Koning Leopold wil een zuiver Belgische politiek Derde Blad No. 23484 Terugkeer tot neutraliteit UITBREIDING DER WEERMACHT BINNENLAND land- en tuinbouw ELKE HUISVROUW SPAART NU GELD NU CT' X ,o9.;: LX FAILLISSEMENTEN In de ministerraad heeft Koning: Leopold fen opmerkelijke rede gehouden. Hij ver klaarde. dat versterking van het leger noodzakelijk is om volgende redenen: adc herbewapening van Duitschland welke komende na de volledige milita riseering van Italië en Rusland, in de meeste andere staten, buitengewone voorzorgsmaatregelen deed treffen, zelfs door staten, die uitgesproken vredelievend zijn als Zwitserland en Nederland. b. De wijziging van de oorlogsmetho des onder den invloed van den techni- schen vooruitgang, vooral op het gebied van het vliegwezen en van de motori seering der troepen. c. De onverwachte herbezetting van het Rijnland en het verleggen tot op de Belgische grens van het eventueele ver trekpunt van een Duitschen inval. d. België heeft gezien, hoe dc grond slagen waarop de internationale veilig heid was gevestigd, aan het wankelen zijn gebracht door inbreuken, gepleegd zelfs op verbintenissen, die in alle vrijheid werden aangegaan en ook door de bijna absolute onmogelijkheid in de huidige omstandigheden dc bepalingen van het Volkenbondspact toe te pas sen en dergelijke inbreuken te be teugelen. e. Ten slotte dreigen de moeilijk heden in zekere staten zich tc verwik kelen in twisten betreffende politieke en sociale misstanden in andere staten en een strijd te ontketenen, die met nog meer hardnekkigheid zal worden gevoerd en nog tot grootere rampen zou leiden dan de oorlog, waarvan wij nog altijd den weerslag ondervinden. De aardrijkskundige toestand dwingt België een militair apparaat te onderhou den. dat in staat is iederen buurstaat, welke het Belgisch gebied wil leenen om een ander aan te vallen, te weerhouden. Door zich van deze taak te kwijten bewerkt België op eminente wijze den vrede in West-Europa en dwingt het eerbied af van de landen, welke bij dezen vrede belang hebben. De verplichtingen van België moeten evenwel niet verder gaan. iedere eenzijdige overeenkomst verzwakt de positie van België. Ook een defensief verbond, want hoe snel de hulp van een bondgenoot zou hunnen komen na een aanval van een vijand, welke bliksemsnel zou zijn. toch zou België vanaf het begin geschokt zijn. Daarom is het noodig, dat wij, zooals onze minister van buitenlandsche zaken het onlangs heeft gezegd, uitsluitend en absoluut een Belgische politiek na streven. Deze politiek moet er kordaat op gericht zijn ons buiten de conflicten van onze naburen te houden. Zii be antwoordt aan ons nationale ideaal. Zii kan doorgevoerd worden dank zii een redelijke militaire en financieele Inspanning en zal de instemming ver werven van de Belgen, die boven alles hartstochtelijk den vrede willen. Dat zü, die twijfelen aan de mogelükheid van een dergelijke buitenlandsche poli tiek het fiere voorbeeld van Nederlajid en Zwitserland overwegen; dat zij er tevens aan denken van welk doorslaand gewicht de stipte naleving is geweest voor België van een neutraliteitsstatuut tijdens den wereldoorlog en bii de af rekening die achteraf is gevolgd. Had de aanvaller een enkel argument kun nen halen uit een verbond, door ons met een van zijn tegenstanders ge sloten, dan zou onze moreele positie in het buitenland oneindig zwakker geweest zijn en dan zou de wereld ons ook niet dezelfde sympathie hebben betuigd. Koning Leopold herhaalde daarom, dat België door zijn militair systeem den