VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 No. 2349T Het nationale huwelij ksgeschenk HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77ste Jaargang Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS Een herhaalde opwekking. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week ....71?.'./... f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f* portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Lustrumviering Chr. Hist. Jongerengroep. Groote nationale avond. Rede van prof. Gerretson. WINKELWEEK OP DE HAARLEMMER STRAAT. I De herdenking van het eerste lustrum Chr. Hist. Jongerengroep is gisteren „sloten met een grooten nationalen ivond in de Stadsgehoorzaal, welke keu- met groen en vlaggedoek was versierd, [onder de vele aanwezigen merkten wij op den commandant van het veld- Jger luit.-gen. jhr. W. Roëll, den burge meester, mi. A. v. d. Sande Bakhuyzen, of. dr. J. de Zwaan en voorts een groot jital afgevaardigden van nationale or- Bnisaties. [De voorzitter der groep, de heer D. riks heette allen hartelijk welkom, (la in gebed te zijn voorgegaan, leidde spr. samenkomst met een kort woord in, lama twee coupletten van het Wilhel mus werden gezonden. Lait.-gen. jhr. Roëll, met applaus be et, zeide in zijn toespraak, die hij ge sel van politiek vrij wenschte te houden, Jat de jongeren hem zeer aantrekken. De |eugd is voorheen veel te weinig geholpen, ■al waar het betreft de versteviging i de nationale waarden. Met nadruk wees spr. er dan op, dat de peratie van onze weermacht hoofdzaak Het is de preventie van onze weer- it ook geweest, die ons land in 1914 niten den oorlog heeft gehouden. Sprekende over de huidige wereld- atie zeide spr. met een verwijzing Spanje, dat Wij voor de verlokkende tem van Moskou voorzichtig moeten zijn. ist, haat en opstand worden door faskou aangekweekt en uitgelokt. Vervolgens stond spr. nog een oogenblik [til bij ce mystiek van Oranje, waarbij hij c zijn blijdschap over uitsprak, dat thans »r dan voor een zestal jaren geleden de nje-liefde hoog oplaait. Dit is te be- Jrijpen, want wij hebben een Koningin, alles wil doen om het leed van Haar bik te verzachten. Wij zijn overtuigd, lat om te spreken met woorden van het tóe Wilhelmus, onze Herderin zooals wij Koningin gaarne noemen, „niet zal hpen, al zijn wij ook verstrooid". Na 'n vaderlandsche liederen potpourrie, jespeeld door „Symphonia" onder leiding ran den heer Plu, welke geestdriftig werd hedegezongen, was het woord aan prof. F, C. Gerretson van Utrecht, die sprak Iw „Oranje in Crisistijd". Na een korte inleiding stond spr. uitvoe- stil bij de staatsorganisatie van ons nd in de 16e, 17e en 18e eeuw. De staat i het midden der 18e eeuw bestond uit jrie groepen t.w. de breede en de smalle hrgerij en daarachter het volk. Omstreeks 1748 openbaarde zich in ons nd de democratie. Het volk, dat sterk nengd was met buitenlandsche elemen- i was zonder leiding. Na nog gewezen te hebben op de toen tertijd mislukte hervormingspogingen van Tranje, bepaalde prof. Gerretson zijn hoor- Jers bij den toestand van heden. Er zijn groepen in ons volk op 't oogen- Blik. die uit vrees voor de dictatuur van het groletariaat den fascistschen kant uitgaan. wordt op 't oogenblik iets bedreven Saartegen spr. ernstig wil waarschuwen, hl het schoppen tegen de sociaal-demo- Mie. Het zou rampzalig zijn, wanneer wij toet zagen, dat het einddoel niet ligt in get aan het bewind brengen van de Witte vocieteit. maar dat dit einddoel ligt in his torische lijn, n.l. dat ook dat deel van het folk, dat de sociaal-democratie omvat zal pinnen gaan in het huis, waarin wij reeds Iconen. De soc.-democraten zijn thans reeds met Jtoote snelheid bezig zich te ontwikkelen tot de anti-revolutionaire partij bij uit nemendheid. Dat is het historische resul taat van de ontwikkeling van ons eigen folk. Het communistische gevaar bestaat niet to ons land. Voor onze volksvrijheden ll|t peel grooter gevaar bij de nat.