MAANDAG 2 NOVEMBER 1936 No. 23499 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags on Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.018 Franco - per post - f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mad.) UITREIKING GOUDEN MEDAILLE. Wegens 36-jarigen trouwen dienst. O. A. Snoep. Hedenmorgen is voor het front van het 6de regiment veldartillerie op het Schut tersveld de gouden medaille voor 36-jarig'e trouwe dienstvervulling uitgereikt aan den adjudant-onderofficier O. A. Snoep van dat regiment. Hierbij was ook tegenwoordig de vroegere legiments-commandant, kolonel Haitsma Muilier. terwijl voorts het muziekkorps van 6 R.V.A. medewerking verleende. Nadat de regimentscommandant, overste de Iongh de troepen had geïnspecteerd en de kapitein-adjudant van den Hout de desbetreffende beschikking van den gene- taal-majoor van Andel had voorgelezen, spelde overste de Iongh den jubilaris de gouden onderscheiding op de borst. Hij gaf daarbij de verzekering dat het hem een aangename taak was zich van deze opdracht te kwijten, omdat hij den jubilaris dagelijks in zijn arbeid heeft kun nen gadeslaan en groote waardeering koestert voor de wijze waarop adjudant Snoep zijn werk verricht. Spr. heeft groote waardeering voor zijn (rouwe plichtsbetrachting, ziin uitnemende tennis van de dienstvoorschriften en zijn vermogen om zijn gedachten zoo juist tot uiting te brengen. De geheele wijze, waarop gij uw arbeid verricht, aldus spr., is boven allen lof ver heven. Aan de collega's, korporaals en man schappen stelt spr. dezen ouden en be proefden onderofficier gaarne ten voor beeld. Persoonlijk koestert spr. hooge waardee ring voor het korps der onderofficieren, óat hij beschouwd als de ruggegraat van het leger. Helaas heeft de bezuiniging ook bier slachtoffers gemaakt. Ter wille van het peil van het korps in het algemeen en van 6 R.V.A. in het bijzon- her, hoopt spr., dat de capitulanten in het spoor zullen treden van de oude, beproefde krachten, zooals adjudant Snoep er een is. Spr. eindigde met het aanbieden van ge- 'ukwenschen, welk voorbeeld door alle officieren en onderofficieren werd gevolgd. HERDENKING DER KERKHERVORMING. In veie kerken van onderscheidene kerk genootschappen is gisteren het feit der kerkhervorming herdacht. Uitvoerig werd hierbij herinnerd aan het leven van Luther en diens geloofsdaad: het aanplakken van zijn 95 stellingen aan de slotkapel te Wit tenberg op 31 October 1517. Veie predi kanten gaven ook een practische beschou- J"ng van de groote beteekenis der kerk hervorming LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige ®aand (October 1936) ingelegd f, 393.517.19 S terugbetaald f. 509.871,10; 115 nieuwe T,!!Fcrs zijn ingeschreven en 123 boekjes Men geheel uitbetaald. «I«iiS goed der 18-537 inleggers, inclu- hpHr deelnemers aan den Afhaaldienst, In soohinde October 1936 f. 8.078.435.39. Aft,' ,8?1 posten is in deze maand door den ""laaidienst f. 17.517.50 ontvangen. AFSCHEID VAN DEN HEER JAC. v. d. BURG. Ais hoofdleeraar van de Muziekschool der Mij. voor Toonkunst. Zaterdagmiddag vond in de groote zaal van de Muziekschool der Mij. voor Toon kunst het afscheid plaats van den heer Jac. v. d. Burg, hoofdleeraar in het viool spel aan de Muziekschool voor Toonkunst in het bijzijn van diverse commissarissen en den directeur der Muziekschool den heer Boer en vele leerlingen en