Dr. Max Euwe Kamer van Koophandel Fabrieken voor Rijnland. en u"" rn.da;g medewerkersstaf WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 No. 23489 Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard Ztatorto Manr ^6(11 tOC tOt DM HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: Adressen inzake de bijdragen voor den Keuringsdienst van Waren en de clearing Nederland-Duitschland De begrooting voor 1937 vastgesteld Dit nummer beslaat uit DRIE bladen V 'V Br r&f LEIDSCH DAGBLAD 3D cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland werden de notu len goedgekeurd. Na behandeling der ingekomen stukken, deelde de voorzitter, de heer D ten Cate Brouwer, mede. dat van eenige bewoners der Haarlemmerstraat een klacht was binnen gekomen over den langzamen gang •van zaken bij de asfalteering dier straat. Het bureau bracht deze klacht ter kennis ken. waarbij voor het vaststellen schaalindeeling rekening gehouden met omzet of personeel of met der kan worden beide. De controleerende ambtenaren zouden de bevoegdheid dienen te ontvangen om tege lijk bij hun onderzoek de gegevens voor het vaststellen van de klasse na te gaan. Op een dergelijke wijze is het naar de meening 1 door de tegenwoordige verdeeling der dea der Kamer zeer wel mogelijk te achten een ring ziet opgelegd, er toe zal leiden dat schaalverdeellng te maken, die aan rede- Duitschland met nog meer kracht dan an- lljke eischen beantwoordt en in elk geval ders het geval zou ziln. za) trachten van den import van Nederlandsche goederen tieveliik herbenoemd de heeren D. ten Cate Brouwer. P A. de Gooyer en W. A. Schrandt. Vervolgens kwam in behandeling een adres aan den minister van handel, niiver- heid en scheepvaart Inzake verdeeling der clearinggelden bij de clearing Nederland- Duitschland, waaraan het volgende is ont leend: Met groote belangstelling heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land destijds kennis genomen van het schiiven van Uwe Excellentie van 7 Mei 1935, terzake van bovenvermeld onderwerp en in verband daarmede de ontwikkeling van onzen export gevolgd. Helaas ziin sindsdien de betalingscontin genten voor onzen export naar Duitschland, afgezien van de laatste maanden, steeds meer teruggeloopen. zeer tot schade van het Nederlandsche bedrijfsleven Nu echter binnenkort de achterstand van de oude oosten zal zijn ingehaald, hoopt en vertrouwt de Kamer dat ondanks de thans gerezen valuta-moeilUkheden. het gedeelte der clearinggelden hetwelk thans nog voor deze achterstallige vorderingen moet wor den gebruikt geheel aan den nieuwen export ten goede zal komen. De Kamer meent evenwel, dat ook dan nog geen voldoende recht zal wedervaren aan de belangen van onzen export op Duitschland. Als een der grootste gevaren ziet de Kamer, dat de beperking van den export, welke de Nederlandsche export zich het gemeentebestuur, dat mededee.- 2eer en zeer veel beter is dan de schaal de. dat de werkzaamheden een vlot ver- verdeeling welke thans is vastgesteld loop hebben en zoodoende niet voor aan- oenlijke bespoediging in aanmerking ko nen. Intusschen blijkt toch, aldus de voor alter dat hier en daar de uitvoering in een sneller tempo geschiedt. De voorzitter deed vervolgens mededee- ltag van de maatregelen getroffen tegen ongemotiveerde prijsopdrijving. Klachten tan belang dienaangaande werden in het district Rijnland niet vernomen. Spr. stond Ttrvolgens stil bij die prijsverhoogingen. vclke niet alleen billijk, maar zelfs volko men gerechtvaardigd zijn. Zijn standpunt ten deze publiceerde spr. reeds eerder, ook m ons Blad. Waar dit bericht tot misvat ting aanleiding heeft gegeven, wil spr. niet I mlaten zijn houding nogmaals duidelijk Been te zetten, hetgeen hij deed in den vrnn van de gistermiddag nog in ons Blad gepubliceerde verklaring. Dr. van Dorp gaf den zakenmenschen in overweging in hun boekhouding onder- scheld te maken tusschen de schljn-winst her devaluatie en de werkelijke winst, zoo dat den fiscus geen gelegenheid wordt