'9. TRIUMPH IO- VIRGINIA CIGARETTES IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 31 October 1936 BurgeHiPke Stand van Leiden Laat Uw smaak triomfeeren! PARKER Vulpenhouders BUITENLAND „HET VULPENHUIS" DE BIOSCOPEN HERVORMINGS AVOND. Vanwege de Evang. Mij. en Piot. Nederland De Evangelische Maatschappij en Pro- testantsch Nederland hadden gisteren avond in de goed bezette Marekerk een hervormingsavond belegd. In dezen bijzonderen dienst, welke afge wisseld werd met solozang van mej. S Roskes en toepasselijk orgelspel, trad als spreker op dr. L. D. T. Poot van Den Haag, met het onderwerp „Geesel en brief". Ds. J. de Wit. voorzitter van de afd. Lei den van Prot. Nederland, sprak een inlei dend woord, nadat eerst nog Ps. 46 was ge lezen. In korte trekken zette ds. De Wit hierbij de beteekenis van de hervorming uiteen, waarbij hij er op wees, dat hervor ming ook wil zeggen, zich telkens reformee ren naar den geest en het Woord van God. Dr. Poot, die hierna het woord verkreeg, begon met op te merken, dat de man, die op dit oogenblik zal herdacht worden, is geweest zooals het onderwerp zegt: een geesel en een brief. God heeft- Luther tot een wonderman gesteld. Na danAllereerst het een en ander over de religie en den offerdienst en het oude Israël te hebben medegedeeld, stond spr. stil bij de reiniging van den tempel door Christus, waarbij Hij den geesel hanteerde. Het Huis der Heeren vond Hij veranderd ta een woeker- en wisselplaats. Hier. bij deze gebeurtenis, is Christus daadwerkelijk be gonnen zichzelf te offeren. Ook Luther heeft in zijn leven een mo ment gekregen, waarop hij zich bewust werd van zijn roeping: het heiligdom des Heeren te reinigen. Zijn openlijke daad hiertoe was de aanplakking van de 95 stellingen, waar mede hij in één slag alles weggerselde wat de heiligdommen Gods ontheiligde. Sterk keurde hij het af, dat Gods Huis gemaakt- werd tot een huis van koophandel, waarin de wisselaars handel dreven met de. gun sten Gods Scherp kantte hij rich dan ook tegen den R.K. aflaat waarvan vele Luther- stellingen getuigen. Luther wenschte hier mede en gedreven door zijn liefde tot de Moederkerk, de kerk van haar dwalingen te doen terugkeeren. De Moederkerk heeft Luther echter aan den kant gezet, maar door Gods genade is Luther er in geslaagd een groot deel van het volk en van de menschheid vrij te maken voor de reine uitspraak van het evangelie. In dit verband wees dr. Poot er met nadruk op in tegen stelling met vele beweringen dat Luthers geest heden ten dage in het heiligdom van de Duitsche Kerk nog niet. is verdreven. Behalve dat Luther een. profeet met den geesel is geweest, is hij ook geworden tot een levenden brief van Christus. Vele tref fende beelden, waarmede Luthers geloofs leven werd aangetoond, werden in dit ver band door spr. aangehaald. Ook bij Luther was een opwassen in de genade. Langzaam aan komt Luther tenslotte in het volle licht te staan en bouwt en beroept hij zich alleen op het evangelie. De Heilige Schrift is voor hem de norm waaraan hij zich wil onder werpen. Dan staat hij ook als een leesbare brief van Jezus Christus voor den rijksdag te Worms. In een ernstig slotwoord wekte spr. op te ijveren voor des Heeren Huis en in span ning te leven voor de zaak des Heeren. De tempel van ons hart staat vol onheilig heden. maar het is heerlijk te weten, dat wat Christus in en aan ons gedaan heeft, onuitwischbaar schrift is. Gods werk is on vernietigbaar en dat zullen wij gedenken, ook op dezen herdenkingsavond. Na slotzang van mej. Roskes sprak dr. J. Riemens, voorzitter van de afd. Leiden der Evang. Mij. een slotwoord, waarbij hij nog gelegenheid vond er op te wijzen, dat wij als protestanten negatief zullen zijn in het protesteeren en positief in het belijden van het