LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bied Dinsdag 3 November 1936 De strijd in Spanje LUCHTVAART RAEJfi kKUN/T IN II TÏERIt «iieke verhoogingen uiteraard ongewijzigd blijven. Verder moet voor de hoofdagenten de vermindering in minimum en maximum met f. 2.— per. week worden gehandhaafd. Op deze loon'en wordt de 4»/i korting niet toegepast Werklieden Ten aanzien van de werk lieden merkte de Minister op, dat volgens de wijze van berekening, die de organi saties bij de bespreking van het Decem- ber-voorstel volgden, met de huidige loonen als basis, het gemiddeld plaatselijk loon peil. vermeerderd met de bekende 5"'«, op f. 28.90 moest worden gesteld, d. i. 10 ct. meer dan het gemiddelde van het door Z. E. voorgestane December-voorstel. De Minister nu heeft er geen bezwaar tegen, om dit bedrag van f. 28.90, afge- iond tot een 24-voud. als basis voor de loonregeling te aanvaarden, waarmede hij intussehen niet wenseht te erkennen, dat de wijze van berekening der organisaties Juist zou zijn. In plaats van f. 28.80 kan nu derhalve f. 29 04 tot uitgangspunt wor den genomen. Gelijk de Minister nog in de conferentie opmerkte, geschiedt de toet sing van de loonen van de werklieden volgens een algemeene. voor het geheele land geldende gedragslijn, conform het rapport-Schouten, en is er uiteraard geen aanleiding om voor Leiden een andere methode te volgen. Er rekening mede houdende, dat nie mand in salaris vooruit behoort te gaan, komt de concessie van den Minister voor de werklieden dus neer op een verhooging van de loonschalen van het December- voorstel met 24 ets. voor de groepen I t/'m TV en groep VI Deze nadere voorstellen van den Minis ter werden bij de Commissies van Overleg aanhangig gemaakt bij nota van 19 Oct. '36 Het advies van de Commissies luidt als volgt: Ambtenaren De organisaties meenden in de verlaging van de wedden van den huismeester en de gemeente-boden te kun nen en moeten berusten, nu bij het over leg met den Minister is bereikt, wat rede lijkerwijs kon worden verkregen. Met al gemeene stemmen werd dan ook besloten mede te deelen, dat de Commissie zich met de salarisregeling voor de ambtenaren, zooals de Minister die thans wenseht, kan vereenigen. Van de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur stemden 4 vóór en 2 tegen, terwijl de vertegenwoordigers van de or ganisaties allen voor stemden. Politie Men sprak den wensch uit, dat voor den agent 2e klasse de periodieke ver hoogingen werden verhoogd van f. 1.tot f. 1.25 per week (dus handhaving van het aantal van 4 periodieke verhoogingen en dat voor den agent le klasse de wedde werd gebracht op f.34—f. 37.50. In het laatste heeft de Minister bereids bewil ligd. doch tegen periodieke verhoogingen van f. 1.25 per week voor den agent^e kl. heeft de Minister bezwaat. Vervolgens betreurde men het. dat de Minister den eisch tot verlaging van de wedde van den hoofdagent met f. 2.per week handhaaft. Hoewel na deze verla ging het loon niet zooveel zal verschillen van dat van overeenkomstige functiona rissen elders, meenden de vertegenwoordi gers der organisaties, dat er in Leiden voor een iets hooger loon wel aanleiding bestond, omdat de hoofdagent hier, in te- 1 genstelling met dien in andere gemeenten, met de brandweertaak is belast en boven dien des nachts inspecteursdienst verricht. Aangezien de Minister, ondanks kennis neming van het destijds toegezonden raadsverslag. geen aanleiding heeft kun nen vinden om in hoogere loonen voor de hoofdagenten te bewilligen en de conces sies ten aanzien van de agenten 2e en le klasse werden gedaan buiten verband met ae samenvoeging van de brandweer en de politie, is ook de grondslag aan het voor- stel-Romijn (ook verhooging voor de in specteurs i ontnomen. Het voorstel kan dus reeds hierom niet worden aangenomen: B. en W. laten hier bij nog buiten beschouwing, of en in hoe verre de combinatie van politie-brandweer overigens grond zou hebben kunnen