LEESBIBLIOTHEEK LÊID5CH öerde BEsd In den familie- en vriendenkring van Prins Bernhard fotemn 31 October BINNENLAND Herinneringen uit zijn gymnasium- en studententijd LOMBOKSTRAAT 22 SPREEKCEL LUCHTVAART Koninklijke waardeering. Voor het reddingswerk tijdens de jongste stormen. De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding maatschappij heeft een telegram ontvan gen van den volgenden inhoud: Hare Majesteit de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Zijne Hoogheid Prins Bernhard hebben met veel waar deering kennis genomen van de ver schillende moedige reddingspogingen tijdens den jongsten storm volbracht door de bemanningen der reddingboo- ten „Brandaris", „Insulinde", ,.Den Tex" en „Neeltje Jacoba" en wcnschen haar geluk met het daarbij behaalde succes. Het bureau Wijsmuller te IJmuiden heeft eveneens een telegram van de vorstelijke personen ontvangen, waarin waardeering wordt uitgesproken voor de bemanning van de „Nestor" voor haar prestaties tijdens den jongsten storm. De nieuwe verkeersregels. Arbeidscontract in het bouwvak. Met 1 jaar verlengd. Aanbod arbeidskrachten buitengewoon groot. In verband met het eindigen der lande lijke collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven (burgerlijke en utiliteits bouw). per einde Februari 1937. hebben de arbeidersorganisaties zich voor den opzeg datum van 1 November gewend tot de werkgevers. Zij hebben hun voorgesteld de collectieve arbeidersovereenkomst met een jaar te verlengen met opneming van een clausule, dat tusschentijds loonsverhooging zou ge schieden bij stijging der kosten van levens onderhoud. De werkgevers hebben zich op het standpunt gesteld, dat zij. gezien de ervaringen in het buitenland, na de in an dere landen plaats gevonden hebbende de valuatie en gelet op de maatregelen van de regeering tegen prijsstijging, alsmede het feit dat deze de prijzen der eerste levensbehoeften tamelijk in de hand heeft door de gevolgde landbouwpolitiek, niet een buitengewone stijging der kosten van le vensonderhoud verwachten. Bovendien gaan de voordeelen van de gewijzigde geldspolitiek voor Nederland te loor, indien men lichtvaardig de loonen gaat verhoogen en de prijsstijging in de hand werkt doordat er geen weerstand is, omdat deze toch immers weer door een loonsverhooging wordt gevolgd. Ten slotte is het aanbod der arbeidskrachten in het bouwbedrijf nog steeds buitengewoon groot, ten gevolge van de malaise, en door dat nog altijd veel werk door de overheid aan de markt wordt onttrokken door uit voering in eigen beheer of in werkverschaf fing. De patroonsorganisaties hebben zich na deze overwegingen, behoudens goedkeuring harer leden, bereid verklaard het collectief contract ongewijzigd te verlengen, zonder de mogelijkheid erin op te nemen dat het loon zal worden verhoogd. De arbeiders honden hebben zich ten slotte hiermede vereenigd. daar zij het vertrouwen uit spreken, dat de werkgevers bij sterk gewij zigde omstandigheden wel toegankelijk zul len zijn voor nader overleg. Aldus is practisch komen vast te staan, dat de arbeidsovereenkomst ongewijzigd voor een jaar zal worden verlengd. GROOTE VLUCHT VAN K. L. M. Onderhandelingen over een lange vlucht met een Douglas. Naar wij vernemen is bij de KLM. een lange en groote vlucht in studie, waarvoor van buitenlandsche zijde een aanvraag Is binnengekomen. Het ligt zeer waarschijn lijk in de bedoeling van den buitenlander om met een Douglas een soortgelijke vlucht te ondernemen als indertijd wijlen Van Lear Biack. Omtrent den aard van deze vlucht kon men ons bij de K.L.M. nog geen bijzondere mededeelingen verstrekken. Men is het plan aan het uitwerken en in het huidige stadium stelt men er prijs op nog geen verdere details te publiceeren. Het spreekt vanzelf, dat er groote moeilijkheden ver honden zijn aan 'n lange en groote vlucht, waarvoor men eenigen tijd een der Doug- machines kwijt is. Bovendien zullen een der meest bekende piloten, een mecanicien en een