evangelie van Jezus Christus. De samenkomst werd besloten met het zingen van het Lutherlied. O. L. S. PAUL KRUGERSTRAAT. Ouderavond. Onder groote belangstelling is aan bo vengenoemde school de tweede ouderavond van dit jaar gehouden. Het hoofd der school, de heer D. Janssen heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Baak, rijksin specteur, en den heer Vriend, gemeente lijk inspecteur, die, ondanks hun drukken werkkring, tijd hadden weten te vinden, deze Vergadering met hun tegenwoordig heid te vereeren. Geïnspireerd door de groote offervaar digheid van bijna alle ouders der school jeugd ten behoeve van een schoolfonds, besprak de voorzitter het onderwerp: Wat zijn schoolreisjes, en waarom houden wij ze? De spr. stelde in helder licht en hij staafde zijn meening met voorbeelden uit praktijk en leven dat het niet. enkel en alleen de prettige dag (en) is of zijn, aan de kinderen gegeven, maar dat bijge dragen wordt aan de lichamelijke ontwik keling, de karaktervorming, de aankwee king der vaderlandsliefde, het wekken van bewondering en liefde voor natuur en kunst, de bestrijding van vandalisme, de goede verstandhouding van de kinderen onderling en die van de kinderen tot den onderwijzer, en last not least, de verstan delijke ontwikkeling van het kind. Met groote belangstelling werd deze rede aangehoord. In de pauze werd door de Schoolcom missie een zeer gewaardeerde versnapering rondgediend, terwijl er ook gelegenheid was het werk der schoolkinderen te be zichtigen. Toen allen weer rustig gezeten waren, sielde de voorzitter mevr. Bergman als nieuw lid der Oudercommissie aan de aan wezigen voor ter vervanging van een lid. dot als zoodanig bedankt had. Daarna volgden eenige mededeelingen over het komende St, Nicolaasfeestde no- tylen van de vorige ouderavond werden vastgesteld: het verslag van den penning meester gelezen, waaruit bleek, dat een flink batig saldo op de postspaarbank stond en dat door B. en W. toestemming was gegeven om. ten bate van het school fonds, een verloting te houden, met 1500 loten a 10 cents en prachtige prijzen. Vele lolenboekjes gingen direct vlot van de hand. Aan het slot vroeg de heer Baak het woord om den heer J. v. d. Valk, die naar de school aan de Medusastraat is overge plaatst, te danken voor zijn met zooveel ijver verrichten arbeid aan de school P. K. Hij hoopte, dat hij met dezelfde opgewekt heid in zijn nieuwen werkkring mocht ar beiden. De heer Janssen en de heer Mieloo, voorzitter der O. C. sloten zich, de laatste onder aanbieding van een geschenk ter herinnering, bij de hartelijke woorden van den heer Baak aan. Nadat de heer Van der Valk met enkele woorden bedankt had en uit de vergade ring de wenschelijkheid van een speelter rein voor de kinderen van het Morsch- kwartier bèplélt' whs, werd deze geani meerde avond gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: L. Demmenie en Zn„ Haar lemmerstraat 169. Leiden, kantoorboekhan del, enz. Procuratie verleend aanF. F. K. Gröning. en mej. A. Knaap. (Beperkende Bepalingen i N.V Leidsche Uitgeversmaatschappij. Hoogl. Kerkgracht 21. Leiden. Uittredend Gedelegeerd Commissaris: mr. A. J. Romijn. Leiden. Maandag as. zal het 25 jaar geleden zijn, dat J. Paats als blikslager in dienst trad bij de Fa. Tieleman en Dros. De politie alhier heeft de 37-jarige mej. E. M. B. geboren K. aangehouden, die zich bij herhaling heeft schuldig gemaakt aan overtreding van artikel 251 bis Wet- noek van Strafrecht. De brigadier R. van den Bosch, is op de receptie ter gelegenheid van zijn jubi leum nog gehuldigd door den R- K. Poli tic Bond „St. Michael" afd. Leiden, van welken hij een enveloppe met inhoud ont ving. Hedenmiddag heeft de heer Henk Kerkvliet in het pand Geeregracht 2. hoek Levendaal een winkel in sigaren en an