DROSTE 500 METER MANTELSTOFFEN O N B O N S PASTILLES CHOCOLADE EflDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 2 November 1936 BUITENLAND VRAGENRUBRIEK Opgepast Hi Opgepast 111 Gereserveerde Nederlandsche Harten MORGEN EN WOENSDAG Adverteert in het Leidsch Dagblad Hulp in de huishouding VERPLEEGSTER CACAO „Droste'' op ieder artikel, waarborgt kwaliteit. ALTIJD WELKOM! DE ALGEMEENE TOESTAND. Italië's politiek door den Duce uiteengezet. De besprekingen der Kleine Entente. Mussolini heeft zijn groote rede gehou den en deze zal heel wat stof doen op waaien. Feitelijk verklaart hij den Volken bond voor dood. hetgeen hij ook allerminst betreurt. Maar waarom daarvan dan lid gebleven? is men licht geneigd zich af te vragen. Zoo dood is dit lichaam dan blijk baar toch ook weer niet. dat de Duce er geen prijs meer op stelt, om te Genève te blijven, zij het mokkend Voor het eerst heeft de Duce openlijk stelling gekozen voor het Hongaarsche re visionisme, hetgeen zou moeten geschieden ten koste van Roemenië en Tsjecho-SIo- wakije, dus twee leden der Kleine Entente. In dat verband trekt bijzonder de aandacht het constateeren van uitnemende betrek kingen met Zuid-Slavië. het derde lid De komende conferentie te Weenen krijgt ln dit opzicht wel bijzondere beteekenis. Drie punten der redevoering zijn voorts bijzonder belangrijk: lo. Mussolini spreekt niet namens een Italiaansch-Duitsch vriendschapsverbond, hij stelt geen Italiaansch-Duitsch plan voor Zijn redevoering herneemt de ge volgde richtlijnen der Italiaansche politiek. Zij zou kunnen zijn uitgesproken voor de besprekingen te Berlijn. Wel wordt echter groote sympathie voor Duitschland be toond. 2o. De vredesboodschap is in het bij zonder gericht tot Groot-Brittannië. De politiek van Italië tegenover Groot-Brit- tannië wordt duidelijk uiteengezet. Zij eischt.indien men ernstiger gevaren wil voorkomen, een Italiaansch-Engelsch bondgenootschap in de Middellandsche Zee. 3o. Mussolini predikt op geen enkele wijze een anti-sovjet Russischen kruistocht op Duitsche manier, al veroordeelt hij het communisme natuurlijk op zeer scherpe wijze. En over Spanje is met geen woord ge rept! Het is een rede, waarover het laatste woord voorloopig nog niet zal zijn gespro ken. De rede zal gelegenheid bieden voor heel wat besprekingen! Koning Carol van Roemenië en zijn zoon zijn naar huis teruggekeerd na hun bezoek aan Tsjecho-Slowakije. Omtrent de besprekingen, welke konlpg Carol met Hodza heeft gevoerd, is het vol gende officieele communiqué gepubliceerd: „Na de houding van de drie landen van de Kleine Entente van de laatste maanden te hebben bestudeerd met het oog op ver schillende vraagstukken van de buitenland- sche politiek, heeft men opnieuw verklaard, dat het noodig is, voortaan, zulks in volle overeenstemming met de Joego-Slavische regeering. evenals tot dusver een gemeen schappelijke algemeene politieke lijn te volgen, ten einde de eenheid der drie lan den nog verder te ontwikkelen en tot in bijzonderheden de gedragslijn vast te stel len in alle actueele kwesties van de Euro- peesche politiek. „Al deze kwesties zullen ook besproken worden met prins-regent Paul en Stoyadi- nowitsj, den Joego-Slavischen premier. Gezien de tegenwoordige omstandighe den van de algemeene politiek in Europa, zal het nauwe contact tusschen de leiders van de drie landen voortdurend worden onderhouden. En Hodza zeide ln een interview nog: 1. De trouw aan de verplichtingen jegens Frankrijk blijft de grondslag van de bui- tenlandsche politiek der drie landen van de Kleine Entente 2. In de betrekkingen met de Sovjet- Unie is niets veranderd. Bevoegde Roe- meensche kringen zijn van meening. dat het Tsjechisch-Russische pact van weder- zijdschen bijstand voor Roemenië slechts voordeel kan opleveren. De regeering te Moskou zal nooit een dreigende houding kunnen aannemen tegenover een land, dat zoo nauw met ons verbonden is. 3. Tsjecho-Slowakije verheugt zich op zijn beurt over de verbetering die tot stand is gekomen in de Roemeensch-Poolsche betrekkingen, en het hoopt, dat de regee- rtng te Boekarest ons, wat Polen betreft, indirect een soortgelijken dienst zal kun nen bewijzen als welke wij Roemenië be wijzen op het punt der betrekkingen met Rusland. 