NATIONALE I IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 28 October 1936 VERZEKERING MET WINST TELEGRAMMEN LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam CHR. COMITÉ VOOR WERKLOOZEN- ZORG. Dezer dagen vergaderde het Christelijk Comité voor Werkloozenzorg. Besloten werd om In de komende winter maanden. het werk onder de Christelijke werkloozen voort te zetten. Het ontspanningslokaal dat ditmaal in ..Nathanaël" zal zijn gevestigd, zal Maan dag 2 Nov. a.s. geopend worden. Besloten werd voorts om vooral aan de geestelijke ontwikkeling der werkloozen aandacht te schenken. Verder ligt het in de bedoeling om een enkelen ontspanningsavond te houden, ter- k0mt. hebben om een beroep te doen op huma nitaire gedachten en gevoelens? Onze ac tie daartegen spruit rechtstreeks voort uit het primaire besef, dat wij allen broeders zijn. Ook wij willen de slachtoffers van een luchtaanval in bescherming nemen, doch ons streven is er veeleer op gericht te voorkomen, dat er slachtoffers vallen. De technische zijde van de luchtbescher ming besprekende, wees spr. op het half slachtige karakter van evacuaties, d.i. de uitleiding van de bevolking uit de groote steden. Immers, ook de miltaire deskundi gen erkennen, dat een groote categorie der bevolking niet voor evacuatie in aanmer- HERMANN STEURI OVER DE SKI-SPORT wijl ook enkele avonden georganiseerd zul len worden alleen voor de vrouwen van de werkloozen. De nood in de gezinnen heeft de volle aandacht van het comité. Zoo mogelijk zullen voor de Kerstdagen levens middelen worden uitgereikt. Met toestemming van Burgemeester en Wethouders zal op Zaterdag 14 Nov. a.s. een collecte gehouden worden langs de huizen. Wil het comité het werk onder de Chris telijke werkloozen naar behooren kunnen verrichten, dan is voor de komende maan den een bedrag van plm. f. 1800 noodig. Het comité verzoekt ieder die het werk wil steunen zijn bijdrage nu reeds op te zenden aan den pennlngm. den heer J. A. v. d Reyden, Oude Vest 187a. Het comité verzoekt dringend gelden of bijdragen in natura voor de Christ, werk loozen alleen te zenden of af te geven aan het Christ. Comité voor Werkloozenzorg. PRIN'CiriEFLE ACTIE TEGEN LUCHT BESCHERMING. De heer Huisman en Ir. Hondius voeren het woord. De Leidsche Vredesraad, omvattende de plaatselijke afdeelingen van den Alg. Ned. Vrouwenw-desbond, Kerk en Vrede, de Jongeren Vredesactie en de Anti-oorlogs hond \an verplegenden. organisee.de gis teravond ,n samenwerking met de Chr. Dem. Unie in het Leidsche Volkshuis een bijeenkomst, welke bedoeld was als een principieel protest togen de lucht'cescher- mingspropaganda. De vergadering werd geleid door den heer C. J. Coster uit Oegstgeest. dit er op wees. dat de hierboven genoemde samenwerking geenszins inhoudt een onderschrijving van de politieke actie der CDU., doch uitsluitend van haar vredeswil. Spr. gaf daarna he' woord aan len heer Cor Huisman uit Gouda, die zeide. dat het vraagstuk der iiich'trschermlng niet alleen de belangstelling -.rekt van de chttnci en militairen, maar de geheele buegerbcv, - king van ons land aangaat. Spr. stelde dan de vraag: is luchtbescher ming zedelijk gewenscht en technisch mo gelijk? Het is onjuist om te zeggen, dat de geheele luchtbescherming in dienst staat van de humanitaire gedachte. Het is zede lijk niet verantwoord om de geheele bur gerbevolking te mobiliseeren voor de lucht bescherming. terwijl voor nog geen tien procent veiligheid wordt gegarandeerd. Commercieel is de luchtoorlog slechts een onderdeel van de verfoeilijke internationale wapenindustrie. De luchtoorlog is een schending van de overeenkomst van 1899, waarbij het ge bruik van verstikkende gassen werd ver oordeeld en is voorts een verloochening van het Briand-Kellog-pact, waarbij de oorlog als middel tot beslechting van con flicten werd verworpen. Wanneer luchtbescherming technisch mogelijk zou zijn, zouden acht mlllloen Nederlanders de beschikking moeten heb ben over gasmaskers, beschermende klee ding en voldoende schuilplaatsen. In een toekomstlgen oorlog, waarin de luchtvloot zulk een belangrijke rol zal spelen, zal ons land de positie innemen van het Yser-front van 1914. Vooraanstaande K.L.M.