Vreeselijke ontploffing te Schiedam 7iie Jaargang ZATERDAG 31 OCTOBER 1936 No. 23498 en Grieksch tankschip in vlammen Het nationale huweli j ksgeschenk EERSTE NEDERLANDSCHE n.v. Im. NOOMEN HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Verkeersovertredingen in beeld DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN .cht dooden en vele gewonden ,n nog meerdere personen zijn aan boord. Zendt Uwe giften Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Telefoon 302 STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: JD cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.33 per week .^TTr..?. f.0.19 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 pet 3 mnd.) Een zeer ernstige ramp heeft van morgen plaats gevonden op dc werf Wilton-Feijenoord te Schiedam, waar door meerdere slachtoffers te betreu ren zijn, hoewel het juiste aantal nog niet te schatten valt Kort na elkaar vonden twee ontplof fingen plaats op het Grieksche tank schip „Petrarkis Nomikos". metende 70£O ton, dat voor een vierjaarlijksch onderzoek naar Schiedam gekomen vis. Dit schip is in 1914 gebouwd en is eigendom van de reederij Petros M. Nomikos Ltd. te Piraeus. Het was 21 Oct. van Le Havre gekomen Er waren vermoedelijk ongeveer 20 arbeiders en een viertal leden der bemanning aan boord. Het juiste aantal kent men echter niet. De cerete ontploffing. De eerste ontploffing vond plaats om- eeks 10 minuten voor tien. Zli geschiedde een oliebunker. Tengevolge hiervan is de ven dezen bunker gelegen ketel door liet van het schip geslagen Onmiddellijk ma brak brand aan boord uit. Tot ver den omtrek werd de ontploffing gehoord van alle kanten stroomden de Inwoners n Schiedam en vooral zli. die bloedver- nten hebben die in het bedrijf van Wil- n-Feijenoord werkzaam zlln. naar den 2anz van de werf. Voor de hekken van werf stonden spoedig na het bekend orden van de ontploffing duizenden men- 'iien. onder wie velen die zich angstig af- 2en wat er met vaders, zoons of broe rs zou ziin gebeurd Ook op de werf zelf ontstond direct na ontploffing een groote consternatie, ïiddellijk toen bekend werd, wat er ge- urd was, werd het geheele personeel der I gerequireerd om zooveel mogelijk hulp verleenen. De brandweren van Schiedam en van "tterdam rukten eveneens direct na het rste alarm met groot materiaal uit en "k de drijvende stoomspuit van de Rot- rdamsche brandweer werd onmiddellijk lar de werf gedirigeerd. Intusschen waren de geneeskundige 'ensten van de gemeenten Schiedam en "tterdam gealarmeerd en werd veel mate- »al naar de werf gezonden. Van den Rot- "rdamschen geneeskundigen dienst gingen >r wagens naar Schiedam, terwijl te "hledam zelf de hulp werd ingeroepen an alle dokters en verplegend personeel, oor zoover beschikbaar. Onmiddellijk was men op de werf begon- ~n met hulp te verleenen aan de arbei- rs. die op het brandende stoomschip in verkeerden. Weer een ontploffing. Tien minuten na de eerste volgde intus sen een tweede ontploffing, welke nog mstiger scheen dan de eerste. Dikke zwarte rookwolken stegen uit het Sip op en verspreidden boven de werf en ingeving een verstikkende rook. .De brandweren van Schiedam en Rotter- stonden tegenover de vuurzee aan erd vrijwel machteloos. Verschillende leden der brandweer wer- "n bovendien gewond, onder wie een tandmeester van de Schiedamsche brand eer. de heer J. van der Plas. Deze kreeg het blusschingswerk een ernstige wonde 's het achterhoofd. Het schip één brandende fakkel Dit het als een fakkel brandende S(Sip (de brandende olie scheen zich over het geheele schip te hebben vér- spreïd) wist men tegen half elf vijf tien menschcn naar den wal te bren gen, Drie van hen waren overleden. De anderen waren allen bewusteloos en °^®rdekt met ernstige brandwonden. 