mm n*r,*un Eerste Blad Zaterdag 10 October 1936 DE JONG's MEUBELFABIEK =r><i= BUITENLAND IAAT/IE BERICHTEN DE BIOSCOPEN DE ALGEMEENE TOESTAND. Volkenbond en Danzig, De economische en financieele commis sie van den Volkenbond is overgegaan tot behandeling van de ingediende resoluties en het rapport. Allereerst werd behandeld de Fransche ontwerp-resolutie ter aanbe veling van vermindering der buitensporige handelshinderpalen. Dit Fransch-Engelsche voorstel werd aanvaard, evenals het Fransche ontwerp betreffende belastingontduiking, waarin de fiscale comihisslè vkh' den Volkenbond ver zocht wordt deze zaak in studie te nemen. De leider der natlonaal-socialisten te Danzig, Forster, heeft in een vergadering een toespeling gemaakt op de mogelijk heid van een plebisciet in Danzig. Hij zeide dat Danzig tegen zijn eigen wil van Duitsch land werd afgescheiden. Indien men den burgers van Danzig zou vragen, of zij tot Duitschland zouden willen terugkee- ren, aldus Forster, zouden zij bevestigend antwoorden. Danzig is een kind, dat niet zonder Duitsche moeder kan leven, aldus be sloot hij. BELGIË. De kabinetsraad bijeen. De regeering heeft den blnnenlandschen politieken toestand langdurig bestudeerd. De verspreide geruchten omtrent interne moeilijkheden zijn, naar verzekerd wordt, verzinsels. De regeering is vastbesloten haar taak in eenheid voort te zetten, en zich niet door intrigues van de wijs te laten brengen. Zij zal voor het parlement duidelijk en volledig rekenschap van haar handelingen afleggen. FRANKRIJK. Een monument voor Zuid-Slavië onthuld. Moeilijkheden in het Volksfront. Te Parijs heeft men gisteren op het Alexanderpleln een gedenkteeken onthuld ter nagedachtenis van Koning Peter I van Servië, „den bevrijder" en Koning Alexander I van Zuid-Slavië, den vereeniger. Het mo nument Is tot stand gekomen door een openbare inschrijving, het ls vervaardigd door den beeldhouwer Delsatre. De onthul ling van het monument werd bijgewoond door president Lebrun en door vertegen woordigers van de Zuid-Slavische regee ring. President Lebrun hield een rede, waarin hij wees op de nauwe vriendschapsbanden tusschen beide landen. Door de communisten voorgenomen ver gaderingen in Elzas-Lotharingen vormen het onderwerp van levendig commentaar in de bladen. De rechtsche kranten wijzen er daarbij op, dat hier een openlijk conflict is ontstaan tusschen de elementen van het Volksfront, doordat de regeering slechts tien van deze vergaderingen wil toestaan en de communisten er 52 willen houden. De „Populaire" rechtvaardigt de houding der regeering en schrijft: „de regeering moet er zorg voor dragen iedere verwarring te vermijden en ieder incident te voorkomen, juist op dit oogenblik, In de grensstreken. Daarom heeft de regeering het aantal com munistische vergaderingen tot 10 beperkt. De socialistische en anti-fascistische orga nisaties in de streek zullen zich bij de mill- tante communisten aansluiten. De plaatse lijke autoriteiten zullen maatregelen nemen om iedere oproerige tegenbetooglng te be letten. De communistische kameraden zul len zeker de argumenten waardeeren, die de regeering naar voren brengt en niet door een intransigente houding de manoeuvres der oproerigen begunstigen." OOSTENRIJK. SCHUSCHNIGG DICTATOR. ARRESTATIES VAN COMMUNISTEN. In verband met oneenigheid tusschen Starhemberg en het kabinet ten aanzien van het statuut van den Heimatschütz, had Starhemberg verklaard, dat hij uit het ka binet de ministfers terugtrok, die hij daarin had afgevaardigd sedert Mei 