GRATIS 77sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 3 November WM Derde Blad No. 23500 OdYSCOIA ZEGELS 5ctTJCIM.lt AT reep gemeentezaken In onzeySCOLA 2 zijn thans„zegels verpakt voor een Jft Mp n Ontvcn^rg'y vanow y. nke'ier HOLLANDSCH ZWITSERSCHE c HOCOLADE F ABRIEK vervoer van puin te water. Aan het vervoer van puin e.d. te water binnen deze gemeente kleven uitwassen, waaraan naar meenlng van B. en W. paal en oerk dient te worden gesteld. Herhaal delijk toch wordt door de puinvaarders de waardelooze afval, welke zii vervoeren, op onbewaakte oogenblikken overboord gezet. Dit geschiedt voornamelijk 's nachts en on der bruggen. De scheepvaart ondervindt hiervan groote last en schade, terwi.il het opruimen de gemeentelijke diensten veel moeite en kosten veroorzaakt. De vaartui gen worden op zoodanige wijze geladen, dat de ongewenschte stoffen met enkele hand grepen kunnen worden geworpen. De hoeveelheden afval, waarvan men zich op deze wijze- ontdoet, nemen onrustbarende afmetingen aan. Aan de hand van art. 19, eerste lid. van de Verordening op de Wateren, waarin is beoaald. dat het is verboden voorwerpen of stoffen, van welken aard ook. in de oDenbare wateren te werpen of uit te stor ten. is het mogelijk bij constateering van een overtreding proces-verbaal op te maken. De moeilijkheid is echter, dat het vrliwel onmogelijk is een behoorlijk toezicht uit te oefenen. Het is dan ook noodzakelijk dit vervoer aan zekere regelen te binden. Toezicht zal alleen mogelijk zijn, wanneer men weet wanneer, naar en waarlangs het laden, ver voeren. enz. plaats heeft, terwiil volstrekt dient te worden verboden, dat dit 's nachts seschiedt Verder is het gewenscht enkele bepalingen op te nemen omtrent de vaar tuigen, welke worden gebruikt en de wttze van Iaden der vaartuigen. Om te voorko men. dat onbevoegden de lading dezer vaartuigen, wanneer zii gemeerd liggen, kunnen bereiken en uit baldadigheid over boord werpen, hetgeen thans maar al te vaak geschiedt, is tenslotte een bepaling vereischt. dat deze vaartuigen onder die omstandigheden bewaakt of afgedekt moe ten zijn gedurende den tiid. dat dergelijke baldadigheden gevreesd kunnen worden. Het komt B en W. voor. dat deze rege ling in het algemeen belang noodzake lijk de belangen van de bonafide puin vaarders niet of althans in zeer geringe mate aantast. Verder zii opgemerkt, dat art. 22bis der verordening reeds de mogelijkheid opent, dat B. en W. in bijzondere gevallen voor schriften geven in den zin van de voorge stelde maatregelen. In de practijk is dit artikel echter niet bruikbaar gebleken en kosten stadhuisbouw. Het bij ^Raadsbesluit van 25 Februari 1935 beschikbaar gestelde credjet van f. 300.000, waarvan f. 265.000 was bestemd voor den Stadhuisbouw en f. 35.000 voor de gevelrestauratie, dient te worden aan gevuld. Blijkens schrijven van den architect van den Stadhuisbouw zal, in verband met de gehouden aanbesteding voor den boven bouw in gewapend beton, de kosten van het bouwbureau enz. verhooging van de voor den Stadhuisbouw beschikbaar ge stelde gelden met rond f. 120.000 noodig zijn. Met inbegrip van het bij Raadsbesluit van 3 September 1934 beschikbaar gestelde crediet van f. 15.000 zal dan voor den eigenlijken Stadhuisbouw een bedrag van f. 400.000 in totaal zijn toegestaan. Ook de voor de gevelrestauratie beschik baar gestelde som van f. 35.000 moet wor den verhoogd; in verband met de reeds uitgegeven en nog in 1936 te verwerken gelden is aanvulling met f. 45.000 noodig. kosten werkloosheid en armenzorg. B. en W. deelen mede, dat de voor werk- loozensteun en armenzorg op de gemeente- begrooting 1936 beschikbaar gestelde gel den ontoereikend zijn gebleken. Voor werkloozensteun werd, met inbegrip van de geraamde uitgaven ad f. 200.000 voor werkloozen, die via den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon werden onder steund. oorspronkelijk