4 Volkomen overeenstemming is eveneens bereikt ten aanzien van onze betrekkingen met Duitschland. Daar het een buurstaat van Duitschland is. verwacht Tsjecho- Slowakije voorstellen van dit land, waar mede het bereid is te onderhandelen, waar bij het zijn bondgenooten op de hoogte zal houden. BELGIË. De Rex-beweging. De zes groote vergaderingen welke De- grelle gisteren had belegd, zijn niet door gegaan. Hij achtte den dag van Allerhei ligen niet geschikt voor bijeenkomsten met een politiek karakter. Daarentegen kondigt zijn orgaan „Le Pays Reel" aan, dat van 8 tot 29 Noverber 15 groote meetings zullen worden gehouden in de voornaamste Bel gische steden, met uitzondering van Brus sel. Deze bijeenkomsten zullen ten doel hebben, de regeering van repliek te die nen na haar verbod van betooging en een uiteenzetting toe geven van het „plan van Rex voor het openbaar welzijn." De „Midi Journal" handhaaft zijn be richt. dat Degrelle te Berlijn Goebbels heeft gesproken. Deze was reeds per vlieg tuig uit Athene te Berlijn teruggekeerd, houdt het blad vol. OOSTENRIJK. Reorganisatie van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Naar de officieuze „Politische Korres- pondenz" verneemt, zal binnenkort het ministerie van buitenlandsche zaken ge deeltelijk worden gereorganiseerd. De po litieke afdeeling van het ministerie zal verder naar geografischen maatstaf in twee af deelingen worden onderverdeeld. Hom Bostel, de tegenwoordige leider, za' ook verder met de leiding belast blijven. De staatssecretaris voor buitenlandsche zaken heeft ter versterking van de poli tieke afdeeling verschillende ambtenaren van den buitendienst in het ministerie op genomen, o.a. den gezant te Warschau, Hoffinger en den legatie-secretaris Wild- mann. FRANKRIJK. De regeering grijpt te Rijssel in. Uitbreiding luchtmacht. Aan een banket der socialistische pers heeft Blum een optimistische rede gehou den over den duur van zijn regeering, doch gemotiveerd werd dit natuurlijk niet, wat ook niet mogelijk was. Salengo, de minister van binnenlandsehe zaken en Daladler, de minsiter van oorlog, hebben een bespreking gehouden, om een einde te maken aan den toestand, ontstaan door de staking onder de werklieden in de transportmaatschappijen van steenkolen te Rijssel, waardoor zekere fabrieken zich ge noopt hadden gezien hun bedrijven te slui ten en die ten gevolge zou kunnen hebben, dat ook alle andere fabrieken hun bedrijven tot stilstand zouden moeten brengen. De besprekingen hebben geleid tot het nemen van een serie maatregelen: Men heeft be slag gelegd op meer dan 500 wagons gevuld met kolen, die bij de stations van Roubaix, Tourcoing en eenige naburige stations ston den: voorts heeft men besloten, dat de dienst in het vervolg door militairen zal worden verricht. De stakers hebben van hun kant laten weten, dat zij de regeering bij de uitoefening van deze maatregelen, geen moeilijkheden in den weg zullen leggen. Volgens een mededeeling van het mini sterie van luchtvaart blijkt dat Frankrijk het aantal van zijn gevechtsvliegtuigen met de helft zal vermeerderen en dat het perso neel met 1000 man zal worden uitgebreid. Dit is waarschijnlijk de eerste maatregel als een gevolg van de beschikbaarstelling van een crediet van 5 milliard franc voor het ministerie van luchtvaart. „Allerheiligen" is op de gebruikelijke wijze gevierd. Te Chambery hebben communisten Italianen aangevallen. BIJ de kloppartij lie pen eenige personen kwetsuren op. ENGELAND. De wapenhandel. De koninklijke commissie van onderzoek naar de fabricage en den handel in wape nen door particuliere firma's heeft haar rapport gepubliceerd. De commissie is van meening, dat het beste middel om de bezwaren, welke