¥OV. RIJKSPENSIOENVERZEKERING LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 2 November 1936 De strijd in Spanje Buraarliiké Stand varaNden RECHTZAKEN mei TERUGBETALING VAN PREMIEN TELEGRAMMEN LUCHTVAART SPORT lAAT/JXIEIBICIITIN Hfet Stedelijk Museum „De Lakenhal" werd bezocht door 4462 betalende personen en 9206 niet-betalenden op Zon- en Feest dagen, totaal 13668 personen, In 1934 waren deze cijfers respectievelijk 5809 en 7349. totaal 13158. Wederom een ver meerdering en wel van 510 personen. Het aantal leerlingen van scholen, die het Museum groepsgewijze bezochten, bedroeg 548. Aan het verslag van de Brandweer ont- leenen wij. dat gedurende het jaar 1935 plaats hadden: 15 schoorsteenbranden, 28 kleine binnenbranden. 4 kleine uitslaande branden. 4 zware uitslaande branden. 1 scheepsbrand en 4 buitengewone branden, in het totaal dus 56 branden, terwijl één maal assistentie werd verleend buiten de gemeente en wel bij een zwaren fabrieks brand te Leiderdorp. De totale kosten van de brandweer be droegen f. 26.286.03. Volgens het verslag van den Gem. Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst be droeg het aantal sterfgevallen 886. waar van 317 afkomstig uit andere gemeenten. De zuigelingen sterkte bedroeg 17.84 per 1000 levend aangegeven. In 1935 werden 53 personen ingeënt waar onder 12 vanwege de Gemeente. Voor kostelooze genees-, heel- en verlos kundige hulp werden 1482 kaarten uitge reikt. waarvan 726 gezinskaarten en 681 persoonskaarten. Bovendien 2 gezins- en 73 persoonskaarten uitsluitend voor een apotheker. Geheel of gedeeltelijk voor rekening der Gemeente worden aan 38 personen gebitten verstrekt, terwijl 3 maal een reparatie werd toegestaan. Door de semi-artsen werden dit jaar, onder toezicht van den stadsvroedmeester. 528 verlossingen in de stad geleid, terwijl in het Acad. Ziekenhuis 343 te Leiden wonende vrouwen werden geholpen. Door de Vereen, voor Kraamverzorging werden met steun van de Gemeente 114 kraamvrouwen geholpen, terwijl het aantal particuliere gevallen 20 bedroeg. Door de R.K. Vereen, werden 53 kraam vrouwen geholpen met steun van de ge meente. In de particuliere ziekenhuizen weiden geheel of gedeeltelijk voor rekening der Gemeente 74 patiénten geopereerd. CONCERT „WIENER SANGERKNABEN". Wederom een groot succes. Dat de Stadsgehoorzaal gistermiddag weer geheel gevuld was, getuigde wél van het feit. hoe zeer het optreden der ..Wiener Sangerknaben" tijdens het voorjaar hier in de smaak is gevallen. Merkwaardig echter: er moet toch tegen woordig in zekeren zin 'n sensationeel element aan een uitvoering verbonden zijn, wil zij de massa trekken. Dat sensatloneele element is dan ook ze ker min of meer bij een concert der Wiener Sangerknaben aanwezig. Het is de verbazing over de muzikale prestatle's dezer jonge kinderen, het is de attractie deze jeugd te hooren zingen of te zien acteeren met een routine, een kunde en een gemak, die volwassenen hen niet of nauwelijks zullen verbeteren. Dat alles spreekt een duchtig woordje mee bij hen. die deze verwonderlijk begaafde jon gelui willen beluisteren. 't Is eenerzijds te betreuren, dat deze kinderen, wier hooge en voorname kunst toch vóór alles gericht moet zijn op het rein-geestelijke. gedeeltelijk terwille van hun materieel bestaan en van hun toe komst, tegenwoordig genoodzaakt zijn. meerdere maanden inspannende concert- tournée's te maken, waarop dan natuurlijk ook tegemoetkomingen aan de algemeen nivelleerende smaak gemaakt worden. Maar anderzijds schenken zij ook daarmee weer duizenden zoodanig groot genot, dat men er zich bij neerleggen wil, wanneer de spontaan afgedwongen Joh. Strauss toegif ten zich qua keuze toch