Va DE NIEUWE MOTOR- EN RIJWIELBESCHIKKING VERSCHENEN LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Denderdag IS October 1936 BurgerlijkeSfand van Leiden Datum van in-werking-treding nog niet vastgesteld Strengere keuringseischen voor lampen en remmen FINANCIEN PHILIPS-DIVIDEND 6 Dr. Philips wordt president der N.V. Ml JN HARDT'S laxeer- tabletten A K LM '5 LUCHTVAART DE NIEUWE VERKEERSBORDEN RECHTZAKEN AGENDA SPREEKCEL In de staatscourant van heden wordt ge- zijn van een koplamp zal worden uitge- publlceerd de beschikking van den minister oefend met een grijze schijf van 40 cM. van waterstaat van 9 October jl. waarbij middellijn. De controleerende politieman een aantal wijzigingen wordt aangebracht houdt deze schijf 10 meter voor de lamp, In de motor- en rijwielbeschikking. Deze dan moet daarop een duidelijke scheiding waren noodig in verband met de verande- tusschen licht en donker te zien zijn, wei- ringen in het motor- en rijwielreglement, ke 10 cM. lager moet liggen dan het hart die vorige week zijn verschenen. Ook thans heeft het A.N.P. met welwil lende medewerking van den A.N.W.B. een overzicht samengesteld van de talrijke nieuwe bepalingen, borden, enzoovoorts, die in de gewijzigde motor- en rijwielbeschik king te vinden zijn (welke een boekje van 72 pagina's vormt). Hoofdinhoud. 1. Oranje bordjes met witten rand (punt naar beneden) zullen evenals Oranje koppen op afstandspaaltjes de voorrangswegen aanduiden. 2. Voor het einde van een voor van de koplampruit. Indien de gerichte stralenbundel van een rijwiellamp op den weg verder valt dan 20 meter voor de lantaarn, wordt die lamp als verblindend beschouwd (wat op fietsen steeds verboden is). Ook worden gedetailleerde voorschriften gegeven om vast te stellen, wat onder ver warrende verlichting moet worden ver staan. Volgens deze bepalingen zal men b.v. tijdens het rijden naar voren geen rood licht mogen uitstralen en aan de achter zijde geen wit of geel licht. Ingrijpend zijn deze bepalingen overigens niet: elke nor male verlichtingsinstallatie voldoet aan de nieuwe eischen. Auto's, die b.v. ten behoeve van het trek- rangsweg zal het „algemeen gevaar ken van een schip geautoriseerd zijn om teeken" (roode driehoek met punt naar boven, voorzien van verticale zwarte balk en vermelding „einde voorrang") aangeven, dat verderop het gewone „rechts gaat voor" weer geldt. 3. Voor de kruising met een voor onder bepaalde voorwaarden links te hou den zullen overdag een blauwe schijf voe ren en bij avond van voren een extra blauw licht en van achteren een wit licht. De signaalhoorn moet een geluidssterkte van minstens 70 decibel hebben, doch mag onder geen omstandigheid de 95 decibel overschrijden. Het lawaai, dat het motor- rangsweg komt op den zijweg een rytulg van nature produceert (knalpot) is nieuw waarschuwingsbord, bestaande uit een rooden driehoek met de punt naar beneden. 4. Gedetailleerde voorschriften voor de remmen. 5. Na 1 Januari 1938 zal het gebruik van niet-goedgekeurde koplampen en gloeilampjes verboden zijn. Verder wordt o.m. de plaats van de lichten nauwkeurig voorgeschreven. 6. Nauwkeurige eischen voor het geluid van den signaalhoorn. 7. De datum, waarop de nieuwe be schikking in werking treedt (gelijk tijdig met het gewijzigde motor- en rijwielreglement) wordt nog nader vastgesteld. De remmen. Zooals reeds uit het nieuwe motor- en rijwielreglement bleek, wordt er nu eenheid gebracht in de beoordeeling van de eischen waaraan de remmen moeten voldoen. De eisch, dat hand- en voetrem volkomen on afhankelijk moeten zijn. vervalt, maar als de constructie niet aan dit criterium vol doet, moet zij in elk geval behooren tot een officieel goedgekeurd type. In verband hiermede zijn verschillende voorwaarden vastgesteld, wordt daaraan niet voldaan, dan