IBIS SHAG HET SPOORWEGONGELUK TE WOERDEN. 77ste Jaaraang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 October 1936 Vijfde Blad No. 23479 BINNENLAND EEN NIEUW SCHIP VOOR DE NEDERL. MARINE. Het schip zal waarschijnlijk te Rotterdam worden gebouwd. VRAGENRUBRIEK GEMENGD NIEUWS VERKEER TUSSCHEN GOUDA EN UTRECHT HERSTELD. Toeschouwer van schrik gestorven. VOOR DE PIJP Dobbelmann lekker ...man! EEN ARTILLERIE-INSTRUCTIESCHIP TER VERVANGING VAN Hr. Ms. „GELDERLAND". Naar wij vernemen aldus het Vad. wordt op het Departement van Defensie op het oogenblik ernstig overwogen over te gaan tot het doen bouwen van een artille- rie-instructieschlp ter vervanging van het als zoodanig dienst doende pantserdek- schip Gelderland. Hr. Ms. Gelderland dateert al uit 1899 en heeft uiteraard door haar zeer verouder de artillerie als instructtevaartuig niet veel waarde meer. Haar geringe snelheid maakt haar waarde als drijvende batterij welke functie haar is toegedacht in oorlogstijd ook al zeer problematisch, terwijl deze ge ringe capaciteit tevens van ongunstlgen invloed is op de waarde van de tactische oefeningen, waarbij het schip meestal als kruiser moet dienst doen tegenover het mo derne materiaal. Zooals men weet. wordt aan de vloot weldra een nieuwe leader (een klein soort kruiser) toegevoegd, welke als opleidings schip hier te lande zal fungeeren. Deze leader, de Tromp, ls thans te Amsterdam in aanbouw. Deze bodem zal Hr. Ms. Heemskerck, het thans te Nieuwediep uit dienst gestelde pantserschip vervangen. Hr. Ms. Hertog Hendrik zal uit den dienst wor den genomen, zoodra de Tromp gereed ls. Deze Tromp zal dan deel nemen aan de tactische oefeningen in groot verband. Daar dit schip een behoorlijke snelheid kan halen, maakt het het deelnemen aan de oefeningen door de Gelderland nog be zwaarlijker. Het aanschaffen van een nieuw artillerie-lnstructieschlp ls dan ook wel hard noodig. Het nieuwe schip zal van een zeer mo derne vuurleiding worden voorzien en het zal eveneens een behoorlijke vaart kunnen loopen. De grootte zal ongeveer 3000 ton bedragen. Het schip zal tevens dienstbaar worden gemaakt voor de defensie van de Nederlandsche kust. Naar wij voorts vernemen, is de kans heel groot, dat het schip op een der hel lingen van de Rotterdamsche Droogdok- Maatschappij zal worden gebouwd. Onder handelingen hierover zijn nog gaande. Worden deze tot een goed einde gevoerd dan zal reeds in het begin van 1937 met den bouw kunnen worden begonnen. 276 (lngez. Med.) KONINGIN EMMA-MONUMENT TE SOEST. H.M. de Koningin vermoedelijk tegenwoordig bij de onthulling. In een gisteravond ten raadhuize van Soest gehouden conferentie, deelde de voor zitter van het comité tot oprichting van een monument ter nagedachtenis van H.M. de Koningin-Moeder mede. dat de plech tige onthulling van het inmiddels gereed gekomen monument, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, zal plaats vinden op Woensdag 21 October a.s. des ochtends te elf uur. Hoogstwaarschijnlijk zal de plechtig heid geschieden in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin. TEGEMOETKOMING EX ART. 13 ZUIDERZEESTEUNWET. Het Tweede-Kamerlid Drop had den minister van Waterstaat gevraagd, of het waar is, dat aan Zuiderzeevlsschers, o.a. te Urk, die tegemoetkoming ontvangen vol gens artikel 13 der Zulderzeesteunwet, in dien zij hetzij bij de vlsscherij, hetzij op andere wijze iets verdienen, een korting wordt opgelegd tengevolge waarvan zij aan tegemoetkoming en verdiensten te zamen niet meer ontvangen dan het be drag, dat hun volgens de normen maxi maal aan tegemoetkoming zou toekomen, zoodat meermalen de bedoelde aftrek meer dan 2/3 van het