Door 't wanhopige heen 77de Jaargang LEIDStH DAGBIADTweede Blad FEUILLETON «DE LAlAiTSTEN DER MOHIOANEJN", gefotografeerd bij Cenotaph in Landen. STOOMKETELS VOOR DE „KIEUW AMSTERDAM" IN AANBOUW op de werf „de Schelde" te Vlissingen. Zes van deze ketels zullen worden geplaatst. Elk van deze ketels Heeft een verwarmend oppervlak van 790 AP. Vrij naar het Amerlkaansch van MARY HASTINGS BRADLEY door Mr. H. J. P. H. 29) Op een avond, toen de wind de wolken I van de toppen der Maanbergen had weg- gevaagd, kreeg hij zijn kans. Alle Engel- I sche inwoners waren er op uitgetrokken I om in het vrije veld te genieten van het I schouwspel, dat de met sneeuw bedekte bergtoppen in het maanlicht opleverden, i Arme wilde met de anderen mee, maar toen had Alex zijn hand op haar arm ge legd en haar weerhouden. ..Blijf hier, Anne. Ik heb wat met je te bepraten!" Ze bleef oogenblikkelijk staan en samen staarden ze zwijgend naar de witte toppen, waarlangs wolkenslierten als lange sluiers dreven. Tegen den donkeren tropenhemel staken de blank schitterende bergtoppen scherp af. Plotseling zei Anne met zachte en ijzig kille stem: „Het dient toch ner gens voor, Alex. Ik kan hem nu onmogelijk I m den steek laten." Zijn eigen geluid klonk hard en schor, toen hij vroeg: „Dus je bent van plan bij hem te blijven?" „Ik kan hem niet verlatennu niet!" „Als je hem nu niet verlaat, dan verlaat Je hem nooit meer." *Dat is niet waar." „Wel waar. Nu of nooit!" Ze stonden te twisten als tegenstanders, niet als twee mensohen, die elkaar lief hadden. „Het is niet, omdat ik het niet graag zou willen," zei ze heftig. „Als je het graag wilde, deed je het wel." „Je snapt er niets van. Ik heb hem nu eenmaal getrouwd! Ik heb hem trouw be loofd!" „Maar je meende het niet! Je deed het voor den vorm!" „Ik hoopte toch, dat het later nog eens goed zou worden. Ikik dacht, dat het heel romantisch worden zou," zei Anne met een bitteren klank in haar stem. „Ik vond het in het begin prettig, dat hij voor me zorgdeik wilde graag, dat hij iets om me zou gevenEn nu voel ik me daar verantwoordelijk voor!" Hij maakte een verachtelijk gebaar. Heel zijn gevoel van recht kwam er tegen in op stand. „Onze familie heeft hem laag behan deld," riep ze heftig uit, „Hoe kan ik nu van hem weggaan, terwijl hij koortsig en ziek isen telkens weer instorten wat weten wij er van, hoeveel hij er door te lijden krijgt? Hij zou doodgaan zonder mijheusch, Alex, hij zou doodgaan!" Alex had moeite om niet te zeggen: „Laat hem dan doodgaan!" Daarom bleef hij zwijgen. „Weet je, wat ik dacht, toen hij dat on geluk gekregen had?" vroeg ze met ge dempte stem en strak voor zich uitziende. „Ik dacht toen. dat ik er eeuwig spijt van zou hebben, als hij doodging, zonder ooit de liefde ondervonden te hebben, die hij van mij zoo hoopte te ondervinden. Dat ik altijd het gevoel zou hebben, verzaakt te hebben aan mijn plicht...V „Goeie genade, had ik dien olifant toch maar niet doodgeschoten!" liet Alex zich onbeheerscht ontvallen. „Alex! Dat meen je niet!" „Toch wel! Hij is niet anders dan een avonturier, die op jouw gemoed weet te werken. Een fatsoenlijke kerel zou uit eigen beweging weggegaan zijn. Hij weet. dat je niet van hem houdt. Hij vermoedt min stens, dat je mij wel lief hebt. Misschien is dat niet zoo.dat kan ik niet zeggen; wat je nu doet lijkt er in elk geval niet veel naar „Alex .Het dient nergens voor er woorden aan vuil te maken, als Je tooh niet met me mee wilt gaan," zei de jongeman koppig stroef. „En dan binnen het jaarvoor je eigen bestwil." „Uitstel zal jou niets kosten, daar zal ik wel voor zorgen," mompelde ze, maar hij wierp terstond tegen: „Daar kun je niet voor zorgenals je tenminste dien Far- quahr zijn bedrog niet wilt laten voortzet- een. Wat mij betreft kunnen jullie het heele fortuin van de Harkens in het water smijten! Ik wil alleen jou hebben, Anne! En nu dadelijk!" „Ik kan hem nu niet alleen laten „Over een paar weken is hij beter!" „Hij kan nog niet op zijn beenen staan." „En dat heeft hij aan zichzelf alleen te danken! Als