-PEREZ- LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag 30 October 1934 PERZISCHE TAPIJTEN Waarom zo uitdrukkelijk MAGGI BOUILLON-BLOKJES^ Etaleert een bijzonder mooie collectie BUITENLAND „ONTAARDING OF VERNIEUWING?" Lezing v*n ds. Mispelblom Beyer. Gisteravond sprak ds. H. J. Mispelblom Beyer op den eersten, goedbezochten alge- meenen avond van de Remonstrantsche vereeniging ..Gemeenteleven" ln de Rem. Kerk alhier over bovengenoemd onder werp. Deze titel, aldus spr., zal u ongetwijfeld hebben doen denken aan een zedelijkheids oordeel. Ontaarding doet denken aan ze- delijkheidswaardeering. aan datgene wat on-zedelijk is. Spr. bedoelt echter een plei dooi te houden voor de waardigheid der menschelijke persoonlijkheid. Het begrip ..ontaarding" licht spr. toe aan het be kende werk van Theun de Vries „Stief moeder Aarde", dat ons een beschrijving geeft van het Friesche boerenleven, en welks hoofdpersoon Jarig Wlarda wortelt in de aarde, die geslachten-lang het leven der boeren heeft gericht. Door een moord komt Jarig in de gevangenis. Het samen leven met misdadigers van het laagste allooi doet hem geheel ont-aarden; de ge bondenheid aan de aarde was door het gebeurde reeds vernietigd. Hij zoekt naar den arbeid, waarvan hij is afgesneden; de arbeid, waarin hij vroeger zijn natuurlijke driften kon omzetten. Hij is als de hedendaagsche mensch, die van de beschaving is afgesneden, die ont aard is. een onnatuurlijk gewas. De mensch van vandaag ls uitgegroeid naar het licht, doch zonder wortels. Hij spreekt van bewustwording, van verlich ting; hij zoekt het z.g. licht der verstan delijkheid, maar het ls een ontvluchten van de aarde. Wij kunnen echter niet bui ten de aarde. Als ons leven zich alleen maar machteloos kan hechten aan uiterlijkheid en beschaving, dan komen wij tekort. Ons lichaam heeft een wonderbaarlijk aanpas singsvermogen. In dit verband wijst spr. op het werk van Thomas Carrell ..De onbe kende mensch", waarin wordt aangetoond, dat dit aanpassingsvermogen verminderd, naarmate de mensch van de natuur ver vreemd raakt, d.w.z. naarmate de „bescha ving" toeneemt. In het maatschappelijk le ven is het aanpassingsvermogen groot, maar het is misbruikt. De mensch staat hopeloos in een technische wereld de techniek heeft den mensch van de natuur vervreemd, heeft hem ont-aard. Niet alleen natuurlijk, maar ook geestelijk en cultu reel. Deze ontaarde mensch heeft een con- fectie-gezicht; zijn persoonlijkheid is zoek. De heele moderne beschaving werkt tegen de oorspronkelijkheid van de persoonlijke eigenaardigheden in. Onze tijd is de voortzetting van het In dividualisme der vorige eeuw. dat echter aan den mensch niet de ontplooiing van het karakter, van de persoonlijkheid ver mocht te brengen. De sociale binding ont brak. en deze moet nu gewelddadig tot stand worden gebracht. Leider en collectivisme sluiten volkomen aan bij deze gewelddadigheid in een we reld. die eerst de menschen heeft ver strooid en hen nu weer, hoe dan ook. moet trachten samen te brengen. Zi.i zoeken den uitweg: terug naar de aarde, naar het „verloren paradijs". Een duistere bloed- en bodem-mythologie komt op. waarin het dier wordt gesteld boven den ontaarden mensch. Tegelijker tijd verafgoden en verheerlijken zij de techniek; deze eigenaardige tweeheid be- teekent een vijandschap tegen den geest. Worden de natuurlijke driften losgelaten ln een technisch bijna vervolmaakte wï- reld, dan leidt dit tot volkomen verderf. Hieruit is maar één uitweg: de weg naar den geest. Dit wil niet zeggen: in tegen stelling tot het natuurlijke, integendeel: Juist die tegenstelling geest natuur is zoo funest gebleken voor de menschheid. Na tuur en geest zijn onlosmakelijk verbon den de geest behoort tot den wezen lijken aard van den mensch. Wil spreken over wedergeboorte, over opvoeding; daar in klinkt de natuur door. WIJ worden ech ter