BOUWKUNSTIG SCHOON IEÏDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 9 October 1936 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN. Feest-bijeenkomst Hengelaarsver. „Ons Genoegen". De Hengelaarsver. „Ons Genoegen" vierde haar 151-jarlg bestaan, en bewees daarmede weer eens dat Alphen trotsch op haar mag zijn. De bovenzaal van Contant was feeste lijk versierd, door middel van wimpels en gulrlande's. Op het tooneel was de mooie banier der vereeniglng opgesteld, welke in de toekomstige plaatselijke optochten ook zeker niet mag ontbreken. Deze werd ge flankeerd door een geweldig groote visch, waarvan de bek reeds beweest, dat hij vaak gebeten had. Aan de andere zijde was de tropheënkast opgesteld. Nadat de voorzitter de heer P. van Veen het openingswoord had uitgesproken, wer1 den zeer goede opbouwende wenschen ge uit door bestuursleden van talrijke zuster verenigingen uit de Rijnstreek en Bollen streek. Kernachtig was de toespraak van den vertegenwoordiger van den Hengelaarsbond voor Lelden en Omstreken, die door het schenken van een fraaie groote wissel beker „Ons Genoegen" een jaarlijksche schitterende prijs bezorgde. Daar zelfs de oudste en geroutineerdste sporthengelaar toch niet tweemaal achtereen het meeste kan vangen, zal de beker wel gedurende een jaar telkens bij een ander lid prijken. Hengelsport uit Leiden schonk eveneens een beker. Een luid applaus volgde, toen ook D.V.V. uit de Sleutelstad een beker schonk. De Ruisvoorn uit Leiden, vulde de medaillekast aan, en ook Advendo uit Lisse schonk een herinneringsmedaille. Daarna trad het trio v. d. Woerd-Beurse op en menigmaal golfden de lachsalvo's door de ramen over de Kromme Aar. Tijdens de pauze werden door enkele dames gesloten enveloppe's verkocht. In een ommezien waren alle verkocht en ge opend; het bleek dat Ons Genoegen zelfs hiermede nog meer gaf, dan verwacht werd. De voorzitter sloot met een woord van oprechten dank. De muziek van het trio v. d. Stoel, die de pauze's reeds verdienstelijk gevuld had, deed ook bij het gezellige slotbal haar best. Het was een mooie avond! Bijeenkomst A.R.-Kiesvereeniging. Uitgaande van de A.R.-Klesver „Neder land en Oranje" werd In Concordia de eerste vergadering gedurende dit seizoen gehouden. Als spreker trad op ds. Bik van Enkhulzen over: „Anti Revolutionair in Crisistijd". Spr. wees er op, hoe wij leven in een crisistijd, geen gewone- maar een structuurcrissls; overal crisis, crisis en nog- eens crisis. Een crisis op politiek-econo- mlsoh- ja op elk gebied welke haar oorzaak vindt in de geestelijke factoren. Het groepje dat zich schaart rondom het kruis van Christus wordt steeds kleiner. Men wil geen leider, doch leder wil de boventoon voeren. Na een verklaring van het woord „crisis", teekende spr. de afval van God en dientengevolge de rampspoed op elk levensterrein. Wij moeten goed beseffen dat de komende verkiezingsbrijd een strijd is tussohen den Christus en den anti-Christ. Het kaTakter van de A.R. wordt bepaald door beginsel en historie. Haar bron ligt in Gods Woord. Daarom vindt men de A R. onder alle groepen, hoofdzakelijk onder den kleinen middenstand. De A R. strijdt voor alle groepen en is daarom een volks partij. Zulks is geen zaak van vrije keuze maar van heilig moeten. Mede daarom is het mogelijk offers te brengen. Naast volks partij