-piloten als Van Dijk, Veenendaal en Viruly wezen er reeds op, hoe het geheele Nederlandsche volk slechts zoo veilig is als de vijandelijke vliegeniers zulks toelaten. Mag elke poging tot beveiliging uit dien hoofde op zijn minst gesproken naïef hee- ten, de resultaten van de hier té lande ge houden nachtelijke tuchtoefeningen, be wijzen, ondanks de zorgvuldige voorberei ding. de practlsche onmogelijkheid van effectieve beveiliging. Uitvoerig behandelde spr. vervolgens ver schillende gassen en de daartegen be staande beveiligingsmiddelen, welke z.i. verre ontoereikend zijn en in flagrante tegenspraak met hetgeen de propagandisten der luchtbescherming er van vertellen. Sprekende over schuilkelders maakte spr. onderscheid tusschen collectieve en privé- kelders. Van de eerste soort bezit ons land er slechts enkele, o.a. een in Den Haag, plaats biedend aan.... honderd personen! Zou een dergelijke maatregel effect sor- teeren dan zal Nederland een land van catecomben moeten worden, van de aard oppervlakte gescheiden door een meters- Het hoofdbezwaar der luchtbescher mingsactie is echter, dat daardoor de ge heele bevolking wordt opgenomen in het verderfelijke apparaat van het militarisme en geleerd wordt te berusten in de onver- mijdeljjkheidsgedachte. Wie zich daartegen verzet, wordt be schouwd als iemand, die geen rekening houdt met de realiteit van het leven. De realiteit van den geest heeft afgedaan. Ook het kind wordt Ingeleid in de sfeer van den toekomstigen oorlog, de psychologische voorbereiding is in vele geschriften merk baar Spr. noemde daarvan verschillende voorbeelden en rangschikte daaronder ook de luchtbeschermingsactie. Bijna onge merkt sluipt het vergif van het militarisme verder in onze maatschappelijke samenle ving. Ondanks de goede bedoelingen van een deel der voorstanders, noemde spr. deze actie een exponent van den oorlogsgeest, waartegen met klem stelling dient to wor den genomen. Alleen wanneer wij alle krachten inspannen ter versterking der oorlogspreventie, aldus eindigde ir. Hondius mogen wij de hoop koesteren, dat er van de ellendige wereld, waarin wij thans, leven nog iets terecht komt. De heer /Vreter sloot de bijeenkomst met dank aan de sprekers en aan de vrij tal rijke aanwezigen voor de opkomst. WONINGBOUWVEREEN. „ONS BELANG". Uitslag van den tuinwedstrijd. Gisteravond had in „Oud-Hortuszlcht" de prijsuitreiking plaats aan de leden der woningbouwvereeniging „Ons Belang", die in den afgeloopen zomer hadden deel ge nomen aan den tuinwedstrijd. De voorzitter der commissie, de heer Joh. v. d. Bos opende dezen avond en gaf hierna het woord aan den heer M. Galjaard als voorzitter der jury om de prijzen uit te reiken. Deze begon met de leden te wijzen op de verschillende fouten in de tuinen en gaf eenige wenken ten beste. De uitslag was als volgt: Groote achtertuinen, le prijzen: P. v. d. Berg, N. Bol en A. Buys: 2e pr. Donselaar, Pet, Cornet, Wendt, C. Streefland, v. d. Wijngaard en C. Pauw; 3e pr. J. Heetveld, De Water. De Graaf. J. Jansen, De Tombe, H Jansen, H. W Wittenaar, H Taffijn, Poelijoe, J. v d. Bos, Sliggers. Verhagen. P. v. Duuren. Bavelaar. Laterveer. Verlind. P. de Zwijger en J. Nibbeling; 4e pr. J. Brouwer, v Buuren, Dreef, Hundersmark, v. Weerlee. Minke, Ouwerkerk, Stikvoort en Philippo: 5e pr' Gerritsen, Volkers. Meijer, Pegt, Platering, v. d Zeeuw, Kik kert, Devilé. Starre, Pet, Guley, Fakkel, Braggaar, Blansjaar, Schaft, Paats. W. Brakel. Boumeester, De Winter, Kaak, Os kam, Zwanenburg. Breedeveld en Vos, Kleine achtertuinen. 