pas mensch, als wij deze natuur omwenden naar den geest. Daardoor komen wij boven het dier uit. Wij willen ons dus niet richten tegen den natuurlijken mensch, maar tegen oen ontaarden mensch. Wie wil medewerken aan de persoonlijke en maatschappelijke vernieuwing, moet lo. het menschenkind opnieuw in de aarde planten. Dit beteekent o.m., dat de sexueele opvoeding volkomen zal moeten worden herzien, en dat men zich van vele vooroordeelen moet trachten te bevrijden. Spr. lichtte dit met een voor beeld toe. 2o. Men moet medewerken aan de ontwikkeling van de zedelijk-religieuse persoonlijkheid. Dit beteekent het aan- kweeken van een innerlijken weerstand, waardoor men tot een zelf-beheerschte levenshouding komt. Hiertoe is noodig een gezonde religieuse opvoeding, waarbij het voorbeeld van de ouderen van de aller grootste beteekenis moet worden geacht; 3o. moet men trachten het besef te ont wikkelen, dat wij als menschen slechts in een sociaal verband tot ons recht kunnen komen. Dit beteekent geen gewelddadige samensnoering, doch de groei van een ge meenschap, welke berust op eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid. Tenslotte werkte spr. de begrippen ge lijkheid en ongelijkheid in dit verband nog wat nader uit. Met het zingen van een lied werd de avond besloten. 'S-G RAVENHAGE NOORDEINDE 14()C - TEL. 116866 HET SINTE LIDWINA HUIS. 1331 (Ingez. Med.) VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. De rol van kleuren in ons leven. Aan deze vergadering ging een kunst beschouwing van afbeeldingen van oude Fransche costuums vooraf. De voorzitter, de heer C. Ponsen opende deze eerste wintervergadering met een op wekkend v-oord en een speciaal woord van welkom tot den spreker van dezen avond, dr. F. W. Zeylmans van Emmichoven, voor zitter van het Gen. voor Pract. Kleuren psychologie te 's-Gravenhage. Dr. Zeylmans deelde allereerst mede, dat op 10 Maart j.l. het Genootschap voor Practlsche Kleurenpsychologie is opgericht. Blijkens de kort daarop vastgestelde statu ten stelt het genootschap zich ten doel: le. De bestudeering van het vraagstuk der kleurenpsychologie in den ruimsten zin, vooral in verband met de practische toepassing daarvan in alle takken van Industrie, kunst- en wetenschap. 2e. Het verspreiden van de kennis daar van. Een kleine groep beiangsteiienden had zich tevoren tot een commissie aaneenge sloten. Voor hen was het duidelijk: le. dat belangstelling en liefde voor de kleur steeds toenemen (architectuur, binnenhuis architectuur)decoratieve kunst, reclame kunst, grafische kunsten, schilderkunst, kleeding, gebruiksvoorwerpen, ook hygiëni sche therapie). 2e. Dat er ondanks de belangstelling en liefde voor de kleur nog slechts weinig be kend is omtrent het eigenlijke wezen der kleuren en dat er daarmede samenhangend, ook nog weinig bekend is van: de werking der kleuren op het zielelevsn van den mensch. De moderne wensch is niet tevreden met alleen maar ondergaan van bepaalde in vloeden. Hij wil bewust leeren kennen, be wust leeren hanteeren. Hij wil de taal der kleuren leeren verstaan! De mensch leeft in kleuren, van 's mor gans tot 's avonds. Zijn ziel ontwaakt aan het licht, in de kleuren. Dit als inleiding beschouwende, aldus schrijft ons de heer Fred A. Wempe, deelde spr. mede, dat dit onderwerp allerminst nieuw is. Men heeft het reeds vroeger van verschillende zijden trachten te benaderen. Een bijzondere plaats in deze kleuren- wereld nam Goethe in, die met zijn wei nig bekend geworden ..Farbenlehre" zoo juist het verband tusschen kleur en ziel wist aan te toonen. Het menschelijk oog is het object, dat het innerlijke licht het uiterlijke licht doet ontmoeten. Al doen wij de oogen open dan zien wij nog niet alels zooals 't werkelijk ls. Met vele voorbeelden lichte spr. dit nader toe. In verband hiermede en dit was nu weer de practische zijde van deze voor dracht wees