oorlog moet voorkomen. Dit statuut beantwoordt niet meer aan de mogelijkheden van een plotselingen in val en dit moet ten spoedigste hersteld worden. De regeering zal het land tegelijk geven een zuiverheid van geest ten aanzien van de gebeurtenissen in het buitenland en een gevoel van veiligheid, dat noodig is voor de algemeene welvaart. Zij zal de belangen van België voor alles laten gaan. De ministers van binnenlandsche zaken en nationale verdediging ziin gemachtigd 'n wetsontwerp in te dienen, dat wijzigin gen brengt in de wet op de militie, recru- teering en dienstverplichtingen. Het ont werp zal voorzien in twaalf maanden dienst voor het grootste deel van de dienstplich tigen en achttien maanden voor het klein ste deel. Totale permanente dekking zal verzekerd worden. Zekere garnizoenen zul len steeds gereed staan naar de grens te worden gezonden in geval van gevaar. De cavalerie zal worden gemotoriseerd en de vrijwillige dienstneming zal worden uitge breid. De kwestie zal behandeld worden tegen 27 October in een buitengewone zit ting van het parlement. Sensatie, te Parijs. De rede van koning Leopold heeft te Parijs groote sensatie gewekt. Alleen reeds het feit, dat de verklaringen van den koning bij wijze van uitzondering open baar zijn gemaakt, wijst op het belang van de genomen beslissing. In de Fransche diplomatieke kringen toont men zich voor alsnog zeer gereserveerd. Indien de ver klaring van koning Leopold volgens de letter zou moeten worden uitgelegd, zou de terugkeer van België tot de algeheele neu traliteit, die zij schijnt te doen voorzien, ernstige verwikkelingen ten gevolge heb ben met betrekking tot het Volkenbonds pact en het verdrag van Locarno van 1925, dat 7 Maart door Duitschland is opgezegd, doch waarvan de verplichtingen voor de vier overige onderteekenaars nog zijn blij ven bestaan en in het algemeen met be trekking tot het stelsel, dat door het be grip van de collectieve veiligheid is ge ïnspireerd. Alvorens zich echter uit te spreken wil men afwachten, welke practi- sche toepassing zal worden gegeven aan de beginselen, die door de rede van den koning zijn vastgesteld, o.a. ten aanzien van de internationale positie van België. De indruk te Londen. De rede van den koning van België om trent den terugkeer van zijn land tot de neutraliteit, is te Londen te laat bekend geworden om officieele reacties uit te lok ken. Het besluit van België, zoo doet men opmerken, vormt voor de Locarno-onder- DR. J. D. BIERENS DE HAAN 70 JAAR. BENOEMD TOT RIDDER IN DE ORDE VAN DEN NEDERL. LEEUW. Onder vele blijken van belangstelling, doch vooral van vriendschap en waardee ring heeft de Nederlandsche wijsgeer dr. J. D. Bierens de Haan gisteren te zijnen huize zijn 70sten verjaardag gevierd. Het waren vooral zijn vrienden, die dezen dag niet onopgemerkt voorbij wilden laten gaan en hoewel hem in den loop van de week nog een huldiging tijdens een officieel diner te Den Haag en een huldigingsbij eenkomst te Amsterdam wacht, waren toch gisteren reeds verscheidene vrienden en bekenden naar Aerdenhout gekomen om den sympathieken geleerde in huiselijken kring geluk te wenschen. Tegen halfvier verschenen de voorzitter en de secretaris van het gevormde huldi gingscomité, prof. R. Josselin de Jongh en de heer D. Munniks met minister Slotema- ker de Bruine. Op hartelijke wijze sprak de minister den jubilaris toe. Hij verklaarde dankbaar te zijn voor het feit, dat hij hier mocht spre ken als een goede kennis en oude studie makker van dr. Bierens de Haan. 50 jaar geleden