blijft de goedkeuring uit en dan is het dus verboden met dergelijke remmen te rijden. Van groot belang is het feit, dat nu in de motor- en rijwielbeschikking op unifor me wijze voor het geheele land wordt be paald, binnen hoeveel meter men bij be paalde snelheden zijn motorrijtuig tot stil stand moet kunnen brengen. Deze remaf- standen („remwegen") zijn als volgt vast gesteld: Maximum remwegen bij uitsluitend ge bruik van de handrem. snelheden per uur: 10 15 20 25 30 40 km. Motorijwielen 2 5 8 12 18 31 Personenauto's, bussen en vracht auto's tot 2400 kg. wleldruk 2 Vrachtauto's bov. 2400 kg. wleldruk 3 Maximum remwegen bij uitsluitend ge bruik van de voetrem. snelheden per uur: 10 15 20 26 30 40 km. 6 9 13 23 11 16 28 41 Motorrijwielen 1,5 Pers.auto's, bus sen en vracht auto's tot 2400 kg. wleldruk Vrachtauto's boven 2400 kg. wleldruk 5 8 12 21 1 2,25 4 6,25 9 16 6 9 13 23 in het vervolg aan een maximum van 85 decibel gebonden. De gevaren, die voor de weggebrui kers worden geschapen door ladingen, welke achter voertuigen uitsteken, wor den in de nieuwe beschikking vermin derd, omdat nu overdag aan het meest prominente deel een roode doek moet hangen en des nachts een roode lan taarn. De snelheid van dergelijke voer tuigen wordt gelimiteerd op 20 k.m. per uur en in bochten mogen zij zelfs niet sneller rijden dan 6 k.m. per uur. Nauwkeurige voorschriften worden ge geven voor de aanduiding van tijdelijke wegomleggingen, waarvoor in hoofdzaak bestaande borden zullen moeten worden gebruikt. De uniforme wijze van aandui ding. die nu dwingend wordt voorgeschre ven, is vooral voor het doorgaande verkeer van groote beteekenls. Eenheid in verkeerslicht-signalen. Ook de lichtsignalen, die voor de ver keersregeling worden gebruikt, moeten in het vervolg aan uniforme eischen voldoen. Geel licht mag nog slechts na groen verschijnen als waarschuwing „het sein zal aanstonds rood worden". Op het roode licht volgt dus direct groen. Bij de beschikking behooren talrijke voor beelden van borden, verkeerszuilen, enzoo voorts. Ir. F. F. S. OTTEN ZAL WORDEN BENOEMD TOT DIRECTEUR. Wij vernemen, dat door commissarissen der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld over het boekjaar 1935/1936 uit te keeren een dividend van 6°/o op de gewone aandeelen (vorig jaar 11°/») en 6"/ op de preferente aandeelen (vorig jaar 7°/«). Verder zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld om ingenieur P. F. S. Otten te benoemen tot directeur en na ontvangen goedkeuring tot wijziging dei' statuten dr. A. F. Philips te benoemen tot president der vennootschap. Door den raad van beheer der N.V. Ge meenschappelljk Bezit aan aandeelen Phi lips Gloeilampenfabrieken zal aan de jaar- lljksche algemeene vergadering van aan deelhouders worden voorgesteld over het boekjaar 1935/1936 een dividend uit te keeren van 6°/o op de gewone en 6%> op de preferente aandeelen. werken zacht en zeker^ doos60ct 575 (Ingez. Med.) VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Drie dooden. Tijdens een vlucht boven Florida (V.St.) verloor een vliegtuig een vleugel. Het toe stel stortte omlaag en drie Inzittenden kwamen om het leven. FOKKERTOESTEL NAAR AFRIKA. Van het vliegveld Ypenburg ls gister middag opgestegen een Fokkertoestel, van het type „Pelikaan'Vmet den heer Jacobs als piloot, ten einde->in opdracht van een Fransche filmmaatschappij opnamen ln Afrika te verrichten. DE RACE OM DE WERELD. De Hawaii Clipper, de geweldige vlieg- boot van de Pan American Airways, is van morgen om 5 uur 10 plaatselijken tijd, van Guam vertrokken naar Wake Island. Het toestel heeft den journalist Eklns aan boord, die zijn mededingers ln de race om de wereld een eindweegs voor ls. Al deze remwegen gelden op een drogen of nagenoeg drogen weg. Keuring van lantaarns. 