VRIJDAG 16 OCTOBER 1936 No. 23485 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77ste Jaargang OH nummer bestaat uif VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS HET RIJBEWIJS-EXAMEN. Na Noordwijk thans ook Alphen opgeheven. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week (.0.18 Franco per post 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.89 per 3 mnd.) OPHEFFING VAN PLATTELANDS KRINGEN. TENTOONSTELLING PRENTENKABINET. Naar wij van welingelichte zijde verne men, worden verscheidene kringen van het centraal bureau voor de afgifte van be wijsstukken voor rijvaardigheid op het platteland geleidelijk opgeheven. Nadat eenige maanden geleden de kring Noordwijk was opgeheven, welke ook de gemeenten Lisse. Sassenheim, Haarlem mermeer, Abbenes, Voorhout en Noordwij- kerhout omvatte, hebben thans de exami natoren te Alphen aan den Rijn bericht ontvangen, dat. van hun diensten geen ge bruik meer zal worden gemaakt, daar de kring Alphen a. d. Rijn, welke mede de omliggende gemeenten Rijnzaterwoude Lelmuiden, Ter Aar, Woubrugge, Oude We tering, Nieuwkoop, Nieuwveen en Zevenho ven omvatte, is opgeheven. Dit besluit komt dus hierop neer, dat ingezetenen uit deze gemeenten voortaan naar Leiden of een andere stad in de om geving zuUen moeten om het rijbewijs- èxamèn af te leggen, hetgeen uiteraard heel wat omslachtiger is. De reden van de opheffing is volgens onzen zegsman o.a. gelegen in het feit. dat. de meeste plattelandsgemeenten niet voldoende geschikte objecten bieden om de rijcapaciteiten der adspirant-automobilis- ten behoorlijk te kunnen toetsen. Het onderricht op het gebied der ver keersregels is in die plaatsen te veel op de theorie aangewezen, waardoor het herhaal delijk is voorgekomen, dat personen uit deze gemeenten afkomstig, die pas hun rij bewijs hadden behaald, in een groote stad niet in staat bleken om de theorie in de praktijk toe te passen en zich aan ver keersovertredingen schuldig maakten. Van meerdere zijden wordt op het cen traal bureau aandrang uitgeoefend, om dit besluit ongedaan te maken, doch het is o.i. twijfelachtig of die pogingen succes zul len hebben gezien het algemeen streven naar grootere waarborgen voor veilig ver keer. o ADRES AAN B. EN W. Duitsche Kleinmeister. In het Prentenkabinet der Leidsche Uni versiteit is dezer dagen een belangrijke tentoonstelling geopend van prenten der Duitsche z.g. „Kleinmeister", uit de Iste helft der 17de eeuw, welke prenten belmo ren tot het bezit van dit kabinet. Deze tentoonstelling blijft geopend tot 1 Dec. De Duitsche „Kleinmeister", een groep kunstenaars, ongeveer een generatie jonger dan Albrecht Dürer, .danken hun ge- meenschappelijken naam aan het kleine formaat en de fijne, gedetailleerde uit voering van hun gravures. Deze graveerkunst vond haar oorsprong in de goudsmidswerkplaats en had in dien tijd nog onmiddellijk contact met de kunstnijverheid door de ornamentgravures, die als voorbeelden dienden voor goud- en zilversmeden, beeldsnijders en tapijtwer kers. Maar ook in ander opzicht verloochent deze graveerkunst haar afkomst niet. Overal zien we den zin voor het omamen- tale, de liefde voor het detail en voor de zorgvuldige techniek. Zonder Dürer is het werk van de „Klein meister" ondenkbaar: allen hebben zijn invloed ondergaan, van enkelen weten wij zelfs, dat zij te Neurenberg onder zijn lei ding gewerkt hebben. De „Kleinmeister" hebben er steeds naar gestreefd, Dürer's techniek nabij te komen en hem in vaar- Daartoe is allereerst noodig de eigen moei lijkheden te leeren kennen. Evenals de grondwetten van de wiskun de hun bevestiging vinden in de onmete