ge- teven het zakenleven onredelijk hoog te belasten. Z.i. verdient het aanbeveling de Ingezetenen in het district per brochure oi anderszins dienaangaande in te lichten. De heer van Appel zeide onaangenaam getroffen te zijn door den z.i. wantrou wenden geest ten opzichte van den mid denstand. welke in de regeeringsverklaring tot uiting kwam. De heer van Hoek bracht Buide aan den voorzitter voor diens tijdige waar schuwing aan den Leidschen middenstand, vaarvoor ook vele winkeliers uit de om liggende gemeenten hem dankbaar zijn. Tanneer daarover eerst overleg zou zijn ïtpleegd met het gemeentebestuur van loden of met alle gemeentebesturen in het district, zou het juist te laat zijn ge weest, Met een dergelijke voorlichting is de middenstand ten zeerste gebaat ge weest en spr. hoopt, dat de voorzitter bij voorkomende gelegenheden eenzelfde ge dragslijn zal volgen (applaus). Vervolgens kwam in behandeling een adres aan de ministers van handel, nij verheid en scheepvaart en van sociale za ken inzake de bij koninklijk besluit ge troffen regeling, volgens welke de bijdra gen tc betalen voor den Keuringsdienst van Waren afhankelijk zijn gesteld van de inschrijving in het Handelsregister. De Kamer meent, dat deze maatstaf hoogst onbillijk is, hetgeen uit het volgende moge blijken. Uit het verslag van den thans opgehe ven Keuringsdienst te Leiden blijkt, dat een belangrijk deel van de bemoeiingen van den Keuringsdienst betrof het onder zoek van monsters op het laboratorium. Van de in 1933 aldaar onderzochte mon sters ten getale van 10992 waren 8160 mon sters van melk. derhalve ruim 74 pet. Uit een te Katwijk Ingesteld onderzoek is gebleken, dat aldaar 41 melkslijters zijn gevestigd; van deze zijn echter maar 13 ingeschreven in het Handelsregister. De 28 niet-ingeschrevenen betalen ais zij geen personeel hebben, thans slechts f. 1 per jaar. De ingeschrevenen echter min stens f. 5 per jaar, ofschoon ook deze groo- tendeels zonder personeel werken, terwijl bovendien een aantal van hen vrijstelling van betaling voor het Handelsregister heeft ontvangen. Niemand zal dan ook kunnen beweren, dat de bemoeiingen van den Keuringsdienst met de wel-ingesohrevenen grooter zijn dan met de niet-ingeschrevenen. Als de Kamer ten deze zich aan een suggestie waagt, dan is deze slechts te be schouwen als een aanwijzing van de rich ting waarin de Kamer meent dat een op lossing gevonden kan worden. De Kamer acht het n.l. ten deze niet uitgesloten een 31 of niet branche-gewijze indeeling te ma- Voegt men daarbij de bevoegdheid om. evenals zulks aan de Kamers van Koop handel is toegestaan, een bepaalde zaak in een hoogere of lagere klasse te rangschik ken dan de schaalverdeeling zou aangeven, dan kunnen eventueel sterk sprekende on billijkheden worden weggenomen. Voor de Kamers van-Koophandel is het bovendien van groot belang dat de vast stelling van de bijdragen te betalen voor den Keuringsdienst van Waren, niet aan het Handelsregister worden gekoppeld, daap op deze wijze meerdere zakenmen schen het aan hun inschrijving in het Handelsregister wijten, dat zij een zoo on- biilijkon aanslag ontvangen. Zonder verdere discussie zending besloten. werd tot ver- De heeren H M. Simonis en dr G. C. A. van Dorp werden bii acclamatie aangewe zen respectievelijk als adviseerend lid en plaatsvervangend adviseerend lid In het Curatorium van het Economisch Techno logisch Instituut in Zuid-Holland en Zee land. Tot voorzitter en leden van het Rijn- landsch Borgstellingsfonds werden respec- baar komt. onafhankelijk te worden Tevens veroorlooft de Kamer zich met verschuldigden eerbied Uwe Excellentie mede te deelen dat voor zoover haar be kend is. aan Duitsche zijde ten behoeve van Nederland od de clearingrekening en/ of op de rekening der Konversionskasse gestort worden bedragen voor rentebetaling op schuldvorderingen, betaling voor divi denden in Duitsche maatschappijen huren en pachten van onroerende goederen. In verband hiermede zou zij het od prijs