Een mijlpaal in de ontwikkeling der Stedelijke Lichtfabrieken WOENSDAG 28 OCTOBER 193A No. 23495 Heclen werd de 50.000 ste rechtstreeksche aansluiting tot stand gebracht HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In de laatste 17 jaar is het aantal aansluitingen verdubbeld. Dit nummer bestaat uit VIER blader EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, -• Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3$ per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> EEN OVERZICHT VAN HET COMPLEX DER STEDELIJKE LICHTFABRIEKEN. Heden is de 50.000ste rechtstreeksche aansluiting op de netten der Stedelijjcc Lichtfabrieken tot stand gebracht. Onder die 50.000 zijn dus niet begrepen de aansluitingen in de gemeenten, die van Leiden hun gas en/of electriciteit betrekken, doch zelf de aansluitingen tot stand brengen. Aan den fortuinlijken abonné, die ten tijde van zijn aanvrage natuurlijk volkomen onkundig was van hetgeen te gebeuren stond en wiens naam wij op verzoek van de directie der S.L.F. zullen verzwijgen is een gas- of electrisch verbruikstoestel ten geschenke gegeven, ter keuze van den ont vanger. Het toeval wilde, dat die geluk kige reeds gelukkig was, omdat hij n.l. in de bruidsdagen verkeert en over enkele dagen in het huwelijk hoopt te treden. In overleg met zijn bruid heeft hij de directie der lichtfabrieken verzocht een electrische stofzuiger als huwelijksgeschenk te mogen ontvangen welk verzoek natuurlijk is in- Iwilligd De directie voornoemd was zoo vrien delijk om ons ook eenige gegevens ter be- Khikking te stellen, waaruit de groei van het bedrijf, dat een groot deel van Zuid- Holland van electrischen stroom voorziet, duidelijk naar voren treedt. Uit het .Register der Deliberatiën van den Raad der stad Leyden" in het jaar >845 blijkt, dat in dit jaar de „Heeren Baden der stad Leyden" besloten tot de oprichting van een gasfabriek, die dus verreweg het oudste deel der tegenwoordige Lichtfabrieken is. Dit was de eerste ge meente-gasfabriek in Nederland, hetgeen Pleit voor de ondernemingslust en den vooruitzienden blik onzer vroede vaderen uit dien tijd. Wellicht valt het op, dat de naam Stede- Ujke Lichtfabrieken is. terwijl de wet toch geen steden meer kent, slechts gemeenten. Dit komt doordat de oprichtingsdatum vroeger ligt dan de belangrijke grondwets herziening van 1348. die een einde maakte •althans voor de wet) aan verschil tus- schen steden en dorpen en beide als ge meenten aanduidde. Het „Stedelijke" in oen naam vindt dus rechtvaardiging in de historie. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat man bij het raadsbesluit van 1845 slechts een bescheiden doel voor oogen had en ^ker niet dacht aan een centrum van energielevering, zooals de Lichtfabrieken thans vormen. De fabriek werd namelijk opgericht ten behoeve van de algemeene straatverlichting. Onze bewondering voor het initiatief mag daardoor niet minder zijn. Men mag aannemen, dat ook door het Mreiken van dat bescheiden doel aan de 8°ede stad Leiden een ware weldaad be rden is en dat de Leidenaars die weldaad ter dege op prijs hebben gesteld. Recht streeksche bewijzen zijn daarvoor niet te geven maar wij kunnen het uit het vol gende aileiden. Het gemeente-archief heeft een exem- van nieuwjaarswensch van "®h?lantaarnlieden, aanvang 1849 opge ien aan de „Ed. Achtb. Heeren Burge meester en Wethouders alsmede aan alle Raden en Ingezetenen der Stad Leyden". Een herinnering dus aan het feit, dat de werklieden weer een jaar lang dag in, dag uit hun werk ten gerieve der ingezetenen hadden gedaan; een kleine tegenprestatie zullen deze nieuwjaarswenschers stellig verwacht hebben. Maar een dergelijke poging onderneemt men niet, wanneer bij de tegenpartij niet de geringste waardee ring aanwezig is. Wij moderne menschen kunnen ons moeilijk een denkbeeld meer vormen van de omstandigheden, waaronder de „Gaz Fabriek" in die dagen haar taak verrichtte. Het kleine bedrijf, „de toestel tot de algemeene straatverlichting" (aanduiding in de officieele stukken uit dien tijd), bleek groote groeikracht te hebben, welke tot op den dag van heden nog aanwezig is. hoe wel natuurlijk bijzondere omstandigheden, gooals de oorlogsjaren en nu de crisis, de ontwikkeling tijdelijk hebben geremd. Vooral na 1907 (in dit jaar ving de Electriciteitsfabriek haar bedrijf aan, waar door de