lijkheid, zoo bestaat er een harmonische overeenstemming tusschen de gebeurtenis sen in het Heelal, in de Kosmos en die op aarde, welke er een weerspiegeling van zijn. Alvorens de astrologie serieus te gaan bestudeeren, dient men zich er rekenschap van te geven, dat alleen die studie leidt tot het inzicht, dat de kosmos een volsrekt harmonisch geheel vormt. Het is juist dat inzicht, aldus spr., dat den mensch de voor rust en kalmte nood zakelijke zekerheid verschaft. Wie nader met de astrologie kennis maakt, zal oog krijgen voor de schoonheid onzer Kosmos en het „hoe en waarom" er van leeren begrijpen. Die studie moge zich niet beperken tot de horoscopie, aldus besloot spr., daar deze van de eigenlijke astrologie slechts een deel vormt. Na een korte pauze beantwoordde de i heer van Solt verscheidene vragen en gaf een proefles in astrologie. RESIDENTIE - ORKEST. Issay Dobrowen (gastdirigent). Willem Andriessen (pianist). DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeenteiyken Dienst Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3; Be- digheid en nauwgezetheid zoo mogelijk nog hangers 24; Betonvlechters 38; Betonwer- te overtreffen. Ook de onderwerpen van Dürer vinden wij telkens weer terug. Evenwel, door het geleidelijk voortschrijden der Renaissance zijn de Bijbelsche onderwerpen meer genre achtig behandeld en nemen de allegorische en klassieke voorstellingen in aantal toe. terwijl ook aan proportie en naakt steeds meer aandacht wordt geschonken. kers 73; Fundeeringwerkers 1; Glazen makers 1; Glazenwasschers 13; Graniet werkers 16; Grondwerkers 69; Metselaars 170; Opperlieden 118: Schilders 167; Sloo- pers 13; Straatmakers 5; Hulp-Straatma kers 7; Stucadoors, witters 101; Timmer lieden 316; Uitvoerders 5: Voegers 23; On gesch. Bouwarb. 12. Totaal 1174. Fabrieksarbeiders: Bleekers 16; Lompen. Op het gebied der ornamentgravure zijn sorteerders 15; Vellenblooters 6; Steenfabr. Inzake brandstofvoorziening aan werkloozen. Aan B. en W. is onderstaand adres ge zonden: De ondergeteekenden H. Pet, voorzitter en J. v. Lierop secretaris van en handelen de namens de Leidsche Werkloozen-Ver- eeniging (L.W.V.) domicilie kiezende Vol dersgracht No. 3a. Stellen Uw College in verband met de hcerschende koude, die dit jaar reecis in de maand October naar voren treedt en de extra moeilijkheden, die hieruit vooral voor de steuntrekkende arbeiders voortvloeien het volgende voor Op korten termijn maatregelen te treffc-n die er toe kunnen leiden aan de steuntrek kende arbeiders vroeger dan zulks gewoon lijk het geval is extra-toelage voor brand stof te verstrekken b.v. door bij den Minister aan te dringen op vroegere ver strekking van den winterbijsiag voor brand stof of indien de Minister hiertoe niet be reid is, onmiddellijk over te gaan van ge meentewege bedoelde brandstof te ver strekken. o KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, zal worden gehouden op Dins dag as., des namiddags 2.3Ü uur in de vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5 Bespreking van de maatregelen getrof fen tegen ongemotiveerde prijsopdrijving. 6. Adres inzake de bij K.B. getroffen re geling, volgens welke de bijdragen te be talen voor den Keuringsdienst van Waren afhankelijk zijn gesteld van de inschrij ving in het Handelsregister. 7. Aanwijzing van een adviseerend lid en een plaats- verv. adviseerend lid in 't Curatorium van het Economisch Technologisch Insti tuut in Zuid-Holland en Zeeland. 8, Be noeming van een voorzitter en tevens van twee leden in het Rijnlandsch Borgstel- hngsfonds. 9. Adres inzake verdeeling der clearinggelden bij de clearing Nederland- Duitschland. 