Iliit Jaargang DINSDAG 3 NOVEMBER 1936 No. 23500 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN YISSCHERIJ-BERICHTEN I Dit nummer bestaat uit VIER bladen STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. poTto te [betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden C.2.35 per week f.0.13 Franco per post f. 2:35 per 3maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.l EERSTE BLAD. Abr. Couvée P.Jzn. Wijlen de heer Couvée. In het Diaconessenhuis, de Inrichting, vaarvan hij gedurende zoovele jaren en |op zoo uitnemende wijze de financiën heeft teheerd, is gisteravond na een langdurig «Ibed in den ouderdom van bijna 65 Ijat overleden de heer Abr. Couvée, een in opzichten verdienstelijk stadgenoot, vtes heengaan in breeden kring ontroe- Df zal wekken. Abraham Couvée is 28 November 1371 's Zeist geboren en werd reeds op jeugdi ger. leeftijd Leidsch ingezetene. Na zijn schooljaren werd hij in denhan- |cel opgeleid om daarna in de zaken van ip vader te worden opgenomen, terwijl tegelijkertijd de graanzaken van den [heer Peltenburg overnam, welke waren ge huisvest in de molen „de Stier". Al spoedig [bleek, dat hij een uitnemend zakenman Tas. Aan een helder verstand paarde hij |ten gezond oordeel en een groote werk kracht en zoo werd hij benoemd tot secre taris van de voormalige Kamer van Koop- kandel. Niet alleen op maatschappelijk |terrein bewoog hij zich. doch ook op Chris telijk Philantropisch gebied nam hij wei- tra een vooraanstaande plaats in. Het '.eidsche Diaconessenhuis en de Vereeni- jging voor Christelijk Onderwijs hebben |z£er veel aan hem te danken en deze heeft hij tal van jaren met zijn beste krachten |gediend. Van beide instellingen was hij de accu rate penningmeester. In den loop van dit [jaar mocht hij zijn 40-jarig bestuurslid maatschap van de Ver. voor Christelijk Onderwijs herdenken, welk feit, volkomen |in overeenstemming met het karakter van "ótn heer Couvée, slechts inintiemen kring Wrd gememoreerd. Omstreeks 1918 trok hij zich uit zaken terug om zich nog meer op ander maat schappelijk gebied te bewegen; zoo werd Jaij benoemd in de Commissie van dage- lüjksch beheer der Leidsche Spaarbank, hij [bekleedde een bestuurs-functie in de Leid sche Bouw-Maatschappij, was president- Icommlssaris der Leidsche Broodfabriek en ■commissaris van de N.V. Distilleerderij „De iFransche Kroon." Behalve dat hij verschei dene jaren lid van den Raad van Beroep Ivoor de Ongevallenwet is geweest, was hij Iwk lid van den Raad van Administratie Iran het Koninklijk Militair Invalidenhuis. Ivoor welks behoud hij zich destijds zeer be ijverd heeft. In verband hiermede dient ook genoemd I zjin lidmaatschap van de districts-commis- Isie van het fonds tot aanmoediging en on dersteuning van den Gewapenden Dienst I alhier. .De Leidsche Maatschappij van Welda digheid. waarin hij de functie van hoofd- bestuurslid bekleedde en tot welker voor- 1 zitter hij kortgeleden was benoemd, zoo- I mede het Bijbelgenootschap hadden zijn I volle belangstelling. I Een zeer belangrijk aandeel had hij te- I ramen met nu wijlen den heer B. F. I Krantz in de werkzaamheden der reorga nisatie van het Academisch Ziekenhuis, I zoowel hier ter stede als te Utrecht. Na het aftreden van dr. Wicherink als I directeur van het Leidsche Academisch