2ij werden naar de Ziekenhuizen over bracht. De hulpcolonne van de werf Wilton en de Roode Kruis transportcolonne ver leenden dc eerste hulp. De brandweer moet vluchten Tegen elf uur vreesde men een der de ontploffing en in verband daar mede kon de brandweer niet aan boord blijven. Bovendien werd bevel gegeven de machinefabriek van Wilton-Fcyenoord welke dicht bij het water staat, te ontruimen. Het is niet bekend hoeveel personen zich toen nog precies aan boord van het bran dende stoomschip bevonden. Het zijn le den van de bemanning en arbeiders van Wilton Feyenoord, die bij het plaats heb- ben van de ontploffing aan boord waren, doch ook waarschijnlijk nog brandweer lieden en ander personeel van Wilton, die te hulp waren gesneld. Wat het lot van al deze personen is, kan nog niet worden na gegaan Na elf uur werd aan boord van de ..Petrarkis Nomikos" geen mensch meer toegelaten in verband met het gevaar van verdere ontploffingen. Zes dooden geborgen. Door de ramp zijn, voor zoover thans bekend, gedood twee Grieken, namelijk de donkeyman en een vierde machinist. Verder een arbeider van de werf, dan de hoofdagent van politie Hoek, uit Schiedam, de heer Nieuwenhuis, die deel uitmaakte van een der hulpcolon nes en een zesde slachtoffer, van wien de identiteit nog niet is vastgesteld. Vele gewonden zijn verder naar het ziekenhuis gebracht. Het schip aan z'n lot overgelaten. De toestand op de werf bleef zich tot de middaguren voortdurend ernstiger ontwik kelen. In verband met het groote gevaar voor nieuwe ontploffingen en ook genood zaakt door de groote hitte, die het bran dende schip uitstraalde, moesten de brand weer en de hulpcolonnes zich tot op onge veer 150 meter afstand van het brandende schip terugtrekken. Het schip werd thans voorloopig aan zijn lot overgelaten. De brand woedde in alle felheid voort. Om half twaalf heeft het geheele perso neel van Wilton, zoowel de arbeiders als het kantoorpersoneel, voor zoover zij geen deel uitmaken van de hulpcolonnes, bevel ge kregen de werf te ontruimen. Voortdurend stroomden nieuwsgierigen in de richting van de werf. In verband hiermede heeft de politie uitgebreide maat regelen genomen waarbij assistentie werd verleend door padvinders. Het publiek werd teruggedrongen aan de eene zijde tot den hoek van de Burg. Knappertlaan, en aan de andere zijde tot de vijf sluizen. Dit was aan beide zijden tot op ongeveer 200 meter afstand van den ingang van de werf. Het voetgangersverkeer over den Vlaar- dingerdijk tusschen Schiedam en Vlaardin- gen was voor een groot gedeelte gestremd. Het rij verkeer werd gaande gehouden on der toezicht en leiding der politie. „Petrarkis Nomikos" dateert van 1906 Het s.s. „Petrarkis Nomikos" is het oude Duitsche, in 1906 te Flensburg gebouwde s.s. „Hagen", hetwelk een laadvermogen heeft van ruim 7.000 ton. Het schip is een z.g. oliestoker. De schoone gedachte, aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bemhard, ter gelegenheid van hun a.s. huwelijk een geschenk namens het geheele Nederland- sche volk aan te bieden, blijkt allerwege in goede aarde te zijn gevallen. Men weet, dat dit ge schenk een jacht voor het bevaren der binnenwateren zal zijn en men verheugt zich bij voorbaat reeds, het jonge Vorstelijk paar daarin te mogen begroetenl Reeds kwamen meerdere giften spontaan binnen en wij vertrou wen, dat onze lezers, die aan den oproep nog geen gehoor gaven, ten spoedigste hun bijdragen aan ons Bureau zullen afgeven of op ons Gironummer 5 7 0 5 5 zullen storten. Het resultaat dezer inzameling moge zoodanig zijn, dat Leiden en omgeving een eere-plaats inneme op de lijst, die het totaal der ont vangsten voor dit hooge doel zal aangeven. Het Oranjehuis en de Sleutelstad zijn nauw met elkander verbon den: moge een ieder van zijn dank voor dit eervolle feit getuige nis afleggen! De polis is de kostwinner als Vader er niet meer is. Het betalen van een premie voor Uw levensverzekering is boven dien sparen, niet aitgeven. Wij hebben ook voor U een pas send tarief. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Na 6 uur 2479. 1448 (Ingez. Med.) Belangstelling van autoriteiten. Een groot aantal autoriteiten uit Schie dam en Rotterdam heeft zich naar de werf begeven. Onder hen merkten wij op den burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. L. J van Haaren, den subst.