spr. er op hoe iedere loka liteit in verband met haar bestemming "n eigen sfeer van kleur moet hebben, wat vooral van belang is voor de scholen. Immers, de kleine kleuters hebben behoefte aan dartele, sprekende kleuren, ln hun speelgoed, maar ook in de school. Worden ze ouder dan moeten ook de localltelten veranderen en meer gedekter tinten wor den aangewend. Nadat spr. nog mededeeling had gedaan van de z g. klopproeven in een laborato rium te Leipzig, kon spr. tenslotte mede- dselen. dat het genootschap zich specia liseerde tot het geven van adviezen bij kleurbepaling. Hiervan wordt reeds een druk gebruik gemaakt door vooraanstaande instellingen Samenvattend zeide spr.: wij staan aan 't begin, wij staan in de werkelijkheid van t leven en daar iedereen, hoe dan ook, kleurgebruiker is, moeten wij onderzoeken en verzamelen om hen te dienen. Tal van de aanwezigen vroegen, voor bij zondere gevallen inlichtingen. Een luid applaus viel spr. ten deel, die op zoo wetenschappelijke en toch zoo be grijpelijke wijze dit belangwekkende onder werp had besproken. Een bijzonder woord van dank van den voorzitter, den heer Ponsen, was de ver tolking van aller gedachten. De secretaris van het Genootschap, de heer Rijgersberg, wekte de aanwezigen op, om als lid toe te treden. Nadat een nieuw lid was aangenomen en de notulen der vorige vergadering waren goedgekeurd, werd door den voorzitter het overlijden herdacht van den heer P. J. Verhoog. Hierna werd de vergadering gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd: voor het Voorbereidend Ker kelijk examen de heer D. v. d. Ent Braat (Voorschoten); voor het Propaedeutisch examen Theologie: de heeren C. M. M. Ferguson (Den Haag) en C. Fortuin (Maas sluis) voor het Candidaatsexamen Rechts geleerdheid de heeren E. G. Wesselink 'Lei den); P. de Kuijper (Rotterdam) en M. F. F. A. de Neree tot Babberich 'Den Haag); voor het Doctoraal examen Geneeskunde: de dames J. N. Schmidt 'Den Haag) en K O. Zwanenburg (Den Haag); voor het Doctoraal examen Rechtsgeleerdheid: de heer J. C. W. van Dam (Rotterdam); voor het Candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid: de heeren S. H. Kijlstra 'Den Haag); J. C. W. M. Huysmans Schevenlngen)I. Op stelten (Zutphen)F. A. des Tombe (Oegst- geest); Ph. M. Chr. Buys, (Den Haag); mej. J. M. Harry, (Den Haag); voor het Artsexamen le gedeelte: de dames G. J. Hoedemaker Bergschenhoek) en A. C. Thomee (Oegstgeest). Bevorderd tot arts: de heeren J. de Boer (Eindhoven); C. A. de Reede (Leiden) en mej. O. G. E. Gorter (Leiden). NED. CHR. VROUWENBOND. Lezing van ds. Van Nes. De afd. Leidein van den Ned. Chr. Vrou wenbond hield gisteravond in „Den Burcht" haar eerste bijeenkomst in dit seizoen. De presidente, mej. Van Loo, heette allen hartelijk welkom, waarna zij den spr. van dezen avond, ds. Jac. van Nes uit Den Haag, missionair dienaar des Woords voor de zending onder de Joden, met een enkel woord inleidde. Ds. van Nes, hierna het woord verkrij gend, hield een lezing over „Het Joodsche leven van de wieg tot het graf". Deze lezing, waarvan wij reeds eerder uitvoerig verslag gaven, werd met vele interessante lichtbeelden verduidelijkt. Op gebruikelijke wijze volgde tenslotte sluiting. Stcrt. No. 211 bevat de statuten der N.V. H. Janse's Huisvlljtbazar alhier. Plechtige opening van de nu voltooide inrichting. Toen in December 1934 het eerste ge deelte van den nieuwbouw van het Sinte Lidwina-Internaat voor R.K. achterlijke Voogdijmeisjes aan den Zoeterwoudsche Singel alhier, gereed kwam. was daar voor de Zusters en in het bijzonder voor de kin deren een groote verbetering ingetreden, doch daarmede was men er nog lang niet! In Augustus 1935 werd de tweede bouw aanbesteed en hedenmorgen vond de plechtige opening van de nu voltooide in richting plaats. Om 9 uur in den morgen werd de plech tigheid begonnen met het opdragen van een