Zwak spel Ho.lland-Noorwegen Maandag 2 November 1936 No. 45 Een verdeeling der punten (3-3) HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN "edstrijd zonder sfeer en zonder bijzondere prestaties. khuys, Smit en De Bock scoorden de doelpunten. (tfinumiiunniiiiiiffl mmmiuiil (Van onzen redacteur). Er schijnt een fatum te rusten op onze wedstrijden tegen de Scandina vische voetbal-ploegen! Dat spel is geenszins van uitzonderlijke kwaliteit of specialen aard, doch het heeft een noodlottïgen invloed op de Oranje mannen, die gelijk eenige jaren ge leden tegen de benen ook gisteren vreemd bleven van alle inspiratie en met een punten-verdeeling, 33, niets minder kregen dan hun toekwam. Het korte, beweeglijke, hoewel niet zoo heel uhotvaardige combineeren der Noren Iracht de onzen van de wijs, maakte kun spel stroef en onrustig. En be houdens enkele vleugjes van opleving is het, mede door zwak spel der half- linic, een wedstrijd geworden, die vast- geloopen zou zijn in z'n eigen onbe duidendheid, indien de gelijkmaker van de voet van De Bock in de voor laatste minuut niet nog juist de stem ming een duw in de goede richting gegeven had! Het was alsof het publiek gevoeld had at deze ontmoeting tusschen Nederland Noorwegen er geen worden zou van cote allure. Want hoever moet men te- ggaan in de historie der „Nederlandsche Hal-club" (de befaamde schepping van arel Lotsy) om een thuiswedstrijd te vin- "ïi waarbij geen extra-tribunes waren gebouwd en er toch om twee uur nog mschoots kaarten aan de loketten ver- "gbaar waren? De stemming ontbrak bij voorbaat al: stemming en enthousiasme, en 't scheen dat onze spelers daar eveneens onder leden. Men mag niet zeggen dat de ploeg uitgesproken slecht gespeeld heeft en er zijn zooveel bewijzen dat zij beter kan dat er nog direct geen reden tot ongerustheid behoeft te zijn, doch het bleef gisteren toch wel zeer middelmatig- De eerste helft is de zwakste geweest. Daarna kwamen er korte periodes van opleving, van veel sterkere actie en toen begon ook het publiek op de tribunes zich nog te roeren, maar te spoedig kreeg het spel weer z'n karakter van traagheid, on zuiverheid en onrust en miste de match als kijkspel alle bekoring. De W-formatie der Noren. De Noren spelen den laatsten tijd altijd de W-formatie, zij het niet zoo ver "rgevoerd als bijv in ons land 't Koog- te K.F.C. Dat zij gisteren van die me- ode niet afwijken zouden was duidelijk, dat de faam van een Bakhuys en een it ook reeds lang tot de Noordelijke lan en was doorgedrongen De midhalf speel- f dus derde back. Hij had de speciale k onzen midvoor te .schaduwen" en "wel Juve als Andersen, die na een half ur voor hem inviel, heeft zich van die gave met grooten ijver en niet zonder cces gekweten. Waar Bakhuys was be- oud zich ook de Noorsche spil en dat been onzen aanvals-leider op den duur een zoodanig te deprimeeren dat z'n njdlust zienderoogen begon te slinken. Wet na de hervatting, toen Bakhuys et een schitterenden schuiver den ge- kmaker scoorde, heeft men gemeend dat nje nu uit een ander vaatje tappen d en werkelijk kwam er toen heel even terug van de oude vaardigheid, de kende vechtlust en doortastendheid, die t Hollandsche spel gedurende de laat- laren zoo gevaarlijk en zoo verrassend e*J*a gemaakt. at Hoe snel verminderde weer het ui,..? t°eren, hoe traag en stroef, hoe Pm! i r vooral ook, ging de motor weldra lik v 1 en Hoe betrekkelijk gemakke- en tu?e traPvaste Noorsche verdediging Wen S °nZe aanvalIen weer onder- 'irfT' vl°tte gisteren niet en wij V(™vreden dat het nog 33 geworden el n nieuweling De Bock moet het uist w thbcite voldoening zijn dat hij 't oeht 5 d'e niouw optimisme brengen °P een oogenblik dat men alle hoop reeds bijna had laten varen! Horloges werden bestudeerd, seconden geteld, fel de onzen aangemoedigd om nog in die slotoogenblikken te toonen waartoe Oranje in staat is, doch de tijd was heel kort