3e pr.: Kruit. P. Winterkamp en Stouten; 4e pr. D Gal- jaard. Oudshoom. v, Buuren. Hansen, J. v. d. Bos. Zonneveld, v. d. Berg, Verlind en Van Stralen: 5e pr. Kornet, Ruitenbeek. Kruit. Zaalberg, Verhoogt, Labordus, v. d Lucht. Horree en v. d. Pont. Kleine voortuinen, 3e pr. A Donselaar en N. Bol; 4e pr. De Water Groote voortuinen, 3e pr.: Wendt en Jansen; 4e pr. Buijs; 5e pr. Starre, Guley en Cornet. Voor de bovenbewoners van „Ons Be lang" was een kweekwedstrljd van plan ten georganiseerd, waarvan de uitslag was: le pr. Van Os en Blok; 2e pr Kop en Geenjaar; 3e pr. Van Beek, De Graaf en de wed. Zonneveld. Besloten werd een tuintjes-vereeniging op te richten ter vereenvoudiging van het werk der tulnwedstrijden. Als lid gaven zich vijftig personen op en als donateur zeven. Hierna had een verloting van planten plaats en werd door den voorzitter dank gebracht aan allen die hadden meegewerkt om dezen avond te doen slagen. De heer Joh. v. d Braak zorgde voor het gezellige gedeelte, waarin hij volkomen slaagde. De Jury bestond uit de heeren M. Gal jaard. J. A Smit en D. de Jong. Geslaagde wintersport-avond der N. R.V. Weer is een bekend ski-leeraar uit den vreemde naar Holland gekomen om er op verzoek van de Nederlandsche Rels- vereeniging te vertellen van z'n mooie sport. Verleden jaar Sepp Ramersdorffer, uit Innsbrück, thans Hermann Steuri, uit het Grindelwald! En natuurlijk was de belangstelling ook hier ter stede groot, want ook het aantal beoefenaars der ski-sport is snel stij gende. Hoewel het zeer slechte weer aller minst opwekte tot vergadering-bezoek was de groote Burchtzaal gisteravond uitste kend bezt. De heer Van der Horst, voorzitter van de Leidsche afdeeling, sprak het openings woord, zich daarbij in het bijzonder rich tende tot de heeren Steuri (ski-leeraar in Zwitserland), ir. Basel, (secretaris van de wintersport-commissie der N.R.V. 1, Metz met z'n ski-leerlingen. Panman (algemeen voorzitter der N.R.V.) en Hardeweg (oud- voorzitter van de afdeeling Leiden). Hij deed eenige mededeelingen omtrent te houden lezingen en uitstapjes, waarna een warm applaus de komst begroette van Hermann Steuri, een jongen blonden Zwit ser, die vertellen ging over de ski-scholen en de ski-techniek. Er was een tijd zoo zeide hij dat ieder leeraar in Zwitser land z'n eigen techniek had. hetgeen op den duur fnuikend moest zijn voor het enthousiasme der vreemdelingen, die het skiën leeren wilden, doch daartoe niet al tijd in dezelfde plaats lessen konden ne men. Tenslotte is men het toen eens ge worden over een eenheids-methode, welke sinds kort algemeen is ingevoerd, nadat alle leeraren gedurende 16 dagen theore tisch en practisch onderricht hebben ge had, waardoor men thans vaststellen mag dat door geheel Zwitserland voortaan overal dezelfde techniek zal worden on derwezen. Aan de ski-scholen krijgt men óf 's morgens óf 's middags les (gedurende de rest van den dag kun men dan zelf oefenen) en de deelnemers worden ver deeld over drie klassenf beginners, gevor derden en goede ski-loopers. Op vlotte en zeer onderhoudende wijze vertelde Steuri daarna het een en ander van de techniek: van het gewicht overbrengen, de houding der romp, het doordrukken der knieën, van de sneeuwploeg, de stemboog, de Kristia- nia. de Telemark, enz. En hij demonstreer de daarbij zoodanig dat het talrijke pu bliek z'n uiteenzetting geboeid en met de grootste interesse volgen bleef. Ir. Basel sprak vervolgens een opwek king tot beoefening der wintersport, wees op het nut der droge-skl-lessen (waarvoor dit jaar al weer 100 deelnemers