IEIDSCH MWM - Tweede Blad Zaterdag 31 October 193$ De provinciale begrooting 1937 Zuid-Holland KERK- EN SCHOOLNIEUWS Versnelde uitvoering het wegenplan van STANDAARDS VOLKORENBROOD AGENDA LAND- EN TUINBOUW FAILLISSEMENTEN RECHTZAKEN Arbeid voor 1000 a 1200 personen per jaar. Aan de toelichting op de begrooting der provincie Zuid-Holland voor 1937. welke thans is verschenen, ontleenen wij het volgende Hoewel de opbrengst der provinciale opcenten op de inkomsten- en de ver mogensbelasting pl.m. f. 47.000 lager moest worden gesteld dan voor 1936 is plannen tot versnelde uitvoering voort gang hebben, opgevoerd kunnen wor den tot ongeveer 't dubbele van thans. Gemiddeld zullen dan ongeveer 1000 1200 arbeiders in de eerstvolgende jaren bij de wegenverbetering werk kunnen vinden. Het provinciaal wegenplan, waarvan de kosten in totaal op f. 60.000.000 geraamd worden, zal. als de door Gedeputeerde Sta ten voorgestelde werkwijze wordt gevolgd, over 10 a 15 jaar zijn voltooid. Financiering Provinciaal wegenplan. De lasten, voor de provincie voort- de begrooting wederom sluitend ge- vloeiende uit de uitvoering van haar we- maakt zonder belastingrerhooging. I genplan, konden tot dusver geheel wor den gedekt door de uitkeering. welke zij Vergeleken met den toestand bij het in treden van de crisis bedraagt thans de achteruitgang bij de inkomstenbelasting 53 percent en bij de vermogensbelasting 34 percent. De daling wordt echter jaarlijks geringer, zoodat met meer grond dan in vorige jaren de verwachting mag worden gekoesterd, dat weldra een nieuw stabili- satlevlak zal worden bereikt, zij het dan ook op een zeer verlaagd niveau. Verontrustend wordt genoemd de sterke toename van het aantal voor rekening dei- openbare kassen verpleegde krankzinnigen en zwakzinnigen. Die toename is van 1935 op 1936 bijna tweemaal zoo hoog geweest als in de beide voorafgaande jaren. De oor zaak van deze stijging moet niet alleen worden gezocht in een vermeerdering van het aantal geesteskranken. doch ook in een. als gevolg van de tijdsomstandig heden optredende verschuiving van de zelfbetalende naar de geheel of gedeeltelijk voor rekening van de openbare kassen komende patiënten. De stijging van de uitgaven voor hygië nische doeleinden tegenover de daling van het volksinkomen stelt naar Gedepu teerde Staten opmerken, de openbare lichamen voor moeilijke problemen Wat de toename van het aantal behoeftige krank zinnigen en de daaruit voor de openbare kassen voortvloeiende verhooging van kos ten betreft, zal worden getracht een be sparing te bereiken door een krachtige bevordering van de voor- en nazorg voor deze patiënten. Gedeputeerde Staten zul len dienaangaande nadere voorstellen doen aan de Staten. Versnelde uitvoering provinciaal wegenplan. In de toelichting op de begrooting wordt bijzondere aandacht gewijd aan de verdere uitvoering van het provinciaal wegenplan en de financiering daarvan. Ongeveer een jaar geleden hebben Gedeputeerde Sta ten. na verkregen machtiging van de Pro- uit het verkeersfonds ontvangt. Binnen kort, waarschijnlijk reeds in 1938. zal die uitkeering echter niet meer voldoende zijn. Het ontbrekende zal dan gevonden moeten worden uit de heffing van eenige opcen ten meer op de inkomsten- en de vermo gensbelasting Naar voorlooplge berekening zal het aantal dier extra-opcenten op 5 moeten worden gesteld, zooals ook reeds was voorzien bij de vaststelling van het provinciaal wegenplan in 1927. Deze extra- opcenten zullen vermoedelijk over ruim 30 jaren moeten worden geheven. Dit tijdvak is aanmerkelijk langer dan in 1927 werd verwacht. De oorzaak daarvan moet hoofd zakelijk gezocht worden in de uitbreiding van het provinciaal wegenplan sedert 1927 de sterke daling van de opbrengst van een der dekkingsmiddelen, t.w. de opcenten op de inkomsten- en de vermogensbelasting en het terugloopen van het accres van het andere dekkingsmiddel