de par ticuliere wapen-fabricage en wapenhandel met zich mede brengen te doen verdwijnen, of minstens te verzachten, een beperking der bewapening zou zijn door middel van een internationale overeenkomst. Tevens is de commissie van oordeel, dat de instelling van een universeel staats-mo- nopoliestelsel voor de fabricage van wape nen onuitvoerbaar is en dat op dit oogen- blik de bevordering van een algemeen staatsmonopolie geen deel dient uit te ma ken van de Britsche politiek. De commissie meent verder, dat het thans mogelijk is, de behöefte van de nationale verdediging uitsluitend te dekken door in vredestijd een stelsel van samenwerking te handhaven tusschen de regeering en de particuliere industrieën voor de voorziening van wapenen en munitie. Verder is de commissie van oordeel, dat plannen tot mobilisatie van de industrie in oorlogstijd onverwijld moeten worden be studeerd. DUITSCHLAND. Bezuiniging op enkele artikelen. Het officieele rijksblad bevat een de creet. krachtens hetwelk het gebruik van koper, nikkel, lood en hun alliages ten be hoeve van het grootste deel der fabrikaten voor de bouwindustrie verboden wordt. Een uitzondering wordt gemaakt voor producten, welke door het buitenland wor den besteld, omdat Duitschland daardoor deviezen krijgt. ROEMENIË. Vrijheid van pers aan banden. De regeering heeft een wetsontwerp in voorbereiding, inzake de pers, waartegen de meeste dagbladen hun stem verheffen. Het ontwerp zou een reeks maatregelen bevatten, welke de vrijheid der pers sterk beperken. Zoo zou o.a. de leiding en het kapitaal der dagbladen in Roemeensche handen moeten zijn en zou een controle op de ontvangsten worden ingesteld, ter wijl Journalisten, die de wetsvoorschriften overtreden, zich aan zware boeten bloot stellen. o DANTZIG. Poolsche onderdanen mishandeld. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben militante nationaal-socialisten in de gemeente Schoeneberg (grondgebied van Danzig) een overval gepleegd op twee Polen en de huizen der menschen geplun derd. De ontboden politie arresteerde de slachtoffers en niet de aanranders. De commissaris-generaal van Polen te Danzig, die direct gewaarschuwd was heeft onmid dellijk stappen gedaan bij den Senaat en een oogenbllkkelijk onderzoek, de in vrij heidstelling der gearresteerde slachtoffers en schadeloosstelling voor de slachtoffers geëischt. De echtgenoote van een der Polen was met haar man gearresteerd, doch reeds voor tusschenkomst van den commissaris- generaal van Polen in vrijheid gesteld. Het regeeringsgezinde blad „Kuryer Po- ranny" quallficeert de gesignaleerde feiten als een schaamtelooze provocatie. De vrije stad, welke geroepen is op economisch ge bied met Polen samen te werken en de historische missie heeft Polen te dienen, laat op haar gebied barbaarsche daden en geweldplegingen toe tegen Polen, wier va derland de bestaansbron van Danzig is. De openbare meening van geheel Polen, zonder onderscheid van partij, blijft ge schaard achter de te Danzig wonende Polen en iedere aanslag zal beschouwd worden als een aanslag op de rechten van het ge- heele Poolsche volk. Nog zijn enkele Poolsche bladen in Dan zig verboden. IRAK. Drie oud-ministers uitgeweken een gedood. De nieuwe regeering deelt mede, dat de afgetreden eerste-minlster Yassin Pasja.de vroegere onderminister van Buitenland sche Zaken Lurl Pasja en de vroegere mi nister van Binnenlandsehe Zaken Klgei- lanl het land hebben verlaten. De oud-minister van oorlog is door een officier met een revolverschot gedood. TSJECHO-SLOWAKIJE. „Wacht voor de staatsverdediging" ingesteld. Bij noodverordening heeft de regeerl» een „wacht voor de verdediging van (C staat" ingesteld, die tot taak heeft gre^; schendingen te verhinderen en mede li werken aan de handhaving van orde, rust en veiligheid. Ook kan zij voor andej, doeleinden gerequireerd worden, b.v. voó; douanediensten. Deze wacht wordt militaj, georganiseerd en opgeleid en haar leden zijn aan het militaire