1936. Bonds kanselier Schuschnigg heeft daarop pogin gen in het werk gesteld het dezen ministers mogelijk te maken in het kabinet zitting te blijven houden als persoonlijke en tech nische medewerkers. Getracht werd de moeilijkheden te omzeilen door uitwerking van een decreet, dat de instelling der mi litie verplicht zou maken en dat in staat zou stellen daarin van ambtswege den ge- Schuschnigg. heelen Heimatschütz als militaire organisa tie op te nemen. In den gisteren bijeengekomen minister raad is nu de mogelijkheid besproken van een in overeenstemming brengen van deze laatste hervorming met een in het kabinet handhaven van de ministers en ondersecre tarissen, die bij den Heimatschütz zijn aan gesloten. Mocht een dezer ministers of secretarissen toch nog willen aftreden, dan zou Schuschnigg bereid zijn voorloopig de functies der aftredenden op zich te nemen. De beraadslagingen van den minis terraad hebben den geheelen nacht ge duurd. Eerst om zeven uur vanmorgen werden de werkzaamheden beëindigd. Besloten werd, dat alle para-militaire formaties Heimatschütz en Sturm- scharefi ontbonden zouden worden. De ministers, dje aangesloten zijn bij de ontbonden para-militaire formaties, blijven allen in functie. In het kabinet wordt derhalve geen enkele wijziging gebracht. Bepaald is trouwens, dat de leden van het kabinet door geen enkele andere verplichting gebonden zijn dan hun grondwettigen eed. Wat dezen eed betreft, wordt nog na der gemeld, dat Schuschnigg zou heb ben besloten dat de leden van het kabinet een eed van trouw aan zijn persoon moeten afleggen. Hiermede is Schuschnigg in den loop van den nacht tot dictator van Oosten rijk geworden, beschikkende over vrij wel onbeperkte bevoegdheden. Hoe Starhemberg en ook Fey hierop zul len reageeren? Schuschnigg is per auto naar Boedapest vertrokken, om de bijzetting van Goemboes bij te wonen. Te Weenen is een "aantal communisten gearresteerd, die, naai' men zegt, van sov jet-Russische nationaliteit zijn. en die op verschillende punten der grens Oostenrijk met behulp van valsohe passen binnen zijn gekomen. Zij verbleven te Weenen onder aangenomen namen, en zouden getracht hebben, een communistisch propaganda- centrum voor Oostenrijk en de aangren zende landen te organiseeren. In sovjet-Russische kringen te Weenen verklaart, men, geen kennis te dragen van een arrestatie van sovjet-Russische on derdanen, en weigert men te gelooven, dat de betrokkenen van deze nationaliteit zijn. De sovjet-Russische legatie te Weenen verklaart, dat, indien te Weenen Russi sche communisten zijn gearresteerd, hier sleohts sprake kan zijn van particuliere personen, die in geen enkele relatie staan met de sovjet-regeering. ENGELAND. Baldwin terug. - Het Labourcongres tegen een Volksfront. Minister-president Baldwin, die gisteren in Engeland is teruggekeerd van zijn va- cantie-reis, zal Maandag a.s. zijn functie weer hervatten. Het Labour-congres heeft met 1.805.000 stemmen tegen 435.000 stemmen het voor stel verworpen betreffende aaneensluiting van alle politieke organisaties, die de zaak van de arbeidende klasse verdedigen. Dus geen Volksfront! Voor een jaar is tot voorzitter gekozen dr. Hugh Dalton. RUSLAND. Het proces Radek-Sokolnikof. Volgens berichten uit Moskou heeft de procureur-generaal medegedeeld, dat hij bewijzen heeft, dat Radek heeft deelgeno men aan een complot tegen Stalin, geor ganiseerd door Zinovjef en Kamenef. Het proces tegen Radek en den vroege- ren Sovjet-gezant te Londen, Sokolnikof, zal niet minder sensationeel