ook nationale partij. Haar wortel ligt in de historie omdat het type v. n. in de Gouden Eeuw gereformeerd was. De A.R. grijpt niet terug naar heldenpersonen, maa' naar God. Daarom vecht de A.R. voor de volksvrijheden. Zij pleit voor defensie om dat zij rekent met het „Daar is geschreven en daar is geschied". Een scherp oordeel velde spr. dan over de rassentheorie. De A.R. wil geen N.S.B., doch ook geen C.D.U., geen van Houten en geen gebroken geweer! Spr. erkende dat de A.R. de gezonde democratie is, geen volkssouvereiniteit. Volk en regee ring beiden onder leiding en gebonden aan Gods Woord. De overheid moet rekenen met de volksvrijheden, daarom zoo groot mogelijke volksinvloed. Na nog het optre den van prof. Visser te hebben veroordeeld, er op wijzende dat Colijn op zijn plaats moet blijven en een krachtig opwekkend woord voor de beginselen der A.R., eindigde spreker. Na gedachtenwdsseling volgde sluiting. Verlichting voorfront der N.H. Kerk. Tijdens de Mica-winkelweek zal het voorfront van de Ned. Herv. Kerk Juliana- straat met den toren door een drietal op gestelde schijnwerpers vanaf het gemeen tehuis de Alphensche bank en het heeren huis destijds bewoond door den heer ten Cate Brouwer worden verlicht. Gisteravond heeft men hiermede een proef genomen; de vérlichting was feëeriek. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Arisides, zoon van Hendricus M. Kasbergen en Cornelia S. v. Leeuwen Willy, dochter van Johan H. Vlerbergen en Bernardina L. Turken Cornlis, zoon van Cornelis Offers en Hinke van der Zee Elisabeth Charlotte Chris tina, dochter van Johan C. de Vries en Hermina G. G. Steenbergen Johannes, zoon van Franciscus van der Velden en FIJgje Kortland Gerrie Huberta, dochter van Marinus Kraan en Maagje va:i lier Vis Geertruida Apolonia, dochter van Peter Boef en Maria van der Pouw Kraan. Getrouwd: Pieter Maarten Korbee, oud 24 jaar, wonende te Noordwijk, met Ger- ritje Bruijnes, oud 24 jaar. Overleden: Jan van den Akker, oud 98 jaren, weduwnaar van Maria Oudshoorn Marten van Donk. oud 82 jaren, weduwn. van Margaretha Maria van der Wilden Adolphina Juliana Joanna de Wit, oud 68 jaren Cornelia Veerman, oud 77 jaar, weduwe van Hendrik Laros. Loop der bevolking. Gevestigd: Gerrigje van Vliet, echtgen. van J. Goedhart, zonder beroep, Wilhel- minastraat 25br. Gijsbertus C. van Dam, schilderskn.. Gouwsl.weg 69 Cornelia van 't Wout, dienstbode. Zuideinde 20 Aagje K. van Luinen, dienstbode. Hooft- straat 97 Jan Moed, mach. bankwerker, Ridderbuurt 24 Matthijs G. van Eijk, chauffeur, Steenstraat 13 Willemina C. Verwoerd, dienstbode, Gouwsl.weg 59 Jan W. Hoenders en gezin, correspondent, Hooftstraat 258 Adrianus van Glls, sla ger, Hedastraat 4 Jan Koning, boom- kweeker, Goudsche Rijdpad 176 Theo dora J. Rijsdijk .dienstbode. Hoorn 394 Louis Hendrikse. kappersbed., Julianastraat 64 Markus Gorter, slager, Raadhuisstr. 44 Geertruida H. Nieuwenhuis, echtge- noote van A. Donker, zonder beroep, Ha- zeveld 19. Vertrokken: naar Hazerswoude, D. 65, Hendrika van der Laan, zonder beroep Naar Leiden. Evertsenstraat 10 wed. L. NieboerFallaux en dochter, zonder ber. Naar Bodegraven. Kerkstraat 107, Jan netje v. d. Bijl, zonder beroep Naar Lei- jen, Heerensingel 25. Johannes J. Cnris- pijn, slagerskn. Naar Noordwijk, Lange- veld 29. Helena M. E. Enthoven, leerl. verpl. Naar Zaandam. Jonge Arnoldusstr. 