plechtige H. Mis door Deken A. Ho- mulle in de kapel van het St. Lidwina-huis. De deken werd daarbij geassisteerd door rector Beune als diaken en rector Kluivers van het gesticht der Voorzienigheid als sub-diaken. De Gregoriaansche gezangen werden daarbij onder leiding van een dei- zusters door kinderen der inrichting uit gevoerd. Te half elf had de plechtige ingebruik stelling door deken A. Homulle plaats. Bij de genoodigden merkten wij o.a. op burgemeester van de Sande Bakhuyzen, seer. v. Strijen, den insp. van het onderw. voor zwakz. dr. v. Voorthuyzen, den heer Baak, inspecteur van het onderw., pater de Goede, dir. der R.K.H.B.S., vele geestelijken en vertegenwoordigers van diverse instel lingen voor zwakzinnige kinderen en de al gemeen overste der zusters en de moeder overste van Huize St. Angela te Den Haag. Pastor Beukers als voorzitter van het be stuur gaf tevoren een uitvoerige uiteenzet ting van de totstandkoming van deze in stelling. Deken Homulle wees er op hoe deze blij de dag is begonnen met God, daar, aldus spr.. aan Gods zegen alles is gelegen. In dit gebouw heerscht liefde en vrede, door de dienende liefde der zusters, die in hun liefde de kinderen willen brengen tot Hem die gezegd heeft: „Laat de kleinen tot mij komen". Het zwakzinnige kind. zoo ver volgde spr., heeft ook een onsterfelijke ziel; ook zij moeten tot God worden opgevoerd. Als spr. het bestuur dank heeft gebracht voor het initiatief tot den bouw van deze prachtige inrichting, verklaarde spr. deze stichting officieel geopend, den wensch uit sprekend dat het tot zegen moge zijn van het geestelijk misdeelde kind. De burgemeester zegt namens het Ge meentebestuur te mogen constatceren, dat deze dag, waarop de gemeente is verrijkt met zoo'n schitterende instelling, een ge lukkigen dag mag worden genoemd Naast de reeds bestaande instellingen heeft de groote R.-K. organisatie thans een stich ting voor het zwakzinnige kind daarge- steld, waarmede zij de gemeente prachtig heeft geholpen aan een noodzakelijke en zoo een uitstekende en zeer goed werkende instelling. Spr. bewondert het hoe dit in zoo'n korten tijd is tot stand gekomen. Het woord werd verder nog gevoerd door mr. Bolslus als voorzitter van den Voogdijraad, mr, Voorthuyzen. inspecteur v.h. onderwijs v. zwakzinnigen, den voorzit ter van de Kath. Bond tot bevordering van R.-K. Lager Onderwijs in Nederland, die er op wees. dat een' adres aan den Mi nister was gezonden tot verwezenlijking van volledige gelijkstelling. Rector Beune zeide dank aan het bestuur en vroeg in de toekomst om aller steun voor dit schoone werk. Hierna werd koffie geserveerd, waarna de kinderen een zangnummer ten beste gaven. Het thans geheel voltooide Sint Lidwina- huis, een bouwwerk van ir. Jan A. van der Laan. uitgevoerd door de aannemers B'k en Breedeveld, voldoet thans aan alle eischen, welke aan een dergelijke inrich ting gesteld worden. De indeeling van liet huis in zijn geheel berust op een vijf-groepen stelsel. Zoo zien wij b.v. een ruime eetzaal verdeeld in vijf boxen, waardoor de meer of mindere ach terlijke kinderen, hoewel in een zaal ver- eenigd, toch eenigermate onder toezicht van de zusters, van elkander gescheiden de maaltijden kunnen nuttigen Even-mo is het met de vijf groote kamers voor de de kinderen, waar voor de grootere en 1 'einere verpleegden met de grootte van de meubilcering is rekening gehouden. Het zelfde treffen wij ook on de ruime en fris- sche slaapkamers aan. Bij den grooten tuin vinden wij thans ook een ruime speelzaal. Een nracht-verbetering is de keurige bad gelegenheid met een negental groote baden en voetbaden, een ziekenkamer (thans on bewoond) oo het. Zuiden met balkon, an- oarte badgelegenheid en keukentje Op de hocgere verdieping vinden wii de gelegen heden als naai- en striikkamer. waar den meisjes onder leiding van zusters, tevens alle andere huishoudelijke