was de tegenwoordige minister door den jubilaris ais student te Utrecht ..doorgezaagd", zooals men toen in studen tenkringen het ontgroenen noemde. Nog andere jeugdherinneringen haalde minister Slotemaker de Bruine op, doch over examens en promoties wilde hij het niet verder hebben, hoewel hij als bewijs van de verdienste van den jubilaris er toch nog aan wilde herinneren, dat deze, na in zijn jeugd op normale wijze in de theologie tot doctor te zijn gepromoveerd, kortgeleden door de Amsterdamsche universiteit werd onderscheiden met een eeredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte. „Het is u gelukt, aldus de minister, een eigen kring om u heen te vormen, een kring die dankbaar tegen u op ziet. Nu ben ik persoonlijk gekomen om u mede te dee- ien. dat het' H. M. de Koningin heeft be haagd, u te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw." De minister wenschte dr. Bierens de Haan met deze onderscheiding geluk, waar mee de andere aanwezigen van harte in stemden. Tot de velen die in den loop van den middag hun gelukwenschen aanboden, be hoorden o.a. de burgemeester van Bloe- mendaal jhr. mr. C. J. A. den Tex, de oud griffier der Prov. Staten van Noord-Hal land mr. S. H. Vening Meinesz, de oud directeur van het Rijksmuseum jhr. Van Riemsdijk, een vertegenwoordiger van het Leidsche Studentencorps en vele anderen, terwijl tal van telegrammen waren bin nengekomen. Vele bloemstukken en geschenken sier den de woning. NA HET SPOORWEG ONGELUK TE WOERDEN. in den modder gedrongen locomotief rechtop gezet. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Met veel moeite is men er gisteren te Woerden in geslaagd de zware locomotief, die gekanteld in de sloot lag, en daarin ge- handelingen een nieuw eleent, dat, zoo h.eel was weggezakt, met twee kranen over- meent men, een harer essentieele grond slagen heeft gewijzigd. Dit feit zal dus in overweging genomen dienen te worden, opdat de kanselarijen onderling kunnen nagaan, wat de gevolgen er van zijn voor een eventueel Rijnverdrag. Het is dan ook te verwachten, dat onverwijld besprekin gen omtrent dit punt zullen worden ge opend, OA. tusschen Parijs en Londen. Gunstige indruk in Italië. De rede van koning Leopold schijnt in Italië een gunstigen indruk gemaakt te hebben. Men verklaart, dat het denkbeeld, volgens hetwelk de herbewapening de na tionale onafhankelijkheid moet verzekeren, hetzelfde is, dat Mussolini in den laatsten ministerraad heeft verdedigd. Anderzijds is het een axioma der Italiaansche politiek aldus verklaart men dat de nationale veiligheid niet moet afhankelijk zijn van een systeem van bondgenootschappen. Italië is altijd tegenstander geweest van een bloc-polibiek. Ondanks de gereserveerde houding, die Italië tot dusverre heeft aangenomen ten aanzien van een nieuw Locarno-pact, zou het bereid zijn. een accoord te sluiten overeenkomstig dat van 1925, waarbij Italië echter niet alleen garant zou zijn, maar tevens de voordeelen zou genieten van een Fransch-Engelsche garantie bij een Franschen aanval. Deze stelling, die nog niet officieel of officieus naar voren is gebracht, zou in overeenstemming zijn met de nieuwe richting in de Belgische politiek. eind in de sloot te zetten. Nu zal men trachten de locomotief met twee kranen ook uit de sloot te tillen en op de spoorbaan te plaatsen. Lukt dit niet, dan wordt de loco motief op een spoortje op de spoorbaan ge trokken. In ieder geval behoeft men de loco motief niet ter plaatse te sloopen. De an dere locomotief van trein 648 is reeds naar