oud-leerlingen, die zooveel aan dezen voortreffelijken pae- dagoog, die naar Amerika vertrekt, te dan ken hebben. De heer v. d. Burg, vergezeld van zijn echtgenoote, werd allereerst toegesproken door den heer F. Wensinck namens leerlin gen en oud-leerlingen. Deze wilde aller eerst de beteekenis van des heeren v. d. Burg's werkzaamheid naar voren brengen. De didactiek van een muziekinstrument, aldus spr., eischt méér dan een technische superioriteit over zijn leerlingen. Spr. zou den nadruk willen leggen op datgene, wat er van den docent geëischt wordt, wanneer de verbazing van den leerling over eigen reproductie-vermogen in een begrij pen van het muziekstuk als gemoedsuiting van een voor hem of haar vreemde, moet worden omgezet. Dan begint de taak mid delaar te zijn tusschen den componist en de aan 's leeraars zorgen toevertrouwde pupillen en deze taak eischt een begrijpen van wat in den een omgaat en de ander van noode heeft. De sfeer van vertrouwen, die zoodoende bij het onderwijs als eerste noodzaak moet worden aangemerkt, is juist hetgeen bij Uw lessen den grondslag vorm de, ongeacht de leerling, die zich aan meldde. Wij beschouwen 't als iets kost baars van U vioolles te hebben genoten en U als vriend te mogen beschouwen. Het zal ons moeilijk vallen U te moeten missen. Onder Uw vrienden zal steeds de gedachte teruggaan naar hem, die ons vereenigde, den vader van het Leidsche gezin van den Burg. Spr overhandigde den heer v. d. Burg tenslotte een enveloppe met inhoud, met den wensch dat de heer v. d. Burg deze zou mogen aanvaarden als bewijs van aan hankelijkheid. Het woord was vervolgens aan den heer G. W. Groen, sprekend namens het Bestuur, wegens verhindering van den voorzitter den heer dr. de Jong. Van 1919 is U onafgebroken aan onze school verbonden geweest, sedert 1927 met den titel van hoofdleeraar. U heeft heel wat leerlingen ingewijd in de geheimenis sen van het edele vioolspel. In de 13'/: jaar dat ik zitting heb in het Bestuur, heb ik U leeren kennen als iemand, die steeds met ijver en toewijding de U opgedragen taak heeft vervuld. Spr, deelde den heer v. d. Burg mede, dat het door hem gevraagde ontslag eervol is verleend, met dank voor wat hij voor de muziekschool heeft gedaan. Ter herinnering aan zijn werkkring bood spr. hem hierop een fraaie mat-zilveren pressepapier in 8 hoekvorm, met inscriptie, aan. Met de beste wenschen voor de toe komst en hopend, dat de heer v. d. Burg bij zijn kinderen in Amerika zal vinden, wat hij zich voorstelt, eindigde spr. Aan mevr v. d Burg overhandigde de heer Groen een fraai bouquet roode bloe men. Tenslotte sprak de heer Boer een enkel woord. Hij merkte op, hoe de heer v. d. Burg tal van leerlingen aan zich gebonden heeft en herinnerde aan ziin geduld en toe wijding. ook voor de orkestklasse. Spr wenscht in 't bijzonder mevrouw v. d. Burg geluk, die er jaren op getamboureerd heeft naar de kinderen in Amerika; die daar zulk een eervolle positie bekleeden. te gaan. Haar wensch wordt nu vervuld: „Ce que femme veut, Dieu ie veut" Spreker wenschte den scheidenden véél geluk en voorspoed in Amerika. De heer v. d. Burg dankte uit den grond van zijn hart voor het gesprokene. HU ver klaarde met hart en ziel aan de Muziek school verbonden te ziin en noode afscheid te nemen. 