Bij Koning Boris op bezoek Genève en 77sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 OcSober 1/36 Derde Biad No. 23480 BUITENL. WEEKOVERZICHT Op bezoek bil Lester ZOU HET HUN GELUKKEN, DE BAAN VRI} TE MAKEN? Bulgarije's vorst is meer philosoof dan regent VAN HET EEN KOMT HET ANDER Dat de nationalisten in Spanje zeer be duidend in de meerderheid zijn gekomen, het blijkt niet alleen uit het beeld van het front, doch wellicht nog meer uit hetgeen politiek geschiedt. Zonder ophouden zet generaal Franco, die thans het onbetwiste hoofd der Junta-regeering is geworden, zijn actie voort en de Spaansche hoofdstad, Madrid, is momenteel ernstig in gevaar. Het schijnt, dat de nationalisten thans alle neven-actie hebben opgeschort, om alle kracht te concentreeren op den aanval op de hoofdstad, waarvan de val een ontwij felbaar enorme uitwerking zou hebben op de sfeer rondom den burgerkrijg. Zonder overhaasting, doch onder grooten druk, dringen de nationalistische strijdkrachten steeds verder vooruit, uit Marokko nieuwe (roepen aanvoerend ter versterking van hun legermacht, hetgeen alle geruchten over minder betrouwbare toestanden in dit gebied als van zelf vermoordt! Zooals de zaken er op het huidige oogen- blik voorstaan, kan niet anders worden ge constateerd, dan dat de zaak der regeering te Madrid verloren is, al valt het moment der volledige ineenstorting nog niet precies aan te geven Zooals gezegd, scherp wordt dit geaccen tueerd door hetgeen plaats vindt op poli tiek terrein Onverwachts toch komt sov jet-Rusland met een ernstig dreigement voor den dag ten aanzien van de non interventie-overeenkomst. Precies, alsof de sovjets geheel schoon uitgaan inzake In menging in de Spaansche aangelegenheden terwijl ieder weet, hoe de communisten zich hebben Ingespannen om Spanje te maken tot den tweeden „heilstaat" in Europa, zonder op te zien tegen kosten of moeite komt Moskou plotseling voor den dag met het dreigement de overeenkomst op te zeggen, zoo deze niet inderdaad al gemeen wordt nageleefd en speciaal dan door Dultschland, Italië en Portugal. Beter dan wat ook, duidt dit op het inzicht, dat het misloopt met de z.g. officleele regee ring. Het zwakke punt in de Spaansche furie is immers juist, dat men de regee- ring te Madrid moeilijk zonder meer als de wettige regeering kan beschouwen, dat het integendeel zeker is, dat bij een wer kelijk vrije verkiezing van het Volksfront, dat trouwens reeds uiteen is gevallen, niets zou overblijven. Ook al wil dit niet zeggen, dat dan een meerderheid zou ontstaan ten gunste van Franco! De sovjets voelen maar al te duidelijk aan, dat het voor Madrid verloren is, wan- neer niet onverwachts de bakens kunnen worden verzet en vandaar hun actie, hoe schijnheilig deze overigens ook is. Het brengt de Spaansche geschiedenis intus- schen weer in een voor ons werelddeel ge vaarlijk aspect. Hoe, wanneer de sovjets eens werkelijk hun vrijheid zouden her nemen en overgaan tot militairen steun aan Madrid, al Is dit practisch niet gemak kelijk te verwezenlijken, gezien de afstan den en de tegenwerking van de fascistische landen, die er tusschen zijn gelegen. Het zou op een volslagen catastrofe kun nen ultloopen! Doch zoover is het, gelukkig, nog lang niet. Wij zien in 't Russische protest voor- loopig slechts een poging om het groeiend verzet bij de socialisten in Frankrijk en Engeland tegen de onthouding van wapens aan Madrid te verstevigen en zoodoende tevens in deze landen de wanorde te ver- hoogen. In Frankrijk is van den beginne af aan krachtig verzet merkbaar geweest in de linksche kringen tegen de non-lnter- ventie-polltiek, al werd deze Juist door de regeering Blum voorgesteld. Zelfs Is oog luikend wel eens de hand gelicht, zij het ook op bescheiden schaal! En ln Engeland, waar de interventie aanvankelijk algemeen werd afgekeurd, is nu een groote kente ring merkbaar. Het Labour-congres te Edinburgh heeft zich zelfs feitelijk uitge sproken voor een opzegging der overeen komst, zoo mocht blijken, dat deze is over treden, los van alle gevolgen van dien, die intusschen heel goed worden erkend door de leidende figuren Liet een leider als Attlee zich niet aldus uit, dat misschien een nieuwe oorlog noo- dig zou kunnen zijn om de democratie in het algemeen te redden en dat door dezen zuren appel heen gebeten