Utrecht overgebracht, evenals een groot ge deelte van de vernielde rijtuigen en goede renwagens die aan den slooper van spoor wegmateriaal van Zomeren zijn verkocht. VERSIERING KONINKLIJK PALEIS. DE INVOER VAN GROENTEN IN FRANKRIJK STOPGEZET. j. f. van rossum f. Op 54-jarigen leeftijd is in het Roode Kruis-ziekenhuis te 's Gravenhage over leden de heer J. F. van Rossum, oud directeur van de Javasche Bank. De thans ontslapene is gedurende zijn geheele loop baan aan de Javasche Bank werkzaam ge weest, waar hij is opgeklommen tot direc teur. Deze laatste functie vervulde hij tot 1929. o 75ste verjaardag prof. kraus. In aansluiting aan het reeds gemelde kan nog worden medegedeeld, dat prof. Kraus gistermiddag nog talrijke bewijzen van belangstelling ondervond. Te zijnen huize verschenen o.m. de heeren ir. Klop per en ir. Ringers, namens den raad van beheer der Ned,-Indische spoorwegen, e. de Lang. directeur van „Het Vaderland", van welke courant prof. Kraus nog presi dent-commissaris is, prof. Elias, rector- magnificus der technische hoogeschool en ir. J. F. de Vogel, president-curator van de technische hoogeschool. o taxegedeelte consumptiemelk. Nederlandsche Zuivelcentrale 18 October t/m. 24 October consumptiemelk regee- ringscontract. taxegedeelté. 6.25 cent. even- mee worden vermeld, dat schorseneren niet tueel verhoogd met premie of verminderd als andere producten bederfelijk zijn, zoo- met afdracht voor de kwaliteit, overmelk dat de tuinderij ook met een flink contin- regeeringsminimumprijs 4.60 cent. tchnrsë^ll.1""'"' ilcl' "u u,c "iJU VBI' uc =ent voor het eerste kwartaal 1937 nog ge- Afdracht bii levering in consumptie van ■orseneren, waarvan Frankrijk de laat- holpen zou zijn. Vad. 'andere dan taxemelk 2.50 cent. bezwaren voor de westlandsche tuinderij. Een paar dagen geleden is bekend gewor den. dat het Fransche invoercontingent voor groenten uit ons land over het laatste kwartaal van het loopende jaar 0 Inul) is, wat wil zeggen, dat er in den loop van dit kwartaal in het geheel geen groenten uit ons land naar Frankrijk verzonden zullen Kunnen worden. Dit besluit is blijkbaar bij- "a tegelijkertijd gevallen met dat, waarbij van Fransche zijde de verzekering werd ge spen dat men niet, in verband met de monetaire verschuivingen, belemmeringen leggen6" 'nvoer in den we= wenschte te ,,„Voor onze groenten komt het op een in voerverbod neer. Jet bizonder is dit voor het Westland oeteekenis. Het is nu de tijd van de ste drie jaar belangrijke hoeveelheden, ge middeld wel een 300.000 kg. per jaar, heeft afgekocht. Deze kunnen er thans niet uit en het spreekt vanzelf, dat zulks voor de Westlandsche kweekers, welke zich op de schorsenerencultuur toelegden, een bizon der onwelkome en onaangename boodschap en kortweg gezegd een zware klap is. Schor seneren vormden het overgroote bestand deel van de groenten, die Frankrijk anders in dezen tijd van het jaar invoerde. Men be grijpt in het Westland de reden van het in voerverbod niet, omdat Frankrijk de zwarte schorseneren, waarom het te doen is, niet of tenminste in slechts zeer ge ringe hoeveelheden voortbrengt. De Fran sche tuinders telen in hoofdzaak witte schorseneren. Het Centraal Bureau voor de Veilingen heeft in den Fransehen maatregel aanlei ding gevonden zich met de regeering in ver binding te stellen en er bij haar op aan te dringen, dat zij stappen doet om het Fran sche „contingent" herzien te krijgen, resp. tenminste voor het eerste kwartaal van 1937 een redelijk contingent te bedingen. Als ge luk bij het ongeluk kan in verband hier algemeene medewerking te boskoop. De oproep van den burgemeester van Boskoop, tot de burgerij aldaar, om te ko men tot de vorming van een breed comité, inzake versiering van het Koninklijk pa leis te 's-Gravenhage. ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana, is een groot succes geworden. Niet minder dan 55 vereenlgingen. van allerlei kleur en stand hebben zich aan gemeld. Sunlight Zeep voor 10 ets. per dubbel stukl Dit IIs een buitenkansje, dat nog niemand ooit heeft meegemaakt. En bekijkt U het nieuwe stuk eens! Voelt U wel, hoeveel zwaarder het geworden is? Het nieuwe pak geeft U een besparing van 36 hetgeen vooral in deze tijd van dubbele waarde voor U is. Nu is Sunlight Zeep binnen ieders bereik. Enop elke doos blijft de geschenkenbon! Koop nog heden Sunlight Zeep, dan weet U zeker, dat U het beste koopt, wat U voor Uw geld kunt krijgen. NO; i*0 V7 ■/LA eenheid door democratie. Tumult in een vergadering. De Haagsche afdeeling der Nederland sche beweging voor Eenheid door Demo cratie hield gisteravond in de groote zaal van den Dierentuin in den Haag een pro- pagandaveTgadering, waarin als sprekers optraden ar. H. Faber. uit Velsen, Pater H. de Greeve uit Haarlem, prof. mr. A. C. Josephus Jitta uit Den Haag en ds. A. van der Heide uit Voorburg. De toeloop tot deze vergadering was zoo groot, dat velen moesten worden afge wezen. De leiding was in handen van den heer Weiss, die na een kort openingswoord het woord gaf aan dr. Faber. die de be ginselen der beweging uiteenzette. Tijdens deze rede werd het achter in de zaal reeds onrustig, zoodat de voorzitter moest waar schuwen niet te interrumpeeren en drei gen met verwijdering uit de zaal van de ordeverstoorders. Pater de Greeve's redevoering gaf van den aanvang af aanleiding tot heftige protesten. Binnen enkele minuten ont stond er een geweldig rumoer. Van alle kanten werd geroepen, zoodat de spreker zijn onderwerp „De totale staat en het Katholiek beginsel" niet kon vervolgen. Tal van ordeverstoorders worden op hard handige wijze uit de zaal gewerkt, doch nauwelijks had de spreker weder eenige zinnen voltooid of er ontstond opnieuw een oorverdoovend lawaai, dat verder spreken onmogelijk maakte. Van alle kan ten klonken kreten en wederom werden lal van personen, voor het meerendeel jeugdige, met behulp van den gummi stok verwijderd. In totaal werden onge veer 150 demonstranten op deze wijze door de politie naar buiten gewerkt. Gedurende de pauze verzamelden zich verschillende groepen in de zaal, de zij gangen en de rotonde. Na de pauze sprak prof. Josephus Jitta, die vrijwel ongestoord zijn onderwerp kon behandelen, waarin hij de vrijheidsge dachte sedert eeuwen door het Neder landsche volk hooggehouden ais onver gankelijke waarde belichtte. De laatste spreker, ds. van der Heide, die naar aanleiding van een uitspraak van den Engelschen staatsman Churchill, waarin deze op de zegening der democra tie wees. deze tegenover de autocratie in andere landen stelde, lokte eveneens pro testen uit. Daar het overgroote deel van de tegenstanders der democratie evenwel reeds uit de zaal verwilderd was. kon spr zijn rede rustig beëindigen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie ten de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. de uitbreiding der electrificatie bij de spoorwegen. Onze spoorwegmedewerker schrijft: De werkzaamheden der electrificatie van de lijnen Den HaagUtrechtArnhem vorderen snel. Op deze lijnen wordt thans door het spoorwegbouwbedrijf met twee