dere rookartikelen geopend. Het perceel, voorheen een gesloten woning, werd door de goede zorgen van den aannemer Smits geheel verbouwd en keurig netjes ingericht Doordat een alinea in ons verslag over den nationalen avond der C. H. Jon gerengroep is weggelaten, had het er al len schijn van, dat prof. Gerritsen gespro ken had over: „Neerlands Weerkracht". Deze rede is echter uitgesproken door den len luit.. J. L. Uyterschout. Het Rusthuis „Clematis", eertijds ge vestigd Emmalaan 6 te Oegstgeest. is met ingang van heden heropend in het per ceel Rijnsburgerweg 157 nabij de tram halte Tuinlust. Alle learners zijn voorzien van stroomend koud en warm water en van radio, zoodat met recht van een totale moderniseering lean worden gesproken. Het Rusthuis verschaft vriendelijk onder komen aan hulpbehoevenden en ouden van dagen van alle gezindten. Bij Kon. Besluit, is aan den reserve luit.-kolonel W. M. F. E. P. de Jager en aan den reserve-eerste luitenant mr W. J. H- Stam. beiden van het 4de regiment in fanterie eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. GEBOREN Rudolf, z, van P. J. Majolée en W. L. Blansjaar Dirk, z. van A. Galjaard en F. Gulay Alida, d. van W v. Leeuwen en M. Brandt Maria, d. van J. v. Leeuwen en H. Honders Adriar.a Johanna, d. van G. Agtersloot en A. v. Mer Jacob, z. van J. Poldervaart en A. Overduin Mijntje, d. van G. Serné en J. J. de Leeuw van Wee- nen Maria, d. van D. A. Bakkenes en P. Hupje Jan, z. van J. de Peuter en M. Bouterse Trijntje, d. van N. v. Beveren en A. G, van Laar Stijntje, d. van C. de Hoog en P. v. d. Hooven Marinus, z. van S. Koopman en A, A. Kruyt. ONDERTROUWD. W F Fielemon jm. 26 j. en M. de Jong jd. 19 j. H. Boterm'éüis jm. 27 j. en M. J. G. Vogelenzang jd,.23j. OVERLEDEN. G. M. Snijders z. (30 j. H. Tegelaar ongeil, m. 71 J. Voltanamelk zoo „De Landbouw" U biedt Per flcsch en per Liter vindt g' elders niet. „DE LANDBOUW" - LEIDEN - TEL. 218 1470 (Ingez. Med.) 1420 (Ingez. Mcd.) DE ALGEMEENE TOESTAND. De diplomatieke besprekingen. De diplomatieke besprekingen duren voort. Koning Carol, de kroonprins Michael en Benesj woonden gisteren militaire manoeu vres bij in Milovice. Koning Carol schonk aan de stad Praag voor sociale doeleinden een bedrag van 50.CÏ)0 Tsjechische kronen. Gisteravond begaf koning Carol zich met kroonprins Michael naar de Roemeensche legatie en heeft daarmede zijn officieel be zoek aan Praag afgesloten. De Zuid-Slavische premier Stojadinowitsj heeft gisteren een onderhoud gehad met den Tuirksehen minister-president Ismet Inonu en den minister van buitenlandsche zaken Roesjdi Aras. Na deze besprekingen werd een communiqué gepubliceerd, waarin wordt geconstateerd, dat Turkije en Joego slavië gemeenschappelijke belangen hebben en in alles van gelijke meening zijn. Beslo ten werd de politiek van nauwe samen werking voort te zetten langs den weg, welke is afgebakend door het Balkan-pact, waarmede beiden zich solidair verklaren. De handelsbetrekkingen tusschen belde lan den zullen verder ontwikkeld worden. Belde landen zullen in nauw contact blij ven en de ontwikkeling van den toestand oplettend gadeslaan. In den nacht is Stojadinowitsj met een specialen trein naar Istanboul vertrokken. Men verzekert in officieele kringen, dat de Roemeensche minister Antonescu in de eerste helft van December naar Warschau zal gaan. Rijkskanselier Hitier heeft den vroegeren Britschen minister van luchtvaart, lord Londonderry en diens echtgenoote ontvan gen. Tevoren hadden de gasten een bezoek gebracht aan Goerlng. Men ziet: besprekingen in overvloed. FRANKRIJK. Versterking der Noordgrens. Minister Daladier en generaal Gamelin hebben gisteren in gezelschap van ver scheidene hooge offioieren van de genie hun inspectietocht langs de Noordelijke grenzen