DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 No. 23484 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dlf nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per S maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) STREEK VERBAND BLOEMBOLLEN STREEK VAN VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING IN NEDERLAND. Eerste algcmccne vergadering te Leiden. Gisteravond werd In een der zalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk", de eerste Algemeene ledenvergadering ge houden van het Streekverband „Bloem bollenstreek" van Vereenigingen voor Zie- kenhuisverpleging in Nederland. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter van het Streekverband, den heer P. P. de Koning alhier. Aanwezig waren de vereenigingen uit Ledden (Onder linge Vereeniging) en „Vooruit": Katwijk aan Zee, Katwijk aan den Rijn Verple- gingsfondsi, Voorschoten. Noordwijk, Noordwijk (D.E.L.), Lisse, Voorhout en Wassenaar. Van het Hoofdbestuur van de Federatie was aanwezig de heer J. M. Buyze De voorzitter riep de aanwezigen een hartelijk woord van welkom toe op deze eerste algemeene vergadering en sprak de hoop uit. dat er ook in de toekomst veel tot stand moge worden gebracht door samenwerking. In het bijzonder werd den heer Buyze een woord van welkom toege roepen. De notulen van de oprichtingsvergade ring te Katwijk aan Zee werden behoudens een kleine opmerking vastgesteld. Na eenige ingekomen stukken te hebben voorgelezen, werd overgegaan tot behan deling van het ontwerp-reglement, zooals dit door het Bestuur van het Streekver band was voorgesteld. De Voorzitter las het reglement artikelsgewijze voor. De vragen, die gesteld werden, werden door den Voor zitter op duidelijke wijze beantwoord. Eenige opmerkingen werden ter harte ge nomen en enkele wijzigingen, aangebracht. Uit het reglement memoreeren wij. dat de vereenigingen die tot het streekverband willen toetreden de luttele contributie heb ben te betalen van f. 2— voor de eerste duizend verzekerden en voor iedere dui zend of gedeelte daarvan f. 1.per dui zend meer. De inleggelden bedragen f. 2.50 voor eenmaal. Dit kan voor geen enkele vereeniging een bezwaar zijn om toe te treden. Echter moet iedere vereeniging. die toetreedt, aangesloten zijn bü de fede ratie, hetgeen zeer begrijpelijk is te noe men. Bij reglement werd vastgelegd, dat zoowel in het voorjaar als in het najaar een algemeene ledenvergadering zal wor den gehouden. Het reglement werd vervol gens vastgesteld. Nadat 10 minuten was gepauzeerd, werd de vergadering in de gelegenheid gesteld om punten ter sprake te brengen betref fende de voorloopige werkzaamheden van het Streekverband. Als eerste en voor naamste punt werd wel genoemd om te trachten te komen tot het aanstellen van een controleerend geneesheer voor de pa tiënten, die in ziekenhuizen moeten wor den opgenomen. Het bestuur werd in deze vrij mandaat gegeven om naar de mogelijk heid van de instelling daarvan een nauw keurig onderzoek in te stellen en op de eerstvolgende vergadering met voorsteilen 'c komen. Er kwamen vervolgens nog meerdere punten ter sprake, weike ter be handeling en onderzoek in handen van het bestuur werden gesteld. Verschillende in terne aangelegenheden werden besproken, waarmede het bestuur zijn winst kan doen bij het onderzoeken van een en ander. Van de rondvraag werd door verschil lende afgevaardigden gebruik gemaakt. De voorzitter diende de sprekers van ant woord. De aanwezigen werden ten zeerste op gewekt tot bijwoning van de vergadering van 20 October, in welke vergadering de voorzitter van de federatie een referaat zal houden over het ontwerp Ziekenverzor- gingswet. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst de vergadering. N. Z. H. MODERNISEERT OUD MATERIAAL. De Noord-Zuid-Holl. Tramwegmij. zal een aantal oude stoomtramrijtuigen, die als versterkingsrijtuigen achter de harmo- bicatrams op de lijn Leiden-Haarlem dienst doen, moderniseeren. Ongeveer 6 rijtuigen zijn nu reeds geheel gemoderniseerd. In deze rijtuigen zijn 28 veerende met blauw leer bekleede zittingen aangebracht, ter wijl enkele rijtuigen in plaats van ieeren, rieten zittingen zullen krijgen. HERHALINGSOEFENINGEN. Op 27 October a.s. komen bij het 6e Regi ment Veld-Artillerie alhier officieren en onderofficieren van de lichting 1930 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. pp 3 November a.s. komt de lichting 1930 bu het 6e Regiment Veld-Artillerie alhier onder de wapenen voor het houden van oefeningen in oorlogsverband. b 19 November gaat het geheel met troot verlof. De nieuwe Motor- en Rijwiel- beschikking. In de thans verschenen nieuwe motor- en rijwielbeschikking, waar voor de datum van in-werking- treding nader zal worden be paald, wordt aangegeven hoe de nieuwe verkeersborden bij de voorrangswegen er zullen uitzien. Na 1 Januari 1938 is het gebruik van niet-goedgekeurde kop- en gloeilampen verboden. De plaats der lichten zal nauwkeurig om schreven worden. Bepaald is hoe sterk het geluid van signaalhoorns mag zijn. Eischen (met opgave van rem-afstanden) zijn vastgesteld voor de werking van voet- en handrem, evenals voor verblin dend licht. Er wordt eenheid ge bracht inzake verkeers-lichtsigna- len. Het gevaar, dat veroorzaakt wordt door ladingen, welke achter voertuigen uitsteken, wordt be perkt doordat die ladingen over dag een roode vlag en des avonds en 's nachts een roode lantaarn moeten voeren. (Voor nadere bijzonderheden, evenals voor de afbeelding der verkeersborden, zie men het 3e Blad). GEREF. JEUGDWERK. OUD-LEDEN-VEREENIGING „PREDIKER" Viering van het derde lustrum. Geheel in den geest van cle Oud-Prediker- leder. vond gisteravond In het vereeni- gingsgebouw de viering plaats van het 15-jarig bestaan van de Oud-leden-vereen. „Prediker". Reeds bij het begin en verder den geheelen avond heerschte er een op gewekte stemming, waaraan zeker het pianospel van den heer P. Eikerbout niet vreemd is geweest. Onder de zeer veie aanwezigen merkten wij o.m. afgevaar digden van de J.V. „Prediker 12 la" op. Dat de eere-voorziter van „Prediker", de heer P. Mazurel aanwezig was spreekt van zelf. De voorzitter van Oud-Prediker, de heer v. Rosmalen, las bij opening 1 Tim. 5 1-24, waarna hij allen welkom heette. In een uitvoerig jaarverslag gaf de secretaris, de heer Van Cittert, een over zicht van het vereenigingswerk. Sterk kwam in dit jaarverslag naar voren de goede samenwerking, welke er bestaat tusschen de beide ledenvereenigingen Pre diker 12 la. In herinnering werd ook ge bracht het overlijden van den heer I.. Questroo, een der trouwste leden der ver eeniging. Nadat nog het 75-jarig besiaan van de J.V. Prediker was gereleveerd, ein digde de secretaris met een opwekking om Gods Zegen ook het nieuwe vereenigings- jaar weer met kracht en opgewektheid tegemoet te treden. De heer Veerman bracht hierop in de plaats van den penningmeester, den heer Berg, die verhinderd was. het jaarverslag uit. Een mooi batig saldo leverde het be wijs van een zuinig beheer. Bij acclamatie werd het beheele bestuur herkozen. Alleen in de plaats van den pen ningmeester, den heer Berg werd de heer G. Brinks gekozen, die zich deze benoe ming liet welgevallen. In een sympathieke toespraak bood de voorzitter van de J.V. Prediker, de heer D. van 't Zelfde gelukwenschen aan. Met blijdschap gewaagde spr. in deze toespraak van het nieuwe contact, dat tusschen beide vereenigingen wordt ge houden. Als bewijs van medeleven bood spr. een envelop met inhoud aan. De samenkomst werd afgewisseld met de opvoering van een kamerstukje door leden van de tooneeiclub van Prediker. DROGE SKI-CURSUS DER NED. REIS VEREENIGING. Door de Nederlandsche Reisvereeniging zijn ook dit jaar weer tal van cursussen ge organiseerd ter beoefening der ski-gymna- stiek. Hier ter stede wordt deze z.g. droge ski-cursus gehouden onder leiding van den heer Ant Metz Gisteravond vond. met een zestien-tal leerlingen de eerste les Dlaats. waarbij de voorzitter van de afd. Leiden der N.R.V. de heer van der Horst, een in leidend woord heeft gesproken. Hii gaf uiting aan z'n voldoening dat de belang stelling voor de mooie ski-sport langzaam maar zeker stijgende is. wees op het nut van dezen voorbereidenden cursus en wekte op tot het bijwonen van den specialen win- tersportavond, welke op 27 October in Den Burcht zal worden gehouden. De