RIJKSPENSIOEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 8 October 1936 BUITENLAND SPORT FAILLISSEMENTEN lAAT/TriIIlfHTIN tos db Romeinen ons land waren binnen gevallen en men op alle mogelijke wijze trachtte hen kwijt te worden. Thans twin tig eeuwen later kunnen de kinderen leeren hoe op 7 October 1936 de Romijnen Win schoten zijn binnengetrokken, maar spr. hoopte dat zij nooit zouden behoeven te leeren hoe men getracht had dit Romijn- sche juk af te werpen. Vrees daarvoor koes terde spr. trouwens niet, want mr. Romijn is een goed kenner van het Romeinsche recht en zal zeker dienovereenkomstig be sturen en regeeren. Spr. overhandigde mr. Romijn eenige boekwerken, welke hem reeds in Leiden door den middenstand wa ren aangeboden, maar welke nog van een opdracht voorzien moesten worden. Dit was thans gebeurd, maar het had heel wat voe ten in aarde gehad omdat het zoo moeilijk was in woorden te brengen wat mr. Romijn voor den Leidschen middenstand heeft ge daan. Spr. besloot met den wensch dat mr. Romijn vele prettige jaren In Winschoten zou mogen doorbrengen. Mr. Romijn beantwoordde hierop de spre kers. De heer en mevrouw Romijn begaven zich. nadat velen gebruik hadden gemaakt van de gelegenheid met hen kennis te ma ken. naar het bordes van het stadhuis, waarvoor meer dan tachtig vereenigingen van allerlei richting en doel, met vlaggen en vaandels, in een bonten optocht defi leerden. De geheele bevolking, voorzoover ze niet aan het defile deelnam, was op de been .om dit schouwspel gade te slaan. Na afloop van het défilé vereenigden de verenigingsbesturen zich in het stadhuis, waar de heer H. J. Welp. voorz. van het algemeen Feestcomité en mr. B. A. Groe- neveld. voorz. van de afd. Winschoten van den Kon. Ned. Middenstandsbond wel-1 komstwoorden spraken en waar mr. Romijn zijn dankbaarheid getuigde voor de zeer hartelijke ontvangst. MILITAIRE PLECHTIGHEID. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Winterprogramma 1936'37 verschenen. Van de afdeeling Leiden van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling kon reeds eerder gemeld worden, dat ze zich ver heugt in een gestadigen groei, hetgeen deze organisatie tot één der grootste cultureele vereenigingen van onze stad deed worden. Door het thans uitgekomen winterpro gramma blijkt ook nu duidelijk, dat deze groei zich tevens voortzet in het cultureele werk, dat de afdeeling verricht. Wend vroe ger volstaan met een eenvoudig pro gramma van voorstellingen en luiëterbijeen komsten, meestal zonder veel details, thans is het een boekje geworden, dat laat zien hoe het werk zich verbreedt en verdiept. Wanneer We in het kort een algemeene beschouwing van het programma geven, valt in de eerste plaats op, dat thans voor de bekende Zondagochtendvoorstellingen, die weer regelmatig in een: of twee thea ters gegeven zullen worden, een lijst van filmwerken is vastgesteld, die namen ver meldt van de beste producten der laatste jaren. De openingsochtend brengt de pre mière voor Leiden van „Heldenkermis", terwijl films als b.a. ,.Het leven gaat ver der", „Berkeley Sqaere", „Midzomernachts- droom". „Het leven van Louis Pasteur" de veelzijdigheid van dit onderdeel doen uit komen. Teneinde ook de liefhebbers van speciaal-cultureele films te gerieven, wordt dit jaar voor het eerst een proef genomen met het organlseeren van populair-weten- schappelijke voorstellingen, welke eens per maand zullen gehouden worden. Namen als „Pandion, de Vischarend", „Maya, de Bij", „Het Mysterie van het leven", geven reeds eenigszins aan, wat den leden zal worden geboden. Naast deze filmochtenden staat mede een concert op het