voortgezet In verband met de aan gekondigde uitbreiding van de verdedi gingswerken tot aan de kust. Gisteren heeft men de Fransch-Belgische grens van Valenciennes tot Post Cappel bezocht. In Cassel heeft de minister voor de natio nale defensie verklaard, dat hij met Game lin een systeem van versterkingen had be studeerd, dat het Noordelijke industriege bied in voldoende mate zou kunnen be schermen. Men is reeds met de ten uitvoer legging van'een gedeelte van de werkzaam heden begonnen, tot dusverre met een gun stig resultaat. Wij kunnen er thans grootere sommen voor beschikbaar stellen. Daladier zeide er zeker van te zijn dat de verdedi gingswerken met de noodzakelijke snelheid gereed zouden komen. Generaal Gamelin voegde hier later no? aan toe, dat de bevolking van de Noorde- Ujke departementen rustig kon zijn en dat aan alles gedacht werd. Generaal Gamelin vertrok na het bezoek aan Cassel weer haar Parijs, minister Daladier zette den tocht in gezelschap van de officieren nog voort, cm eerst later naar Parijs terug te keeren, De tekst van het proces-verbaal der com missie, welke belast was met het onderzoek van het militaire dossier van minister Sa- lengro. is thans gepubliceerd.Het proces verbaal eindigt met de mededeeling, dat uil het onderzoek der stukken gebleken is, da! de soldaat Salengro bij vonnis, bij verstek geveld door den krijgsraad der 51ste divisie op 20 Januari 1916, welk vonnis een defini tief karakter draagt, werd vrijgesproken. Dit onderzoek heeft plaats gehad naar aanleiding van de beschuldiging door het blad „Gringoire" geuit, als zou minister Salengro tijdens den wereldoorlog wegens desertie door den krijgsraad ter dood zijn veroordeeld. ITALIË- Mussolini te Milaan. Onder geschetter van fanfares, gebeier van klokken, gedonder van geschut cn ge loei der scheepssirenes is Mussolini in Milaan gearriveerd. Vóór het station was een geweldige me nigte zwarthemden en andere burgers sa mengestroomd, die den duce op ovationeele wijze begroetten als den stichter van het nieuwe imperium. Vele honderdduizenden menschen ston den langs den weg geschaard. Onophoude lijk riep men: „Leve de stichter vim het imperium". Op het kasteel Sforzesco werd de duce verwelkomd door 20.000 balila' s en een groep deelnemers aan de historische bij eenkomst van San Sepolcro. Hier waren eveneens alle civiele en mili taire autoriteiten, benevens de vooraan staande persoonlijkheden der fascistische partij bijeengekomen. Morgen wordt een groote politieke red van den Duce verwacht. L. DEMMENIE Zn. Haarlemmerstraat 169 Telef. 1400 1490 (Ingez. Mcd.) Luxor-Tlieater. Nederlandsche acteurs hebben lot dusverre op filmgebied nog' maar zelden een prestatie van beteekenis geleverd. Enkele meisjes traden gedurende korten tijd in Duitschland eenigermate op den voorgrond en ook van iemand als Louis Borel heeft men tegenwoordig groote verwachtingen hij kreeg zelfs een gunstig contract' voor Hollywood!), doch sterren van de eerste grootte: neen. die kende Ne derland feitelijk niet. Maar nu schijnt daarin dan toch verandering te komen. Gisteravond zagen wij onzen landgenoot Johan Heesters in de Ufa-film „Der Bet- telstudent" en zijn spel werd een open baring! Heesters „maakte" het succes de zer operette-film, Heesters is onafgebroken op het doek, Heesters' figuur imponeert en fascineert en hij is volkomen de ziel van dit oogenschtjnlijk wat dramatische verhaal dat zulk een blij einde heeft.... Een heel vlot gespeelde operette is het, deze „Bettelstudent". De regie leefde zich uit in verrassende vondsten, de fotografie is uitnemend en terwijl aan de gezonde humor een groote plaats werd ingeruimd biedt de rolprent ook muzikaal veel te ge nieten. Men kent dat trouwens van vorige operettes, welke onder regie van Georg Jacoby