en bovendien: de tegenpartij deed in dezen wedstrijd in geen enkel opzicht onder voor het Hollandsche spel, als was het dan van een geheel ander type. Zoo bleef het dus gelijk en wacht Nederland nog altijd op haar eerste overwinning tegen Noorwegen! De „oude paardjes" Er is de laatste weken nog al eenige cri- tiek uitgeoefend in sommige sportbladen op de samenstelling van ons nationale elftal. Spelers als Anderiessen, Van Heel en Pauwe de geheele lialflinie dus zijn te oud genoemd en te langzaam voor een ploeg, die het dit jaar buitengewoon zwaar krijgen zal. wil zij het Nederland sche voetbal houden op het plan, waarop het nu a! eenige jaren heeft gestaan. De heer Herberts, voorzitter der keuze-com missie, heeft daarop gedurende den laat sten oefenavond van het elftal, gereageerd door als z'n overtuiging uit te spreken „dat de oude paardjes" nog best mee zouden kunnen draven en voorloopig nog onmis baar ziin. Na den wedstrijd van gisteren zullen oe uitersten elkaar nog wel niet gevonden hebben! Ook wij gelooven dat er tot op dit moment nog geen plaatsvervangers zijn van dezelfde kwaliteiten en in vol gende ontmoetingen verwachten wij ook stellig van de zijde der spelers wel reha- bilatic. Maar toch! Het is niet meer als vanouds. Dat onze ploeg ditmaal beneden de maat bleef, dat er tempo ontbrak en een heid en dat zelfs onze gevreesde voor hoede geen bijzondere prestaties le verde, moet o.i. voor een belangrijk deel geweten worden aan het minder goede spel van onze middenlinie. Van Heel was de beste en de meest agres sieve van de drie. Hij kwam vooral na de rust voortdurend met de voorhoede mee en heeft er toen stellig heel wat toe bijgedragen dat wij althans nog een draw hebben kunnen bevechten. Zijn aangeven was evenwel minder zuiver dan anders en dikwijls ook min der listig, waardoor de goede rechts back der Noren keer op keer de pas ses naar van Nellen onderscheppen en wegwerken kon- Veel zwakker dan de Hollandsche aanvoerder was Anderiessen. Op dit spel der tegenpartij kon hij geen vat krij gen hoe hard hij ook zwoegde: hij liet vele openingen voor de Noren en was een onbeduidenden steun voor de Hol landsche voorhoede, die het op die wijze dubbel moeilijk gekregen heeft. En tenslotte kon ook aan de verrich tingen van Pauwe niet meer dan het preadicaat „matig" worden toegekend. Het is begrijpelijk dat het minder goede spel der half linie niet alleen de voorhoede beïnvloedde, doch ook de zekerheid der defensie niet onberoerd liet en dat dien tengevolge dc Noren na de rust door snelle uitvalsstooten nog tweemaal aan keeper Halle het nakijken hebben kunnen geven. Vanuit hun wat teruggetrokken positie trokken de Noren toen plotseling naai vo ren. dikwijls met slechts drie spelers (de rechts- en de linksbuiten en de midvoor) en herhaaldelijk bracht dat groote ver warring aan Hollandschen kant. Overigens was die Noorsche ploeg, met haar te korte spel, zonder bepaalde uit blinkers. De spelers waren snel en lenig, beschikten over een goede techniek en ver stonden elkaar, doch een „groote" ploeg, een der sterksten van het vasteland, neen: dat was er allerminst in te zien Als dit elftal in dien vorm bij de Olympische spe len van Duitschland heeft kunnen winnen dan moeten onze Oostelijke buren toch wel een heel slechten dag hebben gehad! Toegegeven dat het den Noren niet mee liep doordat hun spil Juve reeds na een halfuur wegens een spierverrekking door den debutant Andersen vervangen moest worden, maar Andersen viel toch niet uit den toon en een zoo heel ernstige verzwak king scheen zijn meespelen ons niet. Hollandsch spel zonder overtuiging. Opvallende prestaties zijn er ook aan Hollandsche zijde niet geweest. Men deed z'n uiterste best, maar het was zonder overtuiging, zonder de vastberadenheid, welke een der voornaamste kenmerken is van ons befaamde elftal. Halle heeft aan de doelpunten geen schuld. Hij stopte meerdere schoten