LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 3 November 1936 BUITENLAND TELEGRAMMEN RECHTZAKEN MWKK LIEDERENAVOND FRANCIS ALPHEN. Francis Alphen zou reeds het vorige jaar hier gezongen hebben, doch toen moest, naar wij meenen wegens ongesteldheid, zijn liederenavond uitgesteld worden. Zijn naam was ons overigens onbekend; naar ons ter oore kwam is hij een jong Hage naar. die gedurende enkele jaren te Pa rijs zang studeerde. In het buitenland be hoeft men stellig niet steeds in goede handen te vallen Dat is ook ditmaal weer bewezen.! Voor een kunstenaar is het steeds moei lijk het Juiste tijdstip te bepalen, waarop hij zich in het openbaar en dan nog wel op een „eigen liederenavond'' durft laten hooren. Daartoe behoort, naast een zekere dosis aelfcritiek, vooral óók goede raad van den paedagoog of van anderen, die met de leiding van een jeugdig zanger be last zijn. Voor ons staat 't V3St, dat Alphen dit tijdstip te vroeg gekozen heeft. Of uit zijn orgaan, dat thans nog veel meer een hooge bariton is. dan een tenor, waarvoor Alphen z:ch blijkbaar wil uitgeven getuige o.a. de aria uit Méhul's ..Joseph" werkelijk cp den duur datgene kan groeien, wat het geven van een recital rechtvaardigt, zul len de jaren moeten bewijzen. Doch daar voor is dan allereerst noodig een radicale wijziging der zangmethode. Deze te open wijze van zingen, volgehouden tot in het hoogste register, dit voortdurende gebruik en opschroeven van de borststem, zonder begrip van een juist „mengen" of van 't zg. „afdekken" van den toon. doet een meerendeels rauw, glans- en dus eharm- loos timbre ontstaan, dat bepaald onedel en geforceerd klinkt, wanneer Alphen in de hoogte forte tracht te zingen. Vol doende ademsteun ontbreekt hem daarbij, zoodat de toon niet .staat", haast ononder broken te sterk vibreert of af en toe zelfs wegvalt Ock aan het legato moet meer aandacht besteed worden. Zoo voortzin gend, zal volgens onze overtuiging, deze zanger zijn stem binnen enkele Jaren, ten gevolge van oneconomisch gebruik „ver- sungen und vertan" hebben Op zichzelf beschouwd moge zijn stem waardeerbare eigenschappen hebben in lichtgehouden. passages werden wij. soms getroffen door aangename klanken vooralsnog bevindt zij zich in het ont wikkelingsstadium, dat slechts bij grondige studie onder waarlijk deskundige leiding in goede richting overschreden kan worden. Ook de artistieke groei is nog weinig gevorderd. De voordracht blijft over het algemeen te schoolsch-beperkt en dilet tantisch aan de oppervlakte, dan dat zij innerlijke roerselen beroert, al getuigde zij enkele malen wèl in het bijzonder na de pauze dat Alphen muzikaal voelt. Pret tig deed daarbij voorzeker aan de ernstige en toegewijde wijze, waarop Alphen blijk baar zijn programma had voorbereid en ook ten uitvoer heeft gebracht, 't Is niet zijn schuld, dat de door hem stellig te goeder trouw gebezigde zangmethode hem op dwaalwegen heeft gevoerd. Wij denken dan ook, dat onder betere leiding zijn ijver en ernst mogelijk tot het niveau kunnen leiden, dat wij van een concertgever, die zeker over stemmiddelen beschikt, mogen verwachten. Als verheugende factor kunnen wij tevens de beschaafde en duidelijke uit spraak der vreemde talen en een veels zins juiste klinkervorming releveeren. Het eenigszms traditioneel samengestelde programma bevatte naast aria's van Du rante, Scarlatti, Handel en Méhul, een serie liederen van Schubert, Schumann en Brahms. Helaas moest Theo van der Pas, die den zanger begeleidde, mededeelen dat tengevolge van oneenigheid met het Bureau voor Muziekauteursrechten plotseling ver boden was de op het programma geannon ceerde liederen van Duparc en Fauré