moest worden om tenslotte te kunnen komen tot betere tijden? Waartegen die strijd dan zou moeten gaan, is te helder om het verder te ont wikkelen: tegen het fascisme! Met dit al, brengt deze gang van zaken Labour op ander terrein in de grootste moeilijkheden. Men weet, hoe de Engelsche regeering oj dit moment boven alles stelt een directe, afdoende bewapening als het veiligste en meest afdoende middel om den vrede ln algemeenen zin te handhaven. Labour weigert deze regeerings-herbewape- ning goed te keuren, doch zelf voelt zij, dat deze richting beslist noodzakelijk is In bochten zich wringend, zal Labour zich door deze aangelegenheden moeten baan- breken; met verlies van prestige bij de verstandelijk denkende massa! De regee ring van Baldwin lacht in haar vuistje. En Labour bevindt zich bij een en ander nog in de gunstige omstandigheid, dat zij in eigen land geen rekening behoeft te houden met fascistisch gevaar. De partij van Mosley, al roert zij zich nog zoo, vindt in het Engelsche volk geen klankbodem. Zulks in tegenstelling met Frankrijk, waar het Volksfront zijn positie voelt ondermij nen, weshalve scherp wordt opgetreden tegen de partij van kolonel de la Rocque, die daardoor eenigszins in martelaars- Positie komt te verkeeren met de gunstige gevolgen van dien en met België, waar de Rexisten een accoord hebben gesloten met de Vlaamsch-natlonalisten, hoe groot mon sterverbond dit op zich zelve ook mag zijn. Te midden van dit alles vergadert Genève rustig voort. Het blijft evenwel bij een tas ten en voelen zonder het aandurven van belangrijke beslissingen. Men weet, dat let terlijk alles in beweging is en meer dan oo't speelt Midden-Europa daarbij een hoofdrol. De dood van den Hongaarschen premier Goemboes schijnt weinig verande ring te zullen brengen, al zal zijn opvolger waarschijnlijk minder stevig staan. In Oos tenrijk is de breuk in den Heimatschütz een factor van onzekerheid, al is die in hoofdzaak van persoonlijken aard: Fey contra Starhemberg! te meer belangstelling wordt daar om de komende ontmoeting der ministers In 1932 moest de Volkenbond de helpende hand bieden om een dreigend staatsbankroet in het Balkanland te vermijden. V. Bulgarije is een arm land. De munteen heid is er de lew, theoretisch ongeveer zes en vijftig cent. Voor Iets minder dan een rijksdaalder heeft men in het grootste hotel van Sofia een uitstekende kamer met privé-bad en ontbijt. Doch dat is een weelde, die zich maar weinigen kunnen veroorloven. De salarissen zijn er laag, een generaal verdient als hoogste salaris on geveer honderd gulden per maand, een minister niet heelemaal driehonderd. En de koning ontvangt ruim 80.000 gulden per jaar, hetgeen voor de in deplorabelen toe stand verkeerende staatsfinanciën een on- geloofelijk hooge som is. Gelukkig land voor reizigers althans! Want de Bulgaren zijn het armste volk van Europa, en de crisis dreigde tot een staats bankroet te leiden. Gelukkig stak in April 1932 de Volkenbond Bulgarije de helpende hand toe door het een leening te ver schaffen, nadat het in Maart van hetzelf de Jaar reeds de betaling van zijn schulden had moeten staken. van buitenlandsche zaken van Italië, Oos tenrijk en Hongarije te Weenen tegemoet gezien; te meer, waar Ciano tevoren een bezoek aan Berlijn zal hebben gebracht, op uitdrukkelijke uitnoodiging van Duitsch- land. Moge het besef dat een oorlog geen uit komst kan brengen, de leidende gedachte blijven ■Ei- Hoe komt men van Boekarest naar Sofia? Dat is waarlijk geen eenvoudige kwestie. Want Roemenië is een vredelievend land, en ook Bulgarije koestert geen booze plan nen, maar toch. men vertrouwt elkaar niet. En bijgevolg is er geen brug over den Donau. die een prachtige natuurlijke grens tusschen beide landen vormt. En als men dus van Roemenië naar Bulgarije wenscht te gaan wordt men in een groote roeiboot over de rivier gevaren. Hetgeen een gevaarlijke expeditie was, niet zoozeer wegens de rivier dan wel door de zeer wrakke schuit. Maar de Balkan is nu een maal arm, en dat merkt men telkens op nieuw. Sofia heeft ruim 200.000 inwoners, het Ls beroemd om zijn Nieuwe Alexander ka thedraal, een prachtig bouwwerk, dat met zijn vele koepels een der schoonste Grieksch-orthodoxe kerken van den Balkan is. Het uiterlijk van de stad is zeer mo dern, niet zoo echter dat der