ople veren de salarissen van de inspecteurs te verhoogen; het geven van vergoedingen wegens brandweerdiensten is overigens een zaak, die afzonderlijk en los van de onder havige salarisregeling moet worden bezien. Werklieden. De organisaties hand haafden hun standpunt, dat de loonen der werklieden niet behooren te worden ge toetst aan het plaatselijk loonpeil, doch aan de loonen van overeenkomstige rijks werklieden in een gemeente der le klasse, zoodat, indien men deze gedragslijn volgt, er voor loonsverlaging voor de gemeente werklieden geen aanleiding bestaat. Bo vendien betoogden de organisaties, dat door de plaats gehad hebbende devaluatie van den gulden al is thans nog niet be kend welken invloed deze ten slotte op de prijzen zal hebben in elk geval een toe stand van groote onzekerheid in het leven is geroepen, die op dit oogenblik althans van verdere loonsverlaging moet weer houden. Twee vertegenwoordigers van het ge meentebestuur sloten zich bij dit stand punt der organisaties aan. De overige vertegenwoordigers van het gemeentebestuur waren echter van mee ning, dat, nu het College, ondanks alle daartoe aangewende pogingen, niet heeft kunnen bereiken, dat de Minister in hand having van de thans geldende loonen be rust, men zich bij het ten slotte verkregen resultaat dient neer te leggen en dat het overleg, dat reeds zoo lang gaande is, nu eindelijk eens moet worden beëindigd. Zij achtten bovendien het gevaar niet denk beeldig, dat, wanneer de Raad niet bereid zou zijn de loonen overeenkomstig de wen- schen van den Minister vast te stellen, deze op zijn beurt daarin wel eens aanlei ding zou kunnen vinden reeds gedane con cessies terug te nemen. En ten slotte waren deze leden van oordeel, dat de devaluatie thans niet in het geding behoort te worden gebracht, omdat op dit oogenblik nog niet de minste zekerheid bestaat, hoe het prijs- vcrloop in de toekomst zal zijn. Zou later blijken, dat de prijsstijging een aanzien lijke is, dan zal, gelijk van zelf spreekt, alsdan behooren te worden overwogen daarvoor compensatie in den vorm van loonsverhooging te geven. Over het voorstel van den Voorzitter der Commissies om het College te adviseeren de loonen, zooals die door den Minister in laatste instantie zijn voorgesteld, thans te aanvaarden, staakten de stemmen, aange zien één stem daarvoor en één stem daar tegen werd uitgebracht. Van de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur stemden 4 voor en 2 tegen dit voorstel, terwijl de vertegenwoordigers De opmarscb naar Madrid. Het officieele communiqué der centrale legers der nationalisten deelt mede, dat de bedrijvigheid aan het geheele centrale front voortgaat. In den sector van het Escuriaal trekken de opstandelingentroe- ipen verder. ZU bezetten thans alle stellln- igen. welke de streek bestrijken. In den Zuidelijken sector hebben de nationalisten de dorpen Plnto en Fuen la Brada bezet. Laatstgenoemd dorp ligt op 5 kilometer af stand van Getafe. De in den sector van Soria strijdende troepen zetten haar op- marsch naar het Zuiden voort langs den rechter-oever van de Dulce-rivier. Van regeerlngszijde wordt slechts melding ge maakt van afgeslagen aanvallen. Radio La Corogna heeft medegedeeld, dat vliegtuigen der nationalisten op'open bare gebouwen en kazernes van Madrid bommen van geringe kracht hebben ge worpen. Tevens werden in de straten van de hoofdstad een groot aantal proclamaties uitgeworpen, waarin de bevolking wordt ultgenoodigd zich over te geven. Een esca drille vliegtuigen heeft naar hetzelfde sta tion verder heeft medegedeeld Alcata en Henaras aangevallen, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht. Hetzelfde station weet nog te melden, dat de Madrlleensche communistische partij den minister van financiën een bedrag van 6.800.000 pesetas heeft overhandigd in effecten, die onver handelbaar zijn en afkomstig van plunde ringen. Madrid meldt, dat eenige vrouwen en kinderen zijn gedood. Reorganisatie