cursus omvat tien lessen waarbij men zich eerst bepaalt tot lenieheidszvmnastiek. Na een week of vijf komen de cursisten dan op de lange latten om iets te ieeren van de zeer bijzondere kunst van opstaan, van het voortbewegen met behulp der stokken, het keeren. enz. Propagandavergadering in de Heerengrachtkerk. Ter inleiding van de winter-campagne had de Gereformeerde Oudervereeniging gisteravond in de Heerengrachtkerk een propaganda-vergadering belegd, welke ge heel in het teeken stond van het Gerefor meerde Jeugdwerk. Ds. W. Bouwman, voorzitter van de ouder vereeniging, las aan het begin van den avond Prediker 12 18, waarna hij een welkomstwoord sprak. In zijn inleidend woord stond spr. nog een oogenblik stil bij de inflatie der jeugd, welke zich naar alle kanten openbaartom dan direct het woord te geven aan ds. H. Thomas, die zou spreken over „Devaluatie der jeugd". In het begin van zijn toespraak wees spr. er op. dat hij onder devaluatie der jeugd verstaat een geestelijke afzakking der jeugd. Ook in den Bijbel is daarvan al sprake. De geestelijke afzakking wordt ons daar op vele plaatsen geteekend, waar van spr. er eenige noemt. Ook heden ten dage is die afzakking groot. Meer nog dan dt depreciatie van den gulden, zal ons de devaluatie der jeugd aangaan, want im mers vormt de jeugd het opkomend ge slacht. Den ouders herinnerende aan de doopbelofte, zeide spr. met nadruk, dat tegen de devaluatie van de jeugd alle krachten in de gemeente moeten worden gemobiliseerd. De ouders zullen hierbij al lereerst zich de doopbelofte herinnerende, denken aan hun heilige roeping. De jeugd zal moeten leven naar den gouden stan daard van het verbond. Boven alle jeugd organisaties, die voortreffelijk werk doen, zal de organisatie van het huisgezin staan, een organisatie niet door menschen, maar door God zelf ingesteld. De ouders in het huisgezin zijn de allereerste zeewering te gen opkomende vloedgolven. Een openbaring van de devaluatie der jeugd is ook, dat kinderen zich van de ouders losmaken en eigen wegen gaan, waarvan vele uitloopen op de zonde. De ergste devaluatie ziet spr. in de kinderen, die doorgaan voor naam-christenen en dit in wezen niet zijn. Naar het vermogen zullen de ouders, zooals eens bü den doop is beloofd, hun kinderen onderwijzen in Gods Woord en hen brengen tot Jezus. De ouders zullen het huisgezien ook maken tot een brand punt van gezelligheid. Waarschuwen zul len zij ook tegen defaitisme t.o.v. de kerk, het vaderland en het Oranjehuis. Ook zul len zij hun kinderen brengen naar meisjes- jogens- en knapenvereenigingen. Doen zij dit. dan dienen de ouders ook te beden ken, dat het gebed hun daden en verrich tingen zal moeten vergezellen. Aan het einde van zijn rede wees ds. Thomas er met klem op, dat mochten ouders dit verzaken en niet met hun kin deren tot Jezus gaan, zij verwoesters van de reine, ontvankelijke kinderziel zijn. Zij zijn dan brandstichters in eigen huis. Na solozang van mej. C. Verkuijl, aan het orgel begeleid door den heer P. I. de Maaker. was het woord aan ds. H. A. Wier- singa. die sprak over „Stabilisatie der jeugd." Spr. begon met er op te wijzen, dat er ir, dezen tijd niets meer vast is. Alles be weegt en wankelt. Een groot gevoel van onveiligheid maakt zich van ons meester. Als de mensch zelf niet meer vast is en niet meer weet. waar de geest terecht komt is dit wel het ergste. De mensch heeft dan geen ruggegraad meer. Daarom vooral in dezen tijd, zal alles wat wij met de jeugd doen. gericht moeten zijn op het stabiel maken van de jeugd. Er zal gezegd moeten kunnen worden: hier sta ik, ik kan niet anders. God helpt mij, amen, waarachtig, ik sta! In den Bijbel staat: zijt standvastig, onbeweeglijk! Wij mosten indachtig aan dit Godswoord, de jeugd ieeren staan. Niet door atheïsme, socialisme, commu nisme of grove goddeloosheid gaat de jeugd in onze kringen er aan, maar door kleine verleidingen gaat zij ten gronde. Alleen Gods goedertierenheid is de on- wankeibare rots Wie de jeugd daarop zet, heeft haar vastheid gegeven. Alleen het Woord van God is stabiel. Daarom moet de jeugd ook naar de jeugdvereeniging, want daar wordt haar geleerd te staan op de rots: Jezus