te zingen. Van der Pas verklaarde tevens o.a. dat hem zulk een handelwijze van Buma gedurende zijn. 15-jarlgen concertloopbaan nog nimmer overkomen was. Van Alphen was nu gedwongen onvoor bereid nog enkele Schubertliederen te zin gen; van eenige nervositeit tengevolge van deze kwestie, was gelukkig geen sprake. Met veel rust, aangemoedigd door een har telijk applaus, heeft hij zich daar kranig doorheen geslagen. Wij betreurden 't, hem niet in de Fransche liederen te hooren; mogelijk zouden zij nóg een ander licht op zijn capaciteiten geworpen hebben, hoewel wij daaraan twijfelen. Als toegift bracht hij Schubert's „Stand- chen", in een te overdreven sentimenteelc vertolking. Theo van der Pas ondersteunde Alphen voortreffelijk; soepel en met dichterlijk, muzikaal gerijpt inzicht. Een idealer accompagnateur had Alphen zich niet kunnen wenschen. Qua fijnzinnige en ar tistieke liedinterpretatie kan hij nog veel van hem leeren. De kleine Stadszaal was vrij goed bezet met een zeer welwillend gestemd audito rium, dat Alphen telkenmale vriendelijk applaus heeft gebracht. Naar aanleiding van bovengenoemde kwestie wordt ons gemeld: De impressario van het concert, dr. de Koos, had niet de toestemming van het auteursbureau Buma verkregen, ofschoon hem sinds jaren alle gelegenheid geboden was om voor zijn concerten het verelschte contract te sluiten. Buma heeft gemeend tegenover de andere concertdirecties ver plicht te zijn, aan dezen onwettigen toestand een einde te maken en heeft zich daarom tot de Justitie gewend. Het gevolg is geweest, dat, na boven om schreven aankondiging van den heer van der Pas de laatste zes nummers zijn ver vangen door een paar liederen van oude componisten, wier werken reeds vrij zijn. DE ALGEMEENE TOESTAND. NA DE REDE VAN DEN DUCE. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. Veilig verkeer is ook heel wel mogelijk zonder een permanent gebruik van uw claxon. Politieke besprekingen. Over de rede van Mussolini wordt, zoo als we verwachtten, nog veel geschreven. Reuter seinde gisteravond de volgende, klaarblijkelijk officieuze beschouwing over Engelands houding ten aanzien van Mus solini's opmerkingen inzake de Middel- landsche Zee: „Voor zoover de rede van Mussolini uit gelegd kan worden als een verklaring, dat de 'Britsche en Italiaansche belangen in de Middellandsche Zee geen tegenstelling vormen, is zijn rede natuurlijk in Britsche kringen goed ontvangen. Aan den anderen kant wordt de bewering als zou er gevaar voor bestaan, dat Groot Brittannië het leven van het Italiaansche volk in de Mid dellandsche Zee zou verstikken, uitdruk kelijk van de hand gewezen. „Het eenige belang van Engeland in de Middellandsche Zee. zoo zegt men, is het handhaven van den status quo. Dit houdt geenerlei bedreiging in voor Italië, tenzij Italië den status quo zou willen wijzigen, waarvoor geen enkele aanwijzing bestaat. Om deze reden is er een duidelijke neiging merkbaar in Britsche kringen de Italiaan sche belangen te erkennen, voor zoover die wederkeerig zijn, maar men gelooft niet. dat een bilateraal of zelfs multilateraal Middellandsche Zeeverdrag het bereiken van dit doel zou begunstigen. Men doet beter de dingen te laten, zooals zij zijn, schijnt de these te zijn van Whitehall. Men heeft den Indruk, dat onderhande lingen over nieuwe Middellandsche Zee- verdragen zooveel oud zeer zouden kunnen opwekken, dat zij ten slotte den vrede niet zouden dienen. Ook de Dultsche pers geeft thans eenige beschouwingen. Het „Berliner Tageblatt" schrijft, dat Mussolini ten aanzien van de principieele problemen betreffende de organisatie van den vrede 'n direct probleem gesteld heeft, dat in de