10. Vaststelling van de lijst voor subsidies voor 1937, 11. Vaststelling <fe begrooting voor 1937. 12. Rondvraag 13. Huishoudelijke vergadering. 14 Sluiting. de „Kleinmiester" zelfstandig te werk ge gaan. Zij hebben aan de ornamentkunst, door versmelting van het Duitsche orna ment met dat der Italiaansche groteske, een geheel nieuw karakter gegeven. Den gebroeders Beham in het bijzonder komt 'deze eer toe: Altdorfer. de oudste van de 1 „Kleinmeister". is in zijn ornament nog zuiver gotisch, terwijl Aldegrever het orna ment der Behams vrijer maakt en verder ontwikkelt. De prentjes van de Kleinmeister, voor het volk gegraveerd, laten zien waar de belangstelling in dien tijd naar uitging, en hoe veelzijdig die belangstelling was. Men had groote voorliefde voor onderwerpen uit den Bijbel, de mythologie en de klassieke historie, maar men wilde tevens zichzelf zien in voorstellingen uit het dagelijksch leven. Daarom valt het tentoongestelde niet alleen om zijn kunstwaarde, doch ook als cultuurbeeld van dien belangrijken tijd te genieten. De tentoonstelling, die voor een ieder gratis toegankelijk is op werkdagen van half twee tot half vijf. bevat tal van pren ten van de beide Behams, van Altdorfer, Pencz, Bink. Brosamer, Aldegrever en an deren. NED, ASTROLOGISCH GENOOTSCHAP. Voordracht van den heer van Soit. De heer H. H. Mugge, alhier, slaagde voor het diploma voor Waterbouwkundig uvan c'(;n Bond van Technische g™b'e'üaren in Overheidsdienst. (Groep Ter inleiding van de cursussen in astrolo. gie was gisteravond door de in Leiden en omgeving wonende leden van het iandsch Astrologisch Genootschap bovenzaal der sociteit „Amicibia' een bijeen komst belegd, waarin de heer P. F, van Solt uit Den Haag een lezing hield over het onderwerp: „Wat leert ons de astrologie omtrent de moeilijkheden in het individu en de samenleving?". De voorzitter der Haagsche afdeeling, de heer Fürst sprak een kort woord ter in troductie, er daarbij op wijzend, dat er in de laatste twee jaren in het Genootschap zich een stroomtng heeft geopenbaard, welke de astrologie zuiver wetenschappelijk wil gaan beoefenen. Moge, aldus spr., deze lezing bijdragen om alle aanwezigen nader tot het begrip „astrologie" te brengen en de oprichting van een Leidsche afdeeling tengevolge hebben. De heer van Solt, daarna het woord ver krijgende, zeide dat elk individu verschil lend reageert op gelijktijdig optredende voorvallen. Waar de mensch van nature egocentrisch is, gelooft ieder mensch, dat op een bepaald oogenblik juist hij het zwaarst is getroffen. Wanneer wij dezen chaos aanschouwen, rijst de vraag, hoe is het mogelijk, dat deze veelheid van gevoe lens toch een zekere harmonie vertoont en wat is het onbekende, dat allen te zamen bindt en onze heele samenleving ordent? Elk mensch ondervindt juist door dat mensch-zijn moeilijkheden; zonder deze zou hij ophouden mensch te zijn. Doch hun ontbreekt het rustpunt van waaruit, hij die moeilijkheden rustig en objectief kan bekijken om er zoodoende een verkla ring voor te vinden. Astrologen hebben geleerd dezen chaos van verschijnselen te bezien, met het oog gericht naar boven, naar den eeuwig gelij ken sterrenhemel, waar een volmaakte rust en een volmaakte ordening heei-schcn. Zij beschouwen ook de aardsche gebeurtenis sen in het licht van den Tijd. Reeds in den primitieven mensch leefde drang naar onderzoek naar leeren ver staan om daarna verb-teringen aan te brengen en het ideaal zoo dicht mogelijk te benaderen. Ook de mensch van tegenwoor dig heeft de neiging om te idealiseeren. Arb. 136: Zeepfabr. Arb. 4; Ongesch. Fabr, Arb. 60. Totaal 237. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 96; Reizigers, Colp. 46; Winkelbedienden 38; Etaleurs 2; Incasseerders 14; Musici 7; Onderwijzers 9; Overheidspersoneel 3; Ver plegers 5 Totaal 225. Hotel-Café-pers.: Huispersoneel 11: Kell- ners 48; Koks 7. Totaal 88. Houtbewerkers: Beddenmakers 2; Hout bewerkers 76; Kistenmakers 6: Kuipers 8: Lijstenmakers 4; Mandenmakers 1, Meu belmakers 34; Meublstofferders 16: Poli- toerders 1; Ongesch. Arb. 34. Totaal 182. KleermakersKleermakers 75; Kappers 9; Schoenmakers e.d. 14. Totaal 98. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 34; Land arbeiders 27; Tuinlieden 31; Warmoeziers 13; Ongesch. Landarb. 8. Totaal 113. Metaalbewerkers: Bankwerkers 132, Blik- bewekers 30; Burgersmeden 38; Crasseurs 2; Electric:ens 49; Gasfitters 14; Gereed- schapmakers 3; Instrumentmakers 8; Isoleerders 8; Kernmakers 3; Kettingsme den 47; Klinkers 14; Koperslagers 2; Lab. Bedienden 3; Lasschers 10: Loodgieters 63; Machinisten 29; Metaalboorders 10: Metaal draaiers 15; Metaalschavers 2; Metaalslij pers 2Metaaizagers 2Monteurs 22Piano stemmers 2: Polijsters 1; Ponsers 5; Rij wielherstellers 15; Scheepsschilders 3; Scheepst'immerl. 11; Stokers 23: Tegen- houders 20; Verw. Monteurs 13; Voorslaan- ders 9; Voorwarmers 9; Vulcaniseurs 1; Vuurwerkers 9; Wagenmakers 6; IJzerwer- kers 45; Zandruiters 4; Zandvormers 5; Ongesch. Arbeiders 47. Totaal 736. Sigarenmakers: Sigarenmakers 8; Siga- Neder- rensorteerders 2; Sigarenstrippers L in de Totaal 11. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 7; Ingenieurs 2; Technikers 6: Teekenaars, Opz 14; Werkmeesters 17. Totaal 46. Textielarbeiders: Hekelaars 15; Katoen drukkers 26; Kluwers e.a. 9; Luikers 23; Plaatsnijders e.d. 26; Schrobbelaars 2; Spin ners 58; Spoelers 4; Staaldraaddraaiers 4; Sterkers 1: Strijkers 13: Wevers 104: Wol bewerkers 39: Ongesch. Textielarb. 63. Totaal 387 Transportarbeiders: Chauffeurs 136; Emballeurs 5; Exp. Knechten 5: Koetsiers 14; Loopknechten 43; Schippers 103; Maga zijnknechten 58: Spoor- en Trampers. 17; Wakers 4; Transportarbeiders 76: Losse Arbeiders 457. Totaal 935. Typografen: Boekbinders 26; Boekdruk kers 19; Fotografen 2; Hulp-Vakarbeiders 6; Letterzetters 29; Steendrukkers 3. Totaal 85. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 79; Mole naars 1; Ovemsten 6; Slagers 61; Suiker werkers 23: Wijnkocperskn. 12; Zoutzieders 2; Zuivelbereiders 4; Ongesch. Fabr. Arb 34. Totaal 222 Vrouwen: Apothekersass. 2; Kapsters ileerl.) 1; Naaisters 16; Boekbindsters 1; Maasters 1; Kooksters 1; Winkeljuffrou wen 23; Serveersters 4; Linnenjuffrouwen 1: Bakers 1: Kantoorbedienden 42; Ver pleegsters 6: Teekenaressen 1: Bedrijfs leidsters 1: Onderwijzeressen 4: Huisel. Diensten 161: Kinderjuffrouwen 2: Fabr. Arb. 42. Totaal 310. Alg. totaal 4827. 17 Oct. 1935 4121. 18 Oct. 1934 3534. Ben. 40 ged. werkloozen en 20 werkverschaffing. In de heden gehouden jaarlijksehe algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V Algemeene Boek- en Handels drukkerij voorheen Batteljee en Terpstra werden de jaarstukken ongewijzigd goed- deerde" 'ztiri ingeboren zucht naar stralende Issay Dobrowen. Wij gelooven niet. de Stadsgehoorzaal bij een concert van het Residentieorkest ooit zóó vol gezien te hebben, als gisteravond! De naam Issay Dobrowen de Noorsch- Russische dirigent zal daaraan niet vreemd geweest zijn. Immers; wie herinnert zich niet diens fenomenaal succes in het vorige seizoen? Welilcht herinnert men zich óók onze uitvoerige, opgetogen karakteristiek over Dobrowen's eigenschaooen als orkest leider in werken, die hem toen bijzonder goed lagen. Van