marconist voor zulk een vlucht aan den dienst moeten worden ontrokken. In dertijd hebben de heeren Geysendorffer en Scholte in dienst van wijlen Van Lear Black groote vluchten gemaakt. Het is dui delijk, dat de K.L.M. ook thans geen detail onuitgewerkt wil laten om bij een even tueel doorgaan van de vlucht het volle suc ces van de opdracht te kunnen oogsten. Omtrent lengte en duur wilde men zich nog niet uitlaten, omdat de opdrachtgever eerst volledig ingelicht diende te worden. H.M. DE KONINGIN NAAR DEN HAAG. H.M. de Koningin is voornemens, na af loop van den tocht met Hl'. Ms. ,,De Ruy- ter". op Woensdag 4 November, van Den Helder naar de Residentie te vertrekken en enkele dagen in het paleis aan het Noordeinde te blijven vertoeven. UITKEERINGEN AAN MOBILISATIE SLACHTOFFERS. De heer K. ter Laan c.s.. heeft een voor stel van wet ingediend houdende een nieu we regeling inzake het verleenen van gel delijke uitkeeringen aan de mobilisatie slachtoffers. De A. N. W. B. schrijft ons: Wij herinneren voor de goede orde nog even aan de meest belangrijke nieuwe ver keersregels, welke morgen van kracht worden 1. Tusschen 'n half uur na zonsonder gang en 10 uur des avonds heeft men voor signaal geven de keus tusschen den hoorn en het knipperen met de koplampen; van 10 uur tot uur voor zonsopgang zijn geluidsseinen verboden (tenzij bij uiterste noodzaak en mits men gelijktijdig vaart vermindert) 2. Rechts langs verkeersleiders, tenzij deze van zuilen met groen licht zijn voor zien. 3. Zooveel mogelijk rechts houden; nim mer gas geven bij ingehaald worden. 4. Trams mogen links ingehaald worden, indien de weg rechts naast de tram niet breed genoeg is. 5. Strenge voorschriften voor het stil staan. 6. Bij stilstaan des avonds moeten de stadslichten branden, tenzij de wagen niet verder dan 30 m. van een brandende lan taarn staat. 7. Verblindend licht is verboden bij het rijden door verlichte bebouwde kommen en bij het tegemoetkomen van andere weg gebruikers van het moment af. dat deze zich in de gerichte stralenbundels der kop lampen bevinden. 8. Naast den chauffeur mogen slechts dan 2 personen zitten, indien voor den be stuurder 60 cm. en voor eiken passagier 40 cm. bankbreedte beschikbaar is (kinderen tot 12 jaar; 30 cm.). NB. Zoodra de vereischte borden ge plaatst zijn, worden bepaalde wegen tot voorrangsweg gepromoveerd. CHRISTELIJK NATIONAAL VAKVERBOD. Zeventig jaren Nieuwe Waterweg. Herdenking te Rotterdam. Rede van den minister van Waterstaat. Ernstig bezwaar tegen de voorgenomen wijziging van de Ongevallenwet 1921. Dezer dagen kwam het algemeen bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond bijeen ter bespreking van verschillende aangele genheden. De voorgenomen wijziging van de rechts positieregeling van de bezoldigde bestuur ders werd voorloopig met het oog op de gewijzigde monetaire politiek der regeering teruggenomen. Aan de hoofdbesturen zal worden geadviseerd de verlagingen, die voor de jaren 1935 en 1936 getroffen zijn, ook voor 1937 toe te passen. Een voorstel van de commissie voor samenwerking om te komen tot een stich ting tot uitzending van leden (hun vrouwen en/of kinderen) die herstel of rust behoe ven, werd aangenomen. Het bedrag, benoo- digd voor het stichtingskapitaal werd vastgesteld. Na een inleiding van den voorzitter van het Verbond, den heer A. Stapelkamp, over het bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakte ontwerp van wet tot wij ziging van de Ongevallenwet 1921, enz,, sprak de vergadering zich uit over dit ont werp van wet. Algemeen was men van ooTdeel. dat dit ontwerp van wet niet ln het belang is van de verzekerde arbeiders en de uitvoering van de Ongevallenwet 1921- DE KOSTEN VAN DE DEFENSIE BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. Vandaag heeft de herdenking plaats van het feit. dat vóór 70 jaren door Z.K.H den Prins van Oranje de eerste spade in den Hoek van Holland werd gestoken voor het graven van den Nieuwen Waterweg, waar