tot stand zijn gekomen! Johan Heesters speelt den „Bettelstu dent" in een tempo en met een voortva rendheid en routine alsof hij reeds vele jaren in het helle licht der opnamelampen werkzaam is geweest. Hij beweegt zich ge makkelijk, heeft zich ingeleefd in z'n rol en weet tal van „Schlagers" op een zeer prettige en dikwijls gevoelvolle wijze voor te dragen. Heesters wordt uitstekend geassisteerd door Ida Wüst, als de edelvrouwe. die alles op het spel heeft gezet om haar beide knappe dochters een schatrijken echtge noot te bezorgen, door Marika Rökk en Carola Höhn, en door Frits Kampers als de militaire commandant van Krakau, waar deze geschiedenis zich afspeelt. Ja, ook die typeering van Kampers is koste lijk. Zij teekent den met zich zelf inge nomen, doch dommen en brutaien „over ste" ten voeten uit, en geplaatst tegenover de beschaafde figuur van den „Bettelstu dent" brengt dat tallooze belangwekkende scènes, welke tegader aan deze film zulk een interessant en levendig aanzien geven! In de tweede hoofdfilm „Het paradijs der vrouwen" verschijnen Dick Powel, Ruby Keeler en de altijd vermakelijke Herbert Hughes ten tooneele, terwijl in het btjprogramma o.m. een goed geslaagde teekenfilm te genieten valt. Voetbal-lief hebbers kunnen bovendien Bakhuys aan het werk zien in de film-reportage van den te Rotterdam gespeelden oefenwedstrijd van het Nederlandsch elftal tegen een En- gelsche beroepsploeg. Casino-Theater. Het is een hekend feit, dat een film, waarin Richard Tal madge de hoofdrol speelt, steeds een groot succes weet te behalen. We hebben reeds vele films van Talmadge, die waarlijk niet ten onrechte het grootste springwonder Van Amerika genoemd wordt, gezien en al zijn. films bevatten een bijkans onbe- grfrisde hoeveelheid gezonde sensatie, die oen toeschouwer in opwinding brengt en hem de gebeurtenissen als het ware doet medebeleven. Zóó is het ook weer in „In duizend gevaren". Talmadge is hier de jeugdige piloot Hal Foster, die een vlieg tuig-ingenieur op het allerlaatste oogen blik waarschuwt voor de practijken van Cardigan, een agent van een buitenland sche fabriek. Deze wil namelijk de nieuw ste uitvinding op vliegtuig-gebied koopen, doch krijgt daartoe door toedoen van Hal niet de gelegenheid. Cardigan stelt zich nu in verbinding met een troep Chineesche gangsters en gezamenlijk overmeesteren ze Hal en nemen hem gevangen. Doch Hal weet te ontsnappen en nu begint de strijd op leven en dood pas goed, want de vlieg machine met blauwdrukken is gestolen. Het gevechtsterrein wordt, zooals begrijpe lijk is, naar de lucht verplaatst en Hal slaagt er na vele gevechten natuurlijk in als overwinnaar uit het strijdperk te voor schijn te treden en tot belooning krijgt hij daarbij bovendien de dochter van den vliegtuigconstructeur. Voor de pauze houdt Noah Beery Jr. met zijn wonderpaard „Rex" ons aangenaam bozig in „De gekleurde woestijn". De lief hebbers van sensatie zullen deze week hun hart kunnen ophalen. Trianon-Theater. Een, speciaal in ons land, overbekend boek als „Merijntje Gij- zen's Jeugd" te verfilmen, is natuurlijk ten waagstuk. Een ieder heeft over typen en visie op de handeling zoo zijn eigen Ideeën en men kan van een regisseur niet vergen, dat hij te dien opzichte, eiken toe schouwer bevredigt. Men gaat speciaal naar een Hoilandsche film steeds met de grootste verwachtingen kijken en r'at is misschien niet goed. Want dientengevolge stelt ge dikwijls te hooge eischen. v -i: rn de Hoilandsche filmin dustrie in hel huidige stadium, nog niet kkn voldoen. Legt ge echter niet den zwaavslen maatstaf aan. dan is er stellig véél te genieten: een menigmaal aardig getroffen Brabantsche sfeer, ten zeerste verhoogd door de artistieke fotografie van Akos Farkas, die zijn sporen op dit gebied