verdiende loon bedraagt. De minister heeft hierop het volgende geantwoord: Een geldelijke tegemoetkoming inge volge art. 13 der Zuiderzeesteunwet kan slechts worden verleend, indien aan den belanghebbende voldoende middelen tot levensonderhoud gaan ontbreken en hij niet in staat is door aanwending van eigen arbeidskracht zich die middelen te ver schaffen. Volgens de bepalingen van art. 12 van het Zuiderzeesteunbesluit en art. 7 van het Koninklijk besluit in zake gelde lijke tegemoetkomingen wordt met een deel der eigen middelen geen rekening gehou den. Het is dan ook minder juist hierbij van een aftrek op hetgeen den belangheb bende toekomt te spreken. Voorts gaat de geldelijke tegemoetko ming niet boven het bedrag van inkom sten, dat door de afsluiting van de Zui derzee aan den belanghebbende wordt ont trokken. Naarmate het verdiende loon hooger wordt, is naar verhouding de uit- keering geringer, hetgeen een kenmerkend verschil ls met den toeslag volgens art. 6 der Zuiderzeesteunwet. De regelingen, in de vraag bedoeld, acht de minister in het algemeen billijk. Hij kan zich niet verbinden tot het stellen van een algemeenen regel, zooals de heer Drop mede had gevraagd, dat de bedoelde af trek niet meer zou bedragen dan 25 pCt. van het verdiende loon. Ten onrechte Wordt vermeend, dat een aftrek q tot dit percentage geruimen tijd zou hebben ge golden. Deze aftrek dient voor elk geval te worden vastgesteld, waarbij de hier- bovengenoemde bepalingen een milde toe passing vinden TAXE-GEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 11 Octo ber tot en met 17 October, consumptie- melk regeeringscontract, taxegedeelte 6.25 cent. eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit: overmelk vegeerings-rr'-'--"mprijs 460 ct Afdracht bij levering In consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. NEDERLANDSCHE FEDERATIEVE BOND VAN PERSONEEL IN OPENBAREN DIENST. Het bestuur van den Nederlandsche Fe deratieven Bond van personeel in open baren dienst besprak in zijn laatste ver gadering de positie van het overheidsper soneel, in verband met de maatregelen van de regeering, betreffende devaluatie van de munt. De vergadering stelde vast, dat de be schouwingen in de verschillende dagbladen aan het devaluatie-vraagstuk gewijd, een bevestiging Inhouden voor de juistheid van door het bestuur steeds ingenomen stand punt, waarbij het noodzakelijk werd ge acht, mede als gevolg van de door de regee ring voor de devaluatie getroffen heffings maatregelen die het leven, vooral van de minstdraagkrachtigen, duurder maakten, zich tegen verslechtering der loon- en arbeidsvoorwaarden van het overheidsper soneel te verzetten. Besloten werd zich tot de regeering te wenden en met aandrang te verzoeken: Intrekking van alle maatregelen, die de positie van het overheidspersoneel nog meer zullen aantasten (o.a. de herbereke ning van de pensioenen) en de lagere over heidsorganen te bevelen, alle loon en sa larisverlagingen, die op last van de regee ring zijn doorgevoerd, in te trekken en de maatregelen, die zijn vastgesteld op een lateren datum (o.a. Den Haag en Deven ter op 1 Januari 1937) niet door te voeren. DE VERHOOGING VAN DE HEFFING OP BAKOLIE. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Vos in verband met de verhooging van de hef fing op bakolie, heeft de minister van Landbouw en Visscherij als volgt geant woord: Het is juist, dat de heffing op bakolie is verhoogd van 24 tot 40 cent per K.G. Deze verhooging gold echter niet alleen voor de bakolie, doch evenzeer voor alle andere spijsoliën. Toegegeven kan worden, dat een ver hooging van heffing op oliën eenige be lemmering kan vormen voor der. afzet van gebakken vlsch. Eveneens wordt erkend, dat deze ver hooging voor hulsvrouwen bezwaar kan opleveren om visch te bakken. Echter kan niet worden toegegeven, dat deze heffing een onoverkomelijk bezwaar oplevert voor de huisvrouwen om zeevlsch te koopen. De verhooging van den prijs door de heffing is niet van dien aard. dat daardoor het gebruik van olie voor het genoemde doel aan groote groepen van de bevolking onmogeliik zou worden gemaakt, ander zijds blijft de bereiding van zeevlsch op andere wijze dan door bakken mogelijk De minister kan niet ontkennen, dat de verhooging van de heffing voor spijsoliën eenigszins een verzwaring van lasten voor het visscherijbedrljf beteekent. Dit kan echter voor hem met het oog op de onder linge prijsverhouding van de verschillende consumntievetten geen voldoende aanlei ding ziin de mogelijkheid van een gerin gere heffing reeds thans In overweging te nemen. HERBEREKENING DER PENSIOENEN. De „Java-bode" meldt, dat het voorstel betreffende de korting op de Indische pensioenen in Holland grondig zal worden herzien. In verband hiermede verneemt het A.N.P. van bevr-^de zijde, dat de regee ring hier te land" in elk geval het advi-s van den volksraad dienaangaande zal af wachten. (Reeds geplaatst in een deel der vorige oplaag). VERSPREIDE BERICHTEN. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders van de K. L. M. is het aftredend lid van den raad van bestuur, ir. J. Blackstone, als zoodanig herkozen. Bij Kon besluit is op zijn verzoek met ingang van 14 October eervol ontslag ver- Itend aan C. A. Struik Daim als notaris te Amsterdam. H. K„ te L. Plaatsing in een Rijks werkinrichting heeft alleen plaats na ver oordeeling door den strafrechter, wegens een gepleegd strafbaar feit (bedelarij, land- looperlj, herhaaldelijke openbare dronken schap). Dwangverpleging zou alleen mo gelijk zijn in geval van krankzinnigheid. P A.. te L. Voor den tijd. dat zij wer kelijk heeft gearbeid, moet u haar loon uitbetalen. Mej. K te L. U handelt niet in strijd met de wet. A. v. L. Die te goeder trouw het bezit heeft gedurende dertig jaren, verkrijgt den eigendom. A. L„ te V. Als het eerste testament bij het tweede uitdrukkelijk herroepen is, is uitsluitend het tweede testament rechts geldig. Is het eerste niet uitdrukkelijk her roepen. dan zijn door het nieuwe testament alleen vernietigd de beschikkingen van het oude testament, welke met de nieuwe be schikkingen niet zijn overeen te brengen, of daarmede in strijd zijn. FELLE BRAND TE BEVERWIJK. Van een complex van vijf woningen zijn er drie uitgebrand Gistermiddag omstreeks vier uur is een felle brand uitgebroken in een complex van vijf woningen aan den Patersweg te Beverwijk. Het vuur is ontstaan in de woning van den schilder van V. en greep met groote snelheid om zich heen. De brandweer was spoedig aanwezig en tastte den brand met drie stralen aan. doch kon niet voorkomen, dat drie van de vijf woningen geheel uitbrandden. De twee andere huisjes kregen groote schade. De bewoners slaagden erin het grootste gedeelte van den inboedel in veiligheid te brengen De woningen, die aan verschillende eige naars toebehoorden, waren verzekerd. De oorzaak van den brand ls niet bekend. Na een uur hard werken kon de brand weer inrukken. JONGETJE DOODGEREDEN TE UDENHOUT. Gistermiddag om vier uur is het vijfjarig zoontje van het gezin van der Horst te Udenhout op weg van school naar huls door een vrachtauto overreden. Het kind was op slag dood. ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING TE VOORSCHOTEN. Men meldt ons uit Voorschoten: De bewoners van het Burgemeester Ver- nédepark en aanliggende straten werden één dezer avonden opgeschrikt door het angstig gehuil van een hond, terwijl men tevens constateerde dat ook de koeien in het aangrenzende land zeer onrustig waren. Wat er verder aan* de hand was kon men niet ontdekken door, de duisternis, maar 's morgens vond Alen de oplossing. Men had getracht een hond in een sloot te verdrinken, waartoe men het dier stee- n en aan 'n touw om den hals had gebon den en het in de sloot had geworpen. De hond heeft getracht zich het leven te redden en heeft nagenoeg IV; uur gepro beerd tegen den walkant op te klauteren, die gsheel is afgebrokkeld. Bovendien was de hals door het touw zoo goed als door gesneden en ls het dier ten slotte gestor ven. Gelukkig heeft de politie den dader van deze dierenmishandeling kunnen op sporen en is tegen J. A. F. B. te 's-Graven- hage proces-verbaal opgemaakt. BRAND TE LUNTEREN. Gisteren brak brand uit in de eerst on langs opgeleverde nieuwe villa, toebehoo- rend aan den oud-hoofdcommissaris van politie van Rotterdam, den heer Sirks. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen op de waterleiding, doch kon niet verhinderen, dat het bovenhuis met den inboedel geheel is uitgebrand. Doordat de brand spoedig ontdekt werd, konden nog veel meubels uit de benedenwoning wor den gered. Omtrent de oorzaak vermoedt men, dat op een slaapkamer een bran dende kachel t.e dicht bij houtwerk heeft gestaan. De inboedel van de bewoonster, mej. van Beek. alsmede de villa zijn ver zekerd. Vad. MOTOR RIJDT TEGEN BRUG. Te Best (N.B.) is de motorrijder J. v. d. L. uit Den Haag, met een vrouwelijke duo passagier achterop, tegen het hek van de kanaalbrug gereden. De heer v. d. L. be kwam een beenbreuk, een kaakfractuur en een ernstige hersenschudding en is naar het RK ziekenhuis te Eindhoven overge bracht. Zijn medereizigster kwam er met enkele ontvellingen af. Msb. Mej. v. D., te L. De becijfering van uw aanslag in de inkomstenbelasting is juist. Abonné te L. Probeert u eens met een mengsel van tetra en magnesium om wit bont schoon te maken. Borstelen met een zacht schuiertje. C. E. te L. Met benzine of tetra. A. N. te L. Probeer de vlekken te wee ken met warm zeepsop. Daarna behande len met verwarmde terpentijn. H. B. te L. Kermispoffertjes. Men neemt 3 ons tarwe, 2 ons gruttemeel en voor 2 cent gist. Met lauw water en melk maakt men hiervan een beslag van de ver- eischte dikte, waaraan men zout naar smaak toevoegt. In een gewoon ijzeren pof fertjes-pannetje bakt men, nadat de hol tes van de pan met boter zijn besmeerd (men doet dit met een kwastje) vlug de poffertjes, die men op verwarmde bordjes schikt, een stuk boter in het midden en rij kelijk bestrooid met poedersuiker. Wil men verscheiden porties tegelijk sev- veeren dan houdt men die welke klaar zijn warm op stoom tot men het vereischte aantal heeft. Het lekkerst zijn ze echter zóó uit. de pan. L. S. te L. Secretaris der Damclub Lei den is de heer Lemalr, Ververstraat 17, al hier. De werkzaamheden tot het vrijmaken van de spoorbanen bij Woerden vorderen slechts langzaam. De omstandigheid dat de locomotief van den personentrein diep in den grond is geboord, levert groote moei lijkheden op bij het opruimingswerk Hedenmorgen was men echter zoo ver gevorderd dat 't reizigersverkeer tusschen Gouda en Utrecht op normale wijze kon worden hervat. Er wordt ter plaatse van het ongeluk over enkel spoor gereden. Teneinde het traject zooveel mogelijk te ontlasten zullen de z.g. Beurstreinen van Rotterdam-Maas naar Amsterdam W.P. niet rijden en ook zal het goede ren verkeer vcorloopig nog langs een anderen weg worden geleid. Zoolang de vier sporen nog niet zijn vrij gemaakt en hersteld, zal de dienst