stellen te mogen vernemen of ook huren, cachten. winsten en dergelijke inkomsten, hier te lande of in Nederlandsch-Indië door Duitsche ingezetenen gekweekt, via de clearing of anderszins met Duitschland od zoodanige wijze verrekend worden of kun nen worden, dat deze bedragen in voldoende mate mede aan onzen exoort ten goede komen. De Kamer veroorlooft zich tenslotte op Uwe Excellentie een dringend beroep te doen. om bii de onderhandelingen met Duitschland een ernstige ooging in het werk te stellen om een zoodanige verdeeling der beschikbare clearinggelden te verkrijgen, dat voor den export van onze Nederland sche goederen een grooter gedeelte beschik- Voltrekking begin Januari rijke nieuws dat wij f kunnen meaeaeelen. Humeri enkele weken Zidlen onze lezers van de hand van den u'ereldkampioen jg schaken iederen Zaterdagavond een bijdrage in ons blad aantreffen'. Het worden geen schaakrubriekenmaar ar- |j| tikelen, impressies, analyses, persoonsbeschrijvingen, herinne- H ringen en beoordeelingen, die ook ver buiten de ivereld van de scham kers, aandacht trekken. Op 7 November maakt Dr. Euwe met deze me- detverking een aanvang. Wij zijn er van over tuigd dat allen die de nobele schaaksport be oefenen of de prestaties van den Nederlandschen grootmeester met belang stelling volgen, iederen Zaterdag van den ko menden winter naar de courant zullen uitzien om het anUvoord te zoe ken op hun vraag Waarover schrijft dr. Euwe In enkele dagbladen zijn de laatste dagen berichten verschenen over den datum, waarop het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard zal worden vol trokken. Hedenmorgen werd door een tweetal bladen als datum 12 Januari ge noemd, terwijl zij verder schreven dat de kerkelijke inzegening van het huwelijk in de Groote of St. Jacobskerk in Den Haag zou plaats vinden. Bij informatie te bevoegder plaatse deelde men ons hedenmorgen mede, dat officieel nog geen tijdstip was vastgesteld, doch dat het wel waar schijnlijk is, dat het huwelijk in de eerste helft van Januari zal worden voltrokken. Hoogstwaarschijnlijk zullen de plechtig heden in de Groote- of St. Jacobskerk plaats vinden, doch men wees er op dat de mogelijkheid, dat het huwelijk in de Willemskerk zal worden ingezegend, niet uitgesloten moet worden geacht. EERSTE BLAD. Nadat de heeren van Zonneveld, van Dorp en Krantz eenige opmerkingen van alge- meenen aard hadden gemaakt, werd met algem. stemmen tot verzending besloten. Na vaststelling van de lijst van lidmaat schappen en subsidies voor 1937 en behan- ling der nieuwe aanvragen, werd de be grooting voor dit Jaar in ontvangsten en uitgaven bepaald op f. 20288.20 met een ver moedelijk batig saldo van f. 58.96. De heer van Hoek drong erop aan, dat het Bureau zich zal beijveren om de inkom sten op te voeren o.a. door verzwaring van den inschrijvingsplioht voor het Handels register. De voorzitter antwoordde, dat voorstellen in dien geest in voorbereiding zijn en ver moedelijk in de volgende vergadering aan de orde zullen worden gesteld. Op een vraag door den heer de Gooyer tijdens de rondvraag gesteld, n.l. hoever de commissie voor den overweg met hare werk zaamheden is gevorderd, antwoordde de voorzitter, dat deze commissie slechts één maal heeft vergaderd. Wél was hem be kend, dat het door ir. Guljé ontworpen plan bij de Ned. Spoorwegen geen warm onthaal te beurt is gevallen. Meer concrete mede- deelingen hoopte spr. in een volgende ver gadering te kunnen doen. Hierna ging de Kamer over in huishoude lijke zitting. BINNENLAND. Het aantal vermisten bij dc ramp van dc „Van der VVijck" bedraagt 13 Europeanen cn 20 inlanders, (3e en le Blad). Een onderhoud met een oud-marconist van de „Van der VVijck". (3e Blad). Ameland door Westerstormen geteisterd. (3e Blad). Verlenging van het octrooi der Neder landsche Bank voor den tijd van 5 jaar. (3e Blad). Ons Parlementair Overzicht. (3e Blad). De „Okeanis" te Rotterdam binnenge bracht. (Gemengd, 3e Blad). Onthulling van het Koningin-Emma-mo- nument