eerstvolgende maanden reeds in krachtige beweging moet komen. Een nieuw Europa, zoo zou men d.t thema eek kunnen noemen, een Europa, waarvan wij tot dusverre nog slechts een geringe voor stelling voor oogen hebben, maar dat wij hopen, tezamen met alle andere staten uit die „as" te ontwikkelen en zonder eeniger- lei ,,hegemonie"-fantasleën De „Germania" ziet in deze rede een streep die gezet wordt onder het naoorlogs- systëem van Versailles en Genève. De dy namiek der Romeinsche politiek past niet in de vilten pantoffels van Genève, het revisionisme van naar boven strevende landen is afgewend te wachten op een echo uit de Geneefsche collectiviteit. Het is in de crises, die het door het bolsjewisme vergiftigde Europa schokken, geruststel lend te weten, dat Italië zoo duidelijk zijn \Jeg voor zich ziet, duidelijker dan vele oude mogendheden, die nog in de illusies en dwalingen van het Wilsonsche Europa bevangen zijn. Daranyi, de Hongaarsche minister-pre sident. heeft een telegram gezonden aan Mussolini, waarin hij zegt, dat zijn rede in heel Hongarije een geestdriftigen en dank baren weerklank heeft gevonden Daranyi heet Mussolini als tolk van de Hongaarsche nationale gedaehte mEt vriendschap en liefde welkom. In politieke kringen wordt bevestigd, dat binnenkort de Hongaarsche rijksbestuurder Horthy een bezoek zal komen brengen aan Italië. Donderdag zal in het Engelsche Lager huis een debat over de buitenlandsche politiek der regeering worden aangesneden. Eden zal in een redevoering een uiteenzet ting geven van de Britsche politiek. De vicepresldent van de parlementaire arbeiderspartij, Arthur Greenwood, heeft te Clay Crossin (Derbyshire) een rede ge houden. waarin hij Mussolini heftig heeft aangevallen. Mussolini, zoo zeide hij, heeft gesproken met de aanmatiging van een keizer wlen het succes en de bedwelming van een on- bepekte eerzucht naar het hoofd zijn gestegen Groot Brittannië is voor een groot deel verantwoordelijk voor een zoo danige» stand van zaken, want het heeft den Volkenbond verraden, de ontwapening doen mislukken en het principe der collec tieve veiligheid opgegeven. Hierdoor kraait de Italiaansche haan op zijn mesthoop! Nieuwe bezoeken worden aangekondigd: Tusschen Praag en Belgrado worden be-' sprekingen gevoerd omtrent een bezoek van Benesj aan Belgrado- In regeerings- kringen verklaart men, dat hier niet van iets nieuws spake is, doch dat de plan nen voor deze reis verband houden met het besluit van de staatshoofden der Kleine Entente, genomen tijdens hun in Juni te Boekarest gehouden bijeenkomst, om van tijd tot tijd bijeen te komen ter bespreking van actueeele vraagstukken. In Oostenrijksche politieke kringen be vestigt men, dat de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Schmidt, zich na de conferentie van Weenen niet alleen naar Berlijn, doch ook naar Praag zal be geven. Op terugreis van hier heeft de Zuid- Slavische premiier Stoyadinowltsj een ont moeting gehad met koning Boris van Bul garije. Naar verluidt zal Stoyadinowltsj nog in den loop van dit jaar een officieel bezoek brengen aan de regeering van Bul garije. o DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. Reuter meldt uit Berlijn, dat de Gestapo, die voortdurend met alle macht tracht te voorkomen, dat nieuwsberichten over den strijd in de Duitsche kerk tot buitenland sche bladen kunnen doordringen, opnieuw huiszoekingen heeft gedaan in particuliere woningen en kantoren van lieden die er van verdachte worden inlichtingen over den strijd aan correspondenten van buiten landsche dagbladen te hebben verstrekt. Er zijn arrestaties verricht zonder eenlgen vorm van proces en de arrestanten hebben zich