n.l. de uitkeering, welke de provincie uit het Verkeersfonds ontvangt. Voorzooveel het laatstgenoemde dek kingsmiddel betreft, moet de teruggani niet alleen worden toegeschreven aan de ongunstige economische omstandigheden, doch ook aan de verzwaringen, welke de belastingdruk op het motorverkeer in den iaatsten tijd heeft ondergaan. Onder den invloed daarvan is de toeneming van het aantal motorrijtuigen gaan stagneeren. Bovendien openbaart zich meer en meer een verschuiving van de zwaarst belaste motorrijtuigen naar de minder zwaar be laste. Voor het rijk wordt de nadeelige in vloed. welke laatstbedoelde factoren uit oefenen op de inkomsten van 't verkeers fonds. ten deele gecompenseerd door de meerdere opbrengst der motorrijtuigenbe lasting als gevolg van de tariefsverhoo- ging. de provincies echter deelen niet in die meerdere opbrengst. Zij ondervinden alle nadeelen en geen van de voordeelen van de belastingverzwaring De versnelling van het tempo van ult- halfzeven, ds. J. Stehouwer (Dankuur voor het gewas). Hulpgebouw (Gouwsluis)Nam. half zeven, ds. de Bruin. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur, de heer v. d. Linden. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg) Voorm. 10 uur,.dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. half- tlen. ds. v. Glnkel van Gouda; nam. half zeven, de heer Lyklema van Waddlnxveen. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstr.)Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam 6 uur. ds.Mulder. Geref. Kerk (De Ruyterstraat)Voorm. 10 uur. ds. Mulder; nam. 6 uur. ds. Bosch. Martha-StlchtingVoorm. 10 uur, ds. Meijer. Chr Geref. Kerk (van Reedestraat) Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Lokaal van Mandersloost.raat: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv Kerk: Voorm. halftien, ds. Treffers van Woerden; nam. 6 uur. ds. van Woerden van Zwammerdam. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Kerk: Nam. 7 uur. ds. Luth. Voorm. halftien en nam. vinciale Staten, in het belang van de ver- voer van het wegenplan zal van de provin- ruiming der werkgelegenheid, de mede- i cje als gevolg van de vervroegde betaling werking van het Werkfonds ingeroepen t van rent€ en aflossing een financieel offer voor een versnelde uitvoering van het vragen, dat naar berekening ongeveer wegenplan. Die medewerking is niet ver kregen. Wel werd echter van de Rijks commissie van advies voor werkverschaf fing en werkverruiming in Zuid-Holland de mededeeling ontvangen, dat de minis ter van sociale zaken zeer open zou staan voor een voorstel om de versnelde uitvoe ring in werkverschaffing tè doen plaats hebben. Onder voorbehoud van de goed keuring der provinciale staten zijn daarop met genoemden minister onderhandelingen gevoerd, welke tot het gewenschte resul taat hebben geleid. Voor bedoelde versnelde uitvoering ko men in de eerste plaats in aanmerking de weg PapendrechtMeerkerk, lang 21.1 km., in de Alblasserwaard en de Vijfheerenlan- len en de centrale weg in de Krlmpener- waard. met zijtak naar Lekkerkerk, ter langte van 18.1 km. De kosten van aanleg dezer beide wegen worden globaal geraamd op f. 5.400.000. De arbeidsloonen, welke naar schatting onge veer 38 pet. zullen bedragen, of rond f. 2.050.000, zullen voor rekening van het werkloosheidssubsidiefonds worden geno men. In de versnelde uitvoering zal voorts worden betrokken de aanleg van den weg Scheveningen, Wassenaar, Noord- hollandsche grens. Het ligt in de be doeling deze weg op zoo ruime schaal aan te leggen en te verbeteren, dat hij niet alleen betcekenis zal hebben als secundaire weg, doch mede kan die nen om het verkeer op den rijksweg Den Haag. Sassenheim. Amsterdam te ontlasten. De minister van waterstaat heeft zich bereid verklaard de meerdere kosten, voortvloeiende uit dezen ruimen aanleg, voor rekening van het rijk te nemen. Wanneer de onderhandelingen om trent de