niet op het zui ver muzikale niveau bewegen, hetgeen men vereenzelvigt met de eeuwenoude cultuur van het bewonderenswaardige Instituut, waar zij hun veelzijdige en voortreffelijke opleiding ontvangen. Doch terzake: de „Wiener Sangerkna ben", over wier kunst wij nog zeer onlangs uitvoerig schreven, handhaafden ook nu hun uitnemende reputatie van „kleine meesterzangers", wier benijdenswaardig- natuurlijke muzikaliteit en begenadigde voorbeschikking voor een edele en door en In het geheel werd door den E. H. Dienst door beschaafde wedergave der werkjes, 426 maal hulp verleend. onder zorgvuldige leiding, ditmaal van Vic- Door de schoolartsen werden op de scho- lor Gomboz. weer opviel. len 33098 kinderen onderzocht. ïn het ge heel werden 2920 briefjes uitgereikt op 508 scholen. In het Volksbadhuis aan de v. d. Werff- straat werden genomen 8814 schoolbaden door jongens en 7864 schoolbaden door meisjes. In de mannenafdeeling werden 5193 kuipbaden en 31316 stortbaden en in de vrouwenafdeeling werden 4642 kuipba den en 9597 stortbaden genomen. Mochten aanvankelijk in de geestelijke liederen van Gallus, Da Vittoria en Joan nes Nascus nog af en toe een lichte onzui verheid en matheid merkbaar zijn, mocht Schubert's „Gott in der Natur" beneden het hier verelschte imponeerende volume blijven, zoodat deze keuze minder gelukkig was, tijdens Mozart's charmant blijspel letje „Die betrogene Nachbarin" waren zij in hun element. Daar ontplooide zich hun zang men herlnnere zich het fijne TV rrctirhten Fndprrrst Vooreerst en Menuet ..Rosen Will ich dir schenken", RhHneeest S °°r8"5t en daar boeide de actie en de humor dezer kleine wi^TnffS hef™l ver- -"^cU^igd^^tm^kweer van ding van het aantal patiënten. De sterkte f£n perfecte technische seholrag bedroeg op 31 December derhalve 277 per-harmonieus samengaan, sonen. De in de verslagen van 1928-1933! Het hierop volgend succes groot, opgenomen staat geeft ook thans nog vrij- evenals na de volksliederen speciaal in wel de huidige verdeeling over de verschil- 'let rhythmisch zoo uiterste moeilijke „Ma lende diensten weer. De bezetting van Endegeest en Voorgeest was dit jaar heel goed. De vrouwenafdeeling was het heele jaar volledig bezet, de man nenafdeeling evenzoo, uitgezonderd de maanden September en October. In Augustus werd begonnen met de uit breiding van de gezinsverpleging; de hier door vrijgekomen plaatsen werden weer spoedig bezet De kinderafdeeling Voorgeest werd uit gebreid met 4 jongens- en 5 meisjesplaat sen. Deze 9 plaatsen werden echter niet spoedig aangevuld, zoodat de laatste maan den van het jaar er steeds een aantal plaatsen onbezet was, waardoor het ge middeld aantal open plaatsen 7 bedroeg tegen 5 in 1934 Ware het aantal plaatsen niet uitgebreid, dan zou het jongenspavil joen het geheele jaar volledig bezet zijn geweest, terwijl het meisjespaviljoen ge middeld 2 onbezette plaatsen gehad zou hebben. De bezetting van Rhijngeest was wat het aantal verpleegdagen betreft iets beter dan vorig jaar, n.l. gemiddeld per dag 79.2 tegen 71.8 in 1934, echter vertoonde de 2e klasse een sterke verschuiving van de A- klasse naar de goedkoopere B-klasse, ter wijl de le klasse evenals het vorige jaar steeds zeer matig bezet was: gemid.: 6.3 per dag op 12 plaatsen. De 2e klasse A haalde dit jaar slechts een gemiddelde van 25.1 tegen 30.9 in 1934, terwijl de B-klases steeg van 18.2 tot 28.7. De apotheek maakte dit jaar 17198 re cepten klaar tegen 15562 in 1934; voorts werden oa. 152 K.G. watten. 