meer zijn dan verleden jaar), en verklaarde dat de wintersport-reizen der N.R.V. ondanks de devaluatie niet duurder geworden zijn. Tot besluit van het eerste programma- deel heeft de heer Ant. Metz hierna met TEGEN LAGE PREMIE VRAAGT INLICHTINGEN r 1216 (Ineez. Med.) Geen herstel der Duitsche monarchie. BERLIJN, 28 Oct. (A.N.P.i. Een officleele woordvoerder heeft het te Parijs gepubli ceerde bericht, als zou Hitler prins Ernst Georg van Brunswijk-Luneburg op den troon willen plaatsen, als „groote onzin" gekenmerkt. GEZAGVOERDER VAN DE „QUEEN MARY" DOOR BEROERTE GETROFFEN. LONDEN. 28 Oct. (Reuter). Kapitein Britten van de ..Queen Mary" is twee uur voor het vertrek van het schip, juist toen hii wilde ODstaan. door een beroerte ge troffen. HU is naar een ziekenhuis overgebracht en naar men zegt zou ziin toestand zorg wekkend zün. De ..Queen Mary" is. thans vertrokken onder commando van kapitein Peel. die reeds de vorige reis het bevel over het schip heeft gevoerd en die In allerill telefonisch gewaarschuwd was. KONING CAROL TE PRAAG. PRAAG. 28 Oct (Reuter). Koning Carol van Roemenië is heden met kroon prins Michael hier aangekomen om tegen woordig te ziin bü het Tsiecho-Slowaaksche staatsbest Zit werden ontvangen door president Benest en verscheidene ministers. De koning werd begroet met 21 saluutschoten, terwijl op het station ook een eerewacht stond opgesteld. o ARBEIDERS BETOOGEN VOOR HER KIEZING VAN ROOSEVELT. NEW YORK. 28 Oct. (A.N.P.) - Gisteren hebben in Madison Square Garden 200.000 een tweetal dames gedemonstreerd, wat arbeiders onder auspiciën van dc Amerl- men alzoo leert op de droge ski-lessen (een grappige show van vallen en onstaan) terwijl na de pauze tfl van wintersport films zijn vertoond. wafrop o.m. door Her mann Steuri de ski-techniek op weerga loos fraaie wijze in beeld werd gebracht. Men zag er verder beginnelingen op ski's, met alle vreugden, welke aan die eerste oefeningen verbonden zijn, men zag goede loopers en sterren op ski-gebied, men zag de sneeuw en de zon en de wonderschoone bergstreken en stil-aan kwam men onder de bekoring van de wintersport, die in haar beoefening de genoegens van een va- cantie in den zomer dikwijls verre over treft, al zag men tenslotte van het goede toch eigenlijk een beetje teveel. Met een woord van dank tot alle mede werkers heeft de heer Van der Horst dezen avond besloten. STRAATVERLICHTING HOOGEWOERD. In verband met het feit dat de straat verlichting van deze straat, vergeleken met (die van andere hoofdstraten als Breestraat, Haarlemmerstraat, e.a- ver achterblijft, waardoor de Hoogewoerd des avonds een min of meer somber stadsgedeelte is, heeft het bestuur der Buurtvereeniging ..Hooge woerd Vooruit" besloten een adres te rich ten aan den Gemeenteraad, waarin ver zocht wordt hierin verbetering te willen doen aanbrengen. Nu het wegdek binnen eenige dagen prima in orde is, hoopt men dit mede, zoo spoedig mogelijk, van de ver lichting te kunnen zeggen. kaansche arbeiderspartij een betooging gehouden voor herkiezing van Roosevell en gouverneur Lehman RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Een veelbesproken monument uit den Pyramidentijd. Gisteravond opende dr W. D v Wijn- gaarden de reeks wlnterlezingen in 't Rijks- dikke laag van gewapend beton. Ook het museum van Oudheden alhier me*, een nut van schuilzolders tegen brandbommen enz. trok spr. ten sterkste in twijfel, waar bij hij zich schaarde aan de zijde van den A'damschen brandweercommandant, die deze meening deelde. Spr. eindigde met de vraag welke maat regelen de overheid tot dusverre ter be scherming der bevolking heeft getroffen, waar zij anderzijds bij voortduring wijst op het nut van gasmaskers en schuilplaatsen. Na een korte pauze was het woord aan ir. Hondius. lid van het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede", die het woord van prof. Hulzinga citeerde, dat wij leven in een tijd, waarin de leu'.