tusschen Leiden en Woerden met dieseltreinen plaats hebben. Reizigers van of naar Leiden zullen nog te Woerden moeten overstap pen, daar de herstelde lijn alleen door de treinen naar Den Haag en Rotterdam zal worden bereden. Gisteren hebben in den loop van den dag verschillende autoriteiten der Nederland sche. spoorwegen de situatie op de plaats des onheils opgenomen. De belangstelling van de zijde van het publiek was den geheelen dag zeer groot. De 53-jarige heer C. Burger uit Barwouts- waarder. die zooals vele anderen dwars dooi de weilanden liep om zoo dicht mogelijk bij de wrakhoopen der treinen te komen, zakte door een plank, die over een sloot was ge legd. De man schrok hier zoo van dat hij bewusteloos ineen zakte. Een dokter die in de buurt was kon slechts den dood constateeren. Wat de machinist van den sneltrein vertelde. In zijn woning aan de Johannes Camp- huysstraat te Den Haag, waar wij hem te bed aantroffen, spraken we gistermiddag den machinist van den sneltrein 846, den heer G. J. Suiker. De machinist, die een lichte verwonding aan het linkeroog bekwam, doch overigens gelukkig zonder letsel bleef, bleek de ge volgen der heftige emotie van den nacht nog steeds niet geheel te boven te zijn. Dertig jaren heeft hij op de locomotief gestaan, waarvan vele jaren als verant woordelijk machinist en nog nooit was hij in een ongeval van beteekenis betrokken. Geen wonder dus, dat deze tragische gebeurtenis sterken indruk op hem heeft gemaakt. Het verhaal, dat de heer Suiker ons deed, was uitermate sober. Het dubbele on geluk voltrok zich in weinige minuten en van dezen korten tijd had hij nog het grootste deel moeten besteden om zich zelf uit een benarde positie te redden. De sneltrein van 11.16 n.m. uit Utrecht was op tijd naar Gouda vertrokken. Om 11.28 n.m. moest ik in Woerden zijn. Ik reed een z.g. stoomdiesel. waarmee, om binnen het schema van de dienstregeling te blijven, vrij hooge snelheden moeten worden gehaald. Ik denk, dat ik wel tot op een 100 K.M. per uur ben geweest. Mijn sein voor binnenkomst in Woerden stond veilig. Een eindweegs vóór de seinbrug van het andere spoor, ongeveer op de plaats, waar dat steeds pleegt te gebeuren, zette ik de remmen aan, om. geleidelijk den vemdruk verhoogen, den trein in het sta tion Woerden tot stilstand te brengen. Bij Kattenbroek, waar een wisselcom plex ligt, had ik waarschijnlijk nog een vaart van 80 K.M. Daar voelde ik plotse ling, zonder dat ik tevoren ook maar het geringste had gespeurd, de machine schud den en slingeren. Zij was ontspoord, er was geen twijfel aan. Met de rem in uitersten stand hobbelde de machine nog eenigen tijd langs de rails. De kolen uit den tender stortten zich naar voren en ik raakte met de beenen bekneld. Ik kon mij niet verroeren. Tot mijn groote ontsteltenis zag ik, in dien be nauwden toestand, van den anderen kant den goederentrein naderen. Ik begreep, dat er groot gevaar dreigde, hoewel ik mij nog niet had kunnen over tuigen, hoe het er met mijn eigen trein uitzag. Met inspanning van alle krachten wist ik mij vrij te maken, sprong van de ma chine en holde den goederentrein tegemoet. Ik had een klein zaklantaarntje bij me en daarmee zwaaide ik, om den machinist op het gebeurde attent te maken. Het mocht echter niet baten. Ik weet niet, of mijn colleea nog geremd heeft op mijn signalen, maar al zou hij dit gedaan hebben, dan nog is het de vraag, of hij den zwaren trein had kunnen houden. Hoe het zij, het tweede ongeluk ge schiedde enkele seconden later. Een ont zaglijke slag ging met de botsing gepaard. Hebt u nog aan het reddingswerk kunnen deelnemen? vroegen wij nog den machinist. Mijn eerste zorg