aan langdurige ondervragingen moe ten onderwerpen. Een groot aantal pre dikanten bevindt zich nog onder arrest, of zij zijn uitgesloten van hun dienst. De Nazi's verklaren dat Kerrl voortgaat een bevredigende oplossing voor den kerkstrijd te vinden. ENGELAND. Gemeenteraadsverkiezingen. Gisteren hebben in Engeland gemeente raadsverkiezingen plaats gehad. Labour schijnt groote verliezen te zullen lijden. Thans zijn 130 uitslagen bekend, waarbij winsten en verliezen als volgt verdeeld waren: Conservatieven wonnen 76 zetels, verlo ren 35 zetels. Liberalen wonnen 10 zetels verloren 16 zetels. Labour won 47 zetels verloor 124 zetels. Onafhankelijke» wonnen 67 zetels verloren 25 zetels. OOSTENRIJK. Het protestantisme klaagt. In de Evangelische Kerken is Zondag een schrijven van den Weenschen super-inten dant Heinzelmann voorgelezen, waarin on der meer gezegd wordt: „Terwijl de Roomsch-Katholieke kerk als de in Oostenrijk bevoorrechte onmiddellijk een concordaat verkregen heeft ter regeling van haar betrekkingen met den staat, wacht de Evangelische Kerk sedert twee-en-een- half jaar vergeefs op een dergelijke regeling. De Protestanten loopen het gevaar, dat hun rechten verkort worden bij belangrijke za ken. zooals de opvoeding der jeugd en hu welijkskwesties. Zij moeten vreezen. dat de rechtsgelijkheid, die den Protestanten in 1861 „voor eeuwig en alle tijden" gewaar borgd werd, twijfelachtig wordt." Met nadruk wordt de staat er aan herin nerd, dat hij verplicht is, de Evangelische Kerk eindelijk te geven wat haar toekomt. In de nieuwe wet, waaraan de Evangellsohe Kerk sedert lang bereid is mede te werken, mag haar positie niet ongunstiger zijn dan i die. welke de Roomsch-Katholieke kerk door het concordaat verkregen heeft. DANZIG. De mishandelingen van Polen. Een vertegenwoordiger van den Dantzig- schen senaat heeft op het Poolsche com missariaat-generaal een verklaring afge legd. volgens welke de senaat alle nood zakelijke maatregelen genomen heeft om in de toekomst incidenten, waarbij Poolsche onderdanen door natioaaal-soclallsten mis handeld worden, voorkómen zullen worden. Degenen, die zich hieraan schuldig ge maakt hebben, zullen worden gestraft. PALESTINA. De Arabische actie. Wederom zijn drie Arabieren ter dood veroordeeld wegens aanslagen op Engel sche soldaten. De eenige aanduiding, dat het gisteren de verjaardag was van de Balfourverkla- rlng. bestond in een aantal zwarte vlaggen, welke op een aantal Arabische gebouwen v/aren geheschen. De Joden vierden den dag niet in het openbaar, zooals tot nu toe het geval was. Stakingen van de Arabieren hadden niet plaats, doch wel heeft het Arabische hooge comité een manifest uitgevaardigd, waarin verlangd wordt, dat de Balfour-verklaring wordt herroepen. VEREENIGDE STATEN. De zeeliedenstaking. De zeeliedenstaking heeft zich uitgebreid t.ot de golf van Mexico en de kust van den Atlantischen Oceaan. De vereeniging van Amerikaansche reeders heeft een confe rentie belegd van de meeste der directeu ren van scheepvaartmaatschappijen en reeders ter bespreking van den toestand. De zeevaart-commissie heeft te San Francisco vertegsiyyoordigers van reeders en zeelieden bijeengeroepen .Deze laatsten maakten echter bezwaar tegen een in den aanvang afgelegde verklaring der reeders, trokken zich terug en weigerden de zaak der zeelieden uiteen te zetten Vertegenwoordigers van de internatio nale vakvereeniging van havenarbeiders hebben medegedeeld, dat wegens de drei gende staking in het Zuidwesten de reeders hebben toegestemd in een loonsverhooging der arbeiders en gemiddeld 20 procent voor alle havens tusschen Wilmington in Noord- Carolina en Tampa in Florida. CHINA. Twan