-socialisten. Vervolgens behandelde spr. onze weer- fracht. Weerkracht in engeren zin is Nederland se weermacht, bestaande uit en een *?it van het Nederlandsche volk. De weerkracht in ruimeren zin is de peerkracht van èlk persoon, en wordt ge vormd door het huisgezin, de school, ver eniging en kerk. Daar worden karakters gevormd en liefde tot het volk en Oranje. VP de schouders van die mannen en vrou- fen die ons volk opvoeden, ligt groote ver- Viwoordelljkheid. De weerkracht van een volk komt uit in ®aatschappij en in economische en po- jpeke moeilijkheden. De weerkracht kan ptslappen door werkloosheid, partijschop- "™n, ziekelijk pacifisme en verkeerd geleld Ptaicht0n£d'Sme en door verspil- en ge- Lgfw in de weerkracht van een volk is ^mgend noodig. om aan nationale rarn- bumenlandsche onlusten, mobilisatie ■net hoofd te bieden. "nze historie is rijk aan feiten, dat ons Wij herinneren eraan, dat van heden af de gelegenheid is open gesteld om aan ons Bureau of op ons gironummer 57055 bijdragen te storten voor het nationale ï-o -1 i ï.i ir va,XI uc uewuners van n huwelijksgeschenk, dat door het deel. waarvoor de Dlannen in geheels Nederlandsche volk aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. Prins Bernhard zal worden aan geboden. Dit geschenk zal be staan uit een jacht voor het beva ren van de binnenwateren. De binnengekomen gelden zullen regelmatig in ons Blad worden verantwoord. Vooral onze stadgenooten, die tijdens den studietijd van de Prinses het voorrecht hadden Haar bijna dagelijks in hun midden te zien, zoomede de inwoners van Katwijk, die onze Kroonprinses eenige jaren tot hun mede-inge zetenen mochten rekenen en welke beide, groepen door hun houding zooveel ertoe hebben bij gedragen om de studiejaren van Prinses Juliana tot eenige zéér gelukkige te maken, zullen het ongetwijfeld op prijs stellen thans weer, zij het ook in anderen vorm, van hun warme genegenheid en liefde voor het Oranjehuis te kun nen doen blijken. Moge in het resultaat dezer inza meling het besef tot uitdrukking komen dat de Sleutelstad en hare naaste omgeving met vele en nauwe banden met ons Vorsten huis verbonden is. De plannen vastgesteld. Gisteravond vergaderden in ..Den Burcht" de winkeliers van de Haarlemmerstraat ten einde de plannen te bespreken voor een gezamenlijke winkelweekactie. De bijeen komst. welke door ongeveer honderd per sonen was bezocht, werd geopend door den heer N. A. van Wijk die zijn vreugde uit sprak over de groote opkomst en eraan herinnerde, dat de winkeliers van het voorste deel der Haarlemmerstraat verzocht hebben zich te mogen aansluiten bij de actie van de bewoners van het achterste een vorige vergadering bereids werden vastgesteld Het nadien gepleegd overleg heeft tot samenwerking geleid waaruit ook weer andere plannen zijn ontstaan De heer J. M. Meyers kreeg daarna ge legenheid het door hem ontworpen plan nader toe te lichten. Spr zeide het volkomen begrijpelijk te vinden, dat de winkeliers van de Haarlem merstraat door het organiseeren van een winkelweek iets trachten terug te winnen van de schade, welke zli in den laatsten tijd ongetwijfeld als gevolg van de asfal- teeringswerkzaamheden hebben geleden. Onbegrijpelijk achtte spr het echter, dat daarbij in eerste instantie onderscheid werd gemaakt tusschen de bewoners van één en dezelfde straat en dit te meer waar de eeheele middenstand één aangesloten bloc dient te vormen. Sprekers plan. dat zich over een langeren duur uitstrekt dan het oorspronkelijke eh ook de dagen vlak voor Sinterklaas omvat, behelst o.m. de uitgifte van ongenummerde bonnen, waarop het publiek een getal be neden de duizend moet invullen en dat een kans geeft op een der circa achthonderd prijzen, welke door de winkeliers zullen wor den beschikbaar gesteld. Iedere deelnemende winkelier mag ten hoogste drie geschenken met een maximale waarde van f. 15 be schikbaar stellen. Voor hen. die gedurende de winkelweek in het grootst aantal zaken op de Haar lemmerstraat inkoopen hebben gedaan.zoo mede voor hen. die het hoogste bedrag heb ben besteed, worden extra, bijzonder fraaie prijzen uitgeloofd. Voorts is er nog een étalagewedstrijd, waarbij het publiek als beoordeelaar moet optreden en waarin degene winnaar wordt, wiens oplossing het meest overeenkomt met die van de jury. Het ligt in