Lichtfabrieken een centrum van energielevering werden) verloren de be drijven hun locale karakter en zijn uitge groeid tot een centraal punt, van waaruit niet alleen Leiden, maar ock een groot deel van de Provincie Zuid-Holland van gas en stroom wordt voorzien. In willekeurige volgorde laten wij hier onder enkele cijfers volgen betreffende den groei zoowel van de gas- als van de electriciteitsfabriek: De aflevering der gasfabriek in 1348 be- üroag 100.000 Kub. M.; zij bereikte in 1865 de 1.000.000 Kub. M. Eerst omstreeks 1895 (dus na bijna vijftig jaari werd de 5.000.000 Kub. M. bereikt. Over 1935 bedroeg de gas productie ruim 16.000.000 Kub. M. De lengte van het gasbuizennet in Leiden en omgeving bedraagt thans 278 K.M., overeenkomend met den afstand Leiden- Keulen. De in 1907 opgerichte electriciteitsfabriek bereikte in het jaar 1908 een productie van 508.000 kWh en in 1935 een productie van ruim 46.000.000 kWh, dus ruim 80 maal zooveel als in het eerste bedrijfsjaar. De electriciteitsfabriek begon met een hoogspanningsnet van 11,5 K.M. en een laagspanningsnet van 16,1 K.M. Thans is in Leiden en omgeving een net voor hoog spanning van 412 K.M. en voor laagspan- ning van 378 K.M.. tezamen 790 K.M.. of een afstand van Leiden naar Berlijn. In beide fabrieken tezamen is een kapi taal geïnvesteerd van 6,5 millioen gulden. De oppervlakte van het tegenwoordige verzorgingsgebied bedraagt 624 vierk. KM. dat is 3,5 maal zoo groot als de geheele Haarlemmermeer en 1/5 deel van de ge heele provincie Zuid-Holland. De snelle groei in de laatste decennia blijkt nog uit het aantal rechtstreeksche aansluitingen van gas en electriciteit, dat in 1919 de 25.000 bereikte. In de laatste 17 jaar is dit aantal al dus verdubbeld. Deze groei is niet alleen het gevolg van de vergrooting van het verzorgingsgebied, resp. de toeneming der bevolking in dat gebied, maar houdt ook verband met wat men zou kunnen noemen de ontwikkeling LUSTRUMVIERING DER CHRIST.-HIST. JONGERENGROEP. Geslaagde feestavond in de Stadsgehoorzaal. De viering van het eerste lustrum der Chr-Historische Jongerengroep werd gisteravond voortgezet met een feestelijke samenkomst in de Stadsgehoorzaal. Zeer velen waren ook nu weer aanwezig. Dank zij opgewekte muziek van „Symphonia" o. 1. van den heer Plu heerschte er al spoedig een opgewekte stemming. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Guley heette allen hartelijk welkom, waarna direct het doek gehaald werd voor het eerste bedrijf van het blijspel „Janus Tulp". „De Abelspelers", die dit stuk nu voor de derde maal opvoerden, hebben ook nu weer een vlotte vertolking gegeven van een stuk echt-Amsterdamsch volksleven door Justus van Maurik zoo kostelijk beschreven. Harte lijk heeft men gelachen om de vrooiijke tooneeltjes in den scheerwinkel, waar Janus Tulp in onvervalscht Haarlemmerdijksch, daarin bijgestaan door zijn bediende Barend (Van der Weerthof) zorgde voor de vele amusante voorvallen. Voor een groot deel is het zeker aan hen te danken, dat dit stuk zoo uitnemend-slaagde. De damesrollen waren eveneens bij de dames Kuivenhoven (Betje) en Breda (Marie) in goede handen. Door den heer Guley werden aan de da mes bloemen overhandigd, terwijl Janus Tulp, die juist op dezen avond verjaarde, uit handen van den heer Hendriks een blijvend aandenken ontving. Ook Barendje bleef hier met zijn geschenk niet achter wege en overhandigde zijn patroon een cadeau. Een verloting, welke in de pauze werd gehouden, zorgde er voor dat velen behalve met de herinnering aan een geslaagden avond ook met een mooien prijs naar huis keerden. BINNENLAND. Een der geredden der SCH 68 overleden; de Norburg is binnengebracht (4e Blad). Kritiek op het justitiebeleid; voorloopig verslag der Tweede Kamer (3e Blad). Reorganisatie van landbouw-crisismaatre- gelen; rapport der commissie van Loon (3e Blad). Ons Parlementair Overzicht (3e Blad). Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg te Zwollerkerspel (Gemengd, 3e Blad). Heden is door de Leidsche Lichtfabrieken de 50.000ste rechtstreeksche aansluiting tot stand gebracht (Stadsnieuws, le BI.). Men vreest dat bij IJmuiden nog een tweede Scheveningsche logger vergaan is; een mast steekt boven water uit (le Blad». van het gas- en electriciteitsdebiet in de diepte. Beide energievormen worden n .1. veel intensiever gebruikt dan vroeger. Het gas werd immers aanvankelijk uit sluitend gebruikt voor straatverlichting en voor verlichting van woonhuizen, later ook voor koken, nog- later voor verwar men, terwijl tegenwoordig ook de indus- trieele toepassingen een vrij groot percen tage van den totalen verkoop voor haar rekening nemen. Hetzelfde, maar in nog sterkere mate, geldt voor de electriciteit, Kan men zich nog indenken welk een comfort eenvou dige, electrische lichtinstallatie ongeveer 30 jaar geleden beteekende? Hoe groot de ontwikkeling in de toepassingen hier is geweest, zoowel voor de woning als voor het bedrijf, behoeft niet te worden aange geven. Ieder is er dagelijks getuige van. Tenslotte laten wij hieronder nog enkele jaartallen uit de geschiedenis der Licht fabrieken volgen: 1845. Uit het „Register der Deliberatiën van den Raad der Stad Leyden" blijkt, dat de „Heeren Raden der Stad Leyden" besloten tot oprich ting van een gasfabriek. 1848. Op 21 April van dit jaar brandden de lantaarns voor 't eerst met gas uit de stadsgasfabriek, gebouwd door den Stadsarchitect Salomon van der Pauw, te zamen met A. E. Croll uit Londen. 1884. De levering van gas voor kookdoel- einden ving aan 1891. De gasfabriek slaat haar vleugels uit en begint ais een der eerste fa brieken in het land met gaslevering buiten de gemeentegrenzen. Hier mede was de grondslag gelegd voor de latere „gasvoorziening op verren afstand", die op het oogenblik een flink gedeelte rondom Leiden beslaat, 1893. Invoering van het gasgloeilicht. Een stap vooruit in de techniek der gas- fabricage. 1895. Invoering van de muntmeters voor het meten van de afgeleverde hoe veelheid gas. Eerst vanaf dit jaar komt het gas ook binnen het bereik van de minder gegoeden. 1904. Op 13 October besloot de Gemeente raad van Leiden tot oprichting var een electriciteitsfabriek. 1907. Op 15 October werd de electriciteits fabriek in bedrijf gesteld. 1910. Ook de electriciteitsfabriek hield geen halt voor de grenzen van Lei den en begon met stroomlevering aan de omliggende gemeenten. 1911. In dit jaar werd voor het eerst stroom geleverd voor electrische tractie, nl. voor de stadslijn en de lijnen LeidenRijnsburgKatwijk— Noordwijk. Tevens vond in dit jaar de bouw plaats van het electrische klokkennet. o.a. voor de openbare tijdsaanwijzing in Leiden. 1914. De eerste groote polder (n.l. de Ha- zerswoudsche Droogmakerijmet een oppervlakte van 1880 H.A. werd aan gesloten voor electrische bemaling. 1922. Bouw van de nieuwe stokerij vooi de gasfabriek (staande langs der Maresingel) en van het nieuwe ke telhuis voor de electriciteitsfabriek. 1936. De Lichtfabrieken verzorgen 50.000 aansluitingen voor gas en stroom rechtstreeks. KINDERKERK NATHANAËL. Evenals vorige jaren tegen den Hervor mingsdag werd ook dit iaar het kinderjaar- feest van de Kinderkérk Nathanaëi gevierd. De groote zaal van het gebouw Natha naëi was bijna geheel gevuld toen de 2e voorzitter, de heer I. Eikerbout od gebrui kelijke wijze opende Direct hierna werd het zeer gevarieerde programma afgewerkt waarbii een strijkje, dat van tiid tot tijd Vaderlandsche liederen deed hooren. niet weinig bijdroeg om de feestelijke stemming te verhoogen. Tusschen de tractaties door verte'de se secretaris, de heer P v. d. Reyden een boeiend verhaal. BUITENLAND. Langzaam nadert Franco Madrid (4e en 2e Blad). Diverse diplomatieke bezoeken (Buitenland 4e Blad). Besluiten in den Franschen ministerraad (Buitenland, 4e Blad). Mussolini richt een oproep tot de zwart- hemden (Buitenland, 4e Blad). De storm eischt slachtoffers in Duitschland en Engeland (Buitenl. Gemengd, 3e Bi.). Wegens diefstal van oud ijzer uit de voormalige Katoenfabriek i n dc Wevets- ntraat zijn door de politie aangehouden de 17-jarige H. v. d. S. en de 20-jarige F. v. d. S. Na verhoor is het tweetal op vrije voeten gesteld. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. UITREIKING GOUDEN MEDAILLE. Aan den adjudant onderofficier O. A. Snoep van het 6e regiment veld-artillerie alhier zal op Maandag 2 November a.s. de ouden medaille voor 36-jarigen dienst worden uitgereikt. De uitreiking zal plaats hebben op het Schuttersveld des morgens om half elf. De muziek van het 6e R. V.-A. zal bi] deze plechtigheid haar medewerking ver- leenen. HET VERZORGINGSGEBIED DER SILDELUKE LICHTFABRIEKEN.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1