3146 stuks windsels verbruikt tegen 101 K.G. en 2755 stuks in 1934. De opbrengst van de moes- en fruittui- Vervolg van het 4e Blad). Communiqué van de regeering. In een officieel communiqué van de re geering wordt medegedeeld, dat aan het front van Siera de nationalisten poogden op te rukken naar Brunete, zij werden evenwel door de regeeringstroepen afge slagen. Aan het zuidelijk front aan de Taag be zetten de regeeringstroepen een strategi sche positie, welke het dorp Paria be- heerscht, terwijl eveneens een stelling ten zuiden van het dorp Fuen Las Rada werd bezet. Een afdeeling nationalisten viel krachtig Cendejas dela Torre aan, alsook Vllaseca en Dehanares. Zij werd afgeslagen door de regeeringstroepen. die na een hevlgen tegenaanval het dorp Vlllatoba binnenruk ten. De nationalisten leden zware ver liezen. De minister van luchtvaart deelt verder mede. dat een escadrille regeeringsvliegtui- gen het vliegveld der nationalisten nabij Salamanca heeft gebombardeerd, waarbij vijf vliegtuigen ernstig werden beschadigd. Moet Azana te Barcelono blijven? Het radiostation van de Spaansche Phalanx deelt mede, dat president Azana. die momenteel te Barcelona vertoeft, steeds meer terneer gedrukt wordt. Eenlge dagen geleden zou hij Barcelona hebben willen verlaten, doch hij zou door bedreiging van de anarchisten gedwongen zijn ln de stad te blijven. Verder zou hij zelfmoord hebben willen plegen, doch generaal Masquelet zou hem weerhouden hebben. Hij zou verklaard hebben: „mijn leven ls thans ln handen van de anarchisten". De nationalisten moeten stamppot eten. De gouverneur-generaal van Burgos heeft aan alle gouverneurs van de provin cies. welke door de nationalisten zijn bezet, aan de burgemeesters in dit gebied en de besturen van de verschillende organisaties een circulaire gezonden, waarin hij gelast den eersten en vijftienden van iedere maand een ,stamp-pot-dag" te houden. De hotels mogen die dagen slechts stamppot opdienen, tegen den prijs van een gewonen maaltijd, terwijl ook particulieren worden aangespoord overeenkomstig deze voorschriften te handelen. De oobrengst Ls bestemd voor werken van weldadigheid, weeshuizen e.d. RBEID bij vroeger overlijden Is een algemeen begeerde 1520 (Ingez. Med.) GERUCHTEN OMTRENT COMPLOT TEGEN ROEMEENSCHEN KONINGSTROON. LONDEN. 2 Nov. (A.N.P.) Ih sommige kringen alhier meent men. dat koning Carol plotseling besloten heeft kroonprins Michael naar Tsjecho-Slowakije, vanwaar hij inmiddels reeds ls teruggekeerd, mede te nemen, uit vrees voor een poging den prins tot hoofdfiguur te maken van een complot tegen den troon. De „Daily Telegraph" deelt in dit ver band mede. dat prinses Helena, de vroe gere gemalin van koning Carol, onlangs heeft medegedeeld.dat zij op het punt stond, een bezoek aan Boekarest te bren gen. teneinde een maand bij haar zoon te vertoeven. Toen haar huwelijk met koning Carol was ontbonden, is bepaald, dat zij het recht zou hebben om elk jaar een maand bij prins Michael In Roemenië door te brengen, en dezen voorts nog een maand in het buitenland bij zich te hebben. De aankondiging van de op handen zijn de aankomst van prinses Helena te Boe karest volgde op een aanval op den koning en zijn vermeende fascistische nelgingen door den leider van de nationale boeren partij, dr. Julius Maniu. Koning Carol oor deelde het daarop beter, prins Michael met zich mede te nemen, ofschoon de prins hier niet veel zin in gehad zou hebben. Koning Carol zou een aanzienlijk bedrag aan geld aan prinses Helena hebben aan geboden. indien zij slechts wil afzien van haar recht, Roemenië te bezoeken. AMERIKAANSCH SCHIP VERGAAN. LONDEN, 2 Nov. (Reuter). De redding boot van Saint Ives in Cornwall heeft in den afgeloopen nacht 33 leden van de be manning van het Amerikaansche schip ..Bessemer City" gered. De „Bessemer City" was op de rotsen bij Saint Pennenis