een bedrag van f. 1.150.000 uitgetrokken. Bij raadsbesluit van 12 October 1936 werd hiervan voorzitter in de raadsvergadering van 6 April jJ. is het de bedoeling den brand - stoffenbijslag ook gedurende dezen winter in natura te verstrekken. Zooals bekend is, bestond de gedurende den vorigen winter beschikbaar gestelde brandstof uit een halve H.L. eierkolen en drie kwart H.L. parelcokes tot een geza menlijke waarde van f. 1 per week, De prijs van één H.L. eierkolen en van één H.L, parelcokes bedraagt thans resp f. 1,13 en f. 0.65. Aangezien hier ter stede brandstof alleen per maat geleverd wordt, zou derhalve, in dien door den minister van sociale zaken strikt wordt vastgehouden aan de bepa ling. dat over geen enkele week meer mag worden verstrekt, dan een waarde van f. l per week, slechts een halve H.L. eierkolen en een halve H.L. parelcokes aan de daar voor in aanmerking komenden beschikbaar kunnen worden gesteld. B. en W. hebben zich echter tot genoem den minister gewend met het verzoek om goed te vinden, dat, naast een verstrek king van een halve H.L. eierkolen en een halve H.L. parelcokes per week om de drie weken een verstrekking van een halve H.L. parelcokes plaats vindt, waardoor de brand stoffenbijslag gemiddeld per week en per gezin juist het maximaal toegestane be drag van f. 1 zal bereiken. Voor de verstrekking komen mede in aanmerking de kastrekkers, indien en voor zoover hun kasuitkeering minder bedraagt dan het steunbedrag, hetwelk zij zouden ontvangen, wanneer zij volgens de steun regeling worden ondersteund, vermeerderd met 't bedrag van den brandstoffenbijslag. In de kosten van de verstrekking van den f. 65.757.51 aangewezen voor dekking van kosten van werkverschaffing. Voor werkloozenzorg en werkverschaf fing was derhalve voor 1936 beschikbaar f. 1.150.000. De uitgaven zullen bedragen: voor werkloozensteun, via Maatsch. Hulp betoon f. 137.667,10; Via den Socialen Dienst f. 1.257.000; voor werkverschaffing: dem ping Levendaal f. 590.94; graven kanaal onder Wassenaar ten behoeve van de Leidsche Duinwater Maatschappij f. 47.100. De ten laste van de gemeente komende kosten van dit kanaal, welke oorspronke lijk op f. 29.000 waren geraamd, zuilen dooi de hoogere uitvoeringskosten f. 47.100, d.i. f. 18.100 meer bedragen. Ook over de hoo gere kosten zal subsidie uit het werkloos heidssubsidie fonds worden ontvangen). D.i. tezamen f. 1.442.358,04, De uitgaven zullen mitsdien f. 292.358,04 (f. 1.442.358,04 f. 1.150.000) meer bedra gen dan geraamd was. ^--rentegen zal de bijdrage uit het het kan de hier geschetste euvelen dan ook werkloosheidssubsidiefonds bedragen 79.7 niet keeren. Tenslotte is het wenscheliik gebleken, dat mast de daarvoor reeds aangewezenen ook de brugwachters met het opsporen der over tredingen van dit artikel worden belast. Het zoif echter niet logisch zijn deze last te beperken tot art. 22bis. aangezien dit aniiel staat te midden van een aantal andere, welke alle ijezelfde belangen, n.l. c; der reiniging, dienen Voor al deze irtikelen zouden B. en W. daarom de brug- richters als opsporingsambtenaren willen inschakelen, hetgeen kan geschieden door óa eenvoudige wijziging van artikel 44. De Commissie voor den Markt- en Haven dienst kan zich met deze wijziging ver eenigen. benoemingen. Ter vervulling van de, tengevolge van de wriodieke aftreding van den heer prof. dr. H. T. Coienbrander. in de Commissie voor het Oud-Archief opengevallen plaats, bie den B. en W aan: 1. mr. W. van Iterson; 2. mr. J. Slagter. Ter vervulling van de op 1 Januari a.s. tengevolge van de periodieke aftreding van mej. P. W. C. Riphaagen en den heer mr. dr. P. G. Knibbe. In de Gemeentelijke Com. mivie voor Maatschappelijk Hulpbetoon ooenkomende plaatsen, bieden B. en W. de volgende aanbevelingen aan: Vacature mej. F. W C. Riphaagen: 1. mei. W. C. Riphaagen; 2. mej. A. C. van Nes Vacature mr. dr. P G. Knibbe: 