programma alsook een too- neelvoorstelling van het bekende tijdstuk .Professor Mamlock" door de „Jonge Spe lers". Evenwel, deze kunstochtenden, hoe be langrijk en onmisbaar voor het Lnstituuts- leven, zij vormer, niet het zwaartepunt van het werk. Aan het Cursus- en Scholen- werk is buitengewone aandacht besteed! De reeds vroeger met zooveel succes in gestelde luisterbijeenkomsten gaan ook dit jaar 1 of 2 maal per maand door, waar bij tal van onderwerpen worden behandeld door sprekers, wier naam een goeden klank heeft. Noemen we slechts dr. H. Brugmans, met het onderwerp: „Karl Marx en zijn beteekeriis voor ons", Paul Kiès over Oorlogsgevaar en Genève, Mat- thijssen over „Fascisme"! Doch naast deze „losse" luisterbijeenkomsten worden twee- of meerweeksche en halfjaarlijksche cur sussen georganiseerd. Van de eerste kun nen we vermelden o.a. „Het staatkundig stelsel der Sociaal-Democratie" en „Het Plan na een jaar". Een halfjaarlijksche cursus in staatsinrichting wordt gegeven door mr. Tj. D. Schaper; in letterkunde door J. Wolfslag Jr. Iets geheel nieuws is dit jaar de instel ling van z.g. discussie-avonden waar, onder leiding van H. v. Woudenberg de techniek en tactiek van spreken wordt behandeld, waarna over een bepaald onderwerp, onder leiding, wordt gedissussiëerd. Vermeldenswaard is ook het feit, dat tusschen het Leidsche Volkshuis en het Instituut bij eenige cursussen, die zich op neutraal gebied bewegen, een samenwer king is tot stand gekomen, waardoor ook het programma van het Instituut een cur sus „Sterrenkunde" uitgaande van het L. V. kan vermelden, zonder dat daardoor de beide organisaties elkaar in zekeren zin beconcurreeren, Dat de Arbeidersavondscholen in een be hoefte voorzien, bewijst wel de omstandig heid. dat dit jaar een eerste en tweede klas zijn gevormd met een vijftigtal leerlingen, die in de komende wintermaanden van bevoegde leerkrachten les zullen ontvan gen in Nederlandsche taal, rekenen en sociale kermis (Maatschappijleer). Tenslotte vermeldt het programma het winterplan voor de Natuurvrienden, een onderafdeeling van het Instituut. Behalve enkele natuurhistorische avonden, waar deskundige sprekers optreden, zullen een of meer smalfllmavonden gehouden wor den over belangwekkende landen en land streken der aarde b.v. Zwitserland. Ar dennen. Zoo is het winterprogramma uitgegroeid tot een twintig pagina's tellend boekje, dat toont, hoe Leiden's afdeeling van het Instituut voor Arbeidsontwikkeling paraat staat om in de komende maanden haar leden te verschaffen oogenblikken van kunstgenot en studie, ontspanning en ont wikkeling in den besten zin van het woord. Uitreiking medaille voor 24-jarigen dienst. In tegenwoordigheid van den comman dant, overste Konlngsfeld, officieren en onderofficieren van het 4de regiment had gistermiddag in de onderofficiers-cantine der Morschpoort-kazerne de uitreiking plaats van de zilveren medaille wegens 24-jarige trouwe plichtsvervulling aan den heer J K. Lammerse, sergeant kampwachter aan de garnlzoensschietbaan te Katwijk-aan-den-Rijn. Behalve de hierboven genoemden waren nog aanwezig overste M. van Mens, com mandant van de Leidsche Burgerwacht, een deputatie uit de onderofficieren van het 6de regiment veldartillerie zoo mede uit de besturen van de Burgerwachten te Leiderdorp en Zoeterwoude, van de Stu- dentenschietver. „Pro Patria", inspecteur K. W. Wijk namens het Leidsche Politie korps en vertegenwoordigers van de Schietvel'. „Willem Teil", benevens, uit den aard der zaak. de jubilaris en zijn gezin. Nadat kapitein-adjudant Arens voor lezing had gedaan van de beschikking, waarbij aan sergeant Lammerse deze