35. Pieter J. Koelewijn, metaalbew. Naar Zaandam, Jonge Arnoldusstraat 37, Jo hannes Koelewijn, ijzerwerker Naar Lei den, Vliet 19, Miesje van Leeuwen, zonder beroep Naar Haarlem. Tgmpvlierslraat 50 rood. Pielei W. Kroon, timmerman Naar Zoeter vcvde F. 128c, Henri J. L. van Rhoon en ge-in kanper Naar Boskoop, Reierskonp 133 Wed. J. Rcozeboom— Muijs. zonder beroep Naar Beverwijk, 3icedstraat 101, Paulus Jong. kapelaan. Goed afgeloopen! Door een auto van de posterijen waar van de bestuurder werd verblind door het licht van een tegenligger, waarvan de be stuurder de lichten niet dimde, werd in de Julianastraat een stilstaande handwagen aangereden en bijkans geheel versplinterd. De botsing gaf zóó'n klap. dat de bewoners verschrikt naar buiten vlogen. Gelukkig bevond zich niemand bij de handwagen of in de omgeving, zoodat een en ander met materieele schade afliep. Afscheid van kapelaan P. Jong. Kapelaan P. Jong heeft wegens zijn be noeming als kapelaan te Beverwijk, in de St. Josephzaal afscheid genomen van de verschillende vereenigingen waarover hij ais geestelijk adviseur was aangesteld. De avond kenmerkte zich door groote harte lijkheid. Door verschillende aanwezigen werd de vertrekkende geestelijk adviseur toegesproken, terwijl enkele vereenigingen deze toespraken met een stoffelijk blijk van waardeering vergezeld lieten gaan. Ook de deken pastoor J. M. Hellegers richtte waar- deerende woorden tot den kapelaan, terwijl als slot kapelaan Jong allen dank bracht voor de prettige samenwerking en onder vonden waardeering. Met een „lang zal hij leven" werd de avond besloten. Vergadering „De Hanze". In de ledenvergadering van de Hanze werden de stukken voor den volgenden cen- tralen raad behandeld, met voorstellen van de afdeelingen en praeadviezen van het hoofdbestuur die ook hier voor de afd. zeer urgent bleken Het bestuur deed mededee- ling van de benoeming eener commissie voor verzorging van het winterprogramma terwijl tevens de kernvorming een lang durige bespreking vormde, die door den geestelijken adviseur werd toegelicht en verduidelijkt. De deken onderstreepte een en ander in een korte toespraak. Door den aannemer B. werd bij de politie aangifte gedaan van het feit dat uit ten hem toebehoorende keet, staande bij van V. op het erf in den Hoorn, eenlg straatmakersgereedschap werd ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. De bruto opbrengst van de door de dameshandwerkkrans ten bate van den Geref. Zendingsbond gehouden bazar be draagt f. 375.—. Na verziezing is het bestuur der Oranje Garde samengesteld als volgt: J. Overdutn Jz., voorz.; Mej. M. M. Colijn, 2e presidente; C. Hogervorst, secretaris; P. Westmaas, le penningmeester en mej. W. v. d. Bijl, 2e penningmèester en G. J. J. Leene Hopman. De speldjesverkoop ten bate van het Sanatorium voor t.b.c.