Ziekenhuis in het voorjaar van 1925 gaven J'i tezamen leiding aan den gang van za- c.en. dien zij tevens in andere banen leid den. Nadat dr. H. H. Maas in 't einde van hetzelfde jaar het directoraat had overge komen. erkende de regeering 's heeren Couvée's verdiensten door hem te benoe men tot otficier in de Orde van Oranje Nassau. °P elk onderdeel van het uitgestrekte terrein, waarop zich zijn werkzame geest «oog, toonde hij zich een toegewijd en hverig medewerker, op wiens steun men re allen tijde kon rekenen, zijn heengaan doet in velerlei kring een 'eege plaats ontstaan, die zéér moeilijk door een ander zal zijn in te nemen. ^11,, die het voorrecht genoten, den heer ejwee van meer nabij te kennen, zulten n hem blijven herinneren als een waar achtig, goed en bescheiden mensch, die deed wat zijn hand vond om te doen. Hij ruste in vrede Het stoffelijk overschot van den heer Couvée zal a.s. Donderdagmiddag om I uur op de begraafplaats „Rhijnhof" worden teraardebesteld. Dr. M. RUTGERS t In 70-jarigen ouderdom is te 's-Graven- hage overleden dr. M. Rutgers, arts, eere lid var. de vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis". Dr. Rutgers was officier in de Orde van Oranje-Nassau en drager van de regee- ringsmedaille en het kruis van verdienste van het Roode Kruis. E)r. Rutgers werd 16 Juni 1866 te Sloten (Friesland) geboren. Hij genoot zijn oplei ding aan de H.B.S. te Sneek en te Kam pen, studeerde vanaf 1884 tot 1896 aan de universiteit alhier, Zurich en Freiburg (D.) in de geneeskunde en werd in 1896 tot medisch doctor te Freiburg gepromoveerd. Daarna vestigde hij zich als chirurg hier ter stede en later te 's-Gravenhage. Tot 1934 was dr. Rutgers lid van het hoofd bestuur van het Roode-Kruis. Verder was hij voorzitter van de staatscommissie van onderzoek van den militairen geneeskun digen dienst. Totzijn publicaties behooren zijn disser tatie „Uber Magenoperationen", een uit gave over „Voorzorgsmaatregelen ter ver krijging van een ongestoord wondverloop" enz. De teraardebestelling zal geschieden Donderdag a.s. om half twaalf, op de Ned. Herv. begraafplaats te Wassenaar. ONTSPANNINGSLOKAAI. VOOR CHR. WERKLOOZEN. Voor de vijfde maal geopend. Gistermorgen heeft in het gebouw Na- thanaël de opening plaats gehad vanwege het Chr. Comité van Werkloozenzorg van het Ontspanningslokaal voor werkloozen. Het zaaltje was bij deze opening tot de laatste plaats bezet. De voorzitter van het Comité, de heer J- Slegtenhorst, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en sprak een kort openingswoord, waarin hij er op wees dat dit nu de vijfde maal was, dat het Comité een Ontspanningslokaal opende en dat in die vijf jaar de econo mische toestand allerminst was verbeterd, zoodat het aantal werkloozen eerder toe- dan afgenomen is. Spr. zette het doel van het Comité nog eens nader uiteen. Het wil zijn een hulp in moeilijke tijden voor de werkloozen. Het doel is niet alleen om de werkloozen overdag bezig te houden in het ontspanningslokaal, maar ook door ont wikkelingsbijeenkomsten hun interesse in de wereld te doen behouden. Ook de da mes in het Comité hopen haar taak weer krachtigk aan te vatten en den nood in de gezinnen der werkloozen, waar dat mo gelijk is, te lenigen. Ds. H. Thomas sprak daarna de werk loozen toe naar