-officier van justitie, mr. Reumer, en leden van het parket uit Rotterdam. Twee schepen van de Rotterdamsche Lloyd, die in de buurt van het brandende schip lagen, zijn verhaald. Een nader bericht zegt dat er reeds 8 dooden zijn. (Men zie voor nadere berichten pagina 3 van het le Blad). JUBILEUMVIERING „ENGROS". Bij de N.Z.H.T.M. In de tot de laatste plaats bezette Stads- zaal had gisteravond de gebruikelijke jaar- ilijksche huldiging plaats van degenen, die in het afgeloopen jaar in liet district Lei- den van de Noord - Zuid-Hollandsche Tram weg Maatschappij hun zilveren of nóg edeler jubileum vierden. Ditmaal waren het er niet minder dan vijftien, zoodat met recht van een jubi leumviering „engros" kan worden gespro- ken. Nadat een strijkje de goede stemming, welke deze avonden altijd kenmerkt, had opgewekt, kwamen de jubilarissen met hun echtgenooten op de feestelijke klan ken van Vlessing's jubileummarsch de zaal binnen, waarbij allen zich van hun plaat sen verhieven. De gezamenlijke N.Z.H.-muziekcorpsen, onder de beproefde leiding van den heer Reinier van 't Hoff, die onlangs zelf tot de jubilarissen behoorde, brachten vervol gens nog een wals en een potpourri ten gehoore, waarna de voorzitter der feest commissie, de heer R. van Breda, een kort welkomstwoord sprak, in het bijzonder tot den directeur, ir. W. J. Burgersdijk. den secretaris der directie, mr. Immink, de jubilarissen en tot de vertegenwoordigers der vakorganisaties. Na nog een enkel woord ten gunste van het jubileumfonds te hebben gesproken, besloot spr. met allen een plezierigen avond toe te wenschen. Vervolgens hield de voorzitter van dat fonds, de heer J. van IJsendijk een toe spraak, waarin hij allereerst het overlij den memoreerde van den algemeen be minden chef van exploitatie, wijlen ir. W. J. Modderman. Hij was, aldus spr., een strikt rechtvaardig chef en een hulpvaar dig mensch, die altijd bereid was zijn ondergeschikten mét raad en daad terzijde te staan, ook in hun particuliere leven. In de kringen van het Jubileumfonds, dat hij zulk een warm hart toedroeg, zal zijn naam nog vele jaren in dankbare herinne ring blijven voortleven. Hij ruste in vrede! De stampvolle zaal hoorde deze woorden onder diepe stilte staande aan. Vervolgens bracht spr. dank aan de directie voor de medewerking welke van deze zijde bij de voorbereiding en uitvoe ring dezer feestavonden was ondervonden, terwijl hij een woord van hulde sprak tot het driemanschap Hameter, Jonker, Botte lier, dat er in slaagde in de laatste maan den niet minder dan vijftig nieuwe leden voor het fonds te werven. Spr. hoopte, dat ook de laatste twijfelaars dit voorbeeld spoedig zullen volgen. Sedert de inwerkingtreding van het fonds in Januari 1929 tot December j.l. werd aan cadeaux aan jubilarissen en bloem stukken voor de echtgenooten uitgegeven tot een bedrag van f. 7000, terwijl ongeveer het dubbele werd bijeengebracht. En dat door een wekelijksche storting van slechts enkele centen! Tot besluit van het officieele gedeelte hield de directeur, ir. W. J. Burgersdijk nog een geestig toespraakje tot de jubilarissen en daarna was het woord aap. opzep Qud.- stadgenoot Wiljy Derby, die piet zijn grap pen en levensliedjes in een ommezien het gewenschte contact tusschen zaal en podium had tot stand gebracht. Leiden genoot de primeur van een dier liedjes ..In de Jordaan" en het spreekt dus wel vanzelf dat zoowel de dames als de heeren zich beijverden om het refreintje zoo goed en vooral zoo luid mogelijk mee te zingen! Daarna vertoonde mr. Abdul inderdaad bewonderenswaardige equilibristische toe ren, terwijl Aiida Corelii ook eenige liedjes zong en daarmede ook vele handen op elkaar kreeg. Na de pauze volgde achtereenvolgens het optreden van den goochelaar prof. Ali-ben- liibi, de Corelli's als antipodisten, die zich op hun handen even gemakkelijk voort bewogen als een normaal mensch op z'n voeten en tenslotte neg eens de populaire Willy Derby. Als extra-nummer zongen de Poeldijkers hun druiveniiedjes, waarbij eenige aan N.Z.H.