LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 15 October 1936 I J EëHblJI Jll BUITENLAND SPORT De strijd in Spanje RECHTZAKEN IIN/T IN LETTERE BITSARON-ACTIE TE LEIDEN. Ter versterking van de Joodsche positie in Palestina. Evenals In andere plaatsen is geschied, heeft zich ook hier ter stede een commissie gevormd, welke tot taak heeft een Bitsa- ron-actie te voeren. „Bitsaron" is het Hebreeuwsche woord voor „versterking". Over de geheele wereld hebben de Joden zich opgemaakt om te trachten eenerzijds de schade te vergoeden, welke aan de Joodsche nederzettingen en bezittingen in Palestina door het Arabische verzet is aan gebracht, doch anderzijds ter versterking van de politieke positie in Palestina. Zooals bekend is,.- heeft Engeland het mandaat over Palestina. Engeland is ge bonden aan de belofte door Balfour na mens de Engelsche regeering afgelegd en door den Volkenbond bekrachtigd om van Palestina het Tehuis te maken voor het Joodsche volk. Wel gaat deze toezegging van Engeland niet zoover als het Baseier program, door de Zionistische wereldorga nisatie opgesteld: ..Het Zionisme streeft naar een publiekrechtelijk gewaarborgde eigen woonplaats in Palestina", maar toch opende de huidige regeling vele mogelijk heden voor de toekomst. Reeds thans heb ben de Joden op economisch gebied in Palestina veel bereikt: vele kolonies zijn er gevestigd, fabrieken opgericht, wegen aangelegd terwijl, mede door den aanleg van groote waterwerken de hygiënische toestanden ten zeerste zijn verbeterd. Hoe wel het steeds de bedoeling is geweest met de Arabische bevolking in vrede te leven, te meer daar deze bevolking van den op bloei van Palestina slechts voordeel heeft gehad, ontstonden er op politiek terrein met de Arabieren allerhande moeilijkhe den, die tenslotte geleid hebben tot de ern stige onlusten, die thans tijdelijk beëindigd zijn. En het is juist in dezen tijd, dat het geheele opbouwingswerk in Palestina ern stig gevaar loopt, omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de mandataris, on der den druk der Arabische leiders, tot het doen van concessies bereid is, ook al heeft het Engelsche Ministerie niet besloten tot stopzetting van de Joodsche immigratie in Palestina. De Joden, waar zij zich ook bevinden be seffen zeer goed, dat alle krachten dienen te worden ingespannen om hetgeen thans is bereikt te behouden en te „versterken". Hoe grooter de druk is. welke op Engeland thans wordt uitgeoefend, hoe grooter wordt de kans, dat de door dit land afgelegde be lofte wordt nagekomen. Evenals elders is geschied werken Zionis ten en niet-Zionisten voor deze Bitsaron- actie eendrachtig samen, en ook in het hier ter stede opgerichte Comité hebben zoowel Zionisten als niet-Zionisten zitting. Het Dag.Bestuur van de Bitsaron-actie te Leiden wordt gevormd door: Is. Leman voorzitter, dr. I. E. Vies secretaris en mevr. H. Blitz—Hangjas (Zoeterwoudsche Singel 10) penningmeesteres. De actie wordt ingezet met een bijeen komst in de Turk op Zondagavond a.s. waar de heer Jerohm Hartog uit Amster dam zal spreken over: Het Joodsche vraag stuk en de toestand in Palestina, DE ALGEMEENE TOESTAND. Onze stadgenoote, mej. J. E. Breder- veld, onderwijzeres met hoofdacte. slaag de op het te Utrecht gehouden examen van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, voor het diploma, met de aan- teekeningen van Chr. Nat. Schoolonder wijs en Geref. Schoolverband. De fourier G H Broekema van het 6e Regiment Veld-Artillerie alhier heeft met goed gevolg het examen afgelegd voor den rang van owvrwachtmeester-admlnistra- teur. dat gehouden is te Amersfoort. Met ingang van heden is de dames- kapsalon Maison Staats verplaatst van v. d. Waalsstraat 6 naar Breestraat 3 b. waar de zaak een keurig onderkomen gevonden heeft Het ligt in de