strafrecht onde-. worpen. Als deskundige adviseurs word:, aan deze wacht ambtenaren van de mi. nisteries van financiën, spoorwegen es posterijen toegevoegd. VEREENIGDE STATEN. Presidentsverkiezing en scheepvaart staking. Roosevelt en Landon hebben gisteren de verkiezingscampagne beëindigd Morgej heeft de verkiezlngs plaats dei vertrou. wensmannen, die den president zullen kie. zen, volgens vast mandaat, zoodat Woeni- dag de uitslag wel bekend zal zijn. Volgens een mededeeling in het Huis vaa Afgevaardigden zullen de totale kosten vu de verkiezingen waarschijnlijk de 11 mil. lioen dollar te boven gaan. Hierbij zijn niet inbegrepen de individueele uitgaven va de candidaten, zoomin als die van dl plaatselijke propaganda-comité's. Tot a October hadden de uitgaven van de aan. hangers van Roosevelt 4 millioen bedrages en die van zijn tegenstanders meer dan 11 millioen en men is van meening, dat er b het totaal van deze uitgaven nog wel vl millioen zal komen. De weddenschappen, dat Roosevelt it president zal worden herkozen, werden gisteren in Wallstreet twee tegen één en op Broadway twaalf tegen vijf afgesloten, doch op het laatste oogenblik sloeg de stemming meer ten gunste van Landon om, hetgeen voornamelijk een gevolg va van de havenstaking aan den Stillen Oceaan. Men is het er algemeen over eens dat Roosevelt een flink aantal stemmen zou verliezen in de staten Washington Oregon en Californië, indien de staking een ernstig karakter zou aannemen ol dé algemeene staking van San Francisco la 1934 zich zou dreigen te herhalen. De staking der havenarbeiders en zet- lieden aan de Paciflc-kust omdat tot dui ver 120.000 man, o.w. 60.000 arbeiders, werk zaam in de houtzagerijen. Alle verkeer ligt daar stil en het comité te New York heeft zich uitgesproken vox een sympathiestaking, waarvan de eentr gevolgen reeds merkbaar zijn- P. de H. te L. Mr. S. baron van Het® stra, Markt 24, Arnhem. De Motor- en Rijwielwet vt biedt uitdrukkelijk het rijden nul open knalpot binnen de bebomtlt kom der gemeente. 1510 Wanneer U een stalen matras koopt, koopt U feitelijk rust en ge zondheid. U dient daarom terdege op te letten.dat U werkelijk een goede matras krijgt voor Uw geld. Een Origineele Auping (Stroomlijntype zonder klinknagels). Al 45 jaar is Auping bekend om zijn heerlijk-veerkrachtige matrassen 1 Koop geen onvolmaakte naboot sing: koop een Origineele AUPING-matras en let er op, dat de naam „AUPING" in het netwerk staat „ingeweven" en de offi cieele verkoops-;prijskaart eraan hangt. Dit is Uw waarborg «•ndt giui j -fibritk „Aupto*" - Df+fltr. i'< KLAAS VAAK do vrind van Avpl/tfp werden de laatste weken met één slag veroverd, toen zij onverwachts in hun eigen taal eenvoudig maar correct en van hart tot hart in de eigen intonatie en met het juiste rhythme werden toegesproken. Wie deze les verstaat, spiegele zich er aan. Hetzelfde ligt gefheel ook binnen Uw bereik. Op gelijke wijze zult U deuren zich als magisch voor U zien openen, zoodra U de vreemde taal werkelijk gaat SPREKEN en VER STAAN. Middel: de GRAMOFOON. Conversatie-cur sussen nu ook TE HUUR: f. 5.per maand. Gramo- foons beschikbaar 1457 Raadpleegt LINGUAPHONE, Spui 23—7. Amsterdam (ingang Handboogstraat 2). Geen Filialen w.o. BOUCLÉ, VELOURS-DIAGONAL en TWEED zuiver wollen moderne MANTELSTOFFEN, in zwart, marine, bruin, groen en bordeaux, 140 -entimeter breed, p. Mt. UB7 Te huur keurig 1538 BOVENHU1SJE voor 2 dames of echtpaar, gelegen Molensteeg 2B bij de Doezastraat. BevragenDoezastraat 13a Gevraagd een flinke goed kunnende koken en wer ken. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 1632. Alleen die advertenties op het gebied van geneesmiddelen en genees wijzen, waartegen bij de Commissie van Controle geen bezwaren bestaan, worden in het Leidsch Dagblad opgenomen. Het Secretariaat van bovengenoemde Commissie is gevestigd: Segbroeklaan 33, Den Haag. Spaart plaatjes voor onze albums. 4-2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 8