't Ga u allen wèl. aldus spr.. die ziin leerlingen dankte voor alle bewijzen van waardeering. sympathie, aanhankelijkheid en trouw. Spr. hoopte, dat de muziek hun leven zou vermooien. Hierop bestond gelegenheid den heer H. v. d. Burg de hand ten afscheid te drukken, waarvan allen van harte gaarne gebruik maakten Wii wenschen den heer v. d. Burg een schoonen levensavond aan de overzijde van den Oceaan toe Hij moge ervan overtuigd ziin. dat hij hier een schare muziekmin naars achterlaat, die aan zijn uitnemend onderwijs hun muzikaal begrip en kunde verschuldigd weten en hem nimmer ver geten zullen! SYMPOSIUM OVER CHEMIE EN LUCHTBESCHERMING. Op 20 en 21 November a.s. Op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 November a.s. zal alhier in het anorg.-chemisch la boratorium der universiteit een symposium gehouden worden over het verband tus schen de chemie en de bescherming tegen aanvallen uit de lucht onder de auspiciën der Nederlandsch Chemische Vereeniging. Na de opening door den voorzitter der Ned. Chem. Ver. en een korte algemeene inleiding door Zijne Excellentie it. gen. P H. A. de Ridder, inspecteur voor de be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen getiteld: „De chemicus en de luchtbescherming", zullen de volgende sprekers (in alphabetische volgorde) de achter hun naam vermelde onderwerpen inleiden Dr. J. H. de Boer, scheik. N.V. Philips, Eindhoven: a. Physische eigenschappen van oorlogsgassen, d. Beschermingmaatre gelen in de industrie. Ir. W. C. Bokhoven, chef lab. Norit ver. Verkoopcentrale, Amsterdam: Absorptie en actieve kool. Kapt. P. J. de Broekert, luchtvaartafdee- ling, Soesterberg: Verspreiding van chemi sche strijdmiddelen door vliegtuigen. Kapt. A. Burgdorffer, Dep. van Defensie, 's-Gravenhage: Bescherming der burger bevolking. Dr. G. C. E. Burger, fabriekshygiënist N.V. Philips, Eindhoven: Physiologische werking, samenwerking tusschen chemicus en medicus. Kapt. A. W. Claassen, directeur der Mi litaire Gasschool, Utrecht: Tactisch ge bruik van chemische strijdmiddelen. Dr. A. P. J. Hoogeveen, scheikundige staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen a. d. Hembrug: Chemische strijdmiddelen: inleiding: Aantoonen (reuk- en meetin- stallatie), event, nieuwe chemische strijd middelen. Ds. C. W. van Hoogstraten, scheikundige staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen a. d. Hembrug. a. Rook- en nevelvormers, brandstichtende middelen, b. Desinfectie en ontsmetting. Lt.-kol. A. J. Maas, hoofdinstructeur v. h. korps luchtdoelartlllerle. Utrecht: Ac tieve beschermingsmaatregelen. Kapt. J. H. van R iesen, ad], insp. v. d. bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen, 's-Gravenhage: Waarschuwings dienst. Ir. L. H. M. Sauter, bedrijfsscheikundige staatsmijn Emma. Treebeek: Beschermings maatregelen in de industrie. Ir. A. J. der Weduwen, technoloog b. h. staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen a. d. Hembrug: a. Individueele beschermings middelen (gasmaskers, gaskleeding, nevel filters), b. Industrieel chemische verdedi gingsvoorbereiding. Ir. D. J. van Wijk, technoloog b. d. Rijks- rubberdienst, Delft: Keuring en oplegging van rubberonderdeelen van gasmaskers. Uit het volledig programma valt nog te vermelden, dat tijdens het symposium in het anorg.