PEREZ— RIJKSPENSIOEN UAtf KIMfH W|*!AD - Eerste Blad Vrijdag f6 October 1936 PERZISCHE TAPIJTEN Burgerlijke Stand van Leiden BUITENLAND Elk stuk is zichtbaar geprijsd De strijd in Spanje DE ALGEMEENE TOESTAND. BELGIE'S NIEUWE POLITIEK. CIANO EN LANSBURY AAN HET WOORD. Uit den aard der zaak blijft de wijziging in den koers der buitenl. politiek van België de volle aandacht trekken. Van Belgische zijde is nog een toelichting gegeven, men zie onder Belgie. die duidelijk aangeeft, dat van een verlaten van den Volkenbond natuurlijk geèri 'sprake is Intusschen wordt Brussel's politiek thans druk besproken in alle hoofdsteden der Locarno-staten. Ook bij het bezoek van den Poolschen minister Beek aan Parijs is daarover gedelibereerd, al is de Fransch- Foolsche verhouding uit den aard der zaak hoofdschotel geweest. Van Fransche zijde schijnt een nota aan Brussel in de maak om precies er achter te komen, wat België al dan niet wil. 'S-GRAVENHAGE NOORDEINDE J4()C - TEL. 11686(1 616 (Ingez. Med.) eigen bescherming te verzekeren, maar dat het integendeel bij een oproep onzerzijds onverwijld te onzer hulp moet komen met al zijn middelen. Wanneer men rekening houdt met het feit. dat onze militaire mogelijkheden ons stellig niet in staat stellen meer te ver- mzekeren dan de integriteit van ons grond-: Naar wórdt medegedeeld, heeft de Duit- sehied, zal men de verklaring begrijpen sche minister von Neurath tijdens het on derhoud, dat hij gisteren heeft gehad met der. Franschen gezant Frangois Poncet, verklaard, dat het antwoord der Duitsche regeering op de nota der Britsche regee ring, waarin deze Duitschland uitnoodlgt tot deelneming aan een nieuwe Locarno- conferentie. waarschijnlijk aan het einde dezer week te Londen zal worden over handigd. In een te Milaan gehouden rede ver klaarde de Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken. Ciano, dat tal van ern stige Europeesche problemen reeds lang zouden zijn opgelost, Indien Europa deze moedig in behandeling had genomen, op basis "van de door Mussolini aangegeven voorstellen tot ontwapening en samenwer king tusschen de West-Europeesche mo gendheden. Nu Europa, aldus vervolgde Ciano, aan deze voorstellen, die den vrede waarborgden, geen uitvoering heeft gege ven, zijn militaire bondgenootschappen ge sloten, die spanning en gevaar voor oorlog scheppen. Georges Lansbury. de vroegere leider der Labour-oppositie in het Engelsche La gerhuis, die korten tijd geleden van een tournee door de Vereenigde Staten is te ruggekeerd en onlangs een bezoek heeft gebracht aan de voornaamste Europeesche hoofdstedenr heeft op een te Londen ge houden bijeenkomst verklaard, dat ieder een, met wien hij den Europeeschen toe stand heeft besproken, als zijn overtuiging heeft uitgesproken dat slechts een wereld- vredesconferentie den tegenwoordlgen toe stand zou kunnen redden. In het belang van de wereld, aldus dat wij bij geen enkele botsing kunnen worden betrokken buiten die, welke een hernieuwing zou zijn van den aanslag van 1914 Het was voor onze binnnlandsche politiek zoowel als voor onze internationale positie noodig dat dit duidelijk werd ge zegd op het moment, waarop wij onze be wapening en onze fortificaties aanzienlijk vermeerderen, waarover Frankrijk zich slechts kan verheugen." De leider der Rex-beweging, Leon Degrelle, heeft gisteren op een nieuwe massa-vergadering in een verlaten fa brieksgebouw te Anderlecht, o.a. verklaard, dat. als de minister van verkeer, Jaspar, niet uit de regeering treedt, alle Rexisti- sche en Vlaamsch nationalistische Kamer leden hun mandaat zouden neerleggen. Hierdoor zou het aantal Kamerleden bene den het door de grondwet voorgeschreven aantal dalen en zouden parlementsontbln- ding en