Christus. Wij zuilen, zooals Paulus zegt, de geheele wapenrusting Gods aandoen en dan staan, rotsvast staan tegenover alle gevaren, die ons omringen. Bij dien strijd zullen wij echter niet ais een standbeeld stilstaan. Wij moeten voor uit.. Elkander moeten wij helpen om verder te komen. Alleen dan is er stabilisatie, wanneer men vastgehecht is in Jezus Christus. Dan staan wij in het geloof, standvastig, onbe weeglijk. sterk, altijd overvloedig. Dan zal onze arbeid, ook die onder de jeugd, niet ijdel wezen, maar zullen wij roemen in onzen Heer. Na solozang van mej. Verkuyl sprak ds. Bouwman nog een kort slotwoord, waarna ds. Wierslnga in gebed voorging. BACH-CONCERT. Ir. L. van Gelderen (viool). Feike Asma (orgel). Een kort, maar streng en bondig pro gramma hadden de heeren van Gelderen (viool) en Feike Asma (orgel) samengesteld, dat in de Hooglandsche kerk bij een matig aantal toehoorders de nauwlettende aan dacht had, die het stellig verdiende. Inderdaad: deze twee jonge, maar serieus werkende musici streven naar het benade ren van hooge waarden, getuige dit zware Bachprogramma, waarmee noch geestelijk, noch technisch een gemakkelijk succes be. haald kon worden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma W. H Ruffelse, Utrechtsche Veer 1. Leiden, hoofdasenschap van de Bridgestone Import. Wijziging uit geoefend bedrijf: bovengenoemd hoofd agentschap is ingetrokken: thans: hoofd- agentschap van de N.V. .Continental" caoutchouc en Gutta Percha Co. (auto- en motorbanden). N.V. De Leidsche Courant. Dagblad voor Leiden en Omstreken, Papengracht 3234, Leiden. Nieuwe Gedelegeerd Commissaris M Heijker. Zoeterwoude. Ir. L. van Gelderen. Onze stadgenoot de heer van Gelderen, die wij wel eens in minder gunstige omstan digheden hoorden, waagde zich welbewust aan uiterst moeilijke opgaven, n.l. dê In vention no. 3 en de Courante, de Sarabande en de Gigue uit de tweede Partita (voor viooisolo), waarin hij ditmaal op prijzens waardige wijze blijk gaf van een juist begrip voor wat de strenge en verheven Bachstijl eischt. Beschikkend over een technisch alleszins voldoende ontwikkeld niveau, zich o.m. ken merkend door een energieke, welluidende toongeving in de diverse liggingen, een be- heerschte linkerhandtechniek, waardoor de gecompliceerde en breede grepen steeds zui ver geplaatst werden, weet hij allereerst technisch reeds bevrediging te geven, ter wijl hij tevens al een goed eind op weg is. den wonderen bouw der werken, de logisch- hechte samenhang en de gevarieerde nuan ceeringen naar waarde uit te beelden, zóó. dat ook de expressie haar recht verkrijgt. Wie beseft, w a t de uitvoering van bijv. de Partita aan beheersching van het instru ment en geestelijke visie vereischt, begrijpt, dat wij met het neerschrijven van boven- staanden indruk, den jeugdigen violist van Gelderen den lof toezwaaien, die slechts een vergevorderde toekomt. Die lof wordt nog verhoogd door 't feit, dat van Gelderen zijn eigenlijk levenswerk in andere richting zoekt, zoodat voor de diepgaande studie, die de beroepsartist zich veelal veroorloven kan in ieder geval moét. om zich te handhaven slechts weinig tijd overblijft. De innerlijke rust en dus het evenwicht, die aanvankelijk af en toe nog niet volledig aanwezig waren en die zich dan uitten door kleine inzinkingen, vooral in de snelle pas sage's, waardoor aan de markante span ning afbreuk werd gedaan, zullen zeker bij meerder optreden groeien. Wij mogen ons in ieder geval reeds verheugen over de kra nige prestatie's van dezen avond, waarmee van Gelderen getoond heeft een veelbelo vend violist te zijn, van wien men nog veel verwachten mag. Als reserve zij hieraan toegevoegd, dat wij aan de hand van het gisteren gespeelde niet zijn gansche per soonlijkheid en zijn algeheele capaciteiten kunnen beoordeelen, zoodat wij hem gaarne nog eens in ander werk zullen hooren, om onze indrukken vollediger te analyseeren. Wie echter Bach als dilettant zóó speelt als van Gelderen dit gisteravond deed, heeft zonder eenige tegenspraak reeds véél in zijn mars! Het spel van Feike Asma. die de Fantasia en Fuga in G-moll, eenige bekende koraal voorspelen en de beroemde Passacaglia