onderscheiding werd toegekend, spelde overste Koningsveld hem het eeremetaal, op de borst. Vervolgens hield de overste een korte toespraak, waarin hij den jubi laris uit naam van het geheele regiment hartelijk gelukwenschte en hem schetste als een zeer goed onderofficier, die 24 jaar lang zijn plichten voortreffelijk heeft ver vuld, zooals zijn chefs allen kunnen getui gen. Spr. bracht sergeant L. dank voor de goede diensten door hem steeds met opge wektheid bewezen en voegde daaraan den wensch toe, dat de jubilaris nog vele jaren het 4de regiment infanterie zal mogen sieren. Adjudant Wolvers, sprekende namens het korps der onderofficieren, heette sergeant L. geluk met zijn herstel na een zware operatie en met dit jubileum, waar over allen zich verheugen. Namens het korps bood spr. den jubilaris een fauteuil en diens vrouw bloemen aan. Namens de onderofficieren van het 6e R. V. A. werd het woord gevoerd door adjudant van Marie, die dank bracht voor de voortreffelijke samenwerking, welke, naar spr. hoopt, nog vele jaren zal worden bestendigd. Aan mevrouw Lammerse bood spr. een bouquet bloemen aan. De secretaris van „Pro Patria", de heer Briët roemde de trouw en stiptheid van den jubilaris, die meermalen heeft blijk gegeven van zijn groote liefde voor „Pro Patria". Ten slotte werd nog gesproken door den heer Emsing namens de Burgerwacht van Zoeterwoude, die zijn goed geformuleerde gelukwenschen vergezeld liet gaan van de aanbieding van een drledeelig eetcouvert in étui. Sergeant Lammerse dankte allen voor de waardeerende woorden en gelukwen schen. waarna men nog eenigen tijd gezel lig bijeen bleef. BIJEENKOMST VAN ESPERANTISTEN. Een causerie en een proefles. Door de Leidsche Esperantistenvereenl- gjng „Pacen" en de R.-K. Esperantistenclub tverd gisteravond ln den foyer van de Stads- zaal een gemeenschappelijke propaganda- avond gegeven. Nadat de heer F. v. d. Meyden, voorzitter van de R.-K. Esperantoclub, de aanwezi gen had verwelkomd, hield mevrouw J. C. ISbrücker een rede over het nut van Es peranto. Wanneer wij, aldus spr., vragen: Is een wereldtaal noodzakelijk en voldoet Espe ranto als wereldtaal? bevestigend kunnen beantwoorden, dan dienen wij het Espe ranto zoc snel mogelijk te verbreiden. De eerste vraag, of een wereldtaal nood zakelijk is, kunnen wij met een volmondig „ja" beantwoorden. Het Internationale ver keer wordt steeds Intensiever; geregeld worden wereldconferenties en congressen gehouden, kortom de volkeren komen steeds meer met elkaar in aanraking en 't is toch wel beschamend, aldus spr., dat wij ons niet eens goed verstaanbaar kun nen maken. Om alle vooraanstaande talen, die op de wereld gesproken worden, te lee ren, is onbegonnen werk en daarom heb ben wij behoefte aan één wereldtaal en die wereldtaal is Esperanto. Het Esperanto heeft op afdoende wijze bewezen, dat het internationaal is, want het wordt door alle volkeren verstaan en op dezelfde wijze uit gesproken. De voordeelèn, die een wereldtaal, zal bieden, aldus spr., zijn geweldig. Denken we alleen maar aan den schat van littera tuur, die binnen ons bereik zal komen. Na dat mevr. Isbrücker uiteen had gezet, waarom niet een der tegenwoordige z.g.n. wereldtalen voor werkelijke wereldtaal ge schikt was, eindigde zij met een opwekkend woord tot deelneming aan den cursus. Na een korte pauze ving de heer Roland Dupuis, een Franschman, aan met een proefles. De heer Dupuis zal in den komenden winter hier ter stede voor de beide Espe- rantovereenigingen een cursus geven vol gens de Cseh-methode. Van de manier van les geven van den heer Dupuis hebben wij den Indruk ge kregen dat zijn leerlingen met graagte de door te werken leerstof tot zich zulleh ne men. Het was geen saai lesuurtje, doch een vroolijke avond. De heer v. d. Meyden. die den geheelen avond als tolk fungeerde, sprak tenslotte een woord van dank en deelde mede, dat de eerste les, welke Woensdag a.s. in het Federatiehuis aan het Gerecht wordt ge geven, voor ieder gratis toegankelijk is. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Een geldlecning van f. 100.000 gesloten. In de gisteren'alhier gehouden Vereenig- de Vergadering van het hoogheemraad schap van Rijnland werd mededeeling ge daan van een aan H.K.H. Prinses Juliana aangeboden gelukwensch met Haar ver loving. Verder werd bericht gegeven van de be noeming en beëedlging van de heeren A. Buurman te Heemstede en P. Ravensteln te Aalsmeer als hoogheemraad. Tevens werd mededeeling gedaan van het sluiten van een gëldleening met de N.V. Levensverzekerlngmij. van de Nederlanden van 1845 tot een bedrag van f. 100.000 a pari tegen een rente van 4 met 1/8 provisie en een looptiid van 20 jaren. Besloten werd tot het nemen van be schikkingen op een aantal bezwaarschrif ten tegen aanslagen in Rijnlands bunder- geld 1936 Bij de overlegging van het jaarliiksch verslag der waarborg- en slikfondsen werd overeenkomstig het voorstel van het be stuur besloten, aan Gedeputeerde Staten een een dusdanige wijziging van Rijnlands Reglement te verzoeken, dat dit verslag voortaan in de maand April in plaats van in October kan worden uitgebracht. Over het jaar 1936 werd wederom een pachtvermlndering van 70 toegestaan aan huurders der Oegtgeesterlanden en aan den huurder van Celia's hoeve, eigendom van de hoogheemraadschappen Rijnland, Delfland en Schieland en behoorende tot de landen van den Wierikkerdljk een nachtvermindering van 45 °/o. Ten slotte werd besloten tot het oninbaar verklaren van enkele kleine ontvangst- posten. Bij de rondvraag deelde de Dijkgraaf mede. dat het bestuur voornemens is. met de leden der vergadering in de maand No vember het gemaal te Spaarndam. dat in dezen zomer van een stoomgemaal tot een Dieselgemaal is gemaakt, ln gebruik te stellen o Bij de politie is een onbeheerd ge vonden heerenrijwiel te bevragen. Dr. D. Wiersma, toegelaten als privaat docent in de experimenteele psychologie aan de Rijksuniversiteit alhier, heeft gis termiddag zijn colleges aangevangen met een openbare les over„Vorm en inhoud in de psychologie". Deze voordracht is ook in druk verschenen bij de N. V. Leidsche Uitgeversmaatschappij Onze stadgenoot, de heer E. Ancher Hendschuch heeft aan H. K. H. Prinses Juliana de door hem gemodelleerde buste toegezonden van Prins Bernhard. In antwoord daarop ontving de beeld houwer een schrijven van den kamerheer der Prinses, waarin deze de bijzondere er kentelijkheid van H.K.H. betuigt. Eerste luitenant M. Brinkgreve, van het 6de regiment veldartillerie alhier, is overgeplaatst bij het korps luchtdoelartil lerie te Utrecht. Aan den Leidschen Glashandel Fa. W. van Dam en Co. alhier is de levering van het benoodigde glas opgedragen voor het in aanbouw zijnde Pomp-station te Over- veen, het gebouw van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem, de overdekte Zwem inrichting te Velsen en de Kleuterschool alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. De arrestaties te Dantzig. De arrestaties in socialistische kringen te Dantzig worden voortgezet. Gisteren zijn er in de Vrije stad een aantal leden van de socialistische partij onder wie zich de lei der van de socialistische jeugd bevond in hechtenis genomen. De afgevaardigde Ger trude Meller, die Dinsdag was gearresteerd, heeft men weer in vrijheid gesteld, omdat zij ziek was. Ook de huiszoekingen worden voortgezet. De politie heeft de opdracht om naar wapens te zoeken, omdat, bij het de creet van tien Juli van den Senaat, het vin den van wapens bij eenige leden van de socialistische partij, reeds voldoende Is om tot ontbinding van de socialistische partij over te gaan. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd: voor het candidaats-examen geneeskunde de dames G. Halbertsma iGrouw), H. F. Blitz (Den Haag) en L. van der Mandele (Rotterdam) en de heeren A. den Ouden (Oegstgeest), H. S. Zwaren- stein (Strijen), J. de Bergh (Den Haag) en H. Flu (Leiden) voor het doctoraalexamen rechtsgeleerdheid de heeren J. W. Josephus Jitta 1 Den Haag) en A. de Kwaadstenlet (Rotterdam). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma D. Warring en Zonen Haarlemmerweg 6, Leiden, handel ln eieren, wild, gevogelte en corned-beaf Bij voeging uitgeoefend bedrijf: tevens groot handel in margarine en eetbare vetten. Consumptie-Ijsfabriek „La Milano". Morschstraat 46, Leiden. Uittredend ven noot: G. M. Talamlnl en A. R. Marinello. DUITSCHLAND. Tegen prijsopdrijving. Met het oog op de prijsopdrijving als gevolg van zekere levensmiddelen hebben de autoriteiten maatregelen tegen specu lanten genomen. De politiepresident van Berlijn, graaf Helldorff, heeft een slager laten gevangen nemen, die reeds verscheiden malen ver oordeeld was wegens onwettige prijsopdrij ving. 's Mans zaak is gesloten. De politiepresident heeft de bevolking er van in kennis gesteld, dat een groot aan tal controleurs is benoemd, die belast zijn met het toezicht op de prijzen. De stadhouder van Baden, Robert Wag ner, heeft de bevolking er aan herinnerd, „dat de Fuehrer geen enkele prijsverhoo- ging zal toestaan, zoolang de loonen niet verhoogd zullen zijn". ENGELAND. De politieke demonstraties. Gisteravond heeft Sir John Simon in zijn kieskring Clockheaton een redevoering uitgesproken, waarin hij antwoordde op de critiek der Labouropposltie tijdens het con gres te Edinburgh. Hij wees er op, dat on der de nationale regeering lts millioen werkloozen werk hebben gevonden. Voorts besprak Simon de kwestie van de vrijheid van het woord in verband met de betoogingen ter gelegenheid van de fas- cistenbetooging op Zondag j.l. Hij zeide in dit verband o.m. te erkennen, dat de fas cistische liederen en redevoeringen vol pro vocatie zijn. Sir John beschouwt de fas cistische leer als anti-Engelsch en even weinig wenschelijk als de communistische leer. Het is echter de plicht van de (over- heid onpartijdigheid te betrachten bij de handhaving der vrijheid van woord en ver gadering voor alle partijen, hoe gevaarlijk of dwaas hun leerstellingen ook mogen lijken, op voorwaarde slechts, dat de wet niet wordt overtreden. De communisten hebben een betooging aangekondigd in East-End te Londen, om te toonen, dat geen ongeregeldheden noo- dlg zijn, te Manchester is een bijeenkomsv der fascisten (echter zonder uniformen!) toegestaan. Het stakingsconflict bij het Londensche autobus-personeel is bijgelegd. PALESTINA. Een leider neergelegd, een ander gearresteerd. Volgens een bericht uit Jerusalem Is de opstandelingenleider, Said Bey el Aasl, ge sneuveld ln een gevecht tusschen Arabieren en Britsche troepen nabij Bethlehem. Aasi is afkomstig uit Syrië en nam deel aan den opstand der Druzen tegen het Fransche gezag in 1926, waarna hij door de Fransche autoriteiten werd verbannen. Kort geleden is hij met een eigen bende uit Trans-Jordanlë naar Palestina gekomen om aan de zijde der Arabieren te strijden. Een neef van den Groot-Mufti werd licht gewond en is met de wapens in de hand gevangen