nieuwe verkiezingen noodzakelijk worden, waarbij zou blijken, dat de meer derheid van het land achter het nieuwe politieke bloc van Rexisten en Vlaainsche nationalisten staat. DUITSCHLAND. HUISZOEKING BIJ NUNTIUS TE MUENCHEN. REDE VAN ROSENBERG. FRANKRIJK. Bijeenkomst aandeelhouders der Bank van Frankrijk. De gouverneur van de Bank van Frank rijk, Labeyrie, heeft in zijn openingswoord ter vergadering van aandeelhouders de tendentieuze geruchten tegengesproken vol gens welke de aandeelhouders v. hun rech ten zouden worden beroofd en het zes- maandelljksche dividend zou worden ge passeerd of belangrijk verminderd. Hij zelde. dat „de wetgever geenszins van plan was eenige wijziging te brengen in de voorwaarden der vergelding van de aan- deelen. Ten aanzien van het stabilisatiefonds van tien milliard zelde Labeyrie, dat dit niet aan de bank toebehoort. Het werd verkregen als winst op de her waardeering van den goudvoorraad en be hoort den staat toe. De iedere week op den bankstaat aange geven goudvoorraad is daarom lager dan de monetaire reserve, welke Frankrijk bezit Tegen Jouhaux. die ook aanwezig was, werd fel geageerd. Bij de stemming werden tot adviseurs gekozen de president van de federatie van belastingbetalers, Lemaigre du Breull, en de president van de federatie van ln- dustrieelen en handelslieden. Duhem. Drie aftredende censoren werden herko zen. o ENGELAND. VERZEKER U THANS EEN RAAD VAN ARBEID EN SLUIT EEN 626 (Ingez. Med.) Botsing in Britsch-Indië. I Mo- Een botsing tusschen Hindoes hammedanen te Byculla, een voorstad van Bombay, heeft ernstige gevolgen gehad. Er zijn reeds 14 dooden gevallen en 150 per sonen zijn naar de ziekenhuizen gebracht van welke er een twintigtal ln levensgevaar verkeert. Beide partijen hebben elkaar een half uur met zware steenen gebombar deerd voordat het de politie gelukte een wig tusschen belde groepen te drijven. Bij deze actie werden drie Engelsche inspec teurs en vijf agenten gewond. Ook van hen verkeert er één in levensgevaar. Alle winkels in de betrokken wijk zijn gesloten en er is een verbod Van samenscholing afgekondigd. Na eenige uren van kalmte hebben bij het aanbreken van den dag nieuwe bot singen tusschen Hindoes en Mohamme danen plaats gehad. De politie zag zich genoodzaakt van de vuurwapens gebruik te maken. Er zijn twaalf nieuwe slachtoffers te betreuren. De correspondent van de „Daily Tele- ln net oeiang van oe wereiu, araus ~raDh" meldt aan ziin blad riat rie BaW Lansbury. moeten de voornaamste staats- meiat ^«n blad dat de Beier- lieden bijeenkomen om zoo mogelijk de groote lijnen uit te werken, waarlangs de n6en heeft gehouden bij den pauselij- territorlale en economische kwesties zou den kunnen worden geregeld. BELGIË. DE NEUTRALITEITS-POLITIEK TOEGELICHT. DEGRELLE DREIGT. Bevoegde diplomatieke kringen ln Belgie verstrekten gisteren aan een vertegenwoor diger van Havas, een interpretatie van 'sKonings rede. Zij legden er den nadruk op, dat het geenszins België's bedoeling is zich aan de bestaande internationale over eenkomsten, waaraan het gebonden is, te onttrekken. Dientengevolge is er geen sprake van dat België zich zal terugtrekken uit den Volkenbond, waarvan het steeds een actief en trouw lid is geweest. De eenige vraag die België zich stellen zal is, in welke mate het mogelijk zal zijn bij het ingaan van een nieuw westelijk ken nuntius te Muenchen. mgr. Di Tor- regossa. Leden van zijn personeel, met in begrip van zijn secretaris, werden gear resteerd. Later werden de gearresteerden weer op vrije voeten gesteld, met uitzon dering van een bedlSndq. die nog in arrest zit. De huiszoeking werd ten uitvoer ge legd door ln burger gékleede politieambte naren, die kort voor middernacht arri