Tsji-joei overleden. Het overlijden wordt gemeld van maar schalk Twan Tsji-joei, oud-minister van oorlog en oud-minister-president, die van 1924 tot 1925 hoofd is geweest van den voorloopigen uitvoerenden raad van China. UIT HET VERRE OOSTEN. Wederom een Japanner overvallen. Een employé van een Japansche credlet- maatschapplj te Tsjang Sja, in de provin cie Hunan, is gisteren door eenige onbe kenden overvallen. Hij liep enkele lichte kwetsuren aan het hoofd op. Vermoedelijk is hier sprake van een roofoverval. De Ja pansche marine-autoriteiten te Hankou hebben twee kanonneer-booten naar Tsjang Sja gezonden. Opening van het Britsche Parlement. De Troonrede. LONDEN. 3 Nov (Reuter) Heden heeft de Koning de parlementszltting ge opend. Na de gebruikelijke verklaring, dat hij den Protestanten godsdienst belijdt, las ae koning zijn rede voor in de gezamelijke zitting van Hooger- en Lagerhuis. Hij zeide c.m.; „De politiek van mijn regeering blijft gegrondvest op de aanhankelijkheid aan den Volkenbond. De regeering wenscht den Bond versterkt te zien, opdat deze zijn werk in de vreedzame regeling van de ge schillen op internationaal gebied kan ver vullen en reeds heeft de regeering te Ge nève haar voorstellen kenbaar gemaakt lol verbetering van het functionneeren en tot grooter macht van den Bond. Mijn regeering zal verder alles doen tot het behoud van den vrede in Europa cn tot dit doel zal zij haar pogingen voort zetten om een bijeenkomst tot stand te brengen van de vijf mogendheden, welke het Locorno-paet onderteekenden. Naar aanleiding van de ioopende onder handelingen hoop ik dat het verdrag tot beperking van de bewapening ter zee, dat 2u Maart te Londen werd gesloten, zal die nen tot basis van een internationale over eenkomst. waaraan tenslotte alle vlootmo- gendheden deelnemen Mijn regeering volgt met ongerustheid de ontwikkeling van den polltieken toe stand in het Verre Oosten: ik hoop, dat de onderhandelingen, welke momenteel tusschen Japan en China worden gevoerd, tot een bevredigende oplossing zullen leiden Mijn ministers zullen verder voort gaan van alle gelegenheden gebruik te maken om het lijden in het ongeluk kige Spanje te verlichten, evenwel onder het handhaven van de interna tionale overeenkomst tot nict-inmen- ging. Ik hoop, dat het Britsch-Egyptisch ver drag door mij en den koning van Egypte voor het einde van dit jaar zal worden zeratdficeerd en dat dit een middel tot loyale samenwerking zal zijn tusschen belde landen, welker lot onafscheidelijk is verbonden door gemeenschappelijk doel en belang. In Mei van het komend Jaar zal te Lon den de imperiale conferentie bijeenkomen en ik vertrouw, dat bij deze gelegenheid de interimperiale besprekingen weer eens hun waarde zullen bewijzen door een nau wer samenwerking tusschen mijn volkeren aan te moedigen Ik ben verheugd, dat deze bijeenkomst samenvalt met mijn kroning Ik hoop na deze plechtigheid weder om een bezoek te brengen aan de In dische Dominions om hun mijn opvol ging op den keizerlijken troon bekend te maken. i Ik betreur ten zeerste de ernstige onge regeldheden in Palestina en ben verheugd, dat de toestand verbeterd is. Ik hoop op- :echt, dat de koninklijke commissie door de studie van de moeilijke problemen zal komen tot een rechtvaardige en perma nente regeling. De arbeid tot versterking van onze ver dediging wordt met de grootste energie voortgezet en mijn regeering is overtuigd, dat deze maatregelen noodig zijn tot ver dediging van het lijk en voor de mogelijk heid van het land om te voldoen aan zijn Internationale verplichtingen. Toch laten mijn ministers geen gelegenheid voorbij gaan om ten gunste van den