van de Madrlleensche regeering. Naar Reuter uit Barcelona meldt, meent men daar te weten, dat vandaag het Ma drlleensche kabinet gereorganiseerd zal worden. Het nieuwe kabinet zou dan, even als het Catalaansche, den naam „raad van verdediging der republiek" aannemen. In het nieuwe kabinet zouden zitting hebben vier vertegenwoordigers van de vakbeweging, nml Juan Garcia Oliver voor justitie. Juan Peiro voor industrie en han del, mevr. Montseny voor gezondheid en Juan Lopez voor het verkeerswezen. Largo Caballero zou eerste minister blijven en de portefeuille van oorlog blijven beheeren. Prieto. Galarza en Negrin zouden hun por tefeuilles behouden. Het nieuwe kabinet zou bestaan uit 18 leden, onder wie dr. Jaime Aguade, oud- burgemeester van Barcelona, als vertegen woordiger van de Catalaansche linkerzijde. Oud-premier Giral zou belast worden met de nieuwe portefeuille van propaganda. Juan Garcia Oliver is secretaris-generaal van het comité van defensie van het de partement van oorlog van de Catalaansche generaliteit. Mevr. Montseny, die de F.A.I. vertegenwoordigt, is bekend als schrijfster en propagandiste. Zij is de dochter van den anarchist Federico Urales. Juan Peiro ver tegenwoordigt de C N.T. en ls van gema tigde richting. Juan Lopez zou de streek Valencia vertegenwoordigen. De militante syndicalist Juan Garcia Oiiver heeft dit bericht aan een verslag gever van Havas te Barcelona bevestigd. Horatio Prieto. secretaris van het dagelijk- sche bestuur van die C.N.T. is gisteren te Barcelona aangekomen om de zaak met het Catalaansche comité van dit vakver bond te bespreken Dit heeft het voorstel tot samenwerking, dat van Largo Caballero ls uitgegaan, goedgekeurd en de vier ge noemde militante vakverbondslieden aan gewezen om in het nieuwe kabinet (of den nieuwen raad van verdediging) zitting te nemen. Peiro kon hierbij niet geraadpleegd wor den, daar hij zich aan het front in Aragon bevond. Men heeft hem naar Barcelona ge roepen. Oliver zou gisteravond of vanoch tend naar Madrid vertrekken. De non-interventie. De sub-commissie der niet-inmengings- commlssie heeft gistermiddag gedurende ongeveer drie uur beraadslaagd over een Britsch voorstel tot het uitzenden van een commissie van onderzoek naar verschillende punten In Spanje, teneinde de niet-inmen- ging doelmatiger te maken. Lord Plymouth heeft bij deze gelegenheid een verklaring afgelegd, waarin hij in groote lijnen zijn voorstel in meer con crete bewoordingen uiteenzette. Het voorstel van Lord Plymouth heeft naar men meent te weten, aanleiding ge geven tot levendige besprekingen. Ten slotte verklaarden de gedelegeerden dat zij de te berde gebrachte punten ter beslissing aan hun regeeringen zouden overleggen Ook de regeeringen, die niet vertegenwoordigd zijn in de subcommissie, zullen op de hoogte worden gebracht. DE SPORTVLIEGERS HEYMANS EN SLUFTER TE CALCUTTA. De sportvliegers Heymans en Sluyter zijn gisteren om 16.55 uur (PI t.) te Calcutta aangekomen. Zij waren om 6.37 uur te Jodphoer opge stegen. Er werden twee tusschenlandlngen gemaakt, n.l. te Shansi en Gaya, vanwaar resp. om 10 02 uur en 14.20 uur werd ver trokken. De vliegers blijven een dag te Calcutta en zullen daarna den tocht vervolgen. DE INBRAAK IN KON. VILLA TE APELDOORN. DE POSTVLUCHTEN. Gistermiddag om kwart over vijf is het Indlë-toestel „Djalak" op Schiphol geland. Uit Karachi kwamen met deze Douglas mede de Fransche piloten Japy, Arnoux en Michelet, die hebben deelgenomen aan den vliegwedstrijd van Parijs naar Saigon en terug, doch die hun tocht ontijdig hebben moeten afbreken. De ..Perkoetoet" is gisteren op de reis naar Indië te Basra geland. De „Kwak" is gisteren op de uitreis te Singapore geland. Koopman gearresteerd. In verband met de inbraak in de konink lijke villa, nabij het palels „Het Loo" te Apeldoorn, is te Amsterdam een koopman gearresteerd en op transport gesteld naar Apeldoorn. De arrestatie is geschied op aanwijzing