geslagen. del. Ruck, Ruck. Ruck", waarbij ook de geslaagde woord-expressie de aandacht trok, of na de melodieuse „Deutsche Tanze" van Schubert. Victor Gomboz dirigeerde en accompag neerde met begrip en bezieling. De „Wiener Sangerknaben" te hooren ls steeds opnieuw een ware vreugde: deze perfecte vertolkingen, kristalheldere zang en beminnelijke voordracht verrukken het oor. Wij voor ons hooren hen 't liefst in 't milieu waar hun zang boven alles thuis hoort. n.l. in de stemmige, kleine Weensche „Hofburgkapel", waar de teedere reinheid hunner klanken het schoonst en verhe- i venst opklinkt ter eere van het Onper- wezen, het milieu waar hun zang volkomen in harmonie is met sfeer en omgeving Doch wij mogen daarnevens dankbaar zijn. dat hun gaven zich ook uiten over de gansche wereld, waardoor het dezen knapen ver gund wordt, te bouwen aan hun eigen toekomst, die hun tallooze uitnemende voorgangers hebben 't veelvuldig bewezen zooveel schoons, óók voor anderen, kan brengen. HAAGSCHE GERECHTSHOF. De opperman T de M. uit Schiedam, ge detineerd, stond in hooger beroep terecht van een vonnis van de Rotterdamsche recht bank waarbij hij wegens doodslag is veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf, met af trek van drie maanden voorarrest. Verdachte heeft op 1 November van het vorig jaar na een aanval als gevolg van suikerziekte, zijn zwager M. van B te Schiedam, bij wien hij inwoonde, zoodanig met een-mes- gestdhëpwdat de dood onmid- dellijk intrad. 'V* Als eenige getuige in deze zaak werd ge hoord de deskundige ^r. A. Zeckel, die een uitvoerig rapport omtrent den psychischen toestand van verdachte heeft uitgebracht I waarin hij concludeerde tot verminderde toerekeningsvatbaarheid. De advocaat-generaal, mr. Rombach. i "We mede op grond van dit rapport de qualificatie van het vonnis der rechtbank tg moeten bestrijden en gezien de omstan digheden waaronder dit misdrijf werd ge pleegd. en den toestand waarin de dader verkeerde, tot de conclusie te komen, dat hier slechts sprake kan zijn van mishande ling, den dood tengevolge hebbend. Wat de I strafmaat betreft zeide spr. zich daarmede te kunnen vercenigen. Mitsdien vroeg hij vernietiging van het vonnis voor zoover be treft de qualificatie. Mr. E. van Haersma Bumo uit Rotterdam sloot zich in hoofdzaak bij dit requisitoir aan. doch waar hier geen opzet bestond om te dooden of te mishandelen en de hande ling uitsluitend het gevol" van 'n reactie van een aanval, vroeg pleiter uiterste cle mentie. Het Hof zal 16 November uitspraak doen. PROF. NEUMANN NAAR LONDEN ONTBODEN? WEENEN, 2 November (Reuter). Het gerucht gaat hier. dat prof. Neumann, de specialist in oorziekten, welke door koning Edward bij zijn bezoek aan Weenen ls ge consulteerd, naar Londen is ontboden. nen bedroeg volgens marktprijzen: groen ten f. 9496. fruit f. 578 tegen resp. f. 12655 en f. 870 in 1934. L.V.V. „SPORTMAN" Goedgeslaagde Jubileum-feestavond. De uitstekend geslaagde feestavond van Zaterdagavond j.l. in de groote zaal van „Zonierlust" is inderdaad een waardig slot geworden van de eerste lustrumviering der L.V.V. „Sportman". Het liep reeds lang voor het aanvangs- uur druk en toen deze tijd was aangebro- het feestcommissielid. den heer Brouwer ontworpen en door mevr. Brouwer keurig vervaardigde clubstandaard werd aange boden. De voorzitter, de heer Geenjaar, dankte voor deze hulde en huldigde op zijn beurt de feestcommissie voor het door haar geleverde werk, waardoor de eerste lustrumviering op zoo buitengewone wijze ls geslaagd. Mevr. Brouwer werd ln die hulde op bijzondere wijze betrokken, door de aanbieding van een tinnen bloem-vaas met inscriptie. Den in clubcostuum gesto ken