ploegen, elk van 100 man gewerkt voor het plaatsen van de palen op de vrije baan. De palen op de emplacementen worden later door afzonderlijke ploegen geplaatst. Beide ploegen plaatsen elk ongeveer 120 palen per week. spaansch consul afgezet. Bij decreet van de paansche regeering is, naar Reuter uit Madrid meldt, de con sul van Spanje, te Amsterdam, de heer Carvajal. uit zijn functie ontzet. Uitgesproken J. H. Swaak, koper- en blikslager. Lei den. Cur. mr. F. C. Feuerstein, te Leiden. prijsverhooging. Naar aanleiding van het betoog van den heer Ten Cate Brouwer en de daarop ge volgde commentaren zou ik de volgende opmerkingen willen maken. 1. Het verzorgen van de opslag van goe deren is één der functies van den handel, waardoor deze het prijsrisico (gedeeltelijk) van producenten en consumenten over neemt. Als hij hiervan de nadeelige gevolgen ondervindt, acht men dit normaal, maar nu misschien schijnbaar de vruchten van het dragen van dit risico geplukt kun nen worden, zijn de consumenten veront waardigd, omdat zij zelf deze voordeelen wenschen te genieten. M. i. volkomen ten onrechte, ook in verband met de taak van den handel in het maatschappelijk verkeer. 2. Wordt de voorraad tegen de oude prij zen verkocht, dan zal de ééne zaak op een eerder tijdstip tot prijsverhooging moeten overgaan dan een andere. Uit een concur- rentie-oogpunt is dit onmogelijk. Dus zou de laatste categorie toch op een gedeelte harer voorraad ..devaluatiewinst" behalen, of wel de eerste, die niet in staat was een grooten voorraad aan te houden, moet ge durende zekeren tijd met zéér sterk ver minderde winst genoegen nemen. 3. Te groote voorraden kunnen slechts incidenteel in oogenschouw genomen wor den. Een principieel argument zou daar niet uit te putten zijn. 4. Inkrimpen van den voorraad en daar door aflossen van schuld is niet mogelijk als die voorraad van de hand gedaan wordt tegen prijzen, op den ouden inkoopsprijs gebaseerd; wel, als de prijzen intussdhen verhoogd zijn. 5. De bruto-winst behoeft zeer zeker ni\ een vast percentage vaïï den inkoopsprijs te bedragen. In tijden van dalende prijzen evenwel vindt niemand dat vreemd, hoe wel de winst per eenheid daardoor belang rijk vermindert. Nu zal men mij tegenwer pen. dat voor artikelen waarnaar een eiastischen vraag bestaat, deze geringere winst per eenheid door een grooteren om zet wordt gecompenseerd. Afgezien van het feit, dat in een crisisperiode, als de prijzen in verband met verminderde vraag ver laagd moeten worden, deze compensatie zeer problematisch is, moet daartegenover bij de verhoogde prijzen met een vermin derden omzet rekening gehouden worden, waardoor een zelfde winstpercentage niet meer zoo ongemotiveerd lijkt. 6. Bovendien dient deze bruto-winst ter bestrijding van verschillende kosten, welke reeht-evenredig zijn met den prijs, war zoowel door den heer Yntema als in het cijfervoorbeeld in het eerste blad van 13 Oct. over het hoofd wordt gezien. De be langrijkheid dezer kosten o.a. rente van in de goederen geïnvesteerd kapitaal of van genomen leverancierscrediet moet niet te gering geacht worden. 7. Ten slotte wil ook ik wijzen op een incidenteel, echter veel voorkomend geval, dat de devaluatie in plaats van „extra winst" voor den handel verlies beteekent. Ik bedoel hier goederen, die in het buiten land op crediet gekocht zijn, reeds voor de depreciatie tegen ouden prijs verkocht werden, en thans betaald moeten worden met 25 pet. meer guldens. J. F MEIJERAAN. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9