bedoeling om in het komende voorjaar hier ook het thans in de Vrouwensteeg gevestigde filiaal onder te brengen, zoodat alsdan alles in één bedrijf zal zijn geconcentreerd. Wij herinneren aan den openbaren dienst tot herdenking van het 100-jarig bestaan van den Zondagsschoolarbeid in Nederland, welke morgenavond in de Pie terskerk wordt gehouden en waarin ds M. J. Punselie en ds. H. A. Wiersinga het woord zullen voeren. Gezien het karakter dezer bijeenkomst, is de toegang vrij. Door een zetfout in de advertentie van de .Leldsche filmliga" is verzuimd, te ver melden dat de eerste voorstelling oo Zon dag 18 Oct te 10 uur v.m. plaats vindt. SCHAKEN. TAVENO ILEIDSCHE GYMN. SCHAAK- VEREENIGING I i'h—i'lt. Gisteravond werd tusschen deze beide tientallen een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld ten huize van de Gymnasiasten. Het is jammer, dat de speler aan het tiende bord van Taveno niet aanwezig was, zoodat er gespeeld moest worden met 9 spelers aan elke zijde. Toeh houdt deze uitslag een mooie belofte in voor de toe komst. Een gelijk spel, behaald door de Gymnasiasten, die dit jaar voor het eerst met een tiental uitkomen in klasse 5a van den Leidschen Schaakbond, op Taveno I, dat speelt in klasse 2a van denzelfden Bond is een fraai resultaat. J. Kanbier 'Taveno I)E. de Witte (L.G. S.V.i 0—1; A. Sjardijn—E. Remonchamps 01; A. BartremaA. Schouten 01 J. JansenJ. W. de Jong 10; J. F. Kriek Jr.G. van Eslen 10; H. C. KriekA. van Iterson 10; J. F. Kriek Sr.J. G. de Jong J. KriekN. van Kampen 01; F. P. Hemerik—A. Schilp 1—0. Uitslag i'lt-i'l-.. 't Bestuur van de Gymnasiasten Schaak- vereeniglng is als volgt samengesteld: E. Remouchamps, voorzitter: W. G Al- dershoff, Lorentzkade 26, le secr.; G. van Eelen, pennlngm.; I. Dijk. 2e secr.; A. Mas tenbroek. L.G.8.V. II komt uit in klasse 3b van den Leidschen Schaakbond. BELGIË VERLAAT LOCARNO. DUITSCHE BEZWAREN. Inzake de Locarno-affaire heeft zich opnieuw een groote wijziging voorge daan: België is van plan, men zie de rede van Koning Leopold in het 3e Blad, zijn neutraliteit te hernemen. Het onttrekt zieh derhalve aan de Locarno- overeenkomst, waarin het deel had met volledige rechten! Speciaal voor Frankrijk is dit een ge duchte tegenvaller, daar het zich voortaan aan zijn Noord-grens niet meer zoo veilig zal voelen als tevoren, ook al behoeft het natuurlijk nooit een Belgischen aanval te vreezen Niettemin van afspraken tusschen de militaire staven zal geen sprake meer kunnen zijn! Bepaald verrassend is het gebeuren wel niet; den laatsten tijd waren er immers ge regeld aanwijzingen, dat België die richting zou inslaan, doch nu het officieel zoover is, heeft men toch zich aan te passen. Locarno zal heel wat gewijzigd moeten worden Is het wonder dat de Fransche pers heel slecht te spreken is? In de ..Echo de Paris" vergelijkt Pertinax de Belgische beslissing met de daad van Hitier op 7 Maart. „Voortaan zal België zich dus slechts verdedigen, als zijn gebied wordt aangevallen," aldus vervolgt hij. „Het wijst dus een Rijnland-pact af. Het heeft zich van een vrijwillig aangegane internationale verplichting ontdaan zonder iemand te raadplegen, eenzijdig. De gebeurtenis van gisteren schept een nieuwe politiek en stra tegie. De wijziging in de militaire verhou dingen zal, naar wij vreezen, ten voordeele van Dultschland zijn." Volgens de „Jour" zullen de tegenstanders van Frankrijk de rede van den Koning zon der twijfel uitleggen als een loochening van de sedert 1920 gevolgde Fransch-Belgische politiek Dat is echter niet het geval al dus het blad. België zal zijn Oostgrenzen tegen iederen Duitschen aanval blijven ver dedigen. zelfs met meer energie. Onze vrien den zullen alle krachten inspannen om het systeem van fortificaties te vervolmaken. Daarover kunnen wij ons