1. mr. dr. P. G, Knibbe: 2. A. F. Mulder. gemeente en provincie. De grenslijnen tusschen het gemeentelijk en provinciaal eigendom bij de Spanjaards- onig en de Wilhelminabrug hebben een zoo onregelmatig verloop, dat in verband met et beheer en onderhoud van deze wegge deelten het gewenscht is met de provincie een regeling te treffen inzake overdracht over en weer van strooken grond, waardoor "e bestaande scheidingslijnen door rechte korden vervangen. De provincie is bereid aan deze regeling jnede te werken, terwiil overeenstemming bereikt over de aan de transactie te ver- oinden voorwaarden. verkoop van grond. Van de heeren F. J. A. en C. G. van Beukering, te Voorburg, is een verzoek in gekomen. om van de gemeente te mogen koooen een bouwterrein aan de Houtlaan. Adressanten bieden voor dezen grond, die een oppervlakte heeft van ongeveer 1070 een prijs van f. 11 Der M2.. met welken -S genoegen kan worden genomen. kasgeldleeningen. Het komt B en W. voor. dat wordt be- noten. om gedurende de maanden Novem- 1937m Deceml3er en het ie kwartaal taan zoo onnoodig kasgeldleeningen aan te Wel is waar werden gedurende de laatste maanden een viertal vaste geldleeningen een totaal bedrag van f. 2.250.000 ge- nit n' maar- z°oals bekend is. moet hier- aan het einde van het iaar de aflossing .a"e. 5-jarlge 5 'U geldleenlng van 1931. - f 2.000 000 plaats hebben, uite 3r nu in bovengenoemd tiidvak wegens ran iü V00r renbe en gewone aflossing voor !eeningen' voor pensioensbijdragen, electa oozen en armlastigen, enz. groote Wstci? ?an de gemeentekas zullen worden j8[rf' ls bet. mede met het oog op de be- om jiü, van den kapitaaldienst. gewenscht dm i n30t,ig- tot opneming van kasgel- He mnen "vergaan OM-J"riximaal bedrag dat gedurende ge- looöpn Jdvak de kasschuld zal mogen be- ware od f. 1.500.000 vast te stellen. san f. 1.442.358,04 f. 1.149.559,36 of 233.009,36 meer dan de raming ad f. 916.550, zoodat de kosten van werkloo- zenz< g en werkverschaffing netto f. 59.348,68 (f. 292.358,04 f. 233.009,36) de raming zullen te boven gaan. Ook de kosten voor .Armenzorg" zullen meer bedragen dan hiervoor is uitgetrok ken. De subsidie voor Maatschappelijk Hulp betoon werd geraamd op f. 902.000, waarin echter begrepen was de hierboven ge noemde som van f. 200.000 voor werkloo zensteun, zoodat voor „armenzorg" alleen beschikbaar bleef f. 702.000. De uitgaven zullen over 1936 volgens nadere raming bedragen f. 885.000, waarin voor werkloozensteun f. 137.667,10, vcor armenzorg zal dus noodig zijn f. 747.332,90, of meer dan geraamd was f. 45.332,90, In totaal moet derhalve worden voorzien in een hoogere uitgaaf van f. 104.681,58 (f. 59.348.68 f. 45.332,90). Behalve een hoogere ontvangst ad f. 25.000 wegens „55 opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting, b betref fende het in het dienstjaar eindigende be lastingjaar" kunnen op het oogenblik geen middelen tot dekking worden aangewezen, waarom wordt voorgesteld het nog ont brekende bedrag v. f. 79.681,58 (f. 104.681.58 f. 25.000) voorshands te putten uit de algemeene reserve, welke thans nog f. 266.229,54 bedraagt. Uiteraard zal niet meer uit de algemeene reserve worden genomen, dan te zijner tijd zal blijken noodig te zijn. gerechtelijke invordering. Eenigen tijd geleden werd door een motorrijtuig, bestuurd door M. W. Blom- mensteyn, wonende te Leimutden, een aan de gemeente toebehoorende vluchtheuvel- paal op den Rijnsburgerweg aangereden, waardoor een echaide van f. 93 is veroor zaakt. Hoewel Blommensteyn, die rechtens gehouden is deze schade te vergoeden, zich op 15 October 1935 tegenover de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit verbond, om ingaande 20 October d.a.v. maandelijks f. 25 te voldoen, heeft hij tot dusver slechts eenmaal f. 25 betaald en is hij, ondanks herhaaldelijk daartoe te zijn gesommeerd, in gebreke gebleven het resteerende be drag ad f. 68 