-lijder „Zonneglo ren" te Soestdljk, heeft de mooie som van f. 77.13 opgebracht. o KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Overleden: Sijtje de Jong, oud 79 Jaar. De aangifte ter inschrijving voor den dienstplicht, lichting 1938, is voor deze ge meente bepaald op Woensdag 14 Oct. a.s. des voorm. tusschen 9 en 12 uur. In aan merking komen personen die geboren zijn in 1918. Tevens bestaat er gelegenheid tot het aanvragen van vrijstelling wegens broederdienst enz. ALKEMADE. Vergadering groenteveiling „Eendracht maakt Macht". De R.K Coop Tuindersver „Eendracht maakt Macht' hield een buitengewone le denvergadering in de St. Pancratiuszaal: ongeveer 200 leden waren aanwezig. De on langs nieuw gekozen voorzitter, de heer W. van der Zwet Pz opende en wijdde eenige waardeerende woorden aan den oud-voor- zittex-, den heer G. van der Meer Bz„ die om gezondheidsredenen voor zijn functie als voorzitter moest bedanken. De secretaris las de notulen die vastge steld werden De kassier, de heer J. van der Meer Cz gaf een overzicht van de velling over het afgeloopen seizoen; de omzet was weer be langrijk lager dan het vorige jaar. Volgde het belangrijkste punt n.l. „Mach tiging volgens art. 19 der statuten, tot het benoemen van een directeur" De geestelijk adviseur, kapelaan Hofstede, wijdde waar deerende woorden aan den overleden direc teur, wijlen den heer N. Wagenaar. Na uit voerige toelichting en bespreking deelde de voorzitter mede dat de 2 candidaten voor de directeursfunctie waren de reeren Nic. Turk en N Bakker Hz Deze mededeeling werd door de vergadering gunst1» ontvan gen, zoodat machtiging zonder eenige tegenwerking werd verleend. Hierop volgde sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Cornelis Johannes, z. van J. C. van Veen en van J. A. van der Meer Jacobus Antonius, z. van P. J. Klein en van C. J. M. Hogenboom Nico- laas Cornelis, z. van N. H. van Klink en van A. Zaal Catharina Johanna Maria, d. van H. L. Huigsloot en van A. M. Klein. Ondertrouwd: Cornelis Bouwmeester jm. 23 j. en Adriana Johanna Vis jd. 22 j. Getrouwd: J. L. van Reeuwiik met A. M. de Graaf G. L. Langeveld met C. J. Heemskerk. Overleden: Gerarda Waasdorp, weduwe van P. Spruijt 85 J. o BOSKOOP. Diefstal van hoornen. Door den boomkweeker R. uit deze ge meente. is bij de politie aangifte gedaan van het feit, dal ten zijnen nadeele van ae kweekerij zijn gestolen en partij boo- men. De politie heeft na onderzoek een verdachte, zekeren H. alhier, aan een ver hoor onderworpen. LEIDERDORP. Het raadsbesluit tot vaststelling van de statuten voor de Sportstichting alhier, is door Ged. Staten goedgekeurd, zoodat binnenkort de samenstelling van het be stuur kan worden verwacht. o LEIMUIDEN. De Geref. Kerk droeg aan de Classis Woerden af de som van f. 118. o NIEUWKOOP. Frauduleus steuntrekken. Tegen een werklooze uit deze gemeente is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens frauduleus steuntrekken. Deze man had een volle week gestempeld en na het stempelen ging hij lederen morgen in loon dienst rietsnijden. Burgerlijke Stand. Geboren: Josephlna, dochter van N. de Pater en J. G. de Swart Agatha Petro- nella, dochter van M. Kwakkenbos en P. A. öc Bree. Tot koster van de Ned Herv. Kerk is benoemd, de heer C. van der Laan, zulks in de plaats van den heer C. van Leeuwen, die 57 jaar deze functie bekleedde en we gens zijn hoogen leeftijd ontslag vroeg. o NIEUWVEEN. Loop der bevolking. Vertrokken: W. Cirkel en gezin, naar Amsterdam. Burgerlijke Stand. Overleden: Johanna, Catharina Busling, oud 79 jaar o WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Klara Annie, dochter van J. van Pruissen en van G. J. de Jong. Overleden: Arie Versluis, 68 jaar Dirk de Knecht, 4 Jaar Ybert Noorlander, 82 jaar. Gehuwd: Jan Hillebrand Uittenbroek