verheugen." Madame Tabouis schrijft in de „Oeuvre", dat geen jurist ter wereld de Belgische be slissing zal kunnen goedkeuren. Niet alleen beteekent zij een opzegging van artikel 1 van het Locarno- en het Rijnlandpact. maar ook van alle verplichtingen jegens den Volkenbond. Niettemin moet het land nog twee jaar lid van den Volkenbond blijven. Niettemin vraagt ook de „Populaire" of België den Volkenbond zal verlaten. Volgens de „Petit Parlsien" heeft België de gemakkelijkste positie gekozen met opge ving van alle Volkenbondsidealen. Het schijnt geen onderscheid meer te maken tusschen vredelievende en oorlogzuchtige landen. De beslissing is niet zonder gevaar, aldus de „Petit Parisien", want zij zou Bel gië in een staat van isolement kunnen brengen. Men ziet. hoe Frankrijk verontrust is! Zoo zélfs, dat het lidmaatschap van België Van den Volkenbond er als het ware wordt bijgesleept, hoewel dit 'er totaal niets mede te maken heeft. Zijn Zwitserland en ons land ook geen leden, hoewel we „neutraal" zijn? Te Berlijn is men in sommige kringen van oordeel, dat de Fuehrer op de verga dering tusschen partijleiders en legeraan voerders, te Berchtesgaden te houden, den definitieven tekst zal voorlezen van het antwoord, dat hij aan Londen zal doen toekomen, In dit antwoord zou het Duit- sche Rijk, aldus madamme Tabouis in „De Oeuvre", zijn wensch uitspreken aan de Locarnoconferentle deel te nemen, maar hierbij twee bezwaren opwerpen: 1. De weigering om in het nieuwe Locar no de mogelijkheid tot uitzonderingen op te nemen, inzake de verplichtingen, die door de onderteekenaars zouden worden gesloten. Hierdoor zou dan iedere band tusschen Oost en West geheel worden ver broken. 2. Zou Duitschland eischen, dat Engeland een verdrag van wederzijdschen bijstand met Italië zou sluiten. Zoo zou het Duitsche antwoord iedere voortzetting der besprekingen bijzonder moeilijk maken. Men zou Duitschland het voornemen toeschrijven nieuwe besprekin gen te willen openen over koloniale kwes ties, die verband zouden houden met het economisch probleem, waarvoor het Rijk zich geplaatst ziet en met de kwestie om de mark aan het Fransch-Engelsch-Ame- rikaansche systeem aan te passen. Dat reeds een stap te Londen zou zijn gedaan prins Bismarck bezocht het Foreign Office! schijnt voorbarig. De Parijsche correspondent van het ..Ber liner Tageblatt" meldt dat er eerstdaags een verklaring van buitengewoon gewicht te wachten is van Hitier zelf over de ont wikkeling der Fransch-Duitsche betrekkin gen. De „Kölnische Zeitung" schrijft In haar laatste editie van gisteravond: „Blum zal nu moeten kiezen tusschen twee alternatieven. Hij zal moeten verkla ren hoe de Fransche regeering staat te genover de aantijgingen en lasteringen die Thorez Zondag jegens Duitschland en on zen leider heeft uitgebracht en daaruit zal moeten blijken of hij meer gewicht hecht aan de goede betrekkingen met zijn oos telijken naburen of aan de vriendschap met Moskou. Maar het een met het andere verbinden, zal niet langer gaan." Litwinoff, heeft, komende uit Weenen, eenige uren te Warschau vertoefd, alvorens zijn reis naar Moskou voort te zetten. Hij maakte van de gelegenheid gebruik, een bespreking te voeren met den Russi- schen ambassadeur te Berlijn, Soerltsj. Zijn verblijf te Parijs is daarmede af doende gedementeerd. m 9 Gisteravond heeft Mosley op een plein in de wijk Bethnall Green te Londen een bijeenkomst van ongeveer tweeduizend fascisten gedurende anderhalf uur toege sproken. De politie had voor algeheele af zetting der zijstraten gezorgd en rondom de betoogers was een cordon van bereden politie getrokken, zoodat geen enkel inci dent kon voorvallen. Na afloop der mee ting gingen de fascisten In groepen van dertig en vijftig uiteen onder poIlMege ude. De auto van Mosley werd hier