te voldoen. Dit bedrag zal dus thans langs gereehtelijken weg moeten worden ingevorderd. kweekelingen en hoofdacte. Bij de regeling van de toelagen aan de kweekelingen, verbonden aan de O.L. scho len te Leiden gold de bepaling, dat de kweekelingen den hoofdaktecursus, verbon den aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers essen te Lelden moesten be zoeken of dat zij in het bezit van de hoofdakte moesten zijn. Het eerste voor behoud werd destijds gemaakt met de be doeling. het bezoek aan dien hoofdakte cursus, welke wegens het te gering aan tal cursisten gevaar liep het rijkssubsidie te verliezen, te stimulseren; door het andere voorbehoud werd voorkomen, dat kweekelingen, die reeds in het bezit van de hoofdakte waren, in een ongunstiger positie zouden komen dan de adspirant-bezitters dier akte. Nu de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzerslessen) inmiddels is opgehe ven, kan de bedoelde bepaling uiteraard vervallen. brandstoffen voor werkloozen. Bij circulaire van 9 October j.l. deelt de minister van sociale zaken mede, dat ge durende het tijdvak van 1 November 1936 tot en met 3 April 1937 aan ondersteunde en bij een werkverschaffing geplaatste werklooze gehuwde en ongehuwde kost winners en op zich zelf wonende steun- categorieën van werkloozen, welke kosten worden geraamd op pl.m. f. 57.000 wordt een zelfde bijdrage uit het Werkloosheids- subsidiefonds toegekend, als in de overige kosten van steunverleening en werkver schaffing. de brandweer. De minister van justitie is niet bereid te bevorderen, dat gunstig wordt beschikt op een tot H.M. de Koningin gericht verzoek om machtiging tot het bekleeden van de functie van hoofd van de gemeentelijke brandweer, zoolang niet is besloten tot het toekennen van een zelfstandige en pas sende toelage voor de aan de nieuwe func tie verbonden werkzaamheden. Deze toe lage ware, gelijk de minister reeds eerder te kennen gaf op f. 500 per jaar te stellen. Kennisneming van de discussies. 13 Juli j.l. gevoerd, heeft de minister niet kunnen overtuigen van de onjuistheid van zijn standpunt. Daaraan zal dus moeten wor den voldaan. vestigingseischen voor winkel bedrijven. Bij de behandeling van de gemeente- begrooting voor 1936 werd aangenomen 'n voorstel van de heeren Beekenkamp, Wil- mer en Wilbrink, luidende: „Ondergeteekenden stellen vcor, het col lege van B. en W. te verzoeken: a. den raad in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over.de wenschelijk- heid, c.q. noodzakelijkheid van de vast stelling eener verordening, houdende ves- tigingseischen voor nieuwe winkelbedrijven binnen de gemeente Leiden; b. ter richtige voorbereiding van een en ander reeds nu een commissie ad hoe te willen benoemen, die, in afwachting van hetgeen overigens door de Staten-Generaal ter zake zal worden gedaan, zich laat voor lichten docr de Kamer van Koophandel en de plaatselijke Middenstandsorganisaties". Aan dit besluit hebben B. en W. nog geen uitvoering gegeven Bij Koninklijke Boodschap van 21 Maart 1936 toch is bij de Staten-Generaal inge diend een wetsontwerp, betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, amoacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend. Indien dit ontwerp ongewijzigd tot wet verheven wordt kan, indien een of meer rechtspersoonlijkheid bezittende vereent gingen van ondernemers in een tak van detailhandel, ombacht of kleine nijverheid daartoe het verzoek doen, bij algemeeneu maatregel van bestuur, ten aanzien van de daarbij aangewezen gemeenten, worden bepaald, dat een inrichting', waarin deze tak al dan niet uitsluitend zal worden uit geoefend, voorzoover die uitoefening be treft, niet zal mogen worden gevestigd, zonder daartoe van de Kamer van Koop handel en Fabrieken verkregen vergun ning. De vergunning tot vestiging zal alleen worden verleend, indien voldaan wordt aan bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen mindmum-eischen van cre- dietwaardigheid, handelskennis en vak bekwaamheid. De vraag, of er met het oog op een doelmatige distributie al dan niet behoefte aan een nieuwe inrichting bestaat, zal dus bij de beslissing' op verzoeken om vergun ning buiten beschouwing blijven. Indien het ontwerp het Staatsblad be reikt, gelijk het is ingediend, zal het niet mogelijk zijn, dat de gemeente daarnaast neg regelen geeft met betrekking tot de vestiging van winkelzaken e.d., met het oogmerk die vestiging te regelen in ver band met de behoefte. De regeling van de vestiging van win kelzaken e.d- zal dan, als zijnde van Rijks belang, door de gemeente niet meer mo gen worden ter hand genomen. Blijkens de dezer dagen verschenen Memorie van Ant woord acht de Regeering het ontoelaat baar het z.g. behoefte-element tot het on derwerp van plaatselijke verordeningen te maken. Het vaststellen van een regeling met betrekking tot de vestiging van nieu we winkelbedrijven, hangende de behan deling van het wetsontwerp, moeten B. en W. dus ontraden. In de eerste plaats zou zoodanige rege ling vervallen als het wetsontwerp onge wijzigd tot wet wordt verheven en vermoe delijk slechts een kort leven hebben en daardoor weinig practisch effect sortee- ren, in de tweede plaats zal zoodanige re geling onmiddellijk na haar vaststelling door de Kroon worden geschorst. Verschil lende gemeentelijke regelingen van den laatsten tijd, met betrekking tot dit on derwerp, hebben dit lot reeds ondergaan. salarissen gemeentepersoneel. In den loop van de maand April j.l- TOEVOEGING Consumenten, die Yscola's tegenkomen waarin nog geen zegels verpakt zijn, mogen daarvan de „Stanniooltjet" inwisselen vooreen gratis reep, doch in dat geval alleen bij den winkelier, waar de Yscola's gekocht zijn. 1574 flngez. Med trekkende werkloozen een brandstoffen- deelde de Minister van Binnenlandsche bijslag mag worden verstrekt. Zaken ten aanzien van den 21en Februari vastgestelde herziening van de sala Deze bijslag mag ook nu ten hoogste f. 1 per week bedragen. Overeenkomstig de mededeeling van den t.v. lisregeling voor het gemeentepersoneel mede, dat hij bereid was genoegen te ne men met de verlaging van de korting der wedden van de ambtenaren in engeren zin van 579 tot 4%, alsmede met de nieuwe wedderegeling van den thans opgeheven districtskeuringsdienst van waren. Tegen verschillende andere onderdeden der salarisherziening bestond echter bij den Minister overwegend bezwaar; behou dens de zooeven vermelde uitzondering be troffen de bedenkingen van Z. E. al die punten, waarop de vastgestelde wijzigin- ging van de salarissen afweek van het bij het Georganiseerd Overleg onder dagtee- kening van 6 Dec. 1935 aanhangig ge maakte voorstel. Dit beteekende dus, dat ten aanzien van die punten de ontwerp regeling van 6 Dec. 1935 alsnog zou moe ten worden overgenomen. De Minister voegde aan deze mededeeling nog toe. dat hij, zoo de Gemeenteraad niet tot deze nadere herziening bereid mocht zijn, ten deze de toepassing van de procedure van artikel 126 der Ambtenarenwet 1929 zou bevorderen, d.w.z-, dat bij gebreke van de medewerking van den Gemeenteraad, de herziening in bedoelden zin door hooger gezag zou worden opgelegd. Ter toelichting van de veranderingen, die de Minister in de salarisregeling als nog wenschte te zien aangebracht, mer ken B. en W, het volgende op: Ambtenaren De bij Raadsbesluit van 25 Februari 1935 vastgestelde salarisrege ling week, wat de ambtenaren betreft, op de volgende punten van het toentertijd gedaan voorstel af. 1. Met minimum en maximum weekloon van de brugwachters ie en 2e klasse werd met f. 0.50 verhoogd en gebracht voor een brugwachter 2e klasse op f27.50—f. 29-50 en voor een brugwachter ie klasse op f. 30.50—f. 33.50. 2. De minimum en maximum jaarwed de van den gemeentebode werd met f. 200 verhoogd en gebracht op f. 1600.f- 2000. 