en Geertruida Margaretha van Erk Adria nus Mattheus Compeer en Theodora Chris tina Maria van Vliet. Loon der bevolking. Gevestigd: Johannes Vermeij uit 's-Gra- venhage Jozef K. Fr. de Combe uit Ant werpen Matje C. Sehriek uit Gouda Hendrikie Stoffer, uit Gouda. Vertrokken: Jannetje Redeeris, naar Kethel en Spaland Gijsbertus A. Moons naar Heemstede Veronica M. Rekers n. Weststellingwerf Anna M. P. Wesse- ling naar Reeuwijk Cornelia van der Ben naar 's-Gravenhage. Vergadering Comité Kindervoeding. Op de laatst gehouden vergadering van het Comité-Kindervoeding is besloten dit jaar het koken van het te verstrekken voedsel op te dragen aan iemand die door haar omstandigheden, naar het oordeel van het Comité, het best een bijverdienste kan gebruiken De bedoeling is om be langhebbenden uit te noodigen een „sol licitatie" met gegevens in te dienen. Ver der besloot het Comité dit jaar een week eerder met de uitdeeling te beginnen, n.l. op Maandag 26 Oct. a.s. Voorts hebben B. cn W. op verzoek vergunning verleend tot het houden eener collecte op Zaterdag 7 Nov. e.k. B. en W. hebben aan het Leger des Heils vergunning verleend voor het houden eener collecte op 26 en 27 Oct. a.s. De heeren J. Rietveld en A. Boevé, belden lid van de afd. Waddinxveen van de Ned. Centr. Reddingsbrigade, zijn ge slaagd voor het diploma reddend zwem men. Tegen zekeren O., die tegels van de gemeente had weggenomen voor zelfge- bruik, is door de politie proces-verbaal op gemaakt. De houtbewerker M. geraakte tijdens zijn werkzaamheden met zijn hand in een houtbewerkersbank. Het lichaamsdeel werd zeer zwaar verwond. Kapelaan de Wit, werkzaam in de St. Victor parochie alhier, is door den bis schop van Haarlem overgeplaatst naar Am sterdam. o WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Simon Cornelis, zoon van A, Wittebol en H. K. Gerrits Petronella Maria, dochter van P. Th. Hoogenboom en J. M. Fianen Magdalena Klazina Maria, dochter van L. Zwetsloot en J. M. Borst Johannes, zoon van P. Noordam en A. C. Anker. Getrouwd; Wilhelmus Petrus Bouwman 44 jaar en Cornelia v. Rijn, 45 jaar. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, zoon van Pieter Broere en van Lijsje van den Berg. Ondertrouwd: Reinier van Dam, 21 Jaar te Bodegraven en Prina Wilhelmina van 't Hoog. wed. van Pieter van 't Wout, 20 jaar Willem Degenhardt. 30 jaar te Waddinxveen en Aaltje ten Hoeve. 24 j. Peter Knopperts, 25 Jaar en Wilhelmina Efemla Renswoude, 24 Jaar. vn. Zooals we reeds mededeelden gingen de rechten op de Hooge en Lage Boeckhorst in de 17de eeuw, de verlijbrief dagteekent van 25 Augustus 1642, ten halve over op de Belgische familie der graven van Bour gogne en op 26 Juli 1712 kwamen zij ten volle in het bezit van de douairière prinses de Rubempré en kwamen zoo ten slotte door huwelijk en vererving onder het be heer van de Graven De Merode. Ruim vier eeuwen is het kasteel de Hooge Boeckhorst onafgebroken bewoond geweest, doch in de 18de eeuw was het met de geregelde bewoning afgeloopen. De Belgische familiën verkozen Brussel als woonplaats boven het toenmaals afgelegen Noordwij kerhout. In 1739 of '40 was het kasteel voor goed verlaten. Wapenborden en antieke meubelen werden naar Brussel gezonden en eveneens gingen in vier kisten verpakt de oude charters, verlijbrieven en verdere bescheiden en oorkonden