en daar nagejouwd maar verder is er niets gebeurd. In Swansea zal nu een openlucht-mee ting worden gehouden, daar de Brangery- zaal is geweigerd. DUITSCHLAND. Rede van Schwerin-von Krosigk. Graaf Schwerin-von Krosigk verklaarde tf Halle in een rede over natlonaal-socia- listische financieele- en economische poli- tiek o.a.. dat Dulltschland niet kan afzien van den eisch, dat eens het •raagstuk van een rechtvaardige gxondstoffenverdeeling ter hand wordt genomen en wordt opgelost. Hier ligt de sleutel voor de behandeling van het koloniale probleem, aldus de minis ter. De oplossing hiervan en van het vraag stuk der internationale schulden is voor een voorwaarde voor het herstel van een gezonde wereldeconomie. Valutamaatregelen, welke geen stabili satie tengevolge hebben, doch de algemeene onzekerheid slechts vergrooten het nieuwe begrip van een zwevende valuta is eigenlijk een tegenspraak in zich zelf dragen niet bü tot gezondmaking van de economische verhoudingen ENGELAND. REDEVOERINGEN VAN EDEN EN CHURCHILL. DE REGEERING TEGEN HONGEROP- TOCHTEN DE ACTIE VAN MOSLEY. Te Sheffield heeft de minister van bui- tenlandsche zaken Eden een rede gehou den. waarin hij o.a zeide dat het Britsche volk over het algemeen weinig voelt voor extreme politieke leeren, welke in eenige landen onder verschillende vormen wor den gepredikt cn doorgevoerd. Tegelijk groeide in het volk de waardeering voor de vrije instellingen welke van de voor vaderen zijn geërfd en welk een uitdruk king zijn van het Britsche karakter en leven. Het volk wenschte niet met ande ren te twisten over een regeeringssysleem, dat was hun eigen zaak. doch wilde zijn eigen methode behouden. Eden zeide, dat in deze wereld, waar in het nationaal prestige wordt aan gebeden ais net gouden kan, is te hopen, dat Engeland als standaard voor zijn eigen prestige zal nemen zijn geschiktheid om verdraagzaamheid en persoonlijke vrijheid te paren aan een sterke en effectieve regeering. Even wel de gehechtheid aan eigen instel lingen sluit niet in een zich losmaken van de Europerscbe kwesties; zelfs al zou dit wensc-helijk zijn, dan was het niet mogelijk, Engeland heeft steeds ecu rol gespeeld in Europa en zal dit blijven doen. Vervolgens kwam de minister te spre ken over de Spaansche kwestie en zette hij uiteen, waarom Engeland zoo sterk het Fransche voorstel van non-interventie steunde. De Britsche regeering is niet van meening dat deze actie meet worden ge staakt. het is de beste,! zoo niet de eenige weg om een gevaarlijke ontwikkeling van den toestand te voorkomen Ten aanzien van de aanpassing van de deviezen verklaarde Eden, dat ieder on partijdig waarnemer onder den indruk moet komen van den groei van den we reldhandel. Engeland is bezig de vloot, 't leger en de luchtmacht te versterken. Het zou liever een overeenkomst zien. doch onder de huidige omstandigheden is de versterking van de eigen verdediging noodzakelijk. Deze zal evenwel niet worden gebruikt om de diplomatieke voorstellen met be dreigingen te begeleiden, doch Europa moet overtuigd zijn. dat Engeland zijn rol mee kan spelen in de handhaving van den vrede. In zeker opzicht is een verbetering van den internationalen toestand te zien, doch de oogen sluiten voor de moeilijk heden zou dwaasheid zijn. Namens de Britsche regeering belóbft Eden, dat alles zal worder. gedaan om het verstand te doen zegevieren. Na afloop van de kabinetsraad is een re- geeringsverklaring verschenen die zicih bezig houdt met de optochten uit onder scheiden deelen des rijks naar Londen, die of reeds aan den gang zijn of waarvoor plannen bestaan. De regeering noch een der afzonderlijke ministers zal de leiders van deze optochten ontvangen op grond dat in een land als Engeland iedere streek en ieder district door een afgevaardigde in het Lagerhuis