ruimschoots verdiend heeft. Voorts een op merkelijk goede, zelfs in meerdere scène's sterke creatie van Piet Bron als „De Kruik", wiens ruige kop soms aan een Wallace Beery doet denken en loffelijk tegenspel van Mimi Boesnach als Janekee, die eveneens voor 't eerst op het witte doek haar talent ontplooit. Moge de opeenvolging der beelden te fragmentarisch zijn, dit neemt niet weg, dat zij op zichzelf prijzenswaardige kwali teiten bezitten, vooral daar, waar zij niet te donker zijn. gehouden. Marcel Krols als de kleine Merijntje, heeft tal van goede momenten, speciaal in samenwerking met Piet Bron en den Pastoor, welke rol met gevoel door den auteur De Jong wordt uitgebeeld. Méér nog echter is ons opgevallen het natuur lijke spel van Frieda Gonnlssen (Bloze- kriekske), wier expressief gezichtje en gui tige houding sterk boeit. De climax wordt bereikt tijdens de moordepisode: de Kruik, de goede vriend van Merijtnje, neemt wraak op Janekee en den grensjager en wordt den volgenden morgen onbewust door zijn makkertje, die het mes, waarmee de vreeselijke daad ge schiedde. als het zijne herkent, verraden. Daar is het Piet Bron, die de aandacht geen moment doet verslappen, terwijl ook alle andere acteurs zich bij zijn hoog in gesteld niveau weten aan te passen. Er ls natuurlijk véél in dit bekend ver haal, dat bij het publiek levendige en tot dank stemmende herinneringen aan het boek oproept, er is ook het een en ander, dat eigenlijk bijzaak is, maar uit cineas tisch oogpunt de moeite loonde, het ster ker naar voren te brengen. Zoo is „Me rijntje" een film geworden, waaruit on danks tekortkomingen, een ernstig streven naar het bereiken van juiste waarden merkbaar is. Speciaal willen wij nog rcle- veeren scène's als de mis in de kerk, het tragische verraad van Merijntje, het ge sprek tusschen Merijntje en den Pastoor, het carnavalsfeest in het dorp en Merijn- tje's lange en zielige tocht naar Breda, waar hij tenslotte voor de dikke gevange nismuur huilend ineenzakt en klagend uit roept „Kruik", „Kruik". Tenslotte: wij konden niet beoordeelen in hoeverre de minder duidelijke verstaan baarheid der dialogen gevolg was van een niet voldoende geslaagde geluidsopname of van gebreken aan het filmapparaat. Het Nieuwe Roxy-Theater - Een uitste kende en van liet begin tot het einde boeiende duikbootfiim ls „Helden der Zee", welke knap gemaakte rolprent het leven aan boord van dit moderne strijdmiddel in alle details, zonder overdrijving of valsch sentiment, in beeld brengt. Dan begrijpt men eerst goed. hoe dicht het leven van deze moedige helden, die een duikboot in oorlogstijd bevolken, aan den dood grenst, want het aantal gevaren, waaraan ze bloot staan, zoowel van buiten als inwendig in de afgesloten ruimte, ls schier ontelbaar. De duikboot-oorlog wordt ons in al zijn hardheid, met verwoede gevechten, torpe do's en andere oorlogsmiddelen voor oogen gezet en zulks op een hoogst interessante wijze. En door deze spannende opnamen heen is een pakkend verhaal gevlochten met groote rollen van Madge Evans en Robert Montgomery, waarin de ernst en humor elkander beurtelings afwisselen, doch bovenal is het toch het bestaan op een duikboot, dat door zijn actualiteit onze belangstelling in hooge mate verdient. De tweede hoofdfilm „Dollarprinsessen" ls een Amerikaansche filmcomedie, welke men met veel genoegen aanschouwen zal. Het gansche verhaal draait om Daisy Appleby, die het rijkste meisje der wereld heet te zijn, doch in werkelijkheid een reclame-object voor de crème van de firma Appleby is. Deze Daisy waagt het, om een armen journalist te trouwen, hetgeen de firma voor groote moeilijkheden brengt vanwege de reclame-campagne. Deze be zwaren worden met een charmanten zwier uit den weg geruimd in een geestige, vlotte dialoog