veerden en. na een zorgvuldige doorzoë- king van het gebouw een groot aantal do cumenten, liassen, dossiers, etc. In be slag namen en op gereedstaande vracht wagens laadden. Enkele papieren zijn in middels teruggegeven. Deze huiszoeking aldus voegt de correspondent van genoemd 'oiad hieraan toe zal waarschijnlijk een conflict met het Vaticaan tengevolge hebben. Mgr. Di Torregossa heeft de laatste twee jaar als particulier burger in Muenchen gewoond, fn Januari 1934 werd hem door de Nat. Soc. regeering zijn diplomatieken status ontnomen, korten tijd na de uit vaardiging van de wet, die de Beiersche souvereiniteit opheft. Desondanks heeft 't OOSTENRIJK. De ontbinding der weercorpsen, In de Oostenrljksche Staatscourant is de wet nopens de ontbinding der vrijwillige weercorpsen gepubliceerd. Krachtens de nieuwe wet worden on middellijk ontbonden, de „Oesterreichlsche Heimatschutz", de „Ostmaerklsche Sturm- scharen". de weercorpsen van de „Chrlst- 'lichdeutsche Turnerschaft", de' „Freiheits- bund", de „Burgenfkftndische Landes- schuetzen". benevens alle vertakkingen de zer organisaties en de daarmede in ver binding staande groepen en formaties. Het Vaderlahdsche front is belast met de liquidatie der ontbonden weercorpsen De tekst van de wet sluit iederen twijfel ten aanzien van de burgerlijke organisa ties. vakvereenlglngsgroepen. vrouwenver- eeniglngen enz. van den „Heimatschutz" volkomen uit. HONGARIJE. Het programma van de nieuwe regeering. Gisteravond zette minister-president buuveicuubciu uuneiu jL^eöuIiUtUiK.5 neeiu i I r-»~„„.^0 jn.inn j. h- VAticaan hardnekkie eeweieerd mar Di Daranyi in een vergadering van de natio- vaucaan naraneKKig geveigera mgr. ui naip nnip v,pt. nrnsramma van de meuw< Torregossa uit Muenchen terug te roepen. Gisteren heeft de leider van het bui- txnlandsch politiek Bureau van de N.S.D. pact. meer" op zich te nemen dan het lid- AP- Alfred Rosenberg een rede gehouden maatschap van den Volkenbond mee- y00r dc vertegenwoordigeis van de bui- brengt I diplomatie en de pers. Hij Men'voegde hieraan toe, dat, wanneer' verklaarde o.m. dat Moskou door de de- België in dit nieuwe Westpact niet zou op- mocratie de anti-bolsjewistische klachten treden als garant, maar als land welks vel- I den ™eg wil ruimen om vry oaan te ligheid gewaarborgd wordt, het zich toch maken voor het bolsjewisme. Niet prole- door de verplichtingen van den Volken- tariaat en bourgeoisie, niet bolsjewisme en bond gebonden zou achten en er dienten gevolge niet aan zou denken de beginselen der collectieve veiligheid te verwerpen. Wat betreft de militaire afspraken der Fransche en Belgische generale staven, is België van meening, dat deze zijn vastge legd in de briefwisseling van Maart 1936. tusschen de beide regeeringen en dat er geen sprake is van opzegging aangezien deze afspraken een zuiver technisch karak ter hebben. fascisme, doch wereld-bolsjewisme en Europa staan tegen over elkaar. Een ver der doordringen van het bolsjewisme zou het gevolg zijn van den ondeelbaren col lectieven vrede. Eenige Europeesche staatslieden gelooven eerlijk op deze wijze de wereld gerust te stellen en zien in het bolsjewisme dat zich deze leuze schijnhei lig toeëigende. een bondgenoot. De rede van Litwlnof heeft wel getoond, dat het nale unie het programma van de nieuwe regeering uiteen. Dit is conservatief-progxessief. Op de eerste plaats zal de kieswet wor den hervormd en zullen de volmachten worden vergroot. In de buitenlandsche politiek zal de tot nu toe gevolgde weg ook i verder worden gevolgd. Deze heeft Hongarije velA vrienden ver worven. Hongarije wil de vriendschappen, welke het reeds heeft, verdiepen en wil ook met de overige landen goede betrekkingen on derhouden. Vervolgens