1 Na 1 Januari 1938 zullen slechts koplam- i pen op motorrijtuigen mogen worden ge bruikt, die door of vanwege den minister van waterstaat zijn goedgekeurd: hetzelf de geldt ten aanzien van de erin voorko mende gloeilampen. In dit verband herinneren wij eraan, dat een dergelijke verplichte keuring in Frank rijk reeds langen tijd bestaat. Overigens wordt in de nieuwe motor- en rijwielbeschikking nauwkeurig de plaats voorgeschreven, waar de lampen bevestigd moeten zijn; de soortgelijke bepalingen,die al geruimen tijd voor richtingaanwijzers gelden, worden verscherpt. Voor het roode rijwielachterlicht wordt bepaald, dat dit op het witte achterspat bord moet zitten (met ingang van 1 Januari 1938). Verblindend licht. Van groot belang zijn de bepalingen ten aanzien van verblindend licht, waarin te vens het gebruik van stadslichten, die ver blindend kunnen werken, verboden wordt. De controle op het al dan niet verblindend 1 Aan bovenstaande bord jes (vierkant op zijn punt; oranje met witten rand) zal men kunnen zien, dat men op een voorrangs- weg rijdt, waarlangs voorts o.m. de hecto- meterpalen oranje koppen krijgen. Borden volgens bovenstaand model (roode driehoek, zwarte balk) geven aan, dat de voorrangsweg aanstonds zijn speciale karakter verliest. Verder op geldt dus weer „rechts gaat voor" Deze roode driehoek (punt naar beneden) wordt vóór de kruising op den zijweg geplaatst; dit bord geeft dus aan: „Past op, aanstonds kruist gij een voor rangsweg" Dit Is het nieuwe ken- teeken(roode rand,zwar te letter), dat de auto's zullen voeren, die op de „B-wegen" niet mogen rijden. (Ter vervanging dus van de oranje/wit/ blauwe kenteekens, die thans gebruikelijk zijn.) Aan het begin van een B-weg komt «en bord volgens bovenstaand mo del te staan (roode rand). Voor normale personen auto's heeft dit verkeers- sein dus weinig beteekenls En dit bord geeft het einde aan van den B-weg. De letters zijn wit en de achtergrond Is blauw. Ook bovenstaand bord heeft voor personen auto's weinig beteekenls Links: Een nieuw verkeer», sein, hetwelk beteekent „Verboden voor auto's, hooget dan 3.10 meter hechts: Het etode van eer maximum-snelheldszöne zal door nevenstaand kenteeken (twee tinten grijs) worden aangegeven. EEN GEVAL VAN PRIJSOPDRIJVING. EEN GELDBOETE VAN f. 200— SUBS. 20 DAGEN HECHTENIS. Voor den kantonrechter te Gouda is gis terochtend het eerste geval van prijsop drijving behandeld, aldus de N. R. Crt. Kantonrechter was mr. G. de Jongh Tzn. Het betrof den landbouwer P. V. te Wad- dinxveen, die verdacht werd van prijsop drijving van een hoeveelheid gerst, be staande uit 111 zakken van 70 K.G. Ver dachte zou aan den graanhandelaar G. D. te Moordrecht in den loop van September deze hoeveelheid hebben verkocht tegen den prijs van zes gulden per honderd kilo gram. Verdachte ontkent nu dezen koop te hebben gesloten. Den verdachte was nu ten laste gelegd, dat hij de gerst aan an deren tegen hoogeren prijs zou hebben aangeboden, om op die manier een extra winst te maken na de devaluatie van den gulden. De gerst n.l. werd na 30 Sept. ter beurze verkocht tegen f. 7.a f. 7.50; kor ten tijd daarvoor was de prijs f. 6 a f. 6.25. Verdachte verklaarde de bedoeling te hebben gehad de gerst uitsluitend voor eigen doeleinden te gebruiken en herin nerde zich van 'n verkoop aan den graan handelaar D. te Moordrecht niets. Wel •veet hij in den loop van den zomer met dezen over de gerst te hebben gesproken. Zij moest toen nog gedorscht worden en zonder te weten wat de kwaliteit van de gerst zou zijn, voelde hij er niets voor deze al vast te verkoopen. F.en belangrijke verklaring voor den kantonrechter legde de getuige a charge, A, J. te Moordrecht, af, die verklaarde, dat hij bij den verdachte verscheidene malen getracht heeft zijn gerst te koopen en op 