ï meer en meer een dagelijks gebruikt wapen is, waarvan wij zelf niet meer beseffen, dat wij het han- teeren. De moreele bezwaren tegen de luchtbescherming, zooals die tegenwoordig wordt gepropageerd, richten zich In de eerste plaats tegen de leugen der valsche gerustheid. Deze leugen behoort tot het systeem, zooals de leugen een onverbreke lijk onderdeel vormt van het militarisme in zijn geheel. De geest van internationale broederschap, ook al is die momenteel ver te zoeken, wordt in ernstige mate geschaad door tendenzen, geschapen door militaire autoriteiten, volgens welke een bevriende nabuurstaat wordt aangewezen als „de" vijand De moreele bezwaren richten zich voorts legen het mom der menschelijkheid. waarachter de Dropagandisten der lucht bescherming zich verschuilen. Tot die pro voordracht over dit onderwerp. Sprekei gaf een uiteenzetting van hetgeen wij onder den Pyramidentijd verstaan en wees op den hoogen bloei van dc Egyptische kunst «n beschaving in deze periode 13000—2500 vóór Chr.) Hij behandelde een aantal kunstwerken uit dezen tijd, die door de producten van latere tijden nooit overtrof- ren zijn. daarbij vooral wijzende in ver band met de keuze van het onderwerp op de beeldhouwkunst Hij vestigde er do aan dacht op dat het persoonlijk stempel, dat deze beelden dragen en dat voor ons do groote bekoring er van uitmaakt, niet zoo zeer voortkomt uit een innerlijken drang van den kunstenaar, dan wel uit godsdien stige gronden. Zij waren funerair van ka rakter en werden zoo getrouw mogelijk naar het leven gemaakt, opdat dc „ka" van den overledene er woonplaats in kon ne men. Uit dezen tijd stamt ook dc beelden groep van Mert-tefs in het Rijksmuseum van Oudheden, welke groep bestaat uit twee beelden van een vrouw en het beeld van een jongen man uit één stuk kalk steen gehouwen. Deze beeldengroep wordt op grond van het opschrift in verband ge bracht met een koningin van dc vierde dynastie. Spreker toonde aan, dat dit op schrift niet. het oorspronkelijke Is, doch dat de oorspronkelijke namen dezer drie personen zijn weggebeiteld en vervangen door het huidige opschrift, dat deze groep ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L mej. J. E. Schouten (Amersfoort)idtm letter A mej. I. G. C, Blom (Noordwijk) en de heer J. B. Ubbink (Zevenhoven): voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Scheikunde de heer E. J. Arlman (Den Haag); idem hoofdvak Dharmacie de heer G. Jongebreur (Rotterdam)en voor het Candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heeren D. van Duyne (Scheveningehn, W. Voorthuysen (Alkmaar), K. J. Quist (Haar lem), H. J. van Rossum (Oegstgeest) en G. Cohen Tervaert (Amsterdam). BINNENBRAND. Gisteravond omstreeks twintig minuten voor tien zagen voorbijgangers rook op stijgen uit het perceel Uiterstegracht 168, waarin een sigarenfabriek van J. S is ge vestigd. De motorbrandspuit onder com mando van Inspecteur Couzv bluschtc het brandje, dat beperkt bleef tot een aantal sigaren en sigarenvormen met één slang op de waterleiding. De tabaksvoorraad kreeg eenige waterschade Een en ander wordt door verzekering gedekt Dc politie stelt een onderzoek In naar de oorzaak. De commissaris van politic was mede aan wezig. toekent aan een vrouw Mert-tefs en aan pagandisten behooren in de eerste plaats j een schrijver Chennoe. Met dat al blijft degenen die de bewapening tot een zoohel een der mooiste kunstwerken uit den hoofdzaak: Gerard Noodstraat 28, Nijme- gea Handel in ongeregelde goederen. Op- HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving; G- A. Kater, Juffennanstraat 1, Oegst