zette Daranyl de ontwikkeling van de nationale defensie uiteen. Berichten der nationalisten. Het radiostation Coruna heeft medege deeld, dat aan het geheele Noordelijke fiont groote activiteit heerscht. In den sector Toledo hebben de rechtsche troepen Aldea del Fresno bezet, waarbij de vijand 150 dooden verloor. Een groote hoeveel heid mitrailleurs en munitie viel den rechtschen ln handen. In den namiddag werden de dorpen Mentrida, Chapineria en Vul de Maqueda bezet. Aan het Zuidelijk front werd een aanval der regeeringstroe- pen afgeslagen, waarbij de llnkschen 140 dooden verloren. Drie regeeringsvliegtul- gen zijn neergeschoten, tegen den avond is het dorp Villa del Prado veroverd. Te Siguenza hebben zich 400 miliciens en 300 vrouwen en kinderen, die een toevlucht in den kathedraal hadden gezocht, onvoor waardelijk overgegeven. Over radio Sevilla nqeft Queipo de Llano bekend gemaakt, dat de rechtschen Naval Carnero hebben bezet. Radio Cordova heeft medegedeeld, dat rechtsche troepen in den namiddag Oviedo zijn binnengetrokken. Mededeelingen der regeering. Het ministerie van oorlog heeft mede- I gedeeld, dat ln den sector Robledo Cha- va-la twee vliegtuigen der nationalisten door een regeeringstoestel zijn neerge schoten. Verder wordt gemeld, dat de re- geerlngstroepen in het Oosten en 't cen trum hun verdedigende stellingen hebben geconsolideerd. Te Oviedo zijn het regee- ïiugsgebouw en het stadhuis bezet, de ar tillerie bombardeert de kazerne Pelayo, in aen sector Barcastro hebben de regeerlngs- tioepen een aanval der rechtschen afge slagen. De vijand verloor meer dan 100 dooden. terwijl tien heuvels van groot strategisch gewicht door de regeeringsaf- deellngen bezet werden. In Tardient» blij ven de regeerlngstroepen oprukken. De luchtmacht heeft de nationalisten bij Huesca gebombardeerd. BIJ Navalperal en Cebreros houdt de druk. door de natio nalisten Uitgeoefend, aan. doch de regee rlngstroepen bieden verbitterden tegen stand. In de zone van Navas in Avila is een cavallerie-aanval der nationalisten afge slagen de republiek Andorra. De miniatuur-republiek Andorra, die zich er op beroemen kan het kleinste leger (er wereld te hebben in totaal zijn er 7 man onder de wapenen schijnt een .nisverstand met de Fjpnsche regeering te hebben gekregen in"vérband met de re cente sluiting der'grenzen aan de Spaan sche zijde. De vorige maand, toen het gevaar be stond, dat Spaansche anarchisten de rc— ruhliek zouden binnentrekken, richtte de Andorraansche raad een dringend verzoek tot den prefect der Oostelijke Pyreneeën, die officieel den president der Fransche republiek, welke tevens medevorst is van Andorra, vertegenwoordigt, militairen bij stand te zenden. Een detachement Fran sche garde mobile werd daarop ijlings over de grens gezonden om het „leger'' van An dorra te versterken. De passen, die uit Spanje naar Andorra leiden, werden ge sloten. Thans is een Andorraansche delegatie uit naam van den algemeene raad der val- 'eien in Parijs aangekomen. De vier gede legeerden, onder wie zich de burgemeester van Andorra bevindt, heben opdracht den minister van buitenlandsche zaken een bolsjewisme allen tracht te verzamelen te- Er is alle aanleiding hieraan toe te voe- gen hen, welke het thuis heeft vernietigd, gen dat offlcieele Belgische kringen zich Er is geen sprake geweest van een collec- verwonderd toonden over de reactie van 1 tieven vrede sommige Fransche bladen naar aanleiding van de rede van den Koning. Bovenstaande meening wordt bevestigd door een bericht uit Londen, volgens het welk de Belgische ambassadeur, Baron de Marchienne, een bezoek heeft gebracht aan Eden op het Foreign Office, en te dier ge legenheid verklaarde dat er geen sprake van