juniores wees spr. op den sportleven geest die steeds ln Sportman heerscht en hij vermaande dat voorbeeld van de groo- ten steeds te blijven volgen. Nadat de directie van Zomerlust het Sportmanbestuur met het schenken van een voorzittershamer had verrast, dankte ae voorzitter allen, die bij dit jubileum hun medeleven hebben getoond, waarna van de gelegenheid tot het aanbieden van gelukwenschen een druk gebruik werd ge maakt. Het gezelschap van Beem. dat het vroo- lijke gedeelte van den avond verzorgde, heeft met een tweetal kluchtspelen de aanwezigen als het ware onophoudelijk doen schudden van 't lachen. De eene rake set was er nog niet goed uit of den ander ken, bleek de met vlaggen der diverse zus- 1 was weer in wording- Een daverend ap- tervereenigingen gesierde zaal, geheel door plaus na ejke klucht was een welverdien- am knlamanf aiiavi/iam v\aaav 1 genoodigden en belangstellenden bezet- Voor het tooneel stond een schat van bloe men o.a. van den L.V.B., U.V.S-, A.S.C. L.F.C., Lugdunum, D.V.S L. Boys, L D.W.S. Roodenburg, Tona. Rouwkoop, LJD.T.S Zuiderkwartier en de scheidsrechtersver. terwijl een oud-lid der vereeniging, van der Wal, zijn medeleven met Sportman eveneens door een felicitatie met bloemen toonde De voorzitter der feestcommissie, de heer A. G. Velthuyzen sprak een kort ope ningswoord wc.-.ma het gordijn voor het eerst openging waarachter een 12-tal Sportman juniores, bestuur en feestcom- rte belooning voor dit gezelschap. „The Dutch Players" zorgden met goede muziek voor de goede stemming terwijl de dansmuziek tijdens een gezellig bal on der leiding van den heer Mieremet, even eens door dit gezelschap werd verzorgd. GEBOREN Johanna Maria, dr. van L. Neuteboom en P. J. A. Blóte Suzanna, dr. van J. Wasse naar en A. Neuteboom. ONDERTROUWD. L. W. N. Steur, jm. 31 j. en B. P. E. v. Wijk. jd. 25 j. H. Cornet, jm. en G. M. Hoogkamer, jd. C. Kareman, jm. 29 j. en J. de Bruin, jd 24 j. C. D. den Os, jm 22 j. en J. J. Laterveer, jd. 22 j. A. Vente, jm. en H. M. Hagen. 29 J. J. B. Brepols, jm. 26 j. en A. J. v d. Weijden. jd. 22 j. L. Blansjaar. jm. 22 j. en A. J. Mies, jd. 20 J. A. F. Vredeveldt. jm. 23 j. en C. C. Majolee, jd. 22 J. A. Pardon, jm. 27 j. en P. Duindam. Jd. 33 J. OVERLEDEN. M. C. Koornhof, ongeh. vr„ 78 j. Zondag 15 November as. zal het 25 Jaar zijn geleden, dat zuster Jasperse, thans wijkzuster van Phébé haar verpleegsters loopbaan begon. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen' -Maandag 26 Oct. 49 volwassen personen; missie stond opgesteld De voorz. der feest- Dinsdag 27 Oct. 49; Woensdag 28 Oct. 52; commissie bracht hulde aan het betuur. Donderdag 29 Oct. 50; Vrijdag 30 Oct 51 waarna door de feestcommissie een door j Zaterdag 31 Oct. 47 volwassen personen. De alhier tot arts bevorderde semi- arts J. de Boer is bestemd tot reserve officier van gezondheid der 2e klas bij den geneeskundigen dienst der landmacht. Het bestuur van de Juridische facul teit der Leidsche Studenten is als volgt samengesteld: E. W de Jonge, praees; W. L. Schorer, ab-actis; E. Th. M. van Voorst tot Voorst, quaestor; mej. W. Wagner en A. F. A. van Velzen, assessoren. Een bewoner van den Maredijk heeft bij de politie aangifte gedaan, dat twee personen, vermoedelijk Amsterdammers, hem een flesch verchroom-extract hadden verkocht, welk middel bij onderzoek ondeugdelijk bleek. De „heeren" vroegen een prijs van f. 32, doch tenslotte werd de koop gesloten op f. 14. hetgeen echter nog f. 13.90 te veel was. Voor het examen politie-dlploma van den Ned. R.