hem kan steeds gezegd worden: „Wo er die Musik packt. das ist sie interessant". Ge moogt het misschien niet eens zijn met de sterk individueele opvattingen, ge moogt door de jaren heen een getrouw weerkee- rende visie op een of ander werk verkre gen hebben en daarvan tevens de idee dat zij de „eenig iuiste" was Dobrowen leert u wel anders en doet u van de eene ver rassing in de andere vallen, v.n. doordat bij hem het accent volledig ligt oo 't bran dende. hartstochtelijke gemoedsleven, zoo dat hii eerst in een soort van trance ziin hoogste troeven uitspeelt. 't Ziin niet zoozeer de uiterlijke factoren, als het uit 't hoofd dirigeeren. de sug gestieve exDressie van het gelaat en het markante gebarensoel. die nog verwonde ren. Daaraan ztit ge na een tweede ontre den toch wel reeds gewend. Véél meer is 't de sterke dominatie van dezen warmbloedi- gen musicus bij wien gevoel en spanning alles zün waardoor reserve's van beheerscht intellectueelen aard dikwiils wegvallen als sneeuw voor de zon. hoewel hij zich ander zijds toch ook veelal merkwaardig goed in toom weet te houden. De verbazingwekkende vrijheden, die Do browen zich elders weer veroorlooft, ziin ondanks alles vervoerend en meesleeoend. Denkt u zich de vertrouwde opvatting van Brahms tweede en hoort nog eens na. wat Dobrowen daarvan weet te maken! Na 't gracieuse. betooverende derde deel het innige volksliedje met ziin vernuftige variatie's in subliem afgeronden vorm stormt hier de climax der finale in een overweldigend innerlijk gespannen tempo oo ons los en 't is de van daadkracht geladen Dobrowen. die de juichende straling van dit einde opvoert tot de regionen, waarin hii zich eerst, volkomen thuis voelt. Zoo is 't ook in Berlioz' „Benvenuto Cel lini" of in de feesteliiken ommetocht uit Debussy's ..Nocturne's"; men luistert wel licht verbijsterd naar klankorgieën, wordt overvallen door momenten, die mogelijk overdreven aandoen maar ook on ontkoombaar meegesleurd, gelijk 't geïnspi reerd en brillant reageerende orkest dit is. onder Dobrowen's feilloos gebaar, dat rythmen en accenten aangeeft oo voorbeel dige wiize. Poëtische belichting en fijnheid van geest mogen niet het „fort" ziin van dezen diri gent wiens groote voorliefde voor dynamiek sterke contrastwerkingen, pittige effecten en constructieve ODbouw evident zijn, 't is toch verwonderliik dat in momenten van inniger aard zijn groot aanpassingsvermo gen en merkbare veelzijdigheid tot een ver heugende ingetogenheid leiden, gelijk ons zulks reeds het vorige jaar ODViel tijdens de begeleiding van door Jo Vincent gezon gen liederen. Dit aanpassingsvermogen was tevens op vallend tijdens de interpretatie van Beet hoven's 4e pianoconcert, waarin Andriessen glanzender en teederder speelde, dan wii ons herinneren kunnen. Dobrowen en An driessen ziin voor ons gevoel totaal anders geaarde naturen, doch zii zochten en vonden veelvuldig een harmonie, waardoor eenerztids Andriessen's voornaam snel aan inspiratie en nuanceering won. anderziids de dirigent die zeer nauwlettend secun- BINNENLAND. Het jaarverslag- der Philips Gloeilampen fabrieken. (4e Blad). Geen nieuwe ziektegevallen te Spekhol- zerheide. (3e Blad). Verduistering van 40 mille door bedrijfs leider te Alkmaar. (Gemengd, 3e Blad). Het voorloopig Nederlandsch voetbal elftal samengesteld. (Sport, 3e Blad). Twee dooden bij auto-ongeluk te Voort huizen. (Gemengd, 3e Blad). Concentratie der rijvaardigheids-examens (Stadsnieuws, le Blad). BUITENLAND. Nadere toelichting van België's nieuwe politiek. (Buitenland, le Blad). Huiszoeking bij den nuntius te Muen- chen. (Buitenland, le Blad). Ciano, Lansbury