Jaarverslag N.V. Philips Gloeilampenfabriek LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag <6 October f936 Vierde Blad No. 23485 Een winstsaldo van f. 4.063.910 tefl 77ste Jaargang BINNENLAND het boek en de gulden. uit ned. oost-indik. de k.n.i.l.m.-douglas uit manilla teruggekeerd. De strijd in Spanje LAND- EN TUINBOUW 601 (Ingez. Med.V eenige prijsverhooging zal waarschijnlijk niet kunnen uitblijven. De Nederl. Uitgeversbond schrijft ons: De monetaire maatregelen der regee- fing hebben ook hun invloed op den prijs van het boek. De benoodigde grondstof fen voor de vervaardiging van verschillen de onderdeden, waaruit het boek is sa mengesteld, zijn hier te iande niet te vin den, zoodat door de depreciatie van den gulden op den duur prijsverhooging van het Nederlandsche boek niet zal kunnen uitblijven, zij het in veel mindere mate dan ten aanzien van het buitenlandsche boek. waarop de wisselkoersen hun invloed doen gelden. Deze noodzakelijke verhooging vindt niet alleen haar oorzaak in den papierprijs, doch ook in belangrijke mate in dien van den linnen band. dus den in Weiland gangbaren uitgaafband. Ieder kent deze banden, waarin de meest ver schillende uitgaven ..gebonden" verschij nen. Dit bindmateriaal is buitenlandsch fabrikaat. Hier te lande wendt, men wel pogingen aan om het te vervaardigen, doch deze pogingen staan nog in de kinder schoenen, zoodat zij van geen invloed zijn op de markt. De Nederlandsche boekbinderij heeft zich dan ook genoodzaakt gezien na be spreking met den Nederl. Uitgeversbond, oe gangbare prijzen voor bindwerk, spe ciaal het zoogenaamde „uitgeverswerk" te verhoogen. daar de marge tusschen kost prijs en verkoopsprijs het den binder niet mogelijk maakt, de hoogere kosten, uit de depreciatie van den gulden voortvloeien de, voor eigen rekening te nemen. De verhooging. den uitgever in rekening gebracht, betreft uitsluitend die. welke voortvloeit uit de verhooging van den prijs oer grondstoffen, intusschen zal dit op den duur van invloed moeten zijn op den prijs van het boek, evenals de stijging van den papierprijs. na het spoorwegongeluk te woerden. Machinist Suiker uit het Ooglijders- gesticht ontslagen. De machinist van den bij Woerden ver ongelukten trein, de heer H. J. Suiker, die in het Ooglijdersgesticht aan de Tasman straat te Den Haag werd verpleegd, is vrij wel geheel hersteld ontslagen. nederlandsche vereeniging voor armenzorg en weldadigheid. 29ste algcmecne vergadering te Groningen. Heden is onder voorzitterschap van mr. A. J. A. A. baron van Heemstra de 29ste algemeene vergadering aangevangen van de Nederlandsche vereeniging voor armenzorg en weldadigheid. De bijeenkomst werd door vele autoriteiten bijgewoond. In zijn openingswoord heette de voorzitter de aan wezigen welkom, waarbij hij in het bijzon der begroette, den commissaris der Konin gin in de provincie Groningen, mr. dr. J. P. Fockema Andrea en den burgemeester ran Groningen, mr. P. W. J. Cort van der binden, eere-voorzitters der vergadering. Vervolgens gaf baron van Heemstra een overzicht van de werkzaamheden der ver eeniging in het afgeloopen jaar, waarbij hij died uitkomen met welke groote moeilijk beden men te kampen heeft gehad. Spr. deed hierna eenige mededeelingen over het werk van het Nationaal Fonds voor bijzon dere nooden. Nadat de commissie tot het nazien van de overgelegde rekening en verantwoording rapport, had uitgebracht was het woord aan dn F. S. Meyers uit Amsterdam, die een inleiding hield inzake „Het vraagstuk der Particuliere rust- en verpleeg tehuizen". Hierna werd begonnen met de beraad slaging over het onderwerp: „Afwenteling van kosten van armenzorg op andere ge meenten". waarover prae-advles was uit gebracht door