-K. Politiebond St. Michaël te 's-Bosch zijn geslaagd voor het diploma met aanteekening de heeren J. C. Ham en G. C. Klai] en voor het gewoon dioloma de heer P. Mazurel, allen alhier en onze oud-stadgenoot W. J. P. de Looff, thans korporaal bij de Politletroepen te Den Bosch. FRANSCHE PERS OVER DE REDE VAN MUSSÓLINL Parijs, 2 Nov. (Réuter) De Franschc pers critiseert eenstemmig de rede van Mussolini en men is verontrust over de wijze waarop de Duce de collectieve vei ligheid, de ontwapening en den Volken bond beschouwt. De „Ordre" schrijft, dat Mussolini te verstaan heeft gegeven, dat voor alle vol keren van Europa slechts één weg open blijft: moreel en materieel bewapenen. De „Echo de Paris" schrijft ten aanzien van de woorden van Mussolini over de collec tieve veiligheid, dat de Duce aanhanger is i an de Duitsche theorie van localiseeren an de conflicten. Verder vraagt het blad •vaarom Mussolini den Volkenbond niet verlaat, als deze toch wat hem betreft kan sterven. De woorden van den Duce over ae regeling In de middellandsche zee noemt het blad bijna dreigend. In de „Popula're" schrijft Lerroux. dat Mussolini nog nooit zoo ver is gegaan in zijn negatie van de internationale wet en ii het afstand doen van de grondbegin selen, welke vasteeworteld schenen in het wereld-geweten en zonder welke Europa teruggestooten kan worden in het barba risme en den chaos. Deze rede maakt meer dan ooit noodig, dat een collectieve vre- des-organisalie wordt geschapen, het ver heven doel van alle volkeren, die een al- gemeene ruïne van Europa willen voor komen. Dc „Petlt Parlsien" schrijft, dat de spil BerlijnRome. waarom Mussolini de ove rige landen zou willen verzamelen, de groote mogendheden niet erg aanlokt. Zij 1 zijn van meening zelf spil genoeg te zijn I en voelen geen lust rond een andere as n draaien De „Oeuvre" schrijft, dat de wijze, waar op Mussolini den vrede voorstelt aan de wereld, herinnert aan die van Hitler; men zou deze als volgt kunnen samenvatten: .geef mij alles wat ik vraag en ik zal u met rust laten". Het oogenblik ls thans voor de democratische landen Engeland en Frankrijk gekomen om nauw samen te gaan en de kleinere staten door hun ge meenschappelijke, vastberaden houding 't vertrouwen te geven, dat men een weinig heeft verloren in de vredesorganisatie van Genève. DE STAKING DER ZEELIEDEN. NEW YORK. 2 Nov. (Reuter) De sla king aan de kust heeft zich hedenochtend uitgebreid tot het binnenland, waar de spoorwegen geen goederen aannemen, die bestemd zijn om verscheept te worden. Het comité tot verdediging, der zeelieden deelt mede, dat op het oogenblik 57 sche pen worden vastgehouden in de havens aan de Oostkust- Onder de 2000 stakers te New-York, die deelnemen aan de sollda- ritelts-staking, wordt de orde gehandhaafd, zij hebben van het stakings'-comlté op dracht gekregen zich aan boord van hun schepen te begeven, zonder te werken. Verder kregen zij opdracht tq't het organi- seeren van posten. De politie heeft het zeer druk met de voorbereidingen voor de verkiezingen en de reeders denken erover de regeering te vragen wachtposten te plaatsen op de schepen, welke de havens niet kunnen ver laten. LONDEN. 2 Nov. (A.N.P.) Zooals ge- meld, ls de scheepvaartstaking, gisteren uit gebreid tot de Atlantische havens. San Francisco blijft het brandpunt dér moeilijkheden en naar de Dally Telegraph meldt, heerscht daar een soort noodtoestand De scheepvaartmaatschappijen hebben ge weigerd. de onderhandelingen te hervatten, zoolang de arbeiders bliiven staken. De toestand ls nog verergerd door de slul. ting van levensmiddelenzaken tengevolge van het feit, dat een duizendtal bedienden van levensmlddelenmagaziinen in staking ls gegaan. Er worden steeds meer schepen .vastge houden en men vreest dat aan vele hiervan ernstige schade zal worden berokkend, aan, gezien