is, dat België zich aan een zijner inter nationale verplichtingen zou onttrekken. Albert Devèze, oud-minister van natio nale verdediging, wiens belangrijke rol ln de reorganisatie der Belgische strijdmacht bekend is, heeft ln een Interview met Havas o.a. verklaard: „Ik begrijp de emotie in Frankrijk niet. Er heeft nooit een bond genootschap tusschen het bevriende Frankrijk en België bestaan, een dergelijk pact zou slechts mogelijk zijn geweest, in dien beide landen wederzijds hun buiten landsche politiek aan hun overeenkomsten zouden hebben ondergeschikt gemaakt, waaraan de een noch de ander ooit kon denken. België heeft de uitsluitende ver plichting om nooit toe te staan, zonder zich tot de uiterste grenzen van zijn macht te hebben verdedigd, dat een aanvaller zijn gebied zou doorschrijden om zijn buurman ln het hart te treffen. Dit was de verdedi ging, die wij hebben voorbereid en die wij DANTZIG. Een overval op katholieken. Tijdens een ter eere van prins August Wilhelm van Pruisen gehouden bijeen komst heeft de president van den senaat, Greiser. verklaard, dat Danzig zijn onaf hankelijkheid heeft herkregen na het ont- Verder sprak Rosenberg over de rede, slag Van Lester en de ontbinding der welke de communist. niet-Franschman socialistische partij. GEHUWD. W. Mans, jm., en M. C. Duljverman, jd. o OVERLEDEN. M. Koppenaal, dr., 2 jaar M. Jong- bleed— van Wijk. wede., 71 jaar. Thorez, op bevel van Litwlnof heefi ge houden Spr. wil evenwel niet het Fran sche volk met Thorez verwisselen. Alleen wil hij er nog op wijzen, dat nooit een na- lionaal-socialistisch leider het Fransche staatshoofd heeft aangetast, noch minis terpresident Blum. De rede van Thorez heeft in Duitschland dan ook zroote op winding veroorzaakt. Het doel was een 'ocnadering tusschen Duitschland en Frankrijk te verhinderen. Hieruit blijkt, dat het communisme geen vrede, ook geen coiiectleven vrede, wil, doch vernietiging van alle staten, welke het nog niet onder zijn juk heeft gebracht. Rosenberg ontkende, dat Duitschland Frankrijk wil vernietigen, het nationaal- 'uciallsme mengt zich niet in de binnen- iandsche aangelegenheden van een land Duitschland weet evenwel, dat htt niet alieen op de wereld leeft en wil met de overige landen in economische en cultu- rcele betrekking staan. Het ziet de vertwij feling van dé wereld en vreeselljke bur geroorlogen. Het hoort, dat het roode le- jcr het leger der wereld-revolutie is, het z.'st Rusland zijn militaire macht ontwik- Danzlg zal slechts erin toestemmen, zich met de Poolsche gedelegeerden op de basis van volkomen gelijkheid te onderhouden. Greiser kondigde aan, dat de nationaal- soclalisten het volgend voorjaar voor de openbare meening zullen verschijnen om de resultaten van hun politiek voor te leggen. Tenslotte wordt melding gemaakt van een vechtpartij van nazi's nret katholie ken. Eenige nationaal-socialisten hebben n.l. leden der Katholieke partij die ln een voorstad van Danzig een bljeenkomstt hiel den, aangevallen en verscheidenen Katho lieken verwondingen toegebracht. 472e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 17de lijst Trekking van Vrijdag 16 October 1936 Hooge PriJien 7676 met 70..— en premie van 3000. 100.— 5121 7700 9478. Prijzen van 70.