menschen, die haar bevolken. Voor een groot deel dragen ze nog dezelfde drachten, die er ook voor honderd en twee honderd jaar in zwang waren. Dikke, kleurige gewaden, die helaas meestal te vies zijn dat men van de bonte tinten kan genieten. De souverein van dit land, koning Boris m, is de eenlge vorst van den Bal kan, die zich zonder zwaarbewapend ge leide op straat durft te vertoonen. Als een eenvoudig mensch wandelt hij te midden van zijn onderdanen, groet vriendelijk en kent er velen bij den naam. Soms shockeert hij zijn gansche hof houding door een gemoedelijk praatje te beginnen met een limonadeverkooper of een van de weinige schoenpoetsers, die er zijn. In 1933 is hij ln het huwelijk getre den met een Italiaansche prinses, die hem een dochtertje geschonken heeft. Het zesde interview! Alom bemind om zijn eenvoud, gaat deze toch niet zoo ver dat men hem mir nichts, dir nichts interviewen kan, Dat duurt een langen tijd, en dan blijkt nog dat de jour nalist zich uitermate gelukkig mag prijzen dat hij ontvangen wordt. Want hij is de zesde reporter, dien de koning gedurende zijn twee en veertig levensjaren ontvan gen heeft. Z. M. heeft een uitermate sympathiek uiterlijk. Een hoog voorhoofd, vriendelijke donkere oogen, een volle snor onder een langen, rechten neus. Hij was in 'n eenvou dig colberteostuum gekleed en liet me te genover hem in een fauteuil voor een der vensters plaats nemen. De koning be- heerscht een groot aantal talen, Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch en diverse Slavische. Koning Boris is meer philisoof dan re- geerend vorst. Dat kan hem eendeels ge vaarlijk worden, nu door de crisis ook in Bulgarije de verhoudingen zich toespitsen. Hij geniet de oprechte liefde van zijn volk, doch onder de politici "zijn er velen, die gaarne misbruik zouden maken van zijn besluiteloosheid, en reeds heeft hem een paleisrevolutie bedreigd. De koning heeft tijdens den oorlog zelf aan het front gediend, en wat was natuur lijker dan dat ons gesprek over de kansen op een nieuwen oorlog ging? „Moge God het verhoeden", zei Z. M„ en aan zijn stem was te hooren, dat hij meende wat hij uitsprak. „Het is mij en mijn volk groote offers waard om een nieuwen wereld brand te voorkomen. Want wij kennen zijn ellende. Bulgarije was bijna zes en twintig maanden langer in oorlog dan de andere landen, en het heeft ons slechts schade en onnoemelijk leed gebracht". Ik vertelde hem van de meening veler staatslieden, dat revisie van de vredesverdragen oorlog zou beteekenen. Hij luisterde opmerkzaam toe en gaf toen als zijn oordeel te kennen: „Het is mogelijk dat zij gelijk hebben. Doch niemand zal kunnen ontkennen dat het hard is voor een staat om groote ge- biedsdeelen te moeten missen. En het recht om op vreedzame wijze op herstel van geleden onrecht aan te dringen zal men toch niemand kunnen ontzeggen.Maar een nieuwe oorlog daarvoor te riskeeren. neen, dat zou niet goed zijn. Onrecht kan (Speciale Berichtgeving). DANTZIG, 8 October. Men ziet veel geuniformde figuren op straat. De agent, dien ik den weg vraag brengt den Duitschen groet. Voor een boekwinkel ln een der hoofdstraten hangt een groot raambiljet. In felle kleuren ziet men daarop een tot de tanden gewapenden communist, een pastoor en een aapachtige gestalte, die blijkbaar een Jood moet voorstellen. Vóór hen staat de figuur van Sean Lester, den Hoogen Commissaris van den Volkenbond, die hen met een schild beschermt. „Fort mit dieser Schmach!", luidt de In Juli, na de onvergetelijke zitting van den Volkenbondsraad, kwam Greiser, de voorzitter van den Dantziger Senaat, per vliegmachine van Berlijn. Duizenden om ringden zijn auto en brachten hem in triomf naar huis. Lester kwam met den trein en ging, niet herkend, te voet naar zijn ambtswoning. Voor zijn deur stonden twee mannen, gewapend met een fototoe stel. die hem met wantrouwige blikken gadesloegen. Lester, een persoonlijke vriend van de Valera, sinds bijna dertig jaar lid van den Sinn Fein en sinds 1929 Ierlands vaste vertegenwoordiger bij den Volkenbond, werd 26 October 1933 tot Volkenbonds commissaris voor Dantzig benoemd, nadat er eerst sprake van wa.s geweest dat een Nederlander voor dezen post in aanmer king zou komen. Zijn taak was te waken voor de naleiving van de door den Volken bond vastgestelde grondwet van