toe de stichting Havenbelangen in overleg met burgemeester en wethouders van Rot terdam en met het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam -het initiatief had genomen. Hedenmorgen heeft een groot aantal genoodigden zich te Hoek van Holland aan boord begeven van het ss. „Batavier II". Onder hen bevonden zich de minister van waterstaat, jhr. O. C. A. van Lidth de Jeude, de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. dr. mr. van Kamebeek en vele anderen. Toen het geheele gezelschap dat uit ongeveer honderd personen bestond, aan boord was, stoomde de „Batavier" naar Rotterdam op. Den genoodigden werd aan boord een koffietafel aangeboden. Precies op 12 uur werd door een kanon schot, afgegeven door Hr. Ms. kruiser „De Ruytesr". het juiste moment aangegeven, waarop destijds door den Prins van Oranje de eerste spade in den grond werd gesto ken. Rede van den minister. Direct hierna sprak de minister van waterstaat een herdenkingsrede uit. Uitvoerig behandelde spr. de geschiede nis van de totstandkoming van den Nieu wen Waterweg, zooals deze door ons reeds werd gepubliceerd. Voortgaande zeide de minister Het behoeft nauwelijks vermelding, dat, indien de Waterweg het grootscheepvaart- verkeer niet had mogelijk gemaakt, Rot terdam sinds lang zou zijn verdrongen uit de rijen der wereldhavens, doch anderzijds dient erkend te worden, dat voor ontwik keling van de handelsbeweging tal van andere factoren hun invloed doen gelden. De tegenspoed, die Rotterdam in de laatste jaren ondervond, wordt gedragen met de wetenschap, dat in het zeventig jarig tijdvak, dat achter ons ligt door den Waterweg de wapenen zijn gesmeed, die dienstig zijn om de aanvallen, gericht op haar handel, den tweelingsbroeder van haar scheepvaart, zoo krachtig mogelijk af te weren. Moge de taaie volharding, die de geschie denis van den Rotterdamschen Waterweg kenmerkt, ook de onze zijn en aansporen tot persevereeren, dat ons stseds uit moei lijke omstandigheden gered heeft. Dan zal het schot, dat het sein gaf tot overpeinzing van het verleden, tevens een saluutschot kunnen zijn voor een hoop volle toekomst, voor den bloei van Rotter dam, voor de welvaart van Nederland. Het eskader bestaande uit Hr. Ms. „De Ruyter" twee Z-booten en drie onder zeeërs, stoomde inmiddels achter de „Ba tavier" naar Rotterdam op. Bij aankomst aan de St. Jobskade begaf het gezelschap zich naar het gebouw van den Rotterdamschen Kunstkring, waar een tentoonstelling is ingericht. Met een kort woord heeft de burgemeester van Rotter dam. mr. P. J. Droogleever Foruyn, deze tentoonstelling geopend. Hierna begaf men zich naar het stad huis. waar de voorzitter van de Kamer van Koophandel een korte rede hield. De bijdrage voor 1935 kan naar het oordeel van de Regecring niet achterwege blijven. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 29 Juni 1925, betreffende maatregelen en werken noodig tot voorziening in de be langen van de landsverdediging in ver band met de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, deelt de regeering mede, dat van de aanvankelijk geraamde 20 mil- ltoen gulden thans reeds uitgaven tot een totaal bedrag van ongeveer f 6.042.000 zijn gedaan. Bedoeld bedrag is besteed voor den bouw van een aantal verdedigingswerken nabij het Siuizencomplex op het Kornwerderzand en nahij het siuizencomplex bij Den Oever, alsmede voor de aanschaffing van het door de verdediging van die sluiswerken bcnoo- digde luchtdoel- en zoeklichtmateriaal. De eigenlijke bouw van de verdedigings werken is gereed; de uitgaven die nog ge daan moeten worden zijn in hoofdzaak be stemd voor meubileering, voltooiing van de electrische en zoeklichtinstallaties, als mede voor de verdere aanschaffing van luchtdoelmateriaal c.a„ terwijl voorts nog magazijnen c.a. voor oplegging van het benoodigde genie- en artilleriemateriaal moeten worden gebouwd. Door den rijkswaterstaat moeten ten slotte neg werken worden uitgevoerd, welke verband houden met de voorbereide mili taire inundatiën. Voor een en ander wordt volgens de prijzen die bij de rüim gestelde ramingen hebben gegolden, een bedrag van onge veer f. 5.560.000 gevorderd. Ook rekening houdende met eventueele prijsstijgingen, kan naar het oordeel van de regeering de bijdrage voor het jaar 1935 achterwege blijven. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 2631 October is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM. 600.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrech- r.ungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 9427994937. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het pogenblik omstreeks RM. 1,8 millioen De Sonderkonto-posten waarvoor koersfixee- ring is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer RM. 250.000 mét de begunstigden afgere kend. Het hoogste afgerekende volgorde nummer was 32497. Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen. die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen beloopt op 't oogenblik omstreeks RM. 6,8 millioen. De Treuhaenderkonto- posten. waarvoor koersfixeerlng is ver kregen, zijn hieronder begrepen. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. Algemeene vergadering te Blarjcum In de jeugdherberg Zonnehoeve1 te Blaricum wordt vandaag en morgen de KOOP GEEN DURE NUMMERPLATEN MEER! In de nieuwe Wegenverkeerswet van 13 September 1935. Staatsblad No. 554, welke wet door de beide Kamers der Staten Ge neraal werd aangenomen en waarvan de inwerkingtreding nog wacht op het gereed komen van het nieuwe „Wegenverkeers reglement". wordt bepaald, dat de num- merbewijzen in de toekomst niet meer door de Provinciën zullen worden uitgegeven, doch door een centraal orgaan. Het uitge geven nummer zal alsdan uitsluitend bij een bepaalden wagen behooren en gaat dus bij verkoop aan den nieuwen eigenaar over. Deze regeling werd o.m. noodig ge acht in verband met een ln te stellen keu ring voor motorrijtuigen. Wordt bij keuring het motorrijtuig niet in orde bevonden, dan wordt het nummer- bewijs (wagenbewijs) ingetrokken of in eerste instantie niet afgegeven. Het ligt in het voornemen na het inwer kingtreden der wet met- een zekeren over gangstijd alle thans bestaande nummers door nieuwe te vervangen, weshalve zij automobielbezltters adviseert geen groote ajzemeene laarveraadering van de Vrii- bedragen meer aan fraaie uitvoeringen van zinnig Democratische Jongeren Organisatie nummerplaten te besteden, daar deze toch gehouden slPchts een kort leven is beschoren Hedenmiddag werd deze vevcsdering met I Omtrent den datum van in—m-kingtre- een rede door den voorzitter van het ding der wet staat nog niets vast. Men is hoofdbestuur, den heer D J. A Ge'.uk uit van meening. dat hiermede nog wel min- stens een jaar gemoeid zal zijn. Haarlem, geopend. (Speciale Berichtgeving). Berlijn, 30 Oct. '36. „Algemeen en oprecht was de geest drift over den eenvoud van Prinses Juliana. Er gaat 'n natuurlijke charme van haar uit en wij hebben den indruk gekregen, dat zij met Prins Bernhard Leopold een gelukkige toekomst tege moet gaa/t". Met deze waardeerende woorden werden wij begroet in de ge zellige hall van Slot Buckow in de Mark Brandenburg, waar Prinses Juliana en Prins Bernhard op de te rugreis naar Nederland bij de familie zu Dohna het noenmaal hebben ge bruikt. Burggravin Elly zu Dohna houdt hier met haar beide zoons, graaf Fabiaan en graaf Adalbert, in de zomermaanden en tijdens de jacht verblijf, om 's winters haar huis ln de Standartenstrasse te Berlijn te bewonen. Als vriend des huizes is Prins Bernhard bij deze familie jaren achtereen in- en uitgegaan. Tezamen met graaf Fabiaan bezocht hij het bekende Arndt- gymnaslum te rlijn-Dahlem en een be langrijk deel va7. zijn studententijd heeft hij eveneens in dit gastvrije huis doorge bracht. De Vrouw des Huizes werd door den Prins met het vertrouwelijke „Mutt- chen" aangesproken en het ligt dus voor de hand. dat het déjeuner in den