op sublieme wijze, maar zag zich voor eenige verrassende situaties geplaatst, waarin ook de beste keeper geen redding kon brengen. Weber was de be trouwbaarste der backs. Hij kwam er vooral na de pauze goed in, werkte meestal vlug en goed weg en was heel wat sneller dan Caldenhove. die een eenigszins slowen indruk maakte. Het feit dat in het bijzon der Andriessen faalde kan daarop natuur lijk van invloed zijn geweest, zooals zulks ook haar stempel drukte op de voorhoede. De oogenblikken dat onze attaques vlot en soepel werden uitgevoerd waren zoo kort. Men plaatste niét ztnvèr, scheen minder doortastend dan anders en kon nimmer door verrassende openingen den tegenstan der overrompelen. Bakhuys' doelpunt, direct na de rust, was een juweeltje, onhoudbaar voor den goeden Noorschen keeper, de beide andere (van Smit en De Bockwaren goed zonder meer het eene uit een voorzet van Wels en met een kopbal gescoord uit een kluwen van spelers, het andere door De Bock van zeer dichtbij ingeschoten na goed aangeven van Smit! Van Bakhuys. zoowel als van Smit had men dezen keer meer verwacht, maar het meeste heeft toch wel Smit teleurgesteld. Niet onvoldoendeMaar Smit kent men als een zeer bijzonder speler, die een wanhoop zijn kan voor de tegenpartij en met flit sende schoten het vijandelijk doel kan be stoken! Eenmaal had hij pech, gisteren, toen z'n kogel door den paal werd gekeerd, doch overigens leed z'n spel wel heel be duidend onder de algemeene depressie. Wels en Van Nellen zijn behoorlijk in vorm geweest, terwijl de nieuweling De Bock voorloopig wel gehandhaafd worden zal. Hij is wat licht, moest bovendien aan z'n omgeving wennen, maar was enthousiast en snel en bezit den durf om het alleen te probeeren indien dat noodig is. Eenige uit stekende schoten van zijn voet werden slechts op het nippertje door toestormende Noren van richting veranderd en hadden een beter lot verdiend. Of De Bock beter is dan z'n voorganger Drok moet de toekomst leeren (een oordeel daarover te vellen ware voorbarig), doch tegengevallen is hij in dezen eersten wedstrijd zeker niet! Amsterdamsche attentie. Voordat gistermiddag de wedstrijd een aanvang nam heeft wethouder Boekman, namens de gemeente Amsterdam, aan den K.N.V.B. een ets aangeboden ter gelegen heid van den 50sten internationalen wed strijd in de hoofdstad (de Olypische spelen niet meegerekend), er daarbij op wijzende dat er nog een jubileum gevierd zou moe ten worden indien Nederland zou winnen omdat dat dan de 25ste zege in Amsterdam zijn zou. Het was, zeide de heer Boekman terecht, een bijzonderheid dat er voor een dergelijke Nieuwe halflinie wordt geprobeerd. In den wedstrijd om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker. Voor den op 15 Nov. a.s- op het Sparta- veld te Rotterdam te spelen wedstrijd tus schen het Nederlandsch Bondselftal en 't Rotterdamse!) elftal om den Gouden On afhankelijkheidsbeker is het Bondselftal als volgt samengesteld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Weber (AGOVV) en van der Hoven (Longa). Midden: Pellikaan (Longa), Wilders (Blauw-Wit) en Punt (DFC). Voor: Wels (Unitas), De Bock (Bloemen- aaal) Bakhuys (HBS), Smit (Haarlem) en Van Nellen (DHC). Als reserves zijn aangewezen: Jongste (Excelsior). Van Eysden 'ODS>, Dubbel man (Xerxes), Den Engelsman (Excel sior) en Van der Bout (Martinit). Dit elftal is door de Keuze-commissie opgesteld na den wedstrijd tegen Noorwe gen en het vermoeden ligt voor de hand dat ook de commissie het raadzaam ge oordeeld heeft een proef te nemen met andere halfspelers. Als linksback wordt verder aan den Longa-man Van der Hoven een kans gegeven in de plaats van Calden hove. die verhinderd is. Intusschen wijzen wij er op dat het hier slechts een experi ment betreft, gelijk de Keuze-commissie al zoo vele proefnemingen gedaan heeft en eenigerlei conclusie van verder strek- kenden aard, dan hiervóór aangegeven, mag