— 483 612 1076 1222 3023 3211 3492 3717 3880 4322 4945 5345 5459 5556 5970 6151 6427 7073 8396 8497 9603 10591 10684 11416 12468 12913 13665 15151 16537 16558 16647 18107 18174 18669 20429 20663 20763 Nieten 154 391 1347 1586 2470 2678 3038 3150 3478 3714 4050 4455 4652 5024 5376 5890 6048 6988 7690 7996 8264 8591 8623 8776 3892 9634 9853 10210 10255 10422 10480 10690 11240 11247 11636 12231 12442 13193 14507 14775 15182 i5325 15443 15533 16200 16762 16954 17218 17465 18170 18356 18538 18630 19039 19099 19435 20099 20144 20434 zullen voortgaan te versterken. Ik voeg 'c'en en aanvalswegen aanleggen Dan ziet hier zelfs aan toe. dat bij een dergelijke het de steden, dorpen en kerken van het eventualiteit Frankrijk de plicht zou heb ben zich niet te beperken tot het profijt trekken van de door den Belgischen weer stand veroorzaakte vertraging om zijn oude eerwaardige Europa en het wil deze beschermen tegen de vernietiging, welke de kerken van Barcelona en het Alcazar van Toledo trof. ZREENIGDE STATEN. De Amerikaansche Duitschers en de verkiezingscampagne. De Duitsch-Amerikaansche vereeniging, een organisatie van nationaal-socialisten In de Vereenigde Staten, heeft gisteren be kend gemaakt, dat zij de verkiezing van gouverneur Landon begunstigt In de hoop, dat door de overwinning van den republl- keinschen candidaat voor het president schap „een vrlendschappelljker houding van de Vereenigde Staten Jegens ons oude vaderland" verkregen zal worden. FINLAND. Een nieuw spionnageproces. Voor het gerecht te Wasa staan een sovjet-Russische reserve-officier, Krihoff en een Finsche arbeider, Saimeta, terecht, beschuldigd van spionnage. Krihoff zou opdracht hebben gehad de mogelijkheid van landing voor parachute-troepen ln Noord-Finland te onderzoeken en hij zou bovendien het telefoonnet in Noord-Ftn- land hebben bestudeerd en strategische bruggen en fabrieken hebben gefotogra feerd. In verband hiermede wijst de pers op de geheimzinnige nachtelijke vliegtochten van onbekende vliegtuigen, waarvan eeni- gen tijd geleden herhaaldelijk melding werd gemaakt. verzoek, gericht tot den president der re publiek, te overhandigen, waarin gevraagd wordt de Fransche gardetroepen terug te tiekken. Zij argumenteeren dit verzoek met er op te wijzen, dat deze troepen naar Andorra gezonden waren voordat het ple bisciet over de raadzaamheid van 't aan- viagen van Fransche bescherming gehou den was. Tevens protesteeren zij tegen de sluiting van de Andorraansche zuidelijke grenzen, aangezien deze maatregel het onmogelijk maakt het noodige in 't land in te voeren, doordat de passen aan den Franschen kant des winters niet begaan baar zijn. Het land is gedurende het laat ste deel van den herfst en in den winter practisch geheel van Frankrijk afgesneden daar het verkeer alleen geschieden kan over de hooge bergpassen. Andorra ligt als een kleine wig aan het Zuiden der Pyreneeën in Catalonic en heeft een totale bevolking van 5200 zielen, die in zes dorpen leven. Een interview met Azana. De speciale correspondent van de „Ti mes" te Madrid heeft een onderhoud gehad met den president der Spaansche repu bliek, Azana De president zag er bleek en vermoeid uit, maar zijn verklaringen waren zonder wrok en, wanneer de namen van zijn bitterste vijanden genoemd wer den. toonde hij geen wraakgevoelens te koesteren. Het is duidelijk aldus zette Azana uit een, dat het hier niet gaat om een zuiver binnenlandsch conflict, maar dat het van internationale strekking is. WIJ beweren, dat er geen geheime verstandhouding be stond tusschen de leiders van de revolte en zekere buitenlandsche regeeringen, die ik liever niet wil noemen. Evenzeer lijkt liet zeker, dat, hoe de uitslag ook moge zijn deze belangrijke reacties zal wekken in internationaal opzicht. Wat de politiek van nlet-inmenging be treft, welke door de vreemde mogendheden is aanvaard, deze ziet de rechten over het hoofd van de wettig gevormde regeering van Spanje. Deze politiek kan niet op rechtsgronden verdedigd worden en vormt In feite een erkenning van hen, die oor log voeren tegen de regeering. In werke lijkheid gaat het om de toepassing van een sanctiepolitiek tegen de legitieme Spaansche regeering. Zonder een