genomen. Hij kan met den dood worden gestraft, zoodat de Groot-Mufti in pen moeilijke positie is geplaatst. VERZEKER U THANS EEN EN SLUIT EEN RAAD VAN ARBEID vov 213 OOSTENRIJK. De scheuring in de Heimwehren. Uit Weenen: In een persconferentie heeft Fey o. m. verklaard, dat een groot aantal elementen der Heimwehren in de provincie, vooral in Karinthië en Tirol, in oppositie zouden zijn tegen Starhemberg. Fey deelde verder mede, dat hij van plan is een aanklacht in te dienen tegen Prins Starhemberg wegens kwaadwillige toespe lingen op de rol, die hij gespeeld zou heb ben bij den moord op Dollfuss. Van zijn kant heeft Starhemberg bekend gemaakt, dat hij verzekeringen van trouw uit de provincie heeft ontvangen, vooral van de Heimwehren in Beneden- en Boven-Costenrijk. Zelfs verluidt dat Fey zijn tegenstander tot een duel heeft Uit gedaagd. Gisteravond laat meldde Reuter nog uit Weenen. dat Schuschnigg, optredend als bemiddelaar, pogingen in het werk stelde om op vriendschappelijke wijze een einde te maken aan het conflict. Men verwacht, dat de besprekingen heden zullen worden voortgezet. HÖNGARIJE. Goemboes' uitvaart. Met groot militair ceremonieel is giste ren het stoffelijk overschot van Goemboes te Muenchen naar den trein vervoerd. Aan wezig waren de weduwe van den overledene, diens beide zoons en zijn dochter, alsmede de Fuehrer en de ministers Goering, von Neurath, dr. Frick e.a. De Fuehrer legde een krans met gele chrysanthen op de kist van den overleden staatsman neer. Een evangelisch geestelijke verrichtte de inzegening van het stoffelijk overschot. Zöndog zal de nieuwe premier worden aangewezen. o TS JECHO-SLO W AKI JE. De devaluatie. Bij het indienen van de devahiatiewet heeft de minister van financiën, dr. Kalfus, verklaard, dat het bereiken van een inter nationale valutastabilitelt en de opheffing van alle handelsbelemmeringen voorwaar den zijn voor een volledig succes der deva luatie. De regeering zal alle onredelijke prijsopdrijving weten tegen te gaan. VEREENIGDE STATEN. De versterking in den Stillen Oceaan. Eisch tot schadevergoeding. De minister van marine, Swanson, heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten ver sterking tegenover versterking moeten stel len Indien een poging gedaan wordt om het evenwicht der vlootbases in den Stillen Oceaan te verstoren. Een bestuurslid van de „vloot-liga", Hub bard, heeft medegedeeld, dat de Vereenigde Staten ln ieder geval nieuwe bases zullen aanleggen op Guam en Mindanao. De communistische candidaat voor het presidentschap Browder heeft een aan klacht Ingediend tegen den burgemeester en den chef van de politie van Terre Haute. Hij eischt 50.000 dollar schadevergoeding voor de arrestatie, waardoor hij belet werd te spreken. DAMMEN. SPRINGER—VAESSEN. Naar wij vernemen, heeft de burgemees ter, mr. A. V. d. Sande Bakhuyzen zich be reid verklaard ln de Maandag alhier te spelen 9e partij van de match Springer Vaessen de openingszet te doen. Vernietigd, na gedaan hooger beroep, bij arrest van het Gerechtshof te 's-Graven- hage d.d. 7 Oct. 1936 het faillissement van Verhoef en Malmberg, Vleeschwaren- en Conservenfabriek N.V. te Sassenheim. BINNENLAND. DE BRAND OP DE „MARNIX" BEDWONGEN. HET SCHIP VANAVOND NAAR GENUA. De directie van de stoomvaart mij. „Net derland" heeft hedenochtend van den ge zagvoerder van de „Marnix van St. Alde- gonde" telegrafisch bericht ontvangen, dat het schip hedenochtend te halfacht op d? reede van Ajaccio is aangekomen. Men is het vuur meester. Ruim 2 wordb onder water gezet. Het schip zal waarschijnlijk vanavond doorgaan naar Genua en zal waarschijnlijk niet voor Maandagochtend