3. Overeenkomstig een door B. en W. overgenomen amendement werden de mi nimum en maximum jaarwedden voor eenige groepen ambtenaren met f. 25.— verhoogd, teneinde een scherpere afron ding te verkrijgen. De Minister van Binnenlandsche Zaken kon zich reeds in eerste instantie met deze wijzigingen niet vereenigen; 'verder wenschte hij toen reeds de wedde van den huismeester te zien teruggebracht van f.1900f.2300.— tot f.1900.f.2200.— per jaar. B. en W. stelden aanvankelijk aan het Georganiseerd Overleg voor, om aan deze bezwaren tegemoet te komen en de wed den derhalve dienovereenkomstig te ver lagen; doch bij de behandeling van het salarisvoorstel in het Georganiseerd Over leg nam het College deze verlaging van de wedden van bedoelde groepen van amb tenaren, als één complex van concessies, teiug, in het vertrouwen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken hiertegen geen bezwaar zou maken. Als gevolg' hiervan moest toen tevens de wedde van hoofd monteur le kl. en die van den Adjunct- Directeur van den Markt- en Havendienst met f. 25.in minimum en maximum wor den verhoogd. De Raad vereenigde zich met een en ander bij besluit van 21 Febr. 1933. De Minister van Binnenlandsche Zaken had nu tegen de gehandhaafde verhoo- gingen, alsmede tegen die van den hoofd monteur le kl. en den Adjunct-Directeur van den Markt- en Havendienst bezwaar. 4. Het weekloon van de havenrecher cheurs, dat bij verordening van 25 Febr. 1935 was gesteld op f. 35.50.f, 39.50 per week. werd bij raadsbesluit van 21 Febr. 1936 bepaald op f.3600f. 39.50, zijnde het minimum en maximum van den brigadier van politie. Aangezien de 4"/o korting niet van toepassing is op den brigadier, werd, ten einde de wedden van brigadier en ha venrechercheur gelijk te houden, in het kortingsbesluit bepaald, dat de 4% korting ook niet van toepassing zou zijn op de havenrechercheurs. De Minister kon echter met het weekloon voor den brigadier van f. 36.f. 39.50 per week niet accoord gaan en wenschte dit, overeenkomstig het ontwerp-voorstel van 6 Dec. 1935 aan het Georganiseerd Overleg, met f. 1per week te verlagen en terug te brengen op f. 35.f 38.50 per week. In verband hiermede wenschte de Mi nister ook het weekloon voor den haven rechercheur met f.1.te zien verlaagd, n.l. van f. 36.f. 39.50 tot f. 35.38 50 per week. Politie Ook ten aanzien van het la gere politiepersoneel moest het bij het Ge organiseerd Overleg ingediende voorstel van 6 Dec 1935. worden gehandhaafd, hetgeen dus beteekende dat de wedden van de agenten (en automatisch de wedde van den brigadier) alsnog met f. 1.en die van de hoofdagenten met 12moes- ien worden verlaagd. Werklieden Ten aanzien van de loo- nen van de werklieden wees de Minister er op, dat de in het ontwerp-voorstel van 6 Dec. 1935 aan het Georganiseerd Over ig m-T-ncm-n lagere loonen -an de hand van uitgebveide loongegevens ivoren bere kend. Teneinde zoo spoedig mogelijk eenige noodzakelijke bezuiniging te bereiken had de Minister destijds met die loonen ge- j noegen genomen, hoewel Zijne Excellentie van oordeel was, dat zij op grond van verschillende factoren eerder te hoog dan te laag moesten worden geacht. In ver band hiermede kon, naar de meening van den Minister, van een verhooging dier loonen slechts sprake zijn, indien door overlegging van nieuwe, thans geldende iooncijfers, werd aangetoond, dat het ge middelde plaatselijke loonpeil uitging bo ven dat, hetwelk bij de berekening der loonen in Dec. 1935 als maatstaf heeft ge diend. Teneinde den Minister zoo volledig mogelijk in te lichten, deelden B. en W. hem de bezwaren van het Georganiseerd Overleg tegen de in het voorstel van 0 December 1935 vervatte berekening mede, en zonden hem bovendien het raadsver- slag over de geheele salarisherziening met verdere bescheiden toe, doch de kennis neming van deze stukken gaf den Minister geen aanleiding in eenig opzicht op zijn