zijn dan het proces Zinovjef en zijn aanhangers. De acte van beschuldiging bevestigt, dat de beklaagden een aanslag hebben willen plegen op Stalin en dat Sokolnikof de dader hiervan moest zijn. Het blad van het roode leger, Krasnaja Sviesda, schrijft, dat de Trotskyistische samenzweerders, om het bewind van Stalin te vernietigen, een verbond gesloten heb ben met Duitschland, waarbij de Oekrajiene werd opgeofferd. Naar verluidt heeft Boe- eharin huisarrest en zou hij binnenkort worden gearresteerd -in verband met de resultaten "van het .jongste pölitié-onder- zoek. BRENGT OOK IN EENVOUDIGE MEUBELEN EEN VOORNAME SFEER WINKEL: NIEUWE RIJN 33 - TEL. 501 FABRIEK: HAAGWEG 180 - TEL. 3457 (Ingez. Med.) 421 348 (Ingez. Med.) BINNENLAND. UITVAART BRIGADIER BULTERMAN. In dej geheel gevulde corpszaal van de divisie Den Haag I van het Leger des Hells is hedenochtend een plechtige uit vaart- en gedenkdlenst gehouden voor brigadier F. J. Buiterman, die bij het spoorwegongeluk bij Woerden om het leven is gekomen, Onder de aanwezigen bevonden zich: Mr. P. Dieleman, plaatsvervangend commissa ris der Koningin in de provincie Zeeland, mr. H. de Bie, vice-president van de recht bank te Rotterdam, de heer S. L. Veen- stra, referendaris van het departement van Justitie en inspecteur van de reclasseering, mr. H. Sark. secretaris van den Armen raad te 's-Gravenhage. vele autoriteiten van het Leger des Heils en familieleden van den overledene. Voor het podium in de zaal was het stof felijk overschot van brigadier Buiterman opgebaard, de kist was gedekt met de vlag van het Leger des Heiis, waarop de uni formpet van den overledene en de Bijbel, die hij op den nacht van zijn overlijden bij zich droeg, waren gelegd. De kist was omringd door talrijke kransen. De dienst nam om 10 uur een aanvang, Op verzoek van luitenant-kolonel Beekhuis werd het lied gezongen, dat aanvangt met den regel: „Naar het land, waar de zon nimmer daalt". Hierna ging kolonel Visser voor in gebed, waarna kolonel Schuurman voorlas I Cor. 15. Het koor zong vervolgens: „De hand, die mij leidt." Het woord werd gevoerd door kolonel Romie. kolonel Buiterman, de oudste broe der uit Amsterdam en commandant Bouwe Vlas, die na gezang, voorging in gebed. De commandant deelde nog mede, dat een van de eerste brieven die op het hoofd kwartier werd ontvangen, van H. M. de Ko ningin was. Hare, Majesteit betuigde in dit schrijven haar medeleven met dit over lijden en verzocht den commandant Hare gevoelens aan de familieleden van den overledene over te brengen, van welke taak hij zich bij dezen kweet Omstreeks 12 uur vertrok de stoet met het stoffelijk overschot van brigadier Bul- terman naer de begraafplaats Oud Eik en Duinen. De stoet werd geopend door de beide korpsvlaggen van de afdeeling Den Haag I. Dan volgden de commandant, Bouwe Vlas, de chef-secretaris, luitenant kolonel Beekhuis en enkele stafofficieren, achter wie het muziekkorps van het Leger des Heils ging. De lijkwagen was met witte draperieën gedecoreerd en werd, evenals de bloemenwagen, door twee schimmels ge trokken. Als slippendragers fungeerden 4 maatschappelijke officieren en als dragers officieren yan de divisie Zuid-Nederland, ondergeschikten van den ontslapene. Onmiddellijk achter den lijkwagen volg den twee van de zonen van den overledene en officieren van het leger, van wie er ook achter den bloemenwagen medellepen. Ook het zangkoor van den Haag I maak te van den stoet deel uit. Achter de vier volgrijtuigen liepen plaatselijke officieren en soldaten. Een