-chemisch Laboratorium, mon sters en modellen, betrekking hebbende op luchtbescherming en gasbescherming ten toon zullen worden gesteld. Deze voorwer pen zijn hiertoe welwillend ter beschikking gesteld door de Artillerie-inrichtingen te Hembrug en de Militaire Gasschool te Utrecht. Y. KUIPERS. BINNENLAND. De ramp te Schiedam; er zijn nu 13 doo- den; één arbeider wordt nog vermist (3e Blad). Ernstig auto-ongeluk te Oegstgeest; twee dooden (Gemengd, 3e Blad). Een tweede reddingsboei aangespoeld van de SCH 179 (Gemengd, 3e Blad). Ongeluk op onbewaakten overweg te Heili- gerlee; twee dooden (Gemengd, 3e Blad). Plannen inzake een school voor luchtbe scherming te Haarlem (Laatste Berich ten, le Blad). (Vijlen de heer Kuipers. In den ouderdom van 60 jaar is Zaterdag morgen geheel onverwachts overleden de heer Y. Kuipers, lid van den gemeenteraad, waarin hij sedert 1931 voor de S.D.A.P. zit ting had. De thans overledene was tot dat tijdstip als agent bij de politie werkzaam en als zoo danig geruimen tijd voorzitter van de af- deeiing Leiden van den Alg. Bond van Poli tiepersoneel; bovendien was hij tweede voorzitter van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling en secretaris van de commis sie voor ontwikkeling en ontspanning van jeugdige werkloozen, welke commissie on langs in een gemeentelijke werd omgezet. Het stoffelijk overschot zal Woensdag morgen om halftwaalf op „Rhijnhof" wor den ter aarde besteld. De opvolger van wijlen den heer Kuipers in den gemeenteraad zal zijn de heer M. Dubbeldeman. BUITENLAND. Een groote politieke rede van Mussolini te Milaan (3e Blad en Buitenland 2e Bi.). De scheepvaart-staking in Amerika breidt zich uit (Buitenland, 2e Blad). Het einde van het bezoek van Koning Carol aan Tsjecho-Slowakije (Buitenland, 2e Blad). Anti-Poolsche actie in Danzig (Buitenland, 2e Blad). Een cycloon teistert Madras in Britsch-In- dië; 126 slachtoffers (Buitenl. Gemengd 3e Blad). Ernstig vliegongeluk in Thuringen: 10 doo den, 3 gewonden (Luchtvaart, 3e Bi.). VER. VAN OUD-LEERLINGEN DER AMBACHTSSCHOOL. ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag herdacht onze stadgenoot, de heer J. Paats zijn zilveren jubileum als blikslager in dienst van de firma Tieleman en Dros. Namens de firmanten werd de jubilaris toegesproken door den heer H. W. Tieleman Jr., die zijn gelukwenschen vergezeld liet gaan van de aanbieding van een gelds bedrag onder couvert. Vervolgens had in het bijzijn van het personeel der afdeeling de huldiging door zijn collega's plaats, waarbij het woord werd gevoerd door den chefkok, den heer J. M. van der Velde. Ook deze bood een geschenk aan in den vorm van een klok. terwijl vanzelfsprekend de bloemetjes niet ont braken. Den verderen dag had de jubilaris vrijaf om het feest in den huiselijken kring voort te zetten. Filmvoorstelling. Zaterdagmiddag werd in het Casino- Theater voor de léden van de vereeniging van oud-leerlingen der Ambachtsschool al hier en tal van genoodigden een filmvoor stelling gegeven. In zijn openingswoord heette de voorzitter de heer Mulder de leden der Vola, directeur en leeraren der Ambachtsschool, afgevaar digden van M.S.G. en V.V.M. en andere ge noodigden hartelijk welkom. Een bijzonder woord van dank sprak de heer Mulder aan het adres van de Rotterdamsche Lloyd, welke maatschappij zoo bereidwillig is ge weest de bouwfilm van de „Dempo" be schikbaar te stellen. Tenslotte dankte spr. de directie van het Casino-Theater, die op zoo billijke voorwaarden het theater had willen verhuren. Nadat een tweetal journaals, een