te Soest in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Nida Senff verbetert een wereldrecord. (Sport, 3e Blad). Het uitwijzingsbevel tegen de vier Neder landers in Duitschland ingetrokken, (le Blad.) Groote protestvergadering van Vereeni- gingen voor Ziekenhuisverpleging in de Bloembollenstreek. (Stadsnieuws, le Blad). BUITENLAND. Het Italiaansche antwoord inzake Lo carno. (Buitenland, 2e Blad). Geruchten rond het bezoek van Ciano aan Duitschland. (Buitenland, 2e Blad). Weinig verandering in Spanje. (2e en le Blad). De Poolschc generaal Rydz Smigly tot maarschalk worden bevorderd. Br.' ei land, 2e Blad). Moeilijkheden in Di'.zig? 2e Blad). (Buite and, ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN VER. VAN VRIJZINNIG-HERVORMDEN. m W',Ai Bazaar in het Nutsgebouw. Vandaag en morgen heeft bovengenoemde vereeniging in de groote voorzaal van het Nutsgebouw wederom een bazaar inge richt. waarvan de batige opbrengst zal strekken tot versterking van de geldmid delen dier vereeniging. Vele leden, zoowel dames als heeren doch de eersten het meest! hebben zich in de afgeloopen maanden beijverd om voor deze verkooping het een of ander voorwerp te vervaardigen en vooral de dames van de handwerkclub hebben zich daarbij kranig geweerd. Op het gebied van hand- en borduurwerk is er een keuze en sorteering, waarop menige winkelier ja- loersch zou kunnen zijn. maar voorts vindt men er ook op ander terrein tal van voor werpen, waarmede men zijn voordeel kan doen of die kunnen dienen tot een ver fraaiing der woning .enz. Zoo is er een flinke afdeeling speelgoe deren en snuisterijen, een afdeeling levens middelen. zoomede een groot aantal keurig opgemaakte fruit- en siervruchtenmanden. waarvan sommige buitengewoon fraai en decoratief zijn. En tenslotte kan men er terecht voor al ciie ongenoemde artikelen, welke men op iederen bazaar aantreft en die niettemin in geen enkele categorie zijn onder te brengen. Natuurlijk zijn aan dezen bazaar ook attracties verbonden. Zonder deze is een bazaar ondenkbaar. In de eerste plaats is er de theeschenkerij, waar men onder het genot van een geurig kopje thee de onge twijfeld vele aankoopen nog eens rustig nader kan bekijken .voorts is er het rad van avontuur in den meest origineelen Uitwijzing van Nederlanders uit Duitschland ingetrokken. De Regeeringspersdienst meldt: Een voortgezette vriendschappelijke gedachlenwisseling tusschen het Ne derlandsche gezantschap te Berlijn en het Duitsche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft ertoe geleid, dat de Duitsche regeering de harer zijds genomen maatregelen tot uit wijzing van een viertal Nederlanders uit Duitschland heeft ingetrokken. Door deze intrekking is de weg geëffend tot verder diplomatiek over leg ten einde het gerezen conflict volledig tot oplossing te brengen. vorm, terwijl ook een verloting de gelegen heid biedt tot een rendez-vous met Vrouwe Fortuna. Ook voor de jeugd is gezorgd. He denmiddag vergastte de bekende Haagsche kindervriend Henri Nolles, die 20 jaar geleden reeds H. K. H. Prinses Juliana on der zijn bewonderaars telde, de kinderen op zijn befaamde goocheltoeren, terwijl de heer J. C. Burgersdijk uit Den Haag zulks morgenavond tijdens de laatste uren zal doen. Wij wenschen het ijverige bazaarcomité onder leiding van mevr. K. Mooienburgh Harmens toe, dat het erin zal slagen ook de laatste voorwerpen van deze verkooping te doen verhuizen in het bezit der bezoekers en bezoeksters, inruil voor de klinkende penningen, welke ook de Vereen, v. Vrijz. Hervormden wonderwel kan gebruiken. Hedenmiddag heeft op eenigszins offl- cieele wijze de opening plaats gehad, waar bij de presidente van het bazaar-comite, mevrouw Mooienburgh en de voorganger' dr. K. H. Boersema woorden van dank voor dc ondervonden medewerking en goede wenschen voor het welslagen van dezen bazaar hebben uitgesproken. Morgenavond om 10 uur worden de deu ren onherroepelijk gesloten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1