dan ook niet worden getrokken. Opstelling der elftallen: Nederland: HALLE WEBER CALDENHOVE PAUWE ANDERIESSEN VAN HEEL WELS DE BOCK BAKHUYS SMIT VAN NELLEN O BRUSTAAD BOERRESEN MARTINSEN KVAMMEN FRANZEN HOLMBERG JUVE MONSEN HOLMSEN ERIKSEN JOHANSEN N oorwegen: ontmoeting een korte toespraak gehouden werd en wij hebben zoo'n vermoeden dat deze Amsterdamsche attentie voor den voetbalbond niet geheel vreemd zal zijn geweest aan het feit dat in Rotterdam weldra een concurrente van het Amster damsche stadion wacht op haar eersten internationalen kamp! *- De wedstrijd begint. Direct na de korte toespraak van den heer Boekman kwamen de ploegen in het veld en Noorwegen won den toss. De keuze van haar aanvoerder was zoodanig dat de Noren voor de rust het nadeel hadden van de zon, die dikwijls zeer hinderlijk bleek te zijn. Er was nog geen minuut gespeeld toen De Bock een kanis kreeg uit een hoogen voorzet van Van Nellen, doch z'n kopbal ging juist naast. Direct erop had keeper Johansen een hard schot van Bakhuys te bedwingen. De Noren heten zich echter niet imponeeren. Goed. doch heel kort combi neerend trokken zij ten aanval. Börresen kreeg bij een corner van rechts een kans. maar schoot over en een keurige schuiver van Kvammen werd fraai door Halle ge stopt. Daarna schrompelde het spel van weers zijden reeds ineen. Noorwegen kreeg eenige kansen doordat arbiter Birlem (Duitsch land) vastbesloten scheen om niet te flui ten voor off-side, hoe duidelijk dat meer malen ook was, en aan de overzijde werd Holland eenige malen gevaarlijk door aan vallen via den rechtervleugel. Links werd echter volkomen vergeten en die eenzijdig heid maakte de taak der Noorsche verde diging aanmerkelijk lichter! Een mooi schot van den Noorschen rechtsbinnen, door Halle comer geslagen, bracht even leven in de brouwerij, doch allengs ont brak zoowel in het veld als op de tribune alle actie en alle sfeer. In de 24ste minuut snelde Wels langs de lijn en toen hij naar binnen plaatste loste De Bock een zeer fraai schot, dat evenwel nog juist door den toestormenden back zoo danig van richting veranderd werd dat de bal corner ging. Wels zette het leder voor en Bakhuys schoot met den rug naar het doel staande Ineens in, maar de keeper was op zijn post. Nadat Smit drie minuten later tegen den paal gekogeld had verliet de Noorsche midhalf, Juve, het veld. Hij werd vervangen door Andersen, die zich onmiddellijk op stelde bij Bakhuys en niet uit diens om geving weg geweest is! Andersen had echter even tijd noodig om zich in te spelen en vooral in die korte periode was Holland sterker en gevaarlijker. Magnifiek was bij voorbeeld die schuiver van Bakhuys in den hoek, doch ook even mooi de prestatie van Johansen om het leer nog te stoppen. De eerste klap. Plotseling drong Noorwegen toen op'. Een verre bal werd door Weber gekeerd, stuitte voor de voeten van een toestormenden Noor en uit den goeden pass wist midvoor Mar- tinsen te scoren. Van vele zijden werd er tegen dit doelpunt geprotesteerd wegens off-side, doch wij meenen dat men ongelijk had. Inderdaad stonden twee Noren, onder wie Martinsen, een oogenblik achter de backs, doch dat was toen Weber den bal speelde. Toen een Noor echter het leder bereikt had was Pauwe inmiddels naar achter gekomen en had daarmede de off- side-positle opgeheven. Ons inziens terecht gaf de heer Birlem dan ook goal, zoodat Noorwegen na 33 minuten de leiding had 0—1. De kansen gekeerd. Tot een minuut na de hervatting heb ben de Noren plezier gehad van hun voor sprong. Nauwelijks was de strijd echter weer begonnen of Wels tikte den bal naar Een gelijk spel (33) in den voetbal wedstrijd NederlandNoorwegen. Hockey: Leiden I (dames) verloor met 41; Leiden I (heeren) speelde gelijk (33) tegen Alkmaar. Korfbal: Een draw van Fluks tegen H. S. V. Internationale zwemwedstrijden de Am sterdam en Haarlem; Gisela Ahrendt ge slagen. De Duynrell-motorrit