de vrije stad. Bijna drie jaar heeft hij in deze grijze stad vertoefd, thans staat hij op het punt haar te verlaten om als plaatsvervangend secretaris-generaal van den Volkenbond in Genève zijn intrek te nemen in het trotsche nieuwe gebouw in het Pare de l'Arlana. Het soheeve lachje, dat iets cynisch geeft aan zijn onregelmatige trekken wordt zoo mogelijk nog nadrukkelijker als hij mijn gelukwensch met de benoeming tot op één na de hoogste functie van het Vol kenbondssecretariaat in ontvangst neemt. „Wanneer denkt u uw nieuwe functie te aanvaarden?" Zoodra mijn opvolger benoemd zal zijn. Tot zoolang blijf ik hier op mijn post." „Heeft uw werken in Dantzig beant woord aan de verwachtingen, die u daar van koesterde?" „Dat ls een vraag, die moeilijk te beant woorden is. Zooals u bekend zal zijn, was het mijn taak te waken voor het naleven van de grondwet en te beslissen in geschil len tusschen Polen en Dantzig. Dergelijke geschillen zijn er in mijn ambtsperiode bijna niet geweest, hoewel het bij de deva luatie van den Dantziger gulden een cogenblik geleken heeft alsof er ernstige moeilijkheden zouden ontstaan. Doch ge lukkig is men. zij het ook na lang onder handelen, tot overeenstemming kunnen komen, waarbij Dantzig den Polen diverse waarborgen heeft gegeven, o a. er voor te zullen waken dat de devlezenmaatregelen van den Dantziger gulden er niet toe zou den leiden dat er een vermindering in het goederenverkeer met Polen zou ontstaan. Voorts is tr een sfeer van onderling begrij pen tusschen Warschau en Dantzig ont staan, die ook voor de toekomst goede hoop geeft." „En uw optreden in Dantzig's binnen- landsche politiek, Your Honour?" ,,U moet me goed begrijpen: ik heb nim mer in zuiver binnenlandsche aangelegen heden ingegrepen. Iets anders is het ech ter, waar ik aanleiding had de regeering er op te wijzen dat haar interpretatie van de grondwet niet ln overeenstemming was met haar geest soms niet met haar letter. Deze kwestie is een zeer moeilijke, en het spijt mij te moeten zeggen, dat het optreden van sommige verantwoordelijke persoonlijkheden blijk gaf van een gebrek aan wil tot samenwerken die mijn taak zeer verzwaard heeft. Dat het noodig was een uitspraak van het Permanente Hof van Internationale Justitie in te roepen, dat men zich in Genève herhaaldelijk met deze moeilijkheden heeft moeten bezig houden. zijn feiten, die ik uitermate be treurenswaardig acht. Het heeft thans geen nut hier verder oo in te gaan. Ik kan slechts herhalen dat ik deze ontwikkeling met diep leedwezen heb gadegeslagen, en dat met beter begrip van een zekere zijde een toestand als de huidige niet had be hoeven te ontstaan. Misschien dat er in de toekomst eenlge verbetering komt." „Acht u het mogelijk dat Dantzig nog eens tot het Duitsche Rijk terugkeert?" „Op deze vraag kan ik u geen antwoord geven, zij ligt buiten mijn competentie." Vóór 1933 voelde men de aanwezigheid van een Volkenbondscommissaris in Dant zig niet als een „smaad". Doch sindsdien zi.in de geesten in Dantzig zoo verhit, dat zelfs een kalm politicus als Lester het uit oefenen. van zijn functie practisch onmo gelijk wordt gemaakt. Inwoners der vrije stad, die zich met hem in verbinding stel len, loopen groot gevaar in Schutzhaft ge zet te worden, zijn deur wordt nauwlettend bewaakt, zoodat niemand ongemerkt in- of uit kan gaan. In Juli maakte senaatspresident Grei ser een langen neus tegen den Volken bondsraad. Het antwoord van den Vol kenbond op dit gebaar was de terugroeping van Lester.K. A. (Nadruk verboden). (Alle rechten voorbehouden). men niet door nieuw geweld ongedaan maken". Ook Bulgarije heeft door den oorlog veel gebied verloren, onder meer Zuid-West Thracië. en al de in het begin van den strijd veroverde gebieden. Het is dan ook van de grootste betee- kenis voor de rust en vrede op den Balkan, dat Bulgarije niet op een luidruchtige wijze, zooals Hongarije, teruggave van het verloren gebied eischt. Integendeel, Bulgarije en Joego-Sla- vië hebben de laatste jaren steeds vriendschappelijker betrekkingen aan geknoopt, zoodat ook hieruit de op rechte vredeswil van het land blijkt. Moge het, onder leiding van zijn ge liefden monarch, ook de binnenland sche moeilijkheden te boven komen! K. A. (Alle rechten voorbehouden).

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9