van een te goeder naam en faam bekend staanden antiquair, die zijn zaak heeft op den Oudezij ds Achterburgwal te Amster dam, Toen deze de recherchelljst, waarin een opsomming wordt gegeven van gestolen voorwerpen, had ontvangen, kwam hij tot de ontdekking, dat daarin ook twee bron zen ruiterbeeldjes vermeld stonden, die hij eenige dagen geleden gekocht had. De antiqua-ir deed onmiddellijk aangifte bij de politie, en op zijn aanwijzingen werd later op den dag een man gearresteerd, die de beeldjes aan den antiquair te koop had aangeboden. Vermoedelijk zijn bij deze zaak nog meer personen betrokken, daar de antiquair gezien had. dat de gearres teerde. toen hij de beeldjes te koop aan bood, overleg pleegde met twee mannen, die buiten stonden te wachten. Inmiddels is met deze arrestatie reeds veel licht gekomen in den diefstal, zoodat het niet onwaarschijnlijk is, dat deze wel dra geheel tot klaarheid zal komen. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik. AUTOBUS OP ONBEW AAKTEN OVERWEG DOOR RANGEER-TRACTOR GEGREPEN. Meisje ernstig gewond. Gisteravond te half zes is een autobus, welke den dienst Hoorn—Abbekerk onder houdt, op den onbewaakten overweg te Benningbroek (bij Hoorn) door een tractor van de Nederlandsche Spoorwegen, welke gebruikt wordt voor het rangeeren. In de flank aangereden. De bus werd geheel in elkaar gedrukt en enkele meters meegesleurd. In den wagen bevond zich een tiental passagiers. Kort na het ongeluk was dr. de Vries uit Ben ningbroek ter plaatse en verleende de eer ste geneeskundige hulp. Het 4-jarig dochtertje van mevr. D uit Hoorn bleek ernstig gewond te zijn. Zij had verwondingen aan het hoofd bekomen. Bo vendien waren de spieren boven den voet I van het rechterbeen doorgesneden. Het kind werd naar de woning van dr. de Vries over gebracht. De overige passagiers waren er goed afgekomen. Zij hadden slechts lichte verwondingen bekomen. Nadat dr. de Vries hen verbonden had, konden zij met een in tussehen gerequireerde autobus van de zelfde maatschappij naar Hoorn worden vervoerd. Op de lijn, waar het ongeluk gebeurde, rijden op ongeregelde tijden slechts goede rentreinen. De chauffeur van de zwaar ge havende bus verklaarde,geensignaaloflicht van den tractor opgemerkt te hebben. KIND DOOR HOLLEND PAARD GEDOOD. Gisteravond heeft te Zullen op den hoek van de Dr. Schaepmanstraat en de Vorst manstraat een doodelijk ongeluk plaats gevonden. Een vierjarige Jongen was daar met een autoped aan het spelen, toen plotseling een op hol geslagen paard van een groentewagen den hoek kwam omge- draafd. Het kind werd door het dier omvergewor pen en heeft daarbij waarschijnlijk een trap van een der hoeven tegen het hoofd gekregen. Kort nadien is het ventje over leden. DRIEJARIG KINDJE VERDRONKEN. Gistermiddag geraakte het 3-jarig zoon tje van de familie J. Nljhuls in Tubbergen in den vijver achter het woonhuis, met het gevolg dat het kind verdronk. van alle vereenigingen daartegen stemden. Het College van B. en W. is ten aanzien van de salarisregeling voor de agenten van politie van oordeel, dat deze moet worden gewijzigd, overeenkomstig het verlangen van den Minister, met inachtneming der halve ook van de laatstelijk door dezen ge dane concessies. Wat de salarisregeling voor de ambtena ren en werklieden betreft, meent de meer derheid, dat ook te dien aanzien in de door den Minister noodig geoordeelde wij zigingen behoort te worden berust; zij onderschrijft de gronden, die daarvoor in het rapport van de Algemeene Ambtena ren Commissie door de organisaties, en ln het rapport van de Algemeene Werklieden Commissie door 4 van de 6 vertegenwoor digers van het gemeentebestuur werden aangeveerd. De meerderheid vestigt er voorts de aandacht op, dat door de in de ontwerpverordening opgenomen overgangs bepaling de weddevermlndering voor de boden slechts geleidelijk zal geschieden; ten aanzien van de wijze van toetsing van de loonen der werklieden verwijst zij ver