6 Oct. j.l. heeft hij hem zelfs nog f. 7.50 per 100 K.G. geboden, doch verdachte wil de eerst dorschen alvorens te verkoopen. Dit laatste werd bevestigd door den ge tuige a décharge, A. K., te Moerkapelle, die eenigen tijd bij verdachte in dienst is geweest en eveneens van hem heeft ver nomen. dat hij den vooraad gerst niet wenschte te verkoopen en zoo hij daar al toe zou overgaan, zich wenschte te hou den aan de voorschriften van de Akker- bouwcentrale, welke o.m. inhouden, dat de gerst pas een week na te zijn gedorscht, de boerderij mag verlaten. De ambtenaar van het O. M„ mr. G. de Lint, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en oordeelde hier ondanks de houding van den verdachte, prijsopdrijving aanwezig. In dit verabnd 'aces hij op de getuigenverklaringen van den graanhandelaar D„ te Moordrecht, die op spr. een gunstlgen Indruk hebben ge maakt. Het komt hem onbegrijpelijk voor. dat verdachte nu ontkent den voorraad gerst aan dezen laatsten getuige te heb ben verkocht. De verdachte daarentegen maakte op spr. een allerbedenkelljksten indruk. Hij achtte het ook niet uitgeslo ten, dat verdachte wel degelijk de bedoe ling heeft gehad, den prijs van de gerst op te drijven, zoodra de gulden devalueer de. Besluitend, vorderde de ambtenaar van liet O. M. een geldboete van f. 200, subs. 20 dagen hechtenis. De verdediger van verdachte, mr. B. F. J. Simon uit Utrecht, hield een uitvoerig picidooi, waarin hij aanstipte, dat hier onmogelijk gesproken kan worden van eenige schuld, evenmin als hier een wet tig en overtuigend bewijs van verdachte's schuld kan worden gesproken. Alvorens den verkoop te overwegen, heeft zijn cliënt willen nagaan of de kwaliteit var. de te dorschen gerst evenredig zou zijn aan den prijs, dien hij er voor zou kunnen maken. Daarenboven heeft hij zich gehouden aan cïe voorschriften van de Akkerbouwcen- trale. Het bewijs, dat de ambtenaar van het O.M. aanwezig acht was z.l. noch wet tig, noch overtuigend. Verdachte heeft een cventueelen prijs uitsluitend gericht naar de noteering ter beurze en van prijsop drijving kan dan ook geen sprake zijn. Ook de getuigenverklaringen a décharge we zen ten duidelijkste in deze richting. Zelfs, ging spr. voort, al was het feit bewezen, dan nog ls een geldboete van f. 200.veel te hoog. omdat verdachte al schade ge leden heeft door de in beslagneming van ae gerst. Deze is n.l op last van den bur gemeester van Waddtnxveen door den chef veldwachter in beslag genomen en publie kelijk verkocht. De conclusie van mr. Simon was, dat hier geen aanleiding is om clementie voor zijn cliënt te vragen, daar op grond van de duidelijke getuigen verklaringen, aisook van de bewezen feiten, van schuld bij den verdachte ln geen enkel opzicht sprake ls. Op grond daarvan vroeg spr. ontslag van alle rechtsvervolging. De ambtenaar van het O. M. persisteer de bij zijn requisitoir. Na dupliek van mr. Simon besloot de kantonrechter over acht dagen uitspraak ln deze zaak te zullen doen. POG4NG TOT OMKOOPING. Verdachte vrijgesproken. Het gerechtshof te Arnhem deed heden uitspraak ln de zaak tegen den landbouwer R. B. uit Wierden. wlen poging tot omkoo- Dlng was ten laste gelegd en deswege door de rechtbank te Almelo was veroordeeld tot driehonderd gulden boete subs, drie maan den hechtenis met ontzegging van de uit oefening van het kiesrecht voor den tijd van vijf laren. Verdachte was er van beschuldigd, dat hij aan een mede-Ild van den gemeenteraad een bedraz van vijfhonderd gulden zou hebben beloofd, als deze op hem wilde stemmen voor de benoeming tot wethouder. B was tegen de uitspraak van de Alme- losche rechtbank in hooger beroep ge komen Het hof heeft thans bet hem ten laste gelegde alsnog n'ct bewezen verklaard, het vonnis, waarvan beroep, vernietigd en den verdachte vrijgesproken. HEDEN. Amicitia: Lezing over astrologie, 8 u. n.m. H. Morschweg 12: Prediking te 8 u. nam. Nutsgebouw: Spir. Ver. „Harmonia". 