toekenning der onderhouds bijdragen voor dezen weg vlot verloo- ioopen, kan nog in 1937 een begin met de uitvoering worden gemaakt. Het aantal bij de provinciale wegen te werk gestelde arbeiders zal, als de f 2.400.000 zal bedragen. De provincie is tot dat offer in staat, doordat uit batige saldi van afgesloten dienstjaren een reserve fonds van rond f. 2.500.000 is gevormd. Aan de leeningscapaclteit van de pro vincie zullen bij een versnelde uitvoering van het wegenplan hooge elschen worden gesteld. In een tijdsverloop van ruim 10 jaar zal alleen voor de wegen een bedrag van plm. f. 35.000.000 aan nieuwe leeningen moeten worden opgenomen. De goede re putatie, welke de provincie op de geld markt bezit, geeft Gedeputeerde Staten het vertrouwen, dat moeilijkheden, welke zich in dit opzicht mochten voordoen, zul len worden overwonnen. Daartoe is echter voor alles noodig. dat de solide financieele politiek, welke de provincie tot dusver heeft gevoerd, gehandhaafd blijft. Duinbebossching te Wassenaar. Mede in het belang van de werkver ruiming zal de Provinciale Staten een voorstel worden gedaan tot bebos- sching van een uitgestrekt duingebied onder Wassenaar. Voor dit doel is op de begrooting een bedrag van f 180.000 uitgetrokken. 70 percent hierVan zullen worden gevonden, doordat de bebos- sching in werkverschaffing zal worden uitgevoerd. De bedoeling is, dat de overige kosten gelijkelijk door de pro vincie en de localiteit zullen worden gedragen. Inzake het crediet voor het instellen van een onderzoek naar geschikte objecten voor werkverschaffing en werkverruiming, wordt ln verband met de gunstige erva ring, met dit crediet in 1936 opgedaan, ook thans weder een bedrag van f. 50.000 voor dit doel op de begrooting uitgetrok ken. Ged. Staten stellen tenslotte aan de Pro vinciale Staten voor het aanbod der re geering inzake de versnelde uitvoering van de hiervoor genoemde wegen te aanvaar den en ten aanzien van de overige wegen van het provinciaal wegenplan, het tegen woordige tempo van uitvoering te hand haven, zoodat het wegenplan in 10 tot 15 jaar zal zijn voltooid. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 1 NOVEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem Voorm. halfelf, ds. ten Cate. Eglise Wallonne: dix heures et demie (Reformation; choeursi, Mr. Bresson. Evang. Luth. Kerk: Voorm. halfelf (Kerk hervorming), ds. de Meijere. Geref. Kerk in H.V. (Gerecht 10): Nam. 6 uur, ds P. van der Vloed van Zandvoort. Rem Geref. Gem.: Nam 7 uur, ds Mis pelblom Beijer. Ver. van Vrijz Hervormden (Volkshuis): Voorm halfelf, dr. Boersema Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19) Hedennam. 9 uur, H. Lof; Zondagvoorm. halfelf, Gez. Mis. Vrije Kinderkerk (Gerecht 10): Nam. halfeen. AALSMEER. Ned. Herv. Kerk Dorp: Voorm. 10 uur, ds. Alkema; nam. 6 uur, ds. van der Linde. Ned. Herv. Kerk Oost: Voorm. 10 uur, ds. van der Linde; nam. 6 uur. ds. Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. II.A.) en nam. 5 uur (Bed. H.A. en Dankz.), ds. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur iVoorb. H.A.), ds. Heerma AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, leesdienst. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. j halfzeven, ds. H. Moolhuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned Herv. Kerk i Julianastiaat)Voorm. halftien, ds. J. stehouwer (H.D.)nam. Evang, C. Pel. Geref. Gem.: 6 uur, leesdienst. HILLEGOM. Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 uur (Her vorming), ds. Eerhard; nam. 5 uur. de heer F. J. F van Asselt, oud-zendeling. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krabbe Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hendrlksen. KATWIJK AAN DEN RIJN Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Meijering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Ingwersen. Geref Gem. (Remisestraat)Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. LEEHUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrle, ds. Aalders. LISSE. Ned. Herv. Kerk (verbeterde opgave): Voorm 10 uur, ds. Tichelaar: nam. 5 uur (jeugddienst), ds. Verwaal van De Kaag. NIEUWVEEN. Herv Kerk: Voorm. 