der naar de verklaring van den Minister. Een minderheid in het College Is daaren tegen met de 2 vertegenwoordigers, die in de Algemeene Ambtenaren- en Werklieden Commissies tegen stemden van oordeel, dat tot deze wijziging van de salarisrege ling voor de ambtenaren en werklieden niet moet worden overgegaan BOTSING TUSSCHEN VRACHTAUTO EN MOTORFIETS. Twee zwaar gewonden te Hoorn. Vanochtend te kwart voor zeven zijn een zwaar beladen vrachtauto van de coöpera tieve malerij te Berkhout en een motorfiets od het kruispunt, groote Noord-Breed te Hoorn met elkaar in botsing gekomen. De motorfiets werd bestuurd door den uit Hoorn afkomstigen werkman Knip, terwijl od de duo de eveneens uit Hoorn afkomstige arbeider Vermeulen was gezeten De motorfiets geraakte onder den vracht wagen, terwüi de berijders eenige meters verder op straat werden gesmakt, waar zij met ernstige verwondingen bleven liggen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse Dokter Baesjou uit Hoorn constateerde bij beiden een gecompliceerde beenbreuk, ter wijl Vermeulen bovendien een schedelbasis- fractuur had opgeloopen. De gewonden werden oer ziekenauto naar het stadsziekenhuis ln Hoorn overgebracht LIJK VAN VTSSCHER OPGEVISCHT. Hedenmorgen is binnen de pieren van IJmuiden een Hik opgevischt. Het staat vast dat men hier met een visscher te doen heeft, vermoedelijk van de Sch. 68. Het litk moet nog geïdentificeerd worden. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Te Oost en West Souburg is op de Nieu wen Vlissingschen weg de 76-jarige L„ wo nende te Souburg door een auto aangere den en deerlijk verwond ln de woning van den gemeentesecretaris binnen gedragen. De ongelukkige had een gecompliceerde beenbreuk, een hersenschudding en een wond aan het hoofd. De man is later ln zorgwekkenden toestand naar het zieken huis te Vllssingen vervoerd. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Woensdag 4 November en Vrijdag 6 November, telkens van 10,30 14.30 uur wegens het schieten met geschut. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is. na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. WOENSDAG 4 NOVEMBER. Hilversum I, 1875 M. - NCRV-ultzendlne 8.00: Schriftlezing 8.159.30: Gram.pl' 10.30: Morgendienst 11.0012.00- Zang en piano 12.15: Gram.pl. 12.30: Hollandsch harpkwartet 2.00: Gram.pt 3.003.45: Viool en piano 4.00: OrgeU spel 5.00: Kinderuur 6.00: Landbouw- halfuur 6.30: Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 7.00Berichten 715 Natuur-hlstorische causerie 7.45: Re. portage 8.00: Berichten A.N.P. 8.15; Dankdienst voor het Gewas 9.45: Gra- mofoonpl. 10.00: Berichten A.N.P, - 10.15: Schaakcursus 10.2011.30: Gra- mofoonpl. Hierna: Schriftlezing. Hilversum II, 301 M. VARA-ultzending 8.00: Gram.pl. 9.30: Keukenpraatje 10.00: Morgenwijding VPRO 10.15: Ca baret-programma (gr.pl.) en Plan-causerie 11.30: „De positie van de werkloozen voorheen en thans", causerie 12.00: Gram.pl. 12.15: De Flierefluiters m.m.r'. solist 1.001.45: „Melody Circle" 2.00 Orgelspel 2.30: Voor de vrouwen 3.05: Voor de kindeTen 5.30: VARA-Orkest en gram.pl. 7.00: Sportultzendlng 7.15 Zang en gram.pl. 7.40: „Sociale verze kering", causerie 8.00: Herh. S.O.G.-Ber. 8.03: Nieuwsber. A.N P. en VARA-Varia 8.15: Gram.pl. 8.45: Radio-tooneel en VARA-Theater-orkest 9.20: Gram.pl. 9.30: Dansmuziek 10.00: Berichten A.N.P 10.05: Zang en orgel 10.30: „Melody Circle" 11.00: „Huwelijksverhoudingen", causerie 11.3012.00: Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.05: Orgelspel 11.35—11.50: Gram.pl. 12.05: B.B.C.