vertegenwoordigd wordt, die te allen tijde de speciale belangen van dat district bij de regeering of de afzonderlijke ministers kan bepleiten. De optochten brengen voorts veel ontberingen mee voor hen die ze orga- niseeren en zij vormen in hun wezen een element van ongewensohte pressie op re- geeringsmaatregelen of personen. In ieder opzicht zijn deze soort optochten dus ongewenscht en zij kunnen ook niet in het minst bijdragen tot het doel waar voor ze ondernomen worden. De tocht der Jarrow-mannen, die reeds was begonnen, wordt niettemin voortgezet. In een rede te Watford heeft Winston Churchill gezegd, dat de felle anti-bolsje- wieksdhe propaganda, die thans in Duitsch land gevoerd werd, slechts een der in dic tatoriaal geregeerde landen gebruikelijke middelen vormde om de gedachten van het volk van de binnenlandsche ellende af te leiden door te wijzen op het nog ernsti ger buitenlandsche gevaar. Maar in werke lijkheid waren de militaire leiders in Duitschland heelemaal niet bang voor Rus land, welks zwakte in alles behalve in menschenmateriaal zij voldoende kenden. Het was slechts de noodzakelijkheid om steeds weer iets nieuws te vinden om de dictatuur op de beenen te houden, die de Duitsche leiders thans bewogen had al haar krachten in te spannen om de bevol king in een stemming te brengen waarin zij zich zonder morren tot alles zou laten gebruiken. Churchill wees daarop op het nu ook in Engeland toenemende gebruik van unifor men ter aanduiding van bepaalde politieke -roepeerlngen Spr. gunde dit genoegen graae aan de landen van waar het geko men was, maar wees op het volkomen on-Engelsche om in het openbaar met z.g. overtuigingen te koop te loopen, van welke alleen de buitenlandsche agenten, die ze aangewakkerd hadden, eenlg werkelijk genoegen beleefden. 4556 (lngez Med.) FRANKRIJK. Nieuwe waarschuwing van rechts. De afgevaardigden, behoorde tot de minderheidsfraoties der Kamer hebben een communiqué uitgegeven, waarin herinnerd wordt aan de waarschuwing, die zij tot de regeering hebben gericht naar aanlei ding van het gevaar der communistische betoogingen in Elzas-Lotharingen. De af gevaardigden verklaren, dat geen enkele buitenlandsche mogendheid het recht heeft, zich in de binnenlandsche aangele genheden van Frankrijk te mengen. Zij protesteeren tegen de heftige taal, die op onhandige wijze een voorwendsel heeft verschaft voor inmenging van dezen aard. Zij verlangen van de regeering, dat deze een einde maakt aan de onordelijkheden, die zij duldt ln de landbouw- en in- dustrleele ondernemingen, en zij herhalen hun protest tegen de toegevendheid der regeering met betrekking tot de bezetting der fabrieken. De stakingen hebben zich weer uit gebreid. Het personeel van de steenkoolgrossiers te Rijssel is in staking gegaan. Eenige opslagplaatsen worden door de stakers bezet en te Donai is de partieele staking in de binnenscheepvaart algemeen ge worden. GRIEKENLAND. Belasting: op buitenlandsche reizen afgeschaft. De commissie tot verdedigine van de nationale economie heeft besloten de be lasting van 20.000 drachme welke ieder Grieksch onderdaan voor buitenlandsche reizen moest betalen, af te schaffen. VEREENIGDE STATEN. De breuk in de arbeidersbeweging. De Amerikaansche federatie van den ar beid heeft drie vice-voorzitters opdracht ge geven een laatste poging in het werk te stellen een accoord tot stand te brengen met de afgescheiden groepen, die opnieuw georganiseerd zijn in het comité voor in- dustrieele organisaties Deze drie lastheb bers zullen zich gereed houden te allen tijde onderhandelingen te openen met vertegen woordigers van het comité. JAPAN. Kruiser van 8500 ton te water gelaten. De tweede klasse kruiser Koemano. een zusterschip van de Mogami, welks kiel 5 April 1934 was gelegd, is in Kobe te water