prachtig natuurfilmpje van Noorwegen en een tee kenfilm waren vertoond, was de beurt aan de Dempo-bouwfilm. Deze film geeft, zoo als de titel „Hoe het motorschip Dempo ge bouwd werd", reeds zegt, een volledig over zicht van de wording van een moderne In- diëvaarder. Het geheele bouwproces wordt ons voor oogen gebracht, men ziet als het ware het schip groeien en men ziet niet alleen den bouw van de romp, doch ook het werk in beeld gebracht van de meubelma kers, beeldhouwers, schilders, kortom van alle 'vaklieden wier hulp bij den bouw van een dergelijk schip noodzakelijk is. Het doel van de film, het verkrijgen van een begrip hoe een zeeschip tot stand komt wordt dan ook ten volle bereikt. Wij zijn er van overtuigd, dat de leden van de Vola een zeer leerzamen en aange- namen middag hebben gehad en dat zij hun bestuur dankbaar waren voor de keuze van deze interessante film. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Maatschappij Nutricia (berei ding van zuivelproducten). Korenbrugsteeg 3, hoofdz.: Zegwaart. C. A. J. v. Lottum, beheerder filiaal Leiden is uitgetreden. JAARVERSLAGEN VAN GEMEENTEBEDRIJVEN. Over 1935. Wij ontvingen een aantal jaarverslagen van gemeentebedrijven over 1935. In dat van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon lezen wij, dat de ontvangsten en uitgaven f 886.408,29 bedroegen, waarvan f. 863.402,08'/i ten laste der gemeente kwam. Behalve valide werkloozen werden 1849 armlastigen ondersteund. In het verslag van de Gemeentelijke Hulpbank staat vermeld, dat in 35.885 pos ten f. 475.086,72 werd uitgeleend en in 80691 posten f. 470.085,53 werd terugont vangen. Het aantal beleende panden bedroeg 30.321 (v. j. 34.012), voor een waarde van f. 106.345,25 (f,126.881,25); het aantal los singen 29816 voor f. 104.916,50; (v. j. resp. 33.364 en f. 125.034,25). Aan voorschotten op censioenen werd f 224 668.47 verstrekt, d i. f. 4224,97 meer dan in '34 en f 225,708,61 terugontvangen; het aantal voorschotten vermeerderde van 3697 tot 4112. On schuldbekentenissen werd in 1452 ge vallen geleend f. 144.073 en terugontvangen f. 142.460.42. In het Openbaar Slachthuis werden 31409 dieren geslacht tegen 36.000 in 1934. Hiervan waren voor Dlaatseliik gebruik (Leiden en Oegstgeest) bestemd: 4713 (4386) runderen. 1607 (1487) vette- en gras kalveren. 3899 13312) nuchtere kalveren. 393 (425) paarden 9633 (11568) varkens, 1284 (570) schapen en 4 (5) geiten. De clifers tusschen haakjes geven de overeenkomstige slachtingen aan over 1934 Ter verwerking in de hier ter stede ge vestigde vleeschwarenfabrieken werden ge slacht 4276 (8103) runderen, waaronder be grepen 3963 (7688) stuks ter verwerking in blik ten behoeve van de Ned. Veehouderli- centrale: bovendien voor de vleeschwaren fabrieken 5600 (5988) varkens. De exploitatie gaf een voordeelig saldo van f. 34 029.40, Hieronder is echter begre pen een bedrag van f. 7.606.58 aan ge kweekte rente van het Af schril vings- en Vernieuwingsfonds. Ofschoon de inkomsten in verband met de aanmerkelijk lagere opbrengst van diverse rechten belangrijk onder de raming bleven, zijn de exploitatie-uitkomsten niet temin gunstig beinvloed door de z.g. crisis- slachtingen. Blijkens het verslag van het Bouw- en Woningtoezicht werd bouwvergunning ver leend voor den bouw van nieuwbouw: 668 oerceelen o.m.. omvattende 788 woningen; i herbouw: 8 oerceelen o.m. omvattende 