naar Brussel. Dat wij van enkele er van gewag konden maken komt. doordat Alkemade en Van der Schelling ze in 1720, toen ze nog op het Huis te Boeckhorst berustten, heb ben afgeschreven en de zegels in witte was, die toenmaals nog ongeschonden waren, consciëntieus hebben nageteekend. Het desbetreffende manuscript, wellicht de voornaamste bron van onze kennis om trent het oud-adellijk geslacht der Boeck- horsten berust, zooals we reeds opmerkten, gelukkig op het Stedelijk Archief te Leiden. Doch als de oude archivalia door het Huis De Merode even zorgzaam bewaard zijn als de vorige bezitters dit deden, waar aan wij geen reden hebben te twijfelen, dan zouden hieruit wellicht nog heel wat wetenswaardigheden zijn te putten. Toen de goederen in 1772 door de Prinses de Rubempré Gravin de Merode uit de hand werden verkocht aan mr. N. C. de Stoppelaar, heeft deze protest aangetee- kend tegen het achterhouden der beschei den, waarop hij krachtens het verkoop contract recht meende te hebben. Een proces er over heeft evenwel tot niets ge leid. Wanneer wij bij een gunstigen afloop van het proces hadden mogen verwachten dat gemelde archivalia zich thans ten Al- gemeene Rijksarchieve in Den Haag zouden bevinden, waarin zij meer op hun plaats zijn, dan in het buitenland, dan mogen we het betreuren, dat de heer De Stop pelaar zijn zin niet heeft gekregen. Toen het kasteel eenmaal voor goed ver laten en ontluisterd was, werd het ten deele afgebroken, en de rest bleef als ruïne liggen. Uit de kelders werden naar een ge tuigenis van 1785 omstreeks 1740 nog een 6C-tal oude degens met zilveren gevest te voorschijn gebracht, die natuurlijk even eens den weg naar Brussel hebben gevon den. En later nog vond men een aantal vreemde zilveren munten, ter grootte van een rijksdaalder, waaromtrent verdere ge gevens ontbreken. De grachten groeiden dicht en in het laatst der 18de eeuw waren nog slechts een brok muur. een kelder en een poort over. Op de plaats verrees een boerenwoning, waarvan een der stalgebouwen tegen de poort stond. De poort is ook in 1897 ver dwenen. Juist één K.M. ten N. van de Kerk van Noordwijkerhout aan den Doode Weg ziet men tusschen een particuliere woning en een groote bollenschuur een weg, die en kele honderden meters Westwaarts loopt en daar afgesloten wordt door een hek. Daar moet het kasteel het Huis te Boeck horst hebben gestaan. Of er nog eenig overblijfsel ervan in den grond zit, zou slechts een nauwkeurig bodemonderzoek kunnen bewijzen. De wapensteen, die de laatst overgebleven poort heeft gesierd, vindt u thans keurig bewaard en onderhouden terug in den gevel van het huis rechts aan den ingang van de voormalige Boeckhorsterlaan. Tegenover de Boeckhorsterlaan Is een zandweg, die ons in staat stelt den Hee- Mei A. C. Hartog. religieuse onder wijzeres aan het St. Jozef-Instituut alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de Holl. Chin. School te Tandjong Balei Sumatra's Postkust in Ned. Indië. renweg te bereiken. Deze voert door een mooi oploopend en vooral met zeedennen beboscht duingebied, dat den naam Boeck- horstenberg draagt. Op het hoogste punt staat een eenvoudig buitenhuis met een boschwachterswoning. Hier zal waarschijnlijk tijdens Floris V een grafelijk jachthuis hebben gestaan, terwijl het kasteel der Boeckhorsten ten einde het verdedigbaar