te Wassenaar bracht overwinningen van Dick Eysink en Henk Persoon. Bakhuys. die om een Noor heen liep en met den linkervoet zoo zuiver en knalhard inschoot dat de keeper volmaakt kansloos was. 11. Zeven minuten later kwam er weer een voorzet van Wels. De Bock sprong op, doch kon den bal niet bereiken, maar reeds had Smit zich tusschen het kluwen van spelers geworpen en koppend deponeerde hij het leder in den uitersten hoek. 21. De kansen waren gekeerd en eindelijk zou de Hollandsche Leeuw weer gaan klau wen Wie zóó dacht en dat waren er duizen den kwam bedrogen uit. Wel werd het Hollandsche spel wat agressiever, drong Oranje de Noren terug en kwam er her haaldelijk dreiging voor het vijandelijk doel, doch onze voohoede kreeg de ballen niet zuiver aangegeven en ook de afwerking der attaques was minder zuiver, minder geacheveerd dan anders. En tot doelpunten kon ons overwicht daardoor niet leiden. Bovendien volgde er reeds een kwartier na de rust een nieuwe depressie, waardoor Noorwegen andermaal meer bewegings vrijheid kreeg. Hoe weinig fortuinlijk was rechtsbinnen Kvammen daarbij toen z'n schot door de lat gekeerd werd Noorsch offensief. 23, Een periode van zwak Hollandsch spel scheen eindelijk weer een nieuwe opleving in te leiden. Maar juist kwam Oranje op zetten toen de Noorsche midvoor den bal meenam, naar rechts afdwaalde en laag voorzette, waarna linksbuiten Brustad van de verwarring in onze verdediging gebruik maakte door zich handig vrij te loopen en laag en scherp langs Halle het tweede Noor sche doelpunt te scoren. 22. Onze tegenstanders werden er door ge ïnspireerd tot vinniger en meer open spel, waarbij ons doel vlak achter elkaar twee maal op foruinlijke wijze aan doorboring ontsnapte toen eerst Martinsen en direct daarna Böresen inschoot en Halle, buiten z'n doel loopende, telkens den bal ten deele te raken en te keeren wist. Niettemin: de opmarsch der Noren was nog niet te bedwingen. Een minuut later schoot rechtsbuiten Frantzen van verre hard in, Halle sloeg den bal weg en Brustad bracht den stand op 23. (Na 36 minuten). Toch nog gelijk. 33. Van den aftrap nam Holland het leder mee en reeds juichte het publiek toen Smit hard inschoot. De bal sluisde echter langs den verkeerden kant van den goal. Opge stuwd door Van Heel, die nu alles op alles zette, kwam Oranje evenwel terug. Wel drong de tijd vele honderden toeschou wers waren reeds weggegaan doch nog altijd was er althans een kans op een draw. En inderdaadwat men nauwelijks meer had durven hopen, gebeurde! Smit bracht den bal op, plaatste schuin tusschen de backs dooren de goed opgesteld staande De Bock benutte de kans door van dichtbij aan den keeper het nakijken te geven. 33. Een kreet van blijdschap enopluch- ing verkondigde hen, die reeds vertrokken waren dat Holland nog juist op het aller laatste moment aan een nederlaag ont snapt was! De wedstrijd is geleid, en niet al te best geleid, door den Duitschen heer Birlem. Deze volgde het spel te weinig, gaf nog al eens vreemde beslissingen bij freekick en liet tallooze gevallen van hinderlijk bui- tenspel-staan, vooral van Noorschen kant, ongestraft. In de kleedkamer der Hollanders. Er heerschte na afloop een rustige stemming in de Nederlandsche kleedkamer. Een Juichtoon kon niet worden waarge nomen, maar gedrukt was de sfeer er toch ook niet. De spelers hadden het over het algemeen een zwaren wedstrijd gevonden. Het was moeilijk geweest het eigen spel te ontplooien: de Noren waren uitstekende voetballers, zoowel in technisch als in tactisch opzicht. Halle was niet geheel te vreden over zich zelf. „Tja, die derde goal, de bal kwam met veel effect tegen mijn schouder en voordat ik hem goed grijpen kon, was ie weer te ruggesprongen. Toen kon die Noor gemak kelijk trappen". Smit klaagde, dat dat schot tegen den paal was gegaan. De bal was ver buiten

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13