van Genua ver trekken. Passagiers en bemanning zijn al len wel. VRACHTAUTO MET TRAM IN BOTSING. Nabij Oosteinderbrug te Hlllegom reed: hedenmiddag een vrachtauto van de firma Visser en Co. uit Schiedam, geladen met sterken drank een erf af en kwam met de tram uit Leiden in botsing. De auto werd) totaal vernield, terwiil de chauffeur ver wondingen bekwam. De tram reed ült de rails: een lichtmast werd geheel ontzet. Het verkeer was eenigen tijd totaal ge stremd. De sterke drank stroomde uit de vaten op de straat. DRONKEN AUTOMOBILIST RIJDT WIELRIJDER AAN. Op den Franschen kampweg tusschen Hilversum en Bussum is gisteravond laat de wielrijder G. S., in Bussum woonachtig, door een auto overreden. De man liep een schedelbasisfractuur op en is in zorgelijken toestand naar de Majella-Stichting te Bussum vervoerd. De automobilist de J., eveneens uit Bus sum, die onder invloed van sterken drank verkeerde, had den van rechts komenden wielrijder geen voorrang verleend en was na de aanrijding doorgereden. Hij ls later in zijn woning gearresteerd en naar Hil versum overgebracht. HANDELSOVEREENKOMST MET BRAZILIË. Naar Hr. Ms. gezant te Rio de Janeiro bericht, zal de voorloopige overeenkomst van 16 September 1931, welke, ln afwach ting van de onderteekenlrrg van een nieuwe* overeenkomst, tot 1 October j.l. was ver lengd, voorlooplg tot 1 November a.s. van kracht blijven. CONTRACTEN GESLOTEN VOOR MONETAIRE MAATREGELEN OPGESCHORT. Uit Boekarest wordt gemeld: De veree- niging van Roemeensche graanexporteurs heeft besloten de uitvoering op te schorten van de contracten, die vóór de invoering van de devaluatie en depreciatie gesloten waren met de landen, waar deze mone taire maatregelen genomen worden. Hier van is mededeeling gedaan aan de vereeni gingen van importeurs te Rotterdam, Zürich en Marseille. SPOORWEGARBEIDER DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Hedenmorgen te ongeveer elf uur heeft op de spoorlijn EdeWolfheeze een ernstig ongeluk plaats gehad. Op dat oogenbllk waren ongeveer 40 arbeiders ter plaatse aan het werk ln verband met de electrifi- eatle van deze lijn, toen uit de richting Arnhem een locaaltrein, op weg naar het station Ede, naderde. Een der arbeiders, de ongeveer 55-jarlge van Amerongen, wo nende te Veenendaal, die dicht langs de spoorlijn ln dezelfde richting als de trein liep, heeft den naderenden trein blijkbaar niet gehoord. De man werd gegrepen en een eindweegs meegesleurd. De dood trad onmiddellijk in. BABY IN EEN TAXI VERGETEN Een zeldzaam geval van „vergeetachtig heid'' zoo daarachter geen andere mo tieven gezocht moeten worden werd vanmorgen ontdekt door een chauffeur van een blokbandtaxl te Amsterdam. Deze chauffeur stond vanmorgen met zijn wagen aan de standplaats Emmastraat, toen uit de richting van het Luthersche diacones- senhuis een dame op hem kwam toeloopen, een goed „ingepakte" baby van naar schat ting vijf maanden op haar arm. Zij stante ln de auto en verzocht den chauffeur, die den indruk kreeg, dat zij nogal geagiteerd was, haar naar het R.A.I. gebouw te bren gen. Daar aangekomen stante zij uit, be taalde den ritnrljs en Verwijricde zich. De chauffeur keek haar even ï.a en ontdekte daarbij dat zii zonder baby was. Onmiddel lijk stelde hij in de passagierssuimte een onderzoek ln en trof daar 't kind rustle oo de kussens liggend aan Aangezien dé dame nog niet uit het ge zicht was, liep hij haar achterna en wees haar op hetgeen zij vergeten had Met een hoogrooden kleur kwam zij naar den wagen terug en nam onder veel dankbetuigingen de vergeten baby weer in ontvangst 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2