geest. Groothandel in oliën en vetten. Eige naar: G. A. Kater, Oegstgeest. Wijziging: J. Prins, Haarlemmerstraat 97. Leiden, hoog mogelijk peil willen opvoeren. Zijn zij. "oioeltljd van het Oude Rijk, welke het mu aldus vraagt spr. degenen, die het recht I seum bezit, I heffing filiaal: Haarlstraat 97, Lelden. DE ROOFOVERVAL TE ALPHEN. Bevestiging van het vonnis gevraagd. In den nacht van 25 op 26 Mei JJ. ver voegden zich bij een garage te Leiden twee Duitschers, die verzochten per auto naar Alphen te worden gereden. Aldaar aange komen, werd aan een opgegeven adres ge stopt en zou een van de mannen afreke nen. Hij beweerde slechts Duitsch geld bij zich te hebben, doch de chauffeur L. zeide dit niet als betaling te kunnen aannemen. Daarop deed een hunner alsof hij een wo ning binnen ging. Terugkomend liet hij een geldstuk vallen. L., die bukte, ontving daarop met een hamer een slag op het achterhoofd en daarna nog eenige slagen, waarop hij het bewustzijn verloor. De mannen trachtten in de auto te ont komen. doch daar L. het contactsleuteltje bh zich had gestoken, slaagden zij er niet in. Den volgenden dag werden belden in een welland aangehouden. Het onderzoek wees uit dat men te doen had met den 22-Jarl- gen monteur E. B., afkomstig uit Selle, die gedurende eenlgen tijd te Noordwijk ver toefd had en met diens vriend den 27-Jari gen W S. eveneens uit Selle afkomstig. Zij bekenden het plan te hebben gehad zich van de auto meester te maken ten einde hiermede naar Duitschland te kun nen komen. Wegens poging tot diefstal, voorafgegaan door geweld, zijn beiden door de rechtbank veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. In hooger beroep kwam S. voor 't Haag- sche Gerechtshof op zijn aanvankelijk af gelegde verklaringen terug en beweerde, dat hij den inhoud van het proces-verbaal niet goed kende. De tolk, de heer Flaumen- liaft, verklaarde evenwel, dat de Inhoud daarvan in de eerste instantie door hem werd vertaald en dat S. zich daarmede ver- eenlgd had. De advocaat-generaal, die er op wees, dat het slachtoffer, dank zij spoedige en af doende geneeskundige hulp. het leven heeft mogen behouden, vorderde bevestiging van het vonnis. De verdedigers van verdachten pleitten clementie. Uitspraak 11 November. DE VERJAARDAG VAN DEN OPMARSCH NAAR ROME. ROME, 28 Oct. (Stefanl). Het Italiaan- sche volk viert vandaag het feest van den veertienden verjaardag van de komst van het fascistisch bewind. Deze dag wordt met temeer vreugde gevierd, nu hij valt in het eerste jaar van het Itallaansche keizerrijk. In de straten der hoofdstad heerschte reeds vroeg een levendige drukte en overal waait de driekleur. Ter nagedachtenis aan de 1547 zwart- hemden, die gedurende het bestaan van deze organisatie zijn gesneuveld is een „sacrarium" opgericht, dat heden werd ont huld. In tegenwoordigheid van den Duce werd een H. Mis opgedragen. Te elf uur hedenochtend waren alle fas cisten, die te Rome aanwezig zijn, bijeen gekomen op het Palazzo Venezzia met hun vaandels en standaarden om den .stichter van het imperium" te huldigen. Toen Mussolini verscheen, werd hij luide toegejuicht. Eerst decoreerde hij de studen ten. die zich hebben onderschelden in den veldtocht in Abessynlë, vervolgens keerde hij terug in het Palazzo Venezzia en hield vanaf het balkon een toespraak, waarin hij o.a. zeide. na te hebben medegedeeld, dat het „sacrarium" was onthuld, dat heden in geheel Italië openbare werken zullen wor den begonnen. Indien, zoo vervolgde hij, het jaar 14 gunstig is geweest, het jaar 15 zal het niet minder zijn, want dit is ons geloof en onze wil, even puntig en gehard als het staal van onze bajonetten. Ons geloof is zoo sterk, dat het bij het ontmoeten van een hindernis, zich hier overheen werpt. De duce besloot zijn