deputatie van padvinders' van het Legers des Heils sloot den stoet. Langs den weg stonden vele belangstel lenden. WIELRIJDER DOOR AUTO OVERREDEN. Gisteravond is de 18-arige H. V., wonen de te Bovenkerk, te Nieuwer-Amstel door een personenauto gegrepen. Met ernstige verwondingen werd het slachtoffer naar een ziekenhuis te Amsterdam vervoerd, waar hij hedenmorgen is overleden. DOODELIJKE AANRIJDING TE HILLEGOM De heer R. Vcidhuyzen van Zanten om het leven gekomen. Gistermiddag ls de 78-jarige heer R, Veldhuyzen van Zanten Gz. op Weeresteln, te Hillegom, daar waar de wielrijders den weg moeten oversteken, door een auto aangereden. In zorgwekkenden toestand is de heer van Zanten naar het Dlacones- senhuis te Haarlem vervoerd, waar hij hedenmorgen aan de bekomen verwondin gen is overleden. De heer R. Veldhuyzen van Zanten Gzn, die op zoo ongelukkige wijze om het leven is gekomen is een van de oprichters van. de wereld-firma Van Zanten's Bloembol- lenbedrijf te Hillegom. De overledene, die zoowel op het gebied van de bloembollen cultuur als op kerkelitk en maatschappe lijk terrein een eerste plaats innam, is jarenlang lid van den Hiilegomschen gemeenteraad geweest. De heer van Zanten was officier in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis zal Woensdagmiddag om twee uur te Hülegom plaats hebben. PIJNACKER'S SCHEEVE TOREN. Door lr. Onnes wordt momenteel een on derzoek ingesteld naar den ouden toren van Pijnacker, Deze toren helt thans reeds 1.33 meter en men vreest, dat er gevaar is voor instorting. Ir. Onnes zal binnenkort in opdracht van het rijksbureau voor monumentenzorg een onderzoek naar de samenstelling van den bodem instellen. Volgens den rijksdeskundige is deze Ne- derlandsche scheeve toren van Pijnacker een unicum. Feestelijke heropening van het Trianon- Theater Onder zeer groote belangstel ling vond tijdens een speciale gala-voor stelling voor genoodigden de heropening plaats van het Trianon-Theater. In de hall prijkte een schat van fraaie bloem stukken als bewijs van medeleven met deze voor den nieuwe directie zoo belangrijke gebeurtenis, hetgeen aan dezen avond een feestelijk cachet verleende. Door het oude personeel werd men naar zijn plaats ge leid, hetgeen een vertrouwd gevoel gaf. Met belangstelling wachtten de toeschou wers op het uitgebreide programma en toen het voordoek vaneen ging en als eerste film de mooi gekleurde productie „In een Kloostertuin" vertoond werd, kon men reeds dadelijk ook genieten van de nieuwe geluidsinstallatie, die de muziek uitstekend weergaf. Actueele journals o.a. opnamen van het Leidsche 3 October- feest volgden, waartusschen een aller aardigst Walter Disney-kleurenfilmpje „Waterbaby's" geplaatst was: de artistieke zwier van den ontwerper was wederom op vallend. Vóór de pauze boeide de span nende film „Hoogspanning op de lijnen", waarin de humor van Jackie Oakie en het sterke spel van Spencer Tracy in het cen trum stonden van een avontuurlijke ge schiedenis, waarin telefonische storingen aan de orde van den dag en van den nacht zijn. met alle verwikkelingen van dien tot gevolg. Liefde, brutale bankroof, onheilspellende aardbevingen en nog veel meer merkwaardige zaken zorgen voor een vlot verloop, hoewel men toch eerst weer even wennen moet aan de eigenaar- digde mentaliteit der Amerikanen, zooals deze tenminste hier tot uiting komt. Maurice Chevalier in „De Geliefde Vage bond" is de waarlijk verrassend charmante gelijknamige film: ditmaal komt 't mee- sleepende acteurstalent v. d. grooten chan