en Rosenberg aan het woord. (Buitenland, le Blad). Bloedige botsingen in Britscb-Indië. (Buitenland, le Blad). Een interview met Azana, Spanje's pre sident. (De strijd in Spanje, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. sfeer van teedere lieflijkheid van dit Piano concert wel eens afbreuk gedaan. Andriessen speelde het concert met den dieoen zin van den waarachtigen Beet- hovenkenner en met een edel begrip. Moge Dobrowen soms in edele visie te kort schieten, hetgeen ditmaal tengevolge van den aard der werken duidelijker merk baar was. hij Iaat in ieder geval het orkest zóó warm-muzikaal. zoo uitgebalanceerd, dan weer massaal klankrijk, kleurig en vaartvol spelen dat men volgaarne over bedenkingen van minder geestelijk hoog staande projectie heenstapt. 't Succes heeft wederom buitengewone afmetingen aangenomen: Dobrowen. met bloemen gehuldigd, kon meermalen 't or kest in de enthousiaste hulde laten deelen. onze „meester" pianist Andriessen werd' even enthousiast teruggeroepen. De inzet van deze serie was uitnemend, al betreurden wii 't persoonlijk, dat 't over bekende od dit orogramma weer hoogtij vierde. Men kan in dezen tijd van biiv. Bruckner. Liszt of Resoighi herdenkingen wel eens met andere comoositie's komen dan de geijkte. Om van de moderne lit teratuur maar niet eens te spreken NED. BOND VAN OUD-LEERLINGEN VAN TÜINBOUWCURSUSSEN. Opening Winterseizoen. De Ned. Bond van Vereenigingen van Oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen afd. Leiden en Omstreken opende haar winter seizoen met een "oed bezochte ledenver gadering in een der zalen van hotel Cen traal. In zijn openineswoord hoopte de voor zitter de heer J H. Smit dat ook dezen winter weer een leerzame en aangename vergaderingenreeks gehouden zou worden. Twee nieuwe leden konden worden inge schreven Uit het uitgebreide verslag van den secretaris over het afgeloooen zomer seizoen bleek o.m, dat er 3 avondexcursies waren gehouden en wel naar de firma Odiik. Orchideeënkweekerij te Voorscho ten. naar de vaste Dlantenkweekerii van den heer R, Oudshoorn te Oegstgeest en naar de bekende firma de Ruiter te Oegst geest specialiteit in dahliacultuur. In samenwerking met de zusterafdeeling Wassenaar werden drie avondexcursies naar verschillende buitenplaatsen in Was senaar gehouden. Begin Juli had een middagexcursie olaats naar het mooie Zuideroark te Den Haag, Een prachtig geslaagde middag. De clou van het zomerseizoen was echter de jaarlijks terugkeerende Bondsdag die ditmaal in Haarlem en omstreken gehou den werd Veel moois is daar gezien, veel genoten ook en deze dag kon als volledig geslaagd worden beschouwd. De ingezonden zaailingen van Chrysanten van den heer J. v d Blom mochten 7 Dun- teVi verwerven Den heer M. v d Zwart bracht ter bespreking mede Helianthus salicifolius. Over een en ander ontspon zich een leerzame gedachtenwisseling. Voorts is nog een propaganda-commissie benoemd, die zich tot taak zal stellen het ledental oo te voeren en de vergaderingen zoo ge animeerd mogelijk te maken. gekeurd, terwijl besloten werd de winst te bestemmen voor afschrijvingen. In het college van commissarissen kwajn geen verandering. effecten een sterke beperking oplegde, hoe wel deze in de passage's voor orkest, zoodra hij er de kans toe zag. toch weer om de (hoek kwam kijken. Daardoor werd' aan de De politie heeft een viertal opge schoten jongens van 1821 jaar aange houden, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van oud lood en ijzer. Het zijn G. M., J. H. de R., P. P. en J. O., allen fabrieksarbeider van beroep.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1