10 uur, ds. MAREDIJK 46-48 TEL. 2507 8000 (Inge». Mcd.) Benoeming van wacht gelders bij het L.O. Verplichting tot 1 Juli 1937 verlengd. De rijksvergoeding voor U.L.O.-scholen. Ned. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer van Scherpenzeel. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. halftwee, ds. A J. van Wijngaarden van Nieuwkoop. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, leesdienst. NOORDWIJK-BJNNEN. Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes. ds. Slddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. Visser. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Bouma. Jeugdkerk: Voorm. 10 uur, mej. dr. C. Gerlings. Geref. Kerk In H.V. (Egbert de Groot straat): Voorm. 10 uur, de heer A. van Kampen; nam. 3 uur, ds. P. van der Vloed van Zandvoort. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Noort. OEGSTGEEST. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur, ds. Jan sen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, prof. dr. J. de Zwaan van Leiden; nam. 5 uur, ds. Jansen Schoonhoven. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie, ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. C. B. Heyn. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. H. van Dijk. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. de heer van Heyst; nam. 5 uur, ds. Peter. Kerkzaal: Voorm. halftien, ds. Peter; nam. 5 uur, de heer van Heyst. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, ds. Broekstra; nam. 6 uut, ds. van der Loo. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. halftien. ds. van der Loo; nam. 6 uur, ds. Broekstra. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Baan. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.D.) en nam. 5 uur, ds. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuls): Nam. 5 uur, leesdienst. Ver. van Vrijz. Hervormden: geen dienst. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. halftwee, ds. B. J. Geerling van Oude-Wetering. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. W. van Dijk. Chr. Geref. Kerk (Polder)Voorm. half tien en nam. halfzeven, leesdienst. NED. IIERV. KERK Beroepen: Te Sneek, G. C. v. Niftrik te Vollenhove. Bedankt: Voor Delft, K. J. v. d. Berg t? Amersfoort; voor Groot-Ammers, J. G. Abbringh te Papendrecht; voor Kloetinge, G. Ph. Scheers te Kolderveen. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van de termijnen, vastgesteld ln eenige wetten betreffende het lager onder wijs. In de memorie van toelichting deelt de minister van onderwijs, K. en W. mede, dat omtrent eenige onderwerpen, waarvan de tijdelijke regeling met 1 Januari 1937 afloopt, nader bij de wet zal warden voor zien. In de eerste plaats geldt dit voor de wet van 4 Augustus 1933 zooals zij bij de wet van 29 December 1934 Is gewijzigd. In af wachting van 'n definitieve regeling, welke welke verwacht mag worden als resultaat van de werkzaamheid der bij Kon. Besluit van 11 Februari 1936 ingestelde staats- oontmlssie, zal de werking van deze wet nog eenlgen tijd worden verlengd. In de tweede plaats zal het noodig zijn, den werkingsduur te verlengen van de be palingen, welke vermindering van de rijks- vergoeding voor de lagere scholen voor schrijven bij het niet herplaatsen van wachtgelders. In verband met het groot aantal wacht gelders, dat nog voor herplaatsing bij het lager onderwijs in aanmerking komt. acht de minister het noodzakelijk, dat de ver mindering der rijksvergoeding, welke bij het thans geldend vierde lid van artikel 56 en tweede lid van artikel 97 der lager- onderwijswet 1920 op het niet herplaatsen van wachtgelders is gesteld, met 