de heeren dr. J. G. Ramaker, secretaris der gemeente Breskens, mr. F. M. J. Jansen, directeur van den gemeentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon te Nijmegen. J de Bruin, secretaris der ge beente Opstcrland en mr. dr. J, C. Schreu- der, secretaris van het gemeentelijk bureau 'oor maatschappelijken steun te Amster dam. Na afloop der vergadering brachten de congressisten een bezoek aan het Pelster- of Heiligen Geestgasthuis, het St.. Geer- truids- of Pepergasthuis en het döofstom- tteninstituut. Do eerste dag zal worden besloten met ccii gemeensch appel ij ken maaltijd. Morgenochtend zullen de discussies over dc genoemde praeadviezen worden voort- 6®et. in de middaguren zal een bezoek worden gebracht aan het Noordersan a to ri? van psychiatrische inrichting jJJkmenoond" te Zuid-Laren en „Avond bot" tehuis voor ouden van dagen te boternoteering. Pe commissienoteering voor Nederland- gene boter is voor de week van 19—24 Oc tober vastgesteld on f. 0.61 ner K g d. bakker overleden. On 44-jarlgen leeftijd is gistermorgen m het ziekenhuis te Groningen waar hij na het ondergaan van een operatie veroleegd werd. overleden de heer D. Bakker, inspec teur voor de scheeDvaart ln het 3e district te Groningen. De heer D Bakker was ln scheenvaart- kringen in het Noorden, zoowe] als te Am sterdam en te Umuiden een zeer geziene figuur Hij was sinds 1 Januari van dit iaar als inspecteur voor de scheepvaart te Groningen als opvolger van den afgetreden inspecteur T. L. Mellema werkzaam. In den korten tijd van zlin verbluf in het Noorden heeft hii zich in scheenvaartkringen goed ingewerkt en zlin werkzaamheden tot te vredenheid van alle belanghebbenden met groote toewijding vervuld. Voor zlin bevordering als inspecteur voor de scheepvaart naar Groningen was de heer Bakker gedurende vijf jaren werkzaam als adjunct-inspecteur voor de scheepvaart te IJmuiden. waar hii vooral met de vis- scherii had te maken. Daarvoor was hit als expert voor de scheepvaart verbonden aan de scheepvaart-insDectie in het eerste district te Amsterdam. duitsch-nederlandsche onderhandelingen. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De Nederlandsche monetaire maatrege len hebben een aanpassing van de beta lingsmogelijkheden voor het goederenver keer wenschelijk gemaakt. De Duitsch- Nederlandsche regeerings-commissies heb ben in een buitengewone bijeenkomst te Berlijn over een dergelijke aanpassing ge sproken waarbij zij zich lieten leiden door het verlangen een verstoring van het clearingsverkeer te voorkomen. Verder is overeengekomen de onderhan delingen over de vernieuwing van de ver- rekenings-overeenkomst, welke in Septem ber te Hamburg zijn begonnen, in Novem ber weer te hervatten. Van welingelichte zijde wordt erop op merkzaam gemaakt, dat bovenstaand be richt het gemeenschappelijk communiqué van de beide regeerings-commissies is. alg. nederl. politie bond. De algemeene Nederlandsche Politie bond is gisteren zijn jaarvergadering te Maastricht begonnen. Uit het geheele land zijn ongeveer 250 afgevaardigden van de verschillende afdeelingen opgekomen. Des morgens kwam men bijeen in het ho tel De La Bourse aan de Markt. Tegen twaalf uur 's middags trokken allen naar het stadhuis, waar de congressisten door liet gemeentebestuur werden ontvangen. Na de lunch is vervolgens om ongeveer half twee de jaarvergadering begonnen in de Redoute-zaal van den Stadsschjuwburg De vergadering werd geopend door den heer Stroink. Hierna begon de behande ling van verscheidene huishoudelijke aan gelegenheden. Omstreeks vijf uur werden de besprekingen geschorst tot heden. In verband namelijk met het veertigjarig be staan der afdeeling Limburg werd op dat uur een receptie gehouden. Des avonds om acht uur vonden de con gressisten elkander weer op een feestavond in de groote redoute-zaal. waar een uit voerig programma werd afgewerkt met muziek, zang. acrobatiek en cabaret, welk vroolijk festijn tot laat in den avond voort duurde. de contingenteering van kousen en sokken. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling bij de wet van het Koninklijk besluit van 22 Augustus 1936, waarbij de beperking van den invoer van kousen en sokken met Ingang van 1 September 1936 voor het tijdvak van 12 maanden is verlengd. De Nederlandsche industrie van kousen en sokken heeft in de afgeloopen contin- genteeringsperiode van de beperking van den invoer van haar product eenigen steun ondervonden. Het is den minister echter gebleken, dat, gezien het feit, dat de om standigheden, welke destijds tot beperking van den invoer hebben geleid, ook thans nog aanwezig zijn. deze steun voor de be trokken Industrie voorshands niet kan worden gemist. Aan het jaarverslag 1935—1936 der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven ontleenen wij het volgende: Eerst worden de factoren vermeld, die oorzaak zijn geweest van het belangrijk lager batig saldo der exploitatierekening ad f. 4.063.910 in 19351936 tegenover f. 9.271.237 in 1934—1935 Daarbij wordt er op gewezen, dat on danks het feit. dat de exportwaarde van de in Nederland gevestigde bedrijven der vennootschap in 1935 nog 8 procent van den totalen Nederlandschen uitvoer be droeg, uit de jaarcijfers voor Nederland van het centraal bureau voor de statistiek blijkt, dat het export-belang der gloei lampen en radio-industrie sedert 1929 met zestig procent is gedaald. De dreigende depreciatie van vreemde valuta's en de transfer-moeilijkheden hebben de resulta ten der vennootschap gedurende het ver slagjaar in nog sterkere mate dan vorige jaren ongunstig beïnvloed. Ook heeft de verder gaande daling der netto-opbrengst per stuk door verlaging van het markt prijsniveau voor gloeilampen, radio-lampen en radio-apparaten in verschillende landen de uitkomsten gedrukt. Tenslotte hebben gedurende de top-maanden van den ver koop de gespannen politieke verhoudingen in Europa in een aantal de kooplust van het publiek dusdanig verflauwd, dat de verkoop van ontvang-apparaten, hiervan terugslag ondervonden. De veranderingen ten gunste van de ven nootschap, voortvloeiende uit de afkondi ging van het goud-embargo, zoo vervolgt het jaarverslag, kunnen als volgt worden omschreven De hier te lande genomen maatregelen zullen in de eerste plaats onze balans-po sitie versterken, voorzoover onze bezittin gen in vreemde valuta's een hoogere waar de in guldens zullen verkrijgen. Verder zal onze exploitatierekening een verbetering ondergaan voor den verkoop in die landen, waar de opbrengst in guldens hooger zal zijn dan voorheen. De omzet in geld heeft gedurende het verslagjaar nog een lichte stijging ver toond ten opzichte van het vorige, ondanks de in de inleiding genoemde tendenz tot verdere daling van de gemiddelde netto opbrengst. De investeeringen in fabrieken en fabrieksinrichtingen zijn in deze ver slagperiode lager geweest dan in de voor gaande, in verband met het feit. dat en kele groote fabrieken ln het buitenland hun voltooiing hebben bereikt. De post „debiteuren" in onze concern-balans is aanzienlijk gestegen door de verdere uit breiding van den omzet door middel van het huurkoopsysteem. De resultaten van dit systeem zijn tot heden toe gunstig. De post „liquide middelen" in onze con cern-balans is gedaald tot f 67.650.895 te genover f. 74.615.082 per 30 April 1935, waarin begrepen zijn de in het bezit van ons concern zijnde ingekochte en ingeruil de obligatiën Philips en gewone aandeelen gemeenschappelijk