engsten kring der familie plaats vond. Men leidt mij door de verschillende ver trekken van het slot, naar de intieme eet zaal, waar het eenvoudige noenmaal plaats vond, naar de bibliotheek, waar den lezer verzocht wordt „de boeken weer op de juiste plaats te zetten" en vertelt, dat er na de hartelijke begroeting eerst sand wiches en portwijn werd aangeboden, daar de gasten een langen autotocht achter den rug hadden. Tenslotte kwam ik ook in de studeerkamer, waar Prins Bernhard en graaf Fabiaan door hun „Hauslehrer" von Stechow op de verschillende examens wer den voorbereid. Levendig kan men zich voorstellen, dat Prins Bernhard Leopold zich in dit milieu op zijn gemak voelde, temeer, daar gravin zu Dohna en haar beide zoons groote lief hebbers van de jacht zijn, een passie, welke de Prins van wijlen zijn vader heeft geërfd. Een „Julianahof". Op de terugreis naar Berlijn wacht mij nog een aardige verrassing, want dicht in de omgeving van Slot Buckow ontdek ik een groote boerderij, waar aan den breeden ingang staat te lezen: „Julianahof". Uit den studententijd. Een ander bezoek gold generaal-luite- nant Karl von Fabeck, bij wien Prins Bernhard Leopold gelijk met zijn broer, Prins Aschwin in zijn studententijd gerui- men tijd heeft gewoond. Ook hier word ik op charmante wijze ontvangen en men verklaart zich gaarne bereid, een en ander uit den studietijd van 1932 en 1933 te ver tellen. Mevrouw von Fabeck neemt leven dig deel aan het discours en uit alles valt af te leiden, dat men aan beide prinsen Door pen bdzondere relatie te Beriyn z(Jn w(J In staat ecnlge interessante artikelen te publleeeren, welke een treffend beeld geven Tan de beminne lijke eigenschappen van den verloofde von onze Kroonprinses, die ln den kring van familie en vrienden steeds aller harten heeft svetcn te veroveren, juist zooals hij ten onzent heeft gedaan bin nen enkele dagen na de bekendmaking der prinselijke verloving. I!n ook ln Duitschlnnd, in den vrien denkring van den Prins, heeft men thans een ellarmanten Indruk van diens Koninklijke verloofde gekregen. slechts prettige herinneringen heeft bt- waard. „November 1931 ontvingen wij een te- zoek van Prins Bernhard's Vader, die bij de „Adelsgenossenschaft" had gevraagd naar een goed adres voor zijn zoon Ascb- win. die te Berlijn Oost-Aziatische kunst wilde studeeren. Wij waren gevoelig voor deze onderscheiding en weldra voelde dt prins zich bij ons geheel op zijn gemak. Hij heet eigenlijk Ernst Aschwin en wordt li familiekring met Erwin aangesproken. Zijn begaafdheid gaat ver boven het middel matige uit en het resultaat van zijn studie was dan ook dienovereenkomstig. M« groote voldoening hebben wij vernomen, dat hij zijn examen als tolk in de Chlnee- sche taal met succes heeft afgelegd, profes sor Kummel heeft hem meerdere malen geprezen en adviseerde den prins zich late: ais lector in Peking te gaan vestigen". „In den herfst van 1932 ontvingen wij een bezoek van Prinses Armgard, dat tijdens een ongesteldheid van prins Erró Zij was ontroerd door onze groote bezorgd heid voor haar zoon en zeide bij die ge legenheid „Mijn oudste zoon, prins Bernhard. moe', dan ook maar bij u wonen!" Van toen a! hadden wij belde prinsen onder onze hoedt en het werd een gezellige tijd. Een hoffelijke Print „Onze beide dochters waren toen no| thuis en wij waardeerden als ouden di opmerkzaamheid van beide prinsen, dit nooit den vorm van courtoisie aannam, k zou u daar menig bewijs van kunnen leve ren. Zoo bracht Prins Bernhard op zekere: avond een Amerikaanschen vriend mee, d» uitstekend plano kon spelen. Maar helaas bracht hij negermuzlek ten gehoore, die b onze dochters weinig ln den smaak v! Op een gegeven moment konden zij nli meer ernstig blijven en begonnen lachen. Prins Bernhard overzag de situati direct, maakte op tactvolle wijze eeneiic aan het concert en begon een ander themt dat minder gevaarlijk van uitwerking was." Het frappeert mij, dat ook hier, ten huize van generaal