1 Janu ari 1937 niet komt te vervallen. Voor een regelmatige benoeming van wachtgelders zal verlenging van de ln het ontworpen artikel genoemde termijnen tot 1 Juli 1937 zeker noodig zijn. In de derde plaats is verlenging wensche- lijk van den termijn, gesteld in artikel 5, eerste lid. van paragraaf 6 der wet van 22 Februari 1936. Voor de berekening van de rijksvergoe ding over 1937, zal het gemiddeld aantal leerlingen van het tweede en derde leer jaar eener school voor uitgebreid lager onderwijs over het afgeioopen kalenderjaar ten minste moeten bedragen onderschei denlijk het drie-vijfde en het twee-derde gedeelte van het gemiddeld aantal leerlin gen van het eerste en tweede leerjaar van het daaraan voorafgaand kalenderjaar. Voor de berekening van deze vergoeding zal dus het gemiddeld aantal leerlingen van het eerste en het tweede leerjaar van het jaar 1935 in aanmerking komen. Dit komt den minister niet billijk voor, om dat de gemeente- en schoolbesturen in 1935 geen rekening konden houden met de ln 1936 tot stanid gekomen wijziging van artikel 57 der Lager Onderwijswet 1920. Hij acht het mitsdien wenschelijk hieraan tege moet te komen door den in het eerste lid van artikel 5 van paragraaf 6 vastgestel- den overgangstermijn uit te breiden tot en met het jaar 1937. HEDEN. Vrije Evang. Gem.: Dank en bedestom e 8 uur nam. Zondag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te uur nam. Stadszaal: Wiener Sangerknaben. i'l, u nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 1) uur voorm. en 7 uur nam. Maandag, Oud Hortuszicht: Leidsche Radio-ver' I 8 1/4 uur nam. 1 Schouwburg: Fritz Hirsch Operette I ..Sissy", 8 1/4 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Liederen-avond I Francis Alphen; 8 uur nam. Volkshuis: Spr. dr. v. d. Wielen over I werkkampen. 81/4 uur nam. Zomerlust: Verg. Leidsche Werkloozen-1 ver.; 8 uur nam. DAGELIJKS. Breestraat 3. Tentoonstelling plastiek I van den beeldhouwer A. M. Stolz. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam, I „Der Bettelstudent". Woensd.. Donderd. en Zaterd. nam. 2 a I Zondag van 27 uur doorl. voorstelling I en 8 uur nam. Trianon-theater, Breestr. 31, 8 uur nam. I „Merijntje Gijzen's Jeugd". Woensdag en Zaterdagnam. 21/4 uur, Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 1 uur nam. Lldo-Theater. Steenstr. 39, 81/4 u. n.m. .Menschenjacht". Woensdag eD Zaterdagnam. 2'/« uur. Zondag doorl. voorstelling van 2 uur at. I Het Nieuwe Roxy. Haarl.str. 7 uur nam ..Helden der golven". lederen middag 2'/« u„ Zondag v.af 2 a Casino-Theater. Hoogewoerd, 8 uur nam. „In duizend gevaren". Woensdag en Zaterdagnam. halfdrle. Zondag nam. 4 en 8 uur. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De toestand op de zuivelmarkt is na den val van den gulden nog altijd uiterst zwak. Hoewel er ten opzichte van België voor den export een oplossing is gevonden, zoodat er weer invoervergunningen zijn afgegeven, met dien verstande dat het invoerrecht ongeveer evenredig aan de waardevermin dering van den gulden is verhoogd, is de algemeene toestand er natuurlijk niet beter op geworden. De kaasprijzen waren in de afgeioopen week, vooral wat de Edammer kaas betreft, beslist slecht en Gouda kaas was over het algemeen flauw. Dit alles vindt zijn weerslag op den ge- bruiksveehandel. die dan ook over de ge- heele linie lusteloos kan worden genoemd. Ook het magere vee voor de mesterlj werd bij een zeer luien handel moeilijk of niet geheel prijshoudend geplaatst. De verkoopen houden vast aan de oude prijzen, terwijl koopers in de melkerij, noch in de mesterij in den komenden staltijd weinig of in het geheel geen winst zien en daardoor zien we het overige deel van den najaarsveehandel ln hetzelfde moeilijke tempo afloopen. Op de slachtvee-afdeelingen zagen we weinig beste kwaliteit, integendeel veel afwijkende kwaliteit, waardoor ook al zeer traag en tot iets gedrukte