internationa len vrede en beperking van de bewape- nings-uitgaven op te treden; deze beper king is een natuurlijk gevolg van een ver betering van de betrekkingen. Ik ben verheugd te kunnen wijzen op het feit, dat de algemeene vooruitzichten voor handel en industrie gunstig blijven en dat goede reden bestaat een verdere verbete ring te verwachten. Mijn ministers zullen voortgaan en de vrije uitwisseling van goederen over de wereld aan te moedigen". Vervolgens bespreekt de koning proble men van binnenlandsche politiek. Hij ver klaart, dat de ministers den toestand van I industrie en koopvaardij nauwkeurig zullen bestudeeren en Jiet Parlement zal worden uitgenoodigd voorstellen tot reorganisatie van de steenkool-industrie te onderzoeken. De ministers zijn tot de slotsom ge komen, dat de bestaande wet gewijzigd moet worden, teneinde krachtiger op te kunnen treden tegen personen of organisaties, welke de binnenlandsche rust verstoren. Een wetsontwerp zal worden ingediend tot versterking van de wet, zonder in te grijpen in de vrij heid van woord of vergadering. Door een actieve, opbouwende politiek rullen de ministers voortgaan de ontwik keling van landbouw en visscherij te be vorderen. De koning Is overtuigd, dat een verbetering van den lichamelljken toe stand in het land noodig is, vooral van de jeugd en te gelegener tijd zullen de mi nisters voorstellen van wet tot dit doel in dienen. Het slot van de rede is gewijd aan de behandeling van sociale kwesties. Voor het eerst sedert veie jaren reed de koning niet met het gebruikelijk ceremo nieel van het Buckingham Palace naar Westminster voor de opening van het parlement, aangezien het weer te slecht was. Toch stonden duizenden, die niet ge waarschuwd waren, langs den weg HET POOLSCHE WINTERHULPWERK. WARSCHAU 3 Nov (A.N.P.) De ar beiders van de steenkolenmijn Saturn te Sosnowiec hebben zich bereid verklaard één dae eratis te werken De Droductie vari dien dae. ongeveer 200 waeons kolen, is dooi de mijndirectie aangeboden aan het wintel- hulpwerk. Minister-president Skladkowski heeft telegrafisch zlln dank betuigd aan de arbeiders en de directie van de mlin. Britsch protest te Berlijn, BERLIJN, 3 November (Reuter). jj„( vernomen wordt heeft de Britsche «u. bassadcur te Berlijn bij het Dulticht ministerie van buitenlandsche zaken ;t. protesteerd tegen de weinig vleiende op. merking ten aanzien van Groot-Brittannlj in de jongste redevoeringen van Goerlng n Goebbels over de koloniën. „BIER-STAKING" TE RIJS8EL BEGONNEN, RIJSSEL, 3 Nov. (Reuter). Te Hellen-,, mes. een van de voorsteden van Rtlssel gisteren een .bierstaking" begonnen. Tt. gen het einde van den dag namen 60 tot 65 pet. van de slijters en herbergiers hiep aan deel. Vanmiddag zullen delegaties van dt brouwers en de slllters naar Parlls gaan om op het ministerie van binnenlandsche zaken de kwestie te bespreken De reden van de staking ls de verhoo. ging van den blerorijs door de brouwers De Nijenrodezaak voor hel Amsterdamsche Hoi. Groote belangstelling van de zijde der balie en het publiek. Het Amsterdamsche gerechtshof onder presidium van mr. Joh. Jolles maakte van. daag een aanvang met de behandeling van de Nijenrode-zaak. Eerst staat K. A. Koning terecht, ver- dacht van medeplichtigheid aan oplichting. Hij wordt verdedigd door mr. F. A. Ko- kosky en mr. M. Levenbach. Evenals bij de behandeling voor de recht bank ls de belangstelling zeer groot. De ad- vocatenbanken zijn geheel bezet, en ook op de publieke en gereserveerde tribunes be vinden zich vele belangstellenden. Verdachte, die 67 jaar oud ls en te Am sterdam woont, verklaart zich wel te kun nen vereenigen met de verbalen van de rechtbankzitting. Hij