bezigheden wor den geleerd, terwijl de grootere melsies aopartementies bewonen om hen zoodoen de zelfstandigheid aan te leeren. Het geheel maakt door ziin rustigen een voud. een degelijken indruk. di° d«n bouw meester en den uitvoerders alle eer aan doet. o DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 2. be hangers 28, betonvlechters 27, betonwer kers 79. fundeeringwerkers 1. glazenmakers 1, glazenwasschers 12. granietwerkers 17, grondwerkers 87, heiers 1. metselaars 168, opperlieden 117, schilders 191, sloopers 10, steenhouwers 1, straatmakers 9. hulp- straatmakers 12, stucadoors, witters 91, timmerlieden 326, uitvoerders 6, voegers 23, ongesch. bouwarb. 13. Totaal 1222. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompen sorteerders 14, vellen'olooters 6, steenfabr. arb. 137, zeepfabr. arb. 5, ongesch. fabr. arb. 62. Totaal 241. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 98. reizigers, colp. 47, winkelbedienden 39, eta leurs 2, incasseerders 13, musici 8, onder- Met MAGGI5 Bouillonblokjes bent U verzekerd bet beste te hebben, dat op dit gebied verkrijgbaar is. Let op de geel-rode etiketten en de fabrieks- merken: de naam MAGGI en de Kruisster 1341 (Ingez. Med.) Metaalbewerkers: bankwerkers 133, blik- bewerkers 30, burgersmeden 40, crasseurs 1. electriciens 52, gasfitters 14. gereedschap- makers 4. instrumentmakers 7, isoleer- aers 7, kernmakers 3. kettingsmeden 38, klinkers 14, koperslagers 3, laboratorium bedienden 4, lasschers 9, loodgieters 63, machinisten 26, metaalboorders 9, metaal draaiers 14. metaalschavers 2, metaalslij- pers 1, metaalzagers 2, monteurs 21, piano stemmers 2. polijsters 1. ponsers 5, rijwiel herstellers 15, scheepsschilders 3, scheeps- timmerl. 9. stokers 23. tegenhouders 19, verw. monteurs 16. voorslaanders 9. voor- warmers 8. vulcanlseurs 1, vuurwerkers 9. wagenmakers 5, ijzerwerkers 56. zandspui- ters 4, zandvormers 4, ongesch. arbeiders 46 Totaal 731. Sigarenmakers: sigarenmakers 11. sig. sorteerders 2, sig. strippers 1. Totaal 14. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, ingenieurs 2, technikers 6, teekenaars, opz. 14. werkmeesters 17. Totaal 46. Textielarbeiders: hekelaars 15. katoen drukkers 28, kluwers e.a. 9, luikers 21, plaatsnijders e. a. 25. schrobbelaars 2. spin ners 56, spoelers 5, staaldraaddraaiers 3, sterkers 2, strijkers 11, wevers 86, wol bewerkers 39, ongesch. textiel arb. 62. Totaal 364. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 144, exp. knechten 23. koetsiers 15, loopknechten 44, schippers 104, magazijn knechten 58, spoor- en trampers. 17, wakers 5. transportarbeiders 81, losse arbeiders 491. Totaal 987. Typografen: boekbinders 23, boekdruk kers 20, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 28, steendrukkers 3. Totaal 80. Voedingsmiddenarb.: bakkers 17. mole naars 1, ovenlsten 5. slagers 60, suikerwer kers 24, wijnkooperskn 12, zuivelbereiders 3. ongesch. fabr. arb. 45. Totaal 167. Vrouwen: apothekersass. 2. kapsters (leerl.i 2, naaisters 14. boekbindsters 1, maasters 1. kooksters 1, winkeljuffrouwen 10. serveersters 2, strijksters 1, linnenjuf frouwen 2. bakers 1. kantoorbedienden 47, verpleegsters 7, teekenaressen 1. bedrijfs leidsters 1. onderwijzeressen 4, huis. dien sten 157. kinderjuffrouwen 4. fabr. arbeid sters 22. Totaal 288. Alg. totaal 4828; 31 Oct. 1935: 4184; 2 Nov. 1934: 3681. Ben. 37 ged. werkloozen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen J. P. van Berge Henegouwen. Aalmarkt 12, Leiden. Eelectrotechnisch bureau en radiohandel. Overleden eigenaar: J. P. van Berge Henegouwen, dd. 21 Oct. 1936, Wljz. handelsnaam in: Firma J. P. van Berge Henegouwen. Electrotechnisch Bureau. Nieuwe eigenaresse: Wed. M. H. van Ber ge Henegouwen-Jansen, Leiden. W. L. de Witt, Schoolstraat 15a, Noord- wijk aan Zee. Broodbakkerit. Wijziging handelsnaam in: E. L. de Witt. Nieuwe