sonnier véél sterker naar voren dan zijn capaciteiten als vlot zanger. Hij „leeft" in deze rol, de Franschman kreeg nu eens ge- gelegenheid méér karakter en innerlijkheid in zijn spel te leggen, dan zulks in zijn Amerikaansche producties gewoonlijk het geval was. Zijn lustige omzwervingen door 't bekoorlijke Fransche land in gezelschap van de jeugdige Blanquette en zijn vriendje samen vormen zij. na een véélbelovende kennismaking een orkestje dat overal vroolijkheid schept brengen een reeks van onverwachte en zeldzaam goed geko zen vondsten. Daartoe mogen ook gerekend worden de karakteristieke teekeningen die de cinematografische opnamen afwisselen, van dit jolige troepje dat uiteindelijk een „band van drie" voor 't leven vormt. Maar zoover zijn we nog niet: want Chevalier moet eerst na bittere ervaring leeren, dat de warm-gevoelige Blanquette voor hem méér beteekent dan de hooghar tige en koele Engelsche, aan wie hij aan vankelijk zijn liefde had verpand. Chevalier op z'n best enwij kunnen 't gerust zeggen, zóó menschelijk, zóó aan nemend in den goeden zin van 't woord, als wij hem nog nimmer zagen! De overige medespelenden in deze gezellige en met vlotten geest geregisseerde, leutige geschie denis, passen zich verwonderlijk goed bij zijn enthousiast spel aan. Van bijzondere waarde is ook de illustratieve muziek van Darius Milhaud. Een film dus, die voor dit openingsprogramma bijzonder goed geko zen was! Na de pauze sprak de heer André de Jong, voorzitter van de afd. Rotterdam van den Ned. Bioscoopbond een hartelijk wel komstwoord tot de genoodigden, w.o. vele autoriteiten, introduceerde de Directie cn wees er o.a. op, dat zij niets zal nalaten om de beste films der internationale- en nationale cinematografie o.a. Merijntje Gijzen en Oranje Hein voor het „ver wende" Leidsche pubüek te vertoonen Deze eerste avond in het heropende Trianon-Theater was eerst tegen midder nacht. beëindigd; uitermate voldaan over 't gevarieerde programma toog men huis waarts. Het Nieuwe Roxy-Theater Lachen is gezond en de beste remedie tegen zwart galligheid verschaft het komiekenpaar Stan Laurel en Oliver Hardey in „De Vroo- lijke Vagebonden", een film met zooveel humor en vreugde, dat zelfs de grootste nurks het zal uitschateren van den lach. Laurel en Hardy zijn het zij voor de zooveelste maal onderstreept fenome nale komieken. Hun korte gebaren en kos telijke gelaatsmimiek weten in allerlei si tuaties toch zoo echt-menschelljke senti menten naar voren te brengen: vreugde wanhoop, kinderlijke verbazing en plezier om een goed uitgevoerde grap, zij accen- tueeren elk moment, waarin dat tweetal zich bevindt. De onnoozelheid van Laurel, gesteld tegenover de parmantigheid van Hardy, in hun reacties op de gebeurtenis sen, behooren ongetwijfeld tot het geestig- ste dat op dit gebied te zien is In deze film. welke zich afspeelt in Speelgoedland. zijn zij poppenmakers en wat zij in dit ge noeglijke sprookjesland beleven, is waarlijk met te beschrijven. Zelfs komen zij later nog in Boemanland terecht en jagen zij I alle „boelieden" op de vlücht. De tweede hoofdfilm ls „No. 17", waarin regisseur Alfred Hltcheck. één der meest prominente figuren in Engeland, een ma ximum aan effecten van geheimzinnigheid en mysterie gelegd heeft. De film heeft daarenboven een zeer spannend verloop, n.et een sensatëoneelen duivelsrit tusschen een trein en een auto. Een grappige klucht met Harry Langdon gaal deze films vooraf. Het Lido-Theater komt deze week met een bijzonder uitgebreid programma voor