bezit. In den loop van het boekjaar werd door de N.V. Philips radio voor f. 9.157.000 nomi naal aan obligatiën N.V. Philips gloeilam penfabrieken aangekocht. Op 30 April 1936 beschikte het concern over: f. 264.750 6 procent cum. pref. winstd. aand. gem. bezit van aandeelen Philips gloeilampen fabrieken, f. 1.538.850 gew. aand. gem bezit van aandeelen Philips gloeilampenfabrieken, f. 15.448.000 5 pro cent conv 25-jarige obligatiën Philips gloeilampenfabrieken. Ook dit jaar zijn wij onze politiek trouw gebleven, om, waar dit mogelijk en wen schelijk was. samenwerking met derden te zoeken, op technisch, commercieel en oc trooi-gebied. Daarnaast zijn eenige over eenkomsten gesloten en regelingen getrof fen, welke onze marktpositie in enkele lan den! waar wij nog niet of slechts in ge ringe mate werkzaam waren, zullen ver- grooten. De omzetten in geld van het concern in de eerste vier maanden van het boekjaar 1936/1937 vertoonen ten opzichte van de overeenkomstige periode van het verslag jaar een niet onbelangrijke stijging. Daar de eerste maanden van het verslagjaar eveneens een beduidende omzetstijging ten opzichte van het daaraan voorafgaande jaar aanwezen, zonder dat deze stijging zich daarna in gelijke mate heeft door gezet. is voorzichtigheid geboden in de voorspelling van de verdere ontwikkeling van den omzet in het loopende boekjaar. De opbrengst in guldens per eenheid van onze voornaamste artikel-groepen vertoonde tot einde September nog steeds een dalende tendenz. Door de hier te lande getroffen monetaire maatregelen is, voor zoover op het oogehblik te overzien, een stijging dezer opbrengst waarschijnlijk. Winstverdeeling. De winst- en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo van f. 4.063.910. Het onverdeeld dividend saldo van het vorig boekjaar bedraagt f. 24.456. Ter beschikking van aandeelhouders is dan f. 4.088.366. Hiervan kan worden uit gekeerd: Aan houders van 6 procent cum. pref. winstd. aandeelen 6 procent van 15.822.000 is f. 949.320. Aan houders van gewone aandeelen 6 procent v. f 52.220.250 is f. 3.133.215. Tezamen f. 4.082.535. Waarna overblijft een onverdeeld divi dend-saldo van f. 5831. eieren naar duitschland. Het Ned Weekblad voor Kruidenierswa ren meldt, dat voor het eerst sedert de de preciatie eenige export van eieren naar Duitschland is toegestaan. Het kwantum is echter nog zeer gering en beloopt nog geen 7 pet. van het toegewezen kwantum tijdens de Olympische Spelen. h. c. westerveld overleden. Te Londen is op 74-jarigen leeftijd na een operatie overleden de heer H. C. Wes terveld. onder-voorzitter der Nederlandsche Kamer van Koophandel aldaar. De heer Westerveld, een bekende figuur in de tabakswereld te Londen, was lid van de firma Westerveld en Co., welke firma in 1870 werd opgericht en onder een der oudste Nederlandsche firma's te Londen gerekend kan worden. In zijn kwaliteit van bestuurslid der kamer, welke functie hij sedert 1892 be kleedde. was hij zeer actief en nam gedu rende de laatste jaren het ambt van on der-voorzitter waar. Zijn scherpzinnig oordeel en bereidwil ligheid om advies te geven werden steeds zeer gewaardeerd. Ofschoon reeds op betrekkelijk hoogen leeftijd kwam de heer Westerveld geregeld naar de city en was tot kort voor zijn dood nog zooals gewoonlijk op kantoor werkzaam. verspreide berichten. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag den 19den October a.s. niet plaats hebben-. Ter gelegenheid van de 9e toemboek (tijdperk van 8 jaari van den Soesoehoe- nan Pakoeboewono Senopati Ingalogo Ngabdoerachman Sajidin Panotogomo de 10e, Soesoehoenan van Soerakarta-Adimin- grat werd, uit naam der bevolking van Solo-Soerakarta door den Gouverneur van Solo aan den vorst een huldeblijk aange boden bestaande uit een gouden portret plaquette, gevat in een omraming van zwaar gedreven zilveren ornament, rijk versierd met zwaar verguld-zilveren sym bolen en halfedelsteenen. Het geheel is ge monteerd op een voetstuk van albast. Dit fraaie product van Nijverheidskunst is vervaardigd door de N, V. „Koninklijke- Begeer" te Voorschoten naar een ontwerp van M. Kutterink. Bij Kon Besluit is benoemd tot lid van de algemeene rekenkamer de heer Th. Sanders, directeur der Nederl. Staatslote rij te 's-Gravenhage. plaatsvervangend lid der algemeene rekenkamer. BATAVIA, 15 Oct. (Anetai Het Doug- las-toestel van de K.N.I.L.M.. dat de heer Ekins naar, Manilla heeft gebracht, land- liedenavond om 19 uur 30 zeer vlot op het vliegveld Tjililitan. De heer Nieuwenhuis. hoofdverte genwoordiger van de K.N.I.L.M.. ver klaarde aan Aneta, dat de ontvangst in Manilla alom allerhartelijkst was, terwijl de reis een schitterend Neder landsche vlagvertoon heeft beteekend. De belangstelling, zoo zeide de heer Nieuwenhuis, was enorm, terwijl de passage-aanvraag van betalende pas sagiers voor de retourvlucht het aan tal beschikbare plaatsen verre over trof. Het toestel nam op de retourvlucht drie extra-passagiers mede, te weten: aller eerst een Spaansch vlieger, die op 17 Oct. met de K.L.M. naar Europa doorvliegt om zich bij het leger van generaal Franco te voegen, verder de vice-president van de National City Bank, de heer Hart, die met de K.L.M. naar Singapore doorvliegt, en tenslotte de hoofdvertegenwoordiger van de Curtiss-Wrlght-motoren-fabriek. de heer Leighton, die naar Australië door reist De president der Philippijnen, de heer Quezon, sprak tijdens de aan den heer Nieuwenhuis aangeboden lunch de hoop uil op een zeer spoedige instelling van de K N.I.L.M.-lijn naar Manila. onze landbouwproducten en belgië. Van welingelichte zijde wordt uit Brussel gemeld dat de Belgische minister van land bouw maandelijks het contingent land bouwproducten vaststelt, dat het land mag worden binnengevoerd. Gebruik makende van zijn rechten heeft de minister nu op grond van de monetaire maatregelen van zekere vreemde landen tijdelijke en voor- loopige maatregelen genomen om van de Belgische markt ieder product weg te hou den, dat een abnormale concurrentie zou kunnen aandoen aan de nationale produc ten. 9 v Naar het „Hbld." ter oore komt staat het reeds vast, dat de invoerrechten op ette lijke zuivelproducten verhoogd worden. In De aanval op Madrid. Uit Burgos wordt gemeld: De strijd krachten der zevende divisie hebben gis termiddag Aldea del Fesno, bezet, een belangrijk knooppunt van wegen, dat slechts 35 km. hemelsbreed van Madrid gelegen Is. Hierdoor wordt de tweede marschweg naar Naval Carnero door de rechtsche troepen beheerscht. Naval Carnero wordt beschouwd als het laatste versterkte punt der regeeringstroe- pen ten Westen van Madrid. Gistermorgen is de rantsoeneering van levensmiddelen in de hoofdstad van kracht geworden. Tevens ls een bevel gepubliceerd, vol gens hetwelk niemand gerechtigd is, meer dan één matras en twee dekens te bezit ten per persoon. Voedselkaarten zijn reeds uitgereikt. Er is op elke kaart een ruimte open gehouden, waarop door de winkeliers moet worden ingevuld, welke hoeveelheid door den houder ls gekocht. De kaarten zijn uitgegeven op naam van het gezins hoofd. Men hoopt, dat door het kaarten systeem de files voor de levensmiddelenwinkels ver minderen en zelfs geheel verdwijnen. De kaarten zijn geldig tot eind-Januari. Bij decreet van den minister van finan ciën wordt de Bank van Spanje gemach tigd met Ingang van 17 October geldbons in omloop te brengen ter waarde van 5—10 peseta's. Van het overige front geen nieuws van