gelaten in tegenwoordigheid van vele auto riteiten en een 30.000 toeschouwers. De „Koemano" heeft een lengte van 190,5 j M. De grootste breedte is 18,20 M„ de diep- i gang 4.50 M.. de waterverplaatsing 8500 ton en de snelheid 33 knoopen. Het schip is be- wapend met 15 stukken geschut van zes duim. acht luchtafweerkanonnen van 5 dm., i 12 torpedolanceerbuizen, drie zoeklichten en heeft een machinerie die 9000 p.k. kan ont wikkelen. UIT HET VERRE OOSTEN. De Chineesch-Japanschc wrijving. Niet alleen het ministerie van buiten landsche zaken, maar het geheele kabinet is het voorwerp van aanvallen in de bladen en van den kant van de politieke partijen, die beschuldigingen uiten wegens een be weerde verzwakking in de Japansche poli tiek jegens China. De „Nisji Nisji Shim- boem" maakt melding van het feit, dat de Seyoekai, op één na de grootste Japansche politieke partij, gisteren een resolutie heeft aangenomen ter laking van de beweerde onverschillige houding, die ten opzichte van China wordt aangenomen. De „Miyako Sjimboen" beweert, dat het departement van buitenlandsche zaken de sympathie van het volk verspeelt en zijn steun verliest tenge volge van zijn zwakheid en zijn verzoenende politiek ten opzichte van China, HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank veroordeelde heden: W. B. .schoenmakersknecht en D. M. M. uit Bodegraven belden gedetineerd wegens Rietstal in vereeniging door middel van Tnklimming, ieder tot acht maanden ge vangenisstraf. De graanhandelaar J. G. V. uit Ter Aar. tegen wien drie maanden is geëischt we gens het doen van een valsche aanklacht tegen notaris mr. Ph. B. Libourel te Delft, tot een maand gevangenisstraf. HAAGSCHE RECHTBANK. Deze rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 22-jarigen chauffeur J. W L. uit Haarlem, die op 1 October J.l. terecht stond wegens door door schuld. Verd. had op 25 Juli j.l. te Hillegom den heer F. Sijtsma aldaar, toen deze op het trottoir liep te wandelen, met z'n auto aangereden. S. is later aan de gevolgen overleden. De officier van Justitie had tegen verd. geëischt 3 mnd. gev.-straf en 6 maanden ontzegging van zijn rijbewijs. De Rechtbank veroordeelde verdachte tot 2 maanden hechtenis en 1 J. ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen. Vervolgens deed de Rechtbank uitspraak ln de zaak tegen den slager H. v. G. uit Nieuw-Vennep, die op 1 Oct. in Ihooger be- Berichten van regeeringszljde. Van regeerlngszijde wordt medegedeeld, dat de gevechten in de straten van Oviedo voortduren. De regeeringstroepen hebben de artilleriekazerne in de wijk Casayeda bezet en den kathedraal waar zich op standelingen hadden verschanst gebom bardeerd. Een aanval der nationalisten aan het front bij Tablete werd afgeslagen met zware verliezen voor de aanvallers. In den sector Navalperal hebben de regee ringstroepen hun posities verder geconso lideerd. Uit Malaga wordt gemeld, dat een rechtsch vliegtuig twee bommen boven de stad heeft laten vallen. Een daarvan kwam terecht op een in de haven liggend Duitsch schip en viel in het ruim zonder tot ont ploffing te komen. Vliegtuigen der regee ring hebben een sterke afdeeling nationa listen verspreid, na haar aanzienlijke ver liezen te hebben toegebracht. In den sector Oesseros is gisteren hard gestreden. Negen vliegtuigen bestookten de posities der regeeringstroepen, die echter slechts weinig terrein prijsgaven. Een aan val der Marokkaansche ruiters werd afge slagen. In den namiddag hervatte de lucht macht der nationalisten het bombarde ment. De regeeringstroepen trokken terug op tevoren gereedgemaakte verdedigings linies en sloegen een aanval der recht- schen af. Het socialistische dagblad „Claridad" maakt melding van een verklaring van een uit Granada ontvlucht linksch politicus, volgens welke de