den dag. waarin de sensatie een groote rol speelt. Na het journaal, waarin goede opnamen van het Leidsche 3 Octoberfeest en de vertooning van de grapprge Stereo- film, welke wegens het begrijpelijke groote succes op het programma gehandhoofd blijft, volgt als eerste hoofdfilm een amu sante en geestige sensatie „De vlucht over de grens" met Chester Morris en Sally Eilers in de hoofdrollen. De film behelst de geschiedenis van een kind, dat teneinde niet in handen te val len van hebzuchtige en meedoogenlooze bloedverwanten, van de Ver. Staten over de Mexicaansche grens moet worden ge bracht. Meermalen schijnt het doel te worden of te zijn bereikt eenmaal is de grens in letterlijken zin reeds overschre den, dooh steeds weer komt er op het laatste oogenblik een onverwachte kink in de kabel. Die plotselinge gebeurtenissen hebben over het algemeen een komisch karakter, zoodat men er ondanks alle spanning om trent den afloop van harte om kan lachen. Natuurlijk komt, de strenge grensbewa king ten spijt, alles op z'n pootjes en het kind in Mexico terecht, al heeft zelfs de moeder eenige moeite om in den neger bengel haar eigen kind te herkennen. De film na de pauze „De gevangene van het Haaieneiland" geeft sensatie van de bovenste plank. Hier beleven wij het verhaal van den eenvoudigen dorpsdokter, die wegens een vermeende deelneming' aan een samen zwering tegen het leven van president Abraham Lincoln onschuldig wordt ver oordeeld tot levenslange verbanning naar een onherbergzaam eiland, dat wordt om ringd door een gracht, waarin haaien worden gekweekt. Ontvluchten schijnt dan ook uitgesloten, maar toch weet onze hoofdpersoon, dr. Mudd de open zee te bereiken. Het blijkt niet' voldoende; hij wordt opnieuw gegrepen en nog heviger gefolterd dan voorheen. Totdat een gele koorts epidemie uitbreekt en vele slacht offers maakt o. w. de gevangénlsdokter. Dan wordt dr. Mud'd uit zijn kerker bevrijd en met schier bovenmenschelijke inspan ning weet hij de ziekte tot staan te bren gen en verschillende zijner vroegere beulen te genezen. Zijn welverdiende belooning is zijn invrijheidstelling en terugkeer in het eenvoudige dorp, waar vrouw en kind hem met begrijpelijke vreugde verwelkomen. Gloria Stuart en vooral Warner Baxter vertolken op gevoelvolle en ontroerende wijze de hoofdrollen. Luxor-theater Met „Slot-accoord" heeft de Ufa een film gebracht van hoog gehalte, welke in menig opzicht belangrijk uitgaat boven het normale peil. Prachtige en sterke creaties geven Wlily Birgel en Maria von Tasnady, in de hoofdroiien, in een reeks van scenes, die even aangrijpend als zuiver vertolkt worden! De nieuwe filmster Maria von Tasnady is de jeugdige vrouw van een wegens verduistering uit z'n land gezetten Dultscher, die in Amerika om het leven komt en z'n echtgenoot© arm en ziek en verlaten achterlaat, ver langend naar haar zoontje, dat in Duitsch land bij onbekende pleegouders gebleven is. Als zij door de radio de Negende Sym phonic van Beethoven hoort, welke door de Beriijnsche Philharmonic onder Eric Gar- venberg's leiding ten gehoore gebracht wordt, leeft ze echter op en zij slaagt er in naar Duitschland te komen. Feitelijk begint dan pas het belangrijkste deel dezer dramatische geschiedenis, al heeft de sce narioschrijver ons inmicdels al doen we ten, dat Garvenberg door z'n vrouw bedro gen wordt en dat hij een jongetje (Maria's kind) aangenomen heeft in de hoop op die wijze het leege leven zijner echtgenoote aan te vullen. Zoo zien wij dan den kleinen Peter in Garvenberg's