eigenaar: E. L. de Witt, Noordwijk a .Zee. In een bericht over de plannen voor een overdekte zweminrichting aan de Haarlemmerstraat hebben wij Zaterdag ge zegd, dat de heer Koster, uit Haarlem, o.m. ook de „overdekte" te Alkmaar heeft ge bouwd. Men verzoekt ons thans hieraan toe te voegen, dat de heer Koster als aan nemer die inrichting heeft gebouwd en daarbij het technische gedeelte verzorgde. De architectuur, zoowel van buiten als van binnen, was echter van den heer D. Saai Czn., architect te Alkmaar. DE ALGEMEENE TOESTAND. Koning Carol te Praag. Koning Carol en president Benesj heb ben gisteren verschillende kwesties bespro ken, welke van bijzonder belang zijn voor beider landen en voor de Kleine Entente. Koning Carol zou in het verloop dezer besprekingen den wensch te kennen heb ben gegeven dat de eenheid en de doeltref fendheid van de Kleine Entente, waarop reeds in een communiqué werd gewezen, nog meer beklemtoond zou worden. Men verwacht thans, dat de drie staten der Kleine Entente, om aan dezen wensch van den Roemeenschen koning gevolg te geven, in den loop der komende maanden een politiek zullen voeren, welke door mi nister-president Hodza werd omschreven als een politiek „van integrale solidariteit" President Benesj heeft een decreet ge- teekend, krachtens hetwelk het elfde regi ment Tsjecho-Slowaaksche dragonders voortaan den naam „Koning Carol" zal dragen. Spanje in het Lagerhuis. Verklaring van Eden. Het Lagerhuis is na het reces weder bij wijzers 9. overheidspersoneel 11, verplegers eenRekomen. Onmiddellijk na de opening ENGELAND. 5. Totaal 232. Hotel- en café-pers.: huispersoneel 11. kellners 45, koks 9. Totaal 65. Houtbewerkers: beddenmakers 3. hout bewerkers 80, kistenmakers 6, kuipers 9, lijstenmakers 4, mandenmakers 2, meubel makers 32, meubelstoffeerders 13, politoer- ders 1, Totaal 181. Kleermakers: kleermakers 56, kappers 8. schoenmakers e. d. 16. Totaal 80. Land- en tuinarb.: bloemisten 36. land arbeiders 26, tuinlieden 35, warmoeziers 13, ongesoh. landarb. 20. Totaal 130. der zitting, welke zonder eenig bijzonder ceremonieel geschiedde, werd een aanvang gemaakt met de debatten over den burger oorlog in Spanje. Eerst Dinsdag a.s. zal de nieuwe zitting van het parlement oo plechtige wijze door koning Edward geopend worden. De debatten over den Spaanschen burger oorlog werden geopend met een verklarin» van den minister van buitenlandsche zaken Eden. die een historisch overzicht gaf van de verschillende gebeurtenissen sedert het uitbreken van den burgerkrijg Eden begon met erop te wijzen, dat dt geruchten, volgens welke de Fransche re. geering het. initiatief zou hebben genomei tot de niet-inmengtne onder de krachtige pressie van de Brltsche regeering van iede- ren grond ontbloot zijn. Wat de sovjet-Russische beschuldigingen aan het adres van Portugal betreft, ver klaarde spreker, dat men over geen enkele inlichting beschikt, welke deze beschuldi gingen staaft, terwijl de niet-lnmengings- commissie niet ls kunnen ingaan od een beschuldiging van sovjet-Rusland alleen. De niet-interventiepolitiek moet be schouwd worden als de best geschikte politiek, om den vrede in Europa le handhaven en is niet uitsluitend te- gen de Spaansche regeering gericht zooals sommigen beweren. In het verder verloop van zijn rede deel de Eden mede, dat de Engelsche regeering nauw contact zal blijven houden met de Fransche, waarbij de minister de hoop uitsprak dat gezamenlijk besluiten genomen zullen worden, aangezien de twee demo cratische regeeringen een bijzonder verin;- woordelijke rol te spelen hebben. Tegenover de nlet-inmenging staat als eenige keuze, dat wordt toegestaan, dat aan beide partijen wapens geleverd worden. De Britsche regeering is van m«- ning, dat dit alternatief tot ven ring, internationale wrijving cn sehien zelfs tot een oorlog zou kunntn leiden. Wat de Engelsche regeering