gold de locomotief, die blazend naast de rails stond. Ik heb het vuur afgedekt met den ballast tus schen de rails en vervolgens met water nagedoofd. Van mijn stoker zag ik geen spoor meer. Hij was blijkbaar al van de stookplaat gesprongen. Eerst nadat ik de machine beveiligd had, kreeg ik pas gelegenheid iets te zien van wat er achter gebeurd was. Met mijn zak lantaarn en een geïmproviseerde toorts als eenig verlichtingsmateriaal, heb ik nog meegeholpen aan het reddingswerk. Ik heb niet kunnen zien of er passagiers zijn uitgestapt na het déraillement. Dit is wel gebeurd, zooals ik later hoorde, en ge lukkig heeft men aan den goeden (rechter) kant de coupé's verlaten. Anders zouden de uitgestapten tusschen beide treinen te recht zijn gekomen. Bestaan er, zoo vroegen wij ten slotte, speciale voorschriften ten aan zien van de snelheid op dit gedeelte van de baan? Neen, voor het oogenblik tenmin ste niet. De snelheid waarmee u reed, was dus verantwoord. Ja zeker. Op dit moment kwam de dokter den heer Suiker bezoeken en moesten wij het ge sprek beëindigen. Opruimingswerk zal een maand duren. Onze spoorwegmedewerker meldt: Voorloopig heeft men de brokstukken der verongelukte rii tuigen in de sloot en op een weiland gelegd. Met het opruimingswerk zal wel een maand gemoeid zijn, daar verschil lende stukken iizer ter plaatse eerst losge brand moeten worden Aangezien wegens enkel spoor te Harmeien en Woerden ge kruist moet worden ontstaat groote stag natie in het treinverkeer. De lijn Woerden Leiden heeft echter niet zooveel last van de vertraging daar de Dieseltreinen be langrijk harder dan de stoomtreinen rijden waardoor veel vertraging wordt ingehaald. DE BRAND OP DE „MARNIX VAN St. ALDEGONDE". In verband met het feit, dat de „Mar- nix van St. Aldegonde" als gevolg van den brand in een der ruimen, Genua niet voor Maandagmiddag zal verlaten, is het ver trek van de boottrein, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, thans bepaald op Zondagmiddag 2.30 uur van Den Haag s.s. BUITENLANDSCH GEMENGD. Ken ROOKT IBIS BIJ VOORKEUR UIT EEN IBIS-PIJP. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. 232 (lngez. Med.) LANDBOUWERSWONING AFGEBRAND TE KERKDRIEL. Gisteravond omstreeks acht uur is brand uitgebroken in de landbouwerswoning van L. van Osch in de Kromsteeg te Kerkdriel, even buiten het dorp. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat niets gered kon worden. Een varken is in de vlammen omgekomen- Het aangrenzende huis van de weduwe van Houten dat. ero.-Mg gevaar liep, kon worden behouden. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het verwoeste pand is verzekerd. GROOTE BRAND IN CANADA. In de bedevaartsplaats Sainte Anne de Beaupré In Canada heeft een groote brand gewoed, waardoor zeven hotels, drie win kels en tien woonhuizen in de asch zijn ge legd. ONTPLOFFING IN EEN STUDIO. In de filmstudio te Etterbeek (bij Brus sel) zijn bij het oplaten van luchtballon netjes, deze balonnen ontploft, met als gevolg, dat zeven figuranten aan gelaat en handen brandwonden opliepen. Vijf van hen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. SCHEEPSRAMP EISCHT 23 DOODEN. De Russische schoener Kresbyanka is in een storm vergaan. De ter hulp gesnelde reddingsbooten kwamen te laat om de be manning van 23 koppen te redden. SCHIP VERMIST. Men maakt zich te Riga ongerust over het lot van het Letlandsche schip Anna- Greta, dat Zaterdag uit. Dantzig was ver rokken en nog steeds niet is aangekomen. Gezien de zware stormen, die in de Oost zee hebben gewoed, acht men de moge lijkheid niet uitgesloten, dat het schip is vergaan.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 17