de bond van scheepsmachini$ten zijn leden order heeft gegeven de machine kamers te verlaten. Beambten van de Panama-pacific Steam- shiD Line zagen zich genoodzaakt, hun ias uit te trekken om te helpen bil het meren van een groote lijnboot te San Pedro, de haven van Los Angeles Postende stakers zagen hierbij met een minachtenden glim lach toe. In regeerlngskrlngen heeft men den VTees te kennen gegeven dat in Alaska en ou Hawaii de levensmiddelenvoorziening wel eens gevaar zou kunnen loopen. Indien de - verschepenlngen niet over eenlge weken zijn hervat. Te Portland. San Pedro. Seattle. San Diego en in vele andere zuidzeehavens ligt de scheepvaart volkomen stil. o VOORZORGSMAATREGELEN VOOR DE VERKIEZINGEN. NEW YORK, 2 Nov. (D.N.B.) 4- De chel van de politie van New York heeft gelast, dat alle personen, die reeds enkele malen wegens misdaden zijn gestraft, vóór mor genochtend gearresteerd moeten zijn en moeten worden vastgehouden tot Woens dag- De politie ls derhalve hedenochtend begonnen met een uitgebreide razzia in alle bekende schuilplaatsen van misdadi gers. VOETBAL. LUGDUNUM IV—D. S. O. II 2—2. In een van beide zijden goed gespeelden wedstrijd moest D.S.O. tegen het eveneens ongeslagen Lugd. IV met een gelijk spel (221 genoegen nemen. Van der Burg maakte voor D.S.O. twee doelpunten, waar tegenover Lugd. eveneens 2-maal scoorde. TONA IV—D. S. O. IV 1—8. D. S. O. IV nam mgt Tona geen halve maatregelen en zij bracht een 1—8 over winning mee naar Zoetermeer. P. C. EN L.—A. Z. L. De gisteren gespeelde vriendschappellj- ken wedstrijd P.C. en L.A.Z.L. is door eerstgenoemde met 10—1 gewonnen. Rust JUBILEUM VAN CHEF VLIEGDIENST K.N.I.L.M. Aneta meldt uit Batavia: Vandaag herdenkt de heer W. C. J. Ver steegh. de bekende vlieger uit Soesterbeiz, die in de militaire luchtvaart zoo groola successen wist te behalen en die thans op treedt als chef van den vliegdienst van de. Kon. Ned. Indische Luchtvaart-Mij., den dag waarop hij 25 laar geleden ziin vlieg brevet verwierf. Van alle zliden ontving de heer Versteegh gelukwenschen met dit lelt waaronder ook vele uit Nederland afkom stig. waren. Onder deze laatste bevond ziek een gelukwensch van de vlieg school le Soesterberg. Gisteravond werd den heer Versteeg!) een diner aangeboden ln het hotel des Inde) door de Koninklijke Ned. Indische vereeni ging voor de luchtvaart, .aan welk diner c'rca 50 genoodigden aanzaten uit leger-, K.N.I.L.M.. en B.P.M -kringen en oud-leer lingen van den heer Versteegh uit Soester berg. waaronder o a Drofessor van Wulfften Palthe. van der Hood en mr. Copes van Hasselt. Tijdens het diner werden verschillende toespraken tot den heer Versteegh gericht. Hedenavond wordt een receptie gehouden. DE POSTVLUCHTEN. De „Djalak" is heden op de thuisreis om 13.13 uur (A. T.) uit Marseille vertrokken en wordt tusschen halfzes en zes uur op Schiphol verwacht. BINNENLAND. GEDENKSTEEN G. NIEUWENBURC. Zaterdagmiddag heeft de heer P Molt- maker, voorzitter der Ned. Vereeniging v- Spoor- en Tramwegpersoneel en lid van de Eerste Kamer, op de algemeene begraaf plaats te Utrecht een gedenksteen onthuld op het graf van wijlen den heer G Nleu- wenburg, voorheen hoofdconducteur 18 Utrecht en hoofdbestuurslid der Ned. Ver eeniging. DE RAMP TE SCHIEDAM. Deelneming van H. M. de Koningin- H. M. de Koningin heeft den burgemees ter van Schiedam verzocht Haar oprechte deelneming over t.e brengen aan de nage laten betrekkigen van de slachtoffers van de ramp bij Wiltón-Fyenoörd, en heel' naar den toestand der gewonden laten V formeeren. Naar wij vernemen heeft een vijftal S8" wonden het ziekenhuis kunnen verlaten. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2