huis en weldra ook de moeder (aan die betrekking geholpen door den huisarts) als kinderjuffrouw bij het kind, waarop zij wettelijk geen rech ten meet kan doen gelden. En dar. ver- scherjjcn zich de verhoudingen. Steeds verder geraakt Garvenberg's vrouw - ten laatste tegen haar wil in het moeras van bedrog en ellende en steeds dieper wordt de genegenheid tusschen de twee zielen (Garvenberg en Peter's moede: die zich gebonden vinden cioor hun liefde voor het kind. Een samenloop van noodlottige omstandigheden voert tenslotte Garven berg's vrouw in den dood en als de kinder juffrouw van moord beschuldigd wordt eindigt de film met een boeiende rechts- zaal-scene, welke een voor allen bevredi gend verloop neemt Van iedere ver denking bevrijd kunnen twee nog jonge menschen het leven tegemoet treden, een leven met nieuwe mogelijkheden, met nieuwe perspectieven „Slot-accoord" is wij herhalen het een film van hoog gehalte met een span nende handeling, een goede regie en mag nifiek spel. Willy Birgel en Maria von Tasnady, in het bijzonder, verdienen groo ten lof. omdat zij van hun rollen eerlijke frissche figuren hebben gemaakt, die leven en ons interesseeren en deze film een sterk realistisch en aangrijpend werk heb ben doen worden, dat aller belangstelling ten volle waard is. Lil Dagover vertolkt de rol van Garvenberg's vrouw met een mis schien iets te sterk romantischen aanslag, doch heeft eveneens vele goede momenten, Dan is er het grappige, spontane kinder spel van den kleinen Peter Bosse, dat zoo'n mooi contrast vormt met de dramatische climax dezer historie, de schitterende mu zikale illustratie (met medewerking van 't orkest van de Berlijnsche Staatsopera en de Berlijnsche Solistenvereeniging) en een dikwijls weergaloos fraaie beeldmontage. Een Amerikaansch blijspel „De groote sensatie" met Ricardo Cortez en Margue rite Churchill gaat in het voorprogramma. Casino-Theater. Een Hollandsche film wordt om verschillende redenen graag ge zien en het succes in de afgeloopen week van „Kermisgasten" heeft zelfs tot prolon gatie genoopt. Heintje Davids en Johan Kaart, het beproefde duo, zullen derhalve nog een week de bezoekers mogen amusee ren en dat hun zulks goed afgaat, is een bekend feit. Voor de pauze draait een zeer geslaagd werk van Fransche makelij onder regie van Erich Pommer. „Vrouwenoogen" de Fransche titel „On a \olé ur. homme" drukt veel meer uit is de geschiedenis van een bekenden Parijschen bankier, die door teleurgestelde boeven ontvoerd wordt, middels de verleidelijke charmes van een knappe vrouw en haar dan volgt naar haar villa aan de Rivièra, om daar plotseling tot de onaangename ontdekking te komen, dat hij niet meer ontsnappen kan en goed bewaakt wordt bovendien Onderwijl zullen de boeven zoodanige beursmanoeuvres uit voeren, dat de bankier totaal geruïneerd wordt. Ontsnappingspogingen falen, even als een flirt met de vrouw, doch de we- derzijdsche genegenheid wordt sterker en het avontuur eindigt op de manier, zooals het begonnen was in den trein, naar Parijs terug. In de gansche film hangt die luch tige, Fransche sfeer, nergens overdreven naar het grappige overhellend, en Lily Damita en Henry Garat spelen dit avon tuur met een élegance en een humor, die volkomen bij dezen Franschen geest pas sen. Het programma wordt geopend met de gebruikelijke journaals, een schitterend ge kleurde teekenfilm en een Interessante re portage van staatshoofden, die een rol in de wereldgeschiedenis spelen, 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2