von Fabeck, met zoovee! waardeering over beide prinsen wordt ge sproken. Natuurlijk loopt ons discours ten slotte over de verloving van Prinses Julian» met Prins Bernhard Leopold en het ver baast mi] niet, dat deze beslissing door all? vrienden en kennissen uit 's Prinsen naastt omgeving met waardeering en enthousias me wordt begroet. van C. VAN LEEUWEN - Tel. 1937 LOKHORSTSTRAAT Grootste bibliotheek van Leiden en Omstr. Keuze uit ongeveer 24000 deelen lectuur. Hollandsch - Duitsch - Engelsch. Leesgeld 8 cent per deel en per week. Knipkaart voor 10 deelen 70 cent. IN ONS FILIAAL zijn eveneens de allernieuwste boeken voor hetzelfde leesgeld verkrijgbaar. Vraagt geregelde toezending van ons gratis maandblad „De Lichtboei", waarin regel matig de lijst van nieuw opgenomen boeken voorkomt. 681 (Ingez. Med.) MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN JAARBEURSGEBOUWEN. In de gisteren gehouden gewone verga dering van aandeelhouders der Maat schappij tot Exploitatie van Jaarbeurs gebouwen N.V. is zoowel het verslag van den Raad van Bestuur als balans en winst en verliesrekening over het boekjaar 1935 1936 goedgekeurd onder décharge voor het gehouden beheer. De balans sluit in debat en credit met een bedrag van f. 3.388.162.20 De gebou wen komen daarop voor met een bouw- waarde van f. 4.067.969.81, waarop afge schreven f. 1.400.830.74, zoodat de boek waarde per 30 April 1936 bedraagt f. 2.667.139.07, De Inventaris is opgevoerd met een boekwaarde van f. 1 ter aanduiding van de algeheele afschrijving der aanschaf fingswaarde. Op de leeningen hadden de verplichte aflossingen plaats: op de hypothecaire leeningen bedragen deze In totaal thans f. 350.000. op de leening van den post cheque- en girodienst f. 144.000. op de obligatieleening 1928 f. 142.000 en op de obllgatieleening 1931 f 56.000. De exploitatie-rekening sluit met een voordeellg saldo van f. 1587.63, dat naar de winst- en verliesrekening is overgebracht. Na boeking ten laste dezer rekening van f. 3500 wegens afschrijving en van f 1000 ten bate der reserve, bedoeld in art. 18 der statuten, sluit de winst- en verliesrekening met een winstsaldo van f. 817.71, zoodat de nieuwe rekening is overgebracht. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is aan mr. J. G, Westra van Holthe, op zijn verzoek, met ingang van gisteren eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Dwingeloo. De gewone audiëntie van den ministet van financiën zal oo Maandag den Jen November niet Dlaats hebben. VENTVERGUNNINGEN. Een lezer bepleit afschaffing van de leges op ventvergunningen, aangezien dit alleen personen betreft, die hun best doen buiten den steun te blijven, maar bezwaarlijk oo» nog dergelijke lasten kunnen opbrengen. DE SPORTVLIEGERS TE DJASK. De Nederlandsche sportvliegers Heymaw en Sluyter zijn gisteren op hun tocht naar Nederlandsch-Indië om 6.40 uur uit Basra vertrokken. ZIJ vlogen eerst naar Boesjir, waar zij om 9.38 uur weer opstegen en daarna een tusschenlandlng maakten te Lingen. Van hier startten zij om 13.45 uur naar Djask, waar zij om 16 uur landden. De vliegers hadden mooi weer op hun tocht. RIJKSEXAMENS ZWEEFVLIEGEN. Op de Rij-ksexamens voor het zweefvlie gen, gehouden op het vliegveld Waalhaven- behaalde de heer W. Brand van de W1"' sche Zweef vliegclub (wonende te Leiden? het certificaat zweef-technicus. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 7.30 uur is de toet" van Schiphol naar Indië vertrokken. Twee passagiers maken de reis mee 101 Rangoon een tot Karachi, een tot BanekoJ en een tot Batavia, terwii! een passage heef geboekt voor het traiect Rb™5'" Bangkok Verder wordt nog meegenomen 291 J" briefpost, 41 K.G. Dakketpost. 66 K"- vracht en 110 K.G. bagage. De „Edelvalk" is hedenmorgen vaJ TjilUilan vertrokken met medeneming v~ 145 kilogram post. 2 kilogram pakket™1 en 62 kilogram vracht. Voor tusschentr»* jecten werden 18 passagiers geboekt. 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10