te maken en van water te kunnen doen omringen, zooals wij reeds opmerkten eenige honderden meters Westelijker in het lager gelegen land werd gebouwd. De Boeckhorsterberg is ten Noorden van Noordwijkerhout eigenlijk het eenige gebied van vrijwel ongerept natuurschoon. De eigenaar, Baron Van Hardenbroek, stelt prijs op het behoud van dit prachtig natuurmonument, dat een der weinige her inneringen is aan het bestaan der Grafe lijke Wildernissen. Het is zeer te wenschen, dat zij die het na hem zullen bezitten, met even groote liefde voor dit eigendom bezield zullen zijn. Want heeft men den Heerenweg be reikt en begeeft men zich in de richting van den Ruigenhoek, dan bemerkt men pas, welke verwoestingen de afzanderijen hier hebben aangericht. Enkele jaren ge leden was hier nog een hoog duingebied, zelfs een zeer hooge klip, geheel begroeid met prachtige forsche varens, waarschijn lijk de hooge Varinckhorst, waarvan vroe ger werd gesproken. Van dit prachtige stuk natuurschoon is niets meer over, en vele, vele jaren zal het duren voor de schrale zandgrond een draaglijke vrucht oplevert. Nivelleeren is het noodlot van dezen tijd, en nivelleeren gaat altijd naar beneden. Ik kom nog even terug op den wapen steen, waike zich in den geveltop van een woning akn den weg naar Langeveld be vindt. De steen, waarop het jaartal 1603 staat, bevat de gecombineerde wapens van de toenmalige bewoners: Jhr. Andries van Bronkhorst en vrouwe Anna van Woerden van Vliet, met wie hij in 1578 was gehuwd. Het mannelijk wapen is gevierendeeld en stelt voor 1 en 4: in rood een zilveren leeuw met gouden kroon, nagels en tong: 2 en 3: in rood drie zilveren posthoorns, Bronkhorst en Oudshoorn. Het ruitschlld is dat der Van Woerdens: op goud drie roode ruiten. Zeer waarschijnlijk heeft er dus in 1603 een verbouwing plaats gehad: hetzij het kasteel, hetzij alleen de poort werd ver nieuwd. We herinneren er aan dat het kasteel reeds tusschen 1583 en 1587 was verbouwd Deze jhr. Andries was trouwens een man van beteekenis. Hij was Ridder, Heer van Noordwijkerhout, Hoogheemraad van Rijn land. Hij en zijn vrouw rusten in den graf kelder van de kerk te Noordwijkerhout. Omtrent de kapel der Boeckhorsten kun nen wij mededeelen, dat deze reeds in de 16de eeuw niet meer werd gebruikt. De latere bewoners van het kasteel hadden elders hun familiegraven. Het gebouw werd verwaarloosd en schijnt Ingestort en gesloopt te zijn, terwijl de onderbouw onder het duinzand is gestoven. In de tweede helft der 18de eeuw zouden door de verstuiving van het duinzand nog enkele pilaren van het hoogaltaar te voor schijn zijn gekomen. Doch de toenmalige rentmeester der Boeckhorsten paste de methode toe. welke al eeuwen ln zwang was, en die ook in de 19de eeuw te Leiden nog wel werd gevolgd: hij stopte ze weer netjes onder de aarde. En zoo geldt thans van de kapel der Boeckhorsten het woord: „Men kent en vindt haar standplaats zelfs niet meer". Ook de kapel van Langeveld, waarom trent ik geen bizonderheden heb kunnen vinden, dan die door den heer Kloos reeds zijn vermeld in het mooie boek „Nbordwljk in den loop der eeuwen" ls verdwenen De plek waar zij gestaan heeft, wordt aangegeven door een viertal hardsteenen, op één waarvan gebeiteld is: Capelle op Langeveld. N. J. S. 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7