in C-moll vertolkte opende geen nieuwe ge zichtspunten. Wij beschreven zijn kunde reeds herhaaldelijk en bewonderden weder om zijn frissche tempi, zijn meermalen bril- lante techniek, zijn kleurige, klankrijke registratie's, de besliste zekerheid van zijn kernachtige aanslag en de majestueuse, monumentale opbouw eener compositie, zoo bijv. van de wondere Passacaglia met haar sublieme variatie's op het donkergetinte. imponeerende thema. Praegnant komen bij Asma alle stemvoeringen tot uitdrukking, hij weet de muzikale schoonheid steeds naar voren te brengen, zoodat men een helder inzicht in het werk verkrijgt. Toch blijven ons nog zijn interpretatie's te veel aan den BINNENLAND. De nieuwe verkeersregels: datum van ingang nog niet bepaald; hoe de nieuwe borden er uitzien. (2e Blad). Huldiging dr. J. D. Bierens de Haan te Aerdenhout ter gelegenheid van zijn "Osten verjaardag. (Binnenland, 3e Blad). Philips keert 6 pCt. uit op gewone en 6 pCt. op preferente aandeelen. (Financiën, 2e Blad). De honderdduizend van de Staatsloterij is gevallen op nummer 1611. Invoer van groenten in Frankrijk stop gezet. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Nieuwe vergiftigingsgevallen te Spekhoi- zerheide, nog een slachtoffer overleden. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Ingaande 19 October wordt een kwali teitscontrole op den uitvoer van groenten en fruit ingesteld. (Laatste Berichten, le Blad). Te Utrecht is, 55 jaar oud, overleden dr. W. P. Hubert van Blyenburg, oud-directeur der militaire gymnastiek- en sportschool aldaar. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. In een rede in den Belgischen minister raad kondigt koning Leopold België's neu traliteit voor de toekomst aan. (3e Blad en Buitenland, le Blad). Redevoeringen van Eden en Churchill. (Buitenland, le Blad). Een Portugeesch-Spaansch incident. (De strijd in Spanje, le Blad). Ontevredenheid in Japan over de hou ding der regeering tegenover China. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. machinalen kant en zouden wij soms een milder toongeving en inniger verklanking prefereeren. Na afloop van het alleszins geslaagde concert vond een collecte ten bate van het orgelfonds plaats. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Ge neeskunde de heeren O. H. Frank (Den Haag). P. Holthuis (Deventeri. J. A. van Tiggele (Rotterdam). F. L. M. Steenwinkel (Scheveningen)H. G. M. Teunissen (Voor burg), F. Backer (Schiedam). C. J. M. Ber ger (Den Haag), C. Kuijpers (Oegstgeest), H. W. van Casteren van Cattenburgh (Den Haag), B. M. M. Delemarre (Den Haag), P. C. J. Voogd (Goedereede), A. Y. J. Bosma (Rotterdam) en Th. C. M. Melchers (Schie dam). Voor het doctoraal examen Indisch Recht de heer O. Soeria Mihardja (Leiden): voor het candldaatsexamen Indisch Recht de heer J. Cowan (Den Haag); voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heeren I. J. Havelaar (Rotterdam) en E. B. v. d. Tol (Rotterdam). CHR. GER. J.V. „SPREUKEN 22 6". De 27ste Jaarvergadering. In combinatie met de knapenvereeniging ..Samuel" werd gisteravond in het kerkge bouw der Chr. Geref. Gemeente de 27ste jaarvergadering gehouden van de Chr. Geref. J.V. „Spreuken 22 6". Deze samenkomst, welke onder leiding stond van den eere-voorzitter ds. Joh. Jan sen. werd op gebruikelijke wijze geopend, waarna ds. Jansen een ernstig openings woord uitsprak naar aanleiding van het tekstwoord: ..Zijt vurig van geest, dient den Heere en volhardt in het gebed." Hierna werden de jaarverslagen uitgebracht. Uit dat van den secretaris, den heer Noorduin. bleek, dat de vereeniging op een gunstig jaar mag terugzien. Ook de penningmeester, de heer J. Platteel, kon een mooi batig saldo melden. Met een enkel woord heeft deze. die bijna tien jaar het penningmeesterschap heeft waargenomen, afscheid van de veree niging genomen. Afgevaardigden van omliggende gemeen- tpn hebben gelukwenschen overgebracht. De avond werd verder aangevuld met en kele onderwerpen betrekking hebbend op de Bijbelsche-, vaderlandsche- en Kerkgeschie denis en zang van de Chr. Geref. Zangvere niging „Philomela" o. 1. van den heer de Wolf.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1