aanleiding van enkele verzen uit Hebr. 11, waarbij hij er op wees. dat het volk van Israël door het geloof door de Roode Zee is gegaan De Joden waren toen in een uiterst moeilijke situa tie, waaruit redding onmogelijk scheen. Maar toen kwam God en beval Mozes de zee te klieven- God zegt ons, dat wij ons ook in onze nooden aan Hem moeten toe vertrouwen. omdat Hij het wel zal maken. Werk is tenslotte niet het voornaamste. Het eenige noodige is het geloof, de ver zoening met God. We zullen het met God moeten wagen. Dan komen we wel door de moeilijkheden heen. Daarna sprak ds. D. Kuilman, die er op wees dat de werkloozen een donkere plek hebben in hun leven. Hun verlangen gaat uit naar werk en brood en daar kunnen zij God om bidden, maar laten zij bovenal vragen om brood voor de ziel. Spr. drong :r voorts op aan, dat de werkloozen be kend zullen maken welke vragen er in hun leven zijn, opdat daarmede bij de ontwikkelingsbijeenkomsten rekening kan worden gehouden. Er gaat door de wereld een duivelsche macht- De kerken en de vromen hebben het in Nederland nog te goed. God zal ook door Nederland gaan met Zijn geesel. Hij weet de krankheden van deze wereld. Hij is onze Losser. Hij gaat naast ons staan en zegt: Ik zal uw leven verlossen van het verderf en U kro nen met goedertierenheid. De bijeenkomst werd daarna met dank gebed gesloten. Groote bestelling van tankschepen. Order van 11 a 12 millioen gulden. De Bataafsche Petroleum Maat schappij heeft dezer dagen bij de ver schillende Nederlandsche scheepswer ven wederom een groote order geplaatst voor den aanbouw van tankschepen. Deze order bevat opdracht tot den bouw van acht schepen. Besteld zijn bij: WiltonFeUenoord 1 tankschip van 12000 ton, 1 tankschip van 9000 ton. Nederlandsche Scheepbouw-Mij 1 tankschip van 12000 ton, 1 tankschip van 9000 ton. Maatschappij „De Schelde": 1 tankschip van 12000 ton. Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij 1 tankschip van 12000 ton. Nederlandsche Dok-Maatschappij 1 tankschip van 9000 ton. Fa. van der Giesen: 1 tankschip van 9000 ton. Deze order is een van de grootste en een van de belangrijkste, welke de Nederland sche scheepswerven ooit hebben ontvangen. Naar ons werd verzekerd is met deze opdracht gemoeid een bedrag van circa elf a twaalf millioen gulden. Het spreekt wel vanzelf, dat deze order aan duizenden handen een ge- ruimen tijd werk zal geven en daarom in de kringen van de scheepsbouwers met groote vreugde is begroet en als een zegen voor de Nederlandsche werven en industrie wordt beschouwd. Naar wij vernemen, zullen de motoren van de tankschepen worden gebouwd door „Werkspoor" te Amsterdam, behalve die van de beide schepen, welke bij WiltonFeijen- oord op stapel zullen worden gezet. Deze zullen n.l. op deze werf zelf worden ver vaardigd. (Men zie verder onder Laatste Berichten). KON. ONDERSCHEIDING AAN Ir. F. GULJÉ. Bij Kon. Besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau ir. F. H. E. Guijé alhier, voorzitter van de Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging. SPEELTUINVEREENIGING „ZUIDERKWARTIER". HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: H. J. van Eygen, Ger. Brandtstraat 34, Leiden: aannemer van betonwerken. Eigenaar H. J. van Eygen, Leiden. Machinale Loonzetterij W. van der