8 u. nam. Stadszaal: Residentie-orkest Plano-solist Willem Andriessen. 8 uur nam. VolkshuisCursus sterrenkunde te 81/4 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z ee (Casa Cara). Spr. ds. Steenbeek van Oudewatcr. 7uur nam. Vrijdag. Den Burcht: Vrijheidsbond. Spr. Prof. Mr. C. W. de Vries. 8.15 uur nam. Jeruel: Spr. de heer Monsma van R'dam, 8 uur nam. Middelweg 38: Jaarverg. Ver. tot bestrij ding der t.b.c. 5 uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier. Inenting tegen dlphterle 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. s Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze 45 uur nam. DAGELIJKS. LakenhalTentoonstelling Beeldhouw kunst 104, 's Zondags 14 u. (tot 1 Nov.). BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uu nam. „Slotaccoord". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u, Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trlanon-theater, Breestr. 31, 8 uur nam. „De geliefde Vagebond". Woensdag en Zaterdagnam. 21/4 uur, Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Lldo-Theater, Steenstr 39, 81/4 u. n.m. „De gevangene van het haaleneiland". Woensdag en Zaterdagnam. 2'/« uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/t uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy. Haarl.str. 7- uur nam. „Vroolljke Vagebonden", lederen middag 2'/» u., Zondag v.af 2 u. Casino-Theater, Hoogewoerd, 8 uur nam. „Een midzomernachtsdroom". Woensdag en Zaterdagnam. halfdrie. Zondag nam. 4 en 8 uur. Nova-Bioscoop (Katwijk aan Zee)„Onze kleine Meid". 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter vau nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 594; E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, telef. 3553 en J. Doedens, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, telef. 274. GEBOREN Geertrulda Maria, d. v, M. v. Polanen en J. v. Steenbergen Simon Petrus, z. v. D. L. Vogelenzang en J. Strijk Steven, z. v. S. Ossevoort en J. S. v. d. Vos Antonla Dirkje, d. v. A. Bronmeljer en H, M. v. d. Wijngaard Judith, d. v. J. Montenberg en J. Cebol Hendrika, d. v. P. Mulder en C. E. Eradus Christina Jacoba, d. v. H. J. Hensing en Chr. P. Henslng Cor nelia, d. v. J. C. v. Voorst en M. Reljerkerk Adriana, d. v. J. de Jong en S. v. Duij- venbode Adrianus, z. v. A. Roosmalen en M. C. Lau Teuntje, d. v. J. Varkevis- ser en M. W. Rijnsburger. GEHUWD. W. F. v. d. Blom jm. en S. S. Kok jd. - A. Hillebrand jm. en M. Frecke jd. J. Slra jm. en M. Megchelse Jd. J. C. Wamsteker jm. en W. Marsman jd. C, v. d. Zwan Jm. en W. Blankestein jd. OVERLEDEN. M. StapDe Vreede, vr. 69 j. DE COLLECTE TE OEGSTGEEST. Het dagelljksch bestuur van de afd. Lel den en omstreken van de Ver. voor Chris telijke Vacantlekoloniën ln Nederland, schrijft ons naar aanleiding van de klach ten in onze Spreekcel, dat: 1. Vrijdags te voren reeds twee jongens „bouwkaartze- geltjes" ten verkoop aanboden; en 2, daar op Zaterdag de collecte volgde, terwijl geen der collectanten wist, welke personen het bestuur uitmaken.. Ten aanzien van punt 1, dat de verkoop van die zegeltjes van het hoofdbestuur uitgaat, en plaats had zonder medewer king en zonder medeweten van het afdee- lingsbestuur. Aangaande punt 2 wordt er de aandacht op gevestigd dat: a. het houden der col lecte vooraf was geadverteerd in het Leldsch Dagblad en in de Oegstgeester Courant; b. dat de 14 collectanten hun collectebusjes hebben afgehaald bij het bestuurslid der afd, Leiden en omstreken, mejuffrouw C. Rotteveel, Terweeweg 102, Oegstgeest, en dat ook allen na de collecte, die busjes daar weder hebben terugbezorgd. 2—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6