pirljzen werd verhandeld. Vette en nuchtere kalveren waren ook heel kalm en niet geheel prijs houdend. Wolvee was geheel beperkt aangeboden. Oude schapen hadden een zeer geringe aanvoer en ae zulglammeren geraken uit verkocht. Alles werd flink prijshoudend verkocht. Langzamerhand komen nu de weidlammeren los en het staat er mo menteel met de prijzen goed voor De export zal na alle sombere vooruitzichten ten slotte nog ruimer zijn dan vorige jaar. Bovendien moet niet uit het oog worden verloren, dat de prijzen der schapenhui den met ongeveer f. 1.50 zijn gestegen. De vette varkensmarkt eindigde deze week tamelijk vast. SCHENKING AAN DE LANDBOUW- HOOGESCHOOL De heer L. A. Springer, tuinarchitect te Haarlem heeft, ten behoeve van het onder wijs aan de Landbouwhoozeschoo] te Wa- geningen zijn in den Iood der jaren bijeen, gebracht belangrijk en uitgebreid dendro- loztsch herbarium aan het -rijk ten ge schenke aangeboden. Voor deze zeer gewaardeerde schenking ls den heer SDringer de bijzondere dank der regeering betuigd De apotheek Hooigracht 48 is dag en I nacht geopend voor leden v. h. ziekenfond! I „Tot Hulp der Menschheid", echter van I nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen to I spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei I apotheken wordt van Maandag 26 October I tot en met Zondag 1 November a.s. waar-I genomen door de apotheken: G. F. Reyst,I Steenstraat 35. telef 136: A. J Donk,! Doezastraat 31, telef. 1313 en J. DoedenJ Wilhelmlnapark 8, Oegstgeest. telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lel' den wordt van Zaterdagavond 8 uur to! Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bertel, Van Bockel, De Bruyne, Van Leeuwen en Nleuwzwaag. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, tel 380. Uitgesproken: S. J. Ie Foole, handelende onder den naam Ingenieursbureau le Poole, te Leiden, Haagweg 178. R.c. mr. H. Haga, Cur. mr. H. R. Goudsmit te Lelden. W. Teleng, te Leiden, Levendaal 167. R.c, mr. J. H. van Laer, cur. mr. F. D. L. Gun ning te Leiden. Opgeheven: H. J. Konings te Wassenaar; D. Koster, te Alphen. DE MALVERSATIES TE VLISSINGEN. (Vervolg van gisteren) Als slot van de zitting der rechtbank te Vlissingen is gisteren behandeld de zaak tegen verdachte De W., administrateur der afdeeling sociale zaken der gemeente Vlissingen. Verd, stelde tegenover de verklaring van getuige Louwerse, dat het initiatief voor het verstrekken van goederen aan zijn be- hoeftigen broer ln Souburg niet van hem is uitgegaan, maar dat die goederen door den getuige zijn aangeboden. Get. Laernoes verklaarde, dat hij aan verd. opdracht had gegeven om te zorgen, dat op de nota van den meubelhandelaar de prijzen van linoleum werden gedrukt en dat er vier niet geleverde stoelen op wer den geplaatst. Wat het gebruik van de rollen linoleum betreft, zeide verdachte te hebben gemeend, dat B. en W. dit hadden goedgevonden. De officier van justitie vorderde tegen dezen verd., wiens optreden en plichtsver zuim hij ergerlijk noemde, een gevangenis straf van zes maanden wegens heling en verduistering. Na een pleidooi van den verdediger, mr, Adrlaanse, werd ook ln deze zaak de uit spraak bepaald op 13 November. GERECHTSHOF TE AMSTERDAM. De Neyenrode-zaak wordt opnieuw behandeld. Op Dinsdag 3 November a.s. zal de be kende Neyenrode-zaak opnieuw en wel voor het Gerechtshof te Amsterdam wor den behandeld. De zaak tegen den verdachte Koning het eerst behandeld worden. Elf getuigen zullen worden gehoord. Het Hof wordt gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles, raadsheeren zijn mr. Leu^ van Rijenstein en mr. Smit. Het O.M. wordt waargenomen door den advocaat-generaa' mr. J. Versteeg. Verd. Onnes wordt weder om verdedigd door mr. Muller Massis ejj mr. Kappeyne v. d. Copello. Mr. Kokosky zal de verdediging van Koning voeren. 2-2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6