beteekenis. Mislukte uitwisselpoging. Een afgevaardigde der Spaansche Pha- lanxisten is te Parijs, om te onderhandelen over de uitwisseling van Primo de Rivera, die te Alicante de gevangene der rooden is, tegen den door de nationalen gevangen gehouden zoon van den Spaanschen minis ter-president, Largo Caballero. De onderhandelingen moesten evenwel worden onderbroken, daar de leiding der Madrileensche anarchisten den minister president heeft medegedeeld, dat zij hem zou doen fusilleeren, indien hij zijn toe stemming tot deze uitwisseling zou geven. Een aanslag op generaal Queipo de Ilano. Naar uit Madrid wordt vernomen is eenige dagen geleden een aanslag gepleegd op generaal Queipo de Ilano. De dader, een zoon van generaal Campin, een der opper- officieren van de regeeringsstrijdmachten. verwondde Queipo de Ilano licht door èen schampschot aan den arm; vervolgens pleegde hij zelfmoord. SpaanschPortugeesche notawisseling. Het Portugeesche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft de pers in kennis gesteld met de notawisseling tusschen de Portugeesche regeering eenerzijds en Ma drid en Burgos anderzijds. Lissabon heeft geprotesteerd te Madrid tegen verschei dene schendingen van zijn territoir en aanslagen op de ambassade te Madrid, als mede tegen de arrestatie van vijf Portu- geezen te Rosal de la Frontera. Madrid heeft daarop geantwoord, dat de juncta te Burgos daarvoor verantwoordelijk gesteld moest worden. De Portugeesche regeering heeft zich daarop tot Burgos gewend, dat verklaarde, dat deze arrestatie had plaats gehad op een oonblik. waarop de recht- schen nog geen meester in het grensgebied waren. Hoewel Lissabon geen schadever goeding van Burgos had verlangd verklaar de de junta zich bereid die toe te staan, daar zij zich beschouwt als de vertegen woordigster der souvereiniteit. uitgeoefend over het geheele Spaansche gebied. De non-Interventie. Portugals opmerkingen over de Sovjet- Russische nota zijn aan Lord Plymouth medegedeeld. Reuter meent te weten, dat Portugal de Sovjet-Russisdhe beschuldigin gen ontkent en in principe aanvaardt dat een commissie van onderzoek naar Portu gal wordt gezonden, mits eveneens een commissie van onderzoek naar de Spaan sche havens wordt gezonden. Plymouth zou Maisky er gisteren van in kennis hebben gesteld, dat het Russische voorstel om Fransche en Britsche oorlogs schepen naar de Spaansche havens te zenden, geen onderwerp was dat door de commissie kan worden besproken. Men zou derhalve niet van plan zijn de commissie voor deze kwestie bijeen te roepen. Men zou eveneens aan de Russische regeering te kennen hebben gegeven, dat zij langs diplomatieken weg dit voorstel aan de Britsche en Fransche regeering moest doen. wanneer zij deze politiek wenschte voort te zetten. Er bestaat echter weinig kans. dat de Britsche of de Fransche regee ring dit voorstel zullen aanvaarden. De Portugeesche pers noemt het Russi sche voorstel tot toezicht op de Portu geesche havens een onbeschaamdheid en zegt. dat het voorstel bewijst hoezeer de Portugeesche voorbehouden bij de toetre ding tot de coördinatiecomiRTssie gerecht vaardigd waren. in departement van Landbouw verklaarde men gistermiddag, dat het recht op boter naar alle waarschijnlijkheid van 6 tot 9 franc, dat van gecondenseerde melk en room van fr. 0.80 tot fr. 1.60 en dat van melk en room in poedervorm of in blokken fr. 2.tot fr. 4— verhoogd zal worden. Voor boter zou dit een verhooging met 50"/o, voor de beide andere producten met 100% beteekenen. Men zal zich herinneren, dat deze invoerrechten juist in Mei j.l. bij Koninklijk Besluit waren verhoogd, welke verhooging zou gelden tot einde Juni 1937 (Ingez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13