Horst, Kaiserstraat 9, Leiden. Afkomstig uit Utrecht. Wijzigingen: N.V. „Gemeenschappelijk Eigendom" Maatschappij tot Exploitatie van Woon- en Winkelhuizen, Stationsweg 18, Leiden. Hoofdzaak Stationsweg 21, 's-Gravenhage. Het bijkantoor te Leiden is opgeheven. Maatschappij Nutricia (bereiding van zuivelproducten). Korenbrugsteeg 3, Leiden. Hoofdzaak Zegwaart. Nieuwe beheerder filiaal Leiden P. J. M. Melkert, Leiden. (Beperkende Bepalingen). Uitslag van den ballonwedstrijd. De uitslag van den ballonwedstrijd der speeltuinvereeniging „Zuiderkwartier" ge houden op Zaterdag 5 Aug. j.l„ luidt als volgt: (de afstanden zijn in volgorde he melsbreed gemeten): Elizabeth Gottenbos, Warffum (Gr.); Antonia v. d. Meijden, Zuidbroek (Gr.); Theodora Kooien, Fer- werd (Fr)Johannes de Tonkelaar. Tietjerk (Fr.); Annie Loeber, Wirdurn (Fr.); Maria Develing, Katiijk (Fr.); Pieter v. Rossen, Noordwolde (Fr.); Neeltje Wagemans, Irn- sum (Fr.i; Henk Ligthart-Schenk, Ooster- litt-ens (Fr.); Hendrik v. d. Tuin, Firns (Fr.); Pieter Boekwijt, Langweer (Fr.); Cornelis Leget, Cor v. Hoven. Barend Ver berg, Blankenham (O.); Dirkje Plasmeijer. Tjerkgaast (Fr.); Marihus v. Weeren, Urk; Jan Spijker, Hans Graafmans, Wijdenes (N.H.); Pieter de Gunst, Wognum (N.H.); Riekje Ponsen, Venhuizen (N.H.); Geer- truida Binken. Purmer (N.H.)Tonny v. d. Meijden, Purmerend (N.H.); Hermanus Benning, Monnikendam; Cornelis Voorzaat, Zuiderwoude (N.H.); Martha Teijen, Lands meer (N.H.); Marietje Verboom, Henk Swanenburg, Corry Helversteijn, Amster dam; Lambertus v. d. Woerd, Spaarndam Elsje v. Hoven. Sloten; Hillegonda v. d. Meijden, Schiphol; Nelly Bauer, Zandvoort; Nicolaas Verboom. Jan Westerbeek, Hoofd dorp; Jopie Bink, Hillegom; Marietje Mertz N. Vennep; Diana Barneveld, Hermanus Tuinhof de Moed. Noordwijkerhout; Wim Bergers, Noordwijk a. Zee; Phlip Teljeur, Maria v. d. Veer, Noordwijk; Alida Her- ker. Katwijk; Jan Spijker, Zoeterwoude; Bertha Roman, Paula Wijdeveldt, Leiden. WAARSCHUWING. Het Nederlandsche Leger des Heils col lecteert ten behoeve van het Kinderhuis en iaat bovendien gebruikte kleeding enz op halen. Laatstgenoemde actie wordt vooraf gegaan door verspreiding van een blaadje ..De wagen komt morgen". Naar aanleiding daarvan vestigt de secre taris van den Armenraad er de aandacht op, dat het Nederlandsche Leger des Heils veelal verward wordt de naam en de uniformen werken deze verwarring in de hand met het Leger des Heils Het Nederlandsche Leger des Heils is niet een instelling, welke den steun van het pu bliek verdient. T00NEEI NIEUW/ LEIDSCHE SCHOUWBURG. FRITZ HIRSCH-OPERETTE. „Sissy" 10 jaar Fritz Hirsch-operette! Dat beteekent een decennium van zuiver afgestemd amusement, waaraan het begrip kunst inhaerent bleef! 52 operettes zijn in dien tijd uitgebracht en hoewel natuurlijk het succes van de eene grooter was dan van de andere, het neemt niet weg, dat ieder stuk voor stuk gezien mocht worden en op hoog kunst-peil stond. Het was zelfs, of de leiding in ontembaar enthusiasme, zich steeds verjongde en verfrischte. En juist de laatste jaren hebben wij zoo'n behoefte aan een dergelijke ontspan ning des geestes. gelet op de crisis-benau- wenis! Fritz Hirsch en de zijnen hebben recht op onzen dank! Eerlijk en oprecht verdient dit gezelschap, dat in ons land zijn