standpunt terug te komen. De loonen van de werklieden zouden dus nog moeten worden vastgesteld op de bedragen van het December-voorstel, De loonen in het particuliere bedrijf waren immers sedert December 1935 niet ver hoogd, maar integendeel verlaagd; gelijk toch bekend is, werden in April 1936 ver schillende collectieve contractloonen ver minderd, in het algemeen met 2 cent per uur, d.i. 96 cent per week- Deze eisch van den k§nister zou derhalve tengevolge heb ben gehad een vermindering van de gel dende weekloonen van de werklieden voor groepen I t/m IV met f. 0.72 en voor groep VI met f. 0.24. Aanvankelijk ontmoette ook de uitbrei ding van den kindertoeslag bij den Minis ter bedenking, doch dit bezwaar na;n de Minister nog terug. Het Georganiseerd Overleg kon zich met de door den Minister verlangde wijzigin gen niet vereenigen. Kort samengevat werd bij adviezen van 11 Augustus 1936 het volgende aangevoerd: Ambtenaren De verschillen tusschen de laatstelijk vastgestelde en de door den Minister gewenschte salarissen van enkele categorieën van ambtenaren waren zoo gering in het bijzonder wat de bovenbe doelde scherpere afronding van de jaar wedden voor eenige groepen van ambte naren betreft dat hier moeilijk van een excei sprake kon zijn. Politie In tal van met Leiden verge lijkbare gemeenten waren met Koninklij ke goedkeuring salarisregelingen tot stand gekomen, waarbij de maximum-wedde van den agent of van den agent le kl. op f.37 50 per week is vastgesteld; bovendien ,vas alhier de brandweer-taak aan de Po litic opgedragen. Werklieden Hun loonen behooren niet le worden getoetst aan het plaatselijk loonpeil, doch aan de loonen van overeen komstige rijkswerklieden in een gemeente der le klasse. En laatstgenoemde gedrags lijn volgende, is er voor loonsverlaging van de werklieden in dienst der gemeente geen aanleiding. De Algemeene Ambtenaren- en Weiklie- den Commissies en de Commissie van Overleg voor de agenten van politie, gaven voorts te kennen, dat zij het op prijs zou den stellen, indien alsnog mondeling over leg met den Minister omtrent de salaris sen werd gepleegd. Gevolg gevende aan dit verzoek van de organisaties, vroeg het College voor den Wethouder der Personeelszaken bij den Minister een onderhoud aan, dat welwil lend werd verleend. Deze bespreking heeft tot resultaat ge had, dat de Minister alsnog tot verschil lende concessies bereid werd bevonden. Ambtenaren In de z.g. scherpere af ronding van de salarissen van eenige groe pen van ambtenaren van f. 25zal de Minister berusten. De verlaging van de minimum en maxi mum weekloonen van de brugwachters le en 2e klasse met f0.50 per week kan even eens achterwege blijven. Hetzelfde geldt voor de verlaging van het minimum- en maximum-loon der havenrechercheurs met f. 1.per week, zulks in verband met de loonen van de agenten van politie. Evenwel kan de Minister de verlaging van de maximumwedde van den huis meester met f. 100.per jaar niet prijs geven, terwijl ook de verlaging van de mi nimum en maximum wedde van de ge meente-boden met f 200.— per jaar moet worden gehandhaafd. De wedde van de boden moet dus worden teruggebracht tot f. 1.400.f-1.800.en die van den huis meester worden bepaald op f. 1.900. f. 2.200.— zulks onverminderd de korting van 4" o. Die korting heeft ook op de ove rige hier genoemde ambtenaren plaats, be halve op de havenrechercheurs. Politie De Minister kan zich nader vereenigen met het geldende maximum weekloon van de agenten van politie 2e en het, geldende minimum- en maximum weekloon voor de agenten le klasse. Het minimum voor de agenten 2e klasse moet lus wei mot f i -,or tvestr n-d"n ver laagd Tn verband hienr.""'!> zullen de agen'' 7- klasse 5 eetij'ar'ö' e veiuoo- gingen van f. 1.— per week ontvangen 1 thans 4 éénjaarlijksche van f.1.—), ter wijl voor de agenten le klasse de perio-

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9