dergelijke politiek zou deze oorlog reeds lang beëin digd zijn. Bovendien ben ik er zeker van, dat de militaire elementen, wanneer zij zouden hebben kunnen voorzien, dat deze oorlog zoo wreed en vernielend zou worden, hëm nooit zouden hebben ontketend. Zij dach ten, dat het een kwestie van twee of drie dagen zou zijn, maar de gebeurtenissen nebben bewezen, dat zij zich vergisten. In Spanje heeft onder de republiek noch vervolging, noch intolerantie geheerscht. integendeel, de republiek voerde een tolerantiepolitiek. Geen personen in open baren dienst werden op straat gezet we gens hun politieke opvattingen. Alles, wat wij vroegen, was. dat zij den staat trouw zouden dienen. Het leger werd goed behand^.d, de toe gestane credieten werden verhoogd en stappen werden genomen om zijn doel matigheid te vergrooten. Op een vraag van den correspondent ten aanzien van de zaak herhaalde beschuldi ging, dat de kerk door de republiek was vervolgd en ln het bijzonder ten aanzien van de opvattingen van den president be treffende de veelbecritiseerde wet op de sluiting van religieuze scholen, antwoordde Azana: Wat de republiek deed. was alleen het scheiden van kerk en staat. Er werden geen kerken gesloten, noch beperkingen inge voerd van de wettige bedrijvigheden der geestelijken, vervolgingen kwamen niet voor. En ik ben vastbesloten, wanneer de legeering mocht zegevieren, vrijheid van geweten en godsdienst te handhaven. Ik ben niet bereid de vrijheid van iemand, wie het ook zij, weg te nemen, noch toe stemming te geven tot een politiek van agresie. Alles, wat wij van de kerk vragen, is op eigen terrein te blijven. Wat de wet op het sluiten van religieuze scholen betreft, dat was dezelfde wet, die eenigen tijd geleden in Frankrijk is aan genomen. De Spaansche grondwet zag een leekenstaat onder oogen met een leeken- opvoeding en de regeering voerde haar mandaat slechts uit. Maar wij hebben geen verbod uitgevaardigd van godsdienstonder wijs. Het stond de kerk vrij zooveel zij ver langde de godsdienstige leer bekend te maken. Wat wij niet wenschten, was, dat de ople.idlng der kinderen in handen zou zijn van de godsdienstige orden, met het ge vaar, dat zij in hen een geest van vijand schap zouden wekken jegens de republiek. Maar het hoofdwerk, aldus Azana verder, was niet het godstdienstige. Het was van economlschen aard, het was de kwe6tle van bebouwing en verdeeling van het land. van verbetering van het lot van den arbeider. Tenslotte vroeg de correspondent wei- ben koers verwacht kon worden, dat de epblikeinsche regeering in de toekomst zou inslaan met het oog op de- recente ge- 'eurtenlssen. Azana antwoordde hierop nadrukkelijk, at zij geen anderen koers zou inslaan. Zij :ou voortgaan haar sociaal programma 'angs een zuiver wettigen weg ten uitvoer te leggen. De wil van het volk zal tot uit drukking komen door algemeen kiesrecht en het parlement er zal een waarlijk vertegenwoordigende volksregeering komen Er zal een nieuwen stoot gegeven worden aan de agrarische hervorming en ongetwij feld zullen er zekere nieuwe maatregelen worden genomen met het doel ln de in dustrie een behoorlijker leven voor den arbeider in te voeren. Maar Spanje zal noch bolsjewistisch, noch communistisch worden. Toen de correspondent na dit onderhoud den president verzocht hem een boodschap voor het Engelsche volk te willen meege ven, dicteerde Azana het volgende: „Ik heb volledig vertrouwen in den geest van vrij heid en rechtvaordigheid van 't Engelsche volk en Ik ben er zeker van dat het de noodzakelijkheid van solidariteit tusschen de democratieën van Europa en ons ge meenschappelijk belang by een politiek van vrede zal begrypen". 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2