tweede vaderland vond, onze hulde en eerbied. Hirsch heeft geen huldigingscomité's ge wild, alleen maar volle zalen als blijk van waardeering voor zijn werk! Welnu, Leiden heeft hem niet teleurgesteld. Een vrijwel uitverkocht Huis was getuige van de op voering van de jubileum-operette „Sissy", bewerkt naar het blijspel van Ernst Decsey en Gustav Holm met muziek van Fritz Kreisler. Uit den aard der zaak was aan deze op voering alle zorg besteed, zelfs extra-zorg. Wat dit voor de Hischianen zeggen wil, be hoeft zeker geen nader betoog! De opvoe ring was in een woord af tot in de kleinste kleinigheid. Decors, costumes, zij waren een ware lust voor het oog en daarin be woog zich het gansche gezelschap, dat nog met eenige goede krachten voor deze bijzondere gelegenheid is aangevuld. De operette zelve is geborduurd op het welbekende stramien der romantiek, een waar „een lach en een traan". In 'tkort behandelt het, hoe keizer Franz Joseph door beide moeders gekoppel zal worden aan een nichtje, dat verliefd is op den graaf van Thurn-Taxis, doch dank zij het ingrijpen van haar vader en haar zuster de keus van haar hart kan volgen.daar haar zuster (Sissy) en de keizer oprecht liefde voor elkaar opvatten „op 't eerste gezicht". In vijf keurige tafereelen speelt zich deze liefdeshistorie af. De muziek van Kreisler past zich goed aan, zonder echter bepaalde Schlagers, zon dert men de ingelaschte oude bekenden uit. Over 't geheel genomen een aardige ope rette, die echter de mindere is van de oude beproefden als „Walzertraum", „Dreima- derlhaus" enz. Doch met welk een Schwung wordt er gespeeld! Dat de vonken er afvliegen. Men ziet het gezelschap op zijn best, en hoe heerlijk heeft Hirsch zelf als de vroolijke vader-hertog in Bayern de operette onder geschikt weten te maken aan zijn tweede lustrum-viering. Zijn spel was even geestig geacheveerd als altijd, daarbij in het ko mische genre prachtig gesecundeerd door Paul Harden als Geheimkammerer, voor wien deze rol echt een kolfje is naar zijn hand, en voorts door Otto Aurich als cere moniemeester en Walter Triebei als Wirt- dirigent. Fritz Hirsch en Friedl Dotza. Friedl Dotza, weer voor goed terugge keerd tot haar oude liefde, was een keurige Sissy, die warme gevoeligheid paart aan aanstekelijken humor in haar spel. Jula Rillo, vroeger de „Komische-Alte", bezette thans een der moederrollen en deed dit waardig, terwijl Hermine Sterier als gast een prachtige keizerin-moeder-rol alle relief gaf. En dan nog Peter Gerhard als keizer Franz Joseph. Hoe beheerscht bracht hij deze lastige rol, die zoo licht uit den toon i slaat, over het voetlicht. Steeds waardig, doch tevens levendig. Om dezen kern vervulden alle overigen naar behooren hun rollen. Hoewel Hirsch geen huldigingen wenschte, zooals gezegd, is hij toch niet geheel aan alle huldebetoon ontkomen. Na afloop der enthusiast beapRlau,disseerde voorstelling BINNENLAND. Hier ter stede is, 64 jaar oud, overleden de heer A. Couvée (Stadsnieuws, le Blad). Instelling; van een tijdelijke bestuursinrich ting voor den Wieringermeer (4e Blad). Nieuwe plannen der K.L.M. (4e Blad). Bezoek van Prins Bernhard aan IJmuiden (Binnenland, 4e Blad). De crisisheffing op koffie is vervallen (Bin nenland, 4e Blad). Door de Bat. Petr. Maatschappij is een order van 8 