de bedoeling, dat de Drlizen. welke door den winkelier A beschikbaar ziin gesteld, ook alleen kunnen worden gewon nen door cliënten van A Ook voor de jeugd worden wedstrijden georganiseerd, terwiil gedacht is aan één St. Nicolaas voor de geheele Haarlemmer straat. die dan uitsluitend aan kinderen van koopers audiëntie zal verleenen! Vanzelfsprekend staat ook muziek op het programma. Nadat ook de heer Arn. Bergers het Plan van Haarlemmerstraat II had toegelicht, hechtte de vergadering met groote meer derheid haar goedkeuring aan het Dlan van den heer Meyers. Laatstgenoemde werd met 55 van de 88 uitgebrachte stemmen tot voorzitter be noemd. terwiil verder in de commissie zit ting namen de heeren: Van Wijk. Arnold Bergers. Donkers. Dem- menie. Bouchier. Harteveld. Wouters. Al kemade. v. d. Klugt. Vriienhock. Zandvliet. A v. d. Soek. Niienhuis. Kors en Ramb. Nadat nog verschillende détails van het volk zulke reservekrachten had, maar ook, dat er verslapping was. In 1568 kon Willem, prins van Oranje niets bereiken, omdat de burgerij niet mede werkte, maar de steden Haarlem, Alkmaar en Leiden toonen weer, dat de weerkracht tot groote dingen in staat is. De spreker ging zoo de Vaderlandsche geschiedenis door en besprak de groote ge beurtenissen in 1672. 1795. 1813 earz., om te getuigen, dat de grootheid van een land niet zit in de grootte, maar in de mate van zijn weerkracht. En steeds na iedere inzinking komt weer een periode van opleving van de weer kracht en daarmede ook van de weer macht Heel duidelijk is dit uitgekomen in het jaar 1914. De geest in de weermacht was prachtig, de mobilisatie verliep beter dan Dlan w"en. besproken, sloot de voorzitter in 1870; in 1918 komt de inzinking en de vergadering met een opwekking aan alle ook na de jaren overheerscht een geest winkeliers od de Haarlemmerstraat tot v 4** MV J 44>1 Vil O T L'l a lOVl Oi.il O Cvl 1 KCCOV J - - van ongezond pacifisme en internationa- medswerking en deelneming lisme. Nationale Ontwapening en een vermindering van persoonlijke offers staat op den voorgrond. Maar thans is er weer kentering geko men: de waarachtige doelstelling van onze weermacht spreekt weer tot de bevolking; de moreele opvoeding in nationalisme komt weer op den voorgrond. Het is geen schande in militairen dienst te zijn, dringend noodig is de moreele steun van de gansche be volking aan den soldaat. De Volkenbond heeft nog niet gegeven wat er van verwacht werd. (Mislukken van Ontwapenings-Conferentie en internatioale rechtsspraak). De gevaren voor toenemende bewapening, zijn voor ons land grooter dan in 1914. ADRES AAN B. EN W. Inzake de huurtoeslagen voor werkloozen. Aan het College van Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden is onder staand adres gezonden: Geeft beleefd te kennen, het bestuur van den Leidschen Bestuurdersbond: dat een niet onbelangrijk aantal werk- Versterking van onze weermacht is drin- j i(K)zen. ,jie na i October werkloos zijn ge nrJ -n rl rr un I Vi zo r nrxl iron/i rrnc oonr runt - - gend noodig. wil het volgend geslacht niet het slachtoffer worden van onze lauwheid. Enkele punten komen dan bijzonder op den voorgrond: verlenging van dienstplicht en verhooging van het jaarlijksche leger- contingent. Eendracht en bezield door één wil is noodig om alle kracht te verzamelen. Een schoone taak voor de jeugd is aangebroken om het schoonste in onze historie te laten voortleven. Spr. eindigde zijn luid toegejuichte rede aldus De handen ineen, de biik gericht op onze Driekleur, voor het heil van het Vaderland. In het tweede gedeelte van den avond vond de vertooning van de verlovingsfilm van de Prinses plaats, waarbij allen bij vernieuwing medeleefden met de blijde dagen van September j.l. Ook werd de Drie Octoberfilm 1936 nog gedraaid. Met een kort woord heeft tenslotte de heer D. Hendriks deze geslaagde samen komst, die ook een einde bracht aan de lustrumviering der jongierengroep, gesloten. worden, door de intrekking van den huur- toeslag in slechtere positie zijn komen te verkeeren dan de overige werkloozen; dat de regeering, voelende de onbillijk heid van dezen maatregel, voor een