- Northern-Ireland-orkest m.m.v. soliste <2.50Jazzmuziek 1.202.20: Birming- hamsch Hlppodrome-orkest 3.10: Het Friary Guildford orkest 3.50: Piano recital 4.20: Vesper 5.10: Het Mae Arthur-kwintet 5.35: Dansmuziek 6.20 Berichten 6.40: Fransche causerie 7.00 Komische dialoog 7.20 Het Campoll-Trio 7.50: Dansmuziek 8.35: B.B.C-Sym- phonie-orkest m.m.v. solisten 9.40: Be richten 10.00: Vervolg concert 10.45: Het Bridgewater-kwintet 11.3512.20: Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20: Gram.pl. 11.20: Orkestconcert 2.50: Symphonieconcert 4.20: Gram.pl. 5.50 Orkestconcert 8.20: Operette-uitzending 9.05: Radlotooneel 11.0512.35 Dans muziek en populair concert. Keulen, 456 M. 5.50 en 11.20: Orkest concert 12.35: Omroeporkest 3.50: Populair concert 5.20 Omroepstrijkkwar- tet en piano 6.20: Omroepkwintet en solisten 7.35: Rijkszending: „Jugend am Pflug" 8.05: Wagner-concert (gr.pl.) - 9.5011.20: Omroepklelnorkest. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Salon-orkest 1.30: Dansmuziek 1.50—2.20: Gram.pl. 8.20 Zang en orgelspel 6.55 en 7.20: Gram.pL 8.20: Omroeporkest9.20: Gram.pl. - 9.35: Symphonieconcert 10.30—11.20: Dansmuziek (gr.pl.). 484 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Dans muziek 1.30: Salon orkest 1,50—2.20: Gram.pl. 5.25: Omroeporkest 6.35. Klein-orkest 8.20: Symphonieconcert - 920: Gram.pl. 9.35: Omroeporkest - 103011.20: Dansmuziek. Deutschlandsender. 1571 M. 7.35: Viool en piano 8.05: Rijkszending: „Ju gend am Pflug" 8.35: Gram.pl. 9.20: Berichten 9.50: Trio-concert 10.05: Weerbericht 10.2011.20: Dansmuziek. GEM RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EU DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Woensdag 4 November. Ie programma: lederen dag van 8—21 uur: AVRO. VARA. enz. 2e programma: lederen dag van 8—21 uur: KRO NCRV enz 3c programma: 8.05: Parijs Radio 9 05: Keulen 9.20: diversen 11.20: R. Dan- mark plm. 12.15: Brussel VI. 1335: Keulen 14.25: diversen plm. 14.55: Parijs Radio 17 20: Brussel VI. 18.20: Londen Reg. 19 20: Beromünster - 21.20: Brussel Fr. p'm. 22.15: Brussel VI. 22 35: Weenen of diversen. 4e programma: 8.00: Brussel V,. 9.30: Gram.muz G.R.D. 10.35: Droitwich - 11.50: Londen Reg. 12.50: Droitwich - 14.20: Londen Ree 15.10: Droitwich - 18.20: diversen 19.00: Droitwich 22.45: Londen Reg. Wijzigingen voorbehouden. BUITENLANDSCH GEMENGD. TIJDSCHRIFTEN. De inhoud van het November-nummer van Publieke Werken is: Inrichting voor zuivering van rioolwater te Amsterdam- Zuid, Moeilijkheden bij de zuivering van het Amsterdamsche rioolwater met geacti veerd slib en Het in Tilburg toegepaste systeem voor de zuivering van het afval water uit het Leijgebied. DE OVERSTROOMINGEN IN WALACHIJE. Men schat de door de overstrooming aangerichte schade in Walachije op meer dan 30 mlllloen lei. De Roemeensche bladen bevestigen, dat men tien menschenlevens heeft te betreu ren en dat er 200 gewonden zijn. 2000 per sonen zijn dakloos geraakt. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Bij Wlerklaniec in het Poolsche district Tarnof ls een autobus in een dichten mist tegen een boom gereden. Zeventien passa giers werden ernstig, 16 lichter gewond VLIEGTUIG NEEWGESTORT. Twee inzittenden gedood. Een particulier vliegtuig, bestuurd door een Engelschman en waarin voorts een Fransch passagier gezeten was, is bij de monding van den War (bij Nice) neerge stort. De belde inzittenden werden op slag gedood. NIEUWE UITGAVEN Bij de firma J. B. Wolters te Gronin gen is in druk verschenen de rede, uitge sproken na de aanvaarding van het ambt van hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op 2 November 1936, door dr. Joh. de Groot. AARDBEVING TE TOKIO. De bewoners van Tokio werden heden ochtend op onzachte wijze uit hun slaap opgeschrikt door een aantal heftige aard schokken. De aardbeving duurde ongeveer 10 minu ten, doch de schade ls betrekkelijk klein niettegenstaande de aardschokken zoowat even zwaar waren als bij de aardbeving, welke ln 1933 Noord-Japan teisterde. Zoo* als men zich zal herinneren, zijn hierbU toen 3000 menschen om het leven gekomen- Uit de stad Toekoesjlma verneemt men. dat een aantal hulzen ernstig werd be schadigd. Telegraaf- en telefoonlijnen wer den vernield. Men weet nog niet of menschenlevens betreuren zijn. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10