en het geheele geval volgt ge met onverdeelde aandacht. Bette Davis en George Brent spelen deze lichte comedie met humor en raak getypeerd, zoodat we „Dollarprinsessen" een perfecte film mogen noemen. Dit programma, dat slechts tot en met morgen vertoond wordt, zal ongetwijfeld een groote en verdiende belangstelling trekken. Lido-theater, - Op vrijwel alle plaatsen, welke bij uitstek geschikt zijn om een be paalde sfeer tot uitdrukking te brengen, hebben we Charlie Chan, de schepping van Earl Derr Biggers, zijn speurderswerk zien verrichten, doch in de entourage van het circus, neen, dat was één van de weinige plaatsen, waar we hem nog niet aan het v/erk hadden gezien. Hoe geheimzinnig die circussfeer op zichzelf ook moge zijn, voor Charlie Chan is dit geen beletsel, om zijn opsporingswerk weer met succes tc be kronen. Het begin van „Charlie Chan in het circus" teekent reeds direct op artis tieke wijze het leven in het circus, terwijl Charlie met zijn veertien kindertjes de voorstelling komt bijwonen. Op het oogen blik. waarop de lenige lichamen aan de trapeze zich door de circustent slingeren en een ieder daarop zijn aandacht gericht heeft, blijkt de circusdirecteur Kinney vermoord te zijn. Het onderzoek wijst uit dat hij geworgd is door een groote aap, die losgelaten is uit zijn kooi. Maar wie was behalve dan de oppasser, in het bezit van een sleutel van de kooi? Was het de ont slagen stalknecht, óf zijn mededirecteur óf de garderobejuffrouw óf misschien de schrijver van de anonieme dreigbrieven! Met wiskundige zekerheid weet Wamer Oland mett zijn Oostersche wijsheid de zaak te ontsluieren, maar het is hem dit maal al heel moeilijk gemaakt door de verrassende, onverwachte wendingen welke het verhaal neemt. Want dit is één van de spannendste detective-films, die we ooit gezien hebben en van Charlie Chan zeker de allerbeste, waarbij de oplossing tot op den laatsten meter is verborgen gehou den en zelfs voor een geroutineerden speur der uiterst verrassend. In de regie van Harry Lachmann zijn prachtige momenten aan te wijzen. De hoofdfilm na de pauze draagt de korte, maar veelbeteekenende titel ..Men schenjacht". Een groot deel van het succes van deze rolprent komt toe aan Rtn Tin Tin Jr., den fenomenalen hond, die door zijn verbluffende prestaties en bravour- stukjes het publiek herhaaldelijk in extase brengt. Bovendien bevat de film twee voortreffelijke rollen van Jackie Cooper en Joseph Calleia. van wie de laatste een onbekende was, doch door deze creatie heeft hij zich zonder slag 01 stoot op het eerste plan geplaatst. Freddie is met zijn hond van huis weggeloopen cn rijdt onderweg met een vrachtauto mee Door een roofoverval zit hij plotseling te midden van een bende gangsters, die hein gevangen houden uit angst voor verraad Joe, de leider, krijgt oneenigheid met zun kornuiten en trekt er met den knaap tus schen uit; in de ontoegankelijke bosschen wordt een hechte vriendschap geboren Ondertusschen heeft Freddie's vader een belooning voor het terugvinden van zijn zoon uitgeloofd en thans begint een fenc strijd om Joe en den knaap tusschen de politie eenerzijds en de gangsters ander zijds. In een prachtige reeks spannende opnamen, waarin een sterke climax va» waar te nemen, vindt de vader tenslotte zijn kind terug, terwijl de vriendschap van Joe en Freddie onverwoestbaar blijkt. Wal Rin Tin Tin in deze opnamen laat zien grenst aan het wonderbaarlijke en velen zullen dezen prachtigen hond in schenjacht", in welke film en dit 1 wel een vermeldenswaardig feit allee mannen spelen, aan het werk willen zien In het journaal o.m. eenige opnamen va den verkiezingsstrijd in Amerika tusS5ff.. Landon en Roosevelt, welke juist nu uite mate actueel zijn.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2