-ers verwante dames vocalen steun verleenden. Een bal onder leiding van den heer W F. ven Wijk besloot dezen als steeds zeer gezell.'gen avond. BINNENLAND. In den familie- en vriendenkring van Prins Bemhard (3e Blad). Koninklijke waardeering voor het reddings werk bij de jongste stormen (Binnen land, 3e Blad). Kolonel Alting v. Geusau over noodzakelijke herziening der dienstplichtwet (Bin nenland, 3e Blad). Arbeidscontract in de bouwvakken met één jaar verlengd (Binnenland, 3e Blad). Ons Parlementair Overzicht (3e Blad). De nieuwe Waterwag 70 jaar (Binnenland, 3e Blad). Provinciale begrooting 1937 voor Zuid-Hol land; versnelde uitvoering van het we genplan (2e Blad). Vreeselijkc ontploffing aan boord van een Grieksch stoomschip te Schiedam: meerdere dooden, doch het aantal is nog niet bekend (le Blad). NED. HERV. GEM. Verkiezing ouderlingen en diakenen. Tot ouderling der Ned. Herv. Gem. zijn herkozen de heeren G. Seydell, J. J. van Biemen, A. Boehmer, G- Lekkerkerker en Ph. J. de Leeuw en gekozen in de vaca- ture-Elkerbout de heer C. A. P. Minder- lioud Als diaken werden herkozen de hee ren W. Keereweer, B. van Kleeff, G. F. E. Kiers, L N. den Older, Th. v. d. Burgh en II. J van Haarlem, terwijl in de vacature Ph. van Hoven de heer J. Bleyie gekozen is. BUITENLAND. Voortzetting der diplomatieke besprekingen (Buitenland, le Blad). Onbloedige staatsgreep in Irak (Buitenland le Blad) China richt drie protesten tot Japan (Bui tenland, le Blad). De versterking der Fransche Noord-grens (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 12 117.39 aan de rijksontvangers .afgedragen, benevens f. 1752.09 aan den gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er od gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig moeeliik na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden in geschreven OPROEP. Degene, die Donderdagavond i.l olm. Geslaagd: voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid mei. H A. Hoogendiiu (Viaardingen)voor het doctoraal examen Nederlandsche letteren de heer J Slikboer (Rotterdaml; voor het doctoraal examen Geschiedenis de heer P. J. Smink (Oegst- 10 3/4 uur aan de politiepost aan de Steen geest): voor het propaedeutisch examen straat heeft medegedeeld, dat een man, die theologie de heer J. H, Lind (Alkmaar) en onder den invloed van drank verkeerde, met voor het candidaatsexamen theologie de een auto wilde wegriiden wordt verzocht heeren D. J. Burgersdijk 's Gravenhaeezich bekend te maken aan den Commis- en Ph. M. Becht (Arnhem). saris van Politie. Wielrijders mogen een stilstaande file alleen aan de rechterzijde passeeren om zich daarna zooveel mogelijk op de rechter- weghelft aan den kop van den stoet op te stellen. Dat is een van de verkeersregels, waartegen veelvuldig wordt gezondigd: het bovenstaande plaatje toont drie overtre ders tegelijkertijd en dat nog wel onder het oog van den Hermandad! De oorzaak van die herhaalde overtredingen moet wellicht gezocht worden in de schijnbaar geringe lo gica, weke er in sommige gevallen aan ten grondslag ligt. Immers een wielrijder, die linksaf m- t slaan is niettemin genood zaakt de file rechts voorbij te rijden en kan dqn vaa): zijn weg niet vervolgen, voqjd^ii al het verkeer, dat rechtyit o® rechtsaf gaat. is gepwwerd. Maar het zou weinig minder dan e«!n chaos worden, wanneer iedere fietser zelf maar zou mogen uitmaken op wélke plaats hij zich wenschte op te stellen Bovendien zou, wanneer er veel wielrijders ter linkerzijde plaats namen, al heel spoedig het verkeer van de tegenovergestelde zijde gevaar loo- pen te worden belemmerd. Zooals in alle onderdeden onzer samenleving behoort er ook op verkeersgebied orde en regel te zijn. Met dat oogmerk zijn de verkeersregels in het leven geroepen. Wie zich daaraan niet stoort, brengt het leven van zichzelf en van anderen in gevaar en begaat dus een ernsUge overtreding tegen de gemeenschapL

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1