betreft, blijft haar tot nog toe gevolgde politiek trouw en algemeen wordt toegegeven, dit dit het middel ls, waarmede men hoopt dt oorlogsgevaren te beperken. Deze politiek wordt dan ook als een ijzeren brand- scherm. De nlet-inmenglngspolitiek, aldus besloot Eden, verheugt zich in den steun van het Britsche volk (applaus in de regeerings- banken), dat de oorzaken van den strijd in Spanje diep betreurt en dat meent dat het de eerste plicht van de Britsche regeering ls, om dezen krijg te beperken tot het groote, doch zoo ongelukkige land, waar de worsteling zich afspeelt. (Applaia in de regeeringsbanken). Namens de arbeidersoppositie voerdi Greenwood het woord. Hij handhaafde he standpunt, dat de Spaansche opstand eei samenzwering was. die zorgvuldig ra voorbereid en door buitenlandsche mo gendheden werd gesteund. Volgens Green wood gaat het hier rüet om een stiild tusschen het fascisme en het communisme. Bovendien ls de nlet-lrrmengingsovereen- komst ernstig geschonden, omdat de op standelingen meer wapens hebben kunnen krijgen dan de Spaansche regeering. Snr. verwondert er zich daarom over. dat de regeering hier het zwijgen er toe doet De leider van de liberale oppositie Sin clair. die vervolgens het woord voerde, zeide, dat Reen enkel land naar aanleiding van de Spaansche gebeurtenissen oorlog wil voeren Spr. rekent er niettemin op. dat de Britsche regeering energiek zal optreden, om diegenen in toom te houden, die van twee kanten brandstof in de vlammen weroen. Sinclair wenscht niet, dat men de non- interventiepolitiek verlaat, maar hli vreest toch dat een succes der opstandelingen wederom een triomf voor de fascisten en een duister voorteeken voor den vrede in Europa zal zijn. Nadat nog verscheidene andere sprekers het woord hadden gevoerd, verklaarde de leider van Labour. Attiee. dat zijn Dartij tot de slotsom was gekomen, dat de niet- inmenging was mislukt en derhalve moet worden opgegeven. Namens de regeerinf antwoordde Baldwin, dat het moeilijk Is een juist beeld te krijgen van de feiten, doch de regeering heeft den indruk, dat het verdrag weliswaar is geschonden, doch ten gunste van beide partijen en niet in ernstige mate. De regeering acht een wijziging van de Britsche politiek niet gerechtvaardigd. Ten aanzien van de beschuldiging tegen Italië inzake de Balearen verklaarde Bald win. dat de regeering dit onwaar acht. Ten slotte zeide Baldwin, dat iedere maand, ge. wonnen voor den vrede, gewonnen is voor een goede zaak, De zitting werd opgeheven, zonder dat over de debatten werd gestemd. Betreffende het geschil tusschen het luchtvaartministerie en lord Nuffield heeft minister-president Baldwin in het Lager huis nog medegedeeld, dat hij bereid is bij de eerstvolgende gelegenheid een debat over dit geschil toe te laten. De minister van koloniën, Ormsby Gore, heeft medegedeeld, dat de koninklijke com missie einde der volgende week naar Pa lestina zal vertrekken en dat reeds maat regelen zijn genomen, om de effectieven der naar Palestina gezonden versterking te verminderen. Naar aanleiding van verschillende des betreffende vragen deelde hij verder nog mede, dat de toestand in Palestina sedert het einde der algemeene staking snel ver beterd is en dat over het algemeen de rust en orde in het land zijn teruggekeerd. De balans van de Palestijnsche onlusten be droeg volgens den minister op 15 October JJ. 389 dooden, van wie 187 Mohammeda nen, 81 Joden en 21 militairen van het Britsche leger. De onderstaatssecretaris voor Indië heeft medegedeeld, dat de onlusten te Bombay 60 dooden hebben geëisoht, terwijl 500 per sonen gewond werden. De minister van landbouw, Elliot, is to- minister voor Schotland benoemd, als op volger van den onlangs overleden Collins Elliot wordt opgevolgd door den finan- cieelen secretaris der schatkist, Morrison. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2