hij op de olifanten gelet had. inplaats van op iets anders, dan had hij het zien aankomenHoor eens, Anne, ik had het je eigenlijk niet willen vertel len, maar toch is het beter, dat jij het wel weet. die kerel hypnotiseert jou!" Ze liepen nu samen langzaam den weg af. De wolken pakten zich alweer om de bergtoppen samen; de sprookjesachtige gletsohers waren verdwenen. De scheme ring viel snel. Langs hen heen slenterden lange reeksen van inlanders, vrouwen ln helkleurige katoentjes met bossen bananen of suikerriet op haar hoofd balanceerend en voortdurend met elkaar gichëlend. Haar donkere oogen volgden nieuwsgierig het blanke paar, zoo dat langzaam liep en in een zoo ernstig gesprek gewikkeld was; veelbeteekenend keken haar donkere oogen elkander aan. „Je weet toch nog wel, dat ik een schot langs mijn rug gekregen heb vroeg Alex grimmig, want door zijn pogingen om zijn brandende pijnen te verbergen, was zijn humeur er niet beter op geworden. „Nou dan, dat schot kwam uit een Springfield- geweer. Slechts twee van de dragers had den dien dag een Springfield in handen, mijn eigen drager en die van McNab. Mijn drager heeft niet geschoten, want ik heb hem zelf zijn geweer uit handen gerukt, omdat ik juist mijn eigen zware geweer leeg geschoten had en met dat andere Andy te hulp moest komen. En de drager van McNab heeft bij hoog en laag gezwo ren, dat hij het niet gedaan heeft en, vol gens zeggen van McNab is hij een goed schutter, die in het ieger schieten heeft ge leerd. En wat voor reden kan die neger trouwens gehad hebben, om mij in mijn rhg te schieten?" „Wel, heelemaal geen reden.... het was immers een ongelukbegon Anne wei felend. maar Alex viel haar terstond ifi de rede. „Het was geen ongeluk! Het schot kwam van Andy, die zijn jongen diens Springfield afgenomen had en hem zijn olifanten geweer had gegeven. Dat heeft die drager ons zelf verteld.... En hij vuurde dat schot af. Het was voor mij bedoeld! Alleen het feit, dat ik me juist omdraaide tus- schen het oogenblik, dat het schot afging en dat, waarop de kogel mij trof, heeft mijn leven gered." Doodsbleek staarde Anne hem aan. „Je wilt toch niet beweren, dat je ge looft „Ik geloof, dat Andy dat sohot heeft ge lost en McNab gelooft het ook. Alleen denkt hij, dat het een ongeluk was en vindt het gelukkig, dat Andy er zich niet van bewust is, hij denkt, dat hij er anders te veel over tobben zou!" zei Alex met een wrang lachje. „Maar hij lobt er veeleer over, dat het schot geen doel getroffen heeft." Anne bleef stil staan en keek hem aan met. oogen vol verwondering, ontsteltenis en verontwaardiging. „Alex! dat geloof ik niet! En.... als het al uit zijn geweer kwam.... daar kun je zeker van zijn dan moet het per ongeluk gebeurd zijn! Andy is geen moordenaar!" „Dat heeft hij alleen aan zijn misschie ten te danken!" „Jij ziet overal moordaanslagen. Omdat Nathan „Ja. eerst de eene neef en dan de andere." „Hij is niet zoo als Nathan! Heusch nietheusch niet! Je zegt dat alleen om me tegen hem op te stoken!" „Ja, daar heeft het wel veel van weg," antwoordde Alex met bittere ironie, woe dend op zichzelf, omdat hij zoo dwaas was geweest, het haar te vertellen. Maar hoe had hij kunnen vermoeden, dat ze er zóó op zou reageeren? Als ze ook maar een beetje van hem hield, dan zou ze toch zeker zijn partij gekozen hebben! Maar het scheen haar niets te kunnen schelen, dat zijn leven was bedreigd geworden. (Wordt vervolgd). „VAN ALKMAAR BEGINT Ï)E VICTORIE!" De 8 Octoberfeesten in Alkmaar. Na de herdenkingsrede va/n den voorzitter van de vereeniging ,,Alkmaar's ontzet", den heer de Lange, werd een krans gehangen om het Victoriebeeld. DE RALLYE PAPER VAN VORDEN. De tweede dag. Luit. Ellerbroek op ,,Bob" tijdens de Cross Coun try nabij Het Kiefskamp. EN GELAND'S LUCHTVLOOT WORDT GEMODERNISEERD. Nieuwe typen gevechtsvliegtuigen met draaibare gevechtstorens* ARBEIDSCONFERENTIE TE GE NEVE, De Indische gedelegeerde Sir Firoz Kban Now, met den presi dent, den Noor, Paal Berg.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 5