aantal gemeenten een aanvullingstoelage heeft vastgesteld, voor hen, die na 1 October werkloos zijn geworden; dat de minister blijkbaar wacht op aan drang uit de overige gemeenten, om tot invoering van deze toelage over te gaan; dat daarom adressant uw College beleefd, doch dringend verzoekt zich tot den Minis ter van Sociale Zaken te richten, met het verzoek ook voor Leiden deze aanvullings toelage vast te stellen, 't Welk doende, Het Bestuur van den Leidschen Bestuurdersbond. w.g. J. M. C. DE ROO, voorzitter. w.g. C. SNEL, secretaris. Inauguratie van prof. dr, J. J. Lijnst Zwikker. Rede over „De wording van den artsenijschat". Prof. Dr. J. J. Lijnst Zwikker. Prof. dr. J. J. Lijnst Zwikker, benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit in de artsenijbereidkunde met inbegrip van de pharmaceutische chemie en de vergifleer, als opvolger van prof. dr. L. van Itallie. heeft hedenmiddag dat ambt aanvaard met het uitspreken van een rede in het groot-auditorium der Universiteit over „De wording van den artsenijschat". In zijn inleiding memoreerde spr. de 300-jarige herdenking van het verschijnen van de eerste pharmacopee in Nederland, n.l. dc Pharmacopoea Amsteiredamensis van Mei 1636, die een eind maakte aan een chaotischen toestand en eenheid bracht op het gebied van het voorschrijven en af leveren van geneesmiddelen en waardoor een vaste basis gelegd werd voor een of- ficieelen geneesmlddelenschat en de eischen daaraan te stellen. Beschouwt men den artsenijschat in zijn huidigen vorm, dan neemt men een uiterst complex ge heel waar van overoude tot zeer moderne middelen, waaraan alle beschavingstijd perken en alle volkeren der aarde bijge dragen hebben- Spr. stelde daarop de vraag op welke wijze men er toe gekomen is uit de veelheid der natuurproducten en de tallooze voortbrengselen der nijverheid, datgene te kiezen, wat voor het herstel der gezondheid van nut kan zijn. Deze vraag werd in het vervolg der rede beantwoord door een uiteenzetting van de verschillen de factoren, die tot het verwerven der ge neesmiddelen geleid hebben. In de eerste plaats heeft van oudsher de toevallige ervaring een rol gespeeld, wat tot in dezen tijd van systematisch onder zoek het geval is. wat spr. met voorbeelden illustreerde. Verder hebben vroeger gang bare natuurbeschouwingen, als de Griek- sche elementenleer en de astrologie der Renaissance, tot deducties geleid, waar door belangrijke geneesmiddelen te voor schijn kwamen. De grootste stoot kwam echter van de samenwerking tusschen de chemische synthese en het pharmacolo- gisch experiment, waardoor correlaties ge vonden werden tusschen de constitutie en werkzaamheid der stoffen en geheele reeksen voortreffelijke en onmisbare ge neesmiddelen gevonden werden. Spr. wees evenwel op het empirisch karakter, dat ook thans deze wetenschap nog draagt: met zekerheid is vooraf geen nieuwe stof als geneesmiddel te voorspellen en het on verwachte speelt nog steeds een groote rol bij het vinden van geneesmiddelen. Na deze wording besprak spr. in het kort symptomen van verwording van den geneesmiddelschat. die zich steeds ernsti ger doen voelen. De overmatige belang stelling van de industrie voor het genees middel als winstobject en de gebrekkige aanpassing der merkenwet aan het bij zondere karakter, dat geneesmiddelen heb ben, deden misstanden ontstaan, die den artsen en apothekers vele lasten en zorgen baren. Spr. wees hierbij op het groote be lang van een instelling als het Rijks-In stituut voor Pharmacotherapeutisch on derzoek, dat de practici bijstaat in het be- oordeelen van de mérites van dc duizen den door woordmerken gespecialiseerde geneesmiddelen en daardoor de juiste ge neesmiddelvoorziening van ons volk be vordert, Spr. eindigde met de gebruikelijke toe spraken. BIJTIJDS BEMERKT. Hedenmorgen bemerkten glazenwasschers dat een groote driehoekige steen, welke ter versiering is aangebracht op den gevel van het winkelpand van „de Unie" aan de Haarlemmerstraat, vermoedelijk door den storm van de afgeloopen dagen was los geraakt en dreigde te vallen. Door de op lettendheid der glazenwasschers kon een ongeluk, dat