blijft bij zijn verbis- ringen. De inspecteur van politie Posthuma zegt dat verdachte ontkend had. Later pas had hij nadat Onnes hem van chantage be schuldigde een bekentenis afgelegd Koning houdt vol, dat de inbraak ls ge pleegd in overleg met verd. Onnes. Di kasteelheer aldus verklaarde verd - had aanvankelijk gewild, dat hij Konir,| de Inbraak zelf pleegde. Verdachte wilöe daar niet aan en na eenig heen en weei gepraat had Onnes het goedgevonden dr, iemand anders de inbraak uitvoerde. Eerst zou Witbraad de „verhuizing" be zorgen, later waren er „vakmenschen" li gemengd. De president bespreekt een deel van briefwisseling tusschen Onnes en Konln Deze wordt zegt Koning interessai na den inbraak. Die brieven zijn volgen hem eigenlijk in een soort code opgesteld Ze hebben een onschuldlgen schilderijen- handel tot onderwerp, doch in werkelijk heid gaan ze over den inbraak. Verder vertelde Koning dat hij in cali „Parkzicht" een deel van het geld vap Onnes heeft gekregen; nageteld heeft hll het niet. Aanvankelijk was afgesproken, dat ót verhuizers het weggehaalde goed mochten houden mits ze het niet binnen zes maan den verkochten. Het gestolen goud en zilver mochten ze versmelten. Op een vraag van den president hoeveel Koning aan dat zaakje heeft verdiend, antwoordt deze: „Geen cent!" Verdachte vertelde verder op verzoek van den pre sident dat hij voor Onnes een juweel had beleend in Den Haag HIJ kreeg hier f. 100) voor waarvan Onnes er f. 800 moest heb ben. Het getuigenverhoor wordt voortgezet met eenige assuradeuren. Zij leggen slechU korte verklaringen af. Getuige W„ de tusschenpersoon. tot wien Koning zich voor de uitvoering van „de verhuizing" heeft gewend, verklaart, dat Koning hem heeft opgedragen het etn en ander weg te halen uit het kasteel, Hl) had direct den Indruk gekregen, dat d' kasteelheer hiertoe opdracht had gegeven. Koning had hem de schetskaart, een mei en een champagnehaak gegeven. Getuige zou eerst f. 1500 krijgen en later, wanneer de verzekering had uitbetaald f. 12.000. Dit zou dan verdeeld worden tusschen ver dachte, getuige en B„ de leverancier van de verhuizers. In „De Roode Leeuw" had hij f. 1000 van Koning ontvangen. De helft had hij aan B. gegeven. Aanvankelijk was afgesproken dat ge tuige een reisje zou maken en de buit dan overboord gooien. Later is 't bij Mees 0. terecht gekomen. Op een vraag van den president geelt getuige toe, dat er ruzie is geweest over Mt „vergeten" van een tweetal schilderijen. Getuige zegt dat Onnes die zeker heen verbrand. Men besloot toen om Onnes eea boete op te leggen van f. 20.000. Hij ontkent echter dat hij heeft gepoog» Onnes te chanteeren. De briefjes waarin get. dreigde de fami lie van Onnes op de hoogte te stellen, wor den voorgelezen. Het blijkt dan voorts, da de kladjes van de brieven waren gemaal' door Koning, Getuige geeft dan een relaas van zuf[ bezoek aan het kasteel Nijenrode, waar M een gesprek met den kasteelbewoner hef» gehad. Nadien heeft hij nog eenige male" gepoogd Onnes te spreken te krijgen. De verontwaardiging van de „verhuizen wordt weer ter sprake gebracht. Dan is getuige Bi. aan de beurt om «jj» het hekje te komen. Hij heeft indertu' vna W. opdracht gekregen te zorgt" voor „verhuizers". Van de eerste f-ljj? die betaald zijn heeft deze getuige f-*" gekregen voor de „jongens". Het goed w" worden teruggebracht, behalve het goua' dat is versmolten. v Tenslotte hoort het Hof een der yernu- zers.. Hij vertelt zijn verhaal zooals v(» de rechtbank: Na den inbraak hebben ieder f. 100 gehad. Het getuigenverhoor tegen Koning hiermede ten einde. Verdachte komt n» 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2