voor zijn duidelijke uiteenzet ting en deelde nog enkele bijzonderheden mede over de opening welke inmiddels lol 15 Nov. is uitgesteld en ingebruik neming van het nieuwe „Eigen Huis". Na dat er gecollecteerd was voor de Kerst actie, sloot de voorzitter de vergadering met den groet der Kathojjeke Jongeren. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft vanmorgen ge sproken met de nagelaten betrekkingen der omgekomen Scheveningsche vis- schers (Laatste Berichten, le Blad). De vaartocht van de Kon. Familie met den kruiser „De Ruyter" (3e Blad). De begrooting van Financiën; voorloopig verslag der Tweede Kamer (3e Blad). Demonstratieve vergadering van sigaren winkeliers in Den Haag (Binnenland, 3e Blad). Ons Parlementair Overzicht (3e Blad). BUITENLAND. Roosevelt's eclatante overwinning. De grootste, die ooit is behaald (Buiten land, 2e Blad). De Spaansche nationalisten hebben het vliegveld vanMadrid Getafe bezet. De nieuwe regeering te Madrid gevormd (3e Blad). Daiadier kondigt in Frankrijk doortrekking der Maginot-linie langs de Noordgrens aan (Buitenland, 2e Blad). Het Japanscbe leger weer in actie (Buiten land, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. TOELATING VAN PRIVAAT-DOCENTEN. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, is dr. O, Bottema te Deventer toegelaten als pri vaatdocent bij de faculteit dei' wis- en na tuurkunde aan de rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de didactiek der wiskunde. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, is tot wederopzeggens toegelaten als privaat docent bij de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de didactiek der na tuurkunde dr. H. A. C. Denier van der Gon, te 's Gravenhage. AQUARIUM EN TERRARIUM VER. „SCATOFAGUS ARGUS". Het kweeken van infusoriën. Bovengenoemde vereeniging hield giste ren haar maandelijksohe vergadering in het voormalige stationsgebouw aan den Heerensingel. In zijn openingswoord zeide de voorzitter de heer J. Gijzenij, dat het vraagstuk, dat zou worden behandeld n.l. „Infusoriën en hoe ze te kweeken", in nauw verband staat met de onderwerpen, welke na de jaarver gadering in December a.s. zullen worden behandeld n.l. „Tropische visschen en hoe men ze kan kweeken". Het spreekt van zelf, dat de voedering hierbij een groote rol speelt, dus ook de Infusie-soorten. De heer A. Blok was bereid gevonden al deze onderwerpen voor de vereeniging te behandelen. De heer Blok. hierna aan het woord ko mende. zeide het Infusie vraagstuk geheel naar eigen ervaringen te behandelen. Spr. stelde allereerst de vraag: wanneer begint men met het kweeken van Infusie of af gietseldiertjes. zijnde het microscopisch voeder voor de pasgeboren vischjes? Even als het gaat met het kweeken van Enchi- traeën n.l. wanneer men ze noodig heeft, dus te laat. Zoo gaat het ook met het kweeken van Infusoriën. Dit verzuim brengt den liefhebber veel teleurstelling. Just nu is het tijd. zoo vervolgde spreker, om dit te onderzoeken. Van verschillende producten kan men infusie kweeken, b.v. van gedroogde slabladen, half gedroogde banaanschillen. hooi, gedroogde koemest, eierdooier, meloen, enz. Verschillende soor ten konden de aanwezigen bezichtigen door kleine microscoopjes. Met welke van deze soorten heeft men nu succes? Dit wenschte spreker te behandelen tegelijk met de behandeling van de soort van vischkweek. Men krijgt dan één geheel. Al deze proeven kunnen nu worden geno men, zoodat alles klaar is, wanneer de tijd daar is voor het kweeken van vischjes. De voorzitter bracht den spreker harte lijk dank voor zijn betoog en hoopte dat het vruchtdragend zou zijn voor de as. kweekers. Nadat de gewone huishoudelijke zaken waren afgedaan, verschillende nieuwe leden waren geïnstalleerd en een 50-tal vischjes gratis, zoowel als ten bate van de kas was verloot, sloot de voorzitter deze geslaagde en leerzame vergadering.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1