allicht in deze drukke straat van emstigen a^rd had kunnen zijn, wor den voorkomen. BINNENLAND. Dr. J. J. Lijnst Zwikker aanvaardt het hoogleeraarsambt aan de Leidsche Uni versiteit (Stadsnieuws, le Blad). Ons Parlementair Overzicht (4e Blad). Een bezoek aan het Nationale Park „De Hooge Veluwe" (3e Blad). Een wrak ontdekt bij Castricum (Gemengd, 3e Blad). Aangenomen wordt dat de SCH 179 ver gaan is; een vergeefsche reis naar het wrak bij IJmuiden (le Blad). BUITENLAND. De Belgische regeering krijgt een motie van vertrouwen (Buitenland, le Blad). De Spaansche aangelegenheid in het Engel- schc parlement. Rede van Eden (Buiten land, le Blad). De Spaansche regeeringstroepen gaan ten Z. van Madrid tot den aanval over (4e en le Blad). Jim Mollison volbrengt een Oceaanviucht (Luchtvaart, 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. NED. NATUURHISTORISCHE VER. Vergadering der afd. Leiden. Gisteravond had in het Vrijzinnig Chris telijk Federatiehuis de. eerste winter- bijeenkomst van het a.s. seizoen plaats, welke door vele leden en een introducé werd bijgewoond. Nadat de voorzitter het openingswoord had gesproken, werden de notulen gelezen en de ingekomen brieyen behandeld. Na afloop hiervan werd het woord gegeven aan de spreekster van dezen avond, mej. dr. A. S. Timmermans, die van een tocht naar de Hongaarsche Puszta Hortobagy zou vertellen. Het uitgangspunt van dezen tocht vormde Hongarije's hoofdstad, Bu dapest. Per trein ging de reis door de groote Hongaarsche laagvlakte, de Alföld, naar de Universiteitsstad Debrecen. In de Alföld wordt voornamelijk land bouw gedreven, men vindt hier uitgestrek te velden met koren en maïs. afgewisseld met paprika, pavaver, zonnebloemen, ro zen, meloenen, komkommers, augurken en vruchtboomen als perziken en abrikozen. In Debrecen werd overgestapt in het treintje, dat na een half uur rijdens de puszta bereikte: aan het station Nagyhor- tobagy werd uitgestapt, en naar de in de nabijheid gelegen herberg, de Csarda ge wandeld, waar overnacht zou worden Na het Hongaarsche middagmaal bij de tonerr der zigeuner muziek genuttigd te hebben, werd een hooikar beklommen, welke door 2 magere paarden getrokken werd, en zoo ving een rijtoer over de groote onafzien bare vlakte aan. Aan de horizont was overal de fata morgana waar te nemen, welke ontstaat door straalbreking wan neer een warme boven een koude lucht laag aanwezig is; het zoo ontstane beeld is niet omgekeerd, in tegenstelling met de fata morgana der woestijnen, welke door weerspiegeling ontstaat. Verschillende kudden, welke eenige hon derden dieren tellen, werden bezocht, o. a. paarden met veulentjes, Hongaarsche schapen met gedraaide horens, runderen met groote uitstaande horens, en waar van die der stieren van koperen balletjes waren voorzien, buffels, hoogbeenige Hon gaarsche zwijnen: ook ganzen, kalkoenen en poules pintates liepen in troepjes op de groote vlakte. Iedere kudde werd door een of meerdere herders met hun honden bewaakt. De klee ding der herders was zeer schilderachtig, zij droegen een jas van dikke witte wol- stof. welke met borduur- of leerwerk, in roode of groene kleur versierd was. De paardenherder of scikós van een voortref felijk rijder en toonde menig staaltje van zijn rijkunst.. Een boerderij (tanya) met bijbehooren- de stallen werd bezocht; hier vlakbij be vond zich één der grootste trekbronnen, waar de kudden komen om gedrenkt te worden. Verschillende planten, die in de puszta en langs de Hortobagny-rivier groeiden, werden verzameld en nu gedroogd ten toon gesteld: van deze planten ls het veder gras (Stipe pennata) wel één der bekend ste steppenplanten; ook zoutplanten kwa men hier voor, daar de puszta-bodem dik wijls zouthoudend is. Een groote collectie photo's verduide lijkte het gesprokene. Verschillende leden demonstreerden hierna hun vondsten, welke zij in den afgeloopen zomer hadden gedaan. Zoo kwamen o.a. ter tafel planten en gesteenten uit het Oetzstal, planten en dieren van het Nederlandsche strand, en gesteente, dat fossiele schelpen in hield uit het land van Prins Bernhard.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1