rede met de woor den: Italië staat thans rechtop om tot den laatsten druppel bloed zijn overwinning en zijn imperium te verdedigen. Na deze rede bleven de toejuichingen van het publiek zoo lang aanhouden, dat de Duce eenige malen op het balkon terug moest komen. In het gevolg van den Duce bevonden zich de Duitsche gaste> onder leiding van den leider van de Duitschers in het buitenland, von Bohle. FRANSCHE MAATREGELEN TEGEN PRIJSOPDRIJVING. PARIJS, 28 Oct. (Reuter). Het departe mentaal comité tot bewaking van de prij zen in het departement van de Seine heeft gedurende de eerste 14 dagen van October 1123 winkels dóen bezoeken en den prijs van meer dan 4000 artikelen doen verifieeren. 118 winkeliers werden schuldig bevonden aan prijsopdrijving. Velen vin hen werden voor de commissie gedaagd en ontvingen een waarschuwing. In geval van recidive zullen zij wegens onrechtmatige prljsverhooging door den rechter vervolgd worden. Bovendien houdt de prefect van politie zich bezig met het saneeren van de markt van de hallen De commissie heeft verder van den vroe- geren onderstaatssecretaris voor mijnbouw inlichtingen ontvangen, noodig voor de controle van de prijzen van geïmporteerde s tee nkool Tenslotte uitte de commissie den wensch dat ook de prijs voor papier wordt gecon troleerd. Onze stadgenoot, de heer P. C de Rooy slaagde aan dc Technischo Hooge- school te Delftl voor het Ingenieursexa men voor electro-technisch ingenieur. Voor het alhier afgenomen examen van Apothekers-assistent zijn geslaagd de dames: J. Gohrer (Rotterdam). S. v- d. Mculen (Delft) en M. B. E. v. d Weyden (Noordwijk). Maandagavond a.s. komt dr. H. van der Wielen uit Bakkeveen in het Leidsche Volkshuls spreken over de werkkampen voor jeugdige werkloozen en de volks- hoogeschool te Bakkeveen. Er wordt daar ln het Noorden een enorm stuk werk verzet en tallooze jonge mannen hervinden daar nieuwen moed en levens kracht, waardoor zij na hun terugkomst van het werkkamp het leven weer beter aandurven. Ieder, die iets weet of vermoedt van het leed van de duizenden jonge werkloozen, verzuime niet de lezing van dr. van der Wielen bij te wonen. LOONSVERHOOGING IN DE AMERIK. EMBALLAGE-INDUSTRIE. CHICAGO, 28 Oct. (A.N.P.) Vier der grootste emballage-fabrieken hebben be sloten met Ingang van 2 Nov. a.s. dc loonen -van het personeel, ten getale van onge veer 80.000 man, met 7 pCt- te verhoogen, HET DREIGENDE CONFLICT Di DE AMERIK. SCHEEPVAART. WASHINGTON, 28 Oct. (A.NP.) De loeders hebben gisteren aan de federale maritieme commissie laten weten, dat zij bereid zijn dc arbeidscontracten met da arbeiders in de Zuidzeehavens te laten voortbestaan, tot het onderzoek, dat door de commissie wordt ingesteld is geëindigd, AMERIKAANSCH KAPITAAL VOOR DE ONTWIKKELING VAN ABESSYNIË? ROME, 28 Oct. (A.N.P.), Naar van be trouwbare zijde verluidt, zou de nieuwe Itallaansche gezant te Washington, Suvich, zijn besprekingen met een groep Itallaan sche zakenlieden ln de Vereenlgde Staten hebben beëindigd. Een van zijn voornaam ste opdrachten was kapitaal te vinden voor de ontwikkeling van Abessynië. Het schijnt dat Giannlnl, een Italiaanscn bankier te New York, voor dit doel een nieuwe bank heeft gesticht, met een aan- vangskapitaal van 2 mlllloen pond sterling. Hoewel dit bedrag natuurlijk onvoldoende is voor het gestelde doel, gelooven de Itall aansche bankiers dat het naar verhouding gemakkelijk zal zitn dit kapitaal binnen niet al te langen tijd te verhoogen. ZWEEDSCH SCHIP VERGAAN? STOCKHOLM. 28 Oct. (D.N.B.). „Stock holm Tidningen" bericht dat men vreest dat het s.s. .Bona" uit Gothenburg bit de scheren voor Karlskrona is vergaan. Men vreest, dat de 12 opvarenden van het schip om het leven zijn gekomen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2