nationalisten meer dan 5000 personen in deze stad. onder wie den beroemden dichter Garcia Lorca. gefusil leerd zouden hebben, Mededeelingen der nationalisten. Van de fronten in het centrum van het land wordt door de nationalisten gemeld, dat de colonne vaar kolonel Monasterie zich heeft meester gemaakt van het dorp Chapinoria op den weg naar Madrid, ten Oosten van San Martin de Val de Iglesias. In het bezette gebied zou het volkomen rustig zijn. Queipo de Llano heeft via Radio Sevllla medegedeeld, dat de regeeringstroepen ln den slag bij Leclcena ten Zuiden van Huesca meer dan 250 dooden hebben ver loren. Hij verklaarde verder, dat de bezet ting van Pennaroya van zeer groote be- teekenis is, daar vandaar dagelijks vijf tremen met steenkolen naar Madrid ver trokken. Een Portugeesch - Spaansch incident. De Portugeesche regeering heeft in over. eenstemming met de Madrlleensche regee ring aan boord van het mailschip „Nyassa" 1400 Spaansche uitgewekenen, die de Por tugeesche grens hadden overschreden, vooral na den val van Badajoz. gerepa trieerd. Tijdens de ontscheping dezer uit gewekenen te Tarragona, welke haven door de regeering van Madrid was gekozen, heb ben zich incidenten voorgedaan Een marine-officier, die het koopvaardijschip in officieele opdracht had begeleid, verbood den gewapenden havenautoriteiten de „Nyassa" te betreden. Ook de gewapende mllitiemannen, die het schip wilden door zoeken. bewerende, dat drie uitgewekenen aan boord waren gebleven, werden niet toe gelaten; de douaneambtenaren en mllitie mannen dreigden toen de „Nyassa" het ver. trek te beletten, maar toen de commandant van het schip de touwen wilde laten kap oen. werden deze losgeworpen. naar men zegt op bevel van Madrid. In Lissabon heeft dit incident een zeker opzien gebaard. Men acht hier het gebaar te meer betreurenswaardig, aangezien Por tugal een gebaar van menscheliikheid maakte door op zijn kosten talrijke uit geweken gezinnen te vervoeren en ondanks de sympathie van Portugal voor de Spaan sche nationalisten eveneens 20 officieren, onder wie kolonel Puig Dendola. den mili tairen commandant van Badaioz. uitlever de Verder wordt vernomen, dat als repres- saille voor de weigering de „Nyassa" te laten doorzoeken, de Spaansche autoritei ten niet eenige Portugeezen hebben uitge leverd. die aan boord van de „Nyasa" had den zullen worden gebracht Men verheelt niet. dat de betrekkingen met de regeering van Madrid steeds moeilijker worden. Conflict tusschen Spaansche vertegenwoordigers. De nieuwe, door de Spaansche regeering benoemde .zaakgelastigde te Praag, Luis Jiminez de Asua. is daar aangekomen. Hij heeft voorloopig zijn intrek ln een hotel genomen en zal vandaag zün geloofsbrie ven overhandigen. De vroegere Spaansche vertegenwoordiger die zich ter beschikking van Franco heeft gesteld, is vastbesloten, het gezantschaps gebouw niet te verlaten. NIEUWE UITGAVEN. Van v. Gorcum en Comp. N.V. te Assen ontvingen wij een exemplaar van het zoo juist verschenen werkje „Vredesllcht". een aantal liedjes, te zingen bij de Vredesllcht- ommegangen, samengesteld door mevr. H. M. Content-Hofstede. roep terecht stond van een vonnis van den Kantonrechter te Haarlem .waarbij hl] was veroordeeld tot f. 20 subs. 20 dagen hechte nis, f. 2 subs. 2 dagen hechtenis en tenslotte f. 5 subsidiair 5 dagen hechtenis. Verd. had een varken zonder vergunning geslacht, on gekeurd vleesoh in voorraad gehad en ten slotte geen crisisheffing betaald. De officier van Justitie had bevestiging gevraagd van het vonnis van den kantonrechter. De rechtbank veroordeelde verd. voor het eerste feit tot f. 5 subs. 3 dagen hechtenis, voor het tweede feit tot f. 10 subs. 5 dagen hechtenis en voor het derde feit tot f. subs. 1 dag hechtenis. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2