tankschepen bij Nederland sche werven geplaatst; er is een bedrag van 11 a 12 millioen mee gemoeid (le Blad). De jaarlijksche algemeene vergadering der N.V. Philips Gloeilampenfabriek en van de N.V. Gemeenschappelijk bezit van aandeelen (Financiën, Ie Blad). De Nijenrode-zaak voor het Amsterdamsche Gerechtshof (Rechtzaken, le Blad). Ruim f. 13.000 gestolen te Schiedam. (Laat ste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Na de rede van den Duce (Buitenland, le Blad). De presidentsverkiezing in Amerika (4e BI.) Uitbreiding der zeeliedenstaking in de Ver. Staten (Buitenland, le Blad). De uitslagen der Britsche gemeenteraads verkiezingen (Buitenland, le Blad). De Engelsche Troonrede (Tel., le Blad). Verdere opschuiving naar links der Spaan- sche regeering (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. de studenten zorgden voor een bloe menregen! heeft de heer mr. H. R. Goudsmit daar de voorzitter tot zijn spijt verhiderd was, namens het Schouwburg bestuur en de gansche zaal in een aardige speech Hirsch en de zijnen dank gebracht voor de in 10 jaren geschonken kunst, kunstgenot en amusement van hoog ge halte, en de hoop uitgesproken, dat het gezelschap nog vele jaren Leiden zal doen meegenieten. Deze woorden van dank gin gen vergezeld van een krans, waarbij L.S.C. en V.V.SL. er ieder nog een voegde: dat nog eens gewezen werd op de samenwer king in de „Fledermaus" spreekt vanzelf. Hirsch dankte met een kort, geestig woord en zeide toe Leiden niet te zullen vergeten. Hij hoopte nog te kunnen komen, wanneer een der bezetters der studenten- banken later minister-president zou Zijn! Nog een ovatie en dan was het einde daar. Voor het aanvullingsexamen in Boek houden en Bedrijfseconomie slaagde te Den Haag onze stadgenoot de heer P. C. Lacourt. Voor het examen politie-diploma van den Ned. R K. Politiebond St. Michael te Den Bosch is geslaagd voor het gewoon di ploma de heer H. J. proeksema alhier. IJMUIDEN. 3 Nov. VISCHP RIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.701.30. Griet per kist van 50 K.G. f3520. Tongen per K G. f. 1.501.14, Groote Schol per kist van 50 K.G. f.27—26. Middelschol f.25—20.50. Zet. schol f. 2820. Kleine Schol f. 258, Schar f. 8.801.80, Tongschar f.3722. Roggen oer 20 stuks f. 3912. Vleeten ner stuk f2.40 0 90, Pieterman en Poontjes oer kist van 50 K.G. f. 73.30. Kleinmiddel Schelvisch f. 22 14, Kleine Schelvisch f. 167. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 8465 Gullen per f. 1.80—0.75. Heilbot per K.G. f. 0.84—0.56. kist van 50 K.G. f. 266. Lengen oer stuk Wiiting per kist van 50 K.G f.7.600.70, Koolvisch per stuk f. 1.850.26. Makreel per kist van 50 KG f 11.501.65. Klein middelhake f. 37. Kleine hake f. 28 I —27.50. Aangeveerd: 1151 kisten verscbe haring, f 4.20—2.20 oer kist. Aangekomen 9 Stoomtrawlers: IJM 7 met f. 2290, IJM 58 met f. 2510 IJM. 54 met f. 2300. IJM. 49 met f. 3550. IJM. 83 met f. 1720, IJM. 64 met f. 1830. IJM. 195 met f. 2810. IJM 106 met f. 2020. IJM. 88 met f. 2100: de kotter: E 329 met f. 1628: IJM. 490 met f. 2355 voor pekelharing: de log gers: KW 22 met f 443. KW 70 met f. 1285. SHV 325 met f. 725 voor versche haring en de KW 22 met 408. KW 70 met 163. SHV 325 met 326 kantjes Dekelharing voor Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1