11 woningen: veranderen, uitbreiden en vernieuwen: 171 oerceelen. o.m. omvattende 162 woningen Voltooid en in gebruik genomen werden in het verslagjaar: nieuwbouw: 693 oercee len, om. omvattende 779 woningen; her bouw: 6 oerceelen o.m. omvattende 9 woningen; veranderen, uitbreiden en vernieuwen: 153 oerceelen o.m. omvattende 149 woningen: Het aantal in de gemeente aanwezige oerceelen en woningen vermeerderde met 206 woningen. De opbrengst der leges bouwvergunningen ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. bedroeg f 4260.75 Od 31 December j.l. wa ren 171 nieuwe oerceelen in uitvoering. De woningbehoefte bedroeg od dat tijdstip 17.844 met 'n overschot van 1584 woningen. Ta v. de Electriciteits- en Gasfabrieken wordt het volgende ODgemerkt: Afdeeling Gasfabriek De bruto afle vering heeft over 1935 bedragen 16.259.800 m3. tegen 17.646.200 m3. in 1934. De achter uitgang bedroeg derhalve 1.386.400 m3. of 7.9 pet. In de koolgasfabriek werden 25.200 ton gaskolen gedestilleerd, welke gemiddeld 442 m3./t hebben uitgeleverd. De gemiddelde prijzen van de kolen, ge lost op het terrein, bedroegen voor de gas kolen 6.85 en voor de cokeskolen 6.56 gid/t. Het cokesverbruik voor de ovens bedroeg 19.5 pet. en aan bijproducten werden ver kregen 70.0 pet. cokes en 3.9 pet. koolteer. De watergasfabriek heeft in de maan den Juli tot en met Augustus geen dienst gedaan en heeft slechts 4 pet. in de totale gasproductie bijgedragen. De openbare verlichting der gemeente Leiden bestond op het einde des jaars uit 2894 lantaarns, waarvan 1246 ingericht voor gas en 1648 voor electriciteit. Afdeeling Electriciteitsfabriek. De draaistroomproductie, inclusief het eigen verbruik, is ten opzichte van 1934 vooruit gegaan met 2.178.700 kWh of 4.6°/o en be droeg totaal 50.420.900 kWh. De draaistroomproductie, exclusief het eigen verbruik, is in vergelijking met 1934 vermeerderd met 2.109.000 kWh of 4.8 en bedroeg totaal 46.211.800 kWh. Als maximale belasting werd genoteerd 15.300 kW inclusief of 14.160 kW exclusief het eigen verbruik op Woensdag 4 Decem ber. In 1934 waren deze cijfers onderschei denlijk 15.000 en 14.200 kW op Woensdag 12 December. Het totale brandstoffenverbruik heeft bedragen 32.840 ton, waarmede geprodu ceerd werden 310.490 ton stoom. Het kabelnet werd in den loop van het jaar uitgebreidmet e en en en en jaar uitgebreid met 17 km. De totale lengte van het hoog- en laagspanningsnet be droeg op 31 December 790 km. Het aantal transformatorruimten ver meerderde met 11 stuks. Het totale aan tal, op 31 December in gebruik, bedroeg 320, waaronder 41 zuilen. Het net van den klokkendienst had een totale lengte van ruim 21 km. Er waren op aangesloten 94 klokken, waarvan 17 ten dienste van de openbare tijdaanwijzing. Het aantal geplaatste heetwatertoestel- len liep terug van 951 op het einde van 1934 tot 770 op 31 December 1935. Het to tale vermogen van deze toestellen bedroeg op dat tijdstip 567 kW. Afdeeling Radio-Distributiebedrijf. - De lengte van het hoofdnet onderging in het afgeloopen jaar geen wijziging